9™ II?5 I3?5 halve prijs Samenstellen gevarieeerd programma moeilijk voor Oranjevereniging Gaat zondag de vlag in top bij DWS? DE POLITIE MELDT: EEN NAAIMACHINE KOPEN EN DUIZEND GULDEN IN CONTANTEN ONTVANGEN -n;! i DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 APRIL 1967 TJET moet beslist geen gemakkelijke taak zijn voor het bestuur van de Schie- damse voormalige Oranjevereniging, om bij ieder feestelijk gebeuren daar voor een programma samen te stellen. Het is minder moeilijk om daarop kritiek te laten horen, welke zich gewoonlijk richt op de beperktheid van de variatie, maar lastiger zal het zijn, om voor de feestviering bruikbare ideeën aan te dragen, die bovendien binnen de zeer beperkte financiële mogelijkheden liggen. Met drie feestelijke gebeurtenissen in heit vooruitzicht, de geboorte van het prinsekind, koninginneverjaring en viering van de bevrijding, werd er dit maal extra initiatief gevraagd. Ook feestelijkheden dienen zich aan te passen bij de moderne tijden en wat een eeuw geleden mogelijk was, zou zich thans minder goed lenen in het feestprogramma. We hebben in ons blad het programma voor de drie feestprogramma's reeds vermeldt. Licht&toet, stertocht, aubade, reveille, vuurwerk, kinderspelen, het zijn in het pro gramma terugkerende onderdelen. Zoals in vroeger jaren historische optochten de „topic" in feestprogramma's vormden. Neem het programma voor het bevrijdings feest op 20 november 1863, zoals dat toen door de heer G. Odé in een persoonlijk verslag werd beschreven. Allereerst: het was mooi weer en dat is door de eeuwen heen een belangrijke, zoal niet de belangrijkste factor ge weest. De avond voor de feestdag, wer den dan allereerst de „behoeftige militai ren", die deel hadden genomen aan de Slag bij Waterloo in Musis Sacrum ont haald. In de vroege ochtend reed het ver sierde postkarretje door de Schiedamse straten en het paard droeg mooie plui men. Ook de postillon had zich extra mooi gemaakt en zijn steek opgezet en droeg witte handschoenen. Zo haalde hij die ochtend zoals gebruikelijk de brieven van het station om die naar het postkan toor te brengen. Al vroeg in de ochtend waren de „rijk i. In de scholen werden de kin deren rijk onthaald. In de Gerrit Verboonstraat werd door het college van B. en W. de opgestelde Schutterij geïnspecteerd, waarbij vele leden het metalen kruis droegen. Een onafzienbare menigte was hierbij aanwezig. In de stad waren er de har monicaspelers die voor muziek en stem ming zorgden. Om half een vertrok van het Hoofd een stoet, samengesteld door het corps Zakkendragers met de Graan- en Kolen- meters. De stoet stelde voor: „De aan komst van Zijne Doorluchtige Hoogheid de Prins van Oranje". Kanongebulder kondigde aan, dat ,,de geliefde Prins" in zijn sloep bij het Hoofd in aantocht was. Hij stapte toen over in een met twee paarden bespannen rijtuig, naast hem zaten de Graaf van Hogendorp en Van Limburg Stirum. Muziekcorpsen en banieren gingen het rijtuig vooraf. Op de markt aangekomen werd de prins en zijn gevolg in het stad huis ontvangen en toegesproken en do Prins gedroeg zich bij dit alles „zeer waardig", aldus de geschiedschrijver. Des avonds trok dezelfde stoet weer door de stad, doch nu aangevuld door vele lampions. Des midags werd ten stadhuize door de burgemeester een receptie gehouden, waarbij diverse zangverenigingen voor het stadhuis zongen. De loodsen en sjouwerlieden van het Hoofd voerden in een gecostumeerde op tocht een sloep op een wagen mee, die zij aan de leuning der stadihuistrappen meerden. Prachtig was des avonds de illumina tie vooral aan de Haven en in de Plan tage werd door muziekcorpsen en Schut terij een uitvoering gegeven. Er stond een erepoort van 28 meter breed en 14 meter hoog. Het gemeente bestuur