„Vier pleinen plan" tegen Schie-No-Ko-plan Monsterpuzzel stef meeder OP STAND 35 40 „BINNENHUIS '67" EUROFORM-MEUBEL SHOW EFM - MEUBELEN 5 JAAR GRATIS SERVICE VOLLEDIGE GARANTIE BINNENHUIS'67 DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 JANUARI 1967 PLAN VOOR KUNSTENAARS- EN JEUGDWIJK Het rumoer rond het Schie-No-Ko-plan, dat betreft de ruime omge ving van het Schiedamse Zakkendragershuisje, is nog niet verstomd, in tegendeel, het schijnt nu pas naar buiten te treden. Een aantal ingeze tenen, die zich hebben verenigd tot een „Werkcomité tot Consolidatie, Herstel en Ontwikkeling van de Brandersbuurt" hebben zich gezet tot het maken van een ander plan, dat zij in een bezwaarschrift tot de ge meenteraad nader toelichten. Het plan omvat nu de inrichting van een kunstenaars- en jeugdwyk, waarin een „studiogalerij", winkeltjes, ate liers, een „Vestzaktheater" en een „Prinsentuin" is opgenomen. We laten hier de volledige plannen volgen. E" Het comité bestaat uit de volgende personen: G. W. Bannenberg, archi tect (38); A. J. ter Braak, architect (41); Ir. J. A. van Eek, architect (36); Dr. M. H. M. van Huiten, sociograaf (36); J. Maassen, o.s.a., leraar aan de Spieringshoeklyceum (39); Chr. Mar cus, scholier (16); H. de Ridder, film technicus (26); J. A. Schaper, cineast (45)- A G. L. Tuns, architect (27) en H. Voogt, monteur (43), heeft het na de „teach-in" van donderdag 5 janua ri 1967 in de Koopmansbeurs te hebben meegemaakt, op grond van de daar aan het licht getreden feiten, noodza kelijk geacht zichzelf te formeren en vervolgens als één van zijn eerste acties een bezwaarschrift tegen het bestemmingsplan ,£chie-Noordvest- gtacht-Korte Haven" tot de leden van de Raadder geeente Schiedam te riHeTcomité zegt verder: „Deze teach- in' werd georganiseerd, omdat bij een aattal Schiedammers verontwaardiging heerste over de aard en inhoud van ne bestemmingsplan „Schie-No-Ko". Het ini tiatief voor deze bijeenkomst werd ge steund door vele jongeren en ouderen, die onrustig werden over deze zaak, toert het bestemmingsplan „Schie-No- Ko". voor het eerst ter openbare inzage werd gelegd op het stadhuis en zij er achter kwamen wat hier ging gebeuren. Jeugddromenland l IS wel heel sterke verbeeldings zin nodig, om in het Schie-No-Ko- gebied een mooi en kunstzinnig plekje in Schiedam te zien. We weten het wel, er bestaat een grote afstand tussen de eisen aan modern woongenot in een gotd stadswijk en -een omgeving, dat kennelijk inharent moet zijn om artis tiek te zijn, maar dat behoeft op zich- zelf geen bezwaar te zijn. Het is beslist niet nodig, dat huisjes In zwaar vervallen staat moeten verke ren om dan pas voor het artistieke doel aantrekkelijk te worden, zo is het nlf)óch wie het armetierig gedoe aan schouwt in de straatjes rond Achter de Teerstof, hoe aantrekkelijk de naam op zichzelf oök moge zijn, zal zich niet aan de indruk kunnen onttrekken, dat teveel optimisme wordt gevraagd om uitgerekend, hier een aantrekkelijk Sëhiedams kunstcentrum te maken. Daarvoor is het in jeite niet alleen te bouwvallig, doch de puinhopen spre ken een al te duidelijke taal voor de realiteit. We kunnen grote waardering opbren gen voor het enthousiasme, waarmee ook het jeugdig intellect van Schiedam zich heeft geworpen op de plannen, om dit wel zeer oude gedeelte der stad voor de sloper te bewaren. Het is zoals de burgemeester onlangs tijdens een teach-in over deze aange legenheid reeds zei: indien men ten minste tien jaar eerder met het plan naar voren was