Hoek van Holland stukje Rotterdam aan Noordzee nlSSS^Sl Diploma's uitgereikt aan de chr. land- en tuinbouwschool DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 APRIL 1967 S'd 13 V. 9 - r Het eindpunt by Hoek v IN een feestelijke bijeenkomst werden ln de Chr. Land- en Tuinbouwschool te Maasland de diploma's uitgereikt aan de leerlingen van de vierde klas. waarbij alle ouders aanwezig waren. Nadat de directeur van die school de heer B. Weys op de gebruikelijke wijze de bijeenkomst had geopend, kregen enkele leerlingen het woord, waarin zij het een en ander vertelden over hetgeen zij op school had den geleerd. Na de gebruikelijke koffie pauze, kreeg de voorzitter van de com missie van toezicht burgemeester F. J. Groot Enzerink het woord, die de leer lingen een toepasselijk woord voor hun verdere leven meegaf. Alvorens over te gaan tot het uitreiken van de diploma's aan de geslaagde kan didaten voor de richting landbouw en de tuinbouwdiplouna's richting groenteteelt, werd eerst nog namens het bestuur van de school het woord gevoerd door de voorzitter de heer Jac. van der Wel, die de leerlingen op het hart bond het ge leerde in de praktijk toe te passen. Na mens de leerlingen bedankte Huig Haag- oort, de directeur en leraren voor het on derwijs en de prettige omgang, de fijne sfeer en alles wat zich in deze jaren had gekenmerkt. Namens de leerlingen bood hij de directeur een boekewbon aan. Na dat de directeur namens de leraren zijn leerlingen had gelukgewenst en de leer lingen had verzekerd, dat steeds een be roep op hem kan worden gedaan werd deze bijeenkomst met dankgebed gesloten. hJ*ei na,V}en vJjn, de leerlingen die voor net landbouwdiploma slaagden zijn (mei i Voor de geluidsjagers RECORDERBANDEN langspeel 61 m. spoel 7,5 cm i.80 180 m. spoel 10 cm 4.05 270 m spoel 13 cm 6 25 360 m. spoel 15 cm 8.95 540 m. spoel 18 cm f 11.80 Ledige haspels v.a. 21 ct. 6. P. v. DAALEN Zn. Sedert 1900. Korte Hoogstraat 16 Tel. 34 50 06 - VLAARDINGEN Vaar seizoen wordt feestelijk geopend De Schiedamse Modeljachtvereniging De Viking, zal bijzondere kleur geven aan de opening van het nieuwe vaarsei- zoen op zondag 30 apriL De bedoeling is een wedstrijd te houden zowel met door middel van radio bestuurde vaar tuigjes, als diverse zeilschepen. In de vijver worden dan twpe parcoursen uit gezet. Een en ünder zal des morgens om half elf aanvangen en toegankelijk zijn voor het publiek. Voor het bijwonen van deze gebeurte nis, is, o.m. de burgemeester van Schie dam en het bestuur der Nederlandse vereniging van modelbouwers uitgeno digd. Keeds hebben zich dgrtig leden van de vereniging voor deelneming aan deze wedstrijd aangemeld. Buiten het strand is er niet veel. En kele restaurants en hotels. Op en langs het strand voornamelijk seizoententen. Als het een warme dag is geweest, met duizenden mensen op het strand is het na zeven uur 's avonds in Den Hoek doodstil. De mensen trekken na een dag weg en komen de volgende morgen weer terug. Dat er wel emplooi is voor een horecabedrijf bewijst Het Jagershuis van Toon de Jager. Zomer en winter door is het vol, op dagen met slecht weer moet hij meer „nee" verkopen dan met goed weer. Dat vertellen dat er geen plaats is zit de heer De Jager dwars. „Neem nu eens die mooie dagen die we begin van dit jaar hebben gehad. Tjokvol was het hier, ook bij mijn collega's en nog moesten we mensen terugsturen. Dpt is te gek om los te lopen. Iedereen heeft tegenwoordig een auto. Al gauw zegt men: „Laten we even naar Hoek van Holland gaan". Het is geen reclame als we dan nee moeten zeggen. Je kunt ook niet zeggen tegen de mensen wacht maar even misschien komt er wel een plaatsje vrij". Bewust klein gehouden een II tussen haakjes zijn leerlingen die gelijktijdig het handmelkdiploma be haalden): L. van Berkel (H), Maasland; H. Dekker (H), Wateringen: H. Haagoort (H), Rozenburg; J. Kalisveert (H.) Schiedam; J. Kleiwegt (H), Hoek van Holland: A. Noordam H.), Schipluiden; J. P. Snijders (H), Schipluiden; J. Son- neveld (H), Maasdijk; K. van der Spek, Schiedam; C. van Staalduinen (H). V laar dingen; P. van STaalduinen (H). Maasland; W. Vedder (H), Monster; M. Verschuur, Vlaardingen; A. van Vliet (H), Maasland; G. van Woerden (H). Maasland: J. van Woerden (H), Maas land; A. Zonneveld (H), Loosduinen. Te vens werd aan de volgende leerlingen hel tuinbouw diploma richting groenteteelt