98a Rechtzaak tegen God praatstuk van Noël Coward Nu ook in Rotterdam WITBROOD Steenber ^Cll ,m^3.kt ellenlang Malsheid nu een weekend lang &ssts\swr« Johs Vrijmoed en Zn. N.V. een gemoderniseerd bedrijf ss» ADVERTENTIE vooral het meesterlijke spel van Paul Steenbergen geweest rlat het ellenlange praatstuk van Noël Coward „Lied in de schemreing" gered heeft. Hoe slecht en hoe weinig de handeling ook opschoot en hoe duidelijk de afloop zich al direct in het tweede bedrijf aftekende, het bleef bijzonder boeiend naar Steenbergen te kijken, die in kleine geba ren, de houding van een arm bijvoorbeeld, de ontmaskerde schrijver neerzette. „Lied in de schemering" moet het be paald niet van de handeling hebben. Er wordt alleen maar gepraat, eindeloos. Alles wordt gezegd; er gebeurt hoege naamd niets. En wat er wordt gezegd is ook niet waard om de koffie koud te laten wor den. Het eerste bedirijf heeft nog iets van de spanning, van de verrassing. Het aan gekondigde bezoek van een oude liefde van de schrijver, doet nieuwsgierig uit zien naar de vrouw, die tenslotte tevoor schijn zal komen. Myra Ward komt als de jeugdvriendin ten tonele. Een wat verloederd vrouw mens. aantrekkelijk ondanks haar leef tijd, met een enigszins vulgaire inslag, die aansprakelijk is voor hier en daar een gemakkelijk lachsuccesje. Myra Ward kon zich naast Steenbergen uitste kend staande houden. Jaren ervaring hebbep van het echtpaar een prachtig op elkaar ingebeeld toneel-duo gemaakt. Welke kwaliiei'en Coward als toneel- sahriiver heef!. hii uitkomen in de onverwachte Climax van het eerste be drijf als blijkt dat de% schrijver eigen lijk homosexueel is. Een verrassing van de eerste orde. die het verhaal echter degradeert tot een romannetje over sex van de vrouw van de schrijver. Zij slachtoffer, zowel van haar man, als de opzet van zijn oude geliefde. Dat deze zich tenslotte gewonnen geeft, haar chantage opgeeft, mag psycholo gisch misschien onaanvaardbaar j t lal de geoefende lezers van Lihelle ver trouwd zijn voorgekomen Zodat we m een lach en een traan dat „Lied in de schemering" hebben kunnen uitzingen. Amerika Optimisten in de stad geloven «jat over zeven Jaar de nieuwe schouwburg vol tooid zal zijn. Pessimisten houden het op ae „Mw, een unieke gelegen heid zich thans reeds op de hoogte te stel len «van de nieuwste gedachten uit de héle wereld over theatergebouw. Van 19-25 juni wordt na melijk in Montreal .een congres gehou den over „The de sign of theatres", een technisch congres ovér het ontwerpen van theaters. /an het Internationaal Theater Instituut en het Canadian Thea tre Center komen uit alle delen van de wereld ongeveer 300 theaterdirecteuren. toneelschrijvers, decorontwerpers, archi tecten. steaetoouwkundigen en acteurs naar Montreal om vam gedachten te wis selen. Onder hen twee of drie Rotterdam mers. die ideeën hopen op te steken. Rob de Vries, directeur van het NRT. gaat ln ieder geval. Hij zal waarschijnlijk door twee technische mensen worden begeleid. Rob de Vries is ook aanwezig op een eerder congres. Van 411 juni wordt in New York gesproken over „The theatre of tomorrow". Belangrijke bijeenkomsten, die onge twijfeld hun stempel zullen drukken op de ontwikkeling van het toekomstige theater. Het is een wijs beleid om ook Rotterdam in staat te stellen deze con gressen bij te wonen. SARST Op en 7 maart zal SARST (Stichting Algemeen Rotterdams Studenten Toneel in het Piccolotheater twee nog niet eer der in Nederland opgevoerde eenakters spelen. Het eerste is ..Pawns" (Pionnen) van de in Amsterdam wonende Ameri kaanse schrijver Paul Carter Harrison. blij vend goedkoper In onze Parfumerie afdeling verwachten wij al onze klanten, die de hoogste eisen stellen aan