Lentiade tintelt van zon, tuinen, bloemen en VVV's De kriebel zit weer in 't bloed TSfiSS Allemaal in de miniban VOORJAAR: TIJD VAN VERNIEUWING riïick 98 V en D showt 75 jaar mode m 34.90 DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 MAART 1967 15 ADVERTENTIE MAHUTTE JR. TOCHTSTRAAT 50 II C D C Speciale aanbieding C n r VEEGVASTE MUURVERF Vroom Dreesmann N.V. viert dit jaar het 75-jarig bestaan. Deze feestelijke gebeurtenis kwam tot uitdrukking in de jubileum-mode- show die donderdagmiddag werd gehouden. We kregen 75 jaar mode te zien in eenzaal die bijzonder fraai versird was met bloemstuk ken en honderden stukjes glinste rend spiegelglas. 75 jaar mode te beginnen in 1892. toen V D nog uniek was in ons land. Het was het eerste echte warenhuis waar vrijuit gewinkeld kon worden, waar hoeden en petten en corsetten te koop waren. In deze tijd bewogen de dames, zich voort in de Queue de Paris, waarnft in ongeveer 1912 de zogenaamde stromjjélrokken in de mode kwamen. Dames, die als etalagepoppen recht standig in de paardetram getild moesten worden. We zagen een prachtig gebro- deerd toilet van een ango-achtig vilt. gecompleteerd met een grote hoed. Reactie op deze mode was de kleding waarin de tieners en twens van dè twintiger jaren zich staken. De rokken werdeh korter, er kwamen kortere kap sels in: de mode, kortom de vroUw werd zich meer modebewust. Het was ook in deze tijd dat V D voor de eerste maal het nog steeds verschijnende kran tje Vendorama uitgaf. Het silhouet werd nog meer geaccen tueerd omstreéks 1937. Het was de tijd van „de blauwe engel" en Mariene Die trich. Lange zuiver zijden gewaden zijn een typisch voorbeeld van deze periode. Dan komt de oorlog die ook zijn weer slag vindt in de mode. De uniformstijl doet zijn intrede. Daarna volgt orti- streeks 1947 de New Look. dansende rok ken, nauwe taille en ballerina schoenen. Hei is de periode waarin de beroemde Christian Dior voor het eerst zijn ont werpen- toonde. Dit stukje modegeschie denis werd werkelijkheid door een aan tal historische toiletten die voor deze gelegenheid waren afgestaan door Fred van de Laken. Daarna volgde 'de mode J anno 1967. Veel broekpakken van een goede stijl en pasvorm, zoals een leuk Panta-pak.' rode broek en rood-wit jasje. Wij zagen leuke linnen jurkjes met aparte garne ringen en contrasterende kleuren. De be langrijkste kleuren voor dit voorjaar zijn ook bij V&D geel, oranje, peergroen en af en toe lila. Vrolijke leuren voor een vlotte mode. Veel succes oogstten ook dè" gebloemde piqué pakjes. De materia len voor de voorjaarsmode zijn mak kelijk draagbaar en vooral ook makke lijk wasbaar. Bijzonder geslaagd von den wij een wollen lichtgroen met witte japon met als enige garnering een laag ceintuurtje. Ten slotte werden nog enkele modellen uit de Africa-Look gêtoond. Makkelijk te dragen lange jur ken of pakken van licht materiaal in exotische dessinsi blijvend goedkoper Om een avond naar hartelust van Uw lievelingsmuziek te ge nieten... is dat een luxe voor enkelen? Geên sprake van... want nu kopen al onze klanten in onze Discohoek langspeelplaten voor prijzen, die ongekend laag zijn. Opera-aria's, Strauss walsen, dansmuziek,. {Glenn Miller en Tommy Dorsey stijl) zeemans liedjes, Fledermaus, Zigeuner baron, ouvertures, populair- klassiek. fabrieksnieuwe gURGEMEESTER W. Thomassen heeft gistermiddag de Lentiade" geopend, die tot en met tweede paasdag in de Rotterdamse Ahoyhal wordt gehouden. Hoewel aangekondigd als bloemen- en vakantietentoon stelling, overheerst duidelijk de