HEERSCHAPPIJ INTELLIGENTIE .0 „Ik wil 'n levende muzieknoot zijn die iets met verf doet" alledag JL* kerk CAFE VAN SCHIJNDEL opruiming voor>» JOOP STOLK IN ACTION-PAINTING CONTACTLENZEN 10% KORTING de Ooievaan De Havenloods opruiming .wnüaiÜ 1967 De mensen zijn onrustig. Niet alleen jonge men sen, ook ouderen die, met hun ene been nog dik wijls in de negentiende eeuw, met hun andere been al in het jaar 2000 moeten staan. Niet alleen de uiterlijke wereld is vol van tegenstellingen die ni&t te overbruggen zijn, ook de innerlijke wereld. De' meeste ouderen en talrijke jongeren dragen een ingeheid patroon van verouderde denkbeelden en voorstellingen dat met de werkelijkheid van vahdaag en zéker met de toekomstige realiteit overal kortsluiting maakt. Het zou onredelijk zijp. hier verwijten te maken. De ontwikkeling op allerlei gebied is zo snel en zo ingrijpend, dat deze vopr velen niet bij te houden is en bovendien psychologische weerstanden oproept. Hoe wij de problemen waarvoor wij gesteld zijn ook bekijken, een van de meest fundamentele verschijnselen is toch wel het feit dat wij met de huidige vormen van bestuur en samenleving blijk baar niet in staat zijn onze wetenschappelijke en tecfinische verworvenheden zo effectief mogelijk te hanteren. Enerzijds zien wij dat de mens van deze tijd talrijke mogelijkheden en dingen krijgt toegewor pen, waarover men vroeger zelfs niet droomde; anderzijds is het even waar en tragisch, dat wij eenvoudig niet in staat zijn deze mogelijkheden en verworvenheden positief voor alle mensen te be nutten. Integendeel blijven de mensen zich angstig vastklampen, waardoor het o.m. mogelijk is, dat opportunistisch aan overleefde vormen en kaders óndanks de geweldige produktiemogelijkheden van voedsel de halve wereld hongert. Men kan heel kortzichtig stellen dat er alle eeuwen honger ge weest is, maar dan ziet men geheel en al voorbij dat wat ,,alle eeuwen zo geweest" is, juist in ónze eeuw radikaal veranderen kan. Thans kunnen wij veel realiseren wat vroeger onmogelijk was. Dat het dan tóch niet gebeurd is niet het gevolg van onkunde en gebrek aan middelen, maar van vasthouden aan politiek-ekonomischestelsels, mentaliteiten en gedragingen die ontstonden en ontwikkeld zijn in tijden, waarin de mensheid niet over de potenties en middelen beschikte die wij thans wél bezitten! In een serie artikelen, ontleend aan een manus- kript „Heerschappij der Intelligentie", laten wij de komende weken een schrijver aan het woord die een bestuurs- en samenlevingsvorm bepleit, welke sterk afwijkt van alles wat wij kennen en gewoon zijn. De auteur ziet als de aangewezen bestuurs vorm voor de huidige en toekomstige wereld een bewind van super-intelligentie en tevens visionaire leiders. Slechts deze hoog-intelligente leiders kunnen aldus de schrijver de steeds gekom- pliceerder problemen overzien en oplossen. Problemen van deze tijd: de kernbewapening, overbevolking, honger, ruimtevaart en komende kolonisatie van maan en planeten, massa-rekreatie, handhaving, uitbouw en toepassing van de wel vaart, het algemeen welzijn, automatisering enz. enz. kunnen niet meer door normaal intelligente- en in deze problemen ondeskundige politici aan gepakt worden. Wereldmachten als de Verenigde Staten en de Sovjet Unie zijn trouwens reeds lang gedwongen meer en meer hoogbegaafde geleerden in te scha kelen in bestuursproblemen. Ook kan er op gewe zen worden dat in tijden van krises, zoals bijv de Tweede Wereldoorlog, de politieke machten aan de meestbegaafden en uitgesproken leiders figuren zeer uitgebreide bevoegdheden