haar Make-up artikelen... Want daar verkopen wij de Lipline lipstick, de luxe lippenstift van 5.95, in de handige, grote houder, met lipline-punt, waardoor U de omtrek van de lippen feilloos kunt aanzetten. Lipline lipstick van bekend huis, (we noemen in verband met de lage prijs géén namen in modieuze kleuren, van een prima kwa liteit voor nog géén gulden. Onder auspiciën Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Lipline lipsticks, met juist voldoende vetgehalte, in de kleuren pink, violet, oranje en rood, per stuk voor 1 Géén of schrift, brit. De schrijver zelf regisseert het stuk, dat het conflict behandelt tussen een fascisti sche Amerikaanse neger, een officier, en een blanke, jonge pacifist. Het tweede Is „Le tableau" van Ionesco. Het wordt geregisseerd door Leonard Frank, eindexamenkandidaat regie van de Amsterdamse Toneelschool. ASTU Utrechtse studenten-tonelisten kunnen we zaterdagavond aan het werk zien in De Lantaren. Zij brengen de première van twee Nederlandse éénaeters: „Code" van Henk Spamreboom en „Darts" van Lodewijk de Boer. Musical In het Rotterdamse kunstfestival voor de jeugd zal Opera Studio van de Neder landse Opera-stichting op 22 april een uitvoering geven van „Chaimbre sêparée", een muzikale comedie, stoelend op „Im prudence" een kort verhaal van Guy de Maupassant. De regie is in handen van Frans Boerlage. De Rotterdamse première van deze mu sical valt op 20 april in de kleine zaal van De Doelen. Op het ogenblik zijn ruim honderd de finitieve aanmeldingen voor het jeugd- festival binnengekomen bij de stichting Kunst voor de jeugd. Belangstellenden kunnen zich tot de stichting wenden, EN gebouw, kamer 280, Coolsingel 6. telefoon 111380, toestel 252. JAN HEIN DE GROOT. Volleybalclub boekte slechte resultaten De eerste teams van de Schiedanse volleybalclub hebben beiden een neder laag te slikken gekregen. Kort na de wedstrijd tegen nummer een van de af deling, a.MVJ moest het eerste dames team de strijd aanbinden tegen nummer twee van de ranglijst, het Haagse DVC. Na een spannende eerste set, (1510) bleek DVC toch te sterk. Vooral aanval lend speelde dit team zeer goed. Na nog tweemaal met 156 gewonnen te helmen was de einduitslag 30 in het voordeel van de Haagse dames. Het eerste heren team is volledig van slag af. Nu werd weer met 31 ae uitwedstrijd tegen PVC verloren. De Schiedammers begonnen goed. De eerste set werd gewonnen met 153 en de tweede ging op het nippertje met 16— 14 verloren. Daarmee bleken onze stad genoten hun kruit verschoten te hebber,. Ook de strijdlust ontbrak geheel en dit nu bezat PVC juist wel. De beide laatste sets gingen met 10—15 en 915 voor SVC verloren. Dames 2 zorgde voor het enige licht puntje door voor de derde achtereenvol gende keer te zegevieren. Ditmaal was DOP de dupe en ook nu was de uitslag 3—1 in hèt vbordeel van de SVC-dames. Dames 3 verloor met 31 van Spido, dames 4 werd met 3—0 door Shell ge klopt en heren 3 dolf het onderspit tegen BHC. De junioren deelden ook in de malaise. De meisjes verloren met 3—1 van Jóng Pendrecht en de jongens verloren met diezelfde cijfers van Libanon. Al met al geen beste week voor SVC. verkrijgbaar bij de bakkerijen M. VAN LINSCHOTEN - AUG. SCHENK - A. A. DEN BOER - EWALD BEHLE - A. v. d. JAGT ©Woensdagavond. 