„Dan lopen we niet achter feiten aan G98 M I Kanaal van Koek van Holland naar Golf van Biscaje Scheepsbouwer C. Verolme wil het ruim zien UVGZORGDEVOOR EEN VERRASSING MEUBELSTOFFEN opruiming stormloop sensationele opruimingsaanbieding 6.98 DEKLERK&ZN "cbX.7S |nt>" Dit, v LJNLUULö DÜNDLxviJAG 19 JAJNUAKi 19b7 „J^EN GEUL van tien kilometer lengte voor schepen van 200.000 ton is niet voldoende. Daar hebben we niets aan". Dat is de mening van scheepsbouwer C. Verolme, die de toekomstmogelijkheden veel groter ziet. „We moeten minstens een kanaal graven voor schepen van 500.000 ton en dat kanaal moet lopen van Hoek van Holland tot de Golf van Biscaye. Dan lopen we misschien niet meer achter de feiten aan. Ik heb er al met de minister over gesproken en hij zal het in studie laten nemen. Als wij in Rotterdam werkelijk willen meespelen, zullen we de ontwik kelingen eindelijk eens voor moeten zijn". De heer Verolme zei dit in een gesprek, dat wij met hem hadden na de overdracht van de S. A. Hexrivier. een koeisrhip van ruim 10.000 ton, dat bij Verolme was gebouwd voor de South African Marine Corporation Ltd. in Kaapstad. Tijdens dit gesprek liet de heer Verolme zich vrij uit over vele problemen iu de scheepsbouw en de scheepvaart. „Maar", zo beklemtoonde hij, „dit zijn geen dagdromen. Het is de realiteit". De heer C. Verylme t.g.v. de doop van de 48.000 l London Bridge. grote bulkcarrier DE handbalcompetitie heeft het afge lopen weekeind verrassende resulta ten opgeleverd. De heren van UVG tra den aan tegen Snelwiek. De algemene verwachting was dat de volle winst naar dc Rotterdammers zou gaan. Het zou echter geheel anders uitpakken. Met goed opgezette aanvallen werd het doel van Snelwiek onder grote druk gezet, hetgeen voor rust reeds in 'n 83 st resulteerde. Na rust herstelde Snelwiek zich grotendeels, maar kon toch niet tot gevaarlijke aanvallen komen. Schaap, Dingenouts en Den Brinker waren bij UVG voldoende op schot om de thuis club een ruime 1713 overwinning te bezorgen. De dames van UVG komen dde laatste weken in de' tweede helft pas goed op dreef. In de ontmoeting met GONA (Den Haag), zag het er in de eerste helft naar uit dat de UVG-forma- Een extra opruimingsaanbieding van coupons Mystère, met lood band, van een fraaie Polyester marquisette voor een gedeelte van de normale prijs. Niet alleen een zeer fraaie Vitrage, maar ook een die prachtig afhangt door het lood- band en die er luxueus en rijk uitziet. Polyester Mystère, een droom van een Vitrage, in coupons en In twee hoogtes. tie daverende nederlaag tegemoet polyester mystere met loodband Sterk aanvallend bouwde zij aan een 04 voorsprong. Kort voor rust werkte UVG zich ónder de zware Haagse druk uit en kon de stand op 14 brengen. Na rust kwam er een herboren UVG bin nen de lijnen dat het spel volledig in handen nam. Gona deed nog wel enige verwoede pogingen om zijn voorsprong te vergroten, maar zag geen kans om 'de Schiedamse verdediging te verschal ken. UVG daarentegen had meer suc ces en sloot de strijd af met een 44 stand. A.s. zondag gaat UVG op bezoek bij koploper Snelwiek, dat deze week de eerste punten uit handen moestgeven. De kans voor UVG om een punt in de wacht te slepen is hierbij zeer gering. De dames van DWS hadden bezoek van Verburgh uit Poeldijk. De Westlandsen startten in een hoog tempo en hadden binnen enkele minuten een 02 voor