n BBSSSSS hBBBM Schiedamse raad discusseerde over monumenten en Brandersbuurt AUT060ATS HALVE PRUS Algemene Kunstkring in ruimer verband EERSTE SOPRANEN MEZZOSOPRANEN EN ALTEN Aantal vreemdelingen in Sehiedam neemt toe opruiming 2IM NE8- Hoopvol begin van het Schiedamse Toonkunstkoor DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JANUARI 1967 13 S'd Voals kon worden verwacht heeft de Schiedamse gemeentteraad het voorstel van J B en W met betrekking tot het aanbrengen van wijzigingen in de door Monumentenzorg aangeboden lijst van percelen in Schiedam die daarop zijn geplaatst aangegrepen, om een voorlopige discussie uit te lokken over het plan Schie- NoKo, dat de omgeving van de Brandersbuurt omvat, die volgens de aanhangige plannen grotendeels zal worden gesloopt, doch een groep nleest jeugdige Schiedam mers wenst te behouden en omvormen tot een soort kultureel centrum. Het zijn m "ïorlopige besprekingen, omdat het plan op later datum nader aan de orde zal worden gesteld. Evenwei bleek thans reeds duidelijk, dat de opvattingen omtrent een en ander aanzienlijk verschillen. Terwijl burgemeester Roeifsema b.v. sprak over een duffee muffe onureving die a»n een sterfhuis doet denken, mediteerde mevrouw Gerding—Eggink (PSP) oevr klokkenspel en grijs verleden, waarbij de burgemeester alleen maar herinnering kreeg aan de dagen van „zart Nazareth", zoals Schiedam In de kwade dagen van de branderijen wel werd betiteld. De heer Houtman (VVD) herinnerde aan de wens door de burgemeester in november uitgesproken, dat „men" eens met plannen zou moeten komen voor de nieuwe omgeving van het voor malige Zakkendragershuisje. „Die plan nen zijn er nu," zo constateerde spre ker en na de teach-in door deel van de Schiedamse jeugd gehouden, is er een beweging ontstaan tot behoud van dit stadsdeel. Spr. adviseerde het gehele plan ter nadere bespreking aan Stads ontwikkeling terug te zenden. De heer Collé (CPN) zag nu door de plannen een mogelijkheid met de jeugd In contact te komen. Er zijn nieuwe ontwerpen gemaakt, die spr. niet zon der meer wilde laten passeren. Er zijn ook architecten in het samengestelde Werkcomité, die dus wel wat van hun vak weten. De heer Roede (BP) bepleit te verbetering van de stadsgezichten. Er kan nu een samenspel plaats vinden. De heerSchueler (KVP) noemde het geen thans gaat geschieden van histo rische betekenis. Hij bepleitte behoud van stadsgezichten, welke op verschil lende manieren een aanvulling kan ver krijgen. Het is zelfs mogelijk een be paald te laten vervallen en een ander er voor in plaats te stellen. Spr. noem de de Markt als voorbeeld van fraai stadsgezicht. Water en groen k ook uitnemende harmonie geven, voor spr. ook wees op de Lange Haven. Ts het niet mogelijk om bepaalde stads gezichten te conserveren middels het Structuurplan? De heer Schueler be sprak enkele onderdelen van de lijst zo wel wat betreft aanvullingen als voor gestelde afvoeringen en wees er op, dat in het hart der stad dq Grote Kerk domineert, zodat enkele omlijstingen o.a. aan het Oude Kerkhof wel gewenst Mevr. Gerdink-Eggink bepleitte be houd van de Oud-Katholieke kerk aan de Dam, vooral door de aanwezigheid de Dam, vooral door de aanwezigheid van allerlei smalle straatjes. „Je kunt wel gaan afbreken, doch je hebt het zo niet terug," constateerde zij en vroeg Huismoeders hebben al meer dan genoeg te strijken en te doen en daarom zijn deze Tricot Nylon Dusters zo ideaal. Even door 'n sopje, direct droog en weer klaar voor gebruik. Een grote