verlenen. Niettegenstaande de Verenigde Staten en Groot Brittannië demokratieën waren in de wereldoor log, hadden mannen als Roosevelt en Churchill vrijwel onbeperkte macht. Recenter voorbeelden zijn Soekarno tijdens de krisis van de Indonesische revolutie en de Gaulle bij de stichting en instand houding van de Vierde Republiek in Frankrijk. Wie er van uitgaat dat wij in een krisis leven waarin het om niets minder gaat dan om het voortbestaan van de mensheid en een „sprong" in de evolutie van de mens naar een totaal andere wereld, zal in ieder geval de denkbeelden van de auteur van deze artikelenserie belangwekkend achten, ook al zou hij het met bepaalde gezichts punten niet eens kunnen zijn. H. V. Als de stapels boeken U boven het hoofd groeien... en U er geen raad meer mee weet, dan is de aanschaf van deze boeken rekken geen luxe. Maar als U zo'n broodnodig boekenrek nu kunt kopen voor een ongekend lage Opruimings- prijs... dan mag U toch niet aarzelen. Moderne boekenrekken, de drie planken 50 x 17 cm, zwaar gemoffeld in diverse kleuren, koopt U voor nog géén drie gulden. boekenrek JÏ]EN VERHANDELING, over de „Heerschappij der Intelligentie" roept onmiddellijk weerstanden op. Men is direkt geneigd aan een dikta- tuur van griezelig knappe geleerden te denken, die met de hooghartig heid van een „ster" en de kilheid van een computer de menselijke samen leving tot een nuttige mierenkolonie willen omvormen. Nu heeft de mensheid helaas al te ongunstige ervaringen opgedaan met de handel en wandel van grote en kleine diktators: het begrip diktatuur is in de loop der eeuwen het symbool geworden van zinloos ontketend geweld, zinloos vergoten bloed en zinloos berokkend leed. Toch is het regelmatig terugkeren van diktaturen een verschijnsel, waard om dieper dan oppervlakkig en af wijzend tegemoet te treden. Ofschoon een diktatuur de mensen altijd met geweld wordt opgelegd, waren de volken die eraan onderworpen werden, in de meeste gevallen „rijp" voor deze ellende en in ieder geval niet bij machte haar te weerstaan. Anders gezegd: tenzij een diktatuur „Van buiten" door militaire macht een volk wordt opgelegd, kan een diktatuur in een geestelijk gezond en goed bestuurd volk niet ontstaan. De opkomst van een diktatoriaal be wind verraadt de afwezigheid van een goed alternatief in een periode van cri sis. Het verraadt de onmacht van de regeerders de zich opdringende proble men te overzien en op te lossen en het diep-menselijke verlangen naar de komst van een al-wijze vader-figuur, die de za ken met barse stem en de nodige klap pen weer in het reine brengt. Kunnen wij de huidige parlementaire demokratie nog beschouwen als een be stuursvorm die de onvoorstelbaar ge- kompliceerde problemen van ónze tijd en méér nog die van de nabije toe komst, aan kan? Men zou kunnen stel len, d^t zulk» geheel afhangt van de kwaliteit van volksvertegenwoordiger» ien regeerders. Maar volksvertegenwoor digers en ministers zijn (doorgaans) po litieke figuren, meer doorkneed in par tijpolitieke aangelegenheden dan in de specifieke problemen van een zich steeds versnellende wetenschappelijk- techniscjie ontwikkeling. Een bijzondere komplikatie is bovendien dat zeer veel vraagstukken geen politieke oplossing meer verdragen, maar uitsluitend langs Een uitgekookte aanbieding In deze serie uit onze afdeling Herenmode... Tricot Enkalon in fantasie... Van een onbetwisbaar goede kwaliteit, in perfecte pasvorm, seriehemden, allen gegarandeerd niet strijken, door elkaar voor een heerlijke Opruimlngsprijs, voor nog géén zeven gulden. tricot Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Bancare