Eens in de tienduizend jaar kantelt de wereld I I t Tachtigjarige Pieter Lems waarschuwt: pM tms- HL* «af - 'S imt';, - E3SË& iMfe BIL iSP 12 JANUARI 1967 1» 1» w Het familiewapen van de heer Lems. Misschien waren mijn voorouders wel straatvegers", zegt hij schaterend. Twee ebbenhouten beelden, die Pieter Lems kocht in Ching-wan-Tao bij de Chinese muur. „Dat ebbenhout is daar in de grond gevonden, maar het kan daar onder de huidige omstandigheden niet gegroeid hebben", voert hij aan als een van de bewijzen, dat de aarde elke 10.000 jaar kantelt. De tachtigjarige Pieter Lems uit Vlissingen is een roepende in de woestijn. Hij heeft geprobeerd de mens heid er van te overtuigen, dat de aarde eens in de 10.000 jaar kantelt. Volgens zijn berekeningen moet die kanteling nu weer vlak voor de deur staan. Dan zullen door de enorme krachten, die op de wereldbol worden uitgeoefend, oceanen tot gebergten en gebergten tot oceanen worden gemaakt. Tropische landen zullen in een nieuw poolgebied komen te liggen en bïdekt worden met jjs. Op de huidige noord- en zuid pool zal een tropische plantengroei komen. Dat alles zal zich in een uur voltrekken en slechts weinig men sen hebben de kans het te overleven. Die mensen zul'en op de meest primitieve wijze moeten leven, zoals ook eens de mens 10.000 jaar geleden geleefd moet hebben. Pieter Lems heeft van zijn veertiende jaar af gevaren, eerst op schoeners „om de Noord" en later op passagiersschepen. Eerst als scheepsjongen, later als mjtroos onder de gage en tenlotte als kapitein. Hij heet! vele landen bezocht en in elk land heeft hij zich weer verbaasd over de dingen, die daar zag. Hij heeft over al ter wereld met mensen gepraat om zijn bijna onverzadigbare drang naar weten te bevredigen. Wat hem verbaasde, tekende hij op of verzamelde hij. Zijn verzameling ging echter voor een groot deel verloren tijdens de ramp in 1953, maar uit zijn herinnering schreef Pieter Lems geboren op 6 juli 1886 op zijn kleine schrijfmachine, die hij met één vinger bedient, een uitvoerig relaas van zijn bevindingen en zijn con clusies. Later vulde hij dat relaas nog aan met feiten uit dag- en weekbladen van de afgelopen jaren. De tachtigjarige Vlissinger heeft als blik op de wereld nu alleen nog maar zijn televisietoestel en zijn krantjes. Hij is slecht ter been en komt zijn huis niet meer uit. Een bovenbuurvrouw doet voor hem de booschappen en beredert zijn huishoudentje. ..Mevrouw boven is mijn barmhartige Samaritaan", zegt hij. „Het is een pracht mens. Ze zorgt he lemaal voor me". Pieter Lems heeft zijn te schrift ge stelde ervaringen en conclusies opgezon den naar predikanten en geleerden. Hij wilde de mensheid waarschuwen voor de ramp, die volgens hem onvermijde lijk is en voor de deur staat, al mag men daarbij niet op enkele jaren kij ken. Hij kreeg slechts weinig reacties. Wel stuurde een professor uit Amster dam het manuscript terug met de aan tekening: „waardeloos". „Daar maakte ik me een beetje boos over", zegt de heer Lems, terwijl hij naar mij kijkt over het brilletje heen, dat naar het puntje van zijn neus is afgezakt. „Het bleek, dat die man er niets - _e dingen, ontdekt. Dat kwam. omdat ik meer voer en de tijd had rustig denken". Tekst: Jan Dijkstra Foto's: C. M. Tholens Lems beschikt over twee kleine globes. Een daarvan heeft hij gemonteerd op een plankje, dat op vier kleine pootjes staat. Met behulp van die globe kan hij laten zien hoe de huidige polen liggen en hoe de toekomstige zullen komen te liggen. „Mijn globes zijn maar erg klein, on geveer twaalf centimeter", zegt de heer Lems verontschuldigend. „Daarom is het heel goed mogelijk, dat ik een be rekening heb gemaakt, die iets afwijkt van de werkelijke situatie. Maar dat moeten de geleerden maar narekenen. Ik ben tenslotte maar een leek". De berekening, dat de aarde eens in de 10.000 jaar kantelt en dat die kante- ItuÉ varwie ^™udilwSteSSdfit vTnds^'die g"" - - va5 de dmgen, die ïk m 1960 heb daan zijn, dgteren_ van 10.000 jaar te- Dus gekanteld Er zijn vele dingen, die Pieter