Oec. bewegingvestigt zich in de dialoog" ëS L percènenaiitos I6tm26febniari TffTffffWffï DUIDELIJK GEVAAR VOOR VERSTARRING IC Tanneke Opschoor enthousiast christelijk jeugdwerk voor BZI zoekt vergaderruimte Vernieuwing van de kerk DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 FEBRUARI 1967 J£en ontstellend bericht: de collecte voor het wereld-diaconaat (het werk der kerken in ontwikkelingslanden) heeft minder opgebracht dan vorig jaar. Is er verzuimd deze zaak met veel vuur en klem aan het geweten van het volk voor te leggen? Ds. H. v. d. Heuvel, secretaris van het jeugddepartement van de Wereldraad van Kerken te Genève, liet in een tv-uitzending zo duidelijk zien dat de zoveel geprezen oecumene niet alleen betekent één Kerk, maar ook één Nieuwe Kerk, vernieuwd vooral ook in haar „er-zijn-voor-de-wereld". Oecumene, aldus ds. v, d. Heuvel, is een populair woord geworlen. De kerke lijke pers staat er vol van en zelfs dag- en weekbladen zijn er in geïnteresseerd. Dat is wel eens anders geweest. De kerken zijn blijkens hun eigen woorden definitief de weg ingeslagen die naar het herstel van de eenheid voert. Een lange weg. zeggen de theologen. Een onzekere weg, zeggen de kerkelijke leiders. Maar een heleboel gewone mensen zeggen dat het een prachtweg is. Natuurlijk is de oecumenische bewe ging niet zonder kritiek. Die komt groten deels van binnen de kerken. De protes tantse monniken in Taizé bijvoorbeeld houden hun hart vast. Zei1 overtuigd oe cumenisch. met meer dan 20 kerken ver tegenwoordigd in hun gemeenschap, zijn er bang voor dat de officiële kerkelijke oecumenische beweging „zich vestigt in de dialoog", dat is dat ze zich zo lekker voeit bij het kerkelijk gesprek, bij de be zoeken over en weer, bij de studiecom- missies-op-lange-duur, bij de weekends en conferenties, dat er alleen nog maar „pas op de "kerkelijke plaats" wordt ge maakt. Radicaal De oecumenische beweging, dat weet ledereen, gaat om de eenheid. Jawel, zegt Martin Luther King, maar pas op. Een heid op zich zelf is niets: that's only the same thing bigger, dat is alleen maar hetzelfde ding een beetje groter. Belang rijker dan de eenheid van de kerken, is de vernieuwing van de Kerk. En verschil tussen enkelvoud en meervoud. Eenheid van de kerken en vernieuwing van de Kerk. De kritiek op de oecumenische be weging zoals de kerkeij die nu voltrekken Is, dat daarbij niet genoeg de radicale vernieuwing van het hele kerkelijke be drijf aan de orde is. De vernieuwing van de taal van de Kerk in de eerste plaats. Die taal is nu wat moeilijk te verstaan geworden. Als je tegen de doorsnee mens het woord liefde gebruikt, dat komt-ie er niet op om aan Gods liefde te denken. En het woord zonde betekent voor meer mensen „jam mer" dan een gestoorde verhouding tot God en mens. Dezelfde boodschap moet in iedere generatie opnieuw onder woor den worden gebracht. De vraag om een vernieuwde kerk 'heeft altijd een ondertoon van verlangen naar een kerk die politiek wat te beteke nen heeft en er niet is voor de rijken, maar net als Jezus en het Leger des Heils voor de armen. Een Kerk die van God weet. Via de kritiek op de oecumene die te kerkelijk is, komt men terecht op de anderen. En daar hebben die cri tici een sterk Dunt. Het woord oecume- ne dat Grieks is, heeft eigenlijk een he le gewone betekenis. Het betekent: over al waar mensen zijn, de bewoonde we reld. En de oecumenische beweging is dan ook de beweging voor de hele we reld. Als de kerken zich met dat woord versieren dan kan het alleen maar betekenen dat ze zich gedragen als -J do vertegenwoordigers van alle mensen en dat ze