'Mc EEN ANTWOORD UIT HET EVANGELIE DAAR ZIT JE DAN MET EEN SCHAAL VOL KOUDE EIEREN Wij} het ei en het haas >98 Misdaad en verslaving in Amerika KOKEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 MAART 196" UlillS HET GRIF „EN NA EEN GROTE STEEN VOOR DE INGANG VAN HET GRAF TE HEBBEN GEWENTELD, GING HIJ HEEN." Ik las laatst dat een zeer vooraanstaand man er over klaagde, dat de mensen tegenwoordig zo prikkelbaar zijn. Hebben we het allemaal te druk, de vijfdaagse werkweek en de vrije feestdagen ten spijt Die vooraanstaande figuur zei, dat het komt omdat we het idee hebben, dat het leven te ingewikkeld wordt en dat ook de knapste koppen niets anders kunnen doen dan met de tong op de schoenen alsmaar achter de feiten aanhollen. We hebben nog nooit zoveel mogelijkheden gehad en we voelen ons toch zeldzaam gebonden. ~\*JT Wij lijken op het beeld van Michel angelo dat „de geboeide slaaf" wordt genoemd: een man die nog voor een deel aan de onbewerkte steenklomp vastzit. Als wij dat beeld bekijken, is het eerste wat ons opvalt: het is niet klaar. En de verklaring ligt voor de hand: Michelangelo heeft blijkbaar geen tijd gehad om '*et werk te vol tooien. Maar het is de vraag, of dit beeld werkelijk door tijdsgebrek onvoltooid bleef. De gebeeldhouwde slaaf komt niet duidelijk uit de steen naar voren. Zou het juist niet de be doeling van de beeldhouwer zijn ge weest, om hem zó uit te beelden? Het gebonden zijn van deze slaaf komt des te beter tot uitdrukking, nu hij nog tussen de ruwe steen zit ingeklemd. Zijn hoofd en zijn vor/ten verdwijnen in zijn gebondenheid. Hij kan zich niet, bewegen. Hij kan niet naar voren komen. Hij kan alleen kijken naar de vrijheid, en daar blijft het bij. Achter deze slaaf zien wij de kun stenaar zelf, die zo aan de stof ge bonden blijft, dat hij 'niet kan doen blijvend goedkoper Voor een vakantie-reis of voor de slaapkamer... zo'n complete toilette-set van 5.85 is ideaal. Vijfdelige set, bestaande uit Lingerie-tas, toilette-tas met soufflé 24 cm groot, beugel make-up-tas, kousenrol voor 4 paar kousen en haarzakje, koopt U nu voor nog géén twee gulden. Toilette Morgenvroeg begint de verkoop van deze complete 5-delige toi- lette-sets van fleurig bedrukt plastic in zeer luxueuze fantasie en bloemdessinst ueuze^A n tel. of schrift, best wat hjj zou willen doen. De grootste kunstenaars hebben het diepst hun machteloosheid gevoeld. In het onvol tooid laten van dit kunstwerk belijdt Michelangelo zijn onmacht. Wij vinden in de moderne kunst verschillendie voorbeelden van schilderijen, beeld houwwerken, muziekstukken, die de indruk wekken, niet voltooid te zijn. Zij blijven ergens vasthaken. Zij komen niet los. Dit onvoltooide behoort bü wat het kunstwerk wil uitbeelden. In de leegte, in de blanco regels, in de onbehouwen steen wordt uitgeroe pen, dat zelfs de scheppende mens een geboeide slaaf blijkt te zijn. „Ik ellen dig mens", roept het onvoltooide beeld, „wie zal mij verlossen uit het lichaam dezes doods?" Hij „komt niet uit de verf". Hij! blijft halverwege steken. „Zie de mens". Zo glszien ligt er een diep verband tussen die steenklomp, die Michelan gelo bewerkte, en de grafsteen, die Jozef van Arimathea voor het graf van Jezus hpeft gewenteld. Als er één leven niet uit de verf gekomen lijkt te zijn, dan is het het leven van Jezus. Een idealist, die zichzelf te pletter liep op de keiharde werkelijkheid in kerk en in maatschappij. Een man, die anderen