hionopolë Aktiegroep wil Korenbeurs tot jeugdcentrum maken Combi VERZOCHT S. Kuiper verlaat de Prinses Marijkeschool Bloemen gevraagd VAN HEES 1 NAAR MALLORCA DUIZENDEN GULDENS BELONING! DE HAVENLOODS weekblad voor schiedam 16e jaargang no. 22 donderdag 30 maart 1967 Deze editie wordt tuis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam. Vlaardingen, Maassluis, Hoek v Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAOE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart. Burg. v. Haarenlaan 918, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad "er» WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" „GEEF ONS MAAR EEN TON" Hoogstraat 2 - Schiedam Tel. 268808 Doiwerdag 8, vrijdag 7 en 9.15; za lerdag 2, 7 en 9.15; zondag 7 en 9.1,; dinsdag woensdag 8 uur. GAT BALL0U JANE FONDA LEE MARVIN NAT KlNG COLE Ïïvenals de pers zult u wild-enthou. riast worden bij het zien van deze •erlijk-gekke western-parodie. In kleuren Columbia Inl 14 Zondag 2 en 4.15; woensdag 2 uur. GELDWOLVEN IN GUNSIGHT PASS DAVID BRIAN NEVILLE BRAND RICHARD LONG Een bankroof in het wilde westen, waarbij 35.000 verdween. Wie heeft 14 Zaterdagnacht 12 uur. ZIJ WAS 13 JAAR 18 J^et is gemakkelijk de kreet aan te heffen: „geef ons een ton en de Ko renbeurs, dan maken wij er een jeugdcentrum van. „Zo ongeveer stelden we het onlangs, toen we schreven over het vraagstuk van een recreatie-gelegenheid voor de jeugd van Schiedam. Deze opmerking heeft reacties opgewekt bij de Aktiegroep die ten doel heeft gesteld de Korenbeurs voor de jeugd beschikbaar te krijgen. Men stelde allereerst nadrukkelijk vast, dat de roep om die „ton" heslist niet uit de Aktie groep is voortgekomen, maar daarbuiten. „Niet dat we bezwaar zouden maken indien ons honderdduizend gulden ter beschikking werd gesteld, maar dat is beslist onze doelstelling niet en evenmin een punt van ons programma", aldus de verklaring van het drietal Inge Burggraaf, Martin Lusse en Henk Fieggen, die ons één en ander over hun werk en doelstelling vertelden. Inge is een 17-jarige werkstudente, Martin is dichter, o.a. eindredakteur van „De Speelgids" en medewerker aan de nationale speelweek, hij is 19 jaar en dan ten slotte de 18-jarige Henk, die in de publiciteit werkt. Wij hebben Nederlands grootste sortering lovlngsringen LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO REPARATIES INSTITUUT DENTILIA De afdeling Kethel en omstreken van de R.K. Land- en Tuinbouw Bond bestaat woensdag 29 maart een halve eeuw. Ter gelegenheid hiervan is woensdagmorgen om negen uur in de St. Jacobuskerk te Kethel een H. Mis opgedragen, 's Avonds om 8 uur hield het bestuur in de grote zaal van ,,De Rank" een receptie van 7 tot 8 uur, waarna de toneelvereniging Alberdingk Thijm" uit Schiedam een opvoering gaf van het blijspel: „Zeg het niet tegen Mathilde". Programma Sport gele genheid Ter inleiding stellen zij het volgende: Wij leven in een tijd, waarin steeds meer gesproken eii geschréven wordt over de creatieve mens en over vrije tijdsbesteding. Een logische zaak gezien de automatisering en alle gevolgen daar van de verkorting van de werktijden. De mens krijgt veel meer vrije tijd en daaruit vloeit voort dat de mogelijkhe den om deze vrije tijd te besteden steeds belangrijker worden. De huidige vorm van jeugdwerk en volksontwikkeling heeft voor de buitenstaander een tame lijk gesloten karakter. Er is een behoef te aan een vorm, die meer openheid en vrijheid in zich draagt. De presentatie naar buiten is hier het criterium. Dit ter zijde bestaat er behoefte aan een ruimte, waar groepen of individuen, die reeds iets presteren, dat kunnen verto nen zonder een drempelvrees te voelen. De aktiegroep wil workshops vormen onder deskundige leiding. Hierdoor kun nen we de creativiteit richten. Vrije im pressie leidt immers tot een chaos (het sigma-centrum te Amsterdam is daar een voorbeeld van). Deze