Autofabrikanten startklaar voor de RAI Rijden bij gladheid De vrouw en de auto v Lessen met een caravan DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 JANUARI 1967 S'd VI. 4 De 32-jarige Pauline Talou, een voormalige mode-ontwerpster, is bij Ford in dienst getreden om adviezen te geven bij de bouw van auto's. Geheel nieuw is dit werk niet voor haar: ze heeft al ge werkt voor Rootes en Roover. Ze houdt niet alleen de kleur van de auto's in het oog, maar ook de mode en vormt zich zo een beeld van de combinaties, die in de toe komst wellicht het meest zullen worden gevraagd. Op het ogenblik, zegt ze, houden we nauwlettend de mode in de metallic kleuren in het oog. Ik ben ervan overtuigd, dat ze in de toekomst populair der zullen worden dan het gewone lakwerk. Ook onderzoekt ze de specifiek vrouwelijke problemen bekledingsstoffen bijvoorbeeld lad- aan een auto. Zo kunnen bepaalde ders in dameskousen veroorza ken en kan een bepaalde knop oorzaak zijn van brekende dames nagels. Allemaal zaken, die voor een vrouw erg belangrijk kunnen zijn en mede de keuze van een auto kunnen bepalen. Heel Nederland zal weer in het teken van de automobiel komen te staan, als dadelijk van 16 tot en met 26 februari de 54ste personenwagen RAI wordt gehouden. Men zal er per sonenwagens van maar liefst 78 verschillende merken kunnen bewonderen en verder een groot aantal onderdelen en accessoires. De opening geschiedt door de minister van Verkeer en Waterstaat, dr. J. E. de Quay. Nu al staan de auto-fabrikanten startklaar: de RAI is voor auto-kopend Nederland immers altijd een grote gebeurtenis. De vorige keer trok de personenwagen-RAI meer dan 400.000 bezoekers en het ziet er niet naar uit, dat men dit keer beneden dit aantal zal blijven. Inte gendeel, want het legioen autobezitters en auto-liefhebbers breidt zich nog steeds uit. De auto blijkt, ondanks de forse aanslagen van de fiscus, nog steeds een begeerd object. Van daar ook, dat men over het algemeen in de auto-industrie niet te somber is over de ver wachtingen van dit jaar. De bezoeker zal op de 45.000 vierkante meter standruimte op de meer dan 200 stands heel wat kunnen vinden. De wagens zijn afkomstig uit elf verschillende landen: Amerika (11), Engeland (24), Frankrijk (6), Italië (9), Japan (5), Nederland (1), Ooet-Duititland (3), Tsjechoslowakije (1), West-Duitsland (13), Zweden (2). Hoewel de RAI internationaal gezien niet zo belangrijk is, dat de grote automobielfabrie ken hun „primeurs" zorgvul dig bewaren om in Amster dam met veel vuurwerk te lanceren, mag toch wel wor den verwacht, dat op deze RAI heel wat nieuws te zien zal zijn. Vooral uit de Japanse hoek worden splinternieuwe modellen verwacht en dat is dubbel interessant, omdat juist de ontwikkeling van de Japanse auto-industrie en de belangstelling, welke men van die zijde meer en meer voor de West Europese markt gaat koesteren, op het ogenblik de aandacht van velen geboeid houdt. Men zal, op deze RAI, meer Japanie wagens dan ooit te zien krijgen. Uit Amerika komen de 1967- ers, die wel alreeds zijn ge ïntroduceerd, maar die we op de RAI nu eens allemaal bij elkaar kunnen zien. Ove rigens, er komt ook splinter nieuw materiaal: Chrysler in troduceerde in Brussel al de nieuwe Barracuda-serie, een Barracuda fastback en een twee-deurs coupe. Modellen, automobilist een uitzicht biedt van bovenaf. Da prijs per les be draagt vijftien gulden per uur. Een geroutineerde automobilist heeft maar een paar lessen no dig, om alle kneepjes onder de kjaie ,te krijgen, aldus de initiatief nemer van deze school, de heer A. van Walen. In Amsterdam ls gestart met een speciale rijschool voor auto-met caravan. Aanleiding hiertoe was het feit, dat da afgelopen zomer heel wat