f ffhim Theater gaf van Saint Joan voorbeeldige voorstelling Koos Bons bespeelt 25 jaar WAARDEVOLLE SIERADEN REINIER van den BERG opruiming CONTACTLENZEN 20% LAGER 4 legt zijn taak neer Van her en der opruiming DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JANUARI 1967 S'd 11 HET IS BEWEZEN, DAT DE UITVERKOOP BIJ ^OWEL het sterk epische karakter van het stuk, als de toepassing van de humor als vervreemdingseffect en het zonder aarzelen partij kiezen voor het individu maakt van „Saint Joan" van George Bernard Shaw een bijna Brechtiaans stuk. Prachtig in zijn schildering, voort durend verrassend in zijn taalgebruik en consequent in zijn gebruik van de gevonden principes voor het verhalend toneel. Vond Brecht In Galilei een figuur, aan wie hij zijn wereldbeschouwing kon op hangen, zo vond Shaw in Jeanne d'Arc een „geestverwante" in 'het protest tegen het gelijk van de meerderheid. Ongetwijfeld heeft de-schrijver de his torie geweld aangedaan. Hij bedoelde ook niet documentair-toneel te schrijven. Echter, hij heeft de kern van de geschie denis blootgelegd, het eeuwige verraad aangetoond, waaraan het ideaal bezwijkt. Zijn werkwijze is imponerend. Saint Joan is een zeer sterk stuk met scènr», die tot hoogtepunten worden van de to neelliteratuur, en die hun climax vinden in de monologen van .de inquisiteur en Cauchon, de bisschop van Beauvais, die zij richten tot de rechtbank, voordat Jeanne wordt toegelaten. Het is een kras staaltje van beïn vloeding; indoctri natie. Shaw be perkt zich dan niet risch gebeuren, maar trekt de lijn door tot op het hui- Want hij is er op uit zijn publiek een lesje te leren. Hij be hoort tot de schrijvers, die met hun kunst de wereld willen verbeteren, want „hij" heeft het nooit de moeite waard gevon den één regel om der wille van de kunst zelf te schrijven". Zijn aanval op de geïnstitueerde macht, die de kerk -is, was in 1923 bij de premiè re in New York misschien van een dwin gender actualiteit dan nu. Maar in de bisschop Cauchon van Hans Tiemeijer, zo vaderlijk, zo betrouwbaar, maar ook zo rechtlijnig, viel een vroege Ottaviani te herkennen wiens enige credo voor ket ters waij het vuur in. De Arnhemse toneelgroep Theater heeft een voorbeeldige voorstelling van „Saint Joan" gegeven. Theo Kling heeft in zijn regie uitstekend gebruik gemaakt van de mogelijkheden Jeanne een doodgewoon dorpsmeisje té laten zijn, die vooral door de reacties uit haar omgeving wordt die ze is: de bevrijdster van Frankrijk. In Henny Orri vond hij een prachtige Jeanne, die zich schalks bewoog aan het hof van de Dauphin en die zeer familiair omging met de man die ze moest kronen in de kathedraal van Reims. Enthousiast, zonder domme verering van het geweld, zich aan het hoofd van het leger plaatsend. Bang voor de recht bank, als ze bekent, echt bevrijd als ze Als U n» morgen nog aan zo'n onhandige houten strijkplank moet werken... is het Uw eigen schuld. Want in onze afdeling Huishou delijke artikelen kunt U Uw metalen strijktafel kopen voor nog géén tientje. Een crème gemoffelde strijktafel één stuk gemak, verstelbaar in 3 standen (ook zittend strijken) gemakkelijk opvouwbaar. In zware, stevige uitvoering, geplastificeerd onderstel, een stevig verchroomd treefje en met plastic doppen. de „valse" akte verscheurt. Een heel mooie creatie. Henk van Ulsen maakte van de slappe Dauphin een schuwe zonderling: een op vatting die zeer wel bevredigde, zonder dat Van Ulsen tot een opmerkelijke pres tatie kwam. Naast deze belde spelers vond ik het opvallendst Siem Vroom, die uitstekend speelde als de graaf van Warwick, een rol die hij moest overnemen van de zieke Hans Croiset. Genoemd is al Hans Tiemeijer, voor treffelijk als bisschop. Tenslotte moet Johan Schmitz