afdeling „vakantie". Tientallen stands, waar plaatselijke V.V.V.'s, reisbureaus en vliegmaatschappijen zon en recreatie proberen te verkopen, vallen meer op dan de kunstig aangelegde tuinen. Toch biedt de „Lentiade" een keur van lentebloemen, in de lente bloeiende heesters en planten. Het frisse geel van narcissen, tulpen en forsythia, afge wisseld met het zachte rose van Japanse sierkersen en magnolia! tientallen crocussen, blauwe druifjes, bloeiende gouden regens en talloze andere planten doen de bezoeker de koude, die in tie grote hal moet heersen, vergeten. De temperatuur wordt kunstmatig laag gehouden, om de bloemen zo lang mogelijk vers te houden. Allereerst moet de Lentiade de bezoe kers informeren over bloemen en plan ten. Drieduizend vierkante meter wor den in beslag genomen door allerlei soor ten tuinen en tuintjes. Tuinarchitect A. I. C. van Rooyen heeft het plan hier voor ontworpen en de uitvoering was in handen van de hoveniers van de Bloe misten Patroons Vereniging in Rotter dam. Tien dagen lang hebben zij gewerkt om de tienduizenden bloemen tot een prachtige lentesyimfonie te componeren. Zij laten zien hoe een tüin het béste kan worden aangelegd, of dit nu een stadstuintje is, een grote pa-tiotuin of een bloemenbak aan een balkon. Er is een ouderwets en een modern tuintje, een dakjuintje, een kruidentuintje en een typisch Oudhollands hofje en twee grote patio-tuinen, een zelfs met een vijver Een waterpartij van ruim 100 meter doorsnijdt in de lengte de tentoonstel ling. Het met opzet zwart gehouden wa ter wordt omzoomd door een keur van bloemen en planten. Twee houten brug getjes maken het mogelijk deze bloe menweelde nog beter te bewonderen. In het grote informatiecentrum zullen hoveniers een ieder de gewenste inlich tingen verschaffen over de aanleg plekje op de aardbol dan ook, wordt grif gegeven en zonneschijn lijkt wel per kilo te koop. Op de folders dan. Vanzelfspre kend staat Canada in de belangstelling door de Expo die dit jaar In Montreal wordt gehouden. Het is een nieuw va kantieland, dat ijverig aangeprezen wordt en natuurlijk ook wel aantrekke lijker is dan wéér het Zwarte Woud en de Italiaanse Rivièra. Van de 51 inzendingen zijn er slechts twee uit het buitenland. Polen en Bul garije laten door middel van foto's, fol ders en houtsnijwerk zien, dat een va kantie achter het IJzeren Gordijn niet te versmaden is. Vrijetijdskleding, zo wel voor vakantie als de tuin, koffers en lederwaren, reisliteratuur zijn ook in diverse stands te zien. waroeng, een Indonesisch winkeltje, zo als men wel op hoeken van straten en langs buitenwegen aantreft. In Indone sië zijn ze om dorstige reizigers te la ven en te voeden en tevens worden er allerlei gebruiksvoorwerpen verkocht. In het winkeltje op de Lentiade kan men ook heerlijke drankjes en speciale koek jes kopen, maar daarnaast worden er originele wajangpoppen verkocht. Het wajang-spel is een zeer geliefde bezigheid in Indonesië, een spel van licht en schaduw Er is een zeer beperk te voorraad van 'deze prachtige wajang poppen, die van gedroogde buffelhuid worden gemakt, en ze worden tegen be lachelijk lage prijzen verkocht. De stand, waar voorlichting wordt gegeven over het museum staat midden tussen de tro pische planten, verzorgd door de Rot terdamse plantsoenendienst. Om de sfeer nog echter te maken zorgde de dier gaarde Blijdorp voor tropische vogels. Postzegels Dansgroepen Primeurtje Indirect in verband met de tuinaan leg, staan de grote stands waar tuinge reedschappen. en -materialen te zien zijn. Daarnaast