GS Schiedamse jeugd hield rommelige teach-in Monsterpuzzel opruiming opruiming 198 'ië~ stormloop DEKLERK&ZN opruiming |>E HAVENLOOjjö 12 JANUARI 1967 S'd. e 99j\ou ké je lachen99 1VOI/ fcè je lache", zei een langharige teach-inner die in onze buurt stond. Kn er is gelachen op deze Schiedamse teadh-in avond, waar iedereen het maar tei zoals hij of zij het maar zeggen wilde. Men „rotzooide maar een beetje an", om het in de passende stijl te zeggen. Het werd een stormloop op de drie micro foons die stonden opgesteld en men schreeuwde dan maar wat voor de mond kwam. Waarom ook niet, al zij geconsta teerd, dat deze „teach-in" bepaald niets leerzaams in zich had. Hetgeen waar schijnlijk ook niemand zal hebben ver wacht Hans de Ridder, assistent van de ci neast Jan Schaper die de ziel van de teach-in was, becritiseerde het Schieno- ko-plan waarin o.a. de bouw van de brandweerkazerne is opgenomen. De oude huisjes rond de Brandersteeg en Achter de Teerstoof moeten er blijven en opgeknapt, want daar wilde hij ge zellige winkelstraatjes maken en atelier» van kunstenaars en zo. Toen mocht iedereen wat zeggen en de heer G. Verhulsdonk die als voorzit ter fungeerde, liet ze maar begaan. Een meiske in mini-rokje vond het winkelen in Amsterdam zo gezellig, maar in Schiedam doen de mensen al lemaal zo koel tegen elkaar. Een HBS'er oreerde dat het alles in deze maatschappij zo rechtlijnig is met vierkante huizenblokken. Zelfs bankstel len vond hij vierkant. Een volgende „spreker" vond dat al les in Schiedam maar goed wordt ge vonden, ook toen het Sterrebos werd vernield. Het raadslid mevr. Gerdink hield een verward betoog over slopen en bouwen in Warschau en vele andere vakantie plaatsen in het buitenland, waarbij het allerminst duidelijk was wat zij nu eigenlijk in Schiedam wilde. Doch de jeugd loeide wel lekker mee. Het woord „rotzooi" was niet van de lucht en iedere critiek werd met gejuich ontvangen. Een jongeman vond dat het er niet op aan kwam wat ze in de huisjes rond het Zakkendragershuisje zouden „dou wen" maar bewaard moest „die ouwe rotzooi" blijven- Tke politieagent die voor de deur van de Schiedamse Korenbeurs stond had het gemakkelijk, maar wel koud. Van de warme betogen daarbinnen bemerkte hij niets, misschien drong wat rumoer tot hem door als de deur open ging. Maar verder stond hij alleen maar te staan. „Je kunt nooitweten," zal de Schiedamse politie hebben overwogen vandaar de ene politieman, al waren er dan ook nog een paar „in civiel" in de zaal. Van de meeste „teach-ins" wordt je weinig of niets wijzer en op die regel maakte de Schiedamse teach-in geen uitzondering. Al waren er dan nog zoveel kreten. En ook wel sprekers, die allemaal veel te lang spraken. Merkwaardig was het, dat de jeugd volstond met zo maar wat door de microfoon te roepen wat hen op de ziel brandde. Maar sprekers gingen spreken en zij werden ver velend om naar te luisteren, „Veuillez n'excuser" voor wat de burgemeester betreft. De meeste andere sprekers kregen uiteindelijk wel een duwtje in de rug of een fluistering om er mee op te houden. Maar de jeugd zei het kort en krachtig, met „boe" („teken van zwakte", repliceerde de burgemeester) en „schande", waarmee alles wat na vtel zorg, lange discussies en planning was ontworpen, werd gevonnist. De „burgemeester stelde enkele reëele vragen, waarop echter geen reëel ant woord mocht worden verwacht. („Bouw de brandweerkazerne in het Sterrebos") Men sprak elkaar gezellig tegen, iedereen had