- Iatie zi- „Ik proefde van de zee en bleef zeeman achter het bureau'*' Veel problemen rond de bevrijdingsmonumenten Woonwagenkamp zal worden verbeterd KUNSTGEBITTEN Wees niet gW op ons Ifjpl Koopwaar in sport DE HAVENLOODS 16e jaargang no. 18 donderdag 2 maai Deze editie wordt bjis aan huis bezorgd in Schie^Y"" Kethel 1 OPLAGE 27?00 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardiiïen> Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Leksfe* mogelijk: TOTALE OPLADE T.l'lAit onder accountantscontro Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 9K Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad ?eri WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" weekblad voor schiedam i SCHIEDAMSE HAVENMEESTER VAN DER WAL Is de heer Van der Wal nu een ambtenaar-zeeman of een zeeman-ambte naar? Het is een moeilijk te beantwoorden vraag, maar we geloven dit het beste te kunnen houden op geen van beiden, maar alleen: zeeman ondanks het feit dat hij als havenmeester van Schiedam tot het ambtenarenkorps van de gemeente moet worden gerekend en daarom nu hfj de 65-jarige leeftijd heeft bereikt, zijn havenkantoor heeft verlaten. Er zullen waarschijnlijk heel wat Schiedammers zijn die bij het noemen van de functie havenmeester de schouders ophalen. Wat valt er in Schiedam nu te haven- meesteren? Laten we meteen „lik op stuk" geven met een cijfer. Wist u, dat haven meester Van der Wal gedurende zijn 20-jarige ambtsperiodezelf rond de negen duizend schepen heeft „geloodst"? Dat wil dus zeggen, negenduizend zeeschepen veilig en wel één van de Schiedamse havens heeft binnengebracht of naar buiten? Vermeid moet worden, dat Schiedam naast de havenmeester nog drie loodsen heeft, die dus de 24 uur loodsen vol maken. De zorg van de Schiedamse havenmeester strekt zich echt niet alleen uit over de sluizen in de havens en stadsgrachten, de woonschepen en al hetgeen meer op en aan het water is. Al ligt het aldus de havenmeester wel zo ongeveer Jifty-fifty" wat de werkzaamheden betreft. Havenmeester Van der Wal is dus binnen krijgt. De a het risico v Dat v CU cus „ie r Indië. Toe Havenmeester S. van der Wal heeft het kantoor zou water soms wel erg dichtbfj, uit zijn toen stond. de kaden aan het Hoofd! Het voorstel dam, oim 2.500 te verlenen lijk< W. 'ain Schie- o het oor spronkelijke bevrijdingsmonument weer in oude luister te herstellen, voind bij da meeste raadsleden wel ruime instem ming. De heer Hoek (WD) verheugde zich •r over, dat thans na twintig jaar recht wordt gedaan aan de burgerij die eer tijds het geld voor een monument be schikbaar stelde. „Heeft de gemeente nog plannen omtrent de status van dit mo nument of blijft het „geval" bij de Oran jestraat het officiële verzetsmomument?" aldus vraagt spreker. Mevr. Gerdink (PSP) zegt van mening te zijn dat het opschrift voor veel va derlanders onwaardig zal zijn, omdat ve len voor breder motieven hun leven ga ven en zij zich niet meer kunnein ver dedigen. De heer Roede (BP) wil ook graag we ten of er inderdaad nu twee verzetsmo- n urnen ten in Schiedam zullen zijn. Wat gaat er nu gebeuren bij de herdenkings tocht op 4 mei? De voorzitter wijst erop dat de inscrip tie een ontwerp is van de beeldhouwer zelf, waarin we dus moeilijk kunnen gaan wijzigen. Overigens is het nog zeer de vraag of de meerderheid der bui-gerij en degenen die in het verzet werkzaam zijn geweest, een wijziging in de inscriptie op prijs stellen. Omtrent de status van het monument zou spr. thans zeker geen uit spraak willen doen, doch na het herstel de zaak even te laten rusten. Inderdaad zijn er