is er ook een stand voor tuinmeubelen. Primeurtje voor Rotter dam is een nieuw soort tegel voor de tuin. Beton-travetin is het materiaal c.. dit is bestand tegen alle weersomstandig heden. Toerisme en alles wat daarmee sa menhangt neemt een voorname plaats in. Reisbureaus propageren het zonni ge zuiden, het zonnige westen. h»t zon nige oosten en het aantrekkelijke noor den. Informatie over reizen naar welk Niet alleen het buitenland staat in de belangstelling: de Lentiade moet voor al het binnenlands toerisme onder de aandacht brengen. Provinciale V-V.V.'s van Zeeland, Overijssel, Gelderland. Brabant en Drente zijn vertegenwoor digd. Er worden provinciale dagen ge houden (vandaag is bijvoorbeeld de Zee land-dag) waarop aan bepaalde provin cies speciale aandacht wordt geschon ken. Er zuilen folkloristische dansgroe pen optreden, waarvoor een speciaal platform is aangelegd. Extra aandacht verdienen twee stands. De eerste is ingericht door het Museum voor Land en Volkenkunde. Het is een De tweede stand die de aandacht ver dient is van de heer L. Boslooper, eer ste opzichter van de gemeentelijke boomkwekerij. Hij exposeert een unieke collectie van 120# postzegels met bloe- menmotieven. Het leuke ervan is, dat van elke bloem die op de postzegels staat, er naast een gedroogd exemplaar te zien is. De ooliectie, die een waarde van 20.000 heeft, is voor zover bekend, £e enige van deze omvang in Europa. Ten slotte nog de afdeling, waar jonge, voor het merendeel Rotterdam se beeldhouwers, hun werken expose ren. Men wil hiermee laten zien, dat kunstvoorwerpen heel goed in tuinen zijn onder te brengen, en dat het heel wat aantrekkelijker is, dan de vaak afschuwelijke tuinkabouters. De Lentiade is dagelijks van 1300 tot 22.30 uur geopend (ook zondags en de beide paasdagen) en de toegangsprijs bedraagt twee gulden, voor kinderen tot 12. jaar 1.25. De bezoekers kunnen be halve in het restaurant van het Ahoy- gebouw. ook verfrissingen gebruiken in een speciaal op de tentoonstelling inge richt restaurant. Eén de 30 cm langspeelplaten PROVINCIEDAGEN OP DE LENTIADE De provinciale dagen op de Lentiade zijn: 16 maart Zeeland. 17 maart Overijssel, 18 maart Gelderland, 20 maart Brabant22 maart Dienthe en 24 maart Rot terdam. De Oberijssel-dag omvat onder meer van 14.15 tot 16.00 uur en van 20.00 tot 22.00 uur om het kwartier een modeshow, af gewisseld met het optreden van Gert en Hermien Timmerman, Mieke Telkamp en Gerard van Krevelen. De Gelderland-dag laat vanaf 15.00 uur het optreden ra.n de folkloristische dansgroep de Tuk kers en demonstraties 'van oude ambachten zien. De hofkapel van Prins Carnaval, de Bloaspoepcrs, zal om 20.00 uur op de Brabant- dag optreden. Een demonstralie zandstrooien zal op de Drenthe- dag te zien zijn en de Rotterdam dag zal in het teken van het Rotterdamse nachtleven staan. Voor Baby lEME - OLIE "ZEEP Ir- foto en optiek 27 FILIALEN IN NEDERLAND reg 251-253, Botsing Schade? Geen politie Géén getuigen? Moeilijkheden met de verzekering? Bewijsmateriaal Gelukkig... Foto!!! dus...situatie is duidelijk rinck biedt U een complete auto foto set bestaande uit Kodak INSTAMATIC Combi-tas film vele extra's gratis o.a. schadeformulieren Nieuwe tel. 25.98. Oude Binnenweg 117, tel. 13.56.63 Coolsingel 52, tel. 13.53.44 Korte Lijnbaan 24, tel. 11.6 Zuidplein 86, tel. 27.95.50 Peppelweg 60a, tel. 18.93.42 Jac. van Campenplein 196, Deze aanbieding geldt - zolang de voorraad strekt tot 8 april a.s. Een aanbieding van /*/fVClr De vrouw, die de mimi-mode vanaf de dag dat deze