Vormen de zans een groot gevaar op de weg KUNSTGEBITTEN De seksrobot Industrie- en handelsbeurs gaat van start BE HAVENLOODS weekblad voor seltiedam 10e jaargang no. 15 donderdag 9 februari 1967 Deze editie wordt bais aan huis bezorgd in Schiedam en Kethei. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam. Vtaardingen, Maassluis, Hoek v Holland, en/of IJssel en l.ekstreeb mogelijk: TOTALE OI'LAOE 2:12.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haareniaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten by de Nederlandse Huis-aan-Huisblad "era WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" MENINGEN VAN VRACHTAUTOCHAUFFEURS trieste gebeuren op de Schiedainse Burgemeester van Haareniaan. waarbij zes op een zebra overstekende schoolkinderen door een met klei beladen vrachtauto werden aangereden en ernstig gewond, heeft de vraag opgeworpen, of dit soort transportauto's een bijzonder gevaar op de weg vormen. We hebben vonnissen aangehoord als „doorrijders", „woestelingen" „doordouwers" en wat al niet meer. En er mag ook wor den vastgesteld, dat in het algemeen gesproken de chauffeurs van be doelde voertuigen onder de weggebruikers nu niet direct een gunstige reputatie bezitten, terecht of ten onrechte. Wat zeggen die chauffeurs er nu van We hebben met een aantal van hen gesproken en de vonnissenzijn nogal wisselend uitgevallen. Inderdaad had 7nen soms felle kritiek op chauffeur- collega's, die niet voldoende verantwoordelijkheid achter het stuur betonen en langs de wegen jakkeren; anderzijds bleek uit bepaalde mededelingen toch wel, dat men zich de gevaren bewust is en daarmee ten volle rekening houdt Bijna vijfenveertig jaar zit b.v. B. Bijl uit Rotterdam achter het stuur van een transportauto. Hij vervoert nu sinds geruime tijd grint van de Merwehaven naar de opslagplaats van materialen voor aanleg van «rijksweg 20 in Schie dam. ,.En", zo luidt de verklaring. ,,ik heb al die jaren nog geen enkel ongeluk van enige betekenis gehad. Een goed testimonium dus. Hij rijdt zestien a ze ventien maal per dag de Burgemeester van Haarlenlaan heen en weer, weet dus precies hoe hier moet worden gere den om het zo veilig mogelijk te doen. „Een feit is, dat we met onze wagens riet kunnen doen, wat met personen- of andere vrachtwagens soms wel kan wor den gedaan", zo luidt zijn beschouwing. „We kunnen uiteraard best remmen, «ven zo goed als enige andere vracht auto. Waar hij echter rekening mee moeten houden is, dat de lading kan gaan schuiven. Dit betekent niet zozeer, dat we een deel ervan kwijt kunnen ra ken. maar meer, dat daardoor de stu- sring sterker is op het voertuig. We kun nen best de voorgeschreven vijftig kilo meter snelheid rijden en doen dat ook. «lleen bij naderen van verkeerslichten moet je tijdig gas wegnemen als je denkt, dat de lichten kunnen versprin gen. Het gevaar bestaat echter dat som mige chauffeurs dan juist snelheid ver meerderen om er nog doorheen te kun nen. Dat gaat honderd keer goed, maar het kan ook verkeerd aflopen en dat ri- ■ico neem ik liever niet." Geld - snelheid TV,rAT betreft de verlokking tot ne- VV men van risico door met groter «nelheid te rijden dan gewenst is. dit door de premie op het aantal vrachten, dit speelt voor de heer Bijl geen rol, bij heeft vast loon. Maar dit bete- Tocli voetbrug In verband met een daartoe ingediend verzoek, hebben B. en W. van Schiedam besloten overleg te plegen met de Ver- keerscommissie uit de gemeenteraad en de directeur van gemeentewerken, over de bouw van een voetbrug over de Bur gemeester van Haareniaan voor school kinderen op de plaats waar het ongeluk plaats vond. De oudercommissie van de openbare kleuterschool en van de Gerhardschool