Oude pandjeshuis viel onder slopershamer 1 I H r I QV M HI I I 11 li lm OPLAGE 27.000 iJUr Jmt JL JTjL V JmI a IJJj^yJm» en Publiek betaalt gelag van gevarendriehoek ["Wv "*-% fV^I WPIWV 16e jaargang no. 11 - donderdag 12 januari 1967 KUNSTGEBITTEN Het patroon van de revolutie mk mi, M Uil H fiHtt M B HH^ 9 pi JH Bt rab RBI 1U IWL Jy Deze editie wordt bdis aan buis bezorgd in Schiedam en (JU mI HB w. H M| W» EgE WgSP nB HD la Hf Combinaties met onze edities in Rotterdam. Vlaardingen, onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Baarenlaan 916, weekblad voor Schiedam Aangesloten^bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad ?en WESTBLAAK 25, ROTTERDAM ft TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" Brillant schitterend REPARATIES le klas werk vanal t 5.— per reparatie 20-karaats gouden kroon t 17.50 U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. K'dam Tel. 010 12.00.10 Trams 1 - 2 -^3 - - 9 10 - 18 - 17 ^/eer is in Schiedam een gat geslagen in een stuk levende geschiedenis in dode huizen. Er is een grote leegte gekomen op de hoek van de Broersvest- Kreupelstraat, waaraan weinigen zich zullen ergeren, maar wel veel instem ming worden gevonden, omdat weer een stuk van de oude krottenbuurt is verdwenen. En er staat nog meer te wachten! Maar telkens wordt dan weer een zichtbaar stuk geschiedenis verleden tijd, «oals het geval was met de sloop van het pandjeshuis, dat aan de Kerkstraat 24 was gevestigd. Niemand denkt daar meer aan, maar er is heel wat Schiedamse ellende naar dat pand gesleept. Het bleef daar niet achter, maar werd verzwaard na korter of langer tijd weer gehaaid en meegenomen. De „Bank Van Lening'' nam ook in de zwarte dagen van Schiedam een niet onbelangrijke plaats in. Men kan moeilijk zeggen, dat het de „klungels" waren die bij deze Bank vaste klant waren. Daarvoor zou men ieders levensgeschiedenis moeten ontwarren en achter de feitelijkheden komen, wat thans niet meer mogelijk is. Wanneer je zoals rond 1858 van minder dan tien gulden per week rond moest komen, dan kan het harde noodzaak zijn om op maandag de zondagse kleren naar „de lommerd" te brengen, teneinde die indien het althans mogelijk was op zaterdag weer in te lossen. En dan gaan we ie „sieraden" maar voorbij. Menutip van onze chef-kok California tomatensoep uit blik gespoten aardappelpuree hopjes- of koffievla Nachtelijke scheepsbrand Met veel materiaal is de Schiedam se brandweer omstreeks middernacht van maandag op dinsdag uitgerukt voor een scheepsbrand welke was uitgebro ken aan boord van het m.s. „Keizers- waard" van de rederij Nievelt en Gou- driaan welk schip gemeerd was aan de steigers van de N.V. Tanker Clea ning aan de Havenstraat. De brand was ontstaan in de wasse rij, waar vermoedelijk zich een bran dende sigaret in het wasgoed had be vonden. Het schip, geladen met Nafta, was maandagmiddag omstreeks 4 uur voor de steigers gearriveerd. Een classificeerder ontdekte de brand waarna getracht werd met eigen mid delen het vuur te blussen, hetgeen mis lukte. De brandweer onder leiding van com mandant D. de Jager die met groot materiaal uitrukte, wist in vrij korte tijd de brand te blussen. De aangerichte schade is niet groot. Woning verbeterd Reeds spoedig na onze publicatie om trent de wel zeer onprettige omstandig heden waaronder het gezin Kints (niet de Wild zoals abusievelijk werd ge meld) in de Houtstraat