bevrijden wilde, maar ten slotte zichzelf niets eens kon verlossen. Een man die liefde predikte, maar alleen maar de ontketenaar was van een verblinde haat. Een man die het eeuwige leven wilde brengen maar die veel te jong stierf. Ook deze scheppende mens bleek een geboeide slaaf te zijn. Wallis schreef in zijn Vorstengunst: „Een mens wordt eigenlijk tweemaal begraven: eens als hij 't zelf niet weet. dat is een rustig, vreedzaam begraven. Maar vóór die tijd, als maar eerst een groot, onherstelbaar leed hem heeft getroffen, dan sterft hij ook, dat wil zeggen al wat in hem was: zijn hoop, liefde en vertrouwen, zij sterven, en hii begraaft zichzelf." Een steen werd door een goede, trouwe vriend voor de grafspelonk van Jezus gerold een rustig, vreedzaam begraven. Maar wie kan vergeten dat deze Jezus eerst zichzelf begraven moest, zijn hoop, zijn liefde, zijn ver trouwen? Eerst de steen op zijn hart. Toen de steen voor zijn graf. DE STEEN VERZEGELD „ZIJ GINGEN HEEN NA DE STEEN VERZEGELD TE HEBBEN." Wij ver zegelen geen graven. Hoogstens een sterfkamer als iebiand onder verdachte omstandigheden is gestorven. Of een kist, als er met een lijk een reis per trein of boot of vliegtuig moet worden gemaakt. De koningsgraven in Egypte waren verzegeld. Niemand mocht er in komen opdat de farao onsterfelijk zou mogen zijn. Ontzaglijke stenen pyra- mides moesten hem het eeuwige leven verzekeren. Maar het graf van Jezus werd ver zegeld, opdat het helemaal voorgoed met hem gedaan zou zyn. Het werd verzegeld, opdat nu ook de lippen van zijn discipelen voor altijd verzegeld zouden zijn, en niemand zou kunnen liegen, dat hij opgestaan is uit de dood. Merkwaardig, dat zijn vijanden meer aan zijn opstanding dachten dan zijn vrienden. Wat zijn leerlingen niet meer durfden hopen, dat hebben zijn moordenaars heimelijk gevreesd! Als 'n koning „in staatsie" ligt, is er een erewacht om zijn baar. om zijn gedach- tenis te vieren. Bij Jezus is er een schande-wacht. om zijn gedachtenis totaal uit te wissen. Wij zetten op een grafsteen een naam, opdat de overledene in gedach tenis zal bijven. Wat is er troostelozer dan het anonieme graf van de onbe kende soldaat? Op het graf van Jezus wordt niet zijn eigen naam vereeuwigd. Die naam moet integendeel voor eeu wig vergaan. Want die naam is ver vloekt. Op het zegel staat alleen de naam van de keizer. Zijns is het on vergankelijk rijk. Maar het hoogste recht is hier het hoogste onrecht. Wij zwijgen Jezus dood, omdat anders ons geweten te veel zou spre ken. Wij vergeten Jezus, omdat wij godvergeten zijn. Wij begraven hem. door niet te leven uit hem, door hem. tot hem. Wfj zoeken eigen eer, en doen daarom zijn naam schande aan. Door hem niet radicaal onze levende Heer te laten zijn, plegen wij moord op God en mensen. EEN PREEKSTOEL „EEN ENGEL DES HEREN DAAL DE UIT DE HEMEL NEDER EN KWAM NADER, EN HIJ WENTELDE DE STEEN WEG EN ZETTE ZICH DAAROP." Wij hebben ons lelijk ver gist. Jezus was geen mislukkeling, al ging hij roemloos onder. Jezus was geen geboeide slaaf. Hy kon alleen daarom zichzelf niet verlossen, omdat hij de boeien van heel de wereld wilde opsmelten in het liefdevuur, dat hem helemaal verteerde. Zyn hoop, zijn liefde, zijn vertrouwen heeft hij niet begraven, toen hij zichzelf in ons leven en in onze dood begroef. Integendeel, tot in de hel toe heeft hij zijn hoop. zyn liefde, zijn vertrouwen levend ge houden. Dit is door alle stenen op zijn hart niet