heeft zich tot het college van B. en W. gewend met een dergelijk verzoek, indien de verkeerslichten niet aan te stellen eisen voldoen. Gevraagd wordt in die tussentijd het verkeer door een agent te laten regelen. De bedrijven die cich bereid hebben verklaard om kosteloos aan de bouw van een voetbrug mee te werken zijn de aannemers N.V. Baron, Kuypers, Simons en S.S.M. Medewerking is verder toegezegd door schildersbedrijf Bakker, de N-V. Kraaye- ma, vervoersbedrijf Delta, W. Pelt en Van Rijswijk, de N.V. van der Bor voor tekening en constructie, op welk bedrijf de brug gereed kan worden gemaakt, financiële steun N.V. Breeowwerk. Tal van particulieren en ook bedrijven hebben zich bereid verklaard financiële steun te verlenen, indien het plan uitge. voerd zou kunnen worden. voor jonge chauffeurs is daarom zelfbe heersing op de weg noodzakelijk. Wan neer iemand bij ons in dienst komt krij gen ze de ernstige waarschuwing mee, dat we geen prijs stellen op ongelukken en ook niet op een „zandrace" Overigens wees men er van deze zijde op. dat uiteraard altijd mechanische ge breken kunnen optreden. Zo moeten be doeld soort vrachtauto's voor het stor ten of laden vaak over „stralen" rijden, dat zijn dus meestal ijzeren platen. Het kan gebeuren, dat zulk een plaat bij het oprijden omhoog wipt en tegen een leiding aan de onderkant van de wagen slaat, waardoor een lek ontstaat, dat dan tot catastrofale gevolgen kan leiden. Wisselend licht "pvOOR de Schiedamse politie werd La ons bij informatie medegedeeld, dat het wisselend verkeerslicht waarop de chauffeur "Biil doelde een gevolg is van nog technische onvolkomenheden in het elektronische verkeerslichten-systeem van de groene golf. De afstanden aan beide zijden van een weg, vooral indien er enige bochten bestaan, zijn niet vol maakt gelijk. Hierdoor komt het dus, dat terwijl aan de ene zijde van de weg het licht op rood springt aan de an dere zijde dit nog op groen staat. Inder daad zou zulks tot enig misverstand kun nen leiden, doch anderzijds kan dit juist de waakzaamheid verhogen. Want ter wijl aan de ene zijde het verkeer dus nog gestopt staat, ziet de aan de andere zijde naderende chauffeur dat hier iets aan de hand is en zal daardoor geneigd zijn scherper op te letten. Zoals thans echter de situatie is, kan een volmaakt geliik instellen niet worden toegepast. Wat echter het belangrijkste is. en daar was een ieder met wie we snraken het wel eens. dat is de persoonlijke in stelling van de autobestuurder, waar door mogelijk niet alle, doch wel de meeste ongelukken voorkomen kunnen vord-n. hoste verkoors'wveMiglnr wordt waardeloos gemaakt, indien een autobestuurder daarvoor negatie toont te bezitten of eigen verantwoordelijkheid onvoldoende beseft. De heer J. de Boer kent allerminst, dat hierdoor iedere prikkel tot een verantwoord tempo is uitgeschakeld. „Wanneer een chauffeur op hetzelfde traject per dag bijvoorbeeld twintig vrachten doet en ik maar vijf tien, dan is er alle kans, dat mijn baas er wat over heeft te zeggen. En het zou ook mijn baan kunnen kosten. Het is dus wel nodig een gelijk of vrijwel ge lijk tempo aan te houden", aldus de heer Bijl. Maar scherp veroordeelt hij het „opjaagsysteem", dat in een premie regeling is verdisconteerd. „Dan zijn er chauffeurs, die een te groot risico gaan nemen", zo stelt hij vast. Een be zwaar tegen de verkeerslichten op de Van Haareniaan noemde hij de omstan digiheid, dat op enkele punten de ver keerslichten niet gelijktijdig zijn inge steld op róód of groen. „Dit kan niet alleen verwarrend werken op de chauf feurs, maar als we samen met een an dere auto een dergelijk punt passeren blijft er maar heel weinig ruimte over voor wachtende