Oude stadsdelen handhaven als speelplaats voor jeugd C. Egas: een op drie kinderen neurotisch TROPENKOLDERS IN BOO BOO TROPICANA Ook Vroom en Dreesmann heeft haar tienerboetiek opnieuw ingericht. De naam Boo Boo Tique is gewijzigd in Boo Boo Tropicana, daarbij aansluitend op de nieuwste ontwikkeling van de En gelse boetieks. Tropische kleuren en kle ding geïnspireerd door de kledingdracht in de tropen vormen de hoofdmoot van deze wijziging. Ter gelegenheid van de gedaantewis seling werd in de Maurtiszaal van het Rijnhotel een walk-in show voor tieners gehouden. Vanaf twee uur zaterdagmid dag kon de Rotterdamse jeugd dit gebeu ren over zich laten gaan, want deelne men eraan was beslist onmogelijk. De zaal was helemaal ontruimd. In het mid den stond een grote loopkooi zoals in cir cussen wel gebruikt Wordt, om de roof dieren naar de piste te laten lopen. Op een podium de Rotterdamse beatgroep „Free Ltd." die een kakafonie van geluid produceerde, die meer deed den ken aan het spitsuur in de binnenstad, dan aan een zwoele tropische nacht. In de kooi dansten en sprongen de tie nermannequins en de dress-men, aldus de nieuwste kleding tonende aan het pu bliek, dat enigszins verbijsterd tegen het gaas gedrukt stond. Het was duide lijk, dat dit spektakel de tieners, die toch wel aan het een en ander gewend zijn geraakt, een beetje overblufte. Van de kleding konden wij helaas niet veel zien. De kleuren waren fel en de rokjes kort, broekpakken zijn nog in en boe tieks kennelijk ook. „International night" k oor werkende vrouwen Ieder jaar, aan het eind van de maand februari, geeft de ..International Fede ration of business and professional wo men" aan de aangesloten afdelingen in 36 landen een onderwerp op voor bezin ning en gezamenlijke strijd. Tot dit doel kwamen op 24 februari in het hotel Centraal te Rotterdam de leden bijeen van de Ned. Bond van vrouwen werk zaam in beroep en bedrijf. De landelijke presidente mej. M. Th. C. v.d. Ent sprak over: „De verande- re«de wereld daagt ons uit ons te be zinnen op onze positie in het arbeidspro ces". Daarna werden de kaarsen ont stoken, van elk aangesloten land één en ten slotte de kaars van de toekomst". Het doel van deze bond is: een band te leggen tussen werkende vrouwen door waardering van eikaars werk aan te kweken. Het strijdbare element in de doelstelling van de dames blijkt uit het streven naar een gelijkwaardige positie naast de man. Fahrenheit 451 De verfiliming va, Ray Brandbuy's „Fahrenheit 451" is een tegenvaller ge worden. Temeer daar het fascinerende thema en de regisseur Truffaut hoge ver wachtingen opriepen. In tegenstelling tot Bradbury's beklemmend verhaal over een wereld waarin lezen en boekenbezit misdaden zijn, geeft de film veel meer de indruk fiction te zijn dan het boek. Het thema is in de film niet overtuigend uitgewerkt. Men ondergaat de film vrij blijvend, terwijl het boek de lezer in een gebeuren betrekt dat maar al te wer kelijk zou kunnen worden. Waarschijnlijk zijn het een aantal moeilijk aanwijsbare, subtiele faktoren die tot deze gebrekkige overdracht heb ben geleid. Montag, de afvallige boeken verbrander. vindt in Oscar Werner een weinig ingeleefde akteur. Juli Christie is in haar dubbelrol beslist veel sterker. Naar ons gevoelen is ook de entourage een vriendelijk bungalowpark niet zo geschikt om het ijzige klimaat van Bradbury's verhaal tot uitdrukking te