„Winkels hebben voor aantrekken publiek warenhuizen nodig" Burgemeester Roelfsemabij opening lnhabe Bezoekers(sters) meningen tige Ben Hakkert ontving gouden plaat Gebroeders Damme vormen het Favorietcrossteam DE HAVENLOODS DONDERDAG .20 APRIL 1 Wat l *v va het oordeel van de bezokers van de Inihabe 1967 over de nieuwe presentatie van de Industrie- en Handels beurs Inhabé? We hebben de vraag een aantal van hen na de rondgang door het gebouw ge steld en als geheel waren er beslist wel tevreden klanken. zaken worden gedaan, hoewel hij moest toegeven daarvoor geen absolute aanwij zingen te hebben. En we hebben overi gens uit informaties bij verscheiden* standhouders de indruk ontvangen, dat nog aan het begin der beursdagen men op dat punt niet ontevreden was. De heer Hakkert in z |n zijn rede tijdens de opening van de Schiedamse Industrie- en Han delsbeurs Inhabé, heeft burgemeester H. Roelfsema een interessante ■beschouwing gehouden over de positie van de Schiedamse middenstand met betrekking ook tot de omliggende steden. „Aan producent en tussen handel staan talrijke middelen ten dienste, waren en goederen aan de consument te presenteren. In een maatschappij als onze westerse met haar in beginsel vrije produktie en consumptie is reclame en propaganda daarom een onderwerp van wetenschappelijke benadering geworden. Het aantal media tussen producent en consument breidt zich nog steeds uit. Zo begon kortgeleden in ons eigen land de psychologische beïnvloe ding van de consument door middel van de televisie," aldus burgemees ter Roelfsema. ..Het zal u hiet ontgaan zijn, dat ik zo straks de vrije produktie en con sumptie in onje maatschappij heb be perkt door de woorden ,,in beginsel omdat ik natuurlijk net als u heel goed weet. dat ter 'bescherming van de con sument de vrijheid enigszins is ingeperkt door eisen omft-ent prijs en kwaliteit. De prijzenafdeling van het Ministerie van Economische Zaken en de keurings diensten van waren van het ministerie van Sociale Zaken maken van de vrij heid een vrijheid in gebondenheid.. Maar overigens is de macht van reclame en propaganda 'over de geesten der men den heel erg groot geworden. Dat is we tenschappelijk nu langzamerhand wel bewezen. Ik,dacht, dat de organisatoren van deze' beurs juist ook daarom met optimisme de resultaten van hun werk tegemoetzien. En over die gewenste; re sultaten zou ik nu gaarne wat voortbor- duren. De studie van reclame en propagan da wordt in 'enkele sectoren verdeeld, o.a. in die vojfr de beïnvloeding van de kopersmarkt ia het' algemeen en' in die voor bèïnvloeaing van de lokale markt. De beurs. die. wij heden gaan openstel len, behoort ongetwijfeld tot de tweertfe sector. En in dit verband zie ik drie redenen, die aanleiding hebben kunnen zijn tot het opzetten van de consumen tenbeurs „Iïihabe" 1967. Greep op willen allereerst laten zien, wat in de lokale, eigen stedelijke sfeer verkrijg baar is. Zij willen opnieuw een duide lijke poging doen het Schiedamsg publiek en misschien toch ook wel consumenten in een wat verdere omgeving te bewij zen, dat héél dicht bij vele consumptie ve behoeften kunnen worden bevredigd, meer en 'beter dan velen soms vermoe den. Énïals dat bewijs geleverd wordt, zullen er diepere relaties tussen handel en bevolking kunnen worden gelegd. Met andere woorden:, het Schiedamse TV"ederland telt zo'n 1100 plcteahande- laren. Achthonderd daarvan worden door de platenmaatschappijen tot dé „be langrijke" gerekend en weer 50 van die 800 zijn het meest actief. Zij staan dan bekend om de goede verzorging, bedie- - ning