Officiële onduidelijkheid over positie dirigenten JEÜGDFESTIVAL START VOLKOMEN ONTSPANNEN Fiesta Ghana: feest van klanken en bewegingen „Ein Heldenleben werd indrukwekkend vertolkt Homogene gezind heid op „hear-in" over Vietnam - -- NATÜURWIT BOERENBRÜIN Eigen TV-show voor Eddysons Blij maken GOUDEN RINGEN Spel van Collegium Musicum Judaicum was ontroerend DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 APRIL 1967 7 DWARSGEBAKKEN DWARSGEBAKKEN RAUWELIJKS is het rumoer rondom de revolte tegen de door Franz- Paul Decker aangebrachte coupures in de uitvoering van de Mat- thaus Passion door het versterkte Rotterdams Philharmonisch Koor „Toonkunst" verstomd of een ander probleem in de sector van het Rotterdams muziekculturele leven wekt deining en beroering onder de concertbezoekers. Wat is het geval In een vergadering; van de Commissie kunstzaken op 29 januari heeft de toen malige wethouder mej. mr. J. Zeelen- berg medegedeeld dat in den vervolge niet meer gesproken zal worden van eerste en tweede dirigent wanneer Jean Fournet en Edo de Waart in functie zul len treden. Naar aanleiding hiervan heeft de heer Fournet op een door hem belegde persconferentie te Hilversum verklaard, dat hem wel degelijk de ar tistieke leiding van het orkest was op gedragen en niet alleen een dirigent- pchap. Gegoochel ;,r was voor het raadslid mr. dr. S W. Couwenberg (KVP) aanleiding aan B. en W. schriftelijke vragen te stellen, flaar hij de uitlating van de toekomstige «ingent van het Philharmonisch onbeta melijk'vond. Bovendien vreest de heer Couwenberg dat hierdoor al bij voorbaat juiste verhouding tot Jean Fournet de goede verstandhouding met zijn me- te onderkennen, de-dirigent Edo de Waart geschaad wordt. Het is ook hier weer dat omzichtige gegoochel met woorden en begrippen dat allerlei misverstanden in het leven kan roepen- Waarom mag het concertpubliek niet weten, dat de 23-jarige Edo de Waart nog aan het begin van zijn loop baan als dirigent staat en van een erva ren en rijp dirigent nog veel leren moet en kan? Dit weet de ervaren concertbezoeker trouwens toch wel. ook al poogt wet houder Reehorst de terim ..gelijkwaar dig" te suggereren en onverzwakt te handhaven. alle complicaties hieruit voortvloeiend ten spijt. Bovendien, het optreden van Edo de Waart als gastdiri- gent bij het Philharmonisch heeft niet de indruk gewekt, dat hij gespeend zou "**- ijtj- Zij„ door deze raadselachtige verklaring bij de heer Couwenberg de vraag is opge komen wat er gebeuren zal als de heer De Waart over de programmering ande re denkbeelden heeft dan de heer Four net. Hierop antwoordde de wethouder, dat het bestuur van het orkest dan zal beslissen. Welk een tegenspraak en verwarring ligt in dit antwoord besloten. Een be stuur, dat door zijn incompetentie op ar tistiek gebied een artistiek leider aan stelt zou in geschillen omtrent de pro grammering en andere beslissingen aan zijn artistieke leider(s) moeten dicteren wat hij te doen en te laten heeft. Dit is te gek om los te lopen! i voldoende zelfkritiek in de vergadering van 5 april opnieuw aan de orde gesteld. Daar vroeg de heer Couwenberg of het naar buiten toe geen vreemde indruk wekt als het College stelt dat de nieuwe dirigenten Jean Fournet en Edo de Waart als zodanig gelijkwaardig zijn, terwijl Jean Fournet dit in het openbaar ontkend heeft. Als antwoord hierop zei wethouder Reehorst de uitdrukking „gelijkwaardig" te blijven handhaven, ook, al heeft deze ferm misverstand opgewekt. Edo de Waart zal 20 tot 30 concerten dirigeren, fean Fournet ten minste 40. Op grond van deze getallen handhaaft Wethouder Reehorst, de uitdrukking „ge lijkwaardigheid". Maar hierover gaat het niet in de vragen van de heer Cou wenberg. De kern waarom het in deze tfragen gaat is; is