wat ze ook doen, doen met het oog op alle mensen. Dus geen huisje-spelen onder mekaar, helemaal geen bij-elkaar-gaan-zitten-omdat- wij beter-zijn. maar herontdekken wat het woord kerk eigenlijk betekent Kerk is de vertaling van ekklesia, wat in het Grieks gemeenteraad betekent: ge kozen mensen, die de anderen verte genwoordigen en voor hen verantwoor delijk zijn. Iedere psycholoog kan vertellen dat mensen die samen kunnen dienen ook sa men kunnen leven. En dat veten kun nen worden bijgelegd, uitgepraat en ver dragen, wanneer de partners een geza menlijke taak op zich kunnen nemen. Communisten en christenen konden best samen in de ondergrondse gedurende de oorlog. Er was een zaak die groter was dan hun verdeeldheid. Op dat in zicht bouwt de oecumenische beweging verder: de dienst van de gehele we reld is een grotere zaak dan alle an dere verschillen die er onder christe nen zijn. De voortdurende verdeeld heid. is dan ook niet anders dan het bewijs dat de grootte van die zaak nog niet is beseft. Met de wereld ziet het er slecht uit. Vietnam staat als een brandende boerde rij in onze nacht. In Recife, Noord-Brazi- lië sterven de kinderen sneller dan de ten van de honger. En dat geldt niet al- alleen voor Recife. Dat geldt voor twee de van de wereld. Als u de kinderen van avond onderdekt, mag u er best aan den ken dat u behoort bij de kleine minder heid die dat gedachteloos kunt doen. De oecumenische beweging legt die stervende kinderen en hun wraakzuchtige ouders bij u op de stoep, aan de binnen kant van de deur. Want die wraakzuchti ge ouders, dat is ook geen sprookje. De hongerigen in de wereld hebben ook een radio en dat betekent dat ze dagelijks kunnen horen wat er allemaal te koop is in de wereld. De radio heeft ze allang verteld dat ze niet arm zouden behoeven te zijn en dat kinderen niet behoeven te creperen omdat er in andere landen over daad is. De andere, rijke, landen houden de economische touwtjes in handen, die stellen zelf vast wat ze de armen van hun produkten willen geven en ze denken er niet over die prijzen zo internationaal vast te leggen dat een arm land met een zekere prijs zou kunnen rekenen. Zo groeit de haat in de wereld. Zo groeit het verlangen in de arme landen naar een gewelddadige revolutie waarin de uithongeraars, zoals - !1- - Afgodendienst JEUGDAPPEL IN HILLEGERSBERG H. v. d. ENDEN howroom: STRAATWEG 36, R'DAM TELEFOON 180857 't Voordeligste adres in Nederland. Agenda Schiedam 16 februari: Musis, 20 uur, SG Toneel wedstrijd; Tot steun in den strijd; Volksgebouw, 20 uur, Nivon: Filmpro gramma over het Amazonegebied; Chr. Soc. Bel., 20 uur, Retorica: spreken in het openbaar; Sursum Corda, 20 uur, Centrale Kerkeraad: vergadering; Magn. Deikerk, 20 uur, NCVB: lezing met di- IV IJfVCUiii. tuuvvittvvuw, 20 Excelsior '20: juniorenavond; Tivo- li. 20 uur Green's Rytfh en Blues Socie ty met Short, 66 uit Amsterdam- 18 februari: Tivoli 20.30 uur SJS „Guillaume": dansen met Henny Vonk en trio: Irene, 20 uur, St. Josephule: dansavond; Opstandingsikerk, 20 uur, Soc. ,,Den Teirquasth": dansen; Arcade. 20 uur. Toneelavond Spieringshoekly- ceum Musis Sacrum, 20 uur SGB: feest- TENTOON STELLIN GEN Sted. Museum: t.m. 19 februari De Droomwereld der Nagven; plastieken en grafisch werk van David van de Kop; schilderijen en plastieken van Toon Kel der; werken van 10 jonge Haarlemse kunstenaars. BIOSCOPEN: Passage Theater: weekfilm „Bittere Rijst", dag. 2 en 8.15 uur, zat. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Zo. 4.15 en 9-15 uur. Monopole theater: weekfilm „Het ge heim van de gesloten kamer" 14 jaar. Zaterdag 25 februari wordt in de Ilil- legondakerk te Rotterdam een groot jeugdappel gehouden. Honderden jon gens en meisjes, leden van de Her vormd Gereformeerde Jeugdbonden uit Rotterdam en omgeving komen dan bij een. Jonge mensen, die midden in het le ven staan, willen zich dan bezinnen op hun taak in deze wereld, vanuit een evangelische visie. Zo ziet ook Tanneke Opschoor het, secretaresse van de Pro vinciale Commissie van Zuid-Holland. Tanneke is laaiend enthousiast voor het jeugdwerk. Maar wat meer is: ze gelooft in een taak die er juist voor de leden van de jeugdbond is. Ze bekleedt nog maar kort de functie van secreta resse en is nu al zenuwachtig. Want dit jeugdappel wordt voor haar een kracht proef. Tanneke regelt verschrikkelijk veel. Ze praat met kosters en met do minees. Met jongeren en ouderen. Waar om ze het doet? Och, zegt ze, ook door dit appèl willen we de jongeren het be sef bijbrengen dat het naar de kerk gaan allèèn niet zonder meer zinvol is. Jongens en meisjes moeten juist dan gaan beseffen dat ze een taak hebben te genover anderen. Natuurlijk; we willen door dit appel ook het verenigingswerk activeren, maar van daaruit moeten we „Verantwoord leren leven". Maar Tanneke gelooft dat veel jonge mensen dat vandaag wel degelijk be- pen. Ze wijst in dit verband op het sk van jongemensen als vrijwilligers in ziekenhuizen en andere instellingen. „Wij zijn het", meent Tanneke, „die de wereld moeten laten zien dat juist de kerk naast en in die wereld wil staan. Daarom moeten we ook in ons jeugd werk naar elkaar leren luisteren". De provinciale secretaresse is overi gens nuchter genoeg om te zien dat het verenigingswerk niet altijd over rozen gaat. Dat het vooral in een stad als Rot terdam soms heel moeilijk is om de jon geren enthousiast te krijgen. Daarom ook is ze voorstandster van het blijven zoeken naar nieuwe wegeh en een kri tisch blijven oordelen over de methodes die in het jeugdwerk worden toegepast. Tanneke zou graag willen dat de ouders wat meer enthousiasme voor dit zo belangrijke jeugdwerk konden opbren- grijpen Tanneke Opschoor: Vrije tijfl jeugdwerk. vader en moeder met het jeugdwerk mee. Ook met het naderende jeugdap pel volgende week zaterdag. Het programma is dan ook de moeite waard. Medewerking verleent de chris telijke gemengde zangvereniging „Deo Cantemus" onder leiding van Arte Pronk en een koperblazersensemble van het Leger des Heils. Het thema van dit jeugdappel is „God geeft jou alles". De predikanten Korevaar en Kleermaker zullen over dit onderwerp een toespraak houden. Om zeven uur gaan de deuren open van de Hillegondakerk aan de Kerk straat in RotterdamHillegersberg. 9 Als hoogtepunt in het hondsjaar, houdt zaterdag 18 februari de Schiedam- se Gymnasiasten Bond „Non Semper Arcum Tendit Apollo" de grote feest avond in „Musis Sacrum". Door de to neelgroep „Amor' wordt opgevoerd: „Misdrijf bij verstek", van R. C. Sherr- iff. Het bal wordt verzorgd door „The Lightnings". 0 De Schiedamse Tuinbouwvereniging „Nuttige Ontspanning" bestaat een hal ve eeuw, ter gelegenheid waarvan het bestuur op zaterdag, 18 februari in ge bouw Irene van 35 uur een receptie zal houden. op de bodem van de haat om u en mijn kinderen te zien om komen als wraak voor de hunne. De oecumenische beweging gaat erom dat de mensen dat niet vergeten en daar verantwoordelijkheid voor nemen. Visites tussen gereformeerden, katholieken en hervormden die daar niet bij betrok ken zijn, zijn God een gruwel. Oecume ne die betekent dat rijke Jan Rooms en rijke Kees Luthers over eikaars rijk dommen twisten en juichen, is afgoden dienst Pas als Jan en Kees en