twee formele monu menten in de gemeente, doch spr kan zich niet voorstellen dat er twee toch ten zullen worden gemaakt op de her denkingsdagen. Mogelijk blijft de thans bestaande regeling wel bestaan; wat er in de toekomst zal gebeuren weten we niet. Mevr. Gerdink informeert of met de ontwerper nader overleg is gepleegd nu 20 jaar later. De voorzitter antwoordt bevestigend, doch niet over de inscriptie. De heer Roede kan zich met de toelich ting door de voorzitter gegeven wel ver enigen. Het voorstel wordt goedgekeurd. schepen, die allemaal reeds de naar de sloper hebben gemaakt of moge lijk ergens op de bodem van de zee rus ten. Zijn laatste schip was de „West plein". „We lagen in Schiedam te repareren toen ik hoorde, dat ze hier een haven meester zochten. Niet dat ik het varen beu was, daar niet van, maar ja, je hebt ook een gezin", aldus de welhaast gebruikelijke oorzaak om een baan „aan wal" te zoeken. De heer Van der Wal solliciteerde en werd benoemd tot havenmeester van Schiedam. Hij was toen eerste stuur man. Dat was in 1947. Hij had de oorlogsjaren aan land door gebracht. Op 9 mei 1940 was de „West- pledin" nl. uit Zuid-Afirika de Waterweg binnen gelopen, het duurde niet lang of de Duitsers namen bezit van het schip. En natuurlijk bleef Van der Zee daar verre van. Doch na de bevrijding ging hij weer „de breeveertien" op. Weer op de „Westplein", die toen in Dene marken terug was gevonden. Totdat het schiu in dok ging en de heer Van der Zee voorgoed in het „dok" aan de Hoofdkade. Het is er alle maal een beetje hokkerig, het houdt er het midden tussen een kombuis en „pur ser-office", dat kantoortje van de Ha venmeester. Maar er zit zeemanssfeer in, niet alleen vanwege de uniformen, de instrumenten en apparaten, die welis waar niet direct met nautische aangele genheden hebben te maken, maar toch genoeg zijn, om er geen „kantoor" van te maken. „Het was voor mij de ideale oplos sing", constateert de heer Van der Wal. „Ik was thuis en toch kon ik varen". Re gelmatig had de havenmeester dan ook een schip onder de voeten. Als het druk was, dan sprong hij bij in het beloodsen en stapte aan boord van het kleine ha venbootje, om langs slingerende touwlad ders aan boord van allerlei zeeschepen te klauteren, vervolgens naar de brug, waar hij het op het schip voor 't zeg- x ellicht mooier dan stuk verantwoor- schip tussen al het de Maas ergens een haven binnen te brengen. ,Je bent altijd maar weer blij als 'ie goed en wel aan de kant ligt", zegt de heer Van der Wal, al is het dan ook nog' zo'n mooi en boeiend stuk werk. Daar komt nog iets anders bij. „Weet u, met de schepen die er te genwoordig varen komt er heel wat meer voor kijken om die te hanteren, dan de scheepjes van vroeger", zo constateer de de heer Van der Wal. „Vroeger met tienduizend of twintigduizend ton viel dat nog wel mee, maar nu krijg je ze van dik vijftigduizend ton onderhanden en zie maar, dat je die veilig en wel Deze zomer weer bootdienst EnkhuizenStaveren Van 12 mei tot en met 2 september zal tussen Enkhuizen en Staveren v.v. weer een bootdienst worden uitgevoerd. De boot zal dagelijks varen en heeft een capaciteit van 550 passagiers. Exploitant is de rederij Koppe N.V., een enkele reis gaat een rijksdaalder kosten en een retour f 4,-. Voor kinde ren respectievelijk f 1,50 en f 2,50. REPARATIES le klas werk vanaf 5,— per reparatie 20-karaats gouden kroon 17,50 U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA boos i service-klanten gaan voor.... Logisch als een „vreemde" klant ons belt voor een T.V.