peügèot Ir. B. Wilton 25 jaar aan top bij Wilton-Fyenoord Combi Stichting bestudeert het Vier pleinenplan KUNSTGEBITTEN HUIZEN LIJKEN THANS OP KONIJNENHOKKEN autoshop Waar moeten we met onze kransen heen? Egi as Oud-staatssecretaris IE HAVENLOODS weekblad voor Schiedam 16e jaargang no. 20 - donderdag 16 maart 1967 Deze editie wordt bjis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met Maassluis, Hoek mogelijk: TOTALE O PL A O E 2.T2.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" DIRECTEUR JUBILEERT welwillend gast- „Als het kan, kom lk 's morgens ook om zeven uur door de poort", vertelt hij over zijn dagindeling. Hetgeen betekent, 's morgens om tien voor half zeven op staan. „Eerlijk, het valt me vaak echt niet mee, vooral wanneer je b.v. de avond tevoren soms een langdurige ver gadering hebt gehad. Maar ik probeer toch op tijd te zijn". En dus stroomt 's morgens de directeur gelijk met de andere duizenden personeelsleden van NV Wilton-Fijenoord-Bronswerk en lid „Hoe ik het vind om te jubileren? Ja, dat is nou een vraag met een lastig antwoord. Als ik nu zou zeggen, „lk vind het erg", dan heb ik een gevoel tegen heel wat mensen te hebben staan liegen. En ik kan ook moeilijk zeggen: Iedereen mag jubileren, behalve de directie", want dan raak je ergens klem. Maar ik vind het niet zo leuk om in het licht van de schijnwerpers te staan". Zo luidt het antwoord van ir. B. Wilton die volgende week vrijdag, 31 maart en zaterdag 1 april toch in het licht van de schijnwerpers zal komen te staan, omdat hij jubileert. „Als je maar lang genoeg blijft, dan komt dat vanzelf", zegt hij. En hij is nu een kwart eeuw bij het bedrijf dat zijn naam draaqt ge bleven. Wie vaker met ir. Wilton te doen heeft, weet, dat hjj inderdaad geen man Is die pu- bliciteit zoekt. We weten niet of we hem een beetje overvielen. Want met wat vreemde blik zag hij de bezoekers In zijn directiekamer aan, die op een meer of minder matineus uur van de dag zaten te wachten voor een jubileum-praatje. ,,l' hebt het toeh niet aan mij gemerkt informeerde Ir Wilton i heer later, maar we doden dat toch echt wel. Neen, ir. Wilton zoekt de publiciteit niet. Zijn secretaresse, mejuffrouw Y. H. C. Dodemont, regelt alles voor hem en zo was de afspraak om negen uur gemaakt. Hetgeen allerminst betekent, dat daar mee de arbeidsdag voor ir. Wilton begon. lid van de raad van bestuur, door de poort. Want zelfs directie is „personeel". Niet dat de directeur dan een overall aantrekt, maar als hij er even kans toe ziet, maakt hij eerst een ronde over werven en door werkplaatsen. „Het lukt me niet altijd, want er zijn weieens an dere besognes", zegt hij en er klinkt wat spijt in zijn stem. Ir. Wilton is een man van de werf. Dat is hem om zo te zeggen met de paplepel ingegoten. Na de korte of lange rondgang door en over het be drijf, is er de post, welke de secretaresse al voorgesoorteerd heeft. Ja, en wat doet een directeur dan verder zo'n soms lange dag. Het kunnen bespre kingen zijn met mede-directeuren, met bedrijfsleiders, opdrachtgevers, vak bondsmensen of van personeelsraad. Het werk kan binnen de directiekamer zijn, doch ook elders in het land. Waarom zouden we dat allemaal uit de doeken gaan doen, werk is werk en niemand zal veronderstellen dat de directeur van een bedrijf er alleen maar is om in de direc tiekamer te zitten. En we hadden nu eens niet het voor nemen om te gaan praten over werf za ken, met mee- en tegenvallers, fijne ge beurtenissen of feiten die iedereen liefst zo gauw mogelijk vergeet. Niet over de talloze schepen die in de 25 „dienstja ren" van Wilton's hellingen zijn gegle den, in- en uit de dokken zijn gevaren. Trouwens, dan kom je nooit aan het eind van een reportage, want iedere dag, ieder uur valt ook op een scheepswerf iets nieuws te beleven. Tante Bets MET is nog niet zo lang geleden, dat we in ons blad een en ander over de geschiedenis van Wiltons werven hebben verteld. Een lange geschiedenis en boei ende geschiedenis. Een goed-Nederland- se geschiedenis, die begon in een kleine smederij in het Rotterdamse. Ik