workshops zul len dus worden geleid door mensen, die weten waar ze het over hebben. De ak tiegroep heeft reeds kqntakt met perso nen, die hieraan hun medewerking willen verlenen. Enkele workshops zijn: een ballet-, een toneel-, een muziek- en een speelpoppen-workshop. De mensen, die aan een workshop deelnemen kunnen door middel van voorstellingen hun re sultaten aan de buitenstaander tonen. Tevens willen wij d.m.v. gesprekken, le zingen en weillicht een teach-in de men- J'.n nader tot bepaalde kunstuitingen brengen. Dit over het werkprogramma. Wat de aktiegroep onder een creatief centrum verstaat9 Er dient een open en vrij gemakkelijke toegankelijke ruim te te zijn. In onze moderne, veel te klei ne en gehorige woningen en overvolle straten is leven, communicatie,, snel, niet meer mogelijk en dat kan in de Ko renbeurs", zo meent de groep. VTARTIN NUSSE gaf het volgende lijstje van programma's, die men tot werkelijkheid hoopt te kunnen bren gen: beat, beat en poëzie, jazz en poë- üe tafeltenissers maken thans mede dankbaar gebruik van de gelegenheid welke de Korenbeurs biedt. De speciaalzaak g schoenreparatie Schoenservice S SUPERMARKT 's GRAVELANDSEWEG 606—608 Zie onze advertentie pag. J MET „DE HAVENLOODS'' BENT U BETER UIT. (Zie onze adv. elders in dit blad) jazz, poëzie, lezing de bedoeling alleen de experimentele vorm te kiezen, al zal daaraan wel meer aandacht worden besteed. De moderne mens raakt steeds minder geïnteres seerd in de stilstaande vormen en ver zet zich ertegen, omdat het hen niet meer aanspreekt, zo meent de groep. Er zal dan ook ruimte worden gelaten voor open avonden, die naar behoefte kunnen worden gevuld. De ton? „Ja", geeft Henk toe, „we zullen uiter aard geld nodig hebben, misschien op den duur een stichting maken voor het beheer. Maar we willen in de eerste plaats door zelfwerkzaamheid zoveel mo gelijk zien te bereiken. En uiteraard zal er een contributie moeten worden ge heven, en bij evenementen, een entree geld. Maar het belangrijkste voor ons is momenteel: „Is het gemeentebestuur bereid een proef te wagen en de Ko renbeurs aan de aktiegroep af te staan. Dan kunnen we aan het wers. We zou den dan door een aantal avonden willen nagaan welke richting het uit moet en dan kunnen we oolc een begroting mi- Het klinkt allemaal duidelijk en naar een vast plan. Het gegeven in dit geval is, dat men een gebouw voorhanden heeft, waarmee de Schiedamse jeugd dan iets wil gaan doen, dat alleen be hoeft te worden opgeknapt en ingericht naar de wens van de jeugd om van het gebouw iets gezelligs te maken. Er zal ook bewezen moeten worden door mid del van de „hearing" of door het werk of de Schiedamse jeugd voor genoemd doel voldoende belangstelling kan op brengen. Dat wil zeggen, het gebouw kan en mag geen „hobby-plaats" zijn voor enkele groep, maar open Denut door „de jeugd" in de nw de betekenis van dat woord. t bre- Er zijn evenwel twee obstakels op het pad van de aktiegroep. De eerste wordt gevormd door de plannen van het ge meentebestuur van Schiedam, dat in de Korenbeurs een middel riet om uit het probleem van ruimtetekort voor de afde ling bevolking te raken en deze in de Korenbeurs zou willen overbrengen. Dan zijn er de tafeltennisspelers en leden van de schietvereniging die nu gebruik ma ken van de voor hen uitstekend geschik te ruimte. In de dezer dagen verschenen Sport- nota wordt hieromtrent het volgende ge zegd: HET is juist een dezer dagen 12% jaar geleden, dat de hal van de Koopmansbeurs als een noodoplossing voor sportbeoefening aan enkele tafel tennisverenigingen beschikbaar werd ge steld. Bij de min of meer feestelijke in gebruikneming op 10 februari 1954 is door de toenmalige Wethouder van Sportzaken duidelijk gesteld, dat de hal zo nu en dan tijdelijk voor tentoonstel lingen e.d. beschikbaar zou worden ge steld en mogelijk zelfs voorgoed aan de sportbeoefening zou kunnen