fabriekspartij Tricot Nylon dusters, in meerdere kleuren en dessins, guldens goedkoper dan normaal, voor nog géén zes gulden. muffe sterfhuis-sfeer die in de Bran dersbuurt hangt. De jeugd schijnt er toch iets anders in te zien. Spr. meent dat dit een belediging is vqor de jeugd die iets wil creëren. Is het wel juist om dit weg te wuiven, ook als architecten ach ter de plannen staan. Wanneer het plan Schienoko aan dé orde komt zal spr. er hog wel meer van zeggen. Spr. wil niet met moties gaan werken, dóch ad viseert het stuk terug te nemen. de plannen nader nog in studie te ne- De heer Sonneveld (Prot. Chr.) con stateerde, dat de burgerij thans grote belangstelling toont voor de toekomsti ge ontwikkeling van Schiedam. Hij vond dat alle mogelijkheden bezien moeten worden en nagegaan hetgeen men wesnt. Hij wees erop, dat plaatsen op de Mo numentenlijst weieens bezwaren kan op leveren, omdat men dan weinig m"»- kan beginnen. Met de voorstellen i deze ging spreker akkoord. Beschouwingen I j voorzitter wijst erop, dat ook tot reugde van B. en W. algemeen be langstelling bestaat voor de lijst van wól tot een aantal misverstanden heeft geleid. Het plaatsen op de lijst is geen vrijwaren tegen verval, het is maar een beperkte bescherming. Monumentenzorg bekijkt panden van meer dan vijftig jaar oud op de histo rische- en kunstwaarde. Het is een rijks zaak, waarover we alleen maar advies mogen brengen. De minister neemt de beslissing, waarvan we bij de Kroon in beroep kunnen gaan. Er zijn voor eige naren van betrokken panden wel beper kingen opgelegd. Het is goed dat de minister thans een voorlopige lijst heeft toegezonden. Het verval van veel pan den in Schiedam is vaak zo, dat zij niet meer zijn te behouden. Dat de verbete ring van panden in feite niets zou kos ten vanwege waardestijging, is niet juist. Afgewacht moet worden of van 't rijk subsidie met als maximum 40 pet. kan worden verkregen. Voor woon- en pak huizen is er een andere regeling, omdat het rijk gelijke bijdrage verleent als de gemeente tot vormen van een „pot je" om met medewerking van eigena ren tot restauratie te komen. In die ren g wensen B' en w- nu te informè- Het heeft momenteel nog geen zin over stadsgezichten te praten, omdat zulks nog niet van toepassing is, hetgeen b.v. ook geldt voor de Lange Haven. Er kan wel iets gedaan worden tot behoud van stadsgezichten. Spr. wijst erop dat het bij de burgerij eerst moet gaan le ven, om stadsgezichten te gaan bewa ren. Het kan gebeuren dat in een be paalde omgeving oude pnaden staan, paaled omgeving oude panden staan, nieuwe vervangen, teneinde een goed stadsgezicht te behouden. In het dorp zijn niet alle huizen schoonheden of waard in Monumentenzorg op te nemen, croen "kunnen 1 doch wel als 6eheel behouden dient te e seven wfar" worden als stadsgezicht. Het college heeft kennis genomen van het verzoekschrift tot behoud van enkele panden en om daaraan andere toe te voegen o.a. aan de Dam en Kerk hof. De zaak is bijzonder serieus be sproken en panden bezien. Het Oude kerkhof zoals 't er thans bij staat, heeft geen historische waarde. De pandjes kwa men in aanmerking tot onbewoonbaar verklaren en de gemeente heeft deze voor f 4000 voor sIood in de stadssane- ring kunnen kopen. Het behoort tot de krotten en als de gezinnen er uit zou den zijn gegaan, waren de panden reeds geen historische waarde, zo constateert spr. Naast het archief is weer een slooppand, dan een school en verder alleen nog een krot met een aardig geveltje. Het hoekpand bevat geen