wel iets anders te plannen. Duidelijk was wel, dat men in het Proveniershuis-plan geen gat zag en eigenlijk evenmin wist wat met Schieno- ko te doen. „Winkeltjes bouwen", aldus de sugges tie. Maar wie wil er een winkeltje? Schiedam is nu eenmaal geen toeris tenstad als Amsterdam, waarover de socioloog een ruig betoog hield en ach ter de Teerstoof is niee vergelijkbaar met het Parijse Mont-Martre. Zo dééd men maar een beetje bij dé ze teachin, het was leuk en gezellig en wie niks had te zeggen, kon altijd nog „boe" of zo roepen. Niet dat we de teach-in willen „af kraken", daar niet van, al hadden de jongelieden vrijwel geen notie van het geen er in feite aan de hand is en wel ke problemen er spelen voor stadsbe stuurders, die van de woonplaats een leefbaar en behoorlijk gebied willen ma ken. De jeugd heeft nauwelijks idee van de financiële obstakels, van de voorschrif ten, van het ruimtegebrek en functione ren van diensten. Het is allemaal ook niet zo erg, het verstand en de proble men komen gewoonlijk wel met de ja ren en dus kan het geen kwaad dat ook de jeugd van zijn hart geen smoorkuil maakt. Waarmee het allemaal niet in een handomdraai anders is geworden. Zoals overal in ons land vermaakt ook de Schiedamse jeugd zich dit jaar weer best in de sneeuwBij de eerste vlok ken trokken de jongeren erop uit met de slee. De sneeuwpret was echter maar voor korte duur. Op onze afdeling Kunstleer, boven zoekt U uit tientallen soorten de beste en mooiste uit... de juiste soort, die U nodig heeft voor het vernieuwen van meubels, wanden, of als auto bekleding. Om een voorbeeld te noemen... kunstleer met textielrug, 130 cm breed, in tientallen kleuren, uit de serie van 6.45, per meter voor nog géén twee gulden. kunstl 130 cm breed Vuil in het water en kraakwagens In verband met het feit dat in open baar water nogal wat goederen drijven constateren B. en W. van Schiedam, dat het overgrote deel niet afkomstig is van bewoners, maar komt enerzijds via de Schie bij bepaalde windrichting en het spuien van het binnenwaterde stad binnen en is nderzijds via de schutsluizen van de Nieuwe Waterwg afkomstig. e.d.) plaats hebben, dan heeft dit der halve geen overwegende invloed op de verontreigen van openbaar water. Het reinigen van deze wateren moet in ieder geval en in dezelfde mate blijven geschieden en de daaraan verbonden kosten zullen op hetzelfde peil blijven. De bedragen die de reinigingsdienst in rekening brengt voor het afhalen van grotere hoeveelheden vnl. grove af valstoffen (meubilais, kachels, haarden, bedden enz) door middel van z.g. kraak wagens zijn niet abnormaal hoog en ze ker niet kostendekkend. Gezien de nu een aantal jaren gevolg de methode algemene bekedheid ge niet en er van deze ophaaldienst een zeer druk gebruik gemaakt wordt, terwijl van bezwaren tegen de kosten bij de dienst niets is gebleken en het publiek over het algemeen wel te spreken is over de verleende service, is er geen aanleiding om wijziging in de gang van zaken aan te brengen door deze dien sten gratis te gaan verrichten. Omdat de stortplaats alleen maar op de gewone werktijden geopend is, dus niet 's avonds en des zaterdags, is niet aan te nemen dat een druk gebruik zou worden gemaakt van het gratis depone ren van grof vuil op de stortplaats. Bovendien zullen slechts weinigen er de voorkeur aan geven voorwerpen van grote afmetingen zelf Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij kunstleer met textielrug, 130 cm breed, in