Turkse gastarbeiders keerden na vakantie naar Schiedam terug Plannen voor het toekomstig Schiedam C. Baatenburg de Jong bijna halve eeuw voor de klas KUNSTGEBITTEN DEMONSTRATIE BE HAVENIOODS weekblad voor schiedam 16e jaargang no. 12 - donderdag 19 januari 1967 Deze editie wordt bats aan buis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAOE 2.12.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Vers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" GELD IS BELANGRIJKE TREKPLEISTER Waarom komen de buitenlandse arbeiders in Nederland werken? Het antwoord ligt voor de hand: om geld te verdienen. Waarmee alles gezegd zou kunnen zijn wat er over te zeggen valt. Per slot van rekening is het waar dat de buitenlandse arbeiders liever in him eigen land zou den zyn, hoeveel vriendelijke en waarderende woorden we jegens Ne derland en Nederlanders uit hun mond optekenden. Ze komen er allemaal, of in elk geval vrjjwel allemaal eerlek vooruit: „Ik komme voor keld". Het klinkt misschien niet zo vriendelijk, maar neem het die buitenlan ders, die ver van huis en haard zitten en stoethaspelen met de Neder landse taal, eens kwalijk. „Keld" moet ook hier de arbeid vergoeden. Zoals vele andere buitenlandse arbeiders, zijn ook veel Schiedamse Turken rond de jaarwisseling eens naar huis en haard teruggekeerd. Ook die op het schip van de Turken aan de Buitenhavenweg hun tijdelijke woonplaats hebben. Al is dat in sommige gevallen voor een flink aantal jaren. Een aantal van hen zijn weer teruggekeerd en we hebben hen gevraagd, hoe ze het in „Turkie" vonden. Ieder heeft er z'n eigen wederwaardigheden kunnen beleven, er is gelachen en er is gehuild. schande als iemand op eerlijke wijze geld probeert te verkrijgen om zich een bétere toekomst te verschaffen. En zo liet Nurettin zijn Turkse geliefde in de steek en stapte in Schiedam op de boot. Ook hij „sappelt" in de Glasfabriek. Dat is ook een fabriek, maar daar zit toekomst voor Nurettin in. Hij heeft het er trouwens best naar z'n zin, daar niet van. De „target" voor Nurettin: tiendui zend gulden. Die heeft hij nodig om in Reze of daaromtrent een eigen ate lier te beginnen. Het kan wel op af betaling, doch daar blijken Turken en Nederlanders een zelfde mening te bezit ten. En nu is ook Nurettin met vakan tie geweest, die hij o.a. benut heeft om te trouwen. Alle Turken om hem heen grijnslachen. Die Nurettin. Maar hij was ook al een jaar verloofd, zet hij uiteen. „Als je getrouwd bent, krijg je meer geld", hebben ook onze gast arbeiders uitgevonden. Of z'n vrouw nog werkt? „Op de thee-plantage", in formeert Nurettin. Wanneer we dan de vraag stellen, waarom zijn vrouw wel mag werken en die van Irlan niet, gaat het er een poosje op z'n Turks toe en vertaalt onze Engelse tolk, dat een getrouwde Vrouw wel mag werken en het beroep op de wetten van de Moslim niet geldt, maar dat het niet eervol wordt geacht dat een ge trouwde vrouw werkt. Waarin christenen en Moslims elkaar kunnen vinden. En ook mevrouw Yil- mar is bij „papa" komen inwonen. Dat daar al drie zonen en dochtters zijn, deert niet. Om de tractor "jVTUSTAFA Kalkan uit Konya zit helemaal met de taal in de knoop, maar met een beetje Frans en een beetje Engels en de tolk zegt hij z'n zegje. Nustafa heeft een ton nodig. Hij doet het niet minder, honderdduizend gulden. Nu ja, het kan wel minder en dat zal wel moeten ook. Maar nodig heeft hij het. Want voor het bewerken van zijn land zit hij dringend om een tractor verlegen en daar gaat een ton inzitten. Hij teelt op zijn bedrijf o.a. kapok. Dat wil zeggen: hij teelde dat, want sinds Nustafa in Schiedam werkt, ligt het land er onbeteeld. Nustafa heeft nauwkeurig afgewogen of hij door zal gaan met de kapok of in het TussèlJ. noeg", verklaart Irlan, wat wel een beetje onvriendelijk klinkt jegens Ner- min, zijn echtgenote. Maar Nermin