Een Coste(r)lijke reis naar Israël .ONGEWONE BIJEENKOMST' REMONSTRANTSE GEM. OVER DUIDELIJKHEID IN DE POLITIEK P.C.S. van Hattem baggert geul bij Hoek v. Holland fpantalons Alle gegevens Dfl|HP0breekl 3kurm?tr*huid? Gevonden-verloren PROEFNEMING ZO GOED ALS ZEKER GESLAAGD HAVENLOODS DONDERDAG 9 FEBRUARI 1967 Pantalons, dl* U overal mee kunt combineren: bij sportcolbert», Ideaal nu het voorjaar nadert en... een 40-gulden- kwalitelt voor 19.75 ntf voor "WurliTzer Dit is Swiebertje, de scheepskat van de P. C. S. van Hattem, die bijzonder goede maatjes is met de kok. Swiebertje begon zijn loopbaan aan boord van de zuiger als verstekeling. Toe de P.C.S. van Hat tem na een aanvaring in het dok was ge weest voor reparatie, vond men Swieber tje ergens in de ingewanden van het schip. De bemanning ontfermde zich over de kat, die er niet zo rooskleurig voor stond. Thans loopt Swiebertje spinnend rond, zich koesterend in de goede zorgen van de bemanning. En zijn glanzende pels bewijst wel, dat het aan boord van de P.C.S. van Hattem beslist goed leven is. Demonstraties PIANO'S Prijzen vonof 675.- HUUR inet recht van koop C m v.a. A zander eerste storting letwel: hoge inruilwaarde voor Uw oud* PIANO, HARMO NIUM of EIECTRONISCH ORGEl Vroog folders en inlichtingen over de nieuwe serie 1967 bij de Wurlitzer-imp pjet baggeren van de proefgeul voor Hoek van Holland voor tankers tot 200.000 ton belooft een succes te worden. Op 21 november is de meest moderne cutterzuiger ter wereld, de P. C. S. van Hattem van de Hollandse Aannemings Maatschappij, begonnen de geul uit te baggeren. Over acht weken hoopt men het karwei klaar te hebben. Eigenlijk zou dat over zes weken kunnen zijn. Maandagmiddag is de P. C. S. van Hattem echter vertrokken naar een plaats, 22 kilometer uit de kust, voor een nieuwe uitdaging. Daar liggen namelijk enkele onderzeese duinen. Twee weken lang zal men met de Van Hattem de meest effi ciënte manier uitdokteren om deze duinen op te ruimen. Deze duinen vallen buiten het door de gemeente Rotterdam te baggeren proefvak. „Als we tot zo ver in zee gevorderd zijn met de geul, praten we over tankers van 300.000 ton en meer", vertelde men ons maandag aan boord van de Van Hattem. De proeven met deze moderne zand zuiger hebben bewezen, dat het bagge ren van de twaalf kilometer 'ange geul, die Europoort bereikbaar zal moeten maken voor schepen tot 200.000 ton technisch uitvoerbaar is. „De geul zou er binnen een jaar kunnen zijn," verze kerde ons de heer P. Gorissen. dage lijks opzichter van de gemeente Rotter dam, die aan boord van de P.C.S. van Hattem toezicht houdt op het werk. „De aanslibbing is, voor zover wij thans kun ne constateren, uitermate gering, finitief over oordelen, wanneer de geul er een jaar, of enkele jaren ligt, De geul zal dan ook wel veel onderhoud vereisen. Maar ik ben er van over tuigd dat de geul er komt. Dat staat voor mij vast." De P.C.S. van Hattem vreet elke mi nuut 35 kubieke meter zand uit de bo dem van de zee. Bij het baggeren van de proefgeul heeft de gemeente Rotter dam niet de gemakkelijkste mogelijk heid gekozen. De definitieve geul moet 22 tot 23 meter diep worden. De proef geul, die 150 meter breed wordt de breedte van de definitieve geul zal 300 meter moeten bedragen wordt 24 r - worden steil gebaggerd. „Dan kunnen we goed zien wat de zee met die ta luds doet", zegt de heer Gorissen. „Hoe moeilijker we het nu maken, hoe ge makkelijker straks het definitieve werk kan worden uitgevoerd." Niet voorzichtig De proefneming is, voor zover men dat in dit stadium al kan constateren, geslaagd. De heer Gorissen is wat dat betreft, niet eens meer voorzichtig in zijn uitspraken. „Het ging ons er om te bewijzen, dat het technisch mogelijk is de geul te baggeren," zegt hij. „Dat hebben we gedaan. Daarnaast willen we weten hoe snel het werk kan worden uitgevoerd. Ook daar weten we nu meer van. We zijn met bijzonder slecht weer begonnen, maar het werk komt toch op tijd klaar Bovendien hebben we aangetoond dat de aanslibbing zeer gering is. Natuurlijk zal de definitieve is constant