te Schiedam nu reeds geruime tijd woont, heeft een stu- cadoor althans enige verbetering aan gebracht door het gat in de buitenmuur te dichten. Hoewel hierdoor nog geen ideale toestand is ontstaan, is in eik geval toch enige verbetering verkregen. Ter gelegenheid van het huwelijk tussen prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven werd er dinsdagmiddag in de Margriethal in Schiedam een jeugd feest gehouden. De jongens en meisjes hebben zich erg vermaakt op dit feest. Ook Schiedam bezat eertijds „Ome Jan" in de persoon van pand jesbaas Raske uit de Nieuwstraat. Daar zijn ook nog anderen geweest. Een moeder en dochter worden ook in de geschiedenisboeken van Schiedam gesig naleerd die het zó „best" deden, dat zij kans zagen in de Gorzen een „fili aal" te openen. Een triest teken des tijds! Maar de lommerd ging in die tijd inderdaad best, althans bekeken uit za kelijk oogpunt. Er konden leningen wor den gesloten op een rentevoet van 16 procent! Dat was dan bij de „offici ële" Stads Bank van Lening. Maar bij de particuliere leners kwam men tot een rente van ruim honderd, dat be trof dan de goederen die werden ge bracht en niet snel genoeg terug ge- naald. Is het wonder, dat vee] van het geen de armsten der armen bezaten voor goed in het pandjeshuis bleef? Wat moest men anders in die tijd? Juist in de buurt waar de armsten van Schie dam woonden, de Gruttersteeg. de Bakkersteeg. Kreupelstraat enz. Het groepeerde zich om de Lombard- steeg, die haar naam duidelijk ontleent aan hetgeen zich daar afspeelde. Er zijn „hoogtepunten" geweest in de om zet der pandjeshuizen in Schiedam, in feite dus dieptepunten. Omzetten van rond een miljoen gulden in 1863 Daarna kwamen er iets „lichter" tij den voor zwart Schiedam, want vijf jaar later was de omzet gedaald tot plm. ƒ200.000.- een bedrag dat in het licht van de toen geldende verdiensten niettemin te denken geeft. Maar de Schiedammers moesten het leven door en de uitkomst werd dan vaak door de lommerd verkregen. Het is bekend dat in de dagen van de Rotterdamse kennis het in de lommerd het drukste was. Men bracht er zelfs wel zijn bed heen! In 1880 vestigde een pandjesbaas. die het in Leiden niet zo best kon rooien, zich in Schiedam. De officiële Bank van lening was toen nl. opgeheven en de Schiedammers wa ren voor hun beleningen op Rotterdam aangewezen. Het ging er „van dik hout zaagt men planken" naar toe. Volgens de inlichtingen moest bij belenen van kledingstukken een dubbeltje voor de klerenhanger worden betaald als huur, bij verlengen van de lening, werd dan 25 cent per gulden. Zwaar drukte de armoede welke er mets meer te belenen viel en het- levendige handel in gestolen jenever was er het gevolg van. Want wanneer er niets meer te belenen viel en net- geen beleend was niet terug kon wor den gehaald, dan zag menigeen geen andere uitweg. Vaak sloeg men in het schemerdonker de weg naar de Kerk straat in, niemand wilde het weten dat hulp en heil in de bank van lening moest worden gezocht. De „lommerd briefjes" waren gemeengoed. Dat heeft geduurd tot de jaren van 1910, toen de pandjeshuiswet werd af- gekonuigd. Een jaar later verscheen ook in het Schiedamse Gemeenteblad een verordening, waarbij allerlei beper kingen werden aangekondigd met be trekking tot het belenen. De rente werd gesteld op twee per week en vier pro cent voor langer dan een halve maand Een jaar later werd de