rooit het er kennelijk wel en heeft de han den vol aan haar huis, al zijn er geen kinderen. „Onze vrouwen maken iedere dag alles opnieuw schoon", zo vertelt Irlan in concurrentie met de goed Nederlandse huisvrouwen, zoals in elk geval onze buitenlandse reputatie doet geloven. Goed dan, Nermin had er kennelijk vrede mee dat Irlan weer naar Schie dam reisde. Hij kwam hier in 1964. In Istanboel was hij taxi-chauffeur, doch Irlan wilde vooruit en daar zag hij geen kans voor. Daarvoor zijn de auto's veel te duur. Maar in Nederland denkt hij genoeg te kunnen verdienen, om hier over een paar jaar een taxi te kunnen kopen en dan gaat hij er mee naar Istanboel terug. Neen, Nermin werkt niet. „Mag niet", probèert hij ons wijs te maken, maar op die mededeling volgt een Turks woordengevecht en decideert een ande re Turk: „Mag wél, doen niet. Vrouw in huishouden." De praktijk blijkt ech ter wel anders te zijn, zoals we later Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN 50 Nermin blijkt bij de familie in te wonen, wat gewoon Turks is. Daar is grote gemeenschapszin. „Pappa niet werken, ik werken, ik niet werken, broer werken, helpen elkaar," zegt Irlan. Wan neer het dus even kan, gaat Irlan te rug naar Istanboel. „Ze noemen hem hier de knakenpoetser, zo zuinig leeft hij", lacht iemand. Kennelijk om dat tegen te spreken biedt Irlan ons een biertje aan. Zal het een uur langer du ren met de taxi De kleermaker Als begin voor een ontwerp van het toekomstige Schiedam-Zuid, bieden B. en W. de raad een bestemmingsplan Havendijk - Maasboulevard ter vast stelling aan. Dit betreft dan het gebied, dat In het noorden wordt begrensd door de Havendijk, in het oosten door het Hoofdplein, in het zuiden door de Nieu we Maas en in het westen door de Spuihaven. Doordat voor dit gebied in de loop der tijd verschillende uitbrei dingsplannen zijn ontworpen en later weer gedeeltelijk ingetrokken, is een onoverzichtelijke toestand ontstaan. Bovendien moest door afwijking van de vigerende plannen een aanpassing aan de werkelijke toestand plaatsvin den. 'dit heeft geleid tot het maken van een nieuw plan, het zgn. bestem mingsplan „Havendijk. Maasboulevard". Omdat het tracé van de waterkerende dijk nabij het Hoofd en de Voorhaven nog niet definitief is bepaald, moest dit gedeelte buiten het plan blijven. Er NURETTIN YILMAR is kleermaker van beroep en hij woont in Reze, dat in de buurt van Istanboel ligt. Wat zoekt Nurettin nu in Nederland? KeldOm de volgende reden. Nu rettin werkte in een confectiefabriek. „Niet koed", getuigt hij. Hij zag een leven in de fabriek voor zich en hoor de toen over het goede, welvarende Holland. Nurettin zag daar wat in. Waarom niet, het is nog altijd niet worden vastgesteld, met intrekking de vorige vastgestelde plannen. Het plan beslaat een oppervlakte van plm. 18 Vz ha, waarvan ruim 10 ha inbe grepen de waterkerende dijk, voor re creatie is bestemd, voorts ruim 5 ha voor verkeersdoeleinden, 1 ha voor be bouwing. Het plan omvat voorts plm. 200 woningen, plm. 50 garages, plm. 180 parkeerplaatsen. Het eerste uitbrei dingsplan met betrekking tot genoemd gebied werd in juli 1945 door de raad vastgesteld, het laatst in 1951. Bij de plaatsing en vormgeving van de woon gebouwen is er naar gestreefd een op timaal uitzicht voor de bewoners op de rivier en het omringende groen te geven. Reeds bij het ontwerpen van het uit breidingsplan in hoofdzaak Schiedam werd gezocht naar de mogelijkheid tot creatief en visueel contact van stad eri stedelijke bevolking met de rivier de Nieuwe Maas. Daartoe werden de gronden ten zuiden van de Havendijk bestemd voor recreatie. Op deze wijze werd tevens voorzien in de dringende behoefte aan wijkrecreatie voor „De Gorzen" en werd de door de verwachte opheffing van het park „Wilton" en het Sterrebos verloren gaande recreatie ruimte in ruime mate