Nederlands# automobilis ten in moeilijkheden zijn geraakt, toen zi] zich met hun caravan in de Oostenrijkse bergen bevonden. Het eental caravans in ons land neemt steeds toe. Heel veel auto mobilisten rijden maar een paar weken per jaar met de caravan en missen de nodige ervaring. Op de eerste vakantiedag worden geproduCCCfd ze plotseling voor de opgave ge steld, de caravan „op sleeptouw" Half miljoenste „Amazon" Een paar lessen zijn al voldoen de gebleken, om elke automobilist de fijne kneepjes van het cara- van-rijden bij te brengen. Meteo- ra in Amsterdam 'Middenweg 148) heeft de beschikking over een ervaren initructeur en bo vendien over een speciale „door zichtige" caravans. dié speciaal voor dit doel is ontworpen. De automobilist kan nu duidelijk waarnemen, welke de reacties zijn van zijn volgwagen en dat ls heel belangrijk, want die reac ties zijn vaak geheel tegenge steld aan die, welke hij verwacht. Zo ziet hij bijvoorbeeld het „scha ren" aankomen, lang voordat het te laat is. Verder heeft men bij het oefen materiaal de beschikking over een special* periscoop, die de Volvo heeft niet zonder trots be kend gemaakt, dat in de fabriek te Gothenborg de half-miljoenste personenwagen in de 120-serievan de band is gekomen. In de afge lopen tien jaar bouwde men er 228.000 4-deurs modellen en 225.000 2-deurs modellen. De resterende eenheden waren van het station car type. De naam „Amazon" wordt door Volvo algemeen ge bruikt voor het 120-type: Bij ons was deze naam echter al gereser veerd door een andere autofabriek zodat men in officiële geschriften steeds gewaagt van de „120-se- rie". Zoals bekend is Volvo ge start met de produktie van een nieuw model: de Volvo 144, die ook op de a.s. RAI-tentoonstel- ling in Amsterdam te zien zal zijn. De 120-serie blijft echter ook in de toekomst normaal in pro duktie. die in de fabriek van Chrysler International Rotterdam wor den geassembleerd. Verder zullen we voor het eerst hier de nieuwe Coupe en cabriolet-uitvoering te zien krijgen van de Peugeot 204 auto's die de moeite van het bekijken zeker ten volle waard zijn. Van Fiat krijgen we de 124 Spider te zien en natuurlijk de gewone uitvoe ring van de 124, de wagen, die tot de „Auto van het jaar' werd gekozen. Een jury, be staande uit 45 autojournalis ten uit 12 landen, vond, dat deze wagen het meest, voor deze titel in aanmerking kwam en het is opvallend, dal men deze auto zo typisch „Europees" vond. Een typisch Europese middenklasse-auto mobiel, zei de jury. Praktisch en goed van vermogen-ge wicht verhouding. Betrekke lijk bescheiden in technisch opzicht, maar maakt gebruik van beproefde en efficiënte oplossingen. Enfin, ook deze wagen zal op de RAI zijn te bewonderen. Wie met de trein naar Am sterdam gaat, kan weer ge bruik maken van een gecom bineerd biljet dat toegang en vervoer regelt. Wie per auto naar de RAI trekt, dient er straks re kening mee te houden, dat de parkeerplaatsen in de buurt van het RAI-gebouw wel eens erg druk bezet kunnen zijn. Er is echter een speciale pen del-dienst in het leven geroe pen van bussen, die de auto mobilisten gratis van de par keerterreinen aan de Europa- Cadillac toont op de RAI de nieuwe Eldorado, boulevard n^ar de hoofdin- miiiiiiiiiiimi gang van het RAI-gebouw brengen en terug. De ten toonstelling is dagelijks ge opend van 10 tot 17 uur en van 19 tot 22 uur: op zonda gen van 10 tot 17 uur: a statige wagen met een lange, „Lelijk Eendje" als knutsel-opgave Op de RAI-ten toonstelling zul len vijftig „knutsel 2 CV's wor den geëxposeerd. De wagentjes j worden op het ogenblik gebouwd door de deelnemers aan de door Citroën uitgeschreven wedstrijd, waarin het er om gaat van alle i mogelijke soorten materiaal (post- j zegels, touw, hout. metaal etc.) een „lelijk eendje" te bouwen. Men mag de auto ook breien, solderen haken of plakken. Kort om, men is geheel vrij in de ma nier, waarop men de 2 CV in bééld gaat brengen Het model mag niet langer zijn dan 40 centi- meter en niet kleiner dan 20 centi- j meter: de inzendingen worden be oordeeld door de heren Boost. Car- miggelt, Smits en Suyling en door Mies Bouman. Alle modellen moeten voor 1 februari zijn inge- leverd: op de RAI zal men kun nen zien, wat er allemaal uit de knutselende handen tevoorschijn is gekomen. Nee. het behoeft niet zijn als bij deze reuz 2000 kilo, bestemd voc Üw band nog goed? diep te re grondverzetmachines in Ameri ka. Overigens géén goedkope zaak. Zon reuze-band. Deze circa 3 meter hoge band kost u zon der korting 58.500. Sneeuw en ijs kunnen het leven van de automobilist vaak heel moeilijk maken. Om de autorhobilisten toch een beetje „hou-vast" te bieden, hebben de experts van Good-Year een aantal punten opgeschreven, die de som vormen van de ervaringen van hun test-rijders. Dit zijn de tips: V 1. Kijk uw banden goed na. ls het profiel nog diep ge noeg Banden met een profiel van minder dan 1,5 mm. slippen gemakkelijk op sneeuw én ijs en bieden wei nig wegvastheid. 2. Spring voorzichtig om met de P.K.'s die zich onder de motorkap bevinden. Wagens met een groot motor vermogen slippen gemakkelijker dan kleine en mid denklasse-wagens. Rij rustig weg en rem geleidelijk. 3. Houdt uw banden op de juiste spanning, vooral de voorbanden. Een ongelijke spanning in de voorbanden kan, zelfs bij geleidelijk remmen, uw wagen doen slippen. 4. Rijdt niet te dicht achter de wagen die vóór u rijdt. Hoewel dit altijd moet worden afgeraden is het na tuurlijk extra gevaarlijk tijdens het winterseizoen. Op een droog wegdek heeft een wagen, die circa 80 km/u. rijdt, 24 m. nodig om te stoppen. Met dezelfde snelheid op een besneeuwde weg be draagt de remafstand 130 tot 160 meter. Op een beijzel de weg heeft uw wagen 260 meter nodig om tot stil stand te komen. 5. Een auto heeft een grotere wegvastheid en remt beter wanneer hij is voorzien van sneeuwbanden. De grovere profieldelen bijten zich vast in de sneeuw en verge makkelijken het optrekken en het remmen. Men kan desnoods met twee sneeuwbanden volstaan, op voor waarde dat geen spikes worden toegepast en de banden op de aangedreven wielen worden gemonteerd. (Op de achterwielen bij de meeste voertuigen, op de voor wielen bij wagens met voorwielaandrijving). Niets gaat echter boven vier sneeuwbanden met spikes (ijsnagels). In sommige gevallen verdubbelen zij de 'grip' op de weg. 6. Verminder uw snelheid. Rij langzamer dan gewoonlijk. Bij snelheden boven 65 km/u. kan de automobilist zijn voertuig nauwelijks in bedwang houden. Boven de 100 km/u. speelt hij met zijn leven. 7. Rij langzaam bij het naderen van een bocht of een hindernis. Ze zijn de voornaamste oorzaak van slip partijen en ongevallen. 8. Kijk altijd goed uit, zelfs wanneer de weg droog is. In de winter kan mist en neerslag een dun ijslaagje vormen. Dode bladeren en modder zijn even gevaarlijk als sneeuw. 9. Trap het rempedaal niet met volle kracht in. De in middels wel bekende 'pompbeweging' is de beste re medie tegen slippen tijdens het remmen. 10. Wanneer 'uw wagen op een besneeuwde of beijzelde weg begint te slippen, draai het stuurwiel dan in dè richting van de slip. De meeste autobestuurders doen gewoonlijk het tegenovergestelde: dit maakt de zaak alleen maar erger 11. Wanneer uw wagen vastgeraakt is in sneeuw of mod der, geef dan weinig gas of rij afwisselend voor- 'en achteruit. Probeer nooit uit to'n netelige situatu te raken door vol gas te geven. Dit heeft slechts één resultaat: de banden zakken dan dieper weg

De Havenloods | 1967 | | pagina 4