herin ner me nog, dat toen we klein waren zondags tante Bets kwam. Dan vroegen we: „Tante, vertel nog eens wat" en dan vertelde tante over de eerste jaren van de smederij, waar grootvader aan de deur stond om te kijken of het perso neel wel op tijd zou zijn. Veronderstel dat ik dat nu ook nogeens moest doen", lacht hij. „Tot vijfduizend tellen zou nog wel gaan, maar ik zou echt niet weten welk gezicht bij ieder cijfer zou behoren" Goed dan, tante Bets ze ging zelf naar Engeland om materialen in te kopen! vertelde over het bedrijf. „Zoals andere tantes soms sprookjes kunnen vertellen, zo boeiend was dat voor ons. Nog een herinnering uit de jeugdjaren. „Heerlijk vond ik het in de fabriek, dan mocht je jezelf net zo vuil maken ais je zelf maar wilde en je kreeg niet eens een standje. En als ik hielp, kreeg ik nog geld ook. Later vroeg ik aan vader of ik in zo'n bedrijf weieens directeur of zo zou kun nen worden en dan zei hij me dat ik dan nog veel moest leren, eerst ingenieur worden en dan afwachten. Maar het zou heel moeilijk zijn en ik moest me be slist geen illusies maken". De ambitie voor het directeurschap werd ook weieens afgewisseld met het verlangen om tramconducteur te zijn. „Toen ik groot was, heb ik wei echt op een locomotief gestaan, van Tilburg naar Breda. Toen werkte ik in Tilburg bij de Spoorwegen en moest er weieens een loco worden uitgeprobeerd. Heerlijk om dan met veel lawaai langs de stations te denderen". Toen was ir. Wilton dus al „groot". Dat wil zeggen, hij had „Delft gedaan", was in militaire dienst ge weest, had ook gewerkt aan de Hembrug. ....„Tante Bets, ze vertelde ons dikwijls het verhaal over de beginjaren van het bedrijfzoals anderen een sprookje vertelden..." - TYeze foto geeft u een goed zicht van de werkzaamheden aan het Kethelplein tussen Vlaardingen en Schiedam. Dit gigantische verkeersplein in aanbouw wordt in de toekomst een knooppunt van wegen waaronder rijks weg 20, waarvan het gedeelte dat in Vlaardingen in aanbouw is in juli klaar moet zijn tegelijk met de Beneluxtunnel. V erder de Zoomuieg die van de overkant van de rivier door de Beneluxtunnel zich op den duur voort moet zetten in de richting Den Haag en Amsterdam. Als alle wegen klaar zijn zal de Zoom- weg een rechtstreekse verbinding vor men van Amsterdam naar Antwerpen. Het verlengde van rijksweg 29 in de richting Rotterdam is nog niet klaar. Voorlopig zal deze weg op de Horvath- weg worden aangesloten in afwachting van de verdere verbinding naar het Kleipolderplein. Op de foto kijkt men in de richting van de toekomstige Zoomweg die tus sen Vlaardingen en Schiedam doorloopt. Links De Vlaardingse Holywijk. Recht- vooruit komt een groenstrook met sport velden die de Vlaardingse bebouwing af sluiten. Rechts is Schiedam te zien met de flatbebouwing in de Hargapolder. Op de achtergrond een kraan gebruikt bij de bouw van de torenflat van Ele- mentum met 10 woonlagen, in opdracht van de gemeente Vlaardingen. Voorlo pig ligt het bouwterrein nog gedeelte lijk op Schiedams grondgebied in af wachting van de definitieve goedkeuring van de grenswijziging tussen beide ste- dett. Vrijdagavond werd via een publikatie in het Rotterdamsch Nieuwsblad bekend, dat de groep Schaper met een proces zou zijn gedreigd door de grootste eige naar in de Brandersbuurt, de bouwon derneming Van de Wetering en Van Da len. Bij navraag bleek dat de correspon dent van het Nieuwsblad een telefonisch onderhoud met de heer Van Dalen had gehad, waarin inderdaad over de Bran dersbuurt is gesproken, maar in aan merkelijk mindere bewoordingen dan waarin het verslag was gesteld. De commercieel directeur van de bouwonderneming, de heer De Munnik, verklaarde tegenover ons, dat de drei ging met een aanklacht zwaar overdre ven was- Hij betreurde het zeer, dat dit was gebeurd. „Op dit soort publi citeit zijn wij niet gesteld", aldus de heer De Munnik Ook noemde hij het zeer overdreven de bouwonderneming voor 80 procent eigenaar van de Brandersbuurt te noe- „je hebt weieens de image, i kunt, maar ontdekt toch u. niet zo is,... REPARATIES U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. oio 12 60 10 Trams 1, 2, 3, 4, 9, 10, 16. 