sloot de dag af met een vuur werk. Dat dus wel de eeuwen heeft kun nen verduren De Lange Kerkstraat was ter gelegen heid der Kroningsfeesten in 1898 versierd met erepoort, lampions en slingers. Alles verliep in de beste orde, geene wanklank werd gehoord en niet de min ste uitspatting deed zich voor. Er kan met volle oprechtheid worden getuigd, dat Schiedam op waardige wijze feest had gevierd". Aldus besluit het verslag der feestvie- ing op 20 november 1863. Onze Volkswording T aten we nu mee feesten met de 300- -Lj jarige gedenkdag van het „Begin on zer Volkswording" op 1 april 1872 en vol gende dagen. „Als Neerland feest wil vieren, Een feest der vaderen waard, Wier moed en trouw volharden Ons 't dwangjuk heeft bespaard; Dan zien wij steeds met vreugde. Trotsch op ons volksbestaan, In de allervoorste rijen Schiedam met eere staan. Aldus het eerste couplet van een feest lied (wijze: het Wilhelmus) en tijdens de optocht van de wagen der Schiedam se typografische vereniging „Adelphis- mus" uitgedeeld. Er waren commissies en sub-commis sies samengesteld voor de zes dagen feest. Op 31 maart luidden de klokken, op 1 april bij zonsopgang 21 kanonschoten, om 12 uur nog eens 21. Verder die dag: muziek, zang, opla- 12 u FABRIKANT OVERTREKT NU BANKSTEL VOOR BIJZONDER LAGE PRIJS Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 3111, Rotterdam, b.g.g. (el 28 34 63. ADVERTENTIE ENQUêTE OVER NAAIMACHINES TREKT STERK DE AANDACHT Rotterdam. Zeven vragen beantwoorden en duizend gulden in contanten ont vangen! Het klinkt sprookjesachtig, maar het is werkelijkheid. Pfaff. de grootste naaimachinefabriek van Europa, is doende in Rotterdam en omgeving een enquête te houden bii iedereen die van plan is zich een nieuwe naaimachine aan te schaffen. Voor de deelneemsters aan deze (schriftelijke) enquête heeft Pfaff een aantal beloningen gereserveerd. waar- De enquête draagt een algemeen karakter. De actie geldt dus niet alleen voor koopsters van Pfaff- machines. Geen wonder, dat deze enquête zo snel populair werd! Men dient zich om inlichtingen en formulier te wenden tot een Pfaff- naaimachinehuis. Voor Rotterdam en omgeving is dat het Pfaff Naai machinehuis, Stadhuisplein 34. Rotter dam-C. (tel. 121950). Men moet dit doen voor men zich een nieuwe naaimachine, van welk merk dan ook. aanschaft. De enquête loopt nog maar tot het eind van deze maand. Men lezeressen, die aan een nieuwe naai machine toe zijn, dan ook sterk aan raden zo spoedig mogelijk nog de kans te benutten om een klinkend bedrag in handen te krijgen, een detachement dienstdoende schutterij met eersteluitenant J. L. Gouxa. Neen, het vuurwerk ontbrak niet, 10 donderbussen, 12 grote luchtslagen, 20 Bengaalse potten. verder bommen. Daar zal het bestuur der huidige v.m. Oranjevereniging, officieel thans gehe ten: „Vereniging Nationale Feest- en Ge denkdagen" wel het meest nieuwsgierig naar zijn. Hier volgt dat. „De burgerij, plannen der Feestcommissie, bracht het aanzienlijke bedrag van f2776,52 bij een", zo wordt gemeld. Er moet nog een halve cent aan toegevoegd. Niet minder royaal betoonde zich het gemeentebestuur, de aanvraag om een toelage van f 1000 werd met op twee na algemene stemmen toegestaan, terwijl nogeens f 2000 ter opluistering van het feest middels versiering enz. werd toe gestaan. Hoeveel het in 1967 dan zou dienen te aijn, valt buiten dit kader. En dit verslag besluit; „Het sierlijk getooide Schiedam zette op 1 april ij Fe) irengei bovenal de stoffelijke ondersteuning, die e had kunnen totstand brenge Konings jubileum de - luchtballons, gekostumeerde ongekostumeerde optocht, verlicht! vuurwerk aan de Warande en des nachts verlichting, 21 kanonschoten. Op 3 april kinderfeest voor St. Joris Doelen en o.a. „Schiedamse hutspot-lied jes. En dan de optocht voorstellende: .Oranje en zijn Keurvendel!" Niet min der dan 162 nummers telde die voorstel ling, beginnend met tamboers, muziek korps van de Schutterij en fanfare uit Gent. Hellebaardiers, ruiters, graven en ridders, die allemaal een rol hadden ge speeld bij de bevrijding. Dragers van wapenschilden, burge meesters en andere „hooggeplaatsten," hoplieden enz. En dan allerlei gilden, typografen, va rensgezellen, branderspersoneel, kuipers, molenaars met tot sluiting van de trein. 