Jean Fournet dirigent «ft tevens artistiek Jeider, of wordt dit tlhet de tenm ..gelijkwaardig" door be stuur en directie van het Rotterdams Philharmonisch Orkerst ontkend? Is Fournet in beide kwaliteiten geën gageerd dan spelen de getallen van het aantal door beide dirigenten te leiden concerten geen rol, daar Edo de Waart als niet-artistiek leider aan .Tean Four net desgewenst verantwoording verschul digd is inzake de artistieke opzet van zijn te dirigeren concerten. Het noemen van de aantallen concer ten. om hiermede de „gelijkwaardig heid" van beide dirigenten aan te dui den. is een spitsvondigheid die haar te genstrijdigheid vindt in wethouder Ree- horst's verklaring, dat de heer De Waart zich in zaken van artistiek beleid rich ten moet op de heer Founet. Herhaalde aanbieding In onze melsjest-afdeling bene den hebben wij een zeer bij zondere aanbieding jasjes. Een grote partij peau de pêche of suwedine (imitatie suede) jasjes, voor voorjaar en zomer. Leuke korte jasjes in sportieve modellen, met en zonder borst zakjes, met gladde rug of met trench in de rug. De jasjes die de meisjes, zo graag dragen. Keurig afgewerkt, ge heel gevoerd, in een groot aantal modekleuren. En nu de grootste verrassing: deze jasjes, in de maten voor leeftijden van 2 tot 14 jaar, die normaal verkocht worden voor prijzen van 24,- tot 45,- koopt U nu voor prijzen die niets meer met de waarde te maken hebben. 7.-8 jaar Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij meisjes, jassen in een groot aantal mode kleuren, zoals rood, blauw, beige, groen enz. voor niet te geloven prijzen. Door niet gewoon te stellen dat de jonge dirigent vooralsnog artistieke ver antwoording schuldig is aan Jean Four net. kan deze geen artistiek leider wor den genoemd. Is dit wél het geval, dan kan er geen sprake zijn van „gelijk waardigheid" tussen beide dirigenten. Het is dan ook volkomen logisch dat Mystificaties dat de heer Fournet door mid___ een persconferentie de zaken klaar stelt en duidelijk maakt dat hij alleen, de volledige artistieke verantwoordelijkheid draagt als dirigent van het Rotterdams Philharmonisch Orkest. Er zijn al zovele mystificaties rondom genomen beslissingen door directie en bestuur van het Rotterdams Philharmo nisch OFkest om er maar één te noe men: de achtergronden, die geleid heb ben tot de contractsbeëindiging van de tegenwoordige dirigent van het Philhar monisch, de heer Franz-Paul Decker dat het nu eens tijd wordt klare wijn te schenken en het publiek niet met nietszeggende en voor velerlei uitleg vat bare verklaringen af te schepen. Het muziek-culturele leven in Rotterdam kan er alleen maar wel bij varen. IDOEYL blijvend goedkoper Lak-tienertasjes, die zo hele maal passen bij de vlotte, hippe tienerkleding... en die 't hele maal hébben... Verkopen wij als zeer speciale aanbieding voor nog géén vijf gulden. Laktasjes, met korte of lange riem, mét binnenvak'en vlotte sluiting, in de meest moderne kleuren.... hypermodieuze lak- tassen, voor onze tieners met gevoel voor modekleuren. Tn de vrijwel uitverkochte grote zaal van de Doelen hebben zaterdag avond. twaalf Spaanse zigeuners voor de tiende maal Fiesta Gitana gevierd En voor de tiende maal was het een belevenis van de eerste rang. De flamenco heetft sinds de zestiende eeuw, toen de zigeuners na talrijke omzwervingen vanuit India Spanje binnenkwamen, aan het zigeunervolk toebehoord. De oer-flamenco is opge bouwd uit vijf verschillende elementen, waaronder primitieve hondoestaanse muzikale systemen, psalmistische melo dieën en gezangen uit de byzantijnse en grieks-orthodoxe liturgie. De zigeu ners hebben bij deze „ingrediënten" hun eigen cultuur gevoegd en uit dit mengsel is de flamenco ontstaan. In de loop van de eeuwen heeft de iang en de