tientallen kleuren, per meter voor Geen tel. of schrift, best. .0. Duur ven de Opruiming *.12 jtnuiri tot 2 februeri. Voor groot vuil zouden de in gebruik zijnde containers niet geschikt zijn- Of zij zouden voldoen voor het deponeren van klein vuil is twijfelachtig. Te duch ten is, dat er veel vuil naast de contai ners terecht zal komen. Het plaatsen van containers zou betekenen, dat er stort plaatsen van vuil in de stad worden ge creëerd, hetgeen vooral voor de dicht bij wonenden zeker niet gewaardeerd zal worden. In de gemeentelijke bibliotheek van Schiedam aan de Lange Haven is een speciale expositie ingericht van werken van de op oudejaarsavond overleden prof. dr- P. GeyL Tal van zijn werker, «ijn hier uitge stald, zoals „Historicus in deze tijd", .Opstellen oordrachten", „Tochten en Jan Schaper en de zijnen die toch heus wel weten wat er aan het restau reren van oude gebouwen vastzit! bleken royaal in het enthousiasme te zijn en de dik honderd jongelieden die aan het eind van de teach-in zich kwa men aanmelden om mee te helpen, zul len ook wel met de beste voornemen» bezield zijn. Voor hoelang is een andere kwestie. De meesten zullen straks wel gek zijn om avonden en dagen stenen te gaan krabben of andere karweitjes te doen. Maar je kunt nooit weten wat er uit komt en zo dacht de burgemeester er kennelijk ook over, ondanks de Babylo nische spraakverwarring aan een teach- in eigen. De jeugd heeft in elk geval nu het gevoel, het eens lekker te hebben ge zegd. Ongetwijfeld zullen als gevolg van de teach-in begeestering in de naaste toe komst diverse enthousiastelingen voor een huisje in de opknap zich komen aan melden. De eersten, van het St. Lidui- na Lyceum, zijn er al. De vraag zal zijn of en in hoeverre dit in de toekomst voldoende hechte grondslag zal geven bij zulk een snelle leerlingenwisseling als op scholen het geval is en ook, of een basis aanwezig is voor een degelijke exploitatie van een jeugdlokaliteit. Over dit alles zullen nog wel verstan dige woorden gesproken dienen te wor den! Als U heel de dag geploeterd heeft In 't huishouden, verwen Uw voeten dan eens als U 's avonds bij de T.V. zit uit te blazen. Heerlijk comfortabele T.V. slip* pers, met warm afsluitende boord, een genot om even aan te schieten en voor een prijs... waarom U zult lachen. Elegante T.V. slippers, met fantasie voorstukje en verpakt in een handig draagtasje met drukknoop, per paar voor nog géén een gulden dertig. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze makkelijke T.V. slippers in diverse kleuren en in de maten Geen tei. of schrift, best Duur 12 jtnuiri 2 februsri. l een trekker bezig was te ke ren. De auto van V. gleed door en bot ste tegen de trekker, tengevolge waar van de auto van V. aan de voorzijde vrijwel geheel werd vernield. Bil het nemen van een bocht op het Frans Halsplein gleed de auto, be stuurd door de 40-jarige A. K. uit Vlaar- dingen door en kwam terecht tegen 'n lichtmast. De lichtmast knapte en de auto werd zwaar beschadigd. Voor het examen kraamverpleging zijn aan het gemeente-ziekenhuis te Schiedam geslaagd de zusters H. J. J. van Deursen, F. Brand en A. G. Jan- Mi; zacht f4); deel van dobber (3); mevrouw (Engelse afk.) (3); vismaag (3); opschudding (3); voorzetsel (4): organisatie (4); aanminnig (4). 92 helder (6); rustig worden (7); be roep (6); wijlen (6); vluchtige schets (7); pummel (6). 