12 mei 1874, ter gelegenheid van ,,'s Konings Jubileum", het zilveren kroningsfeest van Koning Willem III. En weer dreunden de kanonnen (waar zijn ook dié gebleven?) hun 21 schoten over Schiedam, luidden de klokken, trok de „muziektocht" door de stad werd op de Grote Markt de beeltenis van de Ko- 21 kanonschoten gevolgd door kerkdiensten. Dan muziekuitvoering op de Markt en in het Beursgebouw een voorstelling door de „Hofmechanicus" Bamberg. De historische optochten waren nog steeds „in", ditmaal een historisch-alle- gorische optocht. Piekeniers, allerlei „stamvaders" zo nen en dochters werden den volke ge presenteerd, besloten door „eene afde ling Hellebaardiers", met aanvoerder P. Kerssen te paard. In het allegorische ge deelte. het korps scherpschutters. een feestwagen met de Hollandse Maagd, een gedecoreerde wagen met Tweemast schip. Een wagen met de „hoofdtak der Schiedamse Nijverheid, de Branderijen. Verder diverse zegewagens, o.a. van de diverse Gilden. Slot van de dag: „Concert a La Strauss" in Musis Sacrum. Twee volgen de avonden, toneelvoorstellingen en con verter Op 18 mei werd het grote feest besloten. Ja, met een vuurwerk. We wa ren alweer twee jaar later: „groote Lucht- en Moordslagen met dubbele sla gen". „Groote Bommen", en „Carosse de Dames met 18 Cartouchen." Dat was pas feesten in die tijd! Het verkeer gaf toen ook wel moeilijk heden doch de burgemeester had „goéd gevonden het navolgende te bepalen: .Dat dien dag, van des middags ten, alsmede langs de Boterstraat en de Markt, niet anders dan stapvoets mag worden gereden: 2e Dat de Hoogstraat, Lange Haven, Korte Haven, Tuinlaan en Lange Nieuw- straat in eene richting mag worden be reden: 3e Dat de Appelmarkt en de brug al daar niet zullen mogen worden bereden; 4e Dat met paardenrij- of voertuig niet zal mogen worden stilgestaan. „1 bruggen worden doorgelaten. Wordende bovendien iedere herinnerd aan zijne verpli.gting, om de bevelen, hem dienaangaande door de beambten van Politie gegeven, onver wijld te gehoorzamen." Hetgeen dus kennelijk een eeuw gele den ook niet altijd gebeurde Maar fees ten kon men toen wel! ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder Woensdagavond 26 april zal in ge bouw Irene de 74ste jaarvergadering worden gehouden van vereniging uit de Ned. Herv. kerk te Schiedam welke o.a. het gebouw Irene exploiteert. Ais bestuursleden zijn aftredend de he ren H. Gotink en J. Sonneveld. Laatstgenoemde is herkiesbaar, doch de heer Gotink, die reeds 39 jaar voorzitter is van deze vereniging is heeft bedankt. Evenwel is door het bestuur hem ver zocht om nog een jaar de functie waar jarig bestaan. Als aanvulling der jaarvergadering, zal o.a. de film „Schiedam kiest voor het water" worden vertoond. De derby tussen de dames van DWS en Wilton, Is overduidelijk door Wil ton gewonnen Door het onbevangen spel hebben de bezoeksters van meet af aan het heft in handen genomen en DWS geen schijn van kans gegeven. Het is jammer, dat de dames van Wilton na de goed opgezette aanvallen teveel ver vallen in individueel spel, waardoor zeer veel goede kansen verloren gaan. De 4X waar Wilton mee won. bewees dat het momenteel beter in vorm is dan DWS. Voor zondag a.s. staat op het pro- W'mma Eridod—DWS en WFSnel- wiek. DWS won