sprong. DWS verweerde zich dapper en bracht voor rust de stand weer in even wicht. Na de thee deden beide teams niet voor elkander onder en had DWS het grote geluk om kort voor tijd de eindstand in een 54 overwinning om te buigen. DWS krijgt a.s. zondag in ude Margriethal bezoek van koploopster Hellas Veel kans geven we DWS dan ook niet om ditmaal een gevaar voor hun gas ten te worden. De heren van DWS tra den aan tegen HVP. Evenals vorige week hebben ze het accent op het spel systeem gelegd, waaraan trainer Pouwe zeer veel aandacht besteedt. Het werd al spoedig duidelijk dat DWS veel lering uit de wedstrijd van vorige week tegen Vires getrokken had. Toen verwaarloos de men te veel de produktiviteit. Nu werd 't 'n ware doelpuntenregen, waar van HVP met 146 de dupe werd. Ook voor de heren van DWS staat er een ontmoeting met de koploper op het pro gramma. Evenals bij de dames, is het een ontmoeting met het Haagse Hellas. De heren geven we echter meer kans op een puntje dan de dames, zij het dat wij hen niet de volle winst in de wacht zien slepen. De dames van Wilton tra den in de Energiehal aan tegen Roda. In de eerste helft liepen zij een duide lijke 30 achterstand op, maar na rust herstelde Wilton zich volkomen en werd een waardige tegenstandster. De stand werd op gelijke voet gebracht (33), maar in de laatste minuten van de strijd beslechtte Roda de ontmoeting met een 4—3 eindstand. „Het graven van een dergelijke geul hoeft niet eens zo veel geld te kosten", aldus de heer Verolme. „We hebben elk jaar in Nederland vijftig miljoen ton zand nodig. We weten nu al bijna niet waar we al dat zand vandaan moe ten halen. Als we die geul gaan graven, hebben we daar een flinke bron. Het mes snijdt dan aan twee kanten. De heer Verolme heeft plannen voor de bouw van een dok van 500.000 ton. „Als ik het geld er voor had, zou ik al begonnen zijn," zegt hij. „Zo'n dok kost 100 miljoen gulden. Tot nu toe heb ik alles zelf gedaan, maar ik ben bereid om dit dok samen met de twee andere grote werven in Rotterdam te bouwen, de R.D.M. en Wilton Fijenoord. Dat dok moet dan hier op mijn werf op Rozenburg komen, want ik heb er de ruimte voor. Een terrein van zeventig hectare. Enkele jaren geleden heb ik af stand gedaan van mijn optie in Euro poort in ruil voor dat terrein. Het liefst zou ik twee dokken hebben van 500.000 tori. Een voor nieuwbouw en een voor reparatie." Achter de feiten Deze plannen klinken misschien wat fantastisch, maar de heer Verolme ont kent, dat ze zouden berusten op fanta sie. „Toen ik jaren geleden de bouw aankondigde van een dok van 200.000 ton, dacht iedereen dat ik gek was. Daarna hebben andere werven ook der- Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Polyester Mystères, met loodband, in twee hoogtes en in coupons van 2, 3 en 4 meter, voor prijzen, die U alleen In deze Opruiming kunt verwachten. Geen tel. of schrift. 