rente verlaagd tot vier voor de eerste maand en drie voor de volgende maand en voor bedra gen meer dan 75, lli procent. Er bleel voor die dagen nog een flinke winst over, maar het moordende was er wel een beetje uit gehaald. En nu is dat allemaal verleden tijd. in onze welvaartstijd is „De Lommerd" een vrijwel onbekend begrip. Gelukkig maar! De eis gesteld door de minister van Verkeer en Waterstaat, dat de rode gevarendriehoek 's nachts tot op een afstand van 250 meter zichtbaar moet zijn in het licht van gedimde autokoplampen, is uitgesteld tot 1969. Dit doet echter niets af aan het feit, dat de gevarendriehoek per 1 januari 1967 toch voor de buitenwegen verplicht is gesteld. Alleen behoeft de driehoek (nog) niet te vol doen aan de zichtbaarheidseisen bij nacht, maar wel aan enkele andere eisen De eisen, die aan het waarschuwings- hulpmiddel wel worden gesteld zijn: 1 Het moet onmiddellijk en op voldoende afstand de aandacht trekken, 2. Het moet zowel bij donker als overdag de aan dacht trekken. 3. Het moet onder alle weersomstandigheden blijven functione ren en indien voor het hulpmiddel ener gie nodig is, dient deze niet van buiten het apparaat te worden betrokken. 4. Het gebruik moet eenvoudig zijn, 5. Buiten gebruik moet geen of slechts weinig on derhoud noodzakelijk zijn, 6. Het dient bedrijfszeker te blijven zonder dat het wordt gebruikt, 7. Het moet op de weg geen gevaar op zichzelf vormen voor het rij verkeer. Dat er veel onzekerheid over de geva rendriehoek is geweest blijkt wel uit het feit dat de richtlijnen voor de nachtelij ke zichbaarheid op het allerlaatste mo ment werden uitgesteld. Nog nooit heeft het publiek zo slecht geweten waar het aan toe was. Dit gebeurde zelfs niet bij Tijdelijk Aanbod EEN PAKJE van 250 grs. a 55 nis STEAKINEVKIJ BAK-.BRAAU- 'n FRITUURVET. tn BLANC DE BOEUF/ OSSEWIT ECHT lallATI.S I» pakjes van 3,30 voor 2.75 VRAAGT UW WINKELIER 11 Het waren vooral de bewoners der meest armelijke huisjes van Schiedam, die door nood gedreven vaak hun weg vonden naar het „pandjeshuis" aan de Kerk straat of aan de Nieuwstraat. Beide pan den zijn verdwenen, het perceel Kerk straat 24 is gesloopt en dat aan de Nieuw straat, waar pandhuishouder Raske zijn bedrijf uitoefende. GËBËDSDÏËNST VOOR EE Vrijdag, 20 januari vindt onder auspi ciën van de plaatselijke Oecumenische raad van herken alhier, In het kader van de Week van Gebed voor de Een heid der Christenen (18 tot 25 janua ri) een gebedsdienst plaats. Deze zal dit jaar worden gehouden in de Magna- lia Deikerk aan de Alberdastraat 67 te Schiedam. Aanvang 20 uur. De Week van gebed voor rle Eenheid der christenen wordt steeds meer ge houden. Elk jaar verschijnt een leidraad daarvoor in meer talen. Bidden voor de eenheid is niet zo maar een vorm van geloven wat men graag wil. Het is een volgen in de voetstappen van Chris tus, die zelf dit gebed begon. In de dienst van vrijdag, 20 januari, staat het gebed in het middeipunt. Maar het veronderstelt een samen luisteren met het doel tot samenwerking te ko men. Luisteren, bidden en werken kun nen voor een christen niet van elkaar gescheiden worden- Dit geldt in het bij zonder in de Week van Gebed voor de Eenheid van de christenen. Daarom zal in de prediking ook aandacht worden besteed aan de vraag, of wij gezamen lijk al iets kunnen gaan doen. De Oecu menische raad hoopt, dat uit deze ge bedsdienst een concrete samenwerking