wit overhem den In 38 t/m 43 en Tricot Enka lon In fantasie in div. kleuren, maten 36 t/m 43, door elkaar Geen tel. of schrift, best. Duur van de Opruiming 12 Januari t L einden, maar deze op zich zelf gelukki ge omstandigheid sluit het grote gevaar van negatieve werkzaamheden niet uit. Zoals reeds gezegd: de werkelijke machthebbers zijn in meerderheid figu ren die qua mentaliteit, intelligentie, kennis en visie niet in staat zijn de spe cifieke problemen van onze tijd te door zien, aan te pakken en op te lossen. deling van de produktie niet toeliet. Nu is alles anders! Als er nog steeds miljoenen mensen hongeren is dit geen onvermijdelijkheid meer, maar een ge volg van het feit dat de mogelijkheden tot algemene stoffelijke welvaart niet benut worden. Dit euvel is op zich weer een gevolg van het feit, dat de econo mie nog altijd is gebaseerd op overleef de beginselen. Het is zeer waarschijnlijk dat een team van aan traditie, psycho logische verstarring en persoonlijke be langen ontheven regeerders de t sche huishouding radikaal en grond af anders zou inrichten. Nieuw is ook de mogelijkheid het men selijk bewustzijn, zijn gevoelens en zijn gedachten te wijzigen en te beïnvloeden door chemische en elektronische tech nieken. Deze mogelijkheid betekent een ontzaglijk gevaar als zij door machtsbe luste regeerders tot handhaving van een bepaald stelsel zou worden gehanteerd. De leiders van nu zijn niet in staat de ze problematiek onder ogen te zien, nog minder haar te beheersen en het pro bleem positief op te lossen. Nieuw is verder de mogelijkheid tot totale vernietiging. De politieke „oplos sing": het binden van de ontketende nu cleaire krachten in een machtseven wicht en ze te omgeven door een veilig heidssysteem is geen oplossing, maar een voortdurend gevaar. Een bewind van objectief denkende leiders zou het gehele arsenaal van kernwapens zonder aarzelen vernietigen. Nieuw is de mogelijkheid de planeten te exploreren, andere ruimten en tijden te betreden, mensachtige robots te ver vaardigen die al ons werk doen, enz. enz. Deze dingen staan vlak voor de deur, maar de tegenwoordige bestuur ders hebben er over het algemeen wei nig begrip voor. Voor de bestuurder van de toekomst is slechts één fundamentele eigenschap vereist: een ver boven het normale uit springende intelligentie. Slechts indien de toekomstige regeringsleiders aan de ze voorwaarde voldoen kan de mensheid gegronde hoop koesteren zichzelf te over- LEON J. BAUR Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze solide boekenrekken, de planken n 50x17 cm, driedelig, Geen tel. of schrift, best. 12 januar Handhaven Zij z n opgelost. -s dan ook tekenend dat staatslie den, politici en andere bestuurders meer en meer moeten gaan steunen op des kundigen en wetenschappelijk gespecia liseerde mensen. Men zou hier vrede mee kunnen hebben, als deze teams van geleerden en specialisten doorgaans niet in een zeer ondergeschikte positie dienstbaar werden gemaakt aan machts ambities, oorlogsdoeleinden, negatieve politieke oogmerken en andere tegen het algemeen welzijn gerichte stelsels en praktijken. Gelukkig zijn de wetenschap pelijke kaders in dienst van besturende machten ook bezig voor positieve doel- :n niet over de gevestigde belan- posities heen en zij willen dit meestal ook niet. Men is er op uit het bestaande met alle macht te handhaven, ook ten koste van anderen, en in het beste geval wat uit te bouwen op de zelfde fundamenten en naar identieke vormen. Of er ontstaan gedwongen kom- promissen, zoals bijv. tussen kapitalis me en socialisme, welke