voetgangers", aldus de heer Bijl. Verkeerde instelling instelling hebben bereiken, „aldus 't standpunt van chauf feur J. de Boer uit Krimpen aan de Lek. Hij vervoert veelal puin met zijn vrachtauto, maar „zit" nu in het zand. „Als je geen rekening behoeft te houden met de lading, en zand blijft meestal wel goed liggen, dan kun je op net zo korte afstand stoppen als iedere andere auto. wanneer de boel althans in orde is. Het rijden met dit soort wagens is echt wel vakwerk en je kunt er niet zo maar aan beginnen. Vooral het bochten werk en natuurlijk ook het remmen ver eist een behoorlijke training." Ook de heer Dë Boer rijdt in vast loon, valt dus niet onder een premie-regeling. „Er bestaan op dat punt wel veel misver standen bij het publiek, want het is voor ons echt niet nodig om woester te rij den dan andere chauffeurs soms doen. Maar daar zijn er natuurlijk bij, die niet tenvolle beseffen, dat zij een ge vaarlijk stuk in handen hebben en dat kan dan wel eens fataal zijn." Zandrace TN een gesprek met de directie van 1 een van de grootste aannemersbedrij ven, die o.a. gedurende 2% jaar het grondvervoer verzorgde ten dienste van de stadsuitbreiding van Vlaardingen werd gezegd, dat in die periode, waar bij miljoenen kubieke meters grond wer den vervoerd ook door smalle straten in Vlaardingen, nog nimmer enig ongeluk van betekenis zich heeft voorgedaan. En toch worden de betrokken chauf feurs betaald per vervoerd aantal kub. meters -grond. „Na afloop van het werk hebben we van B. en W. van Vlaardingen een schrijven ontvangen, waarin tevreden heid werd uitgesproken voor de wijze waarop onze chauffeurs het werk heb ben verricht. In de eerste plaats dient het materiaal uitstekend in orde te zijn en voortdurend gecontroleerd. Daarom gebruiken wij het modernste materiaal met stuur- en rembekra-chtiging. Met een volle last moet niet op volle snel heid worden gereden, ook al zijn de remcapaciteiten uitnemend. Wanneer hiermee rekening wordt gehouden, dan zijn de zandauto's niet gevaarlijker dan enig ander vervoermiddel op de weg. Niettemin is het rijden met de zand auto's, die zo'n 15-25 ton kunnen vervoe ren, geen werkje voor iedereen. Voor»! De voorbereidingen voor de Schiedam se Industrie- en Handelsbeurs, de INHABE '67 zijn aangevangen door ver spreiden van een fraaie folder, waarin mededelingen worden gedaan omtrent de plannen. De beurs wordt gehouden van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 april in de Margriethal en is georgani seerd door de Schiedamse Consumenten beurs N.V., onder auspiciën van de Schiedamse Handels- en Bedrijfsraa.d. Laatstgenoemde wordt gevormd dooi de Chr. Middenstandsbond, Kon. Ned. Middenstandsbond, Ned. Kath. Midden standsbond, Het Grootbedrijf, Coop. Nieuwe Waterweg en de winkeliersver enigingen van de Hoogstraat. Mgr. No- lenslaan en Ver. Middenstandsbedrij- ven Schiedam-Zuid. In het comité van aanbeveling hebben zitting mevr. A. H. Moll-Tromp, presi dente Centraal Vrouwencomité, mr. P tfan Bochoven. wethouder, P. v.d. Boom, directeur Schiedamse Gemeenschap, dr. D. Houtzager, directeur H. A. V.-Bank H. v.d. Lee, directeur Coöp. Nieuwe Wa terweg, W. M. van der Most, Exploi tant Horecabedrijven, A. M. Schoof, F. Sterenberg. G. P. Verhulsdonk. voor zitters van de drie middenstandsorga nisaties, A. Wiesell namens liet Groot bedrijf en ir. B. Wilton, voorzitter der Kamer van Koophandel. Medegedeeld wordt, dat de standhuur f35 per m3 bedraagt. Er is 3000 m3 be schikbaar. Het prospectus schrijft o.m.: „Schiedam met zijn 82.000 inwoners geniet in verschillend opzicht een we reldreputatie. Niet alleen de distilleer derijen van Schiedam, die meer dan de helft van alle in Nederland vervaardig de