monopolë f I irfZÏ Boit Lnmvi^iia] ■ËMMpissr Meld- en regelkamer in strijd tegen luchtverontreiniging Combi ROUTE TRADITIONELE STER-LAMPIONOPTOCHT Gratis 'n Europoort ijslollie ■bOpiENHUÏS KUNSTGEBITTEN VAN HEES Het gevaar van normloze progressiviteit BE HAYENIOODS weekblad voor schiedam 16c jaargang ao. 24 éwL&g IC >**1 o buis bezorgd in Schiedam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities In Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAUE 2»2.«00 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 918, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad "ers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" ■VAAAAAAAA/VNAA^VN^AAAAA/V., F.r hangt een walgelijke stank in het Waterweggebied. Het is zo ondraaglijk, dat de mensen de ramen moeten slui ten om de lucht te weren. De bewoners zijn wel wat gewend, maar zo'n onbe schrijflijke stank is nog niet eerder waargenomen. Dan gaat de telefoon bij de raad voor milieuhygiëne. Een nogal opgewonden bewoner spuit razendsnel een serie klachten over de stank en ver telt waar hij woont. Hij krijgt van het kantoor de verzekering, dat er zo gauw mogelijk zal worden uitgezocht waar de stank vandaan komt en hoe hij is ver oorzaakt. Op dat moment treedt een or ganisatie van mensen in werking, die bij gestaan door de meest moderne meet apparatuur, gaan zoeken naar de oor zaak van de afschuwelijke lucht. Heb ben zjj deze gevonden, dan wordt de af deling hinderwet van de betreffende ge meente ingeschakeld, die er dan op zijn beurt voor zal zorgen dat de stank zal verdwijnen of tenminste sterk zal worden verminderd. Zo ongeveer in het kort zal de pas in het leven geroepen Centrale Meld- en Regelkamer van de raad van milieuhy giëne in de toekomst gaan werken in het veelbesproken Rijnmondgebied, waar de luchtverontreiniging nog steeds aan de orde van de dag is. Maandag, 10 april heeft deze raad „the point of no re turn" bereikt. Zij nam toen officieel de meld- en regelkamer in gebruik. Directeur van de raad milieuhygiëne is dr. L. A. Clarenburg uit Rijswijk, die voordat hij bij Rijnmond kwam, als af delingshoofd was verbonden aan het che misch laboratorium van de Rijksverde digingsorganisatie waar hij was belast met een belangrijk stuk research op het gebied van de micro-met corologie en de aerosol-fysica (natuurkunde van de wol ken fijne deeltjes in de lucht). Tijdens zijn werk bij dit laboratorium promo veerde hij op het proefschrift: „A study on air pollution". Niet zo moeilijk Zaterdagmorgen hebben wij de direc teur van de raad voor milieuhygiëne op gezocht in zijn huis aan de Prinses Mar grietsingel in Rijswijk. „Komt U boven. Ik heb niet veel tijd, want ik ben druk bezig met het opstellen van een pro gramma voor de computer", zegt dr. Cla renburg, die in zijn studeerkamer ver- ïisssiËS* Hoogstraat 2 Schiedam - Tel. 268808 □onderdag 8; vrijdag 7 en 9.15; za terdag 2, 7 en 9.15; zondag 7 en 9.15; dinsdag 8 en woensdag 8. EEN SPION GING DOOR DE HEL RAY DANTON PASCAL PETIT Mannen, die voor niets terugdein zen, zetten hun leven op het spel In kleuren Filmtrust 1 4 jaar PATROUILLE 13 ONDER SPERVUUR 14 jaar Zaterdagnacht 12 uur. STRIP-TEASE VAN PARIJS Een realistische tocht door d kleedkamers van „Het Cabaret" Filmtrus scholen zit achter een stapel berekenin gen. „Ze zijn voor de nieuwe Centrale Meld. en Regelkamer", legt hij uit. Met de computer werken bespaart enorm veel tijd en het is echt niet zo moeilijk. Ter verduidelijking van dit laatste worden een paar lange vellen papier getoond met een serie indrukwekkende cijfers en tekens. „Heus het is allemaal echt niet zo moeilijk", zegt hij nogmaals. Ons gesprekje moet geiwoon even tus sen het werk doorgaan, want dr. Claren burg is, nu de Centrale Meld- en Regel kamer op het punt van starten staat, vrijwel geen moment meer onbezet. „Eindelijk is de beslissing dan geno men, de meld. en regelkamer komt er", zegt hij trots. „Natuurlijk kunnen wo niet meteen op volle kracht «aan draai en, want daarvoor zijn de problemen nog