17. eti bussen 31 en 74 met de bedoeling er later nieuwbouw op te stichten. Dat betekent dat de firma weinig gelukkig is met het Schienoko- plan, waartegen men beewaax heeft aan getekend. Ondertussen is bekend geworden, flat het werkcomité een stichting in het leven zal roepen, die de praktische uitwerking van het Vierpleinenplan ter hand zal ne men. Binnenkort zijn een aantal initia tieven van deze stichting te verwachten. Wij hebben Nederlands grootste sortering erlovingsrlng in een onderzoek naar de al- - ,V ontwikkeling van de door snee-Nederlander enkele geschiedenis- vragen stelt, wordt het gegarandeerd een lachertje. Niet zo lang geleden antwoordden sollicitanten op de vraag wie Alva was o.a.: uitvinder van de guillotine; Spaans edelman die in Den Bnel in Zeeuws Vlaanderen zijn bril verloor; heeft de beeldenstorm inge voerd; werd door Napoleon naar ons land gezonden om het te bevrijden van de Spanjaarden. Napoleon bleek verder ook een zeer veelzijdige figuur voor deze landgeno- il11,, Wf"' volf>ens h»n o.a. keizer van Holland omstreeks 1500, Duits ge neraal in de oorlog 1914-18 en rover hoofdman in Spanje. Verder kon men van deze sollicitanten leren, dat Troel stra de oprichter van de Anti-Revolu- tionavre Partij is, dat Dorus Rijkers op Nova-Zembla overwinterde, dat Douwes Dekker kampioen elfsteden tocht is en dat Albert Schweitzer de uitvinder is van de t.b.c. Zelfs „intellectuelen" en z.g. topfunc tionarissen" kan men op het terrein van de historie af en toe de grootste nonsens horen uitslaan en wat erger is: de lachwekkendste verbanden wor- LEO VAN IERLAND den gelegd rt e tijd. Jubileren? Ja, je kunt toch niet zeg gen dat iedereen mag jubileren, behalve de directie?.... ,Ja, je hebt natuurlijk mede-verant woordelijkheid voor het bedrijf, maar ook voor de boterham van zo'n vijf duizend medewerkers.... Zd kwam hij dan bij het bedrijf, waar van zijn grootvader de grondlegger was geweest. „Het was een nogal wild be drijf, waarbij je weieens de image hebt, dat je alles kunt. Maar er zaten plus- en min polen aan. Het bedrijf groeide, dat is bekend ge noeg. Rond de vijfduizend medewerkers- zijn er nu- Of dat geen enorme verant- woordelijkheidslast geeft? Ir. Wilton wacht even met antwoord geven op onze vraag. „Ja", zegt hij „dat zit er wel in. Per slot van rekening ben je niet alleen verantwoordelijk voor het goed reilen en zeilen van het bedrijf, doch ook al die medewerkers hebben gezinnen. Maar ge lukkig sta ik er niet alleen voor, daar zijn mede-directeuren en bestuursorga nen en niet in het minst de medewerkers zelf. En daar heb je soms de leukste er varingen mee- Ik was een keer met een gezelschap in Slowakije en we spraken Nederlands. Komt er een man naar ons toe, die in gebroken Nederlands vertelt ook in Nederland te hebben gewerkt. Bij Wilton Zoiets is leuk en de man vond was"reUZe 10611 men meedeelde wie ik Fameuze familie AF die fameuze wereldnaam van een even fameuze familie soms vervelend kan zijn? „Bepaald wel", geeft ir. Wil ton toe, al geeft het ook wel eens voor delen. Maar als ik met vakantie of zo ga. ben ik altijd alleen maar „werktuig- kundig-ingenieur". De vakantie zil er dus teveel aan vrije tijd is 3l<, ib- „We moeten zuinig zijn op onze bin nensteden en de mogelijkheden die we daarin bezitten om nog creatief werk te kunnen verrichten. Want die binnen stad heeft een eigen functie, welke zij dient te behouden. We scheppen wel vrije tijd en welvaart, doch hoe kan die zinvol worden gemaakt"? Dit vroeg de oud-staatssecretaris C. Egas zich af in SUPERMARKT kent ir. Wilton. „Nu ja, uitslapen, acht uur hou ik het niet langer in uit". bed Vier kinderen zijn er in het gezin Wil ton; een gehuwde dochter, zoon Daan, die in Delft studeert, een 19-jarige doch ter die in de kinderverzorging is en de jongste zoon van 9 jaar. De „vrijetijds besteding" wordt voor een deel gevuld met bezoeken van concerten. „Heerlijk vind ik het dan om me op te knappen en na een goed concert, voel je jezelf