spiritualiën produceren 125 miljoen liter per jaar), doch ook de scheeps bouw en glasindustrie geven Schiedam van oudsher grote vermaardheid. Een sterke groei Van Schiedam deed ook het aantal winkels in de gemeen te toenemen. Veel middenstanders on dervinden echter grote concurrentie van REPARATIES INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. Oio 12(0 10 WAT U KIEST WEET IK NIET MAAR WIE GOED KIEST, KIEST Blanc De Boeuf/Ossewit Stearinevrij. BAK, BRAAD- EN FRITUURVET HEERLIJKEN... NIET VET Bouw nieuw geniaal Ter gemeentesecretarie van Schiedam heeft ter inzage gelegen een plan tot bouw van een nieuw gemaal op een ter rein aan de Geervlietsestraat nabij de Spuisluis ten dienste van het hoogheem raadschap Delfland. Zoals bekend zal het gemaal aan de Vijfsluizen worden afgebroken, wanneer het mogelijk zal zijn over te gaan tot uitvoering der plannen tot dempen van de Poldervaart. De uitvoering van laatstgenoemde plannen zal nog nog enige tijd vorderen ook ómdat eerst het tracé van de nieu we Deltadijk moet worden vastgesteld, waaromtrent nog geen overeenstemming bestaat. Het nieuwe gemaal is bestemd voor verzorgen van de afwatering van de pol ders door de Schie. De kosten van het gemaal worden thans op ruim een miljoen gulden inge bracht. Het plan omvat de bouw van een maga zijn, het gebouw voor het gemaal en drie dienstwoningen. De Chr. Hist, kiesvereniging te Schie dam heeft onder voorzitterschap van dr. C. Ormel de jaarvergadering gehouden, waarvoor goede belangstelling bestond. In herinnering werd gebracht de moei lijkheden welke ontstonden rond de raadsverkiezingen, toen de S.G.P. de sa menwerking met de Prot. Chr. Gros- pen verbrak. Dit betekende, dat een zevende zetel in de gemeenteraad verloren ging. Voorts legde K. de Baat zijn functie neer, waarna Dr. Ormel diens taak over nam. Na afhandeling der huishoudelijke za ken sprak laatstgenoemde over het on derwerp: „Wat leeft, beweegt zich Intermezzo heeft nieuwe regisseur Tot voor kort heeft de Schiedamse toneelvereniging Intermezzo onder re gie gestaan van Froukje de Waard, die haar taak echter heeft neergelegd. Het is moeilijk geweest om die plaats te doen bezetten, doch thans heeft men daartoe Pim Oskam van het Nieuw Rot terdams Toneel bereid gevonden. Hij zal de regie op zich nemen van „En toen kwam dr. Frost" een blijspel van H. Weigel, dat nu zal worden opge voerd in de toneelwedstrijden van de Schiedamse Gemeenschap. „Intermez zo" behoort tot de jongste toneelvere nigingen van Schiedam doch heeft in het zesjarig bestaan reeds veel stuk ken opgevoerd. Er bestaat echter drin gend behoefte aan nieuwe leden, waar voor men zich kan opgeven bij Joop Uyl, Snelliussingel 20a. Door een tekort aan leden is het na melijk niet mogelijk om meer dan twee stukken per jaar op te voeren. Donder dag 27 april zal Intermezzo in Musis Sacrum voor het voetlicht komen. de nabijgelegen warenhuizen en groot winkelbedrijven in R'dam, die een enor- me .zuigkracht op het klantenpotentieel van de Schiedamse winkelier uitoefenen. Het is duidelijk dat hier iets tegenover gesteld dient te worden. Het werk dat de middenstandsorganisaties in Schie dam doen wordt sterk bevorderd door het organiseren van de INHABE, een tentoonstelling, die ongetwijfeld niet al leen zeer omzetbevorderend werkt, doch die het bewustzijn van de Schiedammer meer zal richten op het: Koop in eigen stad. Deze tentoonstelling zal er aan medewerken, dat aan de zuigkracht van Rotterdam, Delft en Vlaardingen gren zen worden gesteld, ja, kan er zelfs toe leiden zelf zuigkracht uit te oefenen op een conglomeraat van 250.000 mensen, waarvan Schiedam het centrum is. Aan de tentoonstelling zullen vele wedstrijd- attracties