gelanceerd werd arg wanend heeft bekeken, zal wellicht nog meer de wenkbrauwen fronsen. Parijs is thans totaal in de mini-ban. Waren het de afgelopen winter alleen de zeer vooruitstrevenden, die de knie ruim vrij lieten, van de meest toonaangevende huizen in Parijs wa ren het alieen Cardin en Yves Saint Laurent, die de rok centimeters bo ven de knie lieten eindigen. De ande ren vonden een lengte tot op de knieschijf kort genoeg. Nu zijn de rokken overwegend kort tot zeer kort en ze laten de knie overduidelijk Daarbij is er naast de mini-mode ook een nieuwe tendens. De mode voor de vrouw wordt mannelijker. De genen, die weg zijn van broekpakken, die steeds meer in het modebeeld op duiken, kunnen deze zomer hun hart ophalen. Broeken Zijn er in alle mogelijke variaties: Bermuda-shorts, harem broeken. bloomers, knickerbockers, wijde trompetbroeken, shorts en bo vendien neemt de broekrok een be langrijke plaats in. Alle couturiers brachten de broekrok in hun collectie. Het leek een beetje op een antwoord aan de mini-mode, want in elk geval kun je je in een broekrok onbekom merd bewegen. wel enige kanten uit. Eigenlijk zijn er drie tendenzen te onderschei den: De mannelijke look, de vrouwe lijke look en een derde mogelijkheid, die wel „het compromis" genoemd werd. Bij de mode masculin heeft de kledipg ook een echte mannelijke tuum" met frontje en jabot. Ideeën die men overigens ook zag in de col lecties van Cardin en van Pipart van het huis Nina Ricci Vrouwelijk Safari De Safari-look is hier een onderdeel van. Vlotte kledij met shorts of lange pantalons, maar ook rokken, die meestal van plooien zijn voorzien. De jasjes in de Safari-stijl hebben vaak epauletten op de schouders, opge stikte zakken, ook wel lederen passen en kettingcentuurs. Er horen hoeden met brede randen bij met bandjes on der de kin. Voor deze mode mascu lin ook wat mannelijker tinten als walnoot, zwart, marineblauw en toast. Yves Saint Laurent immer met iets bijzonders zorgde bovendien voor een „Chicago-gangsterstijl". Kostuums in krijtstreepjes, grote soepele witte vilthoeden en zwierige zwart en wit gestipte cravatten wa ren zo zijn ideeën op dit thema. Lau rent toonde bovendien heel wat nieu we versies van de „smoking". Alle maal van wollen stof, marineblauw of zwart. Amazonejasjes, piccolojasjes, de bolero, maar ook het „Eaton-kos- Men zou bij de mode feminin aller lei ditjes en datjes verwachten, niets is echter minder waar. De vrouwe lijke stijl werd bereikt door vloeien de lijnen, verfijnde stoffen en vooral meer kleur en kleurencombinaties, ali- na aqua, veel groene tinten, emaille- en royal blue, violet, geel en perzik bloesem, zachte pasteltintjes dus veel al voor de vrouwelijke verschijning. De trompetlijn, die Patou het eerst lanceerde, was in deze lijn uitgebreid te zien. Nu waren alleen de lijfjes wat meer aangesloten en lopen rie rokker wijder uit. Een wat kinderlij ke richting hierbij was een Alice in Wonderland-stijl. die vooral gezien werd bij Courrège, Heim en Lanvin. Hele korte jurkjes met minischouders die wijd uitlopen en eigenlijk uit staan alsof ze gesteven zijn. In deze stijl echter ook veel fraaie, zeer draag bare charmante ensembles. Kostuum weer „in" Het compromis ten slotte heeft zoals de naam al aangeeft een combinatie in stijlen laten zien. Het heeft geleid tot kleding die te strak van lijn is om vrouwelijk genoemd te worden, maar die ook weer te ver fijnd is om mannelijk te heten. Het kostuum zowat vergeten de laatste seizoenen maakt daarbij een glo rieuze come-back. Korte jasjes