verstikt. En daarom is zijn hart nu het nieuwe hart van de wereld Zijn laatste woorden waren: „Het is volbrlacht". In zijn liefde, vertrouwen en hoop tot in de dood is ons mensen leven helemaal uit de verf 'gekomen, is onze bestemming volledig onthuld. God zelf grijpt *van boven af in. en maakt Jezus helemaal los uit die boeien van steen. Jezus ziet niet alleen de vrijheid. Hij Is vrij. Hij krijgt van God volledige bewegingsvrijheid, om nu ook in de wereld overal op te staan tot nieuwe hoop, nieuwe liefde, nieuw vertrouwen. Ook in de steenklomp van ons hart. Er is om die lugubere grafsteen een spel van ontspannen humor. Als wij die engel waren geweest, hadden wij die ellendige steen zeker een forse trap gegeven, zo ver mogelijk weg. Maar die steen kan het toch ook niet helpen, wat wij mensen gedaan hebben en doen De engel gaat er vrolijk op zitten Hij gebruikt die sluitsteen als preek stoel, om de rij van de verkondigers van de opwekking van Jezus maar vast plechtig en feestelijk te openen. Totdat er straks mensen zyn, om zijn bood schap door te geven in een verlossend woord en in een bevrijdende daad en in hun vernieuwde zyn. Die steen is er nu niet meer. Hij lijkt wel de hele wereld door te rollen. Want of iemand nu zit of staat of loopt of ligt, overal waar de Heer zelf met ons bezig is, mogen we zitten op de steen, die van het graf is weggewen- teld. Het graf van Jezus in Jeruzalem heeft alleen maar een heel lage ingang, die je slechts gebogen kunt binnen gaan. Maar dat graf is altijd open. Er is een kerk over heen gebouwd, en op een van de altaren las ik het woord van de engel: „Hij is hier niet, zie de plaats waar de Heer gelegen heeft." Hij is daar niet meer, opdat hij bij ons zou zijn. Hier en nu. Dr. K. J. KRAAN. Het haas transformeert zich ieder jaar omstreeks pasen tot een buidel dier. Het enige verschil met geboren buideldieren is, dat 's hazen buidel niet van voren zit maar van achte ren. Bovendien dient de buidel gevuld te zijn met eieren, anders is het transformatieproces niet compleet. Het ei transformeert zich iedet jaar omstreeks pasen tot een toverbal. Het enige verschil met echte toverballen is dat als je een „toverbal-ei" door midden hakt, je niet steeds andere kleuren tegenkomt, maar slechts de normale wit en gele substantie. Wij transformeren ons ieder jaar omstreeks pasen (en de andere feest dagen) tot enorme smulpapen. Hier gaat een vergelijking met „echte" smulpapen niet op, want we bezondi gen ons er allemaal aan. Het is al leen voor het ei en het haas wel sneu, want waar het ei al vele, vele jaren deel uitmaakt van ons paasme- nu, begint dat nu voor het haas ook steeds meer het geval te zijn. Enerzijds is dus het haas met ei op de rug voor onze kinderen het symbool van de vrolijke spring-in-'t- veld, die trouwhartig een ei komt aandragen, anderzijds ontziet dezelf de kleuter zich niet het haas-symbo lisch de nek om te draaien en het na het ei opgewekt te consu- Een dergelijke beschaming van hi tuurlijk niet zonder reacties. Het geen wonder dat het haas zich niet meer veilig voelt. Het is geen wonder dat het haas zich steeds minder in het openbaar vertoont. Ik neem het een haas niet kwalijk wanneer hij het in het hazehoofd krijgt zich een ha- v-- ti0nen> het hazepad te kie- zeggen: „Mij niet gezien, n is Haas Bij de Paasdagen horen op onze tafel althans eieren, geel- gekleurde, donsachtige kuikentjes, De eieren nemen uiteraard de belang rijkste plaats in