te ingewikkeld. Voorlopig zullen we gaan starten met een telefoonnummer, enkele controleurs, mobiele meetwagens en met een flinke dosis chemicaliën voor het on derzoek. We hopen met deze eerste fase kunnen zijn met het opsporen bronnen van de luchtverontreiniging waarvan wij klachten binnen krijgen", zegt de heer Clarenburg. Ieder half uur De tweede fase van het project zal zijn de volledige realisering van de meet apparatuur, die we dan uit zullen zetten op vaste monsterpunten. Deze meetap paratuur zal zo worden afgesteld dat om het half uur luchtwaarnemingen van de verschillende punten zullen worden over geseind naar de centrale post. de meld en regelkamer. Daar zullen de vele gegevens wprden verwerkt. Met het getal dat we dan ver krijgen kunnen we zien hoe de beïn vloeding van het niveau van de luchtver ontreiniging zal zijn en we zullen naar aanleiding daarvan eventueel maatrege len gaan nemen. De heer Clarenburg 1 Regelkamer. de modellen verlovings ringen „Stank verwachting" Hij vertelde, dat de stankoverlast vooral wordt veroorzaakt als de stabili teit van de atmosfeer toeneemt. Dit ge- heurt over het algemeen meer 's nachts dan overdag. Met het starten van onze ae.tiviteiten kunnen bijvoorbeeld stank explosies tot het minimum worden terug gebracht en kunnen we een soort lucht verontreinigingsverwachting samenstel len. Nemen de mobiele meetwagens bij voorbeeld 's nachts een dergelijke explo sie waar, dan wordt deze onmiddellijk doorgegeven aan de Centrale Meld- en Regelkamer. die dan op haar beurt zo gauw mogelijk signalen zal gaan uitzen den naar de betreffende Industrieën waar de overlast vandaan komt. Deze worden dan dringend verzocht om de nitwerpgas- sen te beperken of over te gaan op het stoken van zwavelarme stookolie. Dr. Clarenburg is van mening dat de pie- ken in de stankoverlast hiermee gedrukt zullen worden. „In de loop van het vol gend jaar zullen vast en zeker duidelij ke resultaten merkbaar worden", zegt hij vastberaden. „Wij streven er met al onze kracht naar tegen het einde van 1968 het volle dige meetnet in werking te hebben. Op het ogenblik wordt de aankoop van meet apparaten bemoeilijkt, omdat er een enorme keuzemogelijkheid is en omdat we onze apparaten in de toekomst wil len coördineren met het landelijk meet net, dat wordt geëxploiteerd door het Rijksinstituut Volksgezondheid in Biltho- ven. Deze instelling is onlangs ook met proefnemingen gestart met name in de industriegebieden in Twente. Behalve met deskundigen uit eigen land voert dr. Clarenburg regelmatig besprekingen met chemici uit het buiten land, die zich bezig houden met het pro bleem luchtverontreiniging. Deze mensen werken voornamelijk in Duitsland (Roergebied). Geen verslechtering De kosten van de eerste fase voor de meld. en regelkamer zullen voor het eer ste jaar al zo'n slordige één miljoen gul den gaan bedragen Voor het Rijnmond gebied is er de laatste jaren zeker geen verslechtering te bemerken in de lucht verontreiniging", zegt dr. Clarenburg. „De verontreiniging blijft globaal ge zien constant ondanks het feit dat de in dustrieën steeds meer toenemen". Bij het scheiden van de markt moest het dr. Clarenburg toch nog even van het hart, dat het probleem luohtveront- ook de directies van de verschillende in dustrieën al het mogelijke doen om de nare gang van zaken zoveel mogelijk te beperken. Een van de stankveroorzakers Opening Inhabe De opening van de Inhabe '67, de Schiedamse Consumentenbeurs, die van zaterdag, 15 april tot en met zaterdag, 22 april, wordt gehouden in de Sporthal Mangriet, zal zaterdagmorgen, 15 april, om elf uur geschieden door burgemees ter H. Roelfsema. De beurs beslaat een ruimte van 1700 vierkante meter nuttige tentoonstellingsruimte, waarin zijn opge nomen o.a. huishoudelijke apparaten, wo ninginrichting, foto en optiek, elektro- technisihe apparaten, radio, nijverheid, televisie, muziek, kunstnijvewieid, vrije tijdsbesteding, hobby, recreatie, textiel- kieding, enz. Voorts worden regelmatig modeshows gehouden. De