dans enkele wijzigingen on dergaan en vooral de laatste jaren is cht flamenco aan de westerse smaak aan gepast. In Sevilla echter en dan vooral de wijk Triana, wordt de oer-flamenco door de trotse zigeunerfamilies nog in ere gehou den. De twaalf artiesten, die zaterdag avond in De Doelen toegejuicht werden, zijn bijna allemaal uit Sevilla of de di recte omgeving afkomstig. Zij zien de flamenco nog als een bijna heilige kunst, een rite, waaraan zij zich met hart en ziel wijden. Twee gitaristen, Hatbichuela en Manuel Molina, twee zangers (eigenlijk vertel lers) Miguel Maya en Manoio Sevilla. een zangeres, Patro Soto, wier ijle stem geluid net niet helemaal toereikend was voor de Doelenzaal vier danseressen, twee dansers en tenslotte de eerste dan ser Curro Velez. Velez, een lange donkere zigeuner ver blufte iedereen door het snelle ritmische dansen, de muziek tot het uiterste uit buitend. Samen met Carmen Casarruibios danste hij flitsende, wilde en soms zelfs melancholiek flamenco's. Ontroerend was Patro Soto toen zij de Saeta zong, een lied dat tijdens de Heilige week in Andalusië wordt gezonden, als de pro cessie door de straten gaat. Het lied ver telt het lijdensverhaal van Christus. Zelfs La Peterna, het lied dat onge luk brengt aan degene die het zingt en zelfs aan degene die ernaar luistert was op dit Fiesta te horen. Niet alle zigeu ners zijn even bijgelovig want Curro Ve lez en Carmen Casarrubios durfden het lied te dansen en Manoio Sevilla zong dit verhaal van een mooi meisje, dat na een verloren liefde alle mannen haat en hen in het verderf wil storten. Fiesta Gitana liet het allemaal zien, de hartstocht, de liefde de angst en de blijdschap, kortom alle schakeringen n menselijke emoties. E. v.d. M. Vrijdag en zaterdag wij deze lak binnenvak, in modieu als rood, zwart creme, groen dorée Geen tel. of schrift vrijdagabonnementsserie van het uiterst contrastrijke vertolking wist 1 dat ditmaal^ weer onder lei- Franz-Paul Decker het orkest op een ni- - - veau te laiten musiceren dat diep res pect afdwong. De beroemde vioolsolo hieruit werd door Gabor Radnai voor treffelijk gespeeld. Terecht liet de dirigent hem dan ook delen m het overweldigende succes dat de vertolking boekte. Volgende maand zullen de Eddysons de Rotterdamse beatgroep die in het nieuws kwam doordat hun muziek werd opgenomen op het plaatje dat in vierhon derdduizend- exemplaren zijn (gratis) weg vond naar Nederlandse scholieren, een eigen tv-show verzorgen voor de Tros. Zij zullen deze show op het komi sche richten in samenwerking met het beatballet van Helen de Clerq. Al met al een mooi succes voor de Eddysons, die nu negen jaar bestaan en met de toevoeging van Eddy Ouwens hun weg naar bekendheid vonden. De plaat, die werd gefinancierd door de regering en de Centrale Kankerregistratie te Am sterdam (dr. Meinsma). wil de jonge mensen wijzen op het gevaar van roken. „Natuurlijk", zegt Eddy, „hebben wij graag onze toestemming gegeven om medewerking te verlenen. Dat wordt echt niet iedere groep gevraagd en wij weten het op prijs te stellen. Oók met een dergelijke stunt maak je naam. We weten heus wel dat de beat er vandaag of morgen toch uit is en daarom specia liseren wij ons. Wij zijn allemaal meei instrumenten gaan beoefenen en zullen, wanneer de tijd zover is, zonder moei lijkheden kunnen overstappen naar de amusementsmuziek. Zover is het echter ft' nog niet. Wij krijgen gelukkig voldoen- f de contracten en werken hard". De groep wordt gevormd door Ed- dy Ouwens (20). zang, studie-klarinet, Kees de Blois (21). slaggitaar, zang en P sax, Hans Schotel (20) slaggitaar, zang en studie-klarinet. Martin Achterberg gj (22) sologitaar, orgel, piano en studle-or- gel en Fred de Groot (20) drum, zang gg kort komt onder het