worden verbonden, terwijl de spreuk: „Geen Kind Verlaat De Ten toonstelling met Lege Handen" een ster ke attractieve werking op de ouders zal uitoefenen. De Margriet-hal is een klei ne, uitstekend geschikte hal voor een dergelijke manifestatie. Zij, die standruim te voor de INHABE willen reserveren kunnen zich tot de organisatoren wen den. In vele gevallen zal de toewijzing van standruimte moeten worden beperkt. D eense IJsrevue ging van start Parkeerproblemen tijdens de Weense IJsrevue Het is te begrijpen, dat het parkeer probleem tijdens optreden van de Ween- se IJrevue van 8—19 februari in de Schiedamse Margriethal. de politie zeer veel hoofdbrekens heeft gekost. De sporthal biedt plaats aan pim. tweeduizend personen en er kan worden aangenomen, dat een groot aantal van hen met eigen auto naar de Schiedamse weg zullen komen. Het terrein dat rond de hal be schikbaar is. zou hoogstens aan pim. 60 auto's geleeenheid kunnen bieden tot parkeren. Uiteraard kan het parke ren op de Schiedamse wegNieuwe Dam- laan niet worden toegestaan uit ver- keersoogpunt. De oplossing is gevonden, doordat ge bruik zal worden gemaakt van de in aanleg zijnde rijksweg 20, waarop vrij wel onbeperkt ruimte is. In verband hiermee zal ter plaatse een tijdelijke verlichting worden aange bracht en ook worden gezorgd voor be hoorlijke toegangen via het talud. Naar de sporthal zal ook een extra pas worden gemaakt. De politie meent, dat tenminste duizend auto's op déze wijze geparkeerd kunnen worden. Voor de bezoekers van de hal, worden bor den met aanwijzingen opgesteld. Rijks waterstaat heeft hiervoor toestemming gegeven. Door de R.E.T. worden speciale bus verbindingen ingelegd. Verwacht wordt dat het verkeer over de Burgemeester van Haareniaan niet veel moeilijkheden zal ondervinden, omdat dit nogal gespreid plaatsvindt en ook op een ogenblik, dat er niet zoveel overig verkeer i«. Bijgewoond door talrijke plaatselijke autoriteiten, is dan woensdagavond de Weense IJsrevue in de Schiedamse sport hal van start gegaan. Het gebouw, dat ongeveer 2000 zit plaatsen biedt, was flink bezet en de verwachtingen voor de nog komende 10 dagen zijn dan ook hoog gespannen Niet alleen uit Schiedam, maar ook uit wijde omgeving worden talrijke bezoe kers verwacht. Uiteraard was de ster van de avond Joan Haanappel en zoals in De Ha venloods reeds meegedeeld neemt ook het Delftse meisje Niep Grundeken een goede plaats in de revue in. De show als geheel voldeed uitnemend en vooral de „Regenbogen" hadden al gemeen grote waardering. De fraaie costuums vielen bijzonder op. Het publiek heeft duidelijk van zijn waardering van het gebodene doen blij- of: De kultus van de trog Onwetendheid is op zichzelf niet erg, zolang deze niet tot algemeen gelden de wijsheid verheven wordt en daar mee tot gelegaliseerde domheid wordt. Dit is ook van toepassing op de teach- ins, waar over het algemeen de ge ëmotioneerde domheid vanaf druipt maar niettemin de indruk gewekt wordt als zouden hier de lichten ont stoken worden over een wereld van achtergebleven en hypocriete dom- Dit beeld werd ook opgeroepen tijdens de verleden week in Rotterdam ge houden teach-in van studenten, enkele hoogleraren en deskundigen onder de onthullende titel „Tien over bloot". Af gezien van alle ethiek en moraal is misschien wel het meest verwonder lijke verschijnsel bij zo'n teach-in, dat een aantal qndoorleefde en ondoor dachte kreten serieuze gespreksstof kunnen vormen voor hoogleraren en deskundigen, tenzij men zou moeten veronderstellen dat althans een deel van hen hun puberteit niet te boven zijn gekomen en hun onvolwassen heid projecteren. Een gegeven als de seksualiteit, zo ge heel en al verweven met de mens