Minister Volkshuisvesting: geef hem de ruimte...! tt-JL I' Tarief voorstellen RET niet gunstig voor de noord-zuid-reizigers Planoloog ir. W. F. Schut de „sluitsteen' Prins stelt 's werelds grootste graanoverslagbedrijf in gebruik Seth Gaaikema redt Allerlei grandioos de HAvmLoctt» Txmwmmt'i Roei* het als je zondagavond tien over acht wordt opgebeld en iemand je vraagt minister te worden! Volkomen onverwacht, met de lako- nieke mededeling dat je voor de volgende dag 12 uur 's middags beslist moet hebben! Ben je politicus of heb je al een of andere „hoge funktie", dan is er in je achterhoofd misschien wel eens de gedachte dat zo'n vraag vroeg of laat kan komen. Maar als je daar in de verste verte niet aan denkt, en al je aandacht geconcentreerd is op je normale wenk, waarin je al vierentwintig jaar onafgebroken bezig bent, als je bovendien direkteur bent van een instituut dat je helemaal zelf hebt opgebouwd met een fantastisch team medewerkers, dan is het na zo'n telefonisch vraagje of je op lucht loopt". Zo tracht ir. W. F. Schut, de kers verse minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, lijn gevoelens uit te drukken als wij hem op zijn kan- tpor, vlak voor het moment dat hij de ministerzetel zal bezetten, nog even kun nen opzoeken. Hij zit eigenlijk al ais «en vreemde achter zijn eigen bureau, ui één nacht moest hij besluiten dit le venswerk in de steek te laten om een ministerschap te aanvaarden in een ka binet, waarvan nog niemand weet of het reële kansen heeft. „Het is een verbijsterende ervaring,, eigenlijk een obsessie, als je bedenkt In het niemandsland tussen dagelijks werk en ministerschap nog even een vertrouwelijk praatje, v.l.n.r.: minister ir. W. F. Schut, hoofdredakteur H. Ver- wetj en de direkteur van ,£)e Haven loods", W. v. d. Giessen. dat je zo gelukkig was in je werk ilu op een post terecht komt waarin ]e nog niet eens je „baas" kent. Vanavond frriaandag) 10 uur ontmoet ik de pre- 'mier voor het eerst". Deze verzuchtin gen van minister Schut illustreren wel scherp hoe dit kabinet op het nippertje tót «tand gekomen is. het immers opgegeven als hij die ene, lïatste minister niet gevonden had. ;„pns volk gilde om een kabinet en ik vind het al een overdragelijke zaak dat het kabinet niet rond kwam. Het is ipakkeUjlc kritiek te hebben op gezags- onze nieuwe foto-afdeling Al heeft U nog 10'n vaste hand, toch weet U niet wat U mist, als U Iets meer wilt dan kiekjes maken met de zon in de rug. Morgen koopt U zo'n hulp middel, een statief met pano- ramakop. Solide uitgevoerd met 8-delige constructie, waarvan het me talen gedeelte geheel ver chroomd is. Klein handig for maat (lengte 29 cm). Uitgeschoven lengte 1.13 mtr., panoramakop met kogelge wricht, dus de camera Is In alle richtingen zwenkbaar. (Onmisbaar bij het maken van tijdopnamen). dragers, als je zelf verstek laat gaan' Hoe moeilijk zo'n plotselinge beslissing ook was, het troost mij dat ik als plano loog min of meer in mijn vak blijf. Ruimtelijke ordening is de grote lief de van de minister, die als directeur van het Instituut Stad en Landschap voor Zuid-Holland in het Stedebouwkun dig Adviesbureau te Middelburg reeds tal van publlkaties aan dit onderwerp wijdde en vrijwel dagelijks burgemees ters en overheidsinstanties adviseerde inzake een zo esthetisch en efficiënt mo gelijk gebruik van de kostbare ruimte in ons overvolle land. In ons anel geïm- SlllltStePIl proviseerde interview blijkt wel over- uiuiioiv,vii tuigend dat de heer Schut de nadruk legt op het aspect van de ruimtelijke ordening. Daar wil hij «ich met hart en ziel aan geven. „Hoe richten wij ons op de toekomst en hoe springen wij met de ruimte om? Hoe zijn wij straks bezig