93 soort steen (8); zoogdier (2); toe spraak (4); familielid (3); soort plaatje (3); opening (4); uitroep (2); groente 94 ongemak (5); soort geit (4); pro jectiel (5); beroep (9); zwaar bescha digen (9); soort lat (9); naderen (5): soort handschoen (4); knellen (5). 95 soort antilope (4); eega (6); platte steen (5); deel van dag (5); foedraal (4); rijtoer (3); zoogdier (3); verdien ste (4); paradijsfiguur (5); gereedschap (5); deel van hoofd (6); vrucht (4). 96 voorwaarde (3); kwezelachtig mens (8); orde (5); soort angst (5); grote organisatie (afk.) (2); tweeling broeder van Romulus (5); vogelknip (3); omlaag (5); predikante (afk.) (2)- vaartuig (5); opnieuw (5); tolk (8); steensoort (3). 97 Frans lidwoord (2); Europees land (5); Perzië (4); vergelden (5); soort koe (5); dierenvoedsel (4); steen (3); gedicht (5); tussenwerpsel (3); stad in W.-Duitsland (4); leven (op) (5); be reiken (5); deel van wapen (4); bloem (5); windrichting (afk.) (2). 98 gerecht (5); als voren (4); vul- kaan (4); meisjesnaam 4); draaiend bewegen (6); vis (7); snijden (6); in- entstoffen (4); slot (4); voorzetsel (4); stekelige plant (5). 99 onteigening (8); opgewassen (7>; vogel (11); boom (8); Europeaan (8); aanhoudend (11); als gast vertoeven (7); dienen (8). COMPLETE 2-PERSOONS SLAAPKAMERS, ledikant 190x130, hoofd en voetbord bekleed met blauw en wit Suwide, aangebouwde nacht kastjes, tafe! en 2 met Suwide beklede stoelen, O 7 O nu compleet slechts dL 1 Z7um LEDIKANTEN met gelakte vlerkante buis, hoofd-en voetbord uitgevoerd fn origineel teak, 1-persoons 190x80 yt q oq nu voor ^57, DUBBELE DIVANBEDDEN (sleemodel), eerste kwaliteit, zeer geschikt voor jongens- en meisjeskamer en voor klelnbehuisden. Zilvergrijs gemoffeld, versterkte spiraalmatras met 15 jaar ga- CO Rn rantie. 2 Bedden van 190x80 nu voor WENTELBEDDEN, gemoffeld in de nieuwe kleur grijs. Een bijzondere opruimingsaanbieding QQ CO 1-pers. 190x80nu "Tw» 2-pers. 190x120nu ÜO»M iu?SJeHwTq^v. JSfa?yerkoudheidscognacje 'S MAANDAGS GESLOTEN: 100% service op dinsdag, woensdag donderdag, vrijdag en zaterdag Een Inwoner van Schiedam had het ad vies gekregen om tegen zijn opkomende verkoudheid een glas cognac te nemen. Het glas werden twee glazen en uitein delijk ging de hele fles cognac naar bin nen. De gevolgen bleven niet uit, want de man maakte ruzie met z'n echtgeno- te, die in de lege fles een uitstekend aanvalswapen zag en haar echtvriend er een klap op het hoofd mee toediende. De fles brak en de man had een diepe hoofdwond, zodat hij in het ziekenhuis moest worden verbonden. De geschiede nis leert niet hoe het met 's mans v koudheid gesteld was. COMPLETE WONINGINRICHTING BINNENWEG - BEIJERLANDSELAAN In de Monsterpuzzel verscheen vorige week de laatste opgave van het grote ?'™w,V° rnde gaan we verder met het bullen van de afzondfrlijke ingewerkte figuren. Nog even de tanden op elkaar dus, dan is het bewerkelijke nog v"er aar afgelopen- Dit 15 de tiende «PSave, er volgen er dus meelmengsel (4); kloof in hand 32 (verzamelplaats); vork (4); 33 (4). zacht (4): deel van rinhw (Frans afk.); spijskaart (4); 34 (titel afk.); kledingstuk (4); 35 (jongens naam); vordering (3); zangnoot (2); 36 (transactie); als voren (afk.) (2); biet (3) 37 (biljartstok)breiterm (4); 38 (maat) stad in W.