-reparatie, helpen wij graag en indien mogelijk, zo snel als het maar kan. Alleen wanneer er even later een „service"-klant belt gaat deze klant (welke bij ons een T.V. kocht) voor! Eerlijk niet waar? Pijlsnelle service maar service-klanten gaan voor. GERIL DE VELD Tielman Oemstraat 22 Schiedam - Telefoon 268638 Na 18 uur: 250699 SLACHTOFFERTJES VAN HAARENLAAN NOG STEEDS IN ZIEKENHUIS Nog steeds is er veel zorg rond d* vijf schoolkinderen, die nu ruim vier we ken geleden op de Burgemeester van Haarenlaan te Schiedam bij het overste ken op een zebra door een zandauto, waarvan de bestuurder door een rood licht reed, ernstig werden gewond. In sommige gevallen moest weken worden gewacht, alvorens kon worden overgegaan tot behandeling van gebro ken ledematen, omdat de toestand van de patiëntjes dit niet eerder toeliet. Zo mocht één van de meisjes dezer dagen voor het eerst „bengelen", dus min of meer het bed verlaten wat ech ter niet betekent, dat zij op korte ter mijn huiswaarts kan keren. Dit is ook het geval met nog andere patiëntjes. Het ergst er aan toe is de 9-jarige Max Gebhard, bij wie het bewustzijn nog nog steeds niet is weergekeerd Er is wel een geringe vooruitgang te bespeu ren. hij heeft bv. zijn ogen geopend, maar de reactie ontbreekt op dit mo ment nog. Men hoopt echter, dat hij niettemin zal herstellen van de schedel basis fractuur. den en vooral als je ouder constateer je het verschil wel. Boven dien is de vaart veel drukker geworden en ook daar heb je rekening mee te hou den. Er zijn wel prachtige hulpmiddelen bij gekomen, zoals radar maar daar heb ben wij als havenloodsen toch niet zo bar veel aan, want de afstanden zijn te kort en bij het binnenvaren van een ha ven zie je er niet zoveel mee. En toch moet het beloodsen door gaan". Hij tapt uit een ander vaatje, wanneer het gaat over de grote vaart. „Dan kom je uit de hel in de hemel", zo luidt zijn conclusie. Vroeger waren wachten van rond de twintig uur echt geen zeld zaamheid, het is nu alles veel beter ge regeld. Als het mistig was of stormweer moest je het zelf maar zien uit te zoe ken. Daar heb je nu heel wat hulpmid delen voor", constateert de heer Van der Wal. Binnenwater belangrijk deel MR ..HM van de havenmeester, daarnaast is er toch ook de zoag voor de „stedelijke water huishouding". Dat wil dus zeggen, voor al hetgeen, zich en langs het water vail Schiedam beweegt. De taak van de sluis- en brugwachters, ligplaatsen van binnen schepen en woonschepen. De kaden en al wat daarafen vastzit. En vooral op dat terrein zijm er veel ambtelijke raakpun ten. welke\ de havenmeester niet altijd even lekker*.liggen. Maar goed, het hoort er allemaal bij. Zwaar tillen doet de havenmeester er ook weer niet aan getuige zijn verkla ring: „Och, ik zou best nog een tijd je willen blijven, maar ik ben ambte naar ziet u en dan moet je er met je 65ste jaar uit Je bent ambtenaar, of je bent het niet, al ben je in hart en nieren zeeman. „Kijk, het is toch eigenlijk wel een bekroning van mijn loopbaan geweest W tf> rilTV" 7 te machtig werd, dan had hij matig in de havens van Schiedam terug keren, hetzij voor de reparatiewerf, het zij om een schoonmaakbeurt te onder gaan. Zo klom de havenmeester in zijn Schiedamse periode de negendui zend keer tegen de schepen op of daalde de touwladder af, proefde hij van de zee en bleef zeeman achter het bureau. Nadat in een besloten bijeenkomst door het college van B. en W. afscheid was genomen van de Havenmeester van Schiedam, de heer S. van der Wal, volg de in de raadszaal van het stadhuis een receptie, welke enorm druk bezocht was. Daar verschenen niet alleen hoofden van