brengen. Truffaut heeft de apokalypti- sche strekking van deze science-fiction- story blijkbaar niet voldoende „ge proefd" en naar verluidt schijnt hij ook te kampen hebben gehad met conflict situaties om Werner. Beslist geen film om over te roepen, maar gezien het onderwerp toch ook geen werkstuk dat men moet mijden. In Kriterion. JAZZ IN DE HEUVEL Hoewel de B-14 concerten in De Doelen tot nog toe nogal succesvol verliepen, heeft men besloten de concerten in Da Heuvel voorlopig normaal voort te zetten. Zaterdag 4 maart aanstaandeorganiseert men daar een concert waaraan de vol- fende combo's medewerken: kwartet ony Vos, Tony Vos: altsax; Rob Fran ken: piano; Rob Langereis: bas; Han Bennink: drums; en Rijnmond Sextet. Grote zaal. Gebouw De Heuvel. Lau- rensplaats 5, aanvang 20 uur. Toegangs prijs f3,50. Niet leden f4,30. Na het concertgedeelte, dat zal duren tot onge- Fanavond Road Runners Morgenavond (vrijdag* wordt door de Road Runners Fanclub in zaal De Har monie te Vlaardingen wederom een fan- avond georganiseerd. Zoals gebruikelijk zullende Road Runners zelf de muzikale verzorging van dit beatfestijn voor hun rekening nemen. Alle fans wordt aange raden deze avond te komen, voor niet leden van de fanclub is deze avond niet toegankelijk. De toegang bedraagt f2,-, de zaal gaat om zeven uur open en de avond begint om half acht. MAART-AGENDA VAN THEATER ALLERLEI Theater Allerlei, gevestigd in 't Vlot aan de Heemraadssingel, heeft zijn maart-programma opgesteld: Vrijdag 3 maart: Cabaret en literatuur. Hans van den Bergh, toneelresencent van Het Parool houdt een inleiding. Frank Verhoeff speelt gitaar en schippersklavier, zingt liedjes en draagt eigen gedichten voor. Vrijdag 10 maart: Louis Lemaire en Ad de Rijke spelen ,,De dienstlift", een eenakter van Haroid Pinter. Vrijdag 17 maart: Ton Hartsuiker, ijveraar voor heden daagse muziek geeft een muziekpro gramma. Vrijdag 24 maart, gesloten wegens Goede Vrijdag. Vrijdag 31 maart: Cabaret Quast met Gerard Tombroek, Wouter Stips en Jan Veth. J^nige tijd geleden liet oud-staatssecretaris C .Egas het volgende horen: één op de drie kinderen in de grote stad is neurotisch. Als hij tegen over mij zit in het restaurant van de Tweede Kamer, zegt hij: „Ik heb dat cijfer van prof. Bladergroen in Groningen. Zij is met een uitvoerig rapport bezig over dit onderwerp, dat binnenkort uitkomt". Hij bevestigt, dat over niet al te lange tijd in Rotterdam, een neurose-instituut zal worden geopend, dat zich zal toeleggen op het bestrijden van alle mogelijke ziekten, maar vooral hart- en vaatziekten, die hun ontstaan vinden in neuroses. Neuroses, die een gevolg zijn van spanningen door het „leven" van vandaag opgeroepen. En die zich niet slechts laten gelden bij volwasenen, maar in steeds verontrustender mate ook bij kinderen. Egas: „Er zijn tegenwoordig kinde ren in nood. Wij worden geconfronteerd met de vraag: zijn we geslaagd in de bouw van stedelijke gebieden? En wat zien we. Woonwijken met kleine huizen, zeer gehorige huizen, weinig groen. Al leen deze situatie al betekent dat het Ifind wordt geremd in zijn spel door de onmogelijkheid van uitgelatenheid. Hij pakt een boekje „De der ik" door Joachim Bodamer, een arts. „Men heeft de gehele bevolking van de I.ondense voorstad Peckham onder zocht. precies 2000 mannen en 2000 vrouwen. Het resultaat was, dat hoog stens 14 pet. van de mannen en maar 4 