enkele schoonheid. Toch zou spr. tot behoud willen pleiten, alleen voor stadsge zicht rond de kerk. Het geheel betekent een stukje pseudo-romantiek. De Oud- Katholieke kerk aan de Dam heeft reeds vaak de aandacht gehad, doch heeft geen architectonische waarde en bezit op zichzelf geen schoonheid. Daar om werd in februari 1965 het Schieno- koplan vastgesteld dat er geen be zwaar zou zijn tot slopen. Nu 1965 is de kerk begonnen met maken van nieuw- bouwplannen, en dan is het onjuist bin nen twee jaar op het eerste besluit weer terug te komen. Er zullen geen grote kantoorgebou wen verrijzen, het geheel zal op schaal worden behouden. Het bestemmingsplan behoudt ais geheel de schaal met enkele verbetering. Het is mij een raadsel hoe men de Branderisbuurt een Schiedamse historische buurt vindt. Het is een ruïneuze omgeving dat spr. beklemd. Het is een stuk van de zwartste geschie denis van Schiedam. Spr. heeft nooit ge weten wat de uitdrukking „zwart Na zareth" in Schiedam betekende, doch heeft het in de Brandersbuurt gezien. De wankelheid in het gemeentebestuur zou nog groter worden gemaakt als men op bedoelde beschouwing in ging en de burgerij zou niet meer weten waar men met het bestemmingsplan aan toe Kunstwaarden T)E lijst van Monumentenzorg is ook met de archivaris besproken. De Sophiahoeve bleek geen enkele histo rische- of kunstwaarde te bezitten. Ar chitectonisch gesproken zijn de genoem de branderijen niet waard te worden behouden. Wat betreft het voorstel om het geheel van de agenda af te voeren, moet spr. zulks ontraden. Pand voor pand is alles bekeken, met en zonder deskundigen. Op 22 februari moet een beslissing zijn genomen over de lijst; laat de raad niet gaan wankelen in het beleid inza ke krotopruiming en snaering, zo- DEV Replieken heer Collé heeft waardering >r het betoog van de burgemees ter; er is door hem gesproken met ge voel. Toch heeft de voorzitter gespro ken als niet-geboren Schiedammer, waar hij overigens niets aan doen kan! Een Schiedammer bekijkt het alles met andere ogen. Er staan nog wel pandjes die gerestaureerd kunnen wor den. Dat een plan gewijzigd wordt ge beurd wel vaker, daar zijn genoeg voor beelden van uit het verleden. Is het dan zo erg voor de raad van Schiedam als door een groep der bevolking overstag De heer Sonneveld constateert, dat het thans alleen maar gaat over de lijst van Monumentenzorg en daar gaat spr. mee akkoord. Omtrent de Branders buurt acht spr. dat nader in Stadsont- De heer Schueler constateert dat de voorzitter als niet-geboren Schiedam mer het zijns inziens heeft gewonnen van de Schiedammers en spr. thans akkoord kan gaan met het voorstel van B. en W„ De heer Willemse (KVP) hoopt dat het vuurtje van meeleven bij de teach- in zal blijven branden en, zich uitbrei den tot de gehele burgerij. De voorzitter verdedigt opnieuw het voorstel van het college, dat hierna wordt aanvaard, zulks nadat een voor stel tot aanhouding met 9 stemmen werd verworpen. Afscheid genomen van Aap, Noot, Mies.... Dat het mogelijk is bij de ouders be langstelling te wekken voor het lager onderwijs, is duidelijk gebleken op de dezer dagen gehouden ouderavond van de Schiedamse Jan Ligthartschool. De zaal was maar tenauwernood groot ge noeg om een goede plaats te verschaf fen aan de ouders die waren gekomen om te luisteren naar hetgeen enige leer krachten hadden te vertellen over de nieuwe lees- en taalmethode die voor de leerlingen van de le klasse wordt gebruikt en die in de plaats is geko men van het alom bekende