in de winkel en het feit dat ze veel van muziek weten. Deze 50 verzor gen 60 procent van de Nederlandse pla- tenomzet, $n ais beloping daarvoor kri.i- en ook hij heeft dus een gouden plaat ontvangen. Een tweede gouden plaat kreeg de heer Hakkert toen hij 1000 den uitgespaard en de koopkracht, hier besteed, versterkt in allerlei opzicht de Schiedamse samenleving. En dan noem ik nog een derde re den, die geleid zou kunnen hebben tot het initiatief voor het houden van deze beurs. Het distributiebedrijf heeft een unieke kans, om door een bijzondere wijze van presentatie van goederen en waren de consumptie niet alleen te bin den. maar ook te stimuleren. En nu' kan men de vraag stellen, of al deze redenen voldoende zijn om de beurs te rechtvaardigen. Ik geloof per soonlijk van wel. Waarom? Zuigkracht mengesteld. ..Ik ben eigenlijk tussen de muziekin strumenten geboren en getogen", zegt de heer Hakkert. Vader en grootvader waren beiden dirigent en bovendien was vader ook nog kerkorganist. Ik heb ook hog een eigen orkest gehad en speelde daarin bas. gitaar of drums. Nu hebben we nog het mandolinegezelschap „Oni", dat in de superieure afdeling speelt en verder ben ik ook nog directeur van Muziekschool Hakkert". Naast al deze drukke werkzaamheden ziet de heer Hakkert ook nog kans een drukke winkel te leiden, waar alles op langspeelplaten een unicum in de het gebied van muziek verkocht wordt, platenwereld binnen zes weken ver- zowel platenspelers, platen als muziek- kocht. Het was een langspeelplaat van TT~'"J organist Stef Meeder, waarvoor de heer Hakkert mede het programma had sa- Schiedam is stellig onderhevig aan de zuigkracht van en naar elders. Hoewel er .veelvuldig over de lokale ver bindingen wordt geklaagd, zijn zij nog net goed genoeg, om de Schiedammers met hun portemonnaie naar Rotterdam te lokken en ook wel naar Den Haag, Delft of Vlaardingen. Die zuigkracht heeft niet in alle distributiebranches dezelf de intensiteit. Het sterkst doet zij zich gelden in de branches van de duurza me gebruiksgoederen, waarvan men blijk baar in de grotere centra als Rotter dam en Den Haag grotere sortering en meer keuzemogelijkheden verriiacht. Mis schien móet ik daaraan nog toevoegen, dat het kopen in anonimiteit ook vaak als een belangrijk voordeel wordt ge- ziew bij het besluit om elders te kopen. Duidelijker gezegd: een vrouw koopt niet graag een japon, die met prijs en al in een plaatselijke etalage heeft gestaan, ook al zou ze die overigens gaarne aan haar garderobe toevoegen. Bovendien mag men niet -vergeten, dat bepaalde distributievormen, om dat zo eens uit te drukken, grote aantrekkings kracht uitoefenen. Als voorbeeld noem ik de Lijnbaan in Rotterdam, een win kelcentrum, dat zelfs buiten het Wa terweggebied bekend is geworden. En met name ook de aanwezigheid van en kele grote warenhuizen in. fié directe om geving van de Lijnbaan vormt nog een extra-koop-psychologische stimulans, die zeer diep en zeer ver reikt. Als tegenwicht heeft Vlaardingen in dit opzicht reeds enige voorsprong op Schiedam gekregen. Daar is een be gin gemaakt met het bouwen van gro tere koopcentra ter ondersteuning van de aanwezige middenstandszaken. Ik meen te hebben onderkend, dat de in vloed van Vlaardingen e baar wordt in Schiedam. noch onderschatten.' Zo moet Schiedam niet rekenen op een distributiecentrum, dat Rotterdam naar de kroon zou kunnen steken. Maar Schiedam kan zich naast Rotterdam ze ker een centrum van een tweede rang orde veroveren. Als men het wil. Men benoeft het niet te willen. Met rangorde duid ik hier geen