om als volk een woonklimaat te scheppen waarvoor wij ons niet behoeven te schamen? Ons volk moet belangstelling voor de omge ving aankweken, strijd voeren tegen verontreiniging van de straat en wij moeten alles doen om de luchtveront reiniging door het verkeer m ie perken. De jeugd moet geleerd worden vrijheid van ongebondenheid te onderscheiden en de mensen moet gevoel voor schoon heid en mooi* dingen bijgebracht wor den." „Waarschijnlijk zal het accent in uw departement meer op de volkshuisves ting liggen dan op ruimtelijk* orde ning?" Hulp vragen rou a raai Vrijdag en zaterdag koopt U zo'n statief, waardoor U ook kunt fotograferen onder alle lichtomstandigheden, b.v. bij erg donker w of binnenshuis zonder flits. Géén tel. of ,,Ik moet me op het gebied van de volkshuisvesting nog helemaal oriënte ren. Voor die sector zal ik wel hulp moeten vragen. Ik denk aan een staats secretaris. „Ziet u een taak in d* oplossing van het woningvraagstuk?" „Er bestaat geen woningvraagstuk. Na de oorlog zijn er knelpunten ont staan waaruit wij ons geleidelijk moe ten bevrijden. „Maar kunt u dan iets ooncreters zeggen over uw visi* op het woningbe- leid?" „We moeten proberen woningen die een zware de schatkist vormen, niet rijker te do seren dan wenselijk is voor een goede inkomensverdeling. Voor zover men hier in al te ver gegaan is zullen de benen bijgetrokken moeten worden. In het ver leden is het accent wel erg zwaar op de woningwetwoningen gelegd. Daarin moest men ook mensen toelaten die meer konden betalen. Nu staan wij voor de moeilijkheid de inkomensverdeling te laten correleren met het woningbezit. „Wat moet er met de huren gebeu- „De huren van vooroorlogse woninge moeten omhoog. Ik woor zelf in zo' i huis (aan de Adrianalaan' en je gene* A je haast dat t zo weini? huur betalzt". „Geeft u <Sit kabi»t.« reële kansen voor een oifgressi*? Inleid?" on4*C /rogceaewf beleid v«ntaan wort: mot oveTweidsgisdas» «teuwe ta ken aanpakken, acht ;v die kansen feer gering. In het jongste verleden zijn de grenzen in dit opzicht wel heel royaal uitgezet. Maar als bedoeld wordt hel samenwerken met maatschappelijke krachten en het inzetten van maatschap pelijke bronnen kan dit kabinet goed werk doen. Bij de verkiezingen is over duidelijk gebleken dat de mensen reik halzend uitzien naar nieuwe wegen als antwoord op nieuwe vragen. Ook hierin kunnen wij progressief zijn. „Het begrip politiek staat de laatste tijd nogal in diskrediet. Vindt u dit ge rechtvaardigd? Ziet u wezenlijke ver- jindingen tussen het evangelie en de po litiek? Gemeengoed gaan. Nu ig het wel onvermijdelijk dat allerlei vakwetenschappeiijke terreinen waarop het regeren zich moet bewegen een afstand tot het volk veroorzaakt, maar toch is er ook een ongerechtvaar digde afstand ontstaan. In mijn vak neem ik de ruimtelijke ordening als voorbeeld. De nieuwe wetgeving kenbaar kan maken. Zo moeten allerlei vraagstukken en de manier waarop ze aangepakt worden gemeengoed worden. Het eerlijk zoeken en bevorderen van het algemeen belang is eigenlijk de eni ge manier waarop wij christelijke poli tiek kunnen bedrijven. en progressieve schakeringen in de ti-revolutionaire partij? Moeten zij t „Een partij blijft alleen levend als de beïnvloeding en werking vormen de dy namiek die een partij opstuwt. Daar bij moeten we geen ogenblik vergeten dat we samen naar de voleinding der tijden gaan. We gaan niet naar een be tere wereld, maar naar de uiterste dy namiek van het rijk dat van boven komt. Zo kun je vol vertrouwen op wat God zelf zal schenken voortgaan, en erg bescheiden worden over je eigen aandeel in het proces. DIERGAARDE BLIJDORP zet elke zaterdag haar poorten wijd open VOOR DE HALVE