-Duitsland (5); 39 (plaats op Veluwe); zoon van Jacob (4); 40 (vogelbek); onder het nodige voorbehoud (afk.) (2); vloerbedekking (3); 41 (stapel); lidwoord (3); schuif- bak 2); 42 fnaam weet ik niet); ontken ning (4); 43 (achter); komt na vorst (4); 44 (lijf); verlegen (4); 45 (voer tuig); handvat (3); vogel (2) 46 (barm hartigheid); ontkenning (Engels) (2); jongensnaam (afk.) (3); 48 Gids; toeristische organisatie (afk.) (4); 49 (houtkleursel); nieuw (voorvoegsel) (3); 50 (plaats in Limburg); windrichting (afk.) (2); 51 (voor voorvoegsel); mest vocht (4); 52 (handelen); kwast (6); 53 (gevecht); in veiligheid (5); 54 lichaamsdeel)Amer. land 4; 55 (poel); grappenmaker (3); 57 (Indruk ken); kip (3); 58 (pluis); muur (4); 59 (besmeuren); dapper man (4); Cö (sterke drank); schade (6) 61 (voer tuig); het zij zo (4); 62 (kwajongen); ge wicht (afk.) (2); 63 (gerstenat); zoogdier (3); 64 (sukkelen); ploegsnede (4); 65 (tocht); Gelderland (5); 66 (te weten afk.); grond (4); 67 (lengtemaat); be vel (4); 68 (vlechtwerk); waterweg (6) 69 (Chinese munt); bijbelse munt (6); 70 (fris-zuur); verbouwer (5); 71 vogel); ceremonie 4 72 (aanmin nig); gemalen schors (3); 73 (gedicht); jasrand (5) maanstand (afk.) (2); 74 (koortsmiddel); schaden (5); 75 (deel v. h. jaar)soort uitkering (8). Door omstandigheden konden wij vorige week de opgave van de monsterpuzzel niet plaatsen. Ditmaal dus twee opgaven, die van vorige week en van deze week. Om een avond naar hartelust van Uw lievelingsmuziek te ge nieten... Is dat ean luxe voor enkelen! Geen sprake van... want nu kopen al onze klanten In onze Disco hoek langspeelplaten voor prijzen, die ongekend laag zijn. Operm-aria's, Strauss walsen, dansmuziek, (Glenn Miller en Tommy Dorsey stijl), zeemans liedjes, feestplaten, ouver tures, populair-klassiek. fabrieksnieuwe 30 cm langspeelplaten O PERN Klassiek Populair Walsen Feestplaten Ouvertures n i Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fabrieksnieuwe 30 cm langspeelplaten. stereo (ook WMUM mono afspeelbar) M Gten tel. cf schrift, best. 12 Januari voorgaande reeksT I (deel van dag); manier van lopen (8); 2 (familielid); verstof (5); 3 (deel krijgsmacht afk.); wijnsoort (5); aan duiding op brief (afk.) (2); 4 (groente); wondvocht (3); 5 (lomperd); mil. ver sterking (4); 6 (graanprodukt)verdikt sap (5); 7 (pers. v.n.woord); laag (6); 8 (Ierland); heten (6); 9 metaal; nauw (4); 10 (getij); zonder afwisse ling (4); 11 (deel uurwerk) kletskoek (5); 12 (dreunend geluid); soort eten 4) 13 (buitendijks land); gewoonte recht (Maleis) (4); fatsoenlijk (3); 14 (man die wraak neemt); moeder (2); 15 (sprookjesfiguur): zoogdier 4; 16 (ontk. v.n.woord); saldo (6); 17 (fles); dorp bij Nijmegen (4); 18 (afgelopen); geslepen glas (4); 19 (ter zaken die nend); sap (3); 21 (aanduiding); des sertcrème (3); 22 (Ned. rivier); grond soort (4); 23 (kost); vogel (5); 24 (uit stapje); plaatsaanduiding (6): 25 (vriend Frans); schimmel (4); 26 (scheel); antwoord betaald (afk.) (2): 27 (misdrijf); bijwoord (3); 28 (geur); voedsel (4); 29 (verlangen); operafi guur (5); 30 (geloofsafvallige)Frans voegwoord (2); boom (3); 31 (veran da); tijdmaat (3); nummer (alk.) (S); Het grote diagram is vol! We zijn nu toe aan het invullen van de nog open gebleven figuren binnen de grote puzzel. Deze week beginnen we met de trap figuren. In totaal zijn er vier trapfiguren in de puzzel en daarvan krijgt u nu de opgaven. De nummering loopt door over de vier verschillende figuren. ut trapfiguren controleren zichzelf want horizontaal en verticaal moeten dezelfde woorden ingevuld worden. Zo wordt 1 verticaal en 8 horizontaal hetzelfde woord, enz. Veel succes! Horizontul 8 echtgenoot van regerend vorstii 6 nabootsing van vrouwenstem 9 vreugdevol vieren 4 soort