pet. van de vrouwen als gezond kon den worden beschouwd". Egas: „Er is te weinig recreatie in de stad, de ontspanning buiten de deur is te gering. Daarbij komt dus dat we onvolwaardig bouwen. We gaan er te weinig vanuit dat wonen betekent terug keren in een rustpunt. Niet alleen voor de vader, maar bij hem is dat het dui delijkst. Door de huidige woonsituatie komt de man thuis in een huis vol spanningen. Hart-, bloed-, vaat-, en maagstoornissen zijn er de meest voor komende gevolgen van. Een neurose-instituut, hoe toe te jui chen ook, neemt de oorzaken van de ziekte niet weg". Waarin openbaart neurotisch gedrag zich bij kinderen? Egas: „In de eerste plaats in leer- en gedragsmoeilijkheden op de scholen. Indertijd zijn er teams gevormd van •en arts, een psychiater, een pedagoog ma een maatschappelijk werker die naar de achtergronden van de moeilijkheden zoeken, We komen tegenwoordig ook al hart- eo vaatafwijkingen tegen in de pu- beeteftt» Is het gewoon een kwestie van meer geld besewkbaaf «tellen, zodat er bete- -re huizen kunnen worden gebouwd? Egaet »Ik geloof wel dat we er Iets meer voor zouden moeten over hebben. E«o ieta hogere huur 1 bijvoorbeeld. Maar het is te duur de huizen zo te roaken dat ze én ruim én geluiddicht zijn, Pat betekent dat we compenserend in aadgre moeten denken. LeetmociKj kheden BlJVoorbeeldf e» ligt een acuut pro bleem voor de S tot 7-jarigen. Zij zijn te zeer aan moeder gekluisterd, omdat in veel gevallen de moeders bang zijn hun kinderen op straat te laten «pelen. Het is daar niet veilig genoeg. Dat is bijzonder schadelijk. Het eenzijdige con tact met moeder versmalt de taalrijk dom. Dat geeft, zodra ze op school 'Zijn, leermoeilijkheden. Het voortdurend gebonden zijn aan - huis beperkt natuurlijk ook de speel- mogelijkheden. We moeten dus syste- matisch de mogelijkheden verbeteren - tot het inrichten van speelplaatsen. Dat zou bijvoorbeeld een uitbreiding van het kleuteronderwijs kunnen zijn. i Reëel stel ik me pedagogisch verant- woorde crèches voor. Die zouden er ook moeten komen bij groot-winkelbe- drijven en bij winkelcentra. Aan de andere kant moeten we bezig blijven met het bewust creëren van plantsoen-speelplaatsen. Voorzieningen als deze moeten hoog op de urgentie itaan boven economische objecten. I Dan zijn er de 8 tot 14-jarigen. Voor hen moeten voorzieningen per buurt of wijk worden getroffen. Modern buurt werk vraagt huizen waar in beginsel het hele gezin terecht kan. Er moeten nieu we mogelijkheden tot speelruimten wor den geschapen. Ook bultenspeelplaatsen; yrije ruimten en geen stijve, betegelde pleinen. Bijvoorbeeld: een trapveld, waar iedereen zijn gang kan gaan. Het is belangrijk dat ze voor iedereen toe gankelijk zijn en niet slechts voor leden Je kan ook dénken aan een veld met oude rommel, oude auto's om iets te noemen, waar naar hartelust gespeeld kan worden. Er zijn een aantal proeven genomen en die zijn geslaagd". Het lijkt erop, dat wat nu gebeurt zeer incidenteel plaats vindt. Is er niet een groot, een soort structuurplan no dig. waarin het hele vraagstuk wordt bestudeerd? Breder verband Egas: „Ja. In Noord-Holland heeft men gevraagd bij de planning van nieu we stadswijken een sociaal-culturele planning erbij op te zetten. Tot nu toe hebben planologen en architecten het al leen voor het zeggen gehad. Medische, sociale en culturele sectoren zijn er te weinig aan te pas