en zijn menselijkheid, wortelend in la gen van de existentie die veel dieper liggen dan de blote lust waaraan vol daan moet worden, kan niet zinnig beoordeeld en besproken worden als zou het een veel gevraagd consumptie artikel zijn. De tedch-in „Tien over bloot" vertolkte bij uitstek de snel op komende kultus van het tot afgod ver heven geslachtsorgaan, dat a.h.w. een zelfstandig leven leidt, verzadigd moet worden en daarbij de „overige" mens in steeds toenemende honger en leeg heid achterlaat. Deze teach-in demon streert een groot gebrek aan kennis van de levenswetten die aan de seksualiteit ten grondslag liggen. Men behoeft beslist geen puritein te zijn, om de mentaliteit die uit de 10 punten spreekt te veroordelen. Het gaat hier immers niet om het seksueel prakti seren van een stel libertijnen tégen de regels in (dit is altijd zo geweest en brengt de maatschappij niet uit ba lans), maar het gaat in deze menta liteit om een tot wet en regel verhef fen van praktijken die een maatschap pij slechts kan toestaan zolang zij niet gelegaliseerd en massaal beoefend worden. In dit bestek moeten alle religieuze normen op dit terrein ongenoemd blij ven, maar uit algemeen menselijk oog punt zijn de bezwaren tegen een on geremde seksuele „konsumptie" evi dent genoeg.' Individueel toegeven aan de verlangens t' .n een ongeremde en ongerichte seksualiteit is op grond van menselijke vrijheid in ieder geval mo gelijk en alles blijft zodoende in de sjeer van de persoonlijke verantwoor delijkheid en de persoonlijke risiko. Overheidssanktie. stimuleren van vrij elijk seksueel verkeer, ongevraagd ver schaffen van voorbehoedsmiddelen, het beschikbaar stellen van kamers voor „losse scharrels", enz. leiden onher roepelijk tot massale prostitutie, geestelijke ontreddering, grote toena me van geslachtsziekten, impotentie robotisering van de mens. In deze context wordt de vrouw ver laagd tot een konsumptie-artikel en de man doet zonder selectie en verant woordelijkheid zijn behoefte. Men ziet niet in dat er een onmetelijk verschil is tussen de natuurlijke keuze waarbii allerlei weerstanden moeten worden overwonnen en zelfs het ongeoorloofde liefdesavontuur enerzijds, en het lust- kafetaria dat de betreffende studenten en hun gelijken willen openen. Het moeilijk te verkrijgen menu in een ®Omdat de films niet op tijd klaar zijn is de tweede voorlichtingsavond die door de VW te Schiedam zou worden gehou den. tot nader te bepalen datum uitge- STÖOPMAN JUWELIER Het werk voor aanleg van de nieuwe rijksweg 20 gaat maar voortdurend voort. Hier is een groep arbeiders bezig met de bouw van de verkeerstunnel over de 's-Gravenlandseweg in Schiedam. zen boven de trog waarin vrij ons als varkens kunnen verzadigen. Belangrij ker is dat het hier niet om „voer" gaat, maar om meisjes en vrouwen die het bewarend en genererend ele ment van onze kuituur vormen. Het konsumeren van „losse scharrels" is altijd de praktijk van om hun moeder schreeuwende Don Juans geweest, maar dit verschijnsel kan niet onge straft uit het klimaat van het onge oorloofde avontuur gehaald worden. Een zonde die „exemplarisch" is kan een beschaving niet vernietigen, maar als het exemplarische tot regel wordt verheven gaan ook anderen iut prak tijken over die niet door hun aandrif- ten geboden worden en ontstaat een nachtmerrie als Aldous Huxley in zijn Brave New World geschetst heelt lu de door Huxley beschreven maat schappij doen de kinderen seksuele spelletjes, bloost men bij hel „vieze" woord „moeder" en gebruiken man nen en vrouwen elkaar met de stomp zinnige liefdeloosheid van geprogram meerde robots. Een heerlijk vooruit zicht! H. V.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1