Aap, Noot. In de op de inleiding volgende pauze was er gelegenheid met de leerkrach ten van gedachten te wisselen, terwijl nadien door het hoofd der school, de heer B. P. Jeene, vragen van algemene aard werden beantwoord. De Jan Ligthartschool kan terugzien op een bijzonder geslaagde, in zeer ge animeerde stemming gehouden, contact wikkeling geschrokken van de uitlating door de Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze moderne Tricot Nylon Dusters, in meerdere kleuren en dessins, Japonmaten t 38 t/m 50, Geen tel. of schrift, best Opruimlnf 2 februar (ADVERTENTIE) HET GRAALKOOR te Rotterdam behoeft aanvulling van enige goede geschoolde i artistiek verantwoorde De Kahholieke Kunstkring Schiedam heeft zichzelf omgezet in de Algeme ne Schiedamse Kunstkring „Cultura", van welk feit in het orgaan van de kring melding wordt gemaakt. Geconstateerd wordt in een artikel dat het in de be doeling ligt zich meer in ruimer verband te gaan ontplooien waarvoor net Passa ge Theater het trefpunt moet zijn, dat gemakkelijker bereikbaar is dan ge bouwen in Vlaardingen of Rotterdam. Men wil een over het hele jaar ge spreid programma van toneel, ballet, cabaret en eventueel opera, waardoor uitgifte van couponboekjes mogelijk zal aandacht besteden. Voorts wordt opge merkt, dat door allerlei omstandigheden het werk der kring tot dusver werd be moeilijkt. doch er thans een nieuwe geest in Schiedam schijnt te ontwaken. Daarom wordt zo ruim mogelijke pro paganda en activiteit gevraagd. De wethouder van Onderwijs en Cul turele Zaken, mevr. G. D. de Graaff schrijft in verband hiermede in het kringorgaan: ,.In een tijd, dat de een zegt- „het culturele leven in Schiedam is doo(i" en de ander: „maak van Schiedam een kunstenaarscentrum, Het Montmartre van Rijnmond". heeft de Kathn'mke Kunstkring Schiedam zichzelf omgezet in de Algemene Schiedamse Kunstkring ..Cultura". In deze nieuwe vorm hoopt zij leden uit een bredere kring te kunnen aan trekken. Reeds in het verleden kende de Kunstkring leden die niet om confessio nele reden'en lid geworden waren. De omzetting in een algemene verenig'ne bevestigt 'dus een reeds bestaand feit en pnst ook meer in deze tijd, nu men op al'erle-' gebied toen'derin" zoekt Het culturele leven is in Schiedam van dien aard dat bundeling van verschui lende richtingen noodzakelijk is. Gezamenlijk valt meer te bereiken dan wanneer :eder zich bii zijn eisen zuiltje houdt. Het in december j.l. met De Kunstkring heeft op het ogenblik de omstandigheden niet mee. Voor de toneelavonden moeten de leden uitwij ken naar de Stadsgehoorzaal in Vlaar dingen. De animo om zich bij de Kunstkring aan te sluiten wordt hierdoor niet bevor derd. Het vierhoofdig bestuur blijft even wel drijven op een groot optimisme. Het blijft hopen, dat de situatie, de Schie damse zalen betreffende, zal verbeteren en w-e1 dan klaar =tasn om uitvoeringen in onze eigen stad te hervatten. In dit eerste blad in nieuwe vorm wil wil ik graag de Algemene Kunstkring „Cultura" veel succes toewensen. Ik hoop, dat veel gezinnen het werk van de Kunstkring zullen willen steunen door lid te worden, maar bovenal hoop ik dat de Kunstkring, zonder iets ten, na dele van Vlaardingen te willen zeggen, weer zal kunnen gaan werken in een ei gen theater in ons goede Schiedam". Met dit zelfklevende plastic tovert U, zonder punaises, zonder lijm... weer fleur en kleur op verveloze planken, deuren, muren, dienbladen, prullemanden enz. Zelfklevende plastic, dat U in een ommezien aanbrengt waar U wilt