op verschillende fronten kan resulte- De bijbelgedeelten voor deze week zijn door christenen van verschillende kerken gekozen om er over dè gehele wereld gemeenschappelijk naar te luis teren. De gekozen gebeden zijn wellicht hier minder bekend. Het zijn gebeden, die de verschillende kerkelijke tradities ons bieden en die het persoonlijk gebed en dat van de gemeente- en parochieleden kunnen verrijken. Een viertal plaatselijke predikan ten/geestelijken zullen aan deze dienst meewerken. Het eerste .gedeelte van de liturgie is geplaatst onder leiding van ds. J. N. Nammensma (Geref.), de bei de korte predikaties worden gehouden door kapelaan G. Pieters van de pa rochie O.-L. Vr. Visitatie in Nieuwland <R.K.) en ds. J.W. Zimmerland (Herv.) terwijl de dienst der gebeden zal wor den geleid door pastoor drs. F. Smith Oud-Ka th.). De Oecumenische Raad hoopt, dat velen deze gebedsdienst zullen bijwonen in de bereidheid om in de toekomst ook te komen tot hechte samenwerking in dienst der wereld. Ieder is hartelijk welkom. Halve eeuw Nederlandse huisvrou wenvereniging De afdeling Schiedam van de Ned. Ver. van Huisvrouwen bestaat dit jaar een halve eeuw, in verband waarmee plannen worden ontworpen ter viering van dit jubileum. Hiertoe wordt thans een „jubileum-pot" gevormd teneinde de nodige aktie te kunnen voeren. Donder dag 12 jan. spreekt mej. Hoekendoek over: „Vrouwen in donker Amsterdam", terwijl donderdagmiddag 26 jan. de film „Schiedam kiest voor het water" wordt vertoond. Voorts zijn er de gebruikelijke rondleidingen in het Museum Boymans. De jaarvergadering wordt gehouden in februari, waarin mevr. E. Lokker-Bak ker als bestuurslid aftredend en herkies baar is, evenals mevr. A. v. d. Sloot- van Weert, die voor een jaar zitting in het bestuur heeft gehad. LOMMERD RUIMDE VELD Alle grote revoluties vertonen een vrij wel gelijk beeld van ontwikkeling. Uit deze ontwikkeling vallen verschillen de lessen te leren, zowel positieveals negatieve. Te beginnen bij de Fran se Revolutie zien wij na de spontane strijd om vrijmaking, gelijkheid en broederschap twee tragische ontwik kelingen die beide berusten op het zich doorzetten van fundamentele wet ten, die door geen enkele revolutie straffeloos genegeerd kunnen worden. In de eerste plaats is er de strijd om de macht tussen de revolutionairen onderling. Tijdens de Franse Revolu tie en in dat spoor de Russische re volutie, de Algerijnse, de Indonesische en nu de Chinese Revolutie zien wij hoe „de kinderen van de Revolutie" elkander verslinden. Na het hoofd van Lodewyk 16e vielen immers de hoof den van revolutionairen als Danlon en Robespierre, stierf Marat in een bad kuip en greep Napoleon met succes naar de dictatuur. Na Tsaar Nicolaas werden Trotzky en talloze andere idealistische communisten van het eerste uur vermoord en Stalin ves tigde zijn dictatuur. had nauwelijks de hielen gelicht of de oude wapenbroeders begonnen een verbitterde machtsstrijd waarin de in middels weer afgezette Ben Bella overwon. In Indonesië resulteerde de broederschap ten slotte ook in een bloedige greep naar de macht en Soe- karno kan zich nauwelijks als offi cieel leider handhaven, waarbij ieder weet dat de strijd om de werkelijke macht thans uitgevochten wordt door generaals. Thans zijn de kinderen van de Chinese Revolutie bezig elkander te verslinden. Door dit tragisch patroon, waarin ook Afrikaanse staten