gekomen, dan zou er mogelijk nog iets aan te doen zijn ge weest. De weerkaatsende opmerking van de jeiigd: „Toen waren wij er nog niet 'snijdt minder hout dan mogelijk op het eerste gezicht wel lijkt, omdat er iets moderne zit in de hang naar het oude en zo'n jaar of tien geleden men meer belangstelling had voor de nieuwbouw dan de „oudbouw". Hetgeen mogelijk niet geheel als een excuus, doch wel als een verklaring kan worden gezien. Valt het dus toe te juichen, dat de jeugd van Schiedam (pas) thans gaat meedenken en adviseren in de stads- ontwikkeling, de plannen dienen ook uitvoerbaar te zijn en we betwijfelen het in sterke mate of zulks thans nog mogelijk zal zijn. Afgezien van de hoge kosten die met een en ander gepaard zullen gaan, on danks de toegezegde zelfwerkzaamheid van de jeugd, is de stadsplanning voor bedoeld gebied al te ver gevorderd, om plots daarin zulke belangrijke wijzigin- Op de teach-in zelf bleek, dat deze verontwaardiging en deze onrust nog aanmerkelijk groter waren dan aanvan- kelijk werd verwacht. Dat de Schie- dammers uit alle lagen van de bevol king zich het lot van de oude „Bran dersbuurt" sterk aantrekken, bleek niet alleen uit de grote opkomst (er waren bijna 600 mensen naar de Korenbeurs gekomen), maar veel duidelijker nog uit de verontwaardiging waarmee men zich tegen de plannen van het gemeen tebestuur verzette en uit de geestdrijft waarmee het door de heren de Ridder en Schaper naar voren gebrachte plan om deze buurt een nieuwe en bezielende bestemming te geven werd ontvangen. Het bleef niet bij woorden alleen, want bijna 200 jonge en oudere Schie dammers gaven schriftelijk hun woord dat zij bereid waren het bovengenoem de plan daadwerkelijk te steunen. Zij gaven zich op voor nader te formeren werkgroepen. Een'belangrijke bijdrage leverde bo vendien de Amsterdamse sociograaf dr. M. H. JA- van Huiten van de Universi teit van Amsterdam, die na een duide lijke toelichting verzekerde, dat een der gelijk herstel van een oude buurt uit gevoerd kan worden zonder dat dit de gemeente een cent behoeft te kosten, omdat de praktijk heeft uitgewezen (o.a. in Amsterdam), dat de waardever meerdering van zo'n opgeknapte buurt ruimschoots opweegt tegen de kosten die het herstël met zich meebrengt. Er waren op deze teach-in hoewel1 daar tevoren uitdrukkelijk om was gevraagd van gemeentewege geen deskundigen aanwezig, die een nadere toelichting konden geven op het ter inzage geleg de bestemmingsplan „Schie-No-Ko", waarover deze teach-in o.a. werd ge houden. Dit maakte dat voor dit open baar forum een gesprek tussen hen, die met het door de burgemeester gevraag de plan kwamen (De Ridder en Scha per) aan de ene en de deskundigen van de gemeente aan de andere kant niet mogelijk was. Het plan dat door de heren De Rid der en Schaper werd voorgelegd, te noe- „Vier pleinen-plan", die hier zo duidelijk is, niet aangetast wordt. 7. Voor de leefbaarheid van de buurt zal het noodzakelijk zijn, dat een aan tal mensen hier blijvend woont. Daar om zullen de bovenverdiepingen van de huisjes tot woningen worden ingericht. 8. Het plan zal als volgt worden ver wezenlijkt: onder deskundige leiding zul len werkgroepen worden gevormd uit de velen die zich nu reeds hebben aan- gemeld. In hun vrije tijd kunnen zij dit plan in enkele jaren verwezenlijken. Vooral de jongeren uit alle lagen van de bevolking en Uit het hele Rijnmond gebied, die getoond hebben zo sterk mee te kunnen leven met het wel en wee van onze stad, zullen hieraan een beslissend aandeel kunnen leveren. 