worden genoemd, die geheel overtuigde als de „betrouwbare" inquisiteur, die het beste met Jeanne voor heeft, maar die on middellijk na haar veroordeling toegeeft dat het proces een politiek spel was. waarin het meisje moest worden opge offerd. Schmitz wist deze vuigheid uit stekend te maske ren en toch voort durend voelbaar te houden. Kling heeft in zijn regie ook gro te aandacht gehad voor het detail. Aan het slot van het vierde bedrijf bij voorbeeld, als „de koop gesloten is" tussen de bisschop en de graaf van War wick, laat hij op de achtergrond, terwijl de lichten doven een dienaar rode wijn inschenken. Een subtiele vondst! Een prachtige voorstelling dus, waar mee Theater opnieuw aantoonde welke ersnt het maakt met de opbouw van een repertoire, waarvan de vertolking zich kenmerkt door een zeer persoonlijk en eigentijds stempel. Goudland Wat in hemelsnaam de Belgen zo boos heeft gemaakt op Hugo Claus' „Het Goud land", een vrijmoedige bewerking van Héndrik Conscience's gelijknamige boek, Aanpassing in samenwerking met de oogarts. Geheel pijnloos en onzichtbaar. CONTACTLENSPRACTICUS C. J. STUIJ Optiek "de Lens" SCHIEDAMSEWEG 64 - TEL 2360S>> PEPPELWEG 131 TEL. 188465 ROTTERDAM POëZIE FESTIVAL IN KLEINE ZAAL Morgenavond is de Kleine zaal van De Doelen het toneel van een blues en poetry-festival. Een soort „Poezië in Carré", waaraan jazz-muziek is toege voegd. De organisatrice is een club mensen, die zich achter de geheimzin nige naam Cochoda verschuilt. Cocho- da is afgeleid van Cochius. En Coehius schijnt een Blaricumse miljonair, dia zich ten doel stelt jongeren het moge lijk te maken een niet commercieel blad uit te geven, een blues club te ope nen (misschien in Rotterdam) en festi vals als dat in De Doelen te organiseren. In Rotterdam is zijn vertegenwoordi ger een jongeman, die zich siert met het pseudoniem Thaddy '06. Gezien de medewerkers belooft het een pittoreske happening te worden in De Doelen: Simon Vinkenoog, Johnny the Selfkicker, Chigago Jug Busters, de Lens, Blues and Sons, Rudie gen-trio, Ryby's Quartet, Martin Lode- wijk en anderen. Voor 7,50 kan men het allemaal mee maken. Het festival begint om 8.15 uur en duurt minstens tot 2 uur 's nachts. AUSCHWITZHERDENKINC Op zaterdagavond 28 januari zal in de aula van Museum Boymans de Aus- witzherdenking plaatsvinden. De schrij ver H. Wielek zal spreken en ongetwij feld getuigen van de noodzaak tot niet verflauwende waakzaamheid. Toegangs kaarten kunnen worden aangevraagd bij de heer Th. Steengers, Voorschoterlaan 6b, Rotterdam-16. zal boven de Moerdijk wel altijd een raadsel blijven. Of het moet zijn dat Claus' stuk een geweldige mislukking is. Maar dat kan toch moeilijk een reden voor opwinding zijn in brede lagen van de bevolking. Nee, het was niet leuk. Wel lang, erg lang, de voorstelling die het Nationaal Toneel van België hier kwam geven. En dan te bedenken dat regisseur en schrij ver er na de première nog in geschrapt hebben! Dat is ons dan tenminste bespaard ge bleven. Het Goudland werd hier vertoond in het kader van de Nederlands-Belgische Culturele uitwisselingen. Er is de laat. ste jaren niet zoveel uitgewisseld. Het Nieuw Rotterdams Toneel gaat binnen kort met Hamlet naar Antwerpen. Dat is weer voor het eerst sinds jaren. Willen de uitwisselingen echter wat meer zin krijgen en wat meer animo wek ken, dan moeten de Belgische vrienden ook eindelijk met iets komen, dat de moeite van een gang naar de schoir.v- burg waard is. Jan Hein de Groot ALLES MET STUKKEN SLAAT ONZE PRIJZEN ZIJN VERGELIJKBAAR DAN WAAR OOK Rotterdams grootste Perzenhuis wat betreft zijn keuze en laagste prijs. MAURITSWEG 58, ROTTERDAM. TELEFOON 13 'ét 125 en Mauritsweg 58. Gemeente ontvanger inr. Knape Geref. Kerk