vervangen. Door enkele ter plaatse gevestigde bedrijven als Van Deventer Kistenfa briek en de Fa. Hasekamp (later N.V. Nemaglas) werd evenwel tegen deze recreatieve bestemming bezwaar ge maakt. Doordat deze bezwaarschriften i.v.m. de moeilijke tijdsomstandigheden niet konden worden behandeld is door Gedeputeerde Staten goedkeuring aan dit gedeelte van het plan onthouden. Als gevolg hiervan is kort daarop een afzonderlijk uitbreidingsplan in hoofd zaak Het Hoofd gereed gemaakt, later gevolgd door een uitbreidingsplan in onderdelen. De door deze plannen be oogde ontwikkeling liet evenwel geen praktische mogelijkheden tot verhoging van de bestaande waterkering tot de door Rijkswaterstaat vereiste hoogte van 5.10 m N.A.P. Immers, verho ging van de bestaande Havendijk tot dit peil betekende afbraak van alle aan deze dijk gelegen bebouwing, hetgeen tot buitensporig hoge kosten zou lei den. Dientengevolge werd het uitbrei dingsplan in Onderdelen Havendijk ver- ,1., de De door de Gemeente in eigendom verworven bedrijven vormden hiervoor geen belemmering meer. In dit plan, dat zich overigens beperkte tot een grondstrook van 80 m ten zuiden van en evenwijdig aan de Havendijk, werden vóórts een zestal hoge woonge bouwen opgenomen. Dit leidde niet al leen tot een economischer grondgebruik, maar 'betekende tevens een adequate benutting van dit voor het wonen in hoogbouw zo uitzonderlijk, geschikte milieu. Inmiddels is de verzorging van dit gezicht van de stad' naar de rivier met een verfijnde ruimtelijke interpre tatie van het bestaande plan, voltooid. Westelijk staan een drietal woongebou wen van 7 woonlagen op een onderbouw en oostelijk zijn twee woongebouwen van 11 woonlagen op een onderbouw Sci rdaii s(1 JJET schoot al aardig op in de rich ting van een halve eeuw, maar die wordt door de heer C. Baatenburg de Jong voor de klas niet vol gemaakt. Maar 45 jaar aan eenzelfde school verbonden te zijn geweest, dat zegt wel heel wat! Dat het halve eeuw-onderwijs niet is vol gemaakt komt, doordat de heer Baatenburg aan zijn pensioen t< jaarwisseling, zal nu pas vrijdag 20 ja nuari het officiële afscheid van de Dr. A. Kuyperschool aan de Stadhouders laan plaats vinden. 's Middags van de leerlingen. Met genodigden volgt dan om half acht in de school een bijeenkomst voor het officiële afscheid, waarna van 8.15 tot 9.30 uur voor een ieder gelegenheid be staat gebruik te maken van de receptie. Dat zullen er ongetwijfeld heel wat zijn! Want de heer Baatenburg heeft in Schiedam enkele geslachten onder wijs gegeven, kinderen van vaders en moeders die bij hem in de klas zaten. Als dan een leerling nu zegt:„Mijn moeder zat ook bij u in de klas," dan moet even worden nagegaan hoe of moe der in haar meisjesdagen heette. Het is wel wat merkwaardig gesteld met de heer Baatenburg de Jong, hij is duidelijk, „hokvast". Dat bleek b.v. toen hij een jaar aan de Groen van Prinstererschool was ver bonden, maar toen weer terugstapte naar „zijn" Kuyperschool. Geen kwaads van andere scholen, maar in de Stad- houderslaanschool voelt de heer Baaten- "mrg zich kennelijk het beste thuis. Een klein half jaartje werkte hij nog de oude „Tuinlaan"-school en toen m de nieuwe school aan de Stadhou- lerslaan worden betrokken. De heer 'aatenburg de Jong, in Maassluis ge- maakte twee korte aanloopjes de grote start in Schiedam. Een aan de geref. school in Maasland, was in 1920 en daarna een jaar de chr. school in Alblasserdam. En vervolgens in één ruk bijna 45 'ar in Schiedam, eerst onder het hoofd ïr school K. Lub, vervolgens L. v.d. sin(js twee jaar de heer H. De Rijks HBS te Schiedam zal dit jaar het honderdjarig bestaan vieren. In verband hiermee is een commissie sa mengesteld welke de plannen voor de viering van dit eeuwfeest zal voorberei den. Bij de plaatsing en vormgeving van deze woongebouwen is er naar ge streefd, dat