kompromisstel- sels wel leefbaar zijn, maar zeker niet minder dan konservatieve stelsels, alle wezenlijke vooruitgang tegenhouden. Is er daarom niet veel te zeggen voor een regiem van de meestbegaafden on der ons, die alle gegroeide en gevestigde belangen doorbrekend, het hogere wel zijn van de mensheid beogen? Hoe zou de wereld er uit zien, als mensen als Einstein, Oppenheimer, Schweitzer, Jung, Buber, Guardini, Ghandi, Puspenski, Tolstoi, La Tse, Johannes 23 opgeleid waren om de wereld te regeren? Als zij niet on dergeschikt gemaakt zouden zijn aan politieke machten en ekonomische be langen? Nu zou men kunnen tegenwerpen dat mensen als dezen weliswaar van een hoge ethische standaard zijn en ook van hoger inzicht getuigen, maar wat zou den zij in de keiharde wereld van machtsstrijd en opportunistische politiek waard zijn? Deze kritiek gaat er echter van uit' dat machtsstrijd en opportunistische po litiek onveranderlijke feiten zijn, terwijl juist een objectief ethisch-wetenschappe lijke aanpak van wereldproblemen deze machtsbelustheid en opportunistische po litiek zou verwerpen en onmogelijk ma ken! Een „kabinet" van mensen als een Einstein, Oppenheimer, Tolstoj, Bu ber, aangenomen dat zij werkelijk de vrijheid hadden geheel naar hun inzich ten te regeren, zou een onvoorstelbaar positiever en heilzamer leefwereld scheppen dan een regering van het be kende type. Aangenomen, dat de twee grote machtsblokken Amerika en Rusland een de mensheid vrijheid van handelen hadden, dan zou er geen sprake meer zijn van machtspolitiek, van kernbewa pening, van voedselproblemen. maar van een onvoorstelbare samenbundeling van krachten in de strijd tegen ziekte en dood, van een zeer versnelde weten- schappelijk-technologische evolutie op alle gebied. Noodzakelijk Is een regering van een geestelijke en intelligente elite noodzakelijk en is zij mogelijk? De noodzaak ligt p.i. voor de hand. In tegenstelling tot voorgaande tijden is thans het voortbestaan van de gehele mensheid en het mens zijn als zodanig in het geding. De politiek, zoals zij tot nu toe wordt bedreven heeft nooit te ma ken gehad met faktoren die geheel nieuw zijn. Nieuw in onze tijd is, dat de potentiële schaarste aan primaire levensbehoeften is opgeheven. Vroegere economen en be stuurders hadden te maken met een we reld, waarin het produktieapparaat vol komen ontoereikend was om in de be hoeften van alle mensen te voorzien. In de oude kuituren was slavernij van ve len t.o.v. bevoorrechte weinigen eenvou- gedig een economische noodzaak. Bij alle ~t wreedheid was de slavernij de gehele ge- Aanpassing In samenwerking met de oogarts. Gelieel pijnloos en onzichtbaar. CONTACTLENSPRACTICUS C. J. STUIJ Optiek "de Lens" SCHIEDAMSEWEG 64 - TEL. 236055 PEPPELWEG 131 - TEL. 188465 ROTTERDAM Dinsdag 17 januari Alledagkerk m de Laurenskerk van 12.5013.10 uur. De dienst wordt geleid door mevrouw ds. J. Lindijer-Banning. Onderwerp uiit Jorna 1: „Ongehoorzaamheid". CJ.V. Overschie bestaat 50 jaar De C. J. V. te Overschie (voorheen C. J. M. V. „Immanuel" en C. M. V. llelpt Gü ons Voort") hoopt in febru ari haar vijftigste verjaardag te vieren Het bestuur wit dit feit niet onopgemerkt laten voorbijgaan en is reeds enige tijd bezig met het organiseren van en kele festiviteiten. Er wordt op 18 februari van 15.30- 17 uur gerecipieerd in de benedenzaal van de Adventkerk aan dc Abtsweg met aansluitend een broodmaaltijd voor le den en oud-leden. Daarna wordt een ge zellige avond aangeboden. Zondag 19 februari zal er om 19 uur een dankdienst worden gehouden in de Adventkerk. Voorganger zal zijn