worden ont trokken, zodra een voor net gebouw meer passende bestemming zal zijn ge vonden. Nu, 12% jaar later, wordt de hal da gelijks om beurten gebruikt door de ta feltennisverenigingen Noad, TSF en Ser vice, de schietvereniging Schiedam en voor crickettraining in een oefenkooi de vereniging Hermes-DVS. Thans is het zover, dat Burgemeester en Wethouders in een informatieve nota bij de begrotingen 1967 de raad hebben doen weten, dat de huisvesting van de secretarie een bron van aanhoudende zorg is. Mede omdat de afdeling bevol king c.a. te zijner tijd niet kan worden jmdergebracht in het werkgedeelte van |»et nieuwe stadhuis, zouden zij deze af deling op korte termijn willen onderbren gen in de Koopmansbeurs. Een begrijpe lijke maatregel, doch niett teleurstellende mededeling genoemde verenigingen, voor wie een vervangende ruimte niet op korte ter mijn te vinden is, ook niet in de sport hal", aldus de Sportnota. „Hoe zou dit op te lossen zijn", hebben we als vraag aan de drie leden der ak tiegroep voorgelegd. Zij het dan ook wel wat twijfelachtig opperden zij, om te trachten in samenwerking met tafelten nissers en schietvereniging toch geza menlijk de Korenbeurs te blijven gebrui ken. Dan blijft weliswaar voor het gemeen tebestuur de vraag: waarheen met be volking?, maar men zou zowel de jeugd een kans geven te bewijzen, dat de Ko renbeurs tot een goed centrum is te vor men, waaraan in Schiedam toch wel be hoefte bestaat, als de beide andere ver ontruste sportbeoefenaars tevreden stel len. Binnenkort zal de Korenbeurs-kwes tie in de Schiedamse gemeenteraad aan de orde worden gesteld. Bij Inge Burggraaf, Loeffstraat 4. te lefoon 268478 is de Aktiegroep te berei ken. De actie het vorig jaar door ons blad gevoerd om Schiedam een fleuriger aanzien te geven door aanbrengen van bloembakken in raamkozijnen en bal- cons heeft toen een voor ieder zichtbaar en succesvol resultaat opgeleverd. Het zal niet nodig zijn deze actie thans te herhalen, omdat degenen die het vorig jaar aan onze oproep gehoor gaven in tussen zelf ervaren hebben, dat behalve voor het publiek in het algemeen, het ook voor henzelf de fleurigheid van groen en bloemen de moeite en kosten tenvoiie waard is geweest. We vertrou wen er dan wel op, dat ook dit jaar de gevulde bloembakken spoedig zullen verschijnen en Schiedam een aantrekke lijk aanzien geven. Wel kan het algemeen stadsbeeld zo hier en daar nog wat meer opgefleurd worden, een taan weggelegd voor onze Plantsoenendienst. Zo is bijv. in het hart van de stad, waar iedere dag ve le duizenden stadgenoten passeren, nl. aan de Kreupelstraat en omgeving een akelig aanzien ontstaan als gevolg van het sloopwerk dat er is uitgevoerd. We zouden de vraag willen stellen, of hier door aanleg van een plantsoen, middels bloembakken of wat het ook zijn moge, dit naargeestig stadsbeeld geen pretti ger aanzien kan worden gegeven. Juist omdat hier een centrum van Schiedam betreft verdient het de aandacht, meer en beter dan een verbórgen omgeving waar vrijwel niemand komt. Het geld besteed aan de Kreupelstraatruimte, is tenvoiie verantwoord! Iets dergelijks is het geval met de verkeersader van Schiedam, de Burgemeester van Haarenlaan. Door de vele en velerlei graafwerken en de nog steeds in uitvoering zijnde werken, is weinig of niets van het groen overge bleven. Immers zijn heggen etc. meren deels gesloopt. En toch is deze weg de presentatie van Schiedam, waar iedere dag vele tienduizenden een indruk van onze stad op doen. Vooral in weekein den, waarin de „toer-rijders" bij enor me aantallen onze stad passeren. Het is beslist niet teveel gevraagd, in dien hieraan op korte termijn ook extra aandacht werd besteed, en langs de he le weg bloembakken enz. geplaatst, waarbij in het bijzonder op de diverse kruispunten ongetwijfeld een dergelijke KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. opsiering door