Oude kerkgebouwen zullen moeten gaan verdwijnen Vrachtauto reed in op schoolkinderen Zwaar Braadkuiken KUNSTGEBITTEN Werkloosheid BE HAVENLOODS weekblad voor Schiedam 16e jaargang no. 14 - donderdag 2 februari 1967 Deze editie wordt buis aan huis bezorrd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Viaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJsseJ en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAOE 2:12.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBIAAK 25, ROTTERDAM ft TELEFOON 13.21.70 15 lijnen) ft POSTGIRO 18344 ft ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" STERKE ONTVOLKING IN BINNENSTAD J7R wordt gesloopt in de Schiedamse binnenstad. Er worden hier en daar grote gaten geslagen in de oude stadswijken en reeds enkele jaren trekt een deel van de Schiedamse burgerij naar andere stads gedeelten. Dat is één factor waardoor kerken en scholen in meerdere of mindere mate worden „ontvolkt". Er komt nog iets anders bij. Het feit van vrij algemene „ontkerkelijking" speelt ook een belangrijke rol, waaronder niet eens zozeer behoeft te worden verstaan, dat men de kerk de rug toekeert, maar algemeen is ook wel de klacht, dat er minder frequentie in de kerkgang is. Terwijl eertijds in veel gezinnen het gewoonte was op zondag tweemaal ter kerke te gaan, wordt thans veel volstaan met éénmaal. Hetgeen voor kerken geldt, dat geldt mutatis mutandis ook voor scholen zij het dan ook, dat hier het ontvolken uitsluitend een gevolg is van de verschuiving naar de nieuwe woon wijken van Schiedam. Dit alles brengt diverse consekwenties mee en resulteert waarschijnlijk in het feit, dat twee van de drie rooms-katho- lieke kerken in de binnenstad van Schiedam zullen worden afgebroken. TtEZE laatste mededeling impliceert niet, dat de r.k. kerk in sterker mate heeft te lijden van het ontvolken en ontkerken, het zijn slechts de omstandig heden die hiertoe medewerken, zo werd ons namens het Dekenaat bericht. Een feit is, dat in een vrij dichte cirkel zich drie grote r.k. kerken bevinden, nl. de Singelkerk, de Nieuwe Havenkerk en de Lange Havenkerk. Hiertegenover staat van hervormde zijde alleen de Grote Kerk, waarbij mo gelijk ook de Vredeskerk kan worden genoemd aan de Prof. Poelslaan, hoewel die sterk op Rotterdams gebied is ge oriënteerd. Wat de gereformeerde kerk betreft, is er eigenlijk alleen nog het oude gebouw aan de Rotterdamsedijk, sinds dat aan de Lange Nieuwstraat werd overgedaan aan de oud-gerefor meerde gemeente. Hierdoor is het dus wel duidelijk, dat de rooms katholieke kerk in een ongunstiger positie is komen te verkeren. Want ook hier doet zich het verschijnsel van de afname in kerkbe zoek gelden naast de ontvolking van de binnenstad. De drie binnenstad-kerken gaan dan ook een zware financiële last vormen. hiermee aanzienlijke bedragen zijn ge moeid. is duidelijk. Het toenemende ver keer heeft ook de kerkgebouwen niet onberoerd gelaten, zodat herstel op ver schillende plaatsen dringend nodig gaat worden. Onlangs is tildens een dienst in de r.k. kerken mededeling gedaan, dat men voor een beslissing komt te staan omtrent het handhaven van kerkgebou wen en welke gesloopt zullen worden. Tets dergeliika speelt ook in Rotter dam, waar eveneens drie van de acht kerken moeten verdwimen, waarvoor genoemd werden de St. Antonius en Ro- salia-kerk in het centrum, de OL Vrouwe Rozenkrans aan de Proveniersbuurt en de H. Barbara-kerk in Crooswtjk. Deze mededeling heeft daar bij de parochia nen een storm van verzet tegen die plannen opgeroepen. Naar ons door het Schiedamse Dekenaat werd meegedeeld, hebben de parochianen de mededeling nogal rustig opgenomen en worden thans de plannen nader uitgewerkt. „We zitten wel met