gekomen. In de Bijlmermeer is nu iets interes sants aan de gang. Kerken, vakbonden en sociaal-culturele organisaties hebben een comité gevormd, dat de opbouw van de Bijlmermeer wil begeleiden. Zij ach ten zieli verantwoordelijk voor de leef baarheid van hun stadswijk. Zij overwe gen bijvoorbeeld of het wel noodzake lijk is. dat er zoveel kerkgebouwen moe ten komen. Is een kerkgebouw niet vol doende? Daar denkt de bevolking nu over. Men plant mee. Ook willen ze veel bewuster proberen zo logisch mo gelijk gedifferentieerde speelplaatsen te creëren. En wijkcentra. En niet ge- zuild, dat is van een voorbije tijd. En voor de tienerjeugd wil men sportieve en recreatieve ruimten In vrij gebruik I let Schiedamse terrein voor autowrakken is voor de ont- vangst gereed. Ingevolge een onlangs door de gemeenteraad genomen besluit, is een terrein aan de Van der Hoekstraat, ten westen van de Schie voor dat cloel ingericht en kunnen ongeveer 200 voertuigen er opgeborgen worden. Tot dusver was 'net moeilijk afdoende maatregelen te treffen tegen niet rijklare voertuigen op de stratenzij het dan óok, dat tijdelijk de zgn. straatmakerswerf aan de N. Maithenessestraat als opslagplaats werd benut. Hier zijn nu vorige week plm. 57 autowrakken weggehaald en merendeels naar de sloper gegaan. Dit aantal restanten van veler trots was in slechts enkele maanden tijds door de politie bijeen gegaard van de straten en pleinen. Aan de hand van de verordening, zal het lijntje nu sterk wordèh aangehaald. Dit betekent, dat ieder niet- r-.jklaar voertuig zal worden weggesleept, waarbij de eigenaar de rctcening van f 50.sleepkosten krijgt gepresenteerd, plus een procesverbaal. Het is immers verboden dergelijke voertuigen, wrakken of niet op de openbare weg te hebben. Dit geldt dus even zo goed voor b.v. caravans die hier en daar worden neergezet en met-rijklaar zijn. Het betreft dus niet alleen de „wrakken" hoewel die uiteraard er het eerst aan moeten geloven. Men hoopt hierdoor de stad een behoorlijker aanzien te kunnen geven. In een jaar tijds heeft de Schiedamse politie tegen 54 bezitters van wrakken etc. procesverbaal opgemaakt wegens gebruik der openbare straat. Ook het verhandelen van voer tuigen, waarbij regelmatig van de openbare straat gebruik wordt gemaakt valt onder de verordening. In enkele dagen tijds werden plm. 20 vehikels op het nieuwe wrakkenterrein aangevoerd. In een jaar tijds heeft de politie met 350 wrakken etc. op de openbare weg bemoeienis gehad. Oud-Kath. gemeente houdt een jongeren-weekeinde Speelplaatsen terdam onderkent het probleem nog voldoende. De mensen verhuizen naar Dordrecht en Schiedam, omdat dat nog steden zijn waar de binnenstad appel leert aan het gevoel voor fantasie en romantiek, Dat betekent dat we de oude stadsdelen moeten handhaven als speel plaatsen voor de jeugd. Ik geloof dat de jeugd hier concreet aan zou willen mee betalen en ook zou willen meewerken aan de restauratie". Oude stadsdelen, als Crooswijk bij voorbeeld? Egas: „J«. Crooswijk zou gehand haafd kunnen blijven als woonwijk. In Maastricht hebben ze dat ook gedaan. Van binnen zijn de huizen gemoderni seerd. Dat is natuurlijk noodzakelijk. Van buiten is er gerestaureerd. Zo bleef een oude, leefbare stadswijk bestaan. Het is ook belangrijk dat de binnen stad blijft bestaan. Nu verdwijnen de gezinnen van arbeiders en middenstan ders uit de binnenstad. Maar de binnen