horen erbij, meestal met centuur. Ook wel lange jasjes echter, die dan iets ge tailleerd zijn. De rokken hebben bijna altijd plooien. Nieuw is het vest dat er vaak bij gedragen wordt. Mare Bohan, ont werper van het Huis Dior, bracht de kostuums veel met kettingcentuurs, Laurant met vrolijke cravatten. Bij deze stijl horen ook overhemdjurken. Ontwerper Castillo voorzag zo'n over hemdjurk van een broekrok. Kleuren zijn in deze groep wat harder: mari ne. vlammend rood, groen, wit en ge le tinten. De hoeden in Parijs geven ook heel wat mogelijkheden. Er waren grote hoeden van soepel vilt (Laurent), plantershoeden (Dior en Ricci). stro hoedjes (Cardin), kleine hoedjes (Ve- net) en zelfs schildersbaretten (Car din en Castillo). De Parijse ontwerpers hebben dus voor mogelijkheden genoeg gezorgd. Zelfs voor wie niet aan „mini" wil. is de pantalon wellicht plezierige kle dij voor een gemakkelijk zomers te nue. Hij is er zelfs voor het feest. Van kant! S. STOKVIS. Klassiek Populair Walsen Ouvertures Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze fabrieksnieuwe 30 cm langspeelplaten, s Céin tel. of schrift, b J-Jet voorjaar is traditiegetrouw de tijd van vernieuwing. Dichters wijzen ons erop met poëtische woorden en adverteerders herha len deze woorden om ons tot kopen te dwingen. Elke huisvrouw wordt geacht een bepaalde kriebel in haar bloed te voelen, die haar aan zet tot meespelen in ons nationaal folkloristisch feest, getiteld: „De Schoonmaak". Zoals bekend zijn er strenge voorschriften voor de kleding die de spelers moeten dragen. Allereerst, een doekje, strak om het hoofd gebonden, een vormeloze jurk en een groot schort, nylons met ladders en afgetrapte schoenen. 't Voornaamste is echter wel, dat elk huis na het „feest" er als herboren uit ziet. Alles is weer schoon en er zijn soms zelfs kleine veranderingen aange bracht. die de woning nog gezelliger of beter bewoonbaar maken. Een paar tip» daarover voifen hier onder. Hoe degelijk en mooi de inrichting van de kamer ook is, cr komt een ogenblik, dat vloerbedekking en meubelkleding gaan slijten, dat de gordijnen er niet fris e en dat het geheel een wat verwaarloos de en verouderde indruk maakt. Zij die er geen vette bankrekening op na hou den kunnen gaan moderniseren volgens plan. Dit is niet alleen een praktische maar ook een fascinerende oplossing. Bij het maken van zo'n plan moet men uitgaan van een lege kamer. Alle meubels even wegdenken dus. Van te vo ren is men begonnen met het verzame len van meubelcatalogussen, folders van lampen, stalen van gordijnstoffen, vloer bedekking en meubelbekleding. Kortom van alles wat er nodig is om gegevens te verzamelen, met natuurlijk de prijzen er bij, want er moet een goede begroting gemaakt worden Van de gegevens wordt een plakboek gemaakt, compleet met de prijzen er bij. Het leukste gor dijnstofje wordt uitgezocht, een stukje vloerbedekking en alles natuurlijk pas send bij elkaar. Voor de opstelling van de meubels kan bijvoorbeeld een platte- grondje warden gemaakt en er kunnen foto's uit tijdschriften worden bijge plakt, die aardige interieurs te zien ge- Ais dan eindelijk het plan klaar is, zal in veel gevallen de begroting laten zien, dat uitvoering in een keer niet mo gelijk is. Dit is helemaal niet erg, want het is heel goed mogelijk de uitvoering van het plan te verdelen over een aan tal jaren, precies zoals „Vadertje Staat" het doet. De belangrijkste vraag is dan: Waarmee moet ik beginnen?" Het antwoord is eenvoudig: beginnen met die dingen, die zo'n lange levens duur