12 januari gelijke grote dokken gebouwd. Maar iedereen - en ikzelf ook - liep in wer kelijkheid achter de feiten aan. Toen dat dok van 200.000 ton klaar was, was hij eigenlijk al te klein. En wie zegt me, dat ik er over enkele jaren al geen spijt van heb. dat ik geen dok van een miljoen ton gebouwd heb. Want de bouw van dergelijke schepen is tech nisch mogelijk en ik ben er van over tuigd. dat ze komen. Een jaar of zes geleden vonden we 100- of 120.000 ton al iets enorms. Nu zijn er echter al een tachtig schepen van 200.000 ton in de vaart. De Gulf heeft in Japan schepen van 300.000 ton besteld en er wordt al in ernst gesproken over 500.000 ton". De heer Verolme wil dus samenwer king met de twee andere grote Rot terdamse werven. Hierover heeft hij met die werven nog geen contact gehad. „Als ze niet willen, doe ik het zelf," zegt hij. „Maar ik geloof niet in een grote werf voor dergelijke schepen op de Maasvlakte. Op zo'n werf zou alles vijf keer zo duur worden, omdat je van de grond af aan moet beginnen Hier op Rozenburg hebben we verder alles wat we nodig hebben". Veel grootser „In Rotterdam zullen we wel weer zeggen, dat dit allemaal geklets is van Verolme." vervolgde de scheepsbouwer. „Maar ik heb toch steeds aangetoond, dat we achter de feiten aanliepen. Ik heb elk schip tot 100.000 ton in de ge- 12 JANUARI T/M 2 FEBR. BZl gaat goed De reacties op hetgee we onlangs in „De Havenloods" vertelden over het werk van het groepje jongens en meis jes In Kethel, ds.t zich wil beijveren om aan zieken en hulpbehoevenden eens aandacht te besteden is zodanig ge weest, dat zij al hun „patiënten" met kerstmis en ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van „B.Z.I.êê (ezoek Zieken en Invaliden) met een geschenk verrast konden worden en ondanks die grote uitgaven, nog f 170.— in kas is. „Maar we blijven doorsparen zo ber- richt ons Paul Kempers (Perenlaan 30) want we willen proberen om enkele van onze ernstige patiënten blij te ma ken met iets, dat zij wellicht reeds lang hadden willen hebben'. Er zijn ook enkele nieuwe helpers (sters) en ook patiënten bij gekomen. Een Schiedam se tuinarchitect schonk tien kerstboom pjes in pot die door de B.Z.I. zijn ver sierd en bij patiënten gebracht. Ter gelegenheid van het éénjarig bestaan, ontvingen zij allen ook een bloemstuk- Eefl unieke kans om heel voordelig uw meubelen opnieuw te overtrekken. MEUBELSTOF van zware kwaliteit. Originele deense Import in diverse kleuren, o.a. cognac, groen en blauw, uitsluitend effen, 130 cm breed van 15,90 per meter nu voor Grote sortering COUPONS MEUBELSTOFFEN o.a, moquette, epinglé en velours d'utrecht NU SPOTGOEDKOOP. ■ÉHcomple BINNENWEG - B E IJ E R LAN D S ELAAN legenheid gesteld hier te komen. Als we nu alleen maar praten over een geul van 200.000 ton, verrekenen we ons weer Daarom moet die geul veel grootser worden opgezet en moeten hier dokken komen voor schepen tot 500.000 ton." De heer Verolme meent, dat dit een zaak is voor de werven, de haven en de regering. In dit verband wijst hij op de vele opdrachten, die de Nederland se werven zijn kwijt geraakt. „Twee weken geleden heeft de Esso de bouw van veertien schepen van 20.000 ton ge gund aan Japan," zegt hij. „Wij heb ben ook ingeschreven. We hebben heel scherp gecalculeerd, zodat er voor ons geen winst meer in zou zitten, alleen maar omdat we de opdracht wilden hebben Maar we lagen toch nog tien procent hoger dan Japan." Elke opdracht Toch meent de heer Verolme, dat Ne derland elke opdracht,, die nu naar Ja pan gaat, aankan. „Maar dan zullen ook hier van overheidswege kredieten moeten worden gegeven," zegt hij. .,Ik verwacht, dat de regering binnenkort hier wel iets aan zal doen. We raken steeds meer opdrachten kwijt. En het zou een strategische katastrofe worden als Japan al die opdrachten blijft krijgen. Als er in dat gebied