H.V., Linkerrottekade- hof 30, zondag 10 en 5, uur ds. Overduin. Volle Evangelie-samenkomst zondag 4 uur, zaal „Unie", Nozemanstiaat 48b, B. Westerduin. Nieuw Apostolische Kerk, Gerrit v. d. Lindestraat 63, West. kerk Hillevliet, West, diensten zondag 9.30 eri 4 uur, don derdag 8 uur. JUBILEUMVIERING IN IMMANUELKERK /~ip 1 februari zal het 25 jaar gele- den zijn, dat de organist Koos Bons zijn toonkunstenaarsloopbaan begon. Ter herdenking van dit feit is een comité opgericht, dat op 10 februari een feestelijke jubileumavond belegt in de Immanuëlkerk te Maassluis. In het erecoité hebben onder andere zitting burgemeester W. J. D. van Dijck, wethouder J. Smit, en diverse prominente musici uit binnen- en buitenland, zoals Marcel Dupré uit Parijs. Ook het comité 'van aanbeve ling telt vele bekende toonkunstenaars. Koos Bons werd geboren in Rotter dam. Hij ontving zijn opleiding voor orgel en theoretische vakken bij Piet van den Kerkhoff. Voor het pianospel specialiseerde hij zich bij Everhard van Beijnum te Den Haag. Tussen 1940 en 1947 behaalde hij 4 staatsdiploma's t.w. Orgel A en B. en Piano A en B. Daarna verkreeg hij na proefspel een toelage van het Ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen, voor studie in het buitenland. Gedurende drie jaar volgde hij lessen bij de be roemde organist Marcel Dupré te Pa rijs, die hem na afloop van deze stu die een getuigschrift verstrekte, waarin hij wordt bestempeld als „un excellent musicien, extrêmement doué pour l'im- Bons zijn improvisatie- en compositie- gaven nog bij Cor Kee, en hij studeer de instrumentatie bij Piet van Mever. Op 1 februari 1942 benoemde de ker- keraad van de Gerf. Kerk van Maas sluis hem tot organist van de Noorder- kerk, waar hij het mooie van Dam-ór- Jarenlang fingeerde hij daarna in de Rehobothkerk op een kleinorgel, dat evenwel nog aardige mogelijkheden be zat, ook voor concerten.Sedert septem ber 1954 is hij organist van het fraaie orgel in de Immanuëlkerk, welk instru ment mede naar zijn advies werd ge- bouwd.Naast het orgelspel tijdens de kerkdiensten verzorgde hij sindsdien een 90tal concerten in deze kerk, dik wijls met medewerking van koren, or kesten en solisten. Geboortestad Ook in zijn geboortestad Rotterdam trad hij veelvuldig op. In 1957^1958 wijdde hij een serie van 30 concerten aan de integrale uitvoering van Bach's totale orgeloeuvre. In het Handeljaar 1959 speelde hij een reeks van 8 orgel concerten met orkest. In 1960 alle or gelwerken van Cesar Franck. In 1965 vertolkte hij Bach's grote „orgelmes- se" in de St. Laurenskerk. Jn het af gelopen jaar was hij herhaaldelijk be geleider en één maal solist bij het Rot terdams Filharmonisch Orkest in de Doelen. Op alle belanrijke orgels in ons land heeft Koos Bons geconcerteerd. Ook bespeelde hij verschillende grote instrumenten in Duitsland, Frankrijk, België en Zwitserland, o.a. in de dom te Passau, waar het grootste orgel van Europa staat. Regelmatig treedt hij op voor de Nederlandse, Franse, Belgische en Duitse omroep. Deze zomer hoopt hij een concertreis te maken door Duitsland, Oostenrijk en Hongarije, met o.a. concerten voor ra dio Wenen. Als begaafd begeleider fun geerde Koos Bons bij talrijke koor-, orkesten solistenconcerten, ook als pianist. Met de bekende zanger Henry Blackmon was hij een voortreffelijk accompagneur, zowel in Nederland als daarbuiten. Delaatste jaren legt Koos Bons zich toe op de compositie. Hij voor orgel, een cantate concertante orgels va, de St. Lau renskerk, met koor en orkest, en de grote Valeriuscantate „Neemt mij in de ha v.'dooar'nilaMn assluis welbekend. Verder nog verscheidene gebruikswer- werken voor orgel en koren, waarvan hier te lande veel wordt vertolkt. Van zijn orgelspel en compositiekunst