stadgenoten en voorbij gangers gewaardeerd zou worden! Met zoveel voorbijgangers iedere dag op nieuw, is ook hier het geld verantwoord! zeggen, dat n zijn vrije tijd" ook nog hoofd van een school is en verder tal van juncties vervult. Wanneer men weet, dat heel vaak de heer Kuiper 's morgens om een uur of vijf achter zijn bureau zit om te gaan werken en maar weinig avonden van de week thuis is, dan heeft voorgaande opmerking zin. Niettemin, de heer Kuiper is dan hoofd van de Prinses Marijkeschool aan de Dr. de Visserlaan in Schiedam en zal zal op 1 april totaal veertig jaren hoofd van chr. scholen zijn. Maar „bui ten" die functie, is de heer Kuiper o.a. sinds 1958 lid van de gemeenteraad van Schiedam, eerst voor de CHU en vanaf 1962 voor Prot. Schiedam, waarvan hij fractie-voorzitter is. Hij is sinds 1956 se cretaris der Kamerkring Dordrecht der CHU. Van 1.946 1954 was de heer Kui per lid van Prov. Staten van Noord- Brabant. Ilij is thans ook lid van de Rijnmond Raad. Ook op het terrein der ned. herv. gemeente heeft de heer Kui per veel werk verricht. Nu zal eind ju ni de heer Kuiper afscheid nemen van het onderwijs in verband met het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd, maar hieraan vooraf gaat dan het feit van het 40 jaar hoofd van een chr. school zijn, waarvan sinds 1954 in Schie dam. Zaterdagmiddag 1 april van 3.30 5.30 uur zal in gebouw Irene aan de Nieuwe Haven de heer Kuiper receptie houden. De heer Kuiper werd 12 februari 1902 in Gaastmeer, gemeente Wijmbritsera- deel (Fr.) geboren. Hij ontving zijn op leiding aan de chr. kweekschool t e Leeuwarden en slaagde in 1921 voor zijn onderwijzersakte, waarna hij werd benoemd aan de school in zijn geboor teplaats. Daarna volgde van 19221927 de chr. nat. school te Oosterlittens en op 1 april 1927 verkreeg hij de leiding van de 2 mans-school in Wierum, ge meente Westdongeradeel en in '29 hoofd der herv. school te Wommels. gemeente Hennaarderadeel. Hiermee besloot de heer Kuiper zijn tijdperk in het hoge noorden en zakte hij af naar het weste lijk deel van Nederland. Hij verbond rich in 1938 als hoofd van de herv. school te Werkendam (N.Br.), een school met 360 leerlingen en 9 man personeel, die tijdens de leiding van de heer Kuiper uitgroeide tot ruim 400 leerlingen en een 11 mans-school. In 1954 kwam de heer Kuiper naar Schiedam, waar hij was benoemd tot hoofd van de Koningin Wilhelminaschool aan de Zalmstraat. Die school verwis selde hij per 1 juni 1956 voor de huidi ge school, waaraan hij nu dus elf jaar is verbonden. Dit dus wat zijn loopbaan betreft bij het onderwijs. Maar zoals reeds opgemerkt, de heer Kuiper beperkte zijn arbeidstaak niet tot de schooluren. Zowel het politiek- als kerkelijk leven trok hem aan en hij zette zich op verschillend terrein in. Bijzonderlijk in zijn Schiedamse jaren heeft de heer Kuiper zich op gemeente politiek terrein doen kennen als iemand, die niet alleen zonder meer voor zijn geloofsovertuiging, ook op politiek ter rein uitkomt, doch ook een welhaast on verzettelijke wil en doorzettingsvermo gen heeft. Eenmaal standpunt gekozen, is er heel wat voor nodig om hem overstag te doen gaan en zet hij zich in voor zijn mening. De heer. Kuiper is dan ook niet iemand die van ..schippe ren" houdt, al tracht hij klippen zoveel mogelijk te omzeilen. Doch wel houdt hij een vaste gekozen koers aan. zodat vriend en vijand precies weet waar hij met de heer Kuiper aan toe is, men kan het met hem eens zijn of niet. Hoe kan het anders, sprekend over het onderwijs komt de jeugd van vroe ger en heden onder de loep. En dan verwijst de heer Kuiper ons naar het geen hij in de zojuist verschenen School krant daarover schrijft. Het is zo bijzonder betreurenswaar dig, dat zoveel ouders de opvoedende taak maar al te vaak veel te licht op vatten. Wie rijn ogen de kost geeft, moet toch beslist tot de conclusie ko men, dat zeer velen