9. Door de toestand waarin de buurt op dit ogenblik verkeert, (wij hebben deze zaak grondig onderzocht) en voor al het feit, dat er nog maar enkele mensen wonen (en die als zij dat zou den willen, heel goed in deze buurt kun nen blijven wonen) is het consolide ren, herstellen en ontwikkelen van de oude Brandersbuurt een ideaal project om er de jeugd onder deskundige lei ding ih aan de slag te laten gaan. De jongeren zullen hier de gelegenheid krij gen boeiend bezig te zijn en scheppend werk te verrichten, waarbij zowel de capaciteiten van de ambachtsschooljon gens als die van het lyceummeisje evengoed tot hun recht kunnen komen. Zij zullen door dit tot de verbeelding sprekende project worden gevormd en zij op hun beurt zullen een stadsdeel vormen, dat ook de volgende geslach ten zal herinneren aan wat hier, in de zestiger jaren, is gepresteerd. 10. Wij achten het mogelijk en nood zakelijk, dat reeds dit voorjaar aan de uitvoering van het Vier pleinen-plan wordt begonnen. Aan de voorbereiding wordt nu reeds gewerkt door een groep jonge architecten, te weten de heren J. H. van Ardenne, architect VBO, A. J. ter Braak, architect HBO, W. J. Brinkman, architect HBO, K. Drexha- ge, architect VO, B. van Dijck, ar chitect VBO, A. den Hartog, architect 10, M. T 1 *rT"% Stout, Tuns, architect VBO. Als eerste werkobject wordt het tot stand brengen van het toekomstige hoofdgebouw van deze buurt de on der punt 2 van ons Plan genoemde rij ar beiderswoningen aan de Breedstraat onder handen genomen en van hieruit kan het werk verder worden geleid. 11. Wat de bestuursvorm betreft, gaan onze gedachten uit naar de vorming van een stichting die in vorm zou kunnen lijken op de Stichting Diogenes te Am sterdam. Jeugdwerk toch Je gaan brengen. Maar bovendien stellen we o de vraag, of de werkelijkheid antwoorden aan de verwachtingen, wel ke de ontwerpers der plannen voor Schie-No-Ko koesteren. Dat wil zeggen, of de winkeltjes zul len „lopen", er voldoende kunstenaars zullen zijn, die voor bewoning zorgen. Men heeft al geluiden kunnen vere- nemen, dat zij geen „VVV-attractie" wensen te zijn. Een dergelijk plan als thans voorge steld wordt niet uitgevoerd ten dienste van een enkel jaar, doch zal langer moeten verduren en Schiedam trekt hu eenmaal niet zulke stromen toeristen, dat daarop een dergelijk centrum zou kunnen drijven. Hoe het in dat opzicht met de Schie dammers zelf zou zijn, is een open vraag. Overigens voelen we ons in deze Brandersbuurt dichter in de omgeving van burgemeester Roelfsema, die in de raadsvergadering verklaarde er de duf fe, muffe lucht van het sterfhuis te rui ken, zij het dan ook dat de heer Collé zulks weet aan de omstandigheid, dat de burgemeester geen geboren Schie dammer is, waartoe we ook ons niet mogen rekenen. Doch waardoor de waardering van deze buurt in elk geval niet door sen timenten wordt beinvloed, welke de be oordeling er van een voorbestemming geeft; Niettemin ts er alle reden, om nu een en ander op gang gebracht is de be langstelling voor de toekomst van Schie dam (die zoals men wel zegt aan de jeugd behoort) niet kan worden benut voor de nog min of meer embroyale plannen voor de ontwikkeling der oude binnenstad. Misschien is daar nog ruimte te vin den voor het ontwerp en kan ir. Fled- derus er een gebruik van maken. Mo gelijk kan ook een beter inpassen in dit alles van het Proveniershuis worden na gegaan. Het is wel laat, doch mogelijk niet te laat dat een stukje jeugd-dro- inenland ergens tot werkelijkheid