al die adere 'kerkelijke familieleden hun armoe de ontdekken, omdat ze niet hebben ge deeld en zich politieke hebben ingespan nen voor de arme landen betere handels- te krijgen, dat is er eens kans dat hun samenkomst iecumenische dimensies krijgt. Toen Henl van Randwijk stierf, een edeling onder de Nederlandse journalis ten. was hij een boek aan het schrijven over de rijke en de arme landen. Dat boek heette: De Dieven. Die dieven zijn wij. En de oecumenische beweging nodigt uit een dwaas te worden, die ge looft dat de dag zal komen, dat de mensen de hele wereld net zo serieus voor hun verantwoording zullen nemen als zij nu hun eigen land doen. Dwa zen, die er hun politieke carrière voor op het spel zetten; dwazen die met Kerst mis vasten omdat ze geen kalkoen door hun keelgat kunnen krijgen, nadat ze de hongerslachtoffers hebben gezien; dwazen die er overal over moeten pra ten en dichten en schrijven en proteste ren. Tot het land het hoort. Dat is oe cumene en geen woord minder. Aldus ds. A. H. v.d. Heuvel. Te een zijdig? Te provocerend? Wat hij zegt, liegt er in elk geval niet om. En het vraagt om reacties. geopend van 10-17uur en 19-22 uur zondag 10-17 uur toegang f3.- U kunt gebruik maken van de voordelige N.S. regeling of de „2-dagen-Amsterdam" arrangementen. Schiedam hebben verkre-en, de letters die staan voor: „Bezoek Zieken en Inva liden". Het is een clubje zes jongens en meisjes uit Kethel met ais vnir IHer de 'ii-i"rige Pao! ;\e-np'-s en een jongste lid van twaalf jaar. Zij demonstreerden niet. 'i hielden g - n teach-in. doch zij werkten in stilte. Zij besteedden en besteden hun vriie uur tjes om mensen in verdriet, zorg en nood te hu'D kor;en nlleen dan maar op hun kinderlijke manier. Maar hei bleef piet helemaal kinder lijk, want zij zorgden er b.v. ook voor,, d -t vo'-iee week rien van „hun" beiaar den helemaal op kosten van de club de avond", zegt Paul Kampers fGerenstraat 30 sreèri -- foon Ti: zover vertellen we geen nieuws maar we moeten na- r n; B7I i°i- gc-n vragen. ..We kunnen niet eens met elkaar praten", aldus de klacht van Paul. Want sinds de publica ties in „De Havenloods" en met uit breiding vsrr het werk is de belangstel ling niet alleen onder de jeugd van Kethel. maar ook v-nuit het Nieuwland voor het werk van BZI gestegen. En nu zijn er reeds vijftien jongens en meisjes die de handen ineen slaan om in moeilijkheden verkerenden. Ook het pants' *- !B- degpngn -die rp"'--ct k« n met BZI om met deze jeugdigen eens te babbelen of hun hulp vz n-'mi sterk toe. Dit alles maakt het noodza kelijk, dat de jongens en meisjes nu en dan bij elkaar komen niet alleen om het werk te verdelen, doch ook orp daar eens over te praten en eventuele moei lijkheden die zii op hun weg ont—oeten te bespreken. Waar moeten zij dat nu doen? De vader van één de*- "luhleden had zijn tuinhuisje al beschikbaar ge steld, doch ook dat is te klein geworden „JOHANNES PASSION" IN DE DOELEN Op vrijdag 10 maart,' 's avonds om 8 uur hoopt dé Kon. Chr. Oratorium-Ver eniging „Hallelujah" te Rotterdam de jaarlijkse uitvoering te geven van dt „Johannes Passion" van Joh. Seb. Bach. Werd deze Passion jarenlang iri de Koninginnekerk ten gehore gebracht, dit maal zal de uitvoering voor het eerst in de nieuwe grote zaal van de Doelen plaatsvinden. Onder de inspirerende leiding van di rigent Piet van den Kerkhoff is deze volle traditie geworden, welke terecht de steeds groeiende belangstelling van het Rotterdamse publiek verdient. Medewerking aan de komende uitvoe ring verlenen: Annette de Ia Bijeso praan, Watty Krap alt, Paul Schots man tenor, Carel Willink, bas, Ka- mile Lampaert, tenor. David Hollestelle, bas, Hans Schouwman, clavecimbel. Koos Bons. orgel en het Rotterdams Phil- harmonisch Orkest. Toegangskaarten (incl. plaatsbespre king en garderobe): 3e rang f4.2e rang f6.le rang f7.50. Loge f 10.