kwaliteit van aan te bieden produkten aan, maar eer de om vang van het winkelapparaat en de groot- I aat ik het nog wat concreter uit- L werken. Ik geloof persoonlijk, dat in onze gemeente in de distributie-appara- tuur een goed uitgangspunt is gelegen in de oude Hoogstraat, die hard aan het vernieuwen is. Deze boogvormige win kelstraat'leent zich bij uitstek voor een gezellig, intiem winkelen. Er is plaats voor veel kleinere speciaalzaken, die ech ter, zo leert de ervaring elders, naar het moderne levensgevoel ondersteuning nodig; hebben van in de nabijheid gele gen warenhuizen. De vraag, of men daar door de concurrentie aantrekt, is niet meer belangrijk. Natuurlijk ontstaat er wel concurrentie tussen warenhuis en middenstandsbedrijf, maar het samen spel levert als resultaat een hogere om zet voor beide categorieën van verkoop plaatsen. Met andere woorden: winkels -hebben voor de uitbreiding van omzet en het aantrekken van publiek waren huizen in de omgeving nodig. En om gekeerd, warenhuizen gedijen tussen win kels. Is dit nu in Schiedam realiseerbaar? Ik durf dat niet met zekerheid te zeggen. Er heeft zich namelijk in on ze stad een merkwaardige en interes sante discussie ontwikkeld over de toe komst van de oude binnenstad. De filo sofie doet opgeld, dat de oude stad in haar oude opzet, bebouwing en structuur behouden dient te blijven, dat de aan wezige bouwwerken dus niet zouden mo gen verdwijnen, maar zouden moeten worden gerestaureers, om dan in de ge restaureerde stadsdelen aan de jeugd een mogelijkheid te bieden zich daar creatief uit te leven. Afgezien van de vraag, of restauratie mogelijk of ge wenst of financieel uitvoerbaar is, moet men kiezen tussen twee saneringsfiloso fieën. Men behoudt de oude 'bebouwing en spreekt daarmede dan ook uit, dat de Hoogstraat verstoken zóu moeten blij ven van de ondersteunende functie van warenhuizen. De naaste toekomst moet uitmaken, welke richting Schiedam kiest. In de 19e eeuw heeft men zich afge keerd van het havenbedrijf. Men kan af stand doen van een modern winkelcen trum en kiezen voor een andersoortige positie van Schiedam in hét Waterweg gebied. Dat naast een modern winkel centrum in het hart van Schiedam een nevencentrum voor in hoofdzaak ver bruiksartikelen in Kethel gewenst en mo gelijk is, staat, dacht ik, buiten kijf. Een ontwerp voor zulk een wijkcentrum is in de maak. Aan" buurtvoorzieningen van grotere Of kleinere omvang ga ik hier thans voorbij. Intussen zullen er nog vele organisatorische, stedebouwkundige en vooral ook financiële problemen moe ten worden opgelost, voordat Schiedam in de oude, zowel als in de nieuwe stacï een distributie-apparaat van allure zal hebben opgebouwd. Nadrukkelijk zou ik daarbij willen opmerken, dat de reali sering ervan slechts heel gedeeltelijk bij de overheid ligt. Zij kan alleen maar en kele voorwaarden scheppen die door het particulier initiatief zullen moeten worden aangegrepen als een uitgangs punt voor veel activiteit. Mevrouw Den Hoed ten beu ts toch ook meen te mogen zien als een hulpmiddel, dat wordt gebruikt en in de plaats treedt voor andere, nog niet in Schiedam aanwezige distributie vormen. Deze beurs is, als het ware, de voorloper of, als dat liever hoort, ver vanger van het Warenhuis. Ik hoop dat de organisatoren met hun arbeid succes zullen behalen. Voor zich zelf en voor Schiedam en de Schiedammers. Ik hoop Dg heer Van Pelt Allereerst dé heer L. van Pelt uit de Korte Singelstraat, die lid is vaii de Ka mer van Kóóphandel en Fabrieken voor Beneden-Maas. „Keurig van opzet en inrichting, een