beurs wordt gehouden aider auspi ciën van de Schiedamse Handels- en Be- drijfsraaid. De Schiedamse Bloemisten Patroonsvereniging S.B.P.V., die ook tij dens de vorige Inhabe voor een bloetm- versiering zorgde, zal ook nu weer me dewerking verlenen in samenwerking met de ^Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De bezoekers zullen hier door een blik kunnen werpen op al het geen groeit en bloeit. Was het bij de vorige beurs de bedoeling aandacht te vragen voor de bloem sierkunst, thans zal ook de mogelijkheid aanwezig zijn voor het publiek een en ander te kopen. Er bestaat ook de mogelijkheid problemen betreffende bloemen en planten te be spreken. Een prettige mededeling voor jeugdige Havenloods-lezertjes. Op vertoon van onderstaande bon kun nen jullie vanaf vandaag een gra tis Luropoort-ijslollie afhalen bij alle bedrijven die een aanplakbiljet hebben opgehangen met de mede deling: „Gratis Europoort-jjslollie". Hier uw bon uit De Havenloods in wisselen. De firma Dedert N.V. te Rotter dam heeft 232.000 ijslollies voor dit doel beschikbaar gesteld omdat zij haar vreugde wil uiten over het feit dat zij ruimte voor een nieuwe en moderne fabriek in Roermond heeft gevonden. ijs, krijgt óók De Havenloods. Ga met je bon naar de meer dan dui zend adressen die deze week spe ciaal voor deze koude stunt te Rot terdam en omgeving (in ons gehele verspreidingsgebied) bevoorraad zijn. Lik aan een Europoort „Twin" (tweeling) en heb je maar één bon en toevallig een broertje deel 'm dan want het zijn er in feite twee. Voor U boven dg 50! organiseren wij speciale MEI-REIZEN naar Dirk van den Broekfe onvergetelijke, vakantieoord aan hetGardameer (Italië) HOLLANDSE KEUKEN 11pp- J0en15d. busrazen^. reis wet overnachtingen en het verblijf inbegrepen va. 160* pp- I2en13d. BUS-VUEGRE& Schrijf postbus 6023 Adam of bel-oiq-125094 Botterdam Singelkwartier heeft j eugdcommissie Speciaal ten dienste van de jeugd, heeft de Schiedamse buurtvereniging Het Singelkwartier een commissie ingesteld, die zal nagaan hetgeen kan worden ge daan om bepaalde gebeurtenissen te or ganiseren. De eerste dansavond die werd georga niseerd, trok reeds goede belangstelling. De ledenstop, welke de vereniging het vorig jaar moest toepassen, is inmiddels opgeheven. Getracht zalworden een pro gramma ten dienste van het oostelijk deel van Schiedam in uitvoering te krij gen. De vereniging zal op 1 mei kinderfees ten houden op het Edisonpleln met als slot een gecostumeerde optocht met ver sierde fietsen. REPARATIES INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. oio 12 60 10 Trams 1, 2, S, 4, 9, 10, 16. 17. en bussen 31 en '4 De speciaalzaak schoenrepajatle. Schoenservice r-lampion-optocht worden gehouden. Wederom wordt vanuit de verschillen de wijken gegaan naar een centraalpunt n.I. het Parkeerterrein aan de Broers- vest. Deze optocht is we! een succes geworden, met grote belangstelling van het publiek. Voor de kinderen is het een groot eve nement. waaraan door het deelnemen van verenigingen nog meer fleur kan worden gegeven. De bedoeling is als volgt: Om half negen precies, niet eerder en zeker niet later, dit in verband met het tegelijkertijd aankomen op het Plein, wordt van de volgende verzamelpunten vertrokken en de erachter vermelde routes gevolgd, die voor alle groepen vrijwel even lang zijn: Groep 1: Singelkwartier: Opstelplaats Dieselstraat, vóór de Daltonflat Route: Buys Ballotsingel, van 't Hoffplein, Boer- haavelaan. Prof. Kam. Onneslaan. Step- hensonstrata. Villastraat, van Swinden- singel Marconiweg, Korte Singelstraat, Broersvest, Parkeerplein. Muziek: jeugd- korps van „Het Leger des Heils". Groep II: Nieuwland-Oost: Opstelplaats Schim- melpenninckstaat. nabij de oprit Nieuwe Damlaan, spoorlijn. Route: Joh. de Witt- singel, Donker Curtiusstraat, Burg. van Haarleniaan (oversteken), Parkweg, Mgr. Haarienlaan NZ, Piersonstraat, Joh. de Wittsingel, Hugo deGrootstraat, Burg. v. Haarienlaan (oversteken). Parkweg, Mgr. Nolenslaan, Jan v. Zutphenstraat, Burg. Honnerlage