iemand van Waterstaat aan wezig, die alle gegevens doorkrijgt. Dat zal de studie over de definitieve geul ongetwijfeld vergemakkelijken Thans baggert deze moierne cut terzuiger 22 kilometer uit de kust, werkend aan de toekomst. Men wil nu weten hoe snel men een onder gronds duin „megaribbels noemen we die dingen," zegt de heer Goris sen kan opruimen en hoe dat werk precies moet worden aangepakt. Deze proefneming valt buiten de opdracht voor het baggeren van de proefgeul, omdat deze ervaring pas bruikbaar zal zijn als Rotterdam gaat werken aan een geul voor schepen van 300.000 ton of meer. En hoe ver is die tijd nog van ons verwijderd? In Japan gaan al geruch ten over schepen van 800.000 ton. Tech nisch is het mogelijk deze schepen te bouwen. De besparingen voor de olie maatschappijen zijn enorm. Of deze schepen ooit voor Hoek van Holland kunnen komen, is een vraag, die men in dit stadium nog niet kan beantwoor den. Men spreekt nu nog van „kleine re" tonnages. Vorige week kwam het eerste schip van 120.000 ton in Euro poort binnen. Schepen van 200.000 ton zullen spoedig volgen. Over een jaar kan de definitieve geul klaar zegt men in Rotterdam. Men kan alleen maar hopen, dat ook de rijksoverheid voortvarend genoeg is om deze reali teit te zien. daar komen we ook wel overheen". In totaal zal de P.C.S. van Hattem twee miljoen kubieke meter zand uit de proefgeul moeten baggeren. De helft daarvan wordt gestort in het Beerka- naal in Europoort, waar een zandzuiger het weer oppompt en het zand dan op de Maasvlakte spuit. De andere helft wordt In zee gestort op de plaats, waar de gemeente Rotterdam al gedurende vele jaren het slib en het overtollire zand uit de Waterweg en de havens stort Daar zijn twee redenen voor. Want ondanks het feit, dat men eigenlijk nooit genoeg zand heeft voor de werken in Europoort en de Maasvlakte. zal men toch er voor moeten zorgen, dat door het baggeren van de geul de Ne derlandse kust niet wordt aangetast. Het zand, dat in zee wordt teruggestort ver deelt zich over een grote oppervlakte. In de tweede plaats is het goedkoper om het zand dicht bij de baggerplaats te storten. De P.C.S. van Hattem is ten slotte geen goedkoop schip en Rotter dam moet op zijn centen letten. Mini-autorace tussen drie steden F de benedenzaal van restaurant At lantic te Schiedam is de mini-zteden autorace gereden, waaraan werd deelge nomen door Rotterdam, Den Haag en Schiedam, waarvoor telken* vier rijders uit deze steden aan de start kwamen. De race vond plaats op initiatief van de eigenaren van de baan, de gebroeders Van Gerven. Schiedam kwam met en kele top-rijders der onlanrs opgerichte raceclub SRSS, n.l. R. Kopmels, G. Smit, L. J. Jansen en B. Janes. Genoem de club telt thans twintig leden, in leef tijd variërend van 15-45 Jaar. De eindstand was als volgt: 1. Schie dam 2164 ronden, 2. Den Haag 2137 ron den, 3. Rotterdam 2044 ronden. Het was een zeer spannende en gezellige wed strijd. Apothekersdienst De dienst vangt aan vrijdagavond 6 uur. Dienst apotheek van Westendorp. Parkweg 207. te Schiedam, tel. 267674. Wachtdienst voor woningklachten De gemeente Schiedam is overgegaan tot het instellen van een zgn. „klachten- dienst" voor woningen na sluiting van de kantoren. Tot nu toe werden leden van de Gemeentelijke dienst aan huis getelefoneerd in dringende gevallen, ma zij waren niet verplicht daarvoor thuis te blijven. In het vervolg zal de brand weer als tussenpost fungeren, die dan zorgt dat een klacht wordt doorgegeven naar de dienstdoende ambtenaar. wafprstnat kriicrt. all# ffptrpvpns a-a. Rijkswaterstaat krijgt alle gegevens van het baggeren van de proefgeul. Aan boord van de P.C.S. van Hattem De eerste groep van 125 personeelsle den van de N.V. Gebr. Coster is dinsdag middag met een El Al-lijntoestel van Schiphol vertrokken voor een achtdaagse gratis vakantie naar Israël. Hiermede wordt een traditie in ere gehouden die 14 dagen zomer- en 14 dagen wintcrvakantie voor het personeel voorschrijft, waarbij één weck een all-in reis voor rekening van de direet;e. De re»s naar Israël heeft