uitgereikt: J. Kleiwegt, J. Sonneveld, K van der Spek, P. van Staalduinen. G. van Woerden en A. Zonnenveld. Een uitzicht over de Noordzee. Wie beter wil zien kan gebruik maken van de verrekijkers. TS het dan misschien waar, wat som- ■1 migen beweren, dat Rotterdam Hoek van Holland bewust klein houdt? Dat het alleen maar aan zijn havens denkt? Toon de Jager gelooft daar niet in. „Rotterdam wil wel maar de machtige instanties die veel in de melk te brokke len hebben zijn Defensie, Waterstaat, Do meinen en Delfland. Toon de Jager zegt: „Luister eens, een ondernemer die wil bouwen, een hotel bijvoorbeeld, kan geen stukje grond kopen. Huren heeft ook geen zin, want er worden geen garanties gegeven. Niemand is toch zo gek om miljoenen te gaan investeren als er geen zekerheid is dat men een aantal jaren kan blijven zitten". „Kijk naar mijn zaak", zegt de heer De Jager. „Een unieke plek in Europa, in de hele wereld mag ik wel zeggen. Wat is dat waard meneer het is niet te betalen. Maar voor uitbreiding heb je zekerheid nodig, die is er niet. Je moet toch we ten- of je een jaar, yijf jaar of meer kan blijven zitten anders begin je niet eéns. -Toon de Jager ziet met lede ogen de mensen vertrekken omdat er geen ac commodatie is. Maar als er anderen bij komen dan is dat concurrentie. Is de heer De Jager daar niet bang voor Hij heeft nu het rijk alleen. Toon de Jager lacht wat schamper. „Wie bang is voor concurrentie heeft geen goede zaak". Laat ze maar komen, graag zelfs. Ik heb mijn klanten toch wel. Maar men sen terugsturen hoeft niet. Het is niet al leen het strand ook de Waterweg trekt en niet zo zuinig. Het staat in de-weekeinden tjokvol auto's langs het water, dat geeft weer parkeerproblemen. Maar dat is weer een hoofdstuk apart. Iemand die ook zo zijn wensen heeft is adjudant Van Dijk van de gemeentepolitie. In zijn ka mer op het fraaie politiebureau wijst hij op een grote kaart aan hoe de ligging van Hoek van Holland is. „U ziet het is net een zak", zegt hij. „Als je er bin nenkomt kan je rondrijden ihaar je moet er eigenlijk langs dezelfde weg uit". Daarmee is gelijk het probleem van adjudant Van Dijk en zijn mensen getekend. Het verkeer in goede banen leiden is een opgaaf die bijkans onmo gelijk is. Als het druk is en wanneer is het dat niet in Den Hoek dan is de be schikbare parkeerruimte binnen de kortst mogelijke tijd vol. En dat betekent dat er honderden geen plaats kunnen vin den. Meer parkeerruimte en betere toe gangswegen dat.zijn belangrijke wensen. Het hoeven ven de adjudant beslist geen prachtige terreinen te zijn. Als het maar vlak is dan is hét mooi. Er moeten veel auto's kunnen staan. Zolang die ruimte er niet is pio niert adjudant Van Dijk maar door. Pioneren is trouwens iets dat hij op veel terreinen doet. Hij zit ver van zijn wijk bureau op het Marconiplein in Rotter dam. Dat geeft wel eens problemen als er snel iets moet gebeuren. Tijd om eerst de lange weg van overleg met Rotterdam af te leggen is er niet altijd. Dan komt het aan op zo goed en zo snel mogelijk tot een oplossing komen. Ad judant Van Dijk kan wat dat betreft Mieel wat vertellen. De relletjes met no zems op brommers van enkele jaren te rug zijn door hem binnen korte tijd on mogelijk gemaakt. Last van druktema kers op he* strand heeft hij gehad, maar dat was gauw voorbij. Met zijn vaste kern van agenten en met speciale zo- merversterking in het seizoen staat hij voor een niet eenvoudige taak. „er is hier geen centraal gezag iemand waar men zich tot kan wenden". Dat maakt dat men nog al eens bij de politie-adju- dant aanklopt. De heer Van Dijk is lang zamerhand van alle markten thuis. Dat is evenwel het boeiende van het poli- tiebestaan in Den Hoek, ook al is het wel een vermoeiend ook. Parkeerproblemen TAE problemen van het parkeren en de ontoereikende wegen geven de grootste zorgen, vooral als straks het seizoen weer begint. De voorzitter van de Hoekse wijkraad, de heer L. van der Houwen, heeft zijn eigen ideeën over Hoek van Holland. Dat er best iets moois van is te maken gelooft hij al heW lang. Hoe het moet gebeuren daar zit het hem in.' Neem de Hoekenaar zelf, hij ziet niet zoveel in de uitbreiding van de badplaats. Als het zo blijft als het nu is, vindt hij het best. De heer Van der Houwen kijkt als voorzitter van de wijkraad even verder. De mogelijkheden om van dit stukje Rotterdam aan zee iets