Lems aan het denken hebben gezet, „In het hartje van Londen zijn enige jaren gele den restanten aangetroffen van tropi sche diersoorten. Ongeveer in dezelfde tijd werden ook dergelijke vondsten ge daan in Israël. Ik verbond die twee plaatsen en verlegde die lijn rond de aarde en nam aan, dat die lijn de vroe gere equator moet zijn geweest. Op die lijn zette ik loodrecht een andere lijn en toen kwam ik uit op de plaats in Sibe rië, waar men de bevroren mammoets heeft gevonden. Toen kwam ik tot de conclusie, dat de polen vroeger op an dere plaatsen moeten hebben gelegen en dat de wereld dus gekanteld is". Pieter Lems is heel positief in die be wering, die hij nog met vele voorbeelden weet te staven. „Ver in het binnenland heeft men restanten gevonden van wal vissen", zegt hij. „Dat is dus een be wijs voor het feit. dat er vroeger zee is geweest, waar nu land is. In de Go- bi-woestijn bijvoorbeeld worden diep in de grond overblijfselen en gave skelet ten gevonden van voorwereldlijke mon sters. Men kan rustig aannemen, dat die dieren niet uit vrije wil zo diep onder de grond zijn gekropen. Verder bestaan er verhalen over cyclopen (éénogige reuzen). Of hierover meer gegevens be kend zijn. weet ik niet, maar mij is wel bekend, dat iemand promoveerde, naar ik meen in Utrecht, op de dissertatie „het derde oog bij de mens", waarbij gesproken werd over een derde oog, dat ergens bij de kruin moet hebben gele- gen". Al die dingen leest Pieter Lems voor uit zijn manuscript, waarbij de bril ge makshalve op het puntje van zijn neus blijft balanceren. Van tijd tot tijd geeft hij zelf commentaren. Soms is het een vage poging, die dan kennelijk weer door andere gedachten wordt achter haald. Dan ebben zijn woorden weg en hij kijkt even vaag voor zich uit, v na hij zich weer in het manuscript ver diept. Maar meestal geeft hij er blijk van de feiten door en door te kennen, al willen namen hem niet zo goed te binnen schieten. Chinese muur „Dan heb je ook nog die lui gehad, die vroeger hoog in het noorden woon den hoe heten ze ook nog weer Noormannen? Nee, nee, die niet ik bedoel veel vroeger. O ja, dat waren de Vikingers. Nou, het is bekend, dat de Vikingers ook in Canada hebben ge woond. In Noord-Canada heeft men ont dekt, dat daar vroeger watercypressen hebben gegroeid en die watercypressen heeft men nu weer ontdekt in Noord- China. Die Chinezen hebben vroeger een muur gebouwd om hun land te be schermen tegen aanvallen. Weet u wie die aanvallers waren? Dat moeten de Vikingers zijn geweest. Ja, ik heb zelf een stuk van die Chinese muur gezien, maar toen zaten er geen Vikingers meer op, hoor! Maar die Vikingers en de Chinese muur hebben allemaal wat met elkaar te maken". Hij lacht graag, die oude varensgezel, die de wereld graag had willen vertellen welke ramp er naar zijn mening op komst is. Maar de wetenschappelijke wereld wilde zijn boodschap niet horen en daar heeft hij zich bij neergelegd. „Of ik teleurgesteld ben? Nee, waarom zou ik. Ik heb mijn best gedaan. Ik heb alles opgeschreven wat ik wist en dat heb ik aan al mijn kennissen verteld. Nou moet iedereen het verder zelf maar zien." In één uur De kanteling van de aarde is naar de mening van Pieter Lems niet een gelei delijke geschiedenis. Het zal gebeuren met donderend geweld en met een om wentelingssnelheid van 3360 km per uur. Het zal allemaal in één uur tijd bekeken zijn, want dan zal de aarde ongeveer dertig graden zijn gekanteld. Pieter rug", zegt Pieter Lems, „Dus aarde eens in de 10.000 jaar kantelen. Er zijn ook wel vondsten, die nog ver der teruggaan, maar dat zijn dan res tanten van vroegere kantelingen". Bij de kanteling van de aarde zal nagenoeg alles, wat de mensen hebben gebouwd, vernietigd worden. De kans om die kanteling te overleven, is dan ook gering, al zal het wel zo zijn, dat bepaalde stroken van de aardbol weinig last van die kanteling zullen ondervin- fan, omdat zij vrijwel op dezelfde plaats ten opzichte van de polen zullen blijven liggen. Een van die gebieden zal, naar de heer Lems vermoedt, aan