15 maart zal de chr. gymnastiekvereniging D.O.K. te Schie dam de voorj aars-ledenvergadering hou den in het gebouw voor Chr. socjale be langen. Aan de orde komt vaststelling der contributie en statutenwijziging ter spra ke zal ook worden gebracht een geschil daf is ontstaan tussen het bestuur der vereniging en K.N.C.G.V. met daaruit voortvloeiende consequenties. Er zal worden deelgenomen aan de Bonds gymnastiekwedstrijden op pink sterdagen in Groningen te houden. Weense IJsrevue komt terug in Schiedam De financiële resultaten van het optre den van de Weense IJsrevue in Schie dam zijn zodanig geweest, dat naar alle waarschijnlijkheid de revue gedurende drie achtereenvolgende jaren opnieuw in de Prinses Margriethal zal terugkeren. Niet dat er een geweldig winstsaldo 1» gemaakt, doch wel was het resultaat be vredigend te noemen. Er mag worden aangenomen dat, na de goede indruk wei- ke de revue heeft achtergelaten, een volgend maal het bezoek nog ruimer zal zijn. Belangrijk is ook, dat inmiddels d* Benelux-tunnel gereed zal zijn. zodat kan worden verwacht dat tal van bewoners der gebieden aan de andere zijde der Waterweg dan gemakkelijker naar Schie dam zullen komen. Momenteel treedt de revue in Gronin gen op. waar echter de belangstelling niet bevredigend kan worden genoemd ©De maandelijkse gespreksbijeenkomst bij de Paters Dominicanen aan de Mgr. Nolenslaan 99 zal worden gehouden maandag. 6 maart 's avonds 8 uur. Dan wordt besproken: „Zal de pa rochie c.q. gemeente, zoals wij die nu kennen, nog levensvatbaar zijn in de toekomst?" Dit is een vraag, die aUe christenen in Schiedam bezig houdt. Dc inleiding wordt gehouden door de heer N. 't Hart, waarna een vrije discussie volgt. U vindt de complete collectie DESI REK verlovingsringen bij HOOGSTRAAT 164 TEL. 11.54.32 HOOGSTRAAT 152 TEL.12.45.18 VELE LEZERS zullen zich nog de gedachten wisseling herin neren rondom het betoog van een lezer, die znch Multatuli noemde en die betoogde dat de mens slecht is, dat de wereld slecht is. en dat daarom ook God, die deze mens en deze wereld geschapen heeft, als hij bestaat, slecht moet zijn. Als hij bestaat, maar gelukkig, Hij bestaat niet Ik kreeg nog een goedgemeende raadgeving voor „Multatuli" van een lezer, die zich „een modern christen" noemt. Omdat goede raad duur is, geven we deze alsnog door. Of is deze goede raad goedkoop? De lezer oordele zelf. Hier volgt dan de brief. Jk las in De Havenloods Multatull's getuigenis over God en het leven en ik moet zeggen: Mj heeft gelijkLaten we elkaar nu eens geen zand in de ogen strooien, zoals dr. Kraan probeert te doen, maar de realiteit onder ogen zien. M. schrijft: als God alles bestuurt, is hij ook voor alle dingen verantwoordelijk. Wat verwacht M. van de wereldM. verwacht van de wereld een luilekkerland en een sprookjesland met Sinterklazen, huis houdsters, kaboutertjes, filantropen etc. Het is duidelijk, als je je eisen of wensen zo hoog stelt, dat je dan door de wordt vermoordEn dit zal dan ook het levenseinde van mensen die denken als M. Dit is een noodlot. Maar u weet is elk noodlot overkomelijk. Het is misschien om aan te geven op welke manier wij aan dit noodlot kunnen ontkomen. Niet zozeer om alleen M. te helpen, maar ons alle maal, want lijken we niet allemaal een beetje op M! (de bijbel noemt iemand als M. dan ook de oude mens die .wedergeboren moet worden). Wat moeten we dus doen om aan het cynisme te ontkomen'! 1. De wens bezitten om een werkelijk gejiJtkkig mens te worden- 2. Een liefde bezitten voor het leven die zo groot is om zeljs in de goot van het leven nog schoonheid te onderkennen, te eerbiedigen en te loven. 