genoeg kerkgebouwen, maar te weinig parochianen", aldus de mededeling. Ook hier vermindert de kerkgang van degenen, die nog in de binnenstand wonen, zodat in som mme diensten de kerkgebouwen half leeg zijn. Men stelt thans de vraag, of het niet verstandiger is de drie te slopen en over te gaan tot één nieuw modern gebouw. „Wanneer we twee gebouwen slopen, blijven we toch zitten met een oud ge bouw, dat in het algemeen niet aantrek kelijk meer is voor de diensten", aldus de overweging. Er doet hierbij zich echter een ander probleem voor nl. dat zoals we reeds hebben gemeld - de kerk van de paro chie St. Jan de Doper aan de Lange Haven op de Monumentenlijst is ge plaatst. Dit moge aan de ene kant voordelen geven indien tot handhaving en restauratie van dit gebou.v zou wor den besloten, anders belemmert deze omstandigheid de uitvoering der nieuw bouw plannen. Uiteraard kan hier geen beslissing od korte termijn worden ver wacht en een commissie gaat in over leg met de geestelijkheid na, wat hier moet worden gedaan. Ned. Herv. Kerk GUNSTIGER is de situatie in de Ned. herv. kerk, waar wat het de binnen stad betreft, de Grote Kerk net centrale punt is en blijft. Niet dat 'het ontvolken van de kerk om verschillende redenen aan deze gemeente voorbij gaat, maar men heeft hier in elk geval niet het pro bleem, of een gebouw moet verdwijnen. Hoogstens is er de kwestie van de ver warming van de Grote Kerk, die een rol speelt. De Ned- herv. gemeente van Schiedam is in het bezit van een vier tal kerkgebouwen benevens gebouw De Rank in Kethel, maar men heeft geen enkel probleem omtrent handhaving dier gebouwen- De Grote Kerk blijft liet ker kelijk centrum, dat voor vele kerkgan gers een bijzondere bekoring en aan- BAK, BRAAD en FRITUUR IN BLANC DE BOEUF/OSSEWIT stearinevrij HEERLIJK en NIET VET tijdelijk aanbod: „6 HALEN EN 5 BETALEN" trekkingskracht bezit. Voor wijde omge ving dat wil zeggen, de buitenwijken der stad, is de Grote Kerk het bedehuis der herv. gemeente. De heer G, H. van Walsum. de administrateur van het kerkelijk bureau van de Centrale ge-, meente deelde ons mede. dat de klacht over „ontkerkelijking" in het algemeen niet 7.0 sterk kan worden genoemd, al laat de algemene tendens in die richting ook deze kerk niet geheel ongemoeid. Zo heeft men de avonddiensten in de Bethelkerk aan de Nieuwe Maasstraat in Schiedam-zuid moeten afschaffen. Opvallend is ec liter wel de toenemen de deelname en belangstelling van de jeugd met betrekking tot het kerkelijk leven. Hiertegenover staat echter, dat er geklaagd moet worden over gebrek aan financiële steun ten behoeve van het kerkewerk. „In de oorlogstijd kwamen de mensen uit zichzelf met hun vaste bijdragen naar ons toe, thans is het moeilijk om de bijdrage, die ongeveer gelijk js aan een jaar autobelasting, te ontvangen", aldus de heer Van Walsum. De omstandigheid, dat in de binnenstad clechts pen pnkol Ned. herv. kerkge bouw aanwezig is, schept hier dus wei nig of geen problemen in de gewijzigdp ontwikkeling der stad Schiedam. Gerei. Kerk voor de jeugd. Dat niettemin de bezet ting nog steeds goed is komt doordat in dit centrum van Schiedam nog veel oudere inwoners zijn, die dus de bezet ting op peil houden. Het zijn immers in hoofdzaak de jonge gezinnen die naar de moderne stadswijken trekken. In het algemeen blijft het aantal lidmaten van de geret'. kerk in Schiedam stabiel. In de laatste jaren zijn verrezen de Goede Havenkerk aan de West Frankenland- sedijk en de Magnalia Dei-kerk aan de Alberdast^at terwijl voor wat betreft Kethel gebruik wordt gemaakt van ge bouw De Rank. De Juliana-kerk aan d» BK-laan, is van ouder datum. De Oos- terkerk biedt 800 zitplaatsen, doch het is de vraag, hoelang dit gebouw