wordt gebracht. Schiedam zou dat overigens best kunnen gebruiken! plan de door c hadden gekend, zij nooit de brandweer kazerne op deze voor de oude Branders buurt fatale plaats geprojecteerd zouden hebben. Maar zoals wij eerder naar vo ren hebben gebracht, deze realiserings mogelijkheden konden niet sneller naar voren worden gebracht dan nu het geval is geweest, omdat het bestemmingsplan Schie-No-Ko niet eerder ter openbare in zage werd neergelegd, zodat de bevol king er niet eerder kennis van kon ne- Er kan in plaats van een zielloos in dustriegebied in het hart van onze stad een stuk merg aan de stadsgemeenschap worden toegevoegd. Er kan dank zij de krachten die uit de bevolking tevoor schijn gekomen zijn een bezielend stuk werk worden verzet, dat de public spi rit en de geest onder de jongeren in onze stad ten goede zal komen", aldus het schriven van genoemd werkcomité. VOOR EEN ORGEL OF PIANO 'S-GRAVELANDSEWEG 620 - SCHIEDAM ter inzage gelegde bestemmingsplan „Schie-No-Ko", de oude „Branders buurt", die begrensd wordt door de Dam. de Breedstraat. het Raam, de Schie en de Nieuwe Sluisstraat voor onze gemeenschap te behouden en tot een levend stadsdeel te maken, dat ten dienste komt aan alle Schiedammers en ook iaii velen uit hét gehele Rijnmond gebied. Plan Hét Vier pleinen-plan komt in grote trekken op het volgende neer: 1. Het bestaande stratenverloop met 2ijn verrassende hoekjes, de versprin gende geveltjes waarvan vele rustiek onveranderd. 3. Het front van de oude Branders buurt zal worden gevormd door de rij van acht arbeiderswoningen aan de Breedstraat nrs. 17 tot eil met 31. Deze zijn uitermate geschikt om van binnen te worden erschapen in een dertig me ter lange expositieruimte voor beelden de en toegepaste kunst, een lezingzaal en kunstklassen voor de jeugd. Op de zol ders kunnen werkruimten voor schilde ren, boetseren en tekenen worden inge richt. komt een neter. Deze tuin is reeds aanwezig, maar wordt door vrijwel .niemand gekend. De werk groepen kunnen hem met weinig kos ten omvormen tot de „Prinsentuin" waarin de jongeren van de kunstklas- sen in alle rust buiten kunnen werken, waarin openluchtconcerten kunnen plaatsvinden die niet worden verstoord door hinderlijke verkeersgeluiden en waar tentoonstellingen kunnen worden gehouden. Aan de noordzijde wordt de Prinsentuin afgesloten door vier hui zen, die door hun hoogte bijzonder ge schikt zijn een specifieke bestemming te krijgen, b.v. als ateliers voor beel dende kunstenaars met hun leerlingn. 3. Het plein tussen Prinsensteeg en Achter de Teerstoof krijgt aan de ene kant een toneelstudio en er tegenover een Vestzaktheater, waarvoor de ge schikte gebouwen aanwezig zijn. Op dit kleine plein komen verder een koffie bar. een wijnhuisje, een eethuisje en een tijdschriftenzaakje, waarvoor al eni ge gegadigden aanwezig zijn. 4. De Verbrande Erven zullen in dit geheel een winkelstraatje worden met voor deze, omgeving geschikte zaken. 5. In de Prinsensteeg en Sint Pieter- steeg zullen kleine bedrijfjes blijven. 