PRIJS! Onze „Rotterdamse" minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, ir. W. F. Schut. Met de bekende druk op de bekende knop heeft prins Bemhard gisteren woensdag de nieuwe oversiaginstal- latie van de Graan Elevator Maatschap pij en de nieuwe silo van de N.V. Graansilo Maatschappij in de Botlek ge opend. Daarmee is het grootste graan overslagbedrijf in de hele wereld offi cieel in werking gesteld. Dit bedrijf heeft een capaciteit, die dubbel zo groot is als welk bedrijf in welke haven dan ook. Tot kort werden de schepen In de afgelopen week heeft de RET eindelek na jaren van stilzwijgen over het metro-tarief laten weten hoe de tarieven voor het openbare vervoer er uit zullen gaan zien, wanneer de metro van CS naar Zuid plein gaat rjjden. Het is ons opgevallen dat die structuursveranderingen lijnrecht ingaan tegen de vervoersbelangen, in het bijzonder voor de rivierkruisende reizigers. De nu bekendgemaakte tariefherziening en -verhoging zal voor de Noord-Zuid-reizigers, na indiensitstelling van de metro, uitdraaien op een (verkapte) tariefsverdubbeling Wat betreft de reizigers die van het vervoer gebruik maken voor hun woon- werk verbinding is er geen groot bezwaar aan te tonen. Velen daarvan zullen zich door middel van het nieuw in te voeren weekabonnement a f3,50 op voordelige wijze kunnen verplaatsen. Maar het gaat juist om het toch altijd nog aanzienlijke aantal reizigers dat geen regelmatig ge bruik van het openbare vervoer maken. Voor hen is de verhoging van het een heidstarief, gecombineerd met de afschaf fing van het „overstapje' 'en moeilijk te verteren zaak. Het is niet zo, dat wij alle voorgestel de veranderingen verwerpelijk vinden. Zo is een verhoging van het geldende basistarief alleszins te verdedigen wan neer we de steeds stijgende kosten in alle sectoren van het bedrijfsleven in aanmerking nemen. Daarenboven zou een te laag tarief remmend kunnen werken op de ontwikkeling van het vervoerbe drijf, die immers hard nodig is om voor het steeds minder aantrekkelijke privé- vervoermiddel een waardevol en goed (ongestoord) functionerend alternatief te bieden. Een voorbeeld is de bouw van de ge projecteerde sneltramlijn 5 naar Schie- broek, die de bewoners van die wijk hoe dan ook sneller in de binnenstad zal kun nen brengen dan welk particulier ver voermiddel ook. Dat de uitvoering van zulke werken betaald moeten worden is duidelijk en het is o.i. logisch dat de passagiers een groot deel van deze kos ten dragen. Bevorder gebruik! Vooral om controle-technische redenen is het begrijpelijk dat hel eenheldstarlif dat Rotterdam reeds sin*-» rt» iwtJde we reldoorlog krni aantrekkelijk is voor het vervoerbedrijf. Naarmate de door het tram- en busbedrijf bediende agglomera tie groeit zou het echter uit koopmans overwegingen aantrekkelijk zijn voor al naarrn te de tari* en stijgen - de passagier op korter» afstanden ifiet af te stoter floor een naar verhouding voor hen te V ,Og eenheidstarief. Als voorbeeld noemen we slechts de vtlwi die vos* een zakelijk bezoek van buiten d» «tad naar het Rottetttamse centrum itomen. Ia het voor deze men ses nog aantrekkelijk om per trein te komen ec, dan voor erihcie halten geans in de binnenstad tw*e kwartjes rseer te tellen? Of gaat zo iemand liever per auto met als gevolg een nog grotere verkeers- en parkeerchaos in onze bin nenstad? Dit soort overweging moet naar onze smaak wel degelijk mede-bepalend zijn voor de keuze tussen eenheidstarief en een meer gedifferentieerd tariefstelsel: het zo gewenste bevorderen van het ge bruik van openbare vervoermiddelen komt hier in het geding! Het allergrootste bezwaar dat het ge projecteerde tariefstelsel in zich bergt, is de