werd reeds één en ander op de plaat vast gelegd. In 1967 zullen meerdere opna men volgen. Tenslotte zij vermeld zijn bekwaamheid als leraar in het orgel- en pianospel en in de theorie der mu ziek, alsmede zijn functie's als adviseur bij diverse orgelbouwprojecten in ons land. De politie meldt: Vier pony's die kans hadden ge zien de matige afsluiting van een wei land aan de Polderweg nabij Overschie te doorbreken, maakten een „cross country" door de 's-Gravenlandsepol- der en belandden uiteindelijk aan de Burgemeester van Haarenlaan, zulks tot grote ontsteltenis van vele autobe stuurders. De politie, hierbij geassisteerd door burgers, wist de ponnies op het plein bij de technische School aan de Mgr. Nolenslaan te drijven, waar de eigenaar, H. O. later de dieren kwam afhalen. Tijdens de wandeling liepen de pon- ny's dwars door diverse voortuintjes van woningen. In de Mgr. Nolenslaan raakte de motor van de auto, bestuurd door C. M. yan D. door een defect aan de vlotter in brand. Personeel van de garage Van den En- de doofde het vuur mef snelblussers, zodat de uitgerukte brandweer geen dienst behoefde te doen. En de sloper sloopt voort Hier heeft hij de hoek van de Brouwerstraat onderhanden, met op de achtergrond Schiedam, de gemeente school. Het is niet teveel gezegd dat mr. Joh. Knape de gemeentelijke financiële expert is. Het moge waar zijn, dat „zijn" wethouder, mr. P. van Boekhoven als wethouder van financiën meer naar bui ten treedt en in de raadsvergaderingen enz. heeft te zeggen waar Schiedam in financiël opzicht aan toe is, doch een belangrijk deel van zijn wijsheid put hij ongetwijfeld uit mr. Kanpe die de financiële eindjes der gemeente nu reeds twintig jaar aan elkaar helpt knopen. Eerst inderdaad als ..hulp", nl. toen hij in 1946 benoemd werd tot waarne mend chef der afdeling financiën der gemeente Schiedam, maar sinds 1960 als chef. In feite had hij als „waarnemer reeds de leiding der afdeling, zij het dan ook onder leiding van een econo misch directeur der gemeente. In de af deling financin was ook het kantoor der ontvanger begrepen. In oktober jongstleden was de heer Knape twintig jaar bij de gemeente Schiedam werkzaam en als „man op de achtergrond" heeft hij een zeer be langrijke rol gespeeld in het gemeene- lijk leven. Want vooral in de laatste jaren is het financiël beheer van een gemeente buitengewoon gecompliceerd geworden'en daarvan heeft ook mr. Kna pe zijn last te dragen gekregen. De heer Knape is afkomstig uit een boeren- gezin in Sommelsdijk, waar hij op elf jarige leeftijd reeds op vaders boerde rij moest assisteren, vooral na het over- Gevonden-verloren Te bevragen aan het hoofdbureau v 9.00—17.00 uur, L. zondag: breiwerk en kinderschoentje in zak: r"de hals ketting; medaillon; bruine portemonnee met rits; bruine aktetas met inh.; ak tetas inh. fles drank: Post Kethel: bruin etui inh sleutels; ring met 11 sleutels; ring met drie sleutels; 4-kleuren-ball- point; Post Kethel: schaatsbeschermer; rode autostep op luchtbanden, Post Kethel: 2 wieldoppen van pers. auto; Post Kethel; bromfietspiaatje BWZ 006; slinger van. auto: nieuwe bijl; Post Kethel: 1 paar zijden dameshandschoe- Te bevragen bij de vinders: zwem broek, Ram, Lekstraat 29; bollen wol. Jerdamski, Middelharnissestraat 20; rood gebreide sjaal, Krabbendam, Van Leeuwenhoeekstr. 65; kindermutsen (3), Landsbergen, Harrew. 