de ontmoeting in Schie dam met 74 wat de eerste nederlaag voor de Haagse dames betekende. On getwijfeld zijn ze nu op revanche be lust. Snelwlek, veroverde afgelopen zon dag de eerste twee punten en staal dan ook op de laatste plaats. Indien de da mes van Wilton met dezelfde inzet in het veld zullen komen als zondag j.l, tegen DWS, moet het weer een overwin ning kunnen worden. De dames van UVG waren gastvrouw voor het reserve-team van Hellas Bij de politie werd er over geklaagd, dat van fietsen die bij een school waren geplaatst, dynamo's werden gestolen of beschadigd. Uit het onderzoek bleek, dat vier jongens van 12 jaar zich aan de feiten hadden schuldig gemaakt tenein de met de dynamo's te spelen. Bij een controle in Schiedam-oost heeft de politie in totaal 65 oude brom fietsen en fietsen van de straat gehaald en naar het wrakkenterrein gebracht. blijvend goedkoper Wollen herenanklets, voor hen, die de hoogste eisen stellen aan voet-comfort... uit de series tot 4.50. Wollen ankiets van een bekend merk, hiel en teen extra ver sterkt, ideale sokken voor hen, die veel moeten staan of lopen- per paar voor nog géén een gulden zeventig. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze wollen herenanklets, in de maten 11 en 12 In modieuze dessins met fraaie dessinering, per paar voor De 17-jarige J.K. had een bromfiets gestolen en daarvan een wiel gedemon teerd. De rest liet hij in de Troelstra- laan achter. Toen hij met het wiel ver der liep. zag de eigenaar van het gesto len voertuig, de 19-jarige G.W.J. hem. Hij hield de jongen aan en leverde hem aan de politie over. Bij een door de Schiedamse politie gehouden controle van auto's werden op de Philippusweg 35 voertuigen aange houden. Het resultaat viel mee, want van een auto bleek een band te zijn ver sleten. Ui een op Spieringshoek geparkeerde auto van Mej. H. werden uit een afge sloten auto vier vloermatjes gestolen. Uit een bouwkeet aan de Johan de Witsingel, werd de jekker met bontkraag van de bouwvakarbeider J.M.G. gesto len. Doordat hij plotseling achter een ge parkeerde auto vandaan kwam en de weg op liep, werd de 8-jarige Rudolf A. Coenradi door een juist passerende auto en werd door de GGD naar het huis vervoerd. Twee tienjarige knaapjes uit Rotter dam die naar Scniedam waren gelopen, hielden zich op de Rotterdamsedijk be zig met het gooien van stenen naar een geparkeerde caravan. Toen mis werd ge gooid, kwam een steen tegen de ruit in de winkel van v.d.V. waardoor deze werd vernield en een schade van f 400.- veroorzaakt. Terwijl de bewoners afwezig waren is ingebroken in de woning van de fami lie B. aan de Laan van Spieringshoek. Uit een kistje in een kast op de slaap kamer werd een bedrag van £4800.-- ge stolen. Door een nog o rabekend gebleven autobestuurder die er snel vandoor was gegaan, werd op de B.K.laan nabij de Ary Prinslaan, een verkeerszuil omver gereden. Toen de 68-jarige bromfietser M. de U die op de Nieuwe Damlaan, nabij de Van Hogendorpstraat naast een wielrij der reed, werd gepasseerd door de 53- jarige bromfietser T. de Q, ontstond een botsing, waarschijnlijk doordat de U iets naar links was gegaan. Laatstgenoemde viel en liep een schouderfractuur op. Hij werd door de GGD naar het zieken huis vervoerd en kon na behandeling naar huis keren. O De Schiedamse politie vestigt er nog eens de aandacht op, dat het op zater dag en zondag verboden is met ingescha kelde motor van bromfietsen door het Beatrixpark te rijden. Het afgelopen weekeinde zijn in verband hiermee di verse processen verbaal opgemaakt. Toen het licht van de zebra op de Burgemeester van Haarenlaan nabij de Parkweg op groen stond, stak de 7-jarige Elizabeth Lagendijk, wonende in de Jan Oudegeeststraat de weg over. De be stuurder van een vrachtauto, de 