mede in verband met de stadsplanning nog r-al blijven staan. Er zijn dan ook plan nen tot stichten van een nieuw kerkge bouw, waarbij men meent met 500-600 zitplaatsen te kunnen volstaan. De grote vraa? is r—j - .JU de Ned. herv. gemeente een optie heeft voor kerkbouw. De gedachten gaan ook uit naar de richting van het Singelkwar tier. De kosten gaan echter wel een steeds belangrijker rol spelen! De scri ba van de kerkeraad der geref. kerk, de heer P. J. Baris zei ons, dat het pro bleem der ontkerkelijking in genoemde kerk te Schiedam zich niet !n ernstige mate doet gelden. „Vooral de nieu were kerkgebouwen, zoals in Nieuwiand. aan de BK-laan en Goede Haven-kerk, trekken veel jongelui. In de binnenstad woonden veel jong getrouwde mensen bij hun ouders in. die nu geleidelijk in Nieuwland-Kethel een eigen woning gaan betrekken. Vandaar dus het leger raken der Opsterkerk dorh meer bevolken van de kerken in de Nieuwland-omgeving", aldus dp heer Baris. Scholen ZOALS reeds gezegd, heeft de geref. kerk sinds 1960 in de binnenstad al leen nog de beschikking over de O os ter- kerk aan de Rotterdamsedijk. Met dit gebouw zit men letterlijk en figuurlijk wel wat in de put. Het gebouw is oud, weinig aantrekkelijk in het bijzonder noffj^ieeek MET RIJKSKEUR - JN het jongste stadsdeel van Schie- dam vanaf de mgr. Nolenslaan. Burgemeester Van Haarenlaan tot en met het Groenoordgebied. rijen de scho len zich aaneen. Ze staan er te kust en te keur van diverse kerkelijke denomi naties. maar ook in soorten van onder wijs. van lagere- en technische scholen, tot straks HBS en gymnasiumHoe st.vit het met de „binnenstad-scholen"? De in specteur van het Onderwijs, de heer C. A. Kamp verklaarde ons. dat de situa tie hier niet ongunstig kan worden ge noemd. Er zijn inderdaad enkele scho len die er toe over moesten gaan het aantal onderwijzers te verminderen, doch men kan niet zeggen dat men met ..lege scholen" zit. „~Iq het algemeen hebben we de scholenbouw aardig bij kunnen houden en de ontvolking van de binnenstad raakt niet in zo sterke mate de jeugd. Veel van die thans gesloopte of nog te slopen binnenstadwijken. zijn al of lange tijd niet meer bewoond, of werden bewoond door oude mensen, van wie de kinderen nog wel de- bestaande scholen bezochten, doch die later zich in andere stadswijken zich hebben geves tigd" aldus de heer Kamp. Als conclu sie mag dus gelden, dat de Rooms Ka tholieke k°rk "ar Sritiedam m^mente»! wel voor het lastigste vraagstuk wordt geplaatst, hoe zich aan de nieuwe situa tie welke zich steeds duidelijker in de Schiedamse bin"«n»tad vaat aftekenen aan te passen. Een vraagstuk, aan de oplossing waarvan men niet ,.al "i ontkomen, al zullen de monumentale kerkgebouwen in het stadsbeeld onge twijfeld slechts node worden gemist! ^even> schoolkinderen gewond, toen de J bestuurder van een zandauto, de Ti-jarigs H. S. uit Rotterdam op de Burgemeester van Haarenlaan, nabij de Ru^ de Beerenbroecklaan te Schie dam door een rood verkeerslicht reed, waar onder bescherming van enkele ver- keersbrigadiertjes een groepje kinderen de weg overstak. Dé kinderen werden over de weg geslingerd en bekwamen breuk van armen of benen. hersen schudding of schedelbasisfraetuur. Het was een afschuwelijk ogenblik en een akelig gehuil steeg op uit het groepje kinderen dat zich ter plaatse bevond. Wij hebben Nederlands grootste sortering ngen extra voordelig Voor de hendel i DIEPVRIESUNIE VAN DE VORM Den Haag Tel. 070-602990 Veel belangstelling voor slachtoffertjes De belangstelling voor de slachtoffer tjes van het ongeluk op de Burgemees ter van Haarenlaan, uit zich in vele. en velerlei vormen. Niet alleen op de A. H. Gerhardschool zelf. maar ook op de te genover liggende