moois te maken wil hij benutten. Er kan genoeg gebeuren. Lang heeft Hoek van Holland in een uithoek gezeten. De indruk dat men het in het 30 kilometer oostelijker gelegen Rotterdam wel geloofde deed bij velen opgeld. HOEK VAN HOLLAND is de badplaats bij uitstek van de Rotterdammers en van de andere bewoners van het Waterweggebied. Wie zou die naam nog nooit hebben gehoord? De Nederlander kent hem al was het maar via de radio, als de afwijkingen van de waterstanden worden doorgegeven. Duizenden kennen het plaatsje aan de kust omdat ze er langs varen als zeeman of passagier. Ook buitenlanders, die misschien nauwelijks iets meer van Nederland kennen dan Amsterdam en Rotterdam, zegt de naam Hoek van Holland iets. Het is het eerste en laatste stukje Europa dat ze zien op weg naar andere streken van de wereld. Hoek van Holland, een naam die internationaal bekend is. Maar wat betekent Den Hoek nu als badplaats. Er is een mooi breed strand. De ligging aan de Waterweg, waar per dag honderden schepen in- en uitvaren is enig in de hele wereld. Zomer en winter door komen er dromipen mensen, vooral in de weekeinden. Ze kjjken naar de scheepvaart of naar de zee die soms nog meer trekt bij slecht dan bij mooi weer. Zo bezien heeft Hoek van Holland alles om uit te groeien tot dé badplaats van het land. Toch is dat by lange na niet het geval. Hoek van Holland als hadplaats en als vermaakcentrum is niet te vergelijken met Scheveningen, Zandvoort of desnoods Bergen. Nu kunt U wielsierringen kopen voor Uw automobiel, die hier door met één ruk in de luxe sfeer terecht komt. Sets van- 4 stuks wielsierringen, uitgevoerd in roestvrij chroom lichtmetaal. Wielsierringen, ook voor Uw auto (wij hebben voor meer dan 30 merken sierringen in voorraad) die Uw wagen in eens een heel ander gezicht geven, verkopen wij per set van 4 stuks voor nog géén zeven gulden. Geïsoleerd TVE heer Van der Houwen verzuchte ook nu nog: „We liggen te veel ge ïsoleerd. Alles moet vanuit Rotterdam gebeuren. Je moet steeds naar Rotter dam om iets voor elkaar te krijgen. Daar gaat veel tijd inEitten. Feitelijk hebben wij als wijkraad geen enkele bevoegdheid. Niettemin is de voorzitter van mening dat er de laatste tijd een verandering aan de gang is. De heren in Rotterdam hebben wel wat voor met Hoek van Holland. De heer Van der Houwen merkt dat aan de vele bezoeken die hij op de Coolsingel aflegt. „Webe halen als wijkraad soms leuke succes sen maar het is dikwijls wel trekken". De wens van de heer Van der Hou wen voor Den Hoek. Allereerst de wo ningbouw. Hij zou wel wat meer hui zen willen bouwen. Dan verder accom modatie voor de badgasten, parkeer ruimte en aanpassing van de wegen aan het steeds toenemende verkeer. Een an der idee van hem is een bejaardenflat langs de kust. De ouderen die heel hun leven in Rotterdam hebben gewoond zou den dan een levensavond in een mooie omgeving kunnen hebben. Daarbij denkt de heer Van der Houwen meteen ook weer aan het plaatselijke aspect. Dat flat gebouw zou uitstekend geschikt zijn om recreatieruimten te scheppen. Voor vere nigingen en dergelijke kan op de bega ne grond ruimte worden gemaakt. Er is nog iets waar de wijkraadvoor zitter zich mee bezig houdt. In de zo mer wordt het 6500 inwoners tellende Hoek van Holland haast eens zo groot als de zomerhuisjes aan de rand van het dorp weer bewoond gaan worden. Honderden Rotterdammers hebben hier hun eigen zomerverblijf waar ze het he le seizoen door blijven. Veertig jaar ge leden is dat al begonnen en sindsdien is het terrein met de zomerhuisjes een plaats op zichzelf geworden. De heer meer ruimte kwam, Bij uitbreiding van Van der Houwen vindt het echter een allesbehalve mooi dorp. De huisjes staan veel te dicht op elkaar. Als het aan hem lag zou hij graag zien dat er wat het vakantiedorp zal daar rekening mee moeten worden gehouden. Dat de heer Van der Houwen niet zon der reden verwachtte dat Rotterdam zich meer aan Hoek van Holland gele gen zou gaan laten liggen is gebleken uit het bezoek van de wethouder van stadsontwikkeling de heer Polak, de di recteuren van stadsontwikkeling en de stedebbuwkundigen van Rotterdam, de heren Fokkinga, Brouwer en Gorter. De bedoeling van dit bezoek was een structurele ontwikkeling van Hoek van Holland. Terecht constateerde de heer Van der Houwen dat men nu gelukkig als wijkraad in het vooroverleg werd be trokken