6. Het hele buurtje zal alleen voor voetgangers toegankelijk zijn, waardoor de natuurlijke beslotenheid en intimiteit bewaard blijven en de menselijke schaal stuk jeugdwerk in grote stijl, dat in heel ons land zijn weerga niet zal vin den. Het zal echter nooit kunnen wor den verwezenlijkt, wanneer het bestem mingsplan „Schie-No-Ko", zoals het thans ter inzage ligt, door de raad wordt aangenomen en de brandweerka zerne, annex technische werkplaats, op de daarop aangegeven plaats wordt neergezet. Dan immers blijven er alleen hier en daar wat huisjes over, zal de oude Brandersbuurt ten dode opgeschreven zijn, zal in Oud Schiedam nooit meer zo'n tot de verbeelding sprekend plan kunnen worden opgesteld waaraan de jeugd «n de bevolking bewust bun deel kunnen geven, en zal aan die actieve burgers een zeldzame gelegenheid tot scheppend werk worden ontnomen. Dit alles kan worden voorkomen door de brandweerkazerne slechts honderd meter te verschuiven naar een plaats die bovendien nog de voordelen heeft, dat hij begrensd wordt door vier in plaats van door twee straten en al groten deels bouwrijp is, te weten het terrein begrensd door Spinhuispad, Groenweeg- je. Raam en Noordmolenstraat. Op grond van het hier boven naar vo ren gebrachte zal het Werkcomité het College van Burgemeester en Wethou ders en de Raad, als verantwoordelijk bestuursorgaan over onze stad, verzoe ken de beslissing over het bestemmings plan „Schie-No-Ko" met enkele maan den uit te stellen, in welke periode het Comité zijn plannen kan uitwerken en een gesprek tussen zijn werkgroep en het College met zijn deskundigen zal kunnen plaatsvinden. Wij voelen ons gerechtigd dit verzoek te doen, omdat tijdens de teach-in ge bleken is, dSt vooral de jeugd en de vertegenwoordigers van de jeugd deze zaak hoog opnemen. Het bestemmings plan „Schie-No-Ko" betekent namelijk, dat er in het hart van onze stad een soort van Spaanse-Polder-industrie-chaos zal gaan ontstaan en de bevolking en vooral de jeugd heeft doen blijken dit niet te kunnen accepteren, omdat men na het bekendmaken van het nieuwe plan besefte dat hier iets onvervang baars, dat anders onherroepelijk verlo ren gaat, behouden zal kunnen blijven. Het erplosieve karakter van de teach- in wordt hieruit en hieruit alleen ver klaard. Wij begrijpen heel goed, dat indien de adviseurs van het Gemeentebestuur bij het ontwikkelen van het Schie-No-Ko- Dit is Achter de Teerstoof, waar vol gens het plan de winkeltjes zullen komen. Heren-Juliana wonnen deze week twee maal HET eerste herenteam van Juliana is de gevolgen van de lange rust periode gelukkig snel te boven geko men. De geladen Schiedamse ploeg wil de zich revancheren voor het teleurstel lende resultaat tegen De Kangoeroes en slaagden er zowaar in het sterke Sigi de eerste nederlaag in eigen huis van dit seizoen toe te brengen. Direct van af het eerste fluitsignaal ging Juliana enthousiast in het offensief. De Delfte naren bezweken onder de vloedgolf van aanvallen en moesten zich in de eerste set dan ook hoofdzakelijk tot verdedi gen bepalen. Juliana won deze set der halve met 158. Hierna trachtte Sigi de bakens te verzetten en met suc- De Schiedamse verdedigers tastten INTERNATIONALE KrSVYX BEURS VOOR Jk-7/JI W0NING1NRICHTINC ALLES VOOR DE VERZORGING VAN UW INTERIEUR! Klassiek en modern. Talrijke noviteiten voor uw woninginrichting Belangrijke antiek-inzending Drie modelflats van Werkgroep Binnenhuisarchitecten. Oordeel mee en win een ameublement AHOY' HELIPORT - ROTTERDAM 27 JANUARI t/m 5 FEBRUARI '67 Dagelijks geopend van 13-23 u. (ook zondags) 0 In gebouw» Irene is door de afde ling Schiedam van het Prinses Margriet Fonds een vergadering gehouden, welke werd bijgewoond door de schoonmoeder van Prinses Margriet, mevróuw Van Vollenhoven. De bijeenkomst werd geleid door de presidente, mevrouw W. C. Schaberg van der Berg, die de gebeurtenissen rond het huwelijk van Prinses Margriet rele veerde, in het bijzonder ook wat Schie dam betreft. Door het echtpaar Hinlo- pen—Nannings werd aan de hand van talrijke dia's een en ander over de nioöie plekjes van Nederland verteld. 