Gretelaan, 's-Graven- „OBK". Kinderen uit Groenoord en Kethel kun- nen zich bij deze groep aansluiten. Op de hoek van de Parkweg ook kinderen uit het meer oostelijk deel van Nieuwland. Groep III Schiedam-Zuid: Opstelplaats Rozenburgerplein. Route: Rozenburgse- straat. Stadhouderslaan. W. de Zwijger laan, Nieuwe Haven, Oranjestraat, Broersvest. Parkeerplein. Muziek: jeugd orkest ,.St. Ambrosius". Groep IV. West: Opstelplaats Vondellaan, tussen Graaf Florisstraat en Westfrartkelandsestraat manstraat, St. Liduinastraat, Warande. Burg. Kanppertlaan, Nieuwe Haven, O- ranjestraat. Broersvest, Parkeerplein. Muziek: drumband van de Chr. gymn. ver „DOK". Groep V. Nieuwland-West. Opstelplaats: Dr. Wibautplein. Route Mgr. Nolenslaan, Parkweg, Spinhuispad, Grote Markt, Lange Kerkstraat, Parkeer plein. Muziek: Jeugd-Rijnmond-band. Op het parkeerterrein zullen de burgemees ter en andere autoriteiten het geheel ga deslaan. Na een héél kort oponthoud is de af mars van het Plein als volgt: in de hier onder genoemde volgorde door de uit gang bij de ruïne Oud-Mathenesse, op de Broersvest rechtsaf tot de Overschie- sestraat, dan linksom weer de Broers vest op. Op deze wijze vormen de groe pen dan éen stoet tot aan de Koemarkt. Groep 1, het Singelkwartier, gaat rond het Koemarktplein terug via Broersvest, Korte Singelstraat en. Swammderdamsin- gel. Groep II, als Groep 1 maar gaat verder Broersvest af, 's-Gravenlandse- weg, verder zelfde route als zij gekomen is. Groep III. zuid, gaat de Koemarkt- brug over en via de Lange Nieuwstraat terug. Groep TV, west, gaat eveneens over de Koemarktbrug, dan Oranje straat, Oranjebrug, rechtsaf Nieuwe Ha ven, St. Liduinastraat Groep V, Nieuw- Ind west. achter west, gaat de 'gehele Nieuwe Haven af en dan Nieuwe Dam laan. Het ontbinden van de groepen verder naar verkiezing van de leiders. Op de terugweg zal de muziek in enkele geval len slechts een gedeelte meegaan. Hoogstraat wordt een rustige winkelstraat Gedurende enkele weken is nu al thans officieel een verbod van kracht om tussen 's morgens elf en 's avonds twaalf uur met auto's over de Hoogstraat in Schiedam te rijden, met uitzondering tussen 5 en 7 uur. ten behoeve van be voorrading enz. De borden zijn zoals dat behoort aangebracht en men had ver wacht, dat inderdaad het publiek nu rus tig zou kunnen winkelen. In de praktijk blijkt evenwel zo deel de men ons mede dat het verbod om zo te zeggen „met voeten wordt vertreden", dat wil zeggen, vrijwel ongehinderd en ongestraft talrijke autobestuurders over de Hoogstraat rijden, waardoor het vol ledig effect van de maatregel verloren gaat. In het algemeen blijkt het winkelend publiek de genomen maatregel op prijs te stellen, omdat in het verleden er nau welijks mogelijkheid bestond rustig over de smalle straten waar een voetpad vrij wel ontbreekt, te kunnen wandelen. Hoewel een en ander dus reeds aan zienlijk is verbeterd, is men in het alge meen toch niet bevredigd over de huidi ge situatie. Van de ziiie van de politie deelde men ons mede, dat binnen een enkele week het lijntje strakker zal worden aange trokken, omdat momenteel nog een aan tal aanvragen om ontheffingen van het verbod in verband met bijzondere om- WiJ hebben Nederlands grootste softe ring verlovingsringen Beat en theater in Teirquastli Zaterdag 15 april gaat de deur van de benedenzaal van de Opstandingskerk om half acht weer open om de leden van de sociëteit den Teirsuasth een stukje hip amusement te bieden. The Innocents zor gen op deze avond voor de beat en and blues. Een bekende naam voor men sen die in de beatwereld thuis zijn: suc ces staat bij voorbaat vast. Zaterdag, 15 april: de 20e avond van sociëteit den teirquasth in ie beneden zaal van de Opstandingskerk, Dr Kuy- perlaan te Schiedam. Zaal open: 7.30 uur aanvang 8 uur. Toegangsprijs: f 1,50, al leen toegang voor leden, jinformaties: Cis van Mansum, B.K.