diensten der gemeente en tal van ambtenaren, doch ook tal van vertegen woordigers van het bedrijfsleven, de werven, scheepvaart en andere instanties Tal van hartelijke woorden werden tot de héér Van der Wal gesproken en menig geschenk hem aangeboden. Het verkeer in 1966 Blijkens het jaaroverzicht van de Schiedamse politie vonden in 1966 to taal 2812 verkeersongevallen plaats te gen 2792 in 1965. In 246 (276) gevallen werd zware schade aangericht, 2443 (240S) lichte schade, 123 (122) lichte schade. Er vielen 7 doden boven 15 jaar en 1 beneden 15 jaar hierbij te betreuren. Voorts 51 (106) zwaar gewonden beneden 15 jaar en 14 (28) boven 15 jaar, 487 (421) licht gewonden beneden 15 jaar en 102 (90) boven 15 jaar. Er vonden 368 aanrijdingen plaats tus sen 17—18 uur, 240 tussen 16—17 urn en 204 tussen 14—15 uur. De belangrijkste oorzaken waren geen voorrang verlenen 776 (756), te dicht volgen 243 (343) onoplettend 424 (344) achteruitrijden 202 (168) slippen 177 (189). Bij de botsingen waren betrokken 5736 objecten, waaronder 2983 (2891) perso nenauto's, 861 (828) vrachtauto's, 822 (684) bromfieten, 297 (288) bromfietsen, 186 (175) voetgangers. Op zebra's gebeurden 44 (64) aanrij dingen, waarbij 27 (18) voetgangers wa ren betrokken. Hierbij werd 1 (0) per soon gedood, 19 (25) licht gewond. De cijfers tussen haakjes zijn van 1965. •Door de gemeentelijke dienst voor Sociale Zaken te Schiedam werd in het tijdvak 30 oktober tot 26 november van het vorig jaar totaal f 165.730 uitgekeerd waarbij 1521 personen waren betrokken. 0ln de gemeentelijke openbare leeszaal en de gemeenschappelijke filialen met die der R.K. openbare bibliotheek van Schiedam, werden in de maand januari uitgeleend 35.766 boeken (v.j. 30.630). Dit betrof 11.590 (10.685) romans en 11.886 (9415) studiewerken. Er zijn 7903 (6969) houders van lees- kaarten en het boekenbezit bedraagt 80.304 (74.764). Gevaarlijk speelgoed Als gevolg van T.V.-voorbeelden, is ook de Schiedamse jeugd gebruik gaan maken van de gevaarlijke katapulten, waarmee steentjes weggeslingerd kun nen worden. Hierbij worden veelal geen onschuldi ge doelwitten gebruikt, doch b.v. ook steentjes naar passerende auto.s geslin gerd, hetgeen ernstige gevolgen met zich kan brengen. Maar ook vandalisme wordt toegepast. Zo is in een woning aan het Van 't Hofplein een grote ruit vernield en van de Edisonschool werden drie ruiten stuk gegooid. Hoewel de politie tegen een en ander streng zal gaan optreden en ook reeds enkele kinderen werden meege nomen paar het bureau, wordt ook de ouders verzocht aan het „spel" aan dacht te schenken. Nie.t alleen, dat zij verantwoordelijk worden gesteld voor eventuele schade, doch er kunnen zich ook ernstiger ge volgen voordoen. Huisvestingszaken Het totaal aantal ingeschrevenen bij het Bureau Huisvesting der gemeente Schiedam bedroeg op 1 januari van dit jaar 5404 hetgeen 233 meer is dan op- dezelfde datum van het vorige jaar. Hierbij kwamen nog 800 vestigin gen. Er werden 2394 vergunningen afge geven tot verhuizen binnen de gemeente, benevens 723 niet-ingeschrevenen zoals kostgangers, door huur of aankoop in yrije sector enz. Er waren 221 geval len met een rapport van de GG en GD. De afgegeven vergunningen golden voor 413 nieuwe woningen, 1189 opsehuifwo- ningen, 133 woningtruil, 82 inwonenden die hoofdbewoner werden, 66 huur of aankoop in vrije sector, 10 overname zaak of dienstwoning, 60 aankoop oude woning, 441 voor inwoning Wegens ver trek naar elders afgevoerd' 341 gevallen. Er werden 2245 nieuwe gevallen voor verhuizing ingeschreven. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO van de Schiedamse de heer A. Roede enkele Ook de toestand van de andere zwaar gewonde die hoofdletsel bekwam, is nu vooruitgaande. In totaal verblijven nog steeds vijf slachtoffers in twee ziekenhuizen. Zoals bekend beraden verschillende in stanties zich over de verkeerssituatie ter plaatse en trachten daarvoor de besto oplossing te vinden. Hierbij is ook ge dacht om de verkeerslichten op groter afstand van de zebra te plaatsen en dus ook de stopstreep. Hierdoor zou wat gro ter tussenruimte ontstaan voor de zebra en bij een ongeluk als thans .gebeurde, zou er nog enige speling aanwezig zijn om de kinderen te waarschuwen indien een mechanisch defect zich laat gelden bij de remmen van een voertuig. Voorts wordt overwogen om regelma tig een politieman op tijden voor over stekende schoolkinderen te posteren wat dus zou neerkomen op viermaal per dag plm. een kwartier. Door deskundigen wordt een en ander nagegaan om tot een 10 goed mogelijke regeling te komen. TA OOR het lid EJ gemeenteraad, (B.P.) zijn aan vragen gesteld met betrekking toestand waarin het regionaal v genkamp verkeerd. Gevraagd werd: 1. Is Uw College van mening, dat het regioneel woonwagenkamp te Schie dam voor dringende voorzieningen in aanmerking komt? 2. Dat deze algehele voorzieningen van een dusdanige aard zijn, zodat van een menswaardige omgeving kan wor den gesproken? 3. Zo ja, kan Uw College mededelen, wanneer met deze werkzaamheden kan worden aangevangen? 4. Zo niet, of de Gemeente Schiedam nog langer de verantwoordelijkheid op zich kan nemen, daar er reeds nu in Hogere Colleges vragen over de on menselijke toestanden gesteld worden. Naar aanleiding van bovenstaande vragen wordt het volgende meegedeeld door Burgemeester en Wethouders. 1. Wij beantwoorden deze vraag be vestigend, met dien verstande dat het woonwagenkamp, alhier geen „regio naal" kamp als bedoeld in het ont werp voor een nieuwe woonwagenwet, is. Wij verwijzen in dit verband naar ons antwoord op vraag 47 van het al gemeen verslag van het onderzoek van de gemeente-begroting voor 1967. Het dagelijks lezen van bepaalde uitdruk kingen stompt ons te veel af om de afschuwelijkheid van sommige prak tijken er begrippen nog te onderken nen. Maar soms schieten bepaalde fei ten en woorden zo grof en brutaal uit het dagelijks nieuws omhoog dat we weer wakker schrikken. Dit overkwam ons bij het lezen van het volgende nieuws: De Haagse eerste divisieclub Holland Sport bevindt zich in financiële moeilijkheden. Er wor den onderhandelingen gevoerd met de ere-divisieclub ADO, die Holland Sport in zijn geheel zal opkopen voor zo'n 450.000 gulden. Deze koop be tekent dat 33 gecontracteerde spelers van Holland Sport waarschijnlijk voor 90% in de komende transferperiode weer zullen worden doorverkocht. Dat zal ADO dan ongeveer l'lt ton opleve ren. De onderhandelingen worden ge voerd door de besturen van beide clubs en voor zover bekend zijn de spelers van Holland Sport tot nu toe niet officieel van deze onderhandelin gen op de hoogte gesteld. Het is al „kopen" en „verkopen" van „mensenmateriaal" wat men hier leest en als het bericht juist is weet de koopwaar officieel zelfs tiet dat zij verhandeld wordt. Het betaald voetbal is nu eenmaal een feit. Het is eveneens een algemeen aanvaarde zaak dat spelers gekocht en verkocht worden als waren het balen katoen. Het zou overdreven en misleidend zijn een vergelijking te trekken met de koop en aankoop van slaven. Een speler-markt is nog geen slavenmarkt, want de speler verkoopt zich of wordt verkocht in zijn hoe danigheid van speler en niet als