uitstekende presentatie van handel en middenstand", luidde zijn oordeel Een sfeer, zoals men deze wel kan 'aantreffen op groter exposities -Het is voor de Schiedamse winkelier nood zakelijk dat hij naar buiten komt. Let maar eens op alles wat er thans in Vlaardingen gebeurt". Wel, stelde de heer Van Pelt zich de vraag, of er veel Ook Stedelijk Museum aanwezig op Inhabé De heer G. de Geest vertegenwoor digt het Stedelijk Museum, dat een gro te stand heeft op de tentoonstelling. Hij vertelde over de kunstvoorwerpen, die het museum exposeert. Een klein ge deelte van de voorwerpen, die in de buurt van Schiedam zijn opgegraven en die het museum in zijn bezit heeft, ligt 'hier in vitrines. Kruiken, uit 350 v. Chr. een Jacobakan uit 1425 en een kogelpot uit 1160. Ook historische gebruiksvoor werpen van de beroemdste Schiedamse industrie, de distilleerderij zijn hier te bewonderen. Een schilderij van Isaac Israels hangt naast een reproduktde van het Zakkendragershuisje. in een andere gedeelte van de stand overheerst het moderner werk. Ook hier weer repro- dukties naast origineel eigen bezit van het museum. De stand van de Papaver De gebroeders Damme bij hum crosser ünkele bezoekers blijven staan bij de V-J stand van de rijwiel- en bromfiet- senhandel Favoriet. Geen wonder, want als blikvanger fungeert een fraaie crossmotorfiets en een wegracer, die door de eigenaars van de Schiedamse zaak, de gebroeders H. H. Damme. he lemaal zelf zijn gebouwd. Sinds enkele jaren vormen de gebroeders Damme liet racingteam De Favoriet en doen zij aan bijna alle nationale crosses mee. Hans Damme (21) rijdt samen met de Schiedammer Aad de Rooy (20) op de 50 cc-motor, terwijl zijn oudere broer Hennie (26) da conditietraining van. het tweetal verzorgt. Dit is hem niet he lemaal vreemd, want sinds enige tijd is Hennie gediplomeerd oefentrainer van een schaatsploeg van de KNSB. Hennie Damme vertelt hoe hun Favo- riet-racingteam bijna altijd in de junio renklasse bij de snelste tien behoort. ..Bijna iedere zondag zijn we met ons team op pad en nemen dan deel aan verschillende wedstrijden. De motorfiet sen fabriceren we hier in de Schiedam se werkplaats helemaal zelf, behalve het motortje natuurlijk. Het team heeft een eigen transistorontsteking ontworpen waardoor de befaamde contactpunten overbodig zijn geworden. „Zelfs de Sachs- fabriek heeft belangstelling voor onze vinding", gaat hij trots verder. Zondag, 7 mei zal het racingteam Favoriet deelnemen aan de nationale orosskampioenschappen, die in de 's-Gra- venlandse polder zullen worden gereden. Zij zujlen dan 'uitkomen in de junioren klasse voor 50 cc motoren. „We hebben weer heel wat aan onze motoren gesleuteld", zegt Hennie Dam me, „en ik denk, dat we bij de komen de races wel weer goede resultaten kun nen behalen Vooral op dat sleutelen legde Hennie de nadruk, want hiermee wil hij zijn klanten tonen, dat de repa ratie van bromfietsen aan vakmensen moet worden overgelaten. Hoe gemakkelijk men tegenwoordig bij elkr .r gaat „buurten", bewezen ook mevr. Den Hoed vergezeld van haar dochter Marian van het Burgemeester Verhulstplein in Vlaardingen. „We missen hier toch wel iets be kenden moeder en dochter, „namelijk de sfeer. Je vindt nu net niet dat hetgeen je wenst bij een bezoek aan een dergelijke beurs", aldus het eenparig oordeel. Goed, men was tevreden over hetgeen werd getoond en het was inter essant genoeg, doch enthousiast waren beide dames nu niet direct. Henk Lamphen en Wim Verstoep „Reuze vinden we het hier, we zijn nu bijna twee uur aan het rondlopen, maar