-laan 245a. Schie dam, tel. 263633- Degenen die eerder op 18 maart en 1 ipril in de sociëteit zijn geweest, weten it dansen TN Londen confereerde enige tijd geleden een aantal vooraanstaande geleerden, waaronder enkele Nobelprijswinnaars, over de mogelijkheid de mens door genetische ingrepen te veranderen. De betekenis van deze conferentie was niet zozeer dat vrijwel allen het er over eens waren dat wijziging in de geestelijke structuur van de mens mogelijk is, maar dat groot verschil van mening ontstond hóe die genetisch veranderde mens dan wel moet wor den! Sommige geleerden meenden, dat zij geen recht hadden normen voor een „betere mens" vast te stellen: an deren hielden vol, dat een progressieve wetenschap de plicht heeft in te grij pen in het menselijk erfgoed. Aan deze „mensenmakers" moesten Wij denken by oud-minister Cals' recente uitlatingen Over de wenselijkheid van één grote progressieve partij, die zo wel de vooruitstrevende kiezers van de christelijke partijen als de pvda- kiezers kan omvatten. Niet omdat wij er de heer Cals ook maar een ogenblik van verdenken langs genetische weg „andere mensen te willen maken", maar omdat het hier ten diepste gaat om de norm van wat wij „progres sief" noemen. Om deze norm gaat het ook, waar de Volkskrant van 11 april burgemeester Thomassen citeert, waar deze gezegd heeft dat de PvdA, ter wille van partijvernieuwing, niet be reid kan worden gevonden „de vlag van het socialisme neer te halen". Zo wel Cals als Thomassen willen de vooruitstrevendheid blijven binden aan levensbeschouwelijke uitgangs punten en normeringen. Hier raken wij het probleem van de ge leerden in Londen. Vooruitstrevend heid m&g immers niet losgemaakt wor den van normering! De opvattingen over een „betere wereld" en „wtl-zijn" lopen sterk uiteen. Wat vooruitgang lijkt kan met het oog op de toe komstige consequenties ook neer gang worden en wat soms behoudend schijnt, kan terugkoppelenzijn Irnn met het oog op de toekomst de juiste richting te houden. Burgemees ter Thomassen vereenzelvigt propres- switeit min of meer met socialisme: Cals denkt misschien meer aan een sociaal zeker gestelde leefruimte waarin de persoonlijkheid zich vrijer kan ontplooien, met de nadruk op persoonlijk eigendom en particulier initiatief. Wij willen hen niet op onze interpretaties vastklemmen. Waar het hier om gaat is. dat het begrip „vooruitstrevend heid" niet objectief is. Dat is op zich zelf geen bezwaar, als de subjectieve opvattingen alle tot hun recht kun nen komen en één dominerende theorie niet de overhand krijgt. Zo wordt bijvoorbeeld de culturele en technologische ontwikkeling door menigeen wél als een „voortgang' ge zien, maar beslist niet als een vtiBruit- gang. Velen zijn van mening dat deze voortgang een afgang is en dat de ware vooruitstrevendheid schuiltin religieuze verdieping en gehoorzaam heid. aam door God gegeven wetten. Wie eenmaal de grote verscheidenheid in progressiviteit heeft gezien, zal zich nooit kunnen vinden in de normloze progressiviteit van een grote door braakpartij. Hij zal zijn opvattingen gestalte willen blijven geven in een partij die gestalte aam deze intenties weet te geven, of hij zal zich van alle partijen afwenden en opportunistisch en akelijk stemmen. In één grote doorbraakpartij schuilt het grote gevaar dat wat de grote massa '.oor een dominerende pressuregroup als „progressiviteit" wordt voorgescho teld ook als zodanig wordt aanvaard. Dan is het afglijden naar een totali taire staat met ééni zaligmakend pro gressief patroon niet ver meer! Ten slotte kunnen wij niet té Jcritisch staan tegenover elke vorm vent—pro gressiviteit die slechts de grot£~lijnen van actuele waarden en wenselijk heden wil doortrekken. Wezenlijke progressiviteit kan nooit gefundeerd zijn in het heden, maar kan slechts zijn uitgangspunten nemen in de mo gelijkheden van de toekomst. Deze futuristischekennis berust helaas niet bij de politiserende menigte: zij is de vrucht van visionaire wetenschap die slechts bij enkelen kan berusten. H. V. SUPERMARKT 's GRAVELANDSEWEG 606—608 Zie onze advertentie pag. S

De Havenloods | 1967 | | pagina 1