stad bltjft in trek bij studenten, kunste naars. alleen-staanden en bij hen, die zich om welke reden dan ook in dit milieu thuis voelen. Dat wil zeggen dat er een nieuwe bevolking is, die bereid is de binnenstad leefbaar te houden. Rotterdam zou sterker aan deze aspec ten moeten denken. Het betekent ook dat men parkeerterreinen en -garages bniten de binnenstad zou moeten pro jecteren. Wat professor Groenman daarover heeft gezegd, is volkomen juist". Niet voldoende ernst In dit gesprek zijn slechts enkele fa cetten van een geweldig vraagstuk ter sprake gekomen. Er zullen meer maat- Op 11—12 maart zal door de Oud- Katholieke Gemeente van Schiedam een jongeren-weekeinde worden gehou den. dat geleid zal worden door de oud pastoor van Schiedam, A. J. Rin kel uit Arnhem. Het thema van dit weekeinde zal zijn: „De kerk van mor gen". Zaterdagmiddag vindt hiertoe de leiding, daarna discussie.. Zondagmor- oefening en daarna broodmaaltijd, ge volgd door het tweede deel van de in- gen is er eerst een misviering, des middags een discussie. schappelijke factoren aan te wijzen zijn, die verantwoordelijk zijn voor de toene mende neurose-gevallen. Uit hetgeen oud-staatssecretaris Egas heeft gezegd, blijkt dat nog lang niet met voldoende ernst aan de opbouw van een nieuwe samenleving wordt gewerkt. Uit wat hij over Rotterdam heeft gezegd, kunnen we alleen maar sombere conclusies trekken. Het is daarom te hopen, dat bij de verdere ontwikkeling van de stad niet slechts de technici de dienst zullen uitmaken. Er kunnen teams worden ge vormd waarin planologen, architecten, medici, pedagogen, psychiaters, maat schappelijk werkers e.a. zich buigen over de uitdaging, die de toekomstige stadsontwikkeling stelt. Leefbaarheid, het kan niet alleen maar een woord blijven; inhoudsloos, versleten cliché. Reeds zijn er te veel kansen gemist. Er zijn er nog een aan tal over. In dit verband nog een opmerking die de heer Egas maakte: „De Doelen staat er te eenzaam. We zijn rijp voor een volstrekte democratisering van het cultu rele leven. Dat betekent dat De Doelen „omgeven" moet zijn met beatkelders, bioscopen enz.". Het Schouwburgplein biedt Rotterdam de kans deze gedachte waar te maken. Daarom gaat het in de keus om een bebouwd en een open plein, om meer dan een principiële stedebouwkundlge aanpak. In laatste instantie gaat het om leven of niet leven. Daar ligt de keus. De kans ook. Spelende kinderen in Crooswijk. Brandersbuurtkwestie Het „Werkcomité tot Consolidatie, Her stel en Ontwikkeling van de Oude Bran- dersbuurt" te Schiedam heeft een schrij- van gericht tot het dagelijks bestuur van de Schiedamse Gemeenscnap, waar in critiek wordt uitgeoefend op het feit, dat in het maandblad der Ge meenschap door de heer Hans van der Sloot een scherpe aanval is gedaan op het „Vier Pleinen Plan", zulks terwijl de voorstanders van dit plan pas in het maart-nummer van het blad gele genheid ontvangen hun visie te geven, waarbij zou zijn bepaald, dat zulks niet mag geschieden door de heer Jan Scha per. Men acht dit in strijd met de be langen der Schiedamse gemeenschap en democratie. Het schrijven is ondertekend door de heren Ter Braak, Van Eek, De Ridder en Voogt. •In de galerie Punt 4 aan de Rotter- damsedijk is door ,de Haagse leraar Kunstbeschouwing, de heer Ludovicus Muntz een expositie geopend van wer ken van de graficus Sees Vlag, die reeds eerder in Schiedam