voor bijna de halve prijs, per meter voor nog géén een gulden dertig. gesproken kan worden. In het afgelopen jaar verbleven in di verse pensions te Schiedam 1649 perso nen tegen 472 in 1965, zodat het vreem delingenverkeer aanzienlijk is toegeno- Ook het aantal buitenlandse arbeiders steeg en op 1 januari van dit jaar wa ren er bij de politie 1336 ingeschreven hetgeen 116 meer is dan op 1 januari 1966. Er vertrokken 541 buitenlandse arbei ders, doch er kwamen 657 bij. Voor een korter- of langer verblijf in Schiedam o.a voor zaken- of familiebezoek, wer den 225 personen ingeschreven. De laatste maanden van het jaar nam Mevr. Gerdink-Eggink zegt dat neer zij in de Brandersbuurt staat en de carillonklanken over zich heen laat gaan, zij zich niet in een sterfhuis voelt, wel in een van een zwaar zieke. Schiedam in cijfers Blijkens de statistische overzichten tel de de gemeente Schiedam op 1 januari van dit jaar 82.222 inwoners, nl. 40.921 Het aantal inwoners bedroeg op ljan. 1966 totaal 81.732, zodat in het afgelo pen jaar de bevolking van Schiedam met 490 personen is toegenomen. In december werden 105 kinderen ge boren, er overleden 51 personen en er vestigden zich 292 personen bij een ver trek van 316. Van het aantal personen dat is overleden was er 1 beneden de leeftijd van 1 jaar en 1 tussen 1—4 jaar, 3 tussen 40-49 jaar, 7 tussen 50-59 jaar, 12 tussen 60-69 jaar. 15 tussen 70- 79 jaar. 12 van 80 jaar en ouder. Er werden in december 104 huwelij- keij voltrokken terwijl er 8 echtscheidin gen plaats vonden. Binnen de gemeente verhuisden in de cember 114 gezinnen en 351 enkele per- Van het aantal gehuwden betrokken er 33 een eigen woning, 6 gingen bij ouders inwonen, 8 door onderhuur, 23 elk afzonderlijk en 34 buiten de gemeen te. Proveniersdoop We beleven de laatste tijd in Schie dam allerlei vreemde gebeurtenissen, waaronder de jongste die van de ..her doop" van het Proveniershuis een initia tief van de kunstschilder Hein de Kos ter, die voor de plechtigheid het mid dernachtelijk uur had uitgekozen. Het Proveniershuis moest volgens hem voortaan Provo-niershuis heten. Samen met zijn echtgenote putte Hein een em mer water uit de Schie, smeet die te gen de muren van het Proveniershuis, dat er niet door veranderde. Drie andere kunstenaars en een aan tal politiemannen waren van deze nach telijke gebeuren getuige.... VOOR HEREN van 44071 BIG SEN het vreemdelingenverkeer echter nogal af. De twee grootste groepen buitenland se arbeiders worden gevormd door de Spanjaarden 329 (v.j. 275) waarvan 219 mannen. 62 vrouwen en 48 kinderen Wat de Turken betreft, hiervan zijn er 29 (v.j 190K Verder 119 Duitsers. 97 Indonesiërs, 53 Italianen, 36 Grieken. 41 Amerikanen. In totaal bevinden zich in Schiedam personen van 42 verschillende nationali teiten. De Vreemdelingendienst der Schie damse politie heeft in 3839 gevallen be moeiingen met hen allen gehad, o.a. door verstrekken van inlichtingen aan diverse instanties. werkvergunningen, paspoorten die vermist werden enz. Er waren 87 schepelingen bij betrok ken. Omdat zij zonder middelen van be staan waren of om andere redenen, werden 15 personen over de grens ge zet. Twee Portugezen, die illegaal in Schie dam woonden, werden eveneens over de grens gezet. Wegens dronkenschap werden 21 bui tenlanders voor korte tijd in arrest ge steld en 14 wegens gepleegde vernielin gen enz. Door 18 vreemdelingen werden brom fietsen weggenomen en vier anderen de den hetzelfde met auto's. De politie heeft 38 afgemonsterde Chi nezen op een vliegtuig gezet. Aan tien vreemdelingen werd het Nederlandse staatsburgerschap verleend. Er overleden in Schiedam 7 vreem delingen. Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit plakplastic, in diverse dessins, o.a. houtnerven, kinder dessins en in effen kleuren, 45 cm breed, in coupons van Geen tcl. ef schrift, best. Duur van de Opruimint jsnim^ot_J_Jebrusri__ L koor heeft in de Magnalia Deï kerk te Schiedam zijn eerste concert gege ven. En het mag worden gezegd: met ere. Onder leiding van de jonge diri gent Aad van der Hoeven zong het koor geestelijke volksliederen van Praeto- rius en Rathbone, het Hallelujah uit Christus am Oelberg van Beethoven en Psalm 150 van Cesar Franck. Een ge detailleerde beoordeling willen wij voor alsnog achterwege laten, maar onze to taal indruk formuleren we gaarne als volgt: aan het gemak waarmede de polyfone techniek werd beheerst en aan de zuiverheid waarmede werd gezon gen herkenden we een hoge mate van individuele geschooldheid. Er is reeds een grote homogeniteit in de samen zang en uitdrukking der verschillende stijlen bereikt. In het totale klankbeeld verdienen de mannenstemmen nog enige versterking. Wat de bereikte resultaten betreft kun nen we nu reeds vaststellen dat het jonge koor onder de beproefde en en thousiaste leiding van zijn jonge diri gent een hoopvolle toekomst tegemoet zal gaan. Extra vermelding verdient nog de baritonsolo in Rejoice in the Lord die door het koorlid J. Blom met een verrassend fraai timbre werd ge zongen. De koorzang werd omlijst door orgel- soli, liederen en trompetsoli. Na de door de Frans Vreugdenhil mooi geblazen Trumpet Voluntary van W. Boyce speel de Aad van der Hoeven de Fantasia en fuga in g van J. S. Bach. Met de ver tolking daarvan toonde hij tot de gede gen organisten te mogen worden gere kend. Verder hoorden we nog een karak- koor zeer bekwaam aanwezigen in de volle kerk toonden zich zeer geestdriftig. ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM ROTTERDAM HOOGVLIET SCHIEDAM VLAARDINGEN Repetities op dinsdagavond v. S-IO uur Imeldaschool Veurstraat (vlak bij Bergweg- i Noël van d'Aquin i___ slot een briljante vertolking van de Toc cata uit de 5e orgelsymfonie van Wi- dor. Frans Vreugdenhil's natuurlijke toon- aanleg konden we nog beluisteren en be wonderen in de Sonate no 8 van Corel- li en in de Partita over Psalm 81 van A. Verwoerd, die hij met stijlbegrip en bekwame techniek vertolkte. Na de pauze hoorden we de Letland se zangeres Hilja Sondag-Magi in een 4-tal Finse en Letlandse volksliederen, dje zij met haar innemende en heldere mezzo-sopraan gevoelvol en ook leven dig heeft gezongen. Addie de Jong be geleidde op het orgel de solisten en het Voor de chr. hist, kiesvereniging te Maasdijk zal op maandag 30 januari de raadsfractie spreken over de toekom stige ontwikkeling van Maasdijk. Deze beschouwing valt in het kader van de jaarvergadering va de kiesvereniging, welke die avond te 7.30 uur plaats heeft in de benedenzaal van De Vluchtheuvel. WurliTzer HUUR k-"25.-,.w. i zonder eerste storting Demonstraties Ti «agüijta vu 10-4 sur Eer-organist J(X* VMLVE. Bij aanschaffing Tan een «gel 3 Maanden gratis onderricht op de Wuriitzer-school. Enorme sortering PIANO'S Prijzen vonof 675.-j HUUR ■rat recht van koop J (jj| m zond«r.erst« storting Letwel: hoge inruilwaartïe voor Uw oude PIANO. HARMO NIUM of ELECTRONISCH ORGEL Vroog folders en inlichtingen over de nieuw, serie 1967 bij de Wurlitzer-importeur J.van Urk

De Havenloods | 1967 | | pagina 13