de gehele mens. Toch moeten wij ook w^.er niet te optimistisch zijn wat be treft de vrijheid van de speler. Na tuurlijk kan hij weigeren gekocht en verkocht te worden (nóg wel geluk kig; in sommige totalitaire staten ts dat niet altijd mogelijk!), maar deze vrijheid Is praktisch lang zo groot niet als de theorie wel wil. Neemt de voet baller in een bepaald te verhandelen elftal een zwakkere plaats in en is zijn handelswaarde niet zo groot, dan zal hij weinig vrijheid hebben een trans actie te weigeren. Afgezien van deze uitersten willen toij protest aantekenen tegen de gehele commerciële en onpersoonlijke sfeer en vooral het woordgebruik dat met het betaald voetbal blijkbaar gepaard gaat. Het is stuitend ten aanzien van mensen van Jcopen" en „verkopen" te spre ken. Het is weerzinwekkend als een noodlijdende club verhandeld wordt zonder dat de spelers officieel in ken nis ivorden gesteld van de onderhan delingen. Willen wij het betaald voet bal in arren moede als een „show business" zien en dat is het veelal geworden Iaat dan de betrokkenen en de op deze zaken betrokken jour nalistiek ook begrippen hanteren en termen gebruiken die in een dergelijke business gebruikelijk zijn. Daar spreekt men ook niet over kopen en verkopen van artiesten, maar wordt nog over engageren gesproken. Men zou kunnen opmerken dat in feite ook filmmaatschappijen en show managers artiesten kopen en dat het begrip ook wel in het bedrijfsleven gehanteerd wordt, maar wij zouden ons vergissen als wij meenden dat het geen verschil maakt of de dingen bij hun naam genoemd worden of niet. De benaming van de dingen brengen een bepaalde mentaliteit tot uitdruk king. Het onbeschaamde en onmense lijke jargon dat bij het betaald voet bal ten aanzien van spelers en clubs gebruikt wordt, verraadt een soort van commercialiteit waarin mensen tot dingen worden gedevalueerd. Om van het begrip „sporf' maar helemaal te zwijgen. Helaas zullen wij van het betaald voetbal wel niet meer af kunnen komen, maar als w\j dit verlies ten opzichte van de vroegere sportbeoefening moeten slik ken, laat dan de menselijkheid be waard blijven en de vulgariteit buiten spel worden gezet. H.V. 2. Wij besloten inmiddels, zulks na overleg met de gemeentebesturen van Vlaardingen en Maassluis,- om behou dens advies van de Commissie voor Ge meentewerken aan de Gemeenteraad in zijn maart-vergadering voor te stellen een krediet beschikbaar te stellen voor het treffen van enige voorzieningen aan het kamp, w.o het uitbreiden van het aantal toiletten met een gebouwtje, omvattende tien toiletten (met afscher ming), het afschermen van het be staande waslokaal met montage van twee kranen er voorzieningen aan de wegen. Hiermede zullen de allernood zakelijkste verbeteringen tot stand wor den gebracht. Wij gaven voorts op dracht om na te gaan of de vuilafvoer van het kamp kan worden verbeterd en ten slotte hebben wij de betrokken dienst er nogmaals op gewezen, dat wij geen autowrakken op of nabij het ter- aangebracht, nadat de Raad hiertoe heeft besloten en Gedeputeerde Staten hebben goedgekeurd. 4. In verband met de beantwoording van de vragen 2 en 3. behoeft deze vraag niet beantwoord te worden. Zo lang de huidige financiële omstandighe den en de centrale financiering voort duren, zal ongetwijfeld in meerdere on gewenste toestanden berust moeten wor den. ITALIAANSE TOURCARAVANS BAGAGE-AANHANGERS TREKINSTALLATIES VERKOOP - VERHUUR INRUIL - FINANCIERING Zaterdag» - Zondags geopend 12-17 uur. A RIJKSWEG E 36 Afslag Nieuwerkerk a. d. IJssel Tel. 01803—3137. jj 4"

De Havenloods | 1967 | | pagina 1