Barclay-label hun fi plaatje uit waarop een compositie van ft' de Schiedammer John Vis staat „Turn of the year" en een werk van Hans van ft Hemert dat „Love so divine" heet. „Wij willen niet alleen alles geven om ft een goede carrière in de muziek op te B bouwen, we repeteren heel veel, maar If we willen ons ook financieel dingen ont- zeggen om aan een goed instrumenta- rium te komen. Want als je je zinnen gezet hebt op een totale ombouw van net bestaande instrumentarium 'vooral gitaren dus), dan komt daar veel geld voor kijken en dat betekent in zeker zin een offer voor ons. Wanneer echter de t-'i'l omslaat en hoort dan staan ding stond van Franz-Paul Decker. In vooruitzicht van een grote climax aan het slot met Richard Strauss' symfo nisch gedicht „Ein Heldenleben" kon Decker zich een klein experiment met de ..Symphonic Ode (1959) van de Cana dese componist John Weinzvveig permit teren. Deze deels serieel, deels tonaal geschreven muziek is een knap geïn strumenteerd orkestwerk, dat nochtans van te weinig originaliteit getuigde om te kunnen boeien. Dit mag in geen ge val aan het orkest worden geweten, dat deze muziek technische bekwaam en klankvol heeft gespeeld. IDO EYL Als je ongeveer 500 jongeren in een betrekkelijk kleine ruimte perst en er ontstaat een losse, iet wat rommelige maar bepaald geen wanordelijke sfeer; Als die grote groep toch in staat blijkt in volkomen stilte te luiste ren naar cabarettier Seth Gaaike- ma; Als het kan gebeuren dat een bandleider de microfoon grijpt en roept: „Kunnen hier onmiddellijk vier gebakjes gebracht worden. We hebben nog geen toetje gehad"; Dan kun je veilig stellen dat het Rotterdamse Jeugdfestival een ge weldig goede start heeft gehad. De openingsbijeenkomst zaterdagmid dag in het dakpaviljoen van het Groot- handelsgebouw stak in zoverre gunstig af bij andere openingsplechtigheden, dat er weinig officieel gepraat was. weinig formaliteiten, weinig zakelijke medede lingen en veel plezierig entertainment. Seth Gaaikema kreeg ongeveer drie kwartier de tijd om te zeggen wat hij te zeggen had. Hij deed dait op een voor- treffelijke manier. Wat indruk maakte was de wijze waarop hij reageerde op voorvalletjes in de zaal. Zeer ad rem verwerkte hij die in zijn korte conferen ces. wat beloond werd met spontane ap- plausjes. Het is natuurlijk gemakkelijk om te zeggen, maar invloeden van „de grote drie" waren zeker aan te wijzen. Het is echter allemaal zo volkomen op Gaaiikema-wijze verwerkt dat een fris en eigen cabaret ontstaat. GEEN SHOW De „Endatteme" jugband is een groep je van vigr jongens, die het duidelijk al leen om de muziek gaat. Men moet wei aannemen dat ze het plezierig vinden be taald te worden voor hun optreden, aan hun manier van doen was het niet to merken. Ze beperkten zich tot het aan kondigen van hun nummers en zaten ver der volkomen geconcentreerd te musice ren, ogenschijnlijk onbewust van het feit dat de zaal zat te luisteren. Volstrekt geen show, wat toch wel eens plezierig aandoet naast de vele andere voorbeel- Jug"-muziek betekent dat men ge bruik maakt van geïmproviseerde mu ziekinstrumenten. Bijvoorbeeld een was bord, ais drumstel, een grote fles (een ■jug voor de bastonen enz. Zo speel- ORGELCONCERTEN Zaterdag 15 april zal de serie „Orgel- övonden-1967" in de Putsepleinkerkte Kotterdam-Zuid worden vervolgd met een concert te geven door Ab Ouwens Lombaidijln Petrakerk te Rotterdam-' certavond verkrijgbaar aan de hoofdin gang van de kerk. Aanvang 8 uur. den vroeger ook de negers op de planta ges. Het resultaat is een primitieve klank, die autentiek en obsederend kan klinken, wanneer het goed gedaan wordt. En dat lukte de „Endatteme" toffe jongens uit stekend. ACTUEEL 's Avonds woonden de Jeugdfestivallers een voorstelling bij van het