Prins Bernhardschool, waar men bereid was om voor de slachtoffertjes versnaperingen enz. bij een te brengen. Zelfs scholieren gaan er op eigen houtje op uit om voor dat doel gelden in te zamelen. Evenwel en dit deelde het hoofd der school, de heer P J. Mulder ons mede hoezeer dit médeleven ook op prijs wordt gesteld, momenteel heeft dit al les helaas nog bitter weinig zin. De toestand van de slachtoffers is nl. nog zodanig, dat er geen sprake van is dat zij iets extra's zouden kunnen gebrui ken, laat staan speelgoed, boeken of wat dan ook benutten. Om die reden moet voorshands dus het voeren van enigerlei actie overbodig worden genoemd. Laten we hopen, dat spoedig gunstiger berichten gegeven kunnen worden. De oude gereformeerde kerk put" aan de Rotterdamsedijk, di vervanging toe it. De klacht van het Nederlands Katho liek Vakverbond over het feit, dat werklozen pmafwerk hebben moe ten verrichten dat blijkbaar door machines had kunnen worden ge daan roept een aantal vragen op, waarvan wij overigens vurig hopen dat zij nooit een praktische beteke nis zullen krijgen. Als er werkelijk 2 grondwerk i Twee ambulances verschenen ter plaat se en vervoerden zes kinderen naar het gemeenteziekenhuis en twee naar de Dr. Noletstichting. Eén van de kinderen kon na behandeling het ziekenhuis veria- De slachtoffers zijn Max Gebhart, Dr. Wibautplein 57, Erik Dijkshoorn, Burg. Van Haarenlaan 1321, Sonja Tanis, Burg. Van Haarenlaan 1296, Gerda Dukker, Van Karnebeekstraat 6, allen 11 jaar. Lilian Blaauw, Schietbaanstraat 2a, He lena Hooymans, Groen van Prinsterer- laan 39, beiden 9 jaar. Alle slachtof fers zijn leerlingen van de A. H. Ger hardschool, die vrijwel recht tegenover de plaats van het ongeluk is gelegen. Het uitzicht over de weg is uitstekend en de chauffeur der auto, die uit de richting van de Nieuwe Damlaan kwam, heeft dan ook voldoende gelegenheid ge had om tijdig de wachtende kinderen op te merken en te remmen. Sinds de ingebruikname van de Burg. van Haaren laan, de drukst bereden weg voor het doorgaande verkeer in Schiedam, die het vorig jaar gelijk met de Horvath- weg werd opengesteld is dit het eerste ernstige ongeluk. De verkeersbeveiliging op enigszins gevaarlijke kruispunten is door lichten uitnemend geregeld, ter wijl ook de drie klaarovers duidelijk zichtbaar opgesteld stonden. Een van hen, Patricia Gebhart liep lichte vérwon- dingen op. De toestand van vier kinderen was reeds spoedig gunstig te noemen, al 'had den sommigen van hen ook naast een gebroken arm of been, diverse verwon dingen opgelopen. Ernstiger waren Max Gebhart en Gerda Dukker er aan toe vanwege opgelopen hersenletsel en hun toestand heeft lange tijd zorg gegeven. Uiteraard heeft de politie na het ge beurde een zeer uitvoerig onderzoek in gesteld en tal van ooggetuigen, waaron der veel kinderen gehoord. De techni sche dienst onderzocht intussen de zandauto, eigendom van de fa. Bruins uit Rotterdam, waarmee de chauffeur grond vanuit Pijnacker vervoerde. Uit het voorlopig onderzoek is gebleken, dat het hydraulisch remsysteem met va- cuumbekrachtiging voor wat de voet- rem betreft, niet deugdelijk werkte. Er was lekkage in de cylinder van het linkervoorwiel, waardoor de remcapaci- teit aanzienlijk werd verminderd. Het is niet onwaarschijnlijk dat, indien de rem men in orde waren geweest, de chauf feur toch nog kans zou hebben gezien op tijd te stoppen. De politie zet om trent het een en ander evenwel het on derzoek nog voort. Wel is tegen S. pro cesverbaal opgemaakt. Evenementen tijdens de boekenweek Zo zal dinsdag 28 febr. Hans van der Sloot in gebouw Irene een lezing hou den naar aanleiding van zijn onlangs verschenen boek „Schiedam rond de eeuwwisseling." Hij zal