op de tafel. Men kan ze Een oud gebruik wil namelijk, dat °p plakken in de Paastijd door de boerin boter- ^tuin térstoppef in lammetjes worden gemaakt van de de kinderen er naar eerste grasboter. Deze boter werd daTaltijd6kampioen" in speciale, tevoren natgemaakte met het probleem en uit twee delen bestaande beu- kehouten vormpjes gedrukt. -Het vochtige hout zorgde er voor, dat het boterschaajjje gemakkelijk los liet. Op de plaats van het oog werden twee krentjes aangebracht. Een palmblaadje of een ander fijn groen werd in het oor ge stoken als teken van vruchtbaar heid en ontluikend leven. Deze houten vormpjes zijn nu nog in speciale zaken verkrijgbaar. En al valt Pasen dit jaar té vroeg, zelfs voor de eerste grasboter, het is toch een aardig idee om de Paas- tafel met dergelijke lammetjes vooropgesteld tenminste, dat men de vormpjes weet te vinden op te sieren. MET ADAM het tenminste bij mij thuis elk jaar gegaan dat er een grote schaal eieren op tafel prijkt, waar niemand eigenlijk op den <Jhur meer trek in heeft. Een VerS gekookt eitje had dan veel meer aantrekkingskracht dan de massa koude eieren, hoe aardig ze er ook uitzagen op de schaaL Er zijn voor eieren zo veel meer mo gelijkheden te bedenken. Vooral voor kinderen is het aantrekkelijk om de eie ren als fleurige paddestoelen te serveren. Voor de volwassenen kan dan de vulling een verrassing zijn. Men kookt de eieren hard. Het kopje wordt er af gesneden en het eigeel wordt er voorzichtig uitgepeuterd, zodat het wit zijn vorm blijft behouden.. Dan prakt men het eigeel fijn. voegt er een beetje mayonaise bij en naar keuze garnalen, zalm. tonijn of waar de keuze dan ook op mag vallen. De eieren worden dan weer gevuld met dit mengsel. Van een tomaat wordt eveneens een schijfje af gesneden en dit kapje wordt op het ei gelegd. Eventueel kan men dit rode kapje nog garneren met kleine stukjes eiwit van het van het ei afgesneden kopje. Op deze manier kan men voor het hapje 's avonds ook halve gevulde eieren ma ken, die op een grote schaal worden ge serveerd, gegarneerd met wat groen. Een aantrekkelijke schotel voor de Paasdagen zijn hard gekookte eieren met champignonragout en kerrierijst met ge mengde salade. De misdaad in de Verenigde Staten van Amerika is één van die onder werpen die ons door hun veelvuldige herhaling nauwelijks meer aanspre ken. Dat wordt anders als je er als het ware met je neus opgedrukt wordt. Bij mijn recent bezoek aan de USA bleek mij bijvoorbeeld dat 43 procent van de New Yorkse bevol king 's avonds niet meer op straat durft. Sommige gedeelten van de stad, o.a. Central Park zijn door de politie tot verboden gebied verklaard. Dagelijks berichten de kranten over moorden, verkrachtingen en andere gewelddaden. dit hangt op zijn beurt weer samen met de ontstellende toeneming der verslavingen aan bewustzijns-vervor- mende middelen. Volgens New Yorks burgemeester Lindsay leven er op het ogenblik zo'n 90.000 jeugdige verslaaf den (addicts) m New York. Het zijn over het algemeen jongeren van 15 tot 21 jaar en zij „consumeren" per jaar voor ongeveer 1 biljoen dollar. Dave Wilkerson, schrijver van „Kruis in de asfaltjungle" pakt het probleem aan vanuit zijn vast geloof in de gene zende kracht van Jezus Christus. Ziin werk startte in 1959 en heeft zich inmid dels immens uitgebreid. Men beschikt nu over twee tehuizen voor jongens en meisjes, twee gebouwen voor de staf, een directie- ep administratiegebouw een