0 Vrijdagavond 3 februari zal de afd. Schiedam van de Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel in de zaal Irene de feestelijke jaarvergadering houden, waaraan een jeugdgroep van het Leger des Heils uit Rotterdam en de toneel groep „Justitia Rotterdam" medewer king zal verlenen. UW WONINGINRICHTER EN ERKEND FrM-DEALER EUROPOORT N.V. Marconiplein 5 Rotterdam tel. 010-25 47 35 met Bezoek de grootste inter nationale EFM-meubelshow op stand 35 en 40 in de Ahoy-hallen op 27 januari t.e.m. 5 februari 1967 In de middelste figuren onder en boven komen op elke genummerde regel drie woorden van elk zeven letters, waarvan de omschrijvingen per drietal worden gegeven. De eerste twee letters van het middelste woord zijn de laatste twee lettere van het voorgaande woord en de twee laatste lettere van het ^els^°.°^v.l«n de twee eerste letters van het daaropvolgende woord. Voorbeeld: Omschrijving, ontvangst - soort hond - aanstoot geven. Oplossing: recette - (te)rri (er^-_ ergeren. Bij juiste oplossing leest i Nederlandse zegswijze beneden) de set met 159 voor zich opeiste. In de derde set gaven beide partijen el kaar bijzonder weinig toe. Juliana-spe- ler Cees de Munnik groeide naar een ongekende vorm en deed in niets onder voor Jan Willem Mulder aan de andere zijde van het net. Het was uiteindelijk Juliana dat aan het langste eind trok: 1614. In de vierde set maakte Julia na aan alle onzekerheid spoedig een ein de De verdediging was nu goed geslo ten en ook aanvallend werd nu zeer goed. gespeeld. Met 159 bracht Julia na ook deze set op haar naam waar door de eindstand dus 31 in het voor deel van de Schiedammers werd. De tweede wedstrijd van het eerste herenteam was kwalitatief van heel wat lager gehalte. Als excuus hiervoor kun nen we aanvoeren dat het Utrechtse S.O.S. 2, ondanks al haar versterkingen, een allesbehalve inspirerende tegenstan der was. Dat zij niettemin de tweede set met 1511 voor zich opeisten, hadden zij hoofdzakelijk te danken aan de on oplettendheid van de Schiedammers. De overige sets waren achtereenvolgens met 15—10, 15—12 en 15—3 voor Julia- stond Juliana haar tegenstanders weinig toe hetgeen ook wel blijkt uit de set standen: 15—9, 15—10 en 15—6. Het ernstig gehandicapte derde heren team trad met vijf invallers aan tegen R.W.R. 2 maar slaagde er wonder boven wonder in beide punten mee naar huis te nemen: 31. Heren-3 blijft door dit resultaat leider van het klassement. Het damesteam kwam tegen V.C.K.-2 niet verder dan 22 en miste zodoende de kans de ergste degradatiezorgen wat te verlichten. Meisjes-junioren-A kwam tegen medekampioenskandidaat Intermezzo niet verder dan 22 en het B-team deed hetzelfde tegen D.R.L.-b. Jongens-A won met ruim verschil van D.R.L.-a: 3—0. Slechts het vierde heren team bleef geheel zonder verliespunten door een nederlaag tegen Libanon '50-5, Wij willen de puzzelaars er nog even op attent maken dat op ons kantoor aan de Westblaak 25 nog steeds puz zeldiagrammen beschikbaar zijn. Tegen betaling van een dubbeltje kunt u er een meenemen. Mocht u om een of an dere reden niet in staat zijn persoon lijk te komen, dan is het mogelijk de diagrammen schriftelijk aan te vragen. Wanneer u dan 20 cent aan postzegels insluit, krijgt u de puzzel thuisgestuurd. In de opgave van vorige week zijn weer enkele vergissingen gevonden. Ho rizontaal 25 mist de derde omschrijving. Dat was een lidwoord van twee letters, dus dat zal niet veel problemen opgele verd hebben. In verticaal 5 lag de zaak iets anders. Daar stond als omschrij ving: snappen, en dat moest zijn snip pen. Een heel andere betekenis dus en dat zal velen wel dwars gezeten heb ben. Enfin, volgende week krijgt u de laatste opgave en dan zal tevens de oplossing worden gevraagd. Dan zal veel duidelijk worden. Nog even de tan den op elkaar. 