tevens een aantal dia's over de stad vertonen. Vrijdag 3 maart zal in de Aula van het Stedelijk Museum' de acteur-cabaretier John Lantipg o.a. zijn „Man met de snor" en „De Aap" ten tonele brengen. machines had kunne,, worden ge daan, dan lijkt ons het verwijt van het NKV tot op zekere hoogte ge rechtvaardigd. Anders dan voor de oorlog, toen DUW-arbeid en werk- verhaffingsprojekten niet door machines kon worden verricht, kan men werklozen bezwaarlijk opsche pen met werk dat op een andere manier beter en goedkoper kan. Niettemin zit er een komische noot in het protest, want het is immers en bijna klassiek verwijt van arbeiders zijde dat de machine werkloosheid veroorzaakt en nu er werkloosheid heerst wil men machines inschake len om het zo fel begeerde werk te doen. Natuurlijk is dit maar een weinig steekhoudende redenering; zij dient slechts om de verwarring en de onwennigheid te illustreren waarmee ons volk behept raakt, nu voor het eerst na lange tijd weer werkloosheid van enige betekenis optreedt. Het geval Zwolle en het NKV-protest moeten een waarschuwing zijn dat bij een eventuele en onverhoopte uit breiding van werkloosheid de voor oorlogse krisisnormen niet meer kunnen worden gehanteerd. Van zelfsprekend zal de ernst van een ekonomische krisis bepalend zijn voor de ernst der maatregelen en als er werkelijk een met de dertiger jaren vergelijkbare krisis zou ko men hetgeen bijzonder onwaar schijnlijk is) zouden werklozen praktisch met elke maatregel ge- noegen moeten nemen. Zolang de situatie evenwel van veel minder ernstige aard is, moet er zo weinig mogelijk aan onrendabel* werkverschaffingsprojekten gedaan worden en is het veel beter werk lozen uit te keren en zo mogelijk in vitale bedrijven te plaatsen, om te scholen enz. Het is gemakkelijk ge noeg werklozen met een schop in de hand wat te laten „verdienen"maar dan moet het bestede geld ook wer kelijk de nationale ekonomie ten goede komen en niet worden weg gegooid aan projekten die veel eko- nomischer uitgevoerd kunnen wor den. Zo gezien, zullen eigenlijk maar heel weinig werkverschaffingsprojekten I nog effectief kunnen werken daar bij efficiënte uitvoering machines en deskundigheid noodzakelijk zijn. Ook is het een feit dat men van een werkloze hoofdarbeider moeilijk een prestatie kan verwachten als hij een schop in de hand gedrukt krijgt en veel andere taken zullen er in werkverschaffingsprojekten wel niet weggelegd zijn- Uit deze overwegingen moge reeds voldoende blijken dat een periode van grote werkloosheid in menig opzicht erger zou zijn dan in de der tiger jaren, daar de kompensatie- mogelijkheden in termen van arbeid geringer zouden zijn. Het is naief te veronderstellen dat de financiële kompensaties gunstiger zouden zijn dan in de krisisjaren; grote werk loosheid impliceert immers een de- flatietoestand waarin in onze tijd evenmin geld beschikbaar zou zijn als vroeger wanneer de werkloos- heidskassen eenmaal zijn uitgeput. Het werkelijk kapitaal volk beschikt is niet uitgedrukt in de miljardenbedragen op begrotin gen en balansen (dat zijn maar zeer betrekkelijke waardemeters) maar in de werkkracht en in de bereid heid. deze werkkracht optimaal aan te wenden. Deze waarheid kan ech ter niet geldend gemaakt worden wanneer ook de werkgevers niet be reid zouden zijn offers te brengen om de produktie op gang te houden en zodoende werkloosheid te voor komen of in te perken. Verhoging van de arbeidsprestatie moet ge paard gaan met versobering in de partikuliere sfeer van de werkgever en versobering van de eisen van aandeelhouders. H. V. REPARATIES INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'rïam. Tol. 01» 12 60 111 en bussen 31 en 34

De Havenloods | 1967 | | pagina 1