3. Onze eisen aan het leven in overeenstemming te brengen met de realiteit. Dit houdt in de veroordeling en de verwer ping van onbereikbare, hoogmoedige illusies en idealen M- zegt dat het leven hard is. Hij heeft gelijk. Maar hij ver geet dat deze hardheid tegelijkertijd de vastheid waarborgt die aan miljoenen mensen' vaste grond onder hun voeten biedt. Daarom is leven in wezen niet slecht, maar goed erl hooguit voor verbetering vatbaar. We mogen het leven en de realiteit van het leven niet veroordelen (iets wat volkomen zinloos is, omdat je er toch geen draad mee opschiet). We mogen ons op het leven ook niet wreken,, trouwens als je zoiets doet aan wreek je je in wezen op jezelf. Maar we zullen het leven moeten prijzen ondanks zijn hardheid terwille van ons zelf. zeg ja tegen het leven Niet alleen als het leven „Ja" terug zegt. Leer ook Ja tegen 'het leven te zeggen als het leven „Nee" zegt. Beste Multatuli, gij hebt de Godheid en hel leven verqpr- deeld Gij hebt volkomen gelijk, uw vonnis is billijk. Maar ver geet alleen niet dat ge met dit vonnis ook uw eigen doodvonnis hebt getekend. En terwille van uzelf en alleen terwille van uzelf verleen de Godheid en het Leven GRATIE (trouwens. Had g\j het zelf beter gekund dan die Godheid die ge nu veroor deelt?) Berust in de realiteit, echter ZONDER HAAT. Zeg Ja tegen het Leven en weet dat op de lange duur het leven als een echo werkt en weer „Ja" terug zal zeggen. Heus het leven is goed. Alleen wel een beetje moeilijk. „Een modern christen". „Multatuli" en „modern christen" zijn bezig een soort recht zaak op te zetten. De beklaagde is God. De rechtbank het Havenloods-publiek. Wijder: de gehele mensheid. Multatuli is de Officier van Justitie. Hij eist tegen God de doodstraf. Want de mens is slecht en de wereld is slecht. Daarvoor is zoveel bewijs voorhanden dat je het nauwelijks behoeft te bewijzen. En van al dat slechte is duidelijk God de schuld. „Modern Christen"'is de advokaat van God. Hij kan eigenlijk niet veel tegen de aanklacht inbrengen. Maar hij vraagt om de uiterste dementie. Hijpleit om gratie voor zijn hoge cliënt. Want tenslotte doet God het even beroerd als wij allemaal, de hele rechtbank, het Havenloods-publiek en de Officier van Justitie incluis. Het gaat niet aan c n zo hard tegen God te keer te gaan, omdat we allemaal boter op ons hoofd hebben. De doodstraf' voor God is de doodstraf voor de mens. Laten we liever proberen iedere delinquent „en ook God zelf!" gedul dig te reclasseren door al het negatieve, positief tegemoet te treden. Dan zullen we merken, dat het positieve het op de lange duur winti Laten'we van de wereld geen galgenveld maken, maar haai liever ombouwen tot een groot, geduldig verbeteringsimstituut. In de Bijbel gaat het inderdaad om deze rechtzaak. Maar daar worden de bordjes radikaal verhangen. In plaats van „modern christen" treedt Jezus zelf op als advokaat en zaakgelastigde van God. Hij zegt dat Multatuli en „modern christen" allebei een verkeerd beeld van zijn cliënt hebben. Jezus kent God beter dan iemand anders en hij zegt dat God net is als zijn advokaat: alleen maar goed, alleen maar Liefde. Altijd in verweer tegen alle boze machten, altijd bezig voor de slachtoffers en voor de daders van het kwaad tot waarachtige bevrijding. Om te laten zien hoe goed de beklaagde, hoe goed God is. biedt de advokaat aan, zelf de doodstraf te ondergaan, die (daarin heeft „modern christen" volkomen gelijk) de rechtbank zelf, het Havenloods-publiek incluis, heeft verdiend. Opdat daardoor alle kwaad, al het negatieve, door de hoogste Liefde zou worden goedgemaakt en uiteindelijk overwonnen. In dit rechtsgeding is inderdaad de advokaat, Jezus, geëxecu teerd aan het krui.s Dat kruis vraagt om een positieve echo van iedereen die boter op z'n hoofd heeft: „Dit trooste mijn geweten, 't is al voor mij geschiedt". Dr. K. J. KRAAN. Burgemeester h. roelfsema kon in zijn toespraak bij de inge bruikneming van de nieuwe installatie in het bedrijf van Jobs Vrijmoed en Zonen N.V. constateren, dal hier wel van ten zeer gelukkige combinatie kan worden gesproken. Immers bézn litt pand waarin dit bedrijf is gevestigd een oudheidkundige en historische waai- de, bovendien is er een echt Schiedams bedrijf