hebben, dat ze, als het plan hele maal iritgevoerd is, er nog gloednieuw Bijvoorbeeld de vloerbedekking. Ta pijt heeft alleen een lange levensduur als man een zeer goede kwaliteit neemt. Een goed gelegde linoleumvloer echter, gaat zeker 25 jaar mee en blijft tot het laatst toe nieuw, mits hij op de juiste wijze wordt onderhouden. Lampen en gordijnen hebben ook een lange levens duur, dus die kunnen ook boven aan de lijst worden geplaatst. Hetzelfde geldt voor kastmeubelen en wandrekken. Met het schilderwerk kan ook'direct begon nen worden. Het mooiste is als men de kosten kan verdelen ovér twee of drie jaar. Gaat het aanzienlijk langer duren, dan neemt de belangstelling al' en gaat men wen nen-aan de half opgeknapte kamer. tijd van woningnood nog heel wat men sen overkomen, dan wordt het moeilij ker. We kunpen ons indenken, dat de aspirant-bewoners wel even met de han den in het haar zitten als ze zo'n woon ruimte in ogenschouw nemen. In de eerste plaats moet getracht worden de langgerekte vorm te camoufleren en dat kan op verschillende manieren. Heel be langrijk zijn hierin de wanden en de vloer. De oudere pijpenla heeft vaak één of meer kleine ramen in de smalle wand Het mooiste is natuurlijk om hier een groot raam in te laten plaatsen. Mocht men daaraan nog niet willen beginnen, hang dan 'n groot gordijn voor het raam. Niet alleen voor het raam, maar de hele wand, want e en groot gordijn doet 's avonds de wand gro ter schijnen en dat is het eerste deel van de camouflage. De kleur van het gordijn moet warm zijn dus bijvoor beeld geel, oranje of zacht-rood. Aan gezien de wand in het oog zal lopen moet de gordijnstof van een goede kwaliteit zijn. )'n kamer altijd wel ergens bruikt worden, maar alg men verplicht is erin te wonen en dat zal in deze Onopvallend De lange wanden krijgen een afwij- t Ijpenlaae kende, onopvallende kleur, waardoor hun lengte minder zal opvallen. De tin ten gebroken wit, grijs, lichtblauw of zachtgroen zijn hiervoor zeer geschikt. In een kleine of smalle kamer wordt bij voorkeur geen losse vloerbedekking ge legd. Vaste vloerbedekking doet de ka mer groter lijken. De keuze van de meubelen is een an der zeer belangrijk punt. Het klassieke dressoir, of dit nu modern of ouder wets is, kan beter achterwege worden gelaten, want daarvoor zal de ruimte te klein zijn. Veel beter is het praktische wandmeubel, dat dwars door de wand geplaatst kan worden, waardoor de ruim te in twee delen uiteen valt. De smalle lange kamer zal hierdoor plotseling ver- Door de aanschaf van een aanbouw- meubel kunnen andere meubelen, zoals boekenkast, bureau, serveerwagen, naai- meubel waarvoor immers toch geen ruimte is, vervallen. Ze kunnen gewoon In het wandmeubel gemonteerd worden. In de twee delen van de kamer plaat sen we de eet- en de zithoek, waarbij het mooiste gedeelte natuurlijk voor de zithoek wordt gereserveerd. Neemt men een rechthoekige eettafel, dan moet die dwars op de wand worden geplaatst, zodat er vijf zitplaatsen beschikbaar zijn, zonder de tafel te verplaatsen. Een ronde tafel raden we af, omdat die te veel ruimte inneemt. Ook de verlichting is erg belangrijk. Om een zo groot mogelijke beslotenheid te bereiken, wordt aangeraden, de lam pen zo laag mogelijk te hangen en het licht naar beneden te richten. Boven de eettafel bijvoorbeeld een hang- of ver stelbare w/ndlamp en boven de zit hoek een laaghangende bol of enkele kel ken. Een overgebleven donker hoekje zo nodig oplichten met een kleine lamp op een kastje of aan de wand.

De Havenloods | 1967 | | pagina 13