ds. N. Hoogendijk van Winterswijk, oud-lid van de vereniging. Aan alle oud-leden die deze verjaar dag willen meevieren wordt verzocht zich zo spoedig mogelijk op te geven bij een der volgende contact-adressen, alle te Rotterdam-8; Mej. D. Ockers Theod, Jacobalaan 4a, tel. 010-157894; Jac. Bijl. Delftweg 40b, tel. 010-151579: P. van Dijk Sr. Graswinkelstraat 22b, tel. 010-150148; G. M. Hopman, Schie- laan 32b, tel. 010-154434. Uit de oud-leden is verder nog een co mité gevormd, dat een cadeau zal aan bieden. Giften hiervoor kunnen worden gestort op giro 486448 van P. van Dijk Sr. Graswinkelstraat 22b te Rotterdam. misbruik i een levensnoodzaak o-"-— ge meenschap. Later werd de slavernij wel iswaar in grote delen van de wereld op geheven, maar de economische afhanke lijkheid van de massa t.o.v. een minder heid van bezitters en machtigen bleef. Dit kón ook niet anders, daar de schaar- FABRIKANT OVERTREKT NU BANKSTEL VOOR BIJZONDER LAGE PRIJS Vraag vrijblijvend huisbezoek Zaterdag zal er in café G. van Schijn- del aan de lusthofstraat 68 een bijzon der feest gevierd worden. Dan bestaat dit café, op dezelfde plaats en onder directie van dezelfde familie, zestig jaar. een gedenkwaardig jubileum, temeer daar er nog steeds een vaste kern van zeer oude klanten is. Op die feestdag zal er van 25 uur receptie gehouden worden en de avond zal plezierig met de vaste klantenkring gevierd worden. Het grote café heeft in de loop van de tijd twee ingrijpende verbouwingen ondergaan. Daardoor werd het oucfe ver gaderzaaltje, waar de werkliedenvere niging en de Brandweervereniging trouw haar bijeenkomsten hield, een hyper moderne biljartzaal. Café Van Schijn- del is een typisch buurtcafé. Twee bil- jardverenigingen hebben hier hun „thuisveld" gevonden en daarnaast heeft ook de jeugd de koffie van „Ome Ger- rit" leren waarderen. Voetballers kunstenaars gaan hier samen met kla verjassers en vergaderende middenstan ders. Zo is het nu en zo was het vroe ger. De oprichter, G. van Schijndel sr., was niet alleen caféhouder maar ook zandrijder. Hij bottelde zelf bier, dat zoonlief dan in grote kratten door heel Kralingen moest brengen. Hier werden de lonen uitbetaald aan de kolenwerkers en de Werkliedenvereniging betaalde hier de uitkering aan haar zieke leden uit. Het was een trefpunt van de Rot terdamse bokswereld en vele bekenden als Bep van Klaveren, Luc van Dam en Theo Huizenaar bezochten dit ca fé regelmatig. De zoon van G. van Schijndel jr., Henk van Schijndel, zet een familietra ditie voort en heeft al drie jaar een werkzaam aandeel in de zaak. De vas te klantenkern (waaronder Job den Ou ter, die vanaf de oprichting van de zaak trouw bezoeker is en nu nog elke dag zijn kaartje legt) zal de heer G. van Schijndel een cadeau overhandi gen. Joop Stolk (21) is een rustige jonge man die zich op de reclameafdeling van de firma Hoogenboom te Schiedam uitleeft in zijn werk, dat een deel van zijn toekomst en een groot deel van zijn liefhebberij vormt. Hier krijgt hij de kans artistieke werkstukken te ma ken en het onderwijs aan de Rotter damse Academie in de praktijk te brengen. Joop een neef van de be kende Rob Stolk is aan zijn laatste jaar op de Academie bezig en hoopt dit jaar zijn studie af te ronden. Ongeveer een jaar is hij nu bezig met action-painting. Direct bij het be gin had hij groot suctes, een resultaat dat hem in staat stelde op deze weg door te gaan en waarvan hij nu lang zaamaan grotere verwachtingen mag gaan koesteren. Wat is action painting en hoe wordt die uitgevoerd, vroegen we Joop. „Dit is niet zo moeilijk te beantwoorden", zegt