de bewoners optimaal van het uitzicht over de rivier en het om ringende groen kunnen profiteren, even wel met behoud van het open karakter van deze bebouwing. Het overige ge bied van het plan is aangelegd en inge richt als één grote recreatieruimte met lig- en speelweiden, terrassen, wandel paden, het café-restaurant „Europoort" en de Jachthaven. De waterkerende dijk is vrijwel „geruisloos" in deze conceptie verwerkt. De langs de rand van het gebied aangelegde ontsluitings- weg biedt het verkeer de gelegenheid, dicht langs de rivier te rijden. Om de langzamerhand onstane „leg puzzel" van uitbreidingsplannen op te lossen en de gerealiseerde bestemmin gen een formele basis te verlenen is het bestemmingsplan „Havendijk-Maas- boulevard" ontworpen. Omdat het tra cé van de waterkerende dijk nabij het Hoofd en de Voorhaven nog niet defi nitief is bepaald is dit gedeelte buiten het plan gehouden. REPARATIES ii op wachten. INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40. K'dam fel 010 - 12700.1(1 EEN PAKJE van 250 grs. a 55 ets. STEARINE VRIJ BAK-, BRAAD- FRITUURVET. BLANC DE BOEUF/ OS S E WIT ECIIT GRATIS 6 pakjes van f 3.30 voor 2.73 VRAAGT UW WINKELIER Disc-jockey in de Cosmopoliet Het Rijnmondhotel aan de Burge meester van HaarenlaanNieuwe Dam- laan is het vorig jaar in andere han den overgegaan. Het waren aanvanke lijk de gebroeders Van der Pluym die dit bedrijf na de bouw exploiteerden, doch daarna is het in andere handen overgegaan en is de heer H, Westhal bedrijfsleider. Annex het hotel is er de dancing „Cosmopoliet" en in een gezellige avond met een aantal geno digden, is nu een „disc-jockey" in dienst gesteld. Naar de heer Westhal meedeelde heeft dit voornamelijk ten doel de mogelijk heid tebezitten niet alleen beat- doch ook andere muziek ten gehore te bren gen, hetgeen vooral door de oudere be zoekers op prijs zal worden gesteld. Het waren de „Affo-beat-dancers" on der leiding van Helen le Clercq, die niet alleen aan deze openingsavond me dewerking verleenden, doch ook op vrijdag-, zaterdag- en zondagavond wan neer de dancing (met vrij entree) ge opend is, demonstraties geven. De helangstelling voor het hotel-res taurant die als gevolg van de langduri ge afsluiting van de Burgemeester van Haarenlaan te lijden heeft gehad, neemt thans sterk toe, niet alleen voor wat betreft de hotelgasten, doch ook voor het restaurant, waar menig hu welijksfeest wordt gevierd. Binnenkort zal in Rijnmond een mo deshow worden gegeven. 'elvis. Zoals met meer scholen in de binnen- ad van Schiedam het geval is, er indt een „ontvolking" plaats, zodat de |akature van de heer Baatenburg niet il worden vervuld. Wat de heer Baatenburg van de ïugd in. Het. algemeen zegt? „Zij is echt niet lastiger dan die uit 932, toen werden ook wel ondeugende kreken uitgehaald." En wat de orde in de klas betreft: ,Daar kan de onderwijzer veel aan oen, ik hou van een rustige klas." Met betrekking tot het onderwijs: Het is allemaal in de loop der jaren rel zwaarder geworden, maar je groeit -• met mee." En als hij opnieuw moest beginnen, in werd de heer Baatenburg de Jong eer onderwijzer. Hetgeen bevredigend klinkt. Ongeveer lertig jaar was de heer Baatenburg de 'ong leider bij de Schiedamse School- Daar kun je weer eens gemakkelij ker met de jeugd omgaan," constateer de hij. Menutip van onze chef-kok California tomatensoep uit blik gestoofde kabeljauw met citroen worteltjes met peterselie gekookte of gebakken aardappelen, karamelpudding SOEP VAN ONZE CHEF-KOK met vlaggetjes voor gratis cadaausl II—«,111" Vele jaren is hij ouderling van de geref, kerk. Zo heeft op breed terrein van kerk en school de heer Baatenburg de Jong zijn krachten in Schiedam gegeven. Karweitjes in huis Door de stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting te Schiedam, wordt binnenkort een cursus gegeven over