spotten 2 jaloezie 11 kerel 19 militaire rang 17 soort lift 20 schitteren 15 Nederl. schrijver (f) 21 breimateriaal 13 roodachtig 22 kledingstuk 30 zuivelprodukt 28 amusement 31 ruwen (van laken) 26 comfort 32 haring 24 beroep 33 schenkgerel 41 landreep 39 teugel 42 leiding 37 appel kwab Verticaal 1 echtgenoot van regerend vorstin 2 nabootsing van v 3 vreugdevol vieren 4 soort spotten 5 pakken 6 jaloezie 7 kerel 12 militaire rang 13 soort lift 14 schitteren 15 Nederl. schrijver (t) 16 breimateriaal 17 roodachtig 16 kledingstuk 23 zuivelprodukt 24 amusement 25 ruwen (van laken) 26 comfort 27 haring bi 28 beroep 29 schenkgerel 34 landreep 35 teugel 36 leiding 37 appel 38 DE SLOTEN IN BIJDORP In uw blad van 19 december staat een stukje over de waterafvoerproble men in Bijdorp en daarin wordt mede gedeeld, dat de riolering in 1958 is ge- Dat is juist, doch er is niet vermeld, dat de gemeente de sloten welke het water afvoerde dempte. Er is ook meegedeeld, dat de „odeur" wordt veroorzaakt door vervulling van de sloten, doch men zegt er niet bij, dat drievierde van de sloten grenzen aan gemeentegronden, waar zij volgens het polderreglement bij in onderhoud zijn. En nu komt de klap op de vuurpijl, want de gemeente Schiedam vraagt het polderbestuur er op toe te zien, dat de aangrenzende bewoners-eigenaars al les in orde maken! Dus moet de polder de gemeente op de vingers gaan tikken. Zou men niet goedkoper doen, om Indien de Polder vaart dicht gaat, er een riool te leggen en aan te sluiten op het nu bestaande gemaal aan de Vijfsluizen. Dat kan rroenoord en Bijdorp dan nog wel droog houden. Of gaat men de Vijfslui zen afbreken en een nieuw gemaal er naast zetten en nu zolang de sloten bij Bijdorp uitbaggeren? Ik ben wel nieuwsgierig wanneer de ie gea want zakelijk zijn! B. VAN LEEUWE. (Gedurende 42 jaar Bijdorper) Familie slaapt in regen en wind Dat de Schiedamse familie Kinks, zo als in De Havenloods gesignaleerd is toch wel iets opvallends. Is het niet hemelschreiend dat zulke toestanden anno 1967 nog mogelijk zijn? 85.000 werklozen heeft onze welvaart staat. De verwaarlozing van het pand kan dus niet worden afgedaan met de geliefkoosde dooddoener dat er geen personeel te krijgen is. Een N.V. die niet in staat is een pand behoorlijk te onderhouden is niet waard huizenbezit te hebben. Onbewoonbaar verklaren is in dit geval het beste. Een N.V. die een pand niet onderhouden wil. moet duidelijk gemaakt worden dat zij een taak en plicht heeft. Bij weigering het euvel door de gemeente doen verhel pen en de N.V. de rekening presente ren. Welk nut heeft een instituut als bouw en woningtoezicht, als ergelijke toestanden zoals deze niet verholpen kunnen worden. Wat doet de regering, die toch beweert het heil der ganse be volking te dienen? Wat doet het ge meente bestuur? Is er voor dit gezin geen betere behuizing te vinden? Geen woningen beschikbaar? Waarom dan niet meer woningen gebouwd? Geen geld? Hoe kan dit? Mijn loon Is 50 pet. gestegen sinds ik een gemeente wo ning bewoon, maar mijn huishuur met 100 pet. Dure onderhouds kosten? In twaalf jaar tijds aan mijn woning nog niet één cent besteed. Ergo is mijn woning een winstgevend object Zo zijn er duizenden woningen, dus moet ei- geld aanwezig zijn om verder te bou wen. Is het m stand houden van een groot percentage werklozen en het la ten voortbestaan van woningtekort om een of andere reden noodzakelijk? Heeft het voordelen? DIMANDEMULO

De Havenloods | 1967 | | pagina 6