men wegens de hoge kosten uitgesmeerd over drie jaar. Naar aanleiding van het 35-jarig jubileum van de firma Coster (19651 werd daartoe besloten. Zodoende zal het personeel ook hei volgend jaar geen reis aangeboden krijgen. Iedereen was daarmee volkomen akkoord, omdat men van mening is dat een dergelijke kostelijke en kostbare reis een unieke kans is om iets van een zo fascinerend land als Israel zelf te beleven. Na enige pijnlijke ogenblikken, die ver band houden met inentingsbewijzen, is men fris en vrolijk vertrokken. Aan boord van het vliegtuig zijn ook nog zes kof fers vol goede gaven van Nederlanders, die hun joodse vrienden in Israël nog niet vergeten zijn en die daartoe in vaak ontroerende brieven een beroep deden op de welwillendheid van de gebroeders Coster. Uiteraard werden de Hollandse kazen en andere delicatessen ingepakt en meegenomen hoewel dit toch weer enige spanning geeft aan de organisato ren die met een werkelijk overvol pro gramma te kampen hebben. Daarom ook heeft men de vererende blijvend goedkoper Terlenka het probleemloze ma teriaal van onze tijd, plooi- houdend, sterk en makkelijk wasbaar, is wel de meest ideale stof voor deze rokken. Terlenka rokjes, in' slank af- kledend, glad model, geheel gevoerd, en Terlenka- Plissé- rokken met een maximum aan loopruimte en comfort, bieden wij aan, door elkaar voor nog géén tientje. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Terlenka rokjes, in glad of In plissé model, in diverse kleuren, in de r 36 t/m 48 door elkaar uitnodiging van de Israëlische regering, die door publicaties in de kranten Ma* ariv en The Jerusalem Post niet onkun dig bleef van het feit dat daar in Ne derland mensen bezig waren om met hun gehele personeel een Israël-toer te maken- niet in zijn geheel kunnen aan vaarden Nu zal een deputatie van Gebr. Coster bij deze ontvangst aanwe zig zijn. In een spontane actie heeft het perso neel het geld voor 250 bomen voor Is raël bijeengebracht en dit bedrag zal tijdens een speciale gelegenheid aange boden worden. De reis omvat ook een herdenkingsplechtigheid met kranslegging te Jeruzalem. Nederlanders die nu in Is rael wonen hebben aangeboden een deel van het programma in de vorm van Holland-Israel feesten, voor hun reke ning te nemen, maar ook dit spontane initiatief heeft men uit tijdgebrek moe ten afschrijven. Er zal trouwens overwegend Neder lands op reis gesproken worden want in de drie autobussen die het gezelschap op het vliegveld bij Tel Aviv opwachten zitten drie Nederlands sprekende chauf- Babyderm-zeep Te bevragen aan het hoofdbureau van politie te Schiedam, dagelijks van 9.00- 17.00 uur, behalve op zaterdag en zon dag: vulpen, sleutels V.W., met hanger, bril montuur, glazen stuk; 3 sleutels in bruin etui; 2 lipssleutels in 'bontetui; 3-wielig kinderfietsje; zwarte heren glacés; 1 paar bruine lederen dameshandschoenen zilveren halsketting met hanger; wandel wagentje; fietstas met inh. Te bevragen hij de vinders: 2 huissleutels, Egberts, Hoofdstraat 39; ring met 7 sleutels, in etui, Waldo Ben zinestation, K. Singekstraat; aansteker, Wandrood, Stadhouderslaan 90; 4 sleu tels in bruin etui, Meijskens, Singel 148; 8 sleutels in bruin etui, van Erp, Jan Steenstraat 2; bontmuts, Bloemenhuis, Noorlander, St. Liduinastraat 49a, groen- wollen sjaal, Engelkes, B. K. Laan 78; 1 paar lederen herenhandschoenen, Post kantoor, Lange Nieuwstraat; 1 paar le deren herenhandschoenen, P. Driessen, Hogebanweg 31b, 1 paar donkerbruine, lederen herenhandschoenen, Verspeek, Hoogstraat 139b; schotse collie, bruin met witte kraag en neus, van Rooij, Rauwenhofstraat 17a, Rotterdam, tel. 255202; reebruine pinscher, den Hertog, Mariastr. 108: rood-witte lapjeskat, hals band met belletjes, Verhoef, Lorentzlaan 130; bastaard kees, 1% jaar, teef, wit- bruin-zwart, Dierenbescherming, St. An na Zusterstraat; damesarmband, Daal- meijer, Villastraat 81; doublé dames armbandje, Zijlstra, Marconistraat 7a, bedelarmband, Baksteen, B. van Haa- renlaan 922; doublé dameshorloge, Hcd- lemans, Hogebanweg 31c; rode bood schappentas met inh. Postkantoor, Lan ge Nieuwstraat; bruine lederen porte monnee met inh. van Vliet, Alibardastr. 