34-jari- ge W.M.v.d.K. uit Zwammerdam, reed zonder meer door het voor hem rode licht, zodat het overstekende kind werd aangereden. Zij bekwam een hersen schudding en een gebroken linker boven arm. Door de GGD werd het kind naar het ziekenhuis vervoerd. De politie heeft tegen de chauffeur procesverbaal opge maakt. hadden het niet moeilijk. Het won te gen een slordig spelend team met 4—1 UVG bezet nu met 11 punten uit negen wedstrij-edn de derde plaats en zou nog een kansje op de titel kunnen maken Leider AHC moet dan echter wel heel rare builen vallen, wat heus niet in de lijn der verwachtingen ligt. Zondag is UVG vrij en kunnen de dames zich gaafl voorbereiden op de belangrijke ontmoeting op 23 april tegen EDH. De heren van DWS blijven de storm loop naar het kampioenschap voortzet ten. Afgelopen zondag heeft Animo weer eens kunnen ondervinden hoe moeilijk de blauw-witte aanval te stui ten is. Met een nederlaag van 165. konden zij de reis naar Den Haag on dernemen. Zondag a.s. speelt DWS uit tegen concurrent Roda. De Rotterdam mers kunnen met Operatie 55 nog een struikelblok vormen voor de Schiedam mers. DWS voert de ranglijst aan met 22 uit 11 en scoorde in die elf wedstrij den niet minder dan 188 doelpunten. Roda en Operatie hebben beide uit 10 wedstrijden 15 punten. Het team van DWS draalt momenteel bijzonder goed. Joop Breedveld en Jack Sigmond zijn bijzonder gevaarlijk. Ge steund door De Vries. Schoenmakers en Van der Heuvel, krijgt eerstgenoemd duo alle kansen zijn schotvaardigheid te tonen. In de verdediging is doelman Gerard Gommel een rots in de bran ding, die zijn medeverdedigers goed weet te dirigeren. Het zal ons dan ook niet verwonde ren als zondag wordt gewonnen en de kampioensvlag in het sportpark Thur- lede in top gaat. De heren van Wilton herstellen zich de laatste weken goed. Westlandia moest ondervinden, dat het nu slecht kersen eten is met de verdediging van de Schiedammers. Wilton bleef met een 14—9 overwinning baas in eigen huis. blij vend goedkoper 's Zomers en met vakantie- op reis of met 'n weekend, dan draagt U handige, elegante en modieuze jupons, die U nu gaat uitzoeken voor nog géén twee gulden. Een grote partij Nylon jupons, in een verrassend groot kleur- sortiment, met kant en met strookjes, in lichte en donker der kleuren, maar allemaal e' piekfijn afgewerkt. 0 Slechts 2 dagen 0 jongens -Terlenka-pantalons Let op het rode etiket Eersteklas jongenspantalons van be kende merkfabrikanten. Slanke model len, meten zonderriem, afgewerkt met nylon zakken en bandvoering, in 6 verschillende kleuren. Uitzonderlijk voorde ligt Maat 122, 128, 134, 140, normaal 23-S& u al deze mate Maat 146,152,158, 164, normaal 2Zr50 al deze maten Vanaf morgen 9 uur, zolang de voor raad strekt Geen telefonische of schriftelijke orders nyl°n ROTTERDAM Beijerlandselaan hoek Slaghekstroot ROTTERDAM Wesf-Krimkade Korle Hoogstraat Opening Groenoord Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij Nylon jupons, in diverse uitvoeringen, in de maten S (38-40) M (42-44) en L (46-48) in vele kleuren e dessins, Uit het jaarverslag van de Schiedam se Technische school blijkt dat, deze school 21 leerkrachten in vaste dienst en 10 tijdelijke leerkrachten telt., bene vens twee assist^it-leraren in tijdelijke- dienst. Door 318 leerlingen werd volle dig dagonderwijs genqten en 194 gedeel-5 telijk dagles van wie 49 uit Vlaardingen.1' Door 112 leerlingen werd individueel on derwijs genoten, waarvan 21 uit Vlaar dingen. In totaal telde de school per 31 de cember jl. 624 leerlingen, van wie er 338 veertien tot zestien jaar oud. 160 van zeventien tot negentien jaai vijf van negentien tot tweeëntwintig. Aan 117 leerlingen werd ee schrift uitgereikt. n getuig-

De Havenloods | 1967 | | pagina 8