stuk „Wie kan er twee heren dienen?" door het NRT. We zullen niet op het stuk zelf in gaan, dat is in ons blad al uitvoerig ge beurd. Een actuele improvisatie ven Lue Lutz willen we n niet onthouden. Bij het uitpakken van een koffer komt een oran je kledingstuk te voorschijn. Luc Lutz: „Een oranje vlag? Nou al?". En dan blijft het natuurlijk iets aparts om ais herkenningsteken voor het festival nou eens geen keurig speldje, maar een doodgewone wasknijper te krijgen. —En het blijft natuurlijk opmerkelijk dat men voor een Rotterdams jeugdfes tival zelfs uit Alkmaar komt om deel te neimen. En het is toch ergens we' een kick als je de directeur van het NRT. Rob de Vries, met een servet voor de buik ge knoopt twee borden met „lapskous" (een scheepsstaimppot) ziet rondbrengen. blijvend... goedkoper Waarom zou U het risico lopen vandaag of morgen een ongeluk te krijgen door die oude, uitge sleten trap, als U een moderne keukentrap kunt kopen voor nog géén achttien gulden. Gemaakt van zware, metalen wit gemoffelde buis als frame, met antislip doppen, een trap met 5 beuken treden, incl. platvorm. de pu- stap. De Chi- Mei- Van de eigentijdse muziek re romantiek is slechts een st. leense pianist Claudio Arrau van de pleitbezorger, die met mate verfijnde vertolking van Chopin's Concert nr. 2 in f, opus 21, een bijna ideale klanksfeer wist op te roepen. Met een onfeilbare techniek wist hij de melodie te laden met louter muziek, die evenwel juist die warmte van klank miste om Chopin volledig te doen her leven. Wij zouden deze meester van het cantilene en pianissimo-toueher gaarne nog eens horen in de kleine Doelenzaal met haar voor kamerorkestmuziek zo ideale akoestiek. Franz-Paul Decker begeleidde met het Philharmonisch de solist op accurate en sfeervolle wijze, waardoor er een sa menspel ontstond dat de talrijke aanwe zigen tot grote geestdrift heeft gebracht. Het hoogtepunt van deze avond we noemden het reeds aan het begin werd ten slotte de vertolking van „Ein Heldenleben", dat Richard Strauss op 34-jarige leeftijd in 1898 componeerde. Ofschoon wij geen affiniteit bezitten met de breed uitgesponnen melodiek en or kestvirtuositeit van de laat-romanticus ruchard Strauss mag de uitvoering van deze muziek, die Decker uit het hoofd dirigeerde, zonder voorbehoud worden geprezen. Met zijn obsederende, felle en ADVERTENT IE als e geen beat j klaar. Wij zien het verzekering op de toekomst". Tegen de 400 mensen waren vorige week vrijdag de zaai van Odeon binnen gestroomd om eens te discussiëren over de achtergronden van de oorlog In Viet nam. Terecht acht het groepje jonge Rot terdamse organisatoren zo'n „hear-in" een goed democratisch middel tot me ningsvorming over een bepaald probleem. Van de gelegenheid om mee te discus siëren werd een druk gebruik gemaakt, dit onder de straffe leiding van Eerste Kamerlid mr. G. J. P. Cammelbeeck. Men kan het alleen jammer vinden, dal de zaal blijk gaf van een vrij homoge ne gezindheid; er was slechts één man die in de contramine lag, maar helaas geen kans zag dit van een redelijke ar gumentatie te voorzien. Inleider prof. dr. B. J. Landheer uil Groningen constateerde voor de zoveel ste maal een verscherping (escalatie' van het Vietnamese conflict. Geen van de twee partijen toont zich bijzonder ge ïnteresseerd in een beëindiging, beide denken kennelijk nog steeds de overwin ning te kunnen behalen. Na betoogd te hebben dat de „American way of thin king" om tal van redenen schipbreuk zal blijven lijden in Azië. constateerde prof Landheer twee houdingen in de Vere nigde Staten: 1. de maximale houding: controle over heel Vietnam; 2. de mini male houding: geleidelijke inkrimping van de Amerikaanse invloed. De eerste achtte de inleider uit den boze, deze kan slechts leiden