— Alexanderstadbewoners kunnen deze kaarten bestellen bij: R. Enzlin, Jan Stuytstraat 17 (tel. 203567). Verder zijn toegangsbewijzen verkrijgbaar bij: Firma van Setten, Bentinckplein 10; firma Mazijk, Schieweg 41 en Vierambachts- straat 9; telefonisch bij mevr. Pesch no. 189044, hr. van Staveren no 240949, hr. v. 't Hof no. 178788. Voorts bij de 2-7- 7-9.15 uur. Zaterdagnacht- V - r-itelline- .Op mars naar de galg". 18 jaar. „Montana. 14 jaar. zo. 2-16.15 Donderdagavond '6 februari in het kader van de Schiedamse toneelwed strijd ..Misd.ijt bij verstek", door de to neelvereniging „Tot Steun in de Strijd". „We moeten toch nu en dan elkaar eens zien", constateert Paul, zoals het nu gaat kunnen alleen de paar bestuurs leden met elkaar praten en bii de uit breiding van het werk wordt dat toch t» lastig". De vraag is nu wie kan de meisjes en jongens van BZI, die zoveel get"°el nnbaat-uchtig en nunslievend werk doen, aan een vergaderruimte zo nu en dan helpen? Het mag in Kethel of in Nieuwland zijn. Want. het werk is niet tot Kethel meer beperkt gebleven, odk in het Nieuwland zijn enkele jongens en meisjes in con tact gekomen met BZI en willen mee werk' n. Bezoeken bii de slachtoffers van het verkeersongeluk op de Van 'Haarenlaan in hel ziekenhuis hebt - n andere jeugdigen doen toezeggen, dat als zij straks uit het ziekenhui- komen, zij ook willen helpen om zieken en an deren te bezoeken Of BZI huur kan betalen voor zulk een vergader-mogelijkheid? „Nou. dat kan wel als dat natuurlijk maar niet teveel is, we hebben weer een paar centen in kas", vertrouwde Piet ons toe. De kran tenverkoop. wat bijdragen en zo dragen daartoe bij. Om het toch maar mee te delen. BZI heeft bii de Coop. Boeren leenbank Kethel een rekening mogdn openen giro 382623. Maar, wie helpt aan vergaderruimte? blijvend goedkoper Een speciale aanbieding van op vouwbare damesparapluies... afkomstig van de wereldbe roemde KNIRPS parapiuie fabrieken... is iets dat U niet mag missen. De befaamde "kleine" para piuie, die zo makkelijk in Uw tas meegaat en opengeklapt de normale maat heeft, met feilloos werkend blank stalen binnen werk... gaat u nu kopen voor de helft van de normale Knlrps prijs voor nog géén achtien gulden. Product de KNIRPS fabriek Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze met Nylon bespannen Knirps parapluies, één brok soliditeit en luxe, ss in diverse Jf modekleuren. mrW \jefö< Jonge judoka's op de mat Zaterdag werden in de gymnastiek zaal aan het Oude Kerkhof judowed- strijdén gehouden voor de jeugd van de sportschool Bisshoff. Van net grote aantal leerlingen van de school waren er maar veertig aanwezig om hun krachten op de mat te tonen. Waar schijnlijk werd de rest aan het TV- toestel gekluisterd om te kijken naar de verrichtingen van Ard en Kees. Het toernooi stond open voor juniores in de leeftijd van 8 tot 13 jaar Bij de achtjarigen werd de gele slip drager W. Roodenburg winnaar. Lex Raymer werd dat met zijn gele band bij de jongens van negen jaar. Bij de titnjarigeri ging de gele bund. Jeffry van Oost met de eer strijken. Ron Dijkstra, oranje slip, bleef bij de elf jarigen heer en meester. Oranjeband drager Hans den Houting kreeg de -prijs bij de twaaifjarige deelnemers. Bij de jongens van dertien jaar ging de eerste prijs naar Johan Janssen, drager van de gele band.

De Havenloods | 1967 | | pagina 5