de oostelijke kant van de Middellandse zee liggen. Maar tijdens de kanteling zal het aardoppervlak zo in beroering ko men, dat ook die gebieden niet onbe schadigd uit de ramp zullen komen. Atoomvernielingen De verschijnselen van de beschaving zullen dus verdwijnen, zoals ze ook bij voorgaande kantelingen zijn verdwenen, meent Pieter Lems. Want ook tiendui zend jaar geleden bezat men een be schaving, die volgens deze krasse grijs aard minstens zo groot moet zijn ge weest als de huidige. ..Een Italiaans, een Russisch en een Amerikaans geleer de hebben, los van elkaar, ontdekt, dat er vroeger atoomvernielingen hebben plaatsgehad", zegt de heer Lems. „De Russische geleerde Agrest heeft in de Libische woestijn merkwaardige glas lichamen gevonden, die radio-actieve iso topen bleken te zijn. Maar toen de wereld kantelde en al les vernield werd, had men niets aan al die hulpmiddelen. Electriciteit was er niet meer, dus elk electrisch apparaat was waardeloos. De instrumenten, die men nog onbeschadigd terug kon vin den, gingen op den duur stuk en kon den niet meer gerepareerd worden. De mensen moesten weer leren hoe ze vuur konden maken en hoe ze zich konden voeden en kleden met wat de natuur opleverde. De overlevenden van een kanteling zullen primitiever leven dan de huidige meest primitieve volkeren". Tijdens de kanteling van de aarde zui len er ongetwijfeld vliegtuigen in de lucht zijn. „In latere legenden zullen die vliegtuigen worden beschreven als grote vogels, omdat men is vergeten, dat er eens vliegtuigen zijn geweest", zegt de tachtigjarige Pieter. „In de Bij bel lees je toch ook over grote vogels, die voedsel op de aarde gooiden? En dan dat verhaal van Jonas in de wal vis. Jonas zat in een duikboot, maar men wist later niet meer wat een duik boot was en daarom maakte men er in de overlevering een walvis van. De zondvloed was ook een gevolg van de kanteling van de aarde. Voor de rest zal er nog wel meer in de Bijbel te vinden zijn, maar daar ben ik niet erg vast in, dus daar weet ik niets van." Adviezen Toch hoeven de vooruitzichten van de overlevenden niet zo erg somber te zijn als men tenminste de adviezen van de heer Lems opvolgt. „Wanneer zo'n kanteling weer gebeurt, moet dat iets vreselijks zijn voor de mensen", zegt hij. „Ze hebben plotseling geen electriciteit meer, geen vervoer, geen verbindingen, te veel om op te noemen. Ze zijn ineens van alles verstoken. Het zal dan weer bijna achtduizend jaar du ren, voordat men weer de beschaving heeft bereikt, die onze periode kende tijdens de geboorte van Christus". Pieter Lems heeft een plan ontwor pen om het de overlevenden van de toekomstige kanteling wat gemakkelijker te maken. „Het zou dienstig zijn ten behoeve van de overlevenden een zo kort mogelijke handleiding op te stel len, bijvoorbeeld over het maken van vuur. Verder zullen zij scheermesjes moeten hebben en instrumenten, die zonder electriciteit werken, zoals knijp katten, en vuursteentjes, ten behoeve van de voeding moet men vishaken en goed houdbare lijnen hebben. Hoewel er meer van dergelijke, nood zakelijke, dingen zijn, weet ik er niet meer, maar missionarissen en zendelin gen, die bekend zijn met het leven van de primitieve mensen zullen nog wel meer dingen weten. Maar nu is het nog mogelijk om een pakket samen te stel len. Op hoop van zegen." In dat ver band noemt Pieter Lems ook kleine hak bijlen. omdat het beroep van timmer man in de eerste tijd na de kanteling het meest belangrijke beroep zal zijn. WSmmmml maar ik hoorde de kanteling kunnen overleven. De tekst van alle gegevens moet in de plaatse lijke taal en in het Engels worden ge steld, vindt Pieter Lems. Hij kan uren blijden doorpraten over alles wat hem in zijn leven heeft ge boeid en wat hem tot deze theorie heeft gebracht. En als die verhalen zijn uitgeput, wijst hij vol trots op zijn familiewapen. „Maar ik weet echt niet of mijn voorouders van adel waren", zegt hij schaterend. „Misschien waren het wel straatvegers". Dan dringt tot hem door, dat wij bij hem zijn gekomen om dit