tot groter verzet en oor log met China. Europa kan alleen de laatste steunen (senator Fullbright e.a.) om te komen tot een normale ontwik keling tot zelfbeschikking in dit deel van Azië. De tweede inleider, de journalist R. R. Eijbersen, vroeg zich af waarom de Ne derlandse regering zich nooit kritisch had opgesteld ten aanzien van de Ameri kaanse steun aan de corrupte en dicta toriale regiem van de Zuidvietnamese regering Diem. Hij betuigde zijn adhe sie met het streven van de boeddhisten, die de generaalskliek uit Saigon willen vervangen door een representatieve bur gerregering. Slechts deze kan de Vietcong de wind uit de zeilen nemen en komen tot reële onderhandelingen. Dit dient Ne derland te steunen. Aan de hand van een uitgereikte vra genlijst werden inleiders, vertegenwoor digers van politieke partijen en andere sprekers onder vuur genomen. Vooral het Tweede Kamerlid G. Ruygers (PvdA) kreeg het moeilijk met vragen als waar om zijn motie van twee jaar geleden in de Kamer zo afweek van de motie in december. Ook de voorlichting van de Nederlandse pers, in casu artikelen in de N.R.C., de weergave van de artike len van de hoofdredacteur van de New York Times in Het Parool en de bui tenlandse weekoverzichten van dr. L. de Jong in Vrij Nederland, werd gelaakt. „Oorlog is een stuk jungle-moraal" zei de moraal-theo'oog pater Arntz. Stem uit de zaal: „Dat moet de kerk dan ook zeggen". En: „Ik kan me Jezus niet achter een mitrailleur voorstellen". Eijbersen's opmerking dat „de onbe duidende heer Luns eindelijk met pensi oen moet" oogstte applaus De sugges tie uit de zaal hearings te houden op parlementair niveaulwerd door de aan wezige politici als fwaardevol" geken merkt. In onze Huishoudafdeling bene den verkopen wij deze solide keukentrappen, 110 hoogte' e hoogte van 1.65 cm, totale Géén tel. of schrift. f^een volk ter wereld heeft dooi knechting en vervolging zoveel ge leden als het joodse volk. Deze tragiek heeft haar uitweg gevonden in de dui zenden liturgische gezangen, Chassidi sche en Jemenitische volksmuziek, ka- balistische overleveringen en Israëliti sche volksdansen waaraan het volk zijn steun ontleende. Het behoort tot de grote verdienste van de heer Chaim Storosum, tijdens een 12-jarig studieverblijf in lsraë) ruim 600 oude joodse synagogale e.a. geestelijke volksmelodieën te hebben ont dekt. Storosum werd in Keulen geboren en vluchtte bij de opkomst van he' nazisme uit Duitsland. Hij is gazan (voorzanger) van de liberaal-joodse meente in Den Haag en docent in de joodse muziek aan het Muzieklyceun te Amsterdam. Om het resultaat van zijn studie er onderzoek produktief te maken heeft hij in 1959 het instrumentaal-vocaal en semble „Collegium Musicum Judaicum opgericht, dat maandagavond in de Lau- renskerk voor een vrij talrijk publiek in fen 19-tal psalmen, liederen en volksme lodieën iets van deze wondere schat aan joodse melodiek heeft laten horen Het ensemble bestaande uit Sylvia Veelo harp, Ria Gaasterland-de Vree, tluit, Ina Druyf, sopraan en Israëliti sche handtrommel, Wim Straeser, cel lo, Johan Lemckert, orgel, Cor Beek, bas en Chaim Storosum, viool, bariton. Israëlische handtrommel heeft op tech nisch verantwoorde wijze en met zin voor deze inheemse muziek voor ons de ze sacrale en Jiddische melodieën die duizenden jaren oud zijn, weer doen her leven op een wijze die diep respect af- dwong. De ondertoon van deze muziek is droe vig maar er waren ook melodieën die spraken van opstandigheid en van de vreugde der verwachting: de komst van de Messias, die het joodse volk weer vrij en gelukkig zal maken. Onder de titel „Religieuze muziek van hel joodse volk", heeft hei .Colle gium Musicum Judaicum" met menig lied diepe ontroering gewekt. I.E.

De Havenloods | 1967 | | pagina 13