exposeerde. De heer Muntz heeft een uiteenzetting gegeven over de diverse werken en de karakteristieken. De expositie is op werkdagen van 7—9 uur, in de weekeinden van 2—5 uur ge opend. Er was alle reden voor de padvindsters van de Schiedamse Tono-groep om blij en dankbaar het nieuwe tehuis in het Koetshuis van de Boerderij Landvreugd aan de Sweelincksingel te betrekken. Met de ongeveer honderd leden was het wel moeilijk gesteld, wat betreft de huisves ting, sinds het clubhuis aan de Vijf sluizen moest worden ontruimd. Sinds dien hebben de padvindsters een zwer vend leven geleid, hetgeen op zichzelf in de padvinderij niet helemaal ongebrui kelijk is, doch wel tot onprettige situa ties aanleiding gaf. Daarop heeft ook de hoofdleidster, mevr. R. van Walsum-Schuddebeurs in haar toespraak gewezen bij de opening van het nieuwe clubhuis. De openings plechtigheid zelf werd verricht door de gewestelijke commissaris, mevr. T. Duij- vendak, die de vlag wegnam waarop de naam van het clubhuis stond. Onder het „Hoort zegt het voort" werd daarna de padvindstersvlag gehesen. Het is nu een prettig tehuis, voorzien van veel licht en lucht. Voor het inte rieur zorgden de groepsleden zelf, doch ook een aantal ouders staken een hand je uit. Dat waren de heren Hofkamp, Plant, Sabel, Van der Vries, Van Wal- sum en drs. J. Houtman, die allen het vriendschapsteken ontvingen en drs. mevr. Houtman bloemen. Nu het clubhuis is betrokken, treedt mevr. Van Walsum af als hoofdleidster, omdat zij benoemd is tot assistente-dis trict-commissaris. Haar opvolgster is mevr. E. Jansen, Burgemeester Knap- pertlaan 345, tel. 261489. Gelijktijdig is nu ook een gezamenlijk nummer De Brulboei" van de Schiedamse Water scouts en de Tono-groep verschenen en daarin wordt verteld van het vele werk, dat is verricht om het oude koetshuis te maken tot hetgeen dat nu bij de ope ning was. Dinsdagavond zijn tijdens een bijeen komst in gebouw de Rank twee nieuwe chr. scholen in Kethel geopend, nl. de Dr. Sauer school voor lo. en Dr. Sauer kleuterschool. Naar de voorzitter van het schoolbestuur, dr. P. van der Kuy mede deelde was de naam van wijlen dr. Sauer aan deze scholen verbonden uil waar dering voor het belangrijke medisch.- en sociaal werk door hem zoveel jaren in Kethel verricht. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur en wethouder C. Kamp voor de verleende medewerking. Wethouder mevr. De Graaf f wees erop, dat deze scholen gebouwd zijn in de serie systeemscholen, waarvan in Nieuw land- oost nog een complex prot. chr. scholen zal worden gebouwd en aan de Schie- damseweg een L.O.M.-school. Het woord is verder nog gevoerd door de rijksinspecteur Barten, die de sy steembouw prees, waardoor moeilijkheden in de scholenbouw kunnen worden op- Drs. C- Sauer bracht dank voor de eer aan wijlen zijn vader bewezen en hij bood een pick-up-installatie aan. Namens de herv. gemeente van Kethel sprak ds. W. Vons zijn gelukwensen uit. Nadat nog enkele sprekers het woord hadden gevoerd, werden de scholen be zichtigd. Op de foto rechts de kleuter, school, in het midden de Chr. L.U. en links op de achtergrond de r.k.-schoot. Thans reeds worden de voorberei dingen getroffen voor de organisatie van de school-handbal, voetbal sn korfbal- -tpernooien in Schiedam gedurende de paasvakanties. Aanmeldingen moeten 4 maart worden gedaan.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11