22, tel. 261883; blauwe kinderportemon nee, van Es, Westfrankelandsestraat 107 groene damesparapluie, Engelkes, B. K. Laan 78. Personeel van de Schiedamse Ge meentelijke Voervoer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst heeft afscheid van de heer J. v.d. Tas, belader huisvuil bij deze dienst, die in verband met het be reiken van de 65-jarige leeftijd, na een ruim 30-jarige diensttijd, de dienst met pensioen ging verlaten. De directeur, de heer E. T. Kraan, sprak de heer Van der Tas toe. Als vertegenwoordiger van de jubile umcommissie overhandigde de heer T. C. Stip de heer Van der Tas een pen dule, terwijl aan mevrouw Van der Tas bloemen werden aangeboden. Tenslotte voerde de heer M. A. de Vries, technisch-hoofdambtenaar /f>ij de dienst nog het woord. De veelgehoorde kreet „duidelijkheid in de politiek" heeft weerklank gevon den op een plaats waar men niet eens zo gauw aan gedacht zou nebben. De Remonstrantse gemeente in Rotterdam heeft een zoals ze het zelf zegt „ongewone bijeenkomst" belegd in het kerkgebouw aan de Mathenesserlaan. Zondag 12 februari, 's avonds om acht uur zal er een openbaar beraad gehouden worden, onder de Mei „KIES PIJN". De commissie van voorbereiding zegt er zelf dit van: „Wij hebben het vermoeden dat het vele kiezers niet gemakkelijk valt om zich op 15 februari van hun stem plicht te kwijten. Er is weliswaar een overvloed van partij-politieke propagan da, maar de vorming van een helder en objectief beeld om welke fundamen tele beslissingen het nu eigenlijk gaat, wordt daardoor niet steeds tiegunstigd. Wij menen dat er behoefte is aan voorlichting, die niet propagandistisch, maar zo deskundig mogelijk wil zijn. Wij dachten ook dat er behoefte is aan een mogelijkheid tot luisteren en spreken over de actuele zorgen en pro blemen van ons maatschappelijk be stel; op een dusdanig niveau, dat hel derder zichtbaar wordt waar bet om gaat, opdat de uiteindelijke persoonlij ke keuze des te verantwoorder kan wor den gedaan. Wij hopen, dat hiermee een bijdrage kan worden geleverd tot een beter functioneren van onze demo cratie en herstel van vertrouwen daar- vergaderingen en leuzen, een klimaat te scheppen voor een waardige en ver helderende discussie tussen mensen van verschillend levensbeschouwelijk en politiek inzicht. Een moderne Christe lijke kerk behoort ruimte te scheppen voor individuele en gemeenschappelij ke politieke verantwoordelijkheid, zon der van de geijkte patronen al te zeer afhankelijk te zijn". Enige vooraanstaande en deskundige mannen hebben zicli direct bereid ver klaard samen een forum te vormen, dat in zal gaan op een aantal vragen, dat hun zal worden voorgelegd. Het forum zal worden voorgezeten door prof. H. W. Lambers, Rotterdam. De overige deelnemers zijn: Prof. Mr. N. E. N. van Esveld, Lalden/Rotter dam; prof. dr. J. de Graal, Utrecht; Jhr. W. H. de Savornin Lohman, Lt. J. Tinbergen, Rotterdam; mr. J. J. van Wessem, Rotterdam. V rouwen wereldge beclsd ag Op vrijdag 10 februari a.s. zal in Vlaardingen de Vrouwenweroldgebeds- dag worden gehouden in: Je Remon strantse Kerk aan de Hoflaaa; de zaal van de Ichthuskerk aan de Van Maer- lantlaan; Vaartland aan de Holysingel. De samenkomsten beginnen om 8 uur. In de Remonstrantse Kerk zal, voor de liturgie wordt gelezen, de lieer T. G. Prins, hoofd van de Mytylschool te Rot terdam, een kort woord spreken over actuele zaken. Mej. J. Jacobs zal enkele liederen zingen. In de Ichthuszaal zal het koor van de H.V.G. Alpha zingen en in Vaartland zingt een soliste van het Leger des Heils. Van harte hoopt het comité, dat vele Vlaardingse vrouwen zullen komen om mee te bidden in eenzelfde gebed met vrouwen in de gehele wereld. ROTTERDAM Weil-Krultlcod* ROTTERDAM s Korte Hoogstraat ROTTERDAM Meent ROTTERDAM Katendr. Lagedijk HOOGVLIET Winkelcentrum SCHIEDAM Hoogstraat VLAARDINGEN Winkelcentrum liesveld LEIDEN Haarlemmerstraat ZEIST i Slotlaan ARNHEM i Winkelcentrum PresikhaaF A

De Havenloods | 1967 | | pagina 7