farm voor de nazorg en een bij- belschool, terwijl plannen worden ge maakt voor de oprichting van een me disch centrum. De noodkreten van John Kennedy en nu ook burgemeester Lindsay (die reeds 50 miljoen dollar heeft uitgetrokken voor de bestrijding) worden door Wilkerson cn zijn staf be antwoord uit het Evangelie. Om een indruk te geven van dit werk had ik een vraaggesprek met Dave Wil- kersons broer, Don Wilkerson Hoeveel procent van de door u be- zen? Edicts zijn voorgoed gene- „Onze Teen Challenge heeft niet meer dan 25 procent terugval. Een gering per centage als men bedenkt dat wij de ad dicts van het eerste ogenblik af volko men vrij laten in hun beslissing." Hoe ligt het met de uitsluitend me dische en klinische aanpak? „In de periode 1935—1955 bleek 64 procent van de „genezen" patiënten weer terug te zijn gevallen. In werke lijkheid mag volgens de ervaringen in inrichtingen als Riverside Hospital en een medisch centrum in Lexington, Ken tucky, op een werkelijke genezing van 10 procent worden gerekend." Hoe verklaart u het hoge percentage in Teen Challenge? „Omdat niet wij het werk aan deze mensen doen, maar God hen in zijn liefde aanraakt. Wij verkondigen hun het evangelie, dat wie in Christus is een nieuw mens wordt." Is de geweldige groei van uw or ganisatie geen gevaar voor het sponta ne openstellen voor de Heilige Geest? „Wij proberen de geestelijke band vast te houden door dagelijks gebed van de staf in de kapel. Ook doen wij eenmaal per week gezamenlijk bijbel studie. Wij proberen te leven en te functioneren zoals Jezus bedoeld heeft' in liefde. Besluiten binnen de leiding worden in overeenstemming met elkaar genomen." Werkte u met andere kerken sa- Lutherse. Baptistische en Methodisti sche kerken." Hoe lang blijven de kinderen hier op Teen Challenge „Na twee weken of een maand gaan zij naar onze farm in Pennsylvania een trainingscentrum dat op 200 ha grond gebouwd is. Daar zetten wij hen aan het werk en ontvangen zij van een er varen staf bijbel- en taalonderricht. Zij krijgen daar bovendien muzieklessen en beoefenen landbouw, bosbouw en andere nuttige zaken. Na ongeveer zes tot acht maanden, gaan zijn. natuurlijk na over leg, naar een werkkring, een bijbel- school of soms zelfs met een speciale vergunning naar een College. Om deze moeilijke stap zoveel mogelijk te bege leiden schakelen wij de hulp in van de kerk of proberen wij iemand te vinden die hen geestelijk kan steunen." Wat zijn bolgens u de diepere oor zaken van het verval aan marihuana, heroïne en andere verdovende midde len? „Vakmensen leggen nogal eens de na druk op innerlijke problemen, maar wij zoeken het liever in de home-condi- tions (de huiselijke omstandigheden van de jeugd)." Uit publicaties heb ik begrepen dat veel criminaliteit en verslaving voort komt uit het falen der ouders. Ouders van gearresteerde jongeren blijken dik wijls hun kinderen in de steek te heb ben gelaten, geen tijd voor hen te hebben of gescheiden te zijn. Kunt u nog meer dere oorzaken aanwijzen." „Meestal blijken de ouders het leven niet aan te kunnen en daardoor brengen zij weinig of geen liefde op voor hun kinderen. Dit is het grootste probleem. Andere oorzaken van de verslavingen zijn om.: nieuwsgierigheid, onbekend heid, de wens geaccepteerd te worden, vlucht en slachtoffer van anderen zijn". Wat is er tegen te doen? a. leren een goed huwelijk te sluiten b. op vroege leeftijd proberen te corri geren c. goed onderwijs - nog voor de teen agerleeftijd over het gebruik van narcotica en de gevolgen daarvan d. wijzen op de waarde van hun levens doel e. keuze van vrienden f. meer vrijetijdsactiviteiten g. religieus onderwijs Geldbehoefte De champignonragout maakt men als volgt: Men kookt 250 gram in niet te kleine stukjes gesneden champignons gaar in vijf minuten in drie dl bouillon, He men heeft getrokken van een half tablet. Van boter, bloem en deze champignon bouillon maakt men een mooie, gladae saus. Door deze saus wordt een pakje Mon Chou kaas gemengd en men roert tot de kaas geheel is opgelost De saua wordt afgemaakt met wat nootmuskaat, aromaat, worcestersaus, tijm. peterselie flinke ui en fruit die in twee lepels boter, en de champignons. Men schenkt deze ragout gedeeltelijk over de rijstrand en gedeeltelijk over de hardgekookte eieien. Voor de kerrierijst snippen men een flinke ui en fruit die in twee lepels boter Daarbij voegt men een halve eetlepel kerrie en een mespuntje gemalen gember wortel. Twee kopjes ongewassen rijst worden meegebakken en dan voegen we drie kopjes water met een hall bouillon tablet en wat zout toe. We biengen de rijst daarna aan de kook en laten die in ongeveer twintig minuten droog en gaar worden, waarbij we niet met een lepel, maar met een vork roeren. Voor de gar nering van de rijst, die we in een rand om de hardgekookte eieren leggen, kun nen we eventueel rode paprika die in potjes verkrijgbaar is leggen. JAN DIJKSTRA blijvend goedkoper In onze Parfumerie' afdeling verwachten wij al onze klanten, die de hoogste eisen stellen aan haar Make-up artikelen- Want daar verkopen wij de Lipline lipstick, de luxe lippenstift van 5.95, in de handige, grote houder, met lipline-punt, waardoor U de omtrek van de lippen feilloos kunt aanzetten. Lipline lipstick van een bekend (we noemen in verband met de lage prijs géén namen...) in modi euze kleuren, van een prima kwaliteit voor nog géén gulden „Onze geldbehoefte Is op t ogenblik 7.000 dollar per week. Langzamerhand heeft zich een kring van gelovigen en donateurs om ons heen gevormd, die ons op vrijwillige basis steunen. Een der grootste filantropen van Amerika heeft 400.000 dollar voor onze stichting ter be schikking gesteld. Ook de Pinksterker ken leveren grote bijdragen." Hoe krijgt u de verslaafden in uw centrum? „Door straatprediking, door het uit reiken van boeken over addiction, o.m. „Hope for homosexuals", „Kruis in de asfaltjungle" en „Positieve kuur". Hoe is de dagindeling voor de jon gens en meisjes. „Acht uur opstaan, kwart over tien kapeldienst; 's middags is er bidstond en bijbelstudie en de rest van de dag wordt gevuld met huishoudelijk werk of recreatie, zoals basketball en zwem men. 's Avonds zijn er afwisselend zang diensten, kerkdiensten, discussies, rai ly's met familieleden en kennissen". Hec/t u in uw staf mensen die per- soonlijk iets van verslaving afweten? „Onze staf van 35 man telt voor de helft voormalige verslaafden. Hoe kunnen wij ernstige verslavin gen bij kinderen voorkomen? „Door het voorbeeld van de ouders Als zij niet roken, niet drinken en geen narcotica gebruiken, zal dat ongetwij feld tot een sterke daling van het ge bruik van narcotica bijdragen. W. v.d. Giessen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze Upline lipsticks, met juist voldoende vetgehalte, in de kleuren pinït, violet, oranje en rood, per stuk of schrift.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11