grote tegenstrijdigheid waarbij men de meeste reizigers in het Noord-Zuid- verkeer gaat dwingen zijn huidige, meest al rechtstreekse tram- of busrit te split sen in een stukje per metro en verder in Zuid per aansluitende sneltram 2 of autobus, en dan tegelijkertijd het over- staptarief afschaft. Hierdoor zal in de Wij zijn er van overtuigd dat een groot deel van de huidige noord-zuid-rei zigers dan veel liever fiets, brommer of auto zal gaan gebruiken, dan in het om slachtige en naar verhouding veel te du- ïl te stappen. openbaar vervoersmiddel Driemaal beroerder Heeft de RET er ooit bij stil gestaan, dat in steeds meer steden (b.v. Den Haag, maar vooral ook in het buiten land) men de reizigers die moeten overstappen omdat men uu een maal niet iedereen een rechtstreekse verbinding met zijn reisdoel kan ver schaffen een compensatie geeft door een overstaptarief dat nauwe lijks hoger ligt dan een enkele-reasta- rief? Of het door ander* tariefstruc tuur (zónetarief of iets dergelijks zoigt dat de overstappende reiziger toch klant blijft ondanks het bezwaar dat aan het overstappen nu eenmaal altijd is verbonden? Des te meer zouden de Rotterdam mers een dergelijke tariefcompensatie verdienen, omdat hier in deze overstap punten de wagens van verschillende lij nen op elkaar wachten waardoor aanslui ting verzekerd is. Dit systeem kennen tal van buitenlandse steden wel, maar wij wachten nog altijd in weer en wind op de volgende (tweede) truu of Dus, die dikwijls lang op zich laat wachten door d* lage frequenties (lager dau die iu De»I Haag en Amsterdam) Milieu maar niet trachten na te ga>n hoeveel procent van de huidige lan- g#-af*tand-passagiej t van bijvoorbeeld lijn 3 tussen Bergp ilder en Blijdorp ener zijds in Tuindorp Vreewijk/Beijerlands*- laan aan de andere kant de RET nog trou/r zullen blijven wanneer zij zich re aliseren dat zij volgend jaar voor die zelfde verbinding driemaal in de kou zul len moeten wachten en bovendien drie maal zovec" moeten gata betalen Al leen kun-tben wij verutoeden dat Zij zich niet z»l*n laten leiden door da gedach te dat de opheffing van het overstapta rief gebaseerd is op de vóór-metro- tijd, toen er „maar" 25 pet. van de rei zigers bleek over te stappen. blijvend goedkoper In onze melsjess-afdellng bene den hebben wij een zeer bij zondere aanbieding jasjes. Een grote partij peau de pêche of suwedine (Imitatie suede) jasjes, voor voorjaar en zomer. Leuke korte jasj'es In sportieve modellen, met en zonder borst zakjes, met gladde rug of met trench In de rug. De Jasjes die de meisjes, zo graag dragen. Keurig afgewerkt, ge heel gevoerd, in een groot aantal modekleuren. En nu de grootste verrassing: deze jasjes, In de- maten voor leeftijden van 2 tot 14 Jaar, die normaal verkocht worden voor prijzen van 24,- tot 45,- koopt U nu voor prijzen die niets meer met de waarde te maken hebben. MAHUTTE TOCHTSTRAAT 5( JR. Sociëteit Hermes. Op de dag van de geboorte van het prinsenkind zal de sociëteit Hermes. Eendrachtsweg 35 voor de gehele Rotterdamse burgerij open staan. Vindt de geboorte voor 1/ uur plaats dan zal het feest geviero worden dezelfde middag en avond wordt de baby na 12 uur geboren dan zal de sociëteit de volgende dag ge opend zijn. Inlichtingen telefoon 137754. t 2-8 \aar \\£A 9-1* Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij meisjes, jassen in een groot aantal mode kleuren, zoals rood, blauw, beige, groen enz. voor niet te geloven prijzen. Géén tel, of schrift, best. Volle Evangelie Gemeen.