iets gebeurt - denk maar eens aan China - zou er nergens meer een werf te vinden zijn, die het werk van Japan kan overnemen." Ten slotte deelde de heer Verolme mee dat hij niet geloofde in een opdracht van de Zuidafrikaanse regering aan Ne derlandse werven voor de bouw van duikboten. „Viak voor hij vermoord werd heeft de heer Verwoerd mij in een pri- végesprek meegedeeld, dat Zuid-Afrika er niet over piekerde om in Nederland oorlogsboten te bouwen, gezien de hou ding van Nederland ten opzichte van Zuid - Afrika," vertelde hij. „Dat stand punt was zo positief, dat ik niet geloof dat de huidige president er een andere mening op na zou houden. Daarom heb ik geen poging gedaan die opdracht te krijgen. Maar Nederland is er wel voor een miljard gulden aan opdrachten door kwijt geraakt." FOTO BOVEN Deze tanker, de ldemitsu Maru, gebouwd op een Japanse werf, was met zijn 205.000 ton tot nu toe de grootste tanker ter wereld. Nu zijn reeds bestellingen ge daan voor tankers van 300.000 ton. Ja, ja, waar moet dat heen X! Wat leert Hoogeveen en Heerlen ons Gisteren leefden wij in een hooggepre zen welvaartstaat, vandaag staan we plotseling oog in oog met het spook der werkloosheid. Verantwoordelijke autori teiten zeggen wel dat er nog geen reden tot ongerustheid is, het feit dat het aan tal werklozen reeds de 38.000 te boven gaat zegt echter het tegendeel. Men spreekt reeds over „problemengebieden' en de werklozen komen in demonstratie protesteren. Er moet dus iets gedaan worden om het euvel te verhelpen. Is nu de tijd niet rijp om de reeds 25 jaar oude leus, 40-urige werkweek als dringende eis naar voren te brengen. Deze leus is al 25 jaar bij tal van manifestaties als paradepaard den volke getoond. Nu is de tijd gekomen dat de toestand rijp is deze leus Se realiseren. Iedere werknemer, hoe ook georganiseerd moet nu bij zijn bondsbestuur aandringen dat de 40-urige werkweek als dringende noodzaak aan de orde wordt gesteld. Per man 5 uur min der werken heft de werkloosheid onmid dellijk op. Geen groep werknemers buiten het produktieproces houden, geen dienst- aanvullende werkgelegenhedid, gewoon iedere werknemer 40 uur per week wer ken. Aan de georganiseerden de taak deze eis bij hun bestuur aan de orde te stel len. Aan de ongeorganiseerden de plicht kleur te kiezen en zich aansluiten bij een vakbond en mede aandringen de 40- urige werkweek doorgevoerd te krijgen. Wie per sé niet bij een confessionele of politiek gerichte vakbond wil aansluiten meldt zich dan in een politiek onafhan kelijke vakbond. Voor alles, blijf niet werkloos en passief aan de kant staan. Er is geen enkel aanvaardbaar motiel om ongeorganiseerd te blijven. Ook u heeft de plicht stem in het kapittel te brengen en aandringen op de 40-urige werkweek null! H. C. v.d. Meer, Goeman Borgesiuslaan 83, - Schiedam Hazewfnd- Wn der-an°- W,n'er,assen Ter/enka-here, 5 11.75 7 iaar MrSd-12.75 9 i°°r -23t56 13.75, i°ar 14, 75 I 5 iaar 15,751 iaar^LSe- 16.751 "Zktt 17.75 I !r»Panta/onsj| "2SW3-19.1 k*59" gA~ stijlklasse costuums|7 Zuiver wollen kamgoren costuui..., me' er> zonder vest -1454*7- 97. jassen 49" heren- .winterjassen heren- ^wintercoafs M9T- 59. so ;cosfuunis °»e moten 49.75 I 59.751 e ROTTERDAM t Kalendr. laflsdijk- HOOGVLIET WinUIctnfrum SCHIEDAM Hooflilroc* VIAARDINGEN Winktleenlrom LEIDEN i Hoarlemmsrifradl

De Havenloods | 1967 | | pagina 11