verhaal in ons Rotterdams weekblad te plaat sen. /„Dat is prachtig", zegt hij gnif felend. „Want in Rotterdam wonen veel Lemsen, misschien wel allemaal fami lie van elkaar. Want dat neb ik ook zelf ontdekt. De Lemsen stammen af Duinkerker kapers, hoor van de Noormannen. Als ik dat ga ver tellen, nou, dat is ook iets geks. Weet je, er is een plaatsje, dat heet Lem. Elke Noorman uit dat plaatsje noemde zich Lems. Die mensen zijn afgezakt naar Rotterdam en later naar Zeeland. In 1340 werd al gesproken over Lems. En van mijn grootmoeder, die nu al lang dood is, hoor, heb ik gehoord, dat we zelfs bij de Duinkerker kapers heb- gen gediend. Maar daar was ik niet bij hoor". Pieter Lems heeft het gevoel, dat hij zijn plicht heeft gedaan. Hij heeft de mensen gewaarschuwd en als ze niet naar hem willen luisteren, moeten ze het verder zelf maar weten. Hfi is tach tig jaar oud geworden met deze we tenschap. Het zal zijn tijd ook wel uit- duren. CENTRALE VERWARMING Wij plaatseh alle soorten C.V.'zo wel lucht- als warmwatervoorzie ning. 1. Centrale volautomatische lucht- verwarming; 2. Centrale volautomatische, ver warming met radiatoren. 3. Meerkamerverwarming door middel van moederhaard. 4. Geiserverwarming. 5. Ombouw van Kolen- en Olie ketels op gas. Kan geheel gefinancierd worden Vraagit inlichtingen bij: CLIMAIR N.V. i.o. Groene Hilledijk 172 - 174 Rotterdam-25 Tel. 19.99.22 Na 18 uur: 19.56.82. Bergplaatsen Maar de heer Lems heeft ook ge dacht aan het overleven van grote groe pen. Voor die mensen moeten grote drij vende bergplaatsen worden gemaakt, waarin verschillende gegevens worden opgeborgen, waarmee de generatie van geleerden na de kanteling zijn voor deel kan doen. Als al onze huidige wijsheden in dergelijke drijvende berg plaatsen worden opgeborgen, zou de vol gende beschaving zich wel eens sneller kunnen ontwikkelen. Die drijvende berg plaatsen, die zich na de ramp zelf moe ten verankeren, moeten worden vastge maakt op hoge punten, zoals wolken krabbers of hog? bergtoppen, zodat zij Minder mijnwerkers en daling kolenproduktie Het aantal mijnwerkers in de Europe se Gemeenschap is in 1966 met bijna 40.000 man gedaald. Er zijn er nu nog 375.000. In Nederland liep het aantal mijnwerkers terug van 24.700 tot 21.800, in België van 55.100 tot 46.800. De steenkoolproduktie in de Gemeen schap daalde met 6 Vs pet, de grootste daling die de E.G.K.S. ooit heeft beleefd, ondanks het feit dat de produktie per man 6 pet groter was. Dit hogere ren dement heeft het echter moeten afleggen tegen het slinkende aantal mijnwerkers; de daling bedroeg in 1966 bijna 10 pet. Afbeeldingen van Stadhuis Korneuburg by Open Boek Het Oostenrijkse stadje Korneuburg bij Wenen is trots op zijn stadhuis. Zo trots, dat men zeer ingenomen was met de belangstelling, die een gezelschap Rotterdammers, reizende per bus en op 28 juni 1966 aanwezig in Korneuburg, toonde voor het bouwwerk. Voor een dame, die enige foto-opna men maakte, stuurde men zelfs enige foto's met afbeeldingen na voor het ge val de opnamen mislukt zouden zijn. Aangezien men het adres van de Ne derlandse dame niet kent, zond men de afbeeldingen aan het Rotterdamse stad huis. De bewuste dame kan de afbeel dingen gaan zien bij het „Open Boek". Kruisplein 1. Accordeonfestival In de kleine zaal van De Doelen wordt morgen, 13 januari, een festival voor Rot. terdamse accordeonverenigingen gehou den. Hieraan doen mee het Jeugdorkest van de R.A.V. Linkermaasoever, de R.A.V. Europoort, de R.A.V. Linkermaasoever, de R.A.V. Scala en de R.A.V. Progessio. Het festival begint om kwart over acht. 't Is toch niet nodig dat U 's avonds steeds naar die koude keuken moet lopeti voor de koffie... Voortaan blijft U in de kamer en schenkt de koffie uit deze luxe Isoleerflessen met expansie- kurk... die U gaat kopen voor nog géén twee gulden. •i. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Isoleerflessen met halve liter inhoud en met leuk modern décor per stuk WÈÊBm Geen tel. of schrift. 12 januari 2 februa

De Havenloods | 1967 | | pagina 15