passen, wordt een ander patroon geweven. Want welis waar veranderen personen en groepen op het revolutionair toneel en komen dikwijls de verdrukten boven en de verdrukkers onder te liggen, maar de fundamentele maatschappijstruktuur blijft gelijk! Dat kan ook niet anders want de menselijke samenleving is nu eenmaal hiërarchisch opgebouwd en geen revolutie kan daar iets aan ver anderen. Mao tse Toeng moet dat met zijn doctrinair vasthouden aan de klas senloze maatschappij weer op zijn bit- De Sovjet-Unie is een klassiek voor beeld hoe ten slotte de Tsaar vervan gen werd door een een partij-elite en een bureaucratische top. In China kan noch Mao noch een opgezweepte jeugd verhinderen dat ten slotte een kleine machtsconcentratie het volk zijn wil zal opleggen, zoals Mao het trouwens zelf ook heeft gedaan. Hier tonen zich twee ijzeren wetten de fundamentele ongelijkheid dei- mensen en de noodzaak van een hiër archische samenleving. Iedere revolu tie wordt op den duur tot déze patro nen teruggebracht. nu zewen dat alle revo luties uit den boze zijn en dat alle strijd vergeefs is? Beslist niet. want ondanks de „ijzeren wetten" en on danks het menselijk tekort wat zich ook^ m de meest idealistische en ge rechtvaardigde revoluties manifes- teertt zijn revoluties a.h.w. noodzake- °nt°elaatbare ach terstanden in de ontwikkeling van de mensheid in te halen en bij te trek- 4iïe grote revoluties die gewor teld zijn in de volken die ze bedrij ven hebben hun zin en hun elaen noodzaak in het ene, grote evolutie patroon van de mensheid. De grote revoluties van de laatste eeuwen hebben alle hun positienVe- sultoten opgeleverd, resultaten die al rfJ^tWat ,*j mee brachten vtr- re overtreffen als men slechts wil let ten op de grote lijnen der evolutie Hoe wreed deze processen ook zijn tin«m"e, w®1" versiindert" en het vis- i ,mach£ onthullen een se lectie-beginsel dat de positieve nel )fiïiufnheden van de Tev°lutie uitein delijk benut in een heilzame consoli- datte van de hiërarchie en een rede- devae de tnacht. Volgens de SmietVrZ* «ijzeren wetten" is f® fOfJOt-Unte verder voortgeschreden tonChlZ HS,f"SSSVS verworvenheden van zijn revolte dfrichi:i£üde" worden ontwikkeld in fundamenteel menselijk tekort kan Iwrf ®een enkel wereldlijk regime kan worden ongedaan gemaakt. H. V. de ontstoringsvoorschriften en de spat- iappen. Het publiek wist medio 1966 dat een gevarendriehoek verplicht zou worden ge steld. De overheid moest dit dus a] veel eerder hebben geweten, vandaar dat hei. nogal vreemd aandoet, dat deze niet voor de verplichte datum bepaalde en definitieve eisen heeft vastgesteld. Het publiek is de verplichtgestelde driehoeken gaan kopen. Bij sommige le veranciers kreeg men te horen dat de gekochte driehoek door politie en TNO was goedgekeurd. Dit bleken achteraf fa beltjes te zijn, want de gevarendriehoe ken konden eenvoudigweg niet gekeurd zijn. omdat er helemaal geen maatsta ven bestaan voor deze keuring. Uit alle geharrewar rond de gevaren driehoek kan zeker worden geconclu deerd. dat de overheid met haar maat regelen enerzijds te Iaat en anderzijds te vroeg is geweest. Te laai roet het be gin van het onderzoek van de driehoe ken en te vroeg met het stellen van richtlijnen, waaraan het publiek zich zou moeten houden. Eén ding is wel duide lijk het publiek betaalt letterlijk en fi guurlijk het gelag. v van Andel

De Havenloods | 1967 | | pagina 1