-,mat. zon dag 10 uur Groothandelsgebouw J Rot huizen. meestal op stroom gelost. Dat gebeurde vooral in de Maashaven. De diepgang, die bij laag water slechts acht meter bedraagt, was voldoende om schepen te kunnen ontvangen tot 15-000 ton. De laatste jaren zijn de schepen in snel tempo enorm veel groter geworden. De moderne schepen gaan thans tot de 60.000 ton, waardoor het G.E.M. ge noodzaakt was om te zien naar een nieuw overslagbedrijf, waar men deze schepen kon ontvangen. Die mogelijk heid heeft men gevonden in de Botlek. In het nieuwe bedrijf kan ook veel sneller worden gewerkt dan in de Maas haven het geval is. Ondanks het feit. dat prins Bernhard gisteren de nieuwe installatie heeft geopend, is men echter nog niet aan het einde gekomen van de uitbreidingen. Zo zal men eind mei 'twee nieuwe elevatoren plaatsen. die speciaal zijn vervaardigd voor het los sen van copra. Thams ligt de uurcapaci teit van het lossen van dit produkt op dertig ton. De twee nieuwe elevatoren, die de copra in de ruimen van het schip tevens loswoelen, zullen een uurcapaci teit hebben van honderd ton copra of 450 ton zwaar graan. Het nieuwe bedrijf is volledig geauto matiseerd. Het graan of de andere pro- dukten gaan uit het zeeschip via een transportband naar de lichter, de kust vaarder of, desgewenst, naar de silo- Indien nodig kan men in de Botlek graan opslaan met een capaciteit van viermaal vierhonderd ton per uur. Reeds geruimte tijd voor de officiële opening was het bedrijf in gebruik. Ge durende de periode in 1966, dat het overslagbedrijf in werking was, heeft men in de Botlek twee-en-eenhalf mil joen ton verwerkt. In datzelfde jaar ver werkte de Graan Elevator Maatschap pij, inclusief het drijvende bedrijf, in to taal 9.4 miljoen ton. Misschien klinkt het vreemd, maar de toenemende grootte van de schepen baart de G.E.M. zorgen Het bedrijf zal het niet zonder meer 'toejuichen wan neer de schepen, die de granen en de andere produkten. die door het bedrijf worden overgeslagen, boven de tachtig duizend ton komen. In het bedrijf in de Botlek heeft men voor 45 miljoen gul den moeten investeren. De gemeente Rotterdam heeft nog eens zeven miljoen gulden uitgegeven voor de aanleg van de pieren. Wanneer de schepen groter worden dan tachtigduizend ton zal het bedrijf moeten uitzien naar een nieuwe vestiging in Europoort en opnieuw gro te bedragen moeten investeren. On danks het feit, dat men hoopt, dat deze ontwikkeling nog enige tijd op zich zal laten wachten een hoop, die men zelf niet zo erg gegrond acht heeft het bedrijf toch nu al ruimte in Euro poort laten reserveren. Seth Gaaikeir t heeft the- ter Allerlei te- zeerste aa.. zich verplicht door op S> wijze in te vallen voor caba ret QUAST dat door een ongeluk t, naar de Heemraadssip^el kon komen. Twee uur voor de voorstelling moest be ginnen wist het bestuur van Allerl-i pa» dat Ga-jikema zijn inval gestarkon doen IXze Groninger domineeszoon badi neert nog steer"! over zijn af'romst, maar student ik' *e heeft hij Vgelegd Hij speelt met "..al, maakt nergens een pro bleem van en neemt zijn gehoor mee - doldwaze avonturen. E^kel aan de - no begeleid door Henk van Dijk. die Roelof Stalknecht knap verving, wist Gaaikema met tekst, mimiek en zang te boeien. Misschien dat de ongedwongen sfeer in Allerlei hem stimuleerde. Na de pauze improviseerde Gaaikema enkele conferences tussen de liedjes door, waarbij hij ad rem inhaakte op re acties van de toehoorders Een saaie ge schiedenisles over Lodewijk de veertien de werd bij hem een lachertje van de eerste orde Een staande ovatie beloon- ie de twee nvallers voor hun kostelijke 'ptreden. Zaterdag opent Seth Gaaike ma het Jeugdfestival. Vrijdagavond ont vangt het Rotterdamse vestzaktheater van jongeren de eerste buücnlandse gas ten Collin Wiikie en Shirley Hart, die folksongs zingen.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11