1 editie - waarschuwing - groente 2 begraafplaats - aanbieding - vooraf 3 kleine afbeelding - steppe - soort puzzel 4 verloting - verfstof - uittreksel 5 jalouzie - wilddief - ondervinden 6 circuswerktuig - rangtelwoord - medelijden 7 soort sage - telwoord - van dezelfde 8 filmer - strijdperk - overbodig 9 aas - roofdier (vr) - onkreukbaar 10 geestige tekening - ontsteld - radio (tv) gerei 11 drukspijkertje - Eerste-Kamerlid - regelen 12 wervelstorm - aan iets komen - advertentie 13 flesdopje - vazal - naamloos 14 ten tweede - predikant - afgezonderd 15 bezwijming - verreschrijven - aan boord klampen 16 kostjuffrouw - met beleid - oudejaars- lekkernij 17 muze der lierpoëzie - verbijsterd - uiterst opvallend 18 aarzeling - omhelzen - kracht 19 rijkdom - in groter geheel opnemen - ingesloten stuk land 20 offerdier - paardrijdster - zenuwachtig 21 letterrekening - soort woede - stuk gereedschap 22 uitgezonderd - plaats in Groningen - werelddeel 23 uurwerk - innerlijke waarde - elke keer (opnieuw) 14 grafisch produkt - «oort propaganda - onderwijzer 25 suikerstroop - huishoudelijk gerei - smaldeel 26 vlaktemaat - opstand - soort hond 27 mannequin - vis - legering 28 schildergerei rampzalige toestand - indertijd 29 godin der wijsheid en dapperheid banier - bevallig 30 kim-- vertrek uit functie - vertegen woordigster 31 kogel - ontvangst - langzamerhand 32 pompoen - groente - vernuft Vijfjarige kerk viert feest doeling dit feit feestelijk te herdenken, waartoe besprekingen o.a. met hoofden van scholen hebben plaats gevonden. Op dinsdag 21 februari zullen kinderen der r.k. scholen tijdens de eucharistie viering zingen. Des avonds wordt een „open dienst" in oecumenisch verband gehouden, waarin niet alleen de pastoor het woord zal voeren, dóch ook een pre dikant. Het onderwerp zal gericht zijn dp ..Visitatie",Waarbij aan de gelovigen een opdracht zal worden verstrekt tot bezoek aan zieken- en bejaarden. Deze zullen niet worden Vergeten bij dit jubi- Zo is er dés morgens voor bejaarden een speciale bijeenkomst. De jongeren houden zaterdag 18 februari feest, waar bij o.a. een beat-group zal optreden. in de cirkeltjes (van boven 40 lettere). uitstralend 33 noodvoorraad - bedrijvigheid - aanstoot geven 34 vetgans - inning - maatschappelijk 35 magnetische slaap - bediening - middelpunt 36 Venezolaanse vrijheidsheld - schamel bezit - vroomheid 37 stevig gebouwd - steel - plaats op Veluwe 38 meetkundige term - teugel - enkelvoudige stof 39 regenscherm - wrijfvuurhoutje - nalatenschap 40 zelfzucht - gewoonlijk - tenminste BEZOEK ONZE STAND no. 47 en 48 Wij exposeren breide kollektie Apothekersdienst De dienst vangt aan op vrijdagavond om zes uur. De dienst wordt waarge nomen door apotheek Jansen, Swam- merdamsingel 41, teL 264917. Zonnestraal-collecte De jaarlijkse Zonnestraal-collecte, ten bate van de tbc-bestrijding, wordt in de week van maandag 13 januari gehouden. Gevraagd worden collectanten, die zich aan kunnen melden bij H. Karei. 'oordelig 900gr Voor de handel: DIEPVRIESUNIE VAN DE VORM Den Haag - Tel. 070-602999 iM

De Havenloods | 1967 | | pagina 9