weer ais helemaal geestelijk hernieuwd mens", aldus ir. Wilson. Verder zijn wandelen en fietsen een „tussentijdse" recreatie. Na het jubileum? „Gewoon doorgaan. De tijd is te boeiend om er lang bij stil te staan. Er is een enorme ontwikkeling gaande, ook wat betreft ons bedrijf en daarin kan iedereen zijn steentje bijdra gen. Er is nog zoveel te doen", zegt ir. Wilton. We hadden hem beloofd niet lan ger dan twintig minuten van zijn tijd te roven, het werd bijna een uur. Boei end, als het verhaal dat tante Bets zelf aan de jonge Bartel doorgaf, „er is nog zoveel te doen". We hadden de deur van de directiekamer nauwelijks achter ons gesloten, of mej. Dodemondt was alweer met een stapel post naar binnen. Zorg voor een bedrijf, zorg voor vijf duizend gezinnen. En een wereldver maard bedrijf met een even vermaarde naam. Jubileert nu het bedrijf of de naam. Of BeideT die is ingericht in het Schiedamse Zak kendragershuisje en waarin verteld wordt over de plannen welke er zijn met betrekking tot de Brandersbuurt. Hij meende, dat het een gezond teken is indien er een strijd bestaat tussen gemeentebestuur en burgers, want dit bevordert een goed functioneren van de democratie. Het is goed, indien velen hierdoor worden geactiveerd. Het ini tiatief is in deze belangrijk en dient men te zien in het kader waarin we le ven. De techniek beheerst immers ons hedendaagse leven, waarin alles is ge ordend en gestroomlijnd. Het is begrij pelijk, dat men daarom behoefte heeft om zichzelf te zijn. We bouwen thans huizen alsof het ko nijnenhokken zijn waar wij als konijnen worden „gestopt", waarbij men niet kan kiezen in welk hok men wil zitten. Naast het onderdak, speelt ook de speelruimte een belangrijke rol. Daar om is het een goede gedachte om oude wijken als deze te handhaven. We heb ben nog binnensteden met mogelijkhe den. We moeten meer denken aan de mens van de toekomst en trachten het leven zinvol te maken. Bij het bezien van de prachtige foto's van het rommelige buurtje, deed het de heer Egas goed te constateren dat "ef 1*- -- creatief bezig is orde Een opgewonden troepje jongeren heeft er vorige week in Den Haag ook een klucht van gemaakt. Zij hielden een anti-Oranje betoging bij het stand beeld van Johan de Witt. Ze hadden deze plaats uitgekozen, omdat vol gens het uitgereikte pamflet deze inan zijn leven liet in het verzet tegen de politiek der Oranjes. Tevens wer den allen herdacht „die vielen in hun strijd tegen deze familie, die in haar kleinburgerlijkheid en paternalistische regentenmentaliteit duidelijk het sym bool vormt niet van heel het Neder landse volk, maar uitsluitend van klootjesvolk en regentenkliek" Ongehinderd door enige kennis van de historische feiten, belandden de jonge lui helemaal óp de verkeerde plaats. Aan de voet van de grootste van alle door hen zo verguisde regenten legden zij een krans. Deze bekwameman werd. door het v o l k omgebracht en Oranje in dit geval prins Wil lem III werd door het v o l k tot de leiding geroepen: a. omdat het genoeg had van de regenten; b. om dat het land zwaar in de puree zat. Het blijkt dus precies andersom te zijn dan de jongelui dachten. Als Johan de Witt had kunnen spreken, had hij ze ongetwijfeld doorgestuurd met hun krans naar het standbeeld van Willem III, want De Witt was een eerlijk man. Bovendien mag men best eens een krans leggen bij deze „hartstochtelijke Hol lander" (zoals Karei 11 van Engeland zei) met een Europese visie, want dat had Stadhouder Willem. Toen hij nau welijks een paar jaar ouder was dan de Haagse jongelui zei hij ,jsigh liever aen stucken te laten houwen" dan een smadelijk akkoord voor zijn land aan te gaan. Daar heeft hij heel zijn leven ook naar gehandeld. Ach, het is allemaal ook zo moeilijk in dit land. Toen in 1672 waren wij een republiek en riep het volk: Oranje zal wel zien! Nu zijn we geen republiek meer, maar een klootjes volk dat zelfs niet meer weet waar het met zijn kransen naar toe moet. M wo d0 iv ,rDO 21 22\ 23 L vrij entree ge?To-22 LOMMERRIJK STRAATWEG 92 HILLEGERSBERG

De Havenloods | 1967 | | pagina 1