8; wollen moahair sjaal. Boon, Th. a Kempisstraat 32b; groen wollen sjaal, Etman, Wibautplein 147; witte gymn. schoenen, De Ridder. Seringenhof 4: damesbont. Planken, H. Bosmanplein 31: doublé broche met steentjes, Pistoor, Vondellaan 39 a; munt biljet, De Vette. Molensingel 41bank biljet. Van Deurzen, B. H. Gretelaan 325; badtas met inh., Droog. Parallel weg 202a: rod'e knipportemennee me' inh., Pieterman, Anna van Burenstraat 13; wit beursje, met inh., Van Hoek, D. van Wassenaarstraat 12b; sleutel en ben- zine-aansteker, Hille. Van Oldenbarne- veltstraat 1: ring met 5 sleutels, Ber nard, mgr. Nolenslaan 233: 2 autosleu teltjes, firma Meder, Noordvest 95: ver- moedeijk damesbril zwart montuur, Uit- horn, Dr. Wibautplein 34; 2 sleutels aan plankje. Krul, Joh. Wagenaarstraat 21; schaats met schoen, De Wolf, Voornse- straat 9a- schaatsbeschermer, Van Ekelen, Fabristraat 3: blauwe autostep op luchtbanden, Hoek, Fabriplein 10; kunstbeen, Jeup, Singel 47c: zwarte jerry-can, Portier, Reinigingsdienst, Bui tenhavenweg; reserve-wiel, wit, v. d. Berg. H. M. Bosmanplein, tel. 266061; wieldop met sierring; Vermaas, B. K.- Laan 248a: 1 paar bruine herenglacés, 1 paar grijsblauwe kinderwantjes, Post kantoor, .Lange Nieuwstraat; wit wol len wantje, Pistoor, Vondellaan 39a: 1 paar gehaakte iaeger kinderhand schoenen. v. d. Waal, Burg. van Haa renlaan 1263; 1 paar bruine kinderwant jes, Lenos, Jan Oudegeeststraat 14; ro de nylon want, R. van Vonderen, Obrechtstr 15: zwarte lederen dames handschoen, R. Markenstein, Rubens plein 3a; 1 paar bruine lederen heren handschoenen, Jonkman. Hoofdstraat 185/13; 1 paar rode wantjes, Co-op win kel, Vondellaan 64; 1 paar zwarte da mesglacés, idem: rode kinderhandschoen. De Wolf. Sint Liduinastraat 88b; wit wol len wantje, Borsten, Hekbootstraat 10b. lijden van zijn vader. Doch hij had liefde voor studie en de schaarse vrije tijd benutte hij voor zelfstudie Eigen lijk ging zijn voorkeur in de 'richting van het predikant zijn. want zijn studie bewoog zich aanvankelijk op het gebied van godsdienst, volkenkunde en juridi sche zaken. Doch uiteindelijk bepaalde hij zich' tot de ztudie in rechten, en op 28 jarige leeftijd ging hij naar de Vrije Universiteit in Amsterdam, na Staats examen te hebben gedaan. In 1936 was mr. Knape afgestudeerd. Het was in die jaren niet zo gemakkelijk aan het werk te komen en mr. Knape zocht het in de richting van het gemeentelijk le ven. Zo kreeg hij zijn eerste benoermng ter secrestarie van Noordwijk in 1937 om twee jaar later naar Beverwijk te gaan. Doch slechts enkele maanden la ter ontving hij een benoeming in Haar lemmermeer, waarna Schiedam volgde. Hier vond hij een arbeidsveld, dat hem ten volle heeft bevredigd. Uiteraard was in zijn functie wel een zeer nauwe sa menwerking met het dagelijks bestuur der gerheente, burgemeester en wethou ders noodzakelijk, waarvan wel in het bijzonder met de thans oud-burgemees ter Peek en wethouder Van Boekhoven. „Het is altijd uitstekend gegaan ai zijn er' wel eens rimpeltjes geweest", aldus een verklaring van mr Knape bij diens afscheid. Vrijdagmiddag om half drie wordt door het college van B. en Wt en gemeente ambtenaren ten stadhuize afscheid genomen van mr. Knape, daarna zal er voor een iecer gelegenheid zijn om persoonlijk hem de hand te drukken. Een toilettas, die U altijd nodig hebt, thuis zowel als op reis, om al die onmisbare spulletjes bij elkaar te hebben... is zo'n luxe aanschaf, die menigeen nog wel eens uitstelt. Maar nu kunt U Uw gang gaan. Een set van 2 prachtige toilettassen, make up tas soufflé en 2.95, morgen gulden. normale prijs nog geen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze practische, moderne strijktafels (in verband r expeditiedrukte zelf meenemen of schrift. besl 2 febru Speciaal in goud, ruimen wq op tegen zeer aantrekkelijke prijzen. ZIE ONZE ETALAGES WEST KRUISKADE 51-55 TELEFOON 12 56 0 Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze setjes van 2 toilettassen, afwasbaar, in diverse dessins en kleuren, Geen tel. of schrift.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11