hij, „het is gewoon een kwestie van jezelf wegcijferen, of misschien is het beter om te zeggen, omtoveren in een levende muzieknoot die iets met verf doet. Ik begon met doeken van een halve meter bij anderhalve meter, dat was bij Jazzclub Clatertje Bhier in Rotter dam. Samen met levende beatmuziek probeer ik een bepaalde trancetoestand te forceren. Het doek hangt achter blote hand en smeer die op het linnen! Daaruitkomen dan de creaties tevoor- schijn die sommigen verbluffend vinden. Ik sta gewoon met allebei de benen op de grond en kan daarom zeggen dat het resultaat vaak bevredigend te noe men is. Je hebt natuurlijk publiek no dig. Met een publiek dat je goed aan voelt wordt de action beter. Ik krijg er zin in en kan mijn gevoelens over de zaal uitspreiden en dan kan het ge beuren dat die inspirerende vonk over slaat en het publiek als het ware mee zou willen doen. Dat is een heerlijke gewaarwording die me eerlijk gezegd in Rotterdam niet zo vaak is overkomen. Ik heb gewerkt met de Incrowd, de Outsiders en de Road Runner Sect. Sommige beatgroe- pen kunnen minder geven dan je zou willen, maar als ze het eenmaal te pak ken hebben, geven ze mij dié por mee waarom ik vraag. In Rotterdam rea geert men wel enthousiast, je zou kun nen zeggen, ze zijn verbijsterd en nuch ter tegelijk In Den Haag is dat anders. Daar heb ik het meegemaakt dat ik dacht: straks gaan ze mee godien, dat moet ik na tuurlijk tegengaan want het zou hun de kleding kosten. Maar dan is het heerlijk, dan gaat het bijzonder fijn en kan ik me uitleven. Ik verheug me al op 21 januari, dan werk ik weer in Den Haag samen met de Incrowd, daar zullen we zeker iets van maken. Ik ben verder uitgenodigd om op 10 februari in Schiedam met de Outsiders een action painting te brengen. Ik weet vooruit wat het worden zal, maar nu gaat de ervaring een woordje meespre ken en het is echt niet allemaal flau wekul wat erop de bühne gebeurt. Ik doe gewoon mijn best een behoorlijke compositie te maken en als dat dan met behulp van de muziek en het pu bliek lukt ben ik tevreden". We hebben Joop Stolk in Palace aan het werk gezien. Het was een perso neelsfeest van Hoogenboom waar hij zijn action painting braent. Duidelijk werd hier dat er een afgestemd pu bliek nodig is. Nog duidelijker werd dat ook toneelmeesters zich met deze v van bühnegebruik moeten v In plaats van OPRUIMING uitgezonderd enkele merkartikelen louticfur v.01denbameveltstr,lll,Rotterdam Telefoon 13.58.84 v.h. Mauritsweg geeft opening van Enkele weken geleden heeft slagerij De Vries aan de Vierambaehtstraat 41 de nieuwe winkel geopend Het bedrijf 37 in dezelfde straat. Tijdens maanden durende verbouwing is een voormalige chocolaterie h-rschapen in een modern geoutilleerd slagersbedrijf De verkoopoppervlakte is in vergelijking met de oude zaak meer dan verdubbeld. De pui is vernieuwd evenals de inven taris en de muren van de winkel zijn helemaal betegeld. Slagerij I* Vries is gespecialiseerd in lam»vi*es, maar daarnaast wordt ook runéK kalfs- en varkensvlees verkocht. In dit nieuwe pand is tevens de ver koop van conserven, koffie en aanver wante artikelen gestart. Voor die huismoeder» die glun deren als ze hun spulletjes thuis knap voor elkaar hebben... Is deze aanbelding bedoeld. Een grote partij Handweef tafelkleden en Divankleden, in diverse kleuren en dessins, ...uit de kunst, want U koopt ze voor de halve prijs. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote fabriekspartij tafelkleden, voor prijzen, die de helft zijn van de normale. Geen te/, of schrift, best.

De Havenloods | 1967 | | pagina 13