maar al te gemak kelijk de weg van de minste weerstand volgen. En dit zal zich onherroepelijk wreken! Ik weet heel goed, dat de op voeding niet almachtig is, maar rij is toch wel heel machtig! Het jonge kind is immers zo enorm ontvankelijk voor de indrukken, die het ervaart. Vandaag hoort men nog al eens veel klachten over de kinderen, over de ieugd, over de straatjeugd zo u wilt. Ik kan de kri tiek daarop in vele gevallen onder schrijven, maar ik zou in dit verband allereerst -.villen oproepen tot zelfkritiek. Zijn de ouders zelf wel helemaal over tuigd, dat ze in hun gezin aan de op voedende taak wel alles hebben gedaan. wat er gedaan moest worden? Ik ben meer en meer geneigd om zacht verma nend tegen zeer veel ouders te gaan zeggen: Wees eens heel eerlijk tegen over uzelf en steek de hand eens in eigen boezem. Als velen zich ergeren aan de brutaliteit van de jeugd of aan de ongemanierdheid, de onbeschoftheöl, de onbeleefdheid, moet dan in vele ge vallen de oorzaak daarvan niet gezocht worden in het gezin? De jeugd is niet slechter dan vroeger, maar de jeugd is anders dan vroeger en dat komt, omdat de levensomstandigeheden anders zijn", zo concludeert de heer Kuiper. Jachthaven moet een ivachtlijst aanleggen In de Schiedamse jachthaven bij de Maasboulevard liggen de boten zij a$n zij. De zeer beperkte beschikbare water oppervlakte heeft het nodig gemaakt een wachtlijst aan te leggen van gegadig den die zich tot de watersport voelen aangetrokken Een dergelijke situatie bestaat ook tfn aanzien van de watersportlièfhebbers, die op de binnenwateren zijn aangewe zen en aan de Schie hun ligplaatsen hebben. Echter met dit verschil, dat de jachthaven blijft en de ligplaatsen aan de Schie te zijner tijd aan de beoefening van de watersport zullen worden onttrok ken. De watersportvereniging „de Schie'' heeft plm. 50 leden, terwijl er vraag Li naar 100 ligplaatsen De gegadigden voor ligplaatsen in de jachthaven bii de Maasboulevard -mllen de ontwikkeling dienen af te wachten in zake de plannen van de „Stichting Reereatieplan Brielse Maas", die per 1 januari 1964 is omgezet in het „Recre atieschap Brielse Maas". Een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam, dat is ge baseerd op de Wet gemeenschappelijke regelingen. Het recreatieschap beoogt bv onder meer als een zijner doelstejjin- gen het aanleggen van beplante oever stroken. bosschages e.d. en het bou&en van jachthavens en soortgelijke inrich tingen. Aan de gemeenschappeliike rege ling nemen deel de provincie Zuid-Hol land en de gemeenten Rotterdam.Schie- dam, Vlaardingen, Maassluis. Rozenburg, Oostvoorne. Brielle, Vierpolders, Zwarte- waal en Heenvliet. In het algemeen be stuur is Schiedam vertegenwoordigd. De watersportvereniging „de Schie" is op de binnenwateren aangewezen met de dreiging te zijner tijd de ligplaatsen te zullen moeten prijsgeven. Hoopgevend zijn in dit verband de besprekingen, in de „Stichting Midden-Delfland". Het gaat in dit geval om een plan voor een groot recreatiegebied met het accent op de watersport, dat ligt tussen Schiedam, Rot terdam, Delft, Schipluiden en Vlaardin gen. Het middengebied omvat plm. 1200 ha, waarbuiten men ruime gelegenheden denkt te creëren voor de liefhebbers van de watersport De plannen bevinden zich nog in een voorbereidend stadium, waaromtrent nog geen exacte gegevens konden worden verstrekt. In bedoeld ge bied zullen volgens ons de toekomstige mogelijkheden liggen voor degenen, die thans hun ligplaatsen aan de Schie heb ben. Ook in voornoemde Stichting is de gemeente Schiedam vertegenwoordigd. O Op de Maassluissedijk werd zaterdag middag de 3-jarige Raymond Hollebeek aangereden door een personenauto Het jongetje liep plotseling de rijbaan JOp. Het kind dat enige meters onder -de auto was meegesleurd brak net rechtex- dijbeen en liep schaafwonden op.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1