vervelen ons beslist niet", aldue het enthousiasme ven de vrienden Henk Lamphen XHogenbanweg 84c in Rotter dam) en Wim Verstoep (Damlaan 66). Zc verklaarden weinig staftds zonder meer voorbij te zijn gelopen maar het meest interessant vond dit tweetal de stand van „Tropica" met vissen en zo. Of ze nog eens terug zouden komen de zer dagen" „Als we de kans krijgen, beslist wel", zeiden ze eenparig. Mevrouw Burger en Van Wijk Tenslotte mevr. C. Burger uit de Tol lensstraat 18b en mevr. A. van Wijk uit de Boerhavelaan 118, die we bezig vonden met iets extra's op de beurs te kopen. Dat vonden zij wel prettig, dat daartoe gelegenheid bestaat, doch de klacht was: „Er zijn eigenlijk te weinig stands van huishoudelijke aard. Ook nu» je wei de gezelligheid, zoals je die b.v. op de Femina vindt. Als geheel is het wel interessant en leuk ingericht. Een dergelijke beurs zouden ze eigenlijk ie der jaar moeten houden, wanneer je dan in iets grotere huishoudelijke goede ren nodig zou hebben, kon je hier wel licht goed keus maken". Of zij het be zoek aan de beurs zouden herhalen? Ook thans kregen we een bevestigend gntwoord. Overigens is de door ons meer ge hoorde klacht over het ontbreken van sfeer en gezelligheid, niet geheel onge grond. De vrijwel permanente reclame toespraken die door de luidsprekers schallen, leiden af en rijn op den duur vermoeiend en hinderlijk. Wat meer muziek zou ongetwijfeld op prijs wor den gesteld- Bezoekster Papaverstand „Je voelt je meteen al veel fijner" Temidden van stands met meubels, wasmachines en apdere huishoudelijke apparaten stond op de Schiedamse In habé de stand van de Papaver, de par fumerie-speciaalzaak aan de Gerrit Ver- boonstraat. In gemakkelijke stoelen la gen twee bezoeksters van de tentoonstel ling, terwijl hun gezicht verfraaid werd door schoonheids-specialisten. „Je vyelt je meteen al veel fijner", zei een van de daimes tevreden, ,,als ze je gezicht zo opmaken". De heer P. V. K. Kappelhof vertelde ons dat zaterdag werd begonnen met één stoel en één schoonheidsspecialiste, maar dat er zoveel dames kwamen om over huidverzorging geadviseerd te wor den, dat men ijlings een tweede stoel had moeten bijplaatsen. „We moesten zelfs dames afwijzen, en dat kan natuurlijk niet", zei de heer Kappelhof. „Iedereen kan hier gratis advies krijgen op het gebied van huid verzorging. Sommigen durven niet goed, maar als ze eenmaal in de stoel zitten, is het de taak van de schoonheidsspe cialistes deze „drempelvrees" weg te nemen. Allernaar stellen ze de adviezen Wand-decoraties sieren stand van Oase Maandagmorgen was het stil op de Schiedamse beurs Inhabé. De Jonge Jan- ny Meyvogel stond die ochtend in de stand van Oase, de luxe geschenkenwin- kel op de Dam. Zij vertrouwde ons toe, dat ze normaal op kantoor zit, maar deze ochtend dq firma op de tentoon stelling mocht vertegenwoordigen. Zij liet de houten wanddecoraties uit de Philippijnen zien, het prachtige Wedge- wood aardewerk en het glaswerk uit Leerdam en Duitsland. Voorzichtigheid was ook hier de moeder van de porse leinkast en heel behoedzaam liet Janny ons een prachtige glazen karaf zien. af komstig uit Maastricht. Sierlijke glazen stonden, netjes als soldaten in het gelid en met het porseleienen servies waren tafeltjes smaakvol gedekt. op prijs. Wij zijn depositair van het sohoonheidshuis Henriëtte Hubart en er worden ook regelmatig demonstraties bij ons in de winkel gegeven. Het is echter de eerste keer. dat we zo iets ip i u 'itoonstelling doen", aldus d» 'mér K rpelhof.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11