kleine karweitjes in huis. Deze cursus vindt plaats op maan dagavond. De handige, maar ook min der handige huisvrouw kan hier leren hoe kleine karweitjes die geregeld in een huishouden voorkomen, zelf te ver richten. Men kan zich voor deelneming aanmel den bij de stichting, Nieuwstraat 12, telefoon 264781 tussen 10 en 12 uur. De principiële uitspraak van de Rotter damse kantonrechter mr. J, Thors in zake het zonder vergunning van B. en W. demonstreren tegen de oorlog in Vietnam gaat ver uit boven de beteke nis van een plaatselijke aangelegen heid. De uitspraak waarbij de demon stranten werden ontslagen van rechts vervolging, zal immers getoetst wor den door de Hoge Raad en zij refe reerde aan art. 7 van de Grondwet (vrijheid van meningsuiting)en het verdrag tot bescherming van de rech ten van de mens. De Rotterdamse politieverordening, waarin propaganda en reclame aan een schriftelijke toe stemming van B en W. gebonden is, wordt door de kantonrechter in strijd geacht met Grondwet en Verdrag van Rome. Het KVP-raadslid Struik vroeg naar aan leiding van deze belangrijke rechter lijke uitspraak een interpellatie aan over de demonstratievrijheid te Rot terdam. Dat burgemeester Thomassen deze interpellatie kon afwijzen op grond van het feit dat „de zaak thans onder de rechter is" verhinderde hem toch niet bijzonder geëmotioneerd te reageren. Het betoog van de burge meester kwam er op neer, dat hij wel degelijk voor demonstratievrijheid is, getuige ook de toegestane demonstratie tegen het politieoptréden bij de ge laakte Vietnam-demonstratie, maar dat hij deze vrijheid aan regels gebon den wil zien. De zaken tot hun eenvoudigste proporties teruggebracht, worden wij geconfron teerd met een der elementairste pro blemen van een goed functionerende democratie, n.l. de verhouding tussen vrijheid en gezag. De burgemeester weet zelf zeer wel wat demonstreren is; hij heeft er zelf meermalen enthou siast aan meegedaan. (Zijn nogal bit tere opmerking, dat „demonstreren een overgewaaid modeverschijnsel" is, is dan ook moeilijk verteerbaar, maar ook hief is de magistraat sterker dan het vurige socialistische hart). De heer Thomassen is echter gehouden de openbare orde te handhaven en boven dien zit hij met een (thans aangevoch ten) artikel van de gemeentelijke politieverordening. Een grote leemte is dat de demonstratie vrijheid met zoveel woorden in de wet niet voorzien is. Of men demonstreren nu als een overgewaaide mode ziet of niet, de vrijheid moet gewaarborgd zijn, temeer waar niemand het in zyn hoofd zou halen de overgewaaide mode van bikini's en minirokjes te verbie den. Een onderzoek in deze, zou de openbare orde minstens zo bedreigd zien door een provocerende vrouwe lijke mode als een nette demonstratie in het toch eigenlijk zo tamme Rotter dam. Burgemeester Thomassen heeft zich in de betrekkelijk nog korte periode van zijn bewind doen kennen als een be kwaam en militant man. Wij moeten voorzichtig zijn met onze kritiek. Toch moet worden opgemerkt dat voor de meest capabele bestuurder het gevaar op de loer ligt dat de formele orde handhaver het wint van de vrijheids lievende en idealistische democraat. Het evenwicht tussen vrijheid en open bare orde moet niet in een letterlijke interpretatie van benauwde verorde ningen worden gevonden, maar veel meer in een door het formaat van de magistraat bepaalde ruimte met een door hem berekend en gedragen risico. Het principe van Het Verdrag van Rome en de uitspraak van pro). Belinjante demonstraties niet te binden aan voor afgaande vergunningen lijkt ons on aanvechtbaar. Even onaanvechtbaar lijkt ons het recht van het ordehand- havend apparaat,repressief (bij nood zaak) in te grijpen als een demonstra tie in een rel zou ontaarden. Preven tieve vrijheid en repressief gezag is o.i. de aangewezen weg. H.V,

De Havenloods | 1967 | | pagina 1