in gevestigd, docli beeft het ni""1 den in zich. ueen uur genieester enthousiast lockumstmogelijkhe- i hij r tot s met genoegen c stelde. r. J. L. Vrijmoed stukje interessante geschiedenis t bedrijf. Voör de derde maal in haar thans bijna 200-jarig bestaan zag Johs Vrij moed Zonen zich gesteld voor een belangrijke, ingrijpenue beslissing die haar vrij en onatnankelijk voortbestaan beDe£'eerstè maal, het was omstreeks de eeuwwisseling, was het de beslissing om als branders, over te schakelen op de distilleerderij, daar te voorzien was dat de branderijen op den duur me' meer lonend zouden kunnen werken. Van de vier branderijen werden er drie buiten bedrijf gesteld of van de hand gedaan. Alleen de branderij op de Goudsesingel, die in het bombardement van Rotterdam in de meidagen 1940 ge heel verloren ging, werd omgezet n. een distilleerderij le en 2e klasse, van waaruit de firma, nu uitsluitend als distillateurs, uitgroeide tot een van de belangrijkste distillateurs in Rotterdam en omgeving. veranderingen deden zich vooral na. de oorlog in tiet bedrijf en in de bedrijfsvoering voor. Vermeldenswaard zijn de toename van de omzet en spreiding van de afzet over het gehele land Meer reclame, verschuiving in de leveranties van fust en fles (huidige verhouding 50 procent fust 50 pro cent fles) werden belangrijk versneld door een toename van het huisver- bruik ten koste van het caféverbruik. IN zijn toespraak verklaarde burge meester Roelfsema, dat hij naar verband had gezocht in de omstandig heid, dat dit bedrijf in 1776 van start ging en het rationalisme dat toen be stond. Daartoe verwees de burgemeester naar Sara Burgerhart, die emancipatie van die tijd stimuleerde en daarmee hield verband, dat ook de dames een likeurtje dronken Maar er zou mis schien nog een ander causaal verband zijn te leggen, doordat in die tijden ook de scheepvaart zich ontwikkelde waarbij het bekende „oorlam" een rol speelde. Dit alles kwam dus het Schie- damse bedrijf ten goede! Nu is deze modernisering weer een resultaat van rationalisatie, vrucht ook van de ratio nalisatie uit 1776. Door zuinigheid met mankracht en plaatsen van moderne machines etc. heeft het bedrijf-zich bij de huidige omstandigheden weten aan te passen, waarvoor de burgemeester zijn gelukwensen aanbood. Daarop was het moment aangebroken, waarop de burgemeester de oude machi ne buiten werking stelde en de nieuwe transportband de eerste doos met fles sen drank deed vervoeren. Er volgde een rondgang door het gebouw, waarin diverse nieuwe machines zijn geplaatst ten behoeve van o.a. vulling, transport, het spoelen enz. Mutaties Bij de gemeente Schiedam is benoemd tot aankomend bediende afdeling bevol king, mej. C. M. R. v.d. Munnik, tot ad junct-commies afd. Personeelszaken de Je heer J. Th van den Einde te Bergen op Zoom. Bij de politie tot adspirant de neer C. J. Dlerx te Rotterdam. Bij ge meentewerken tot technische ambtenaar Je heer H. A. Bakboord te Den Haag. Bij de GG en GD tot schoolarts mevr. J. A. Hupkes-Goed te Rotterdam. Eervol ontslag Is verleend aan de heer S. v.d. Wal, havenmeester wegens be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd; aan R. A. F. Fritse, adiunc-com mies bij de dienst voor Sociale Zaken wegens benoeming naar Epe; bij de Technische bedrijven aan de technisch- nuofd ambtenaar F. Leeuwenburgh en aan de hoofdopzichter J. J. Donkers, bel den wegens bereiken pensioengerechtig de leeftijd Aan terreinwerker J C. Ro- landus wegens afkeuring door Pensioen raad en bij de dienst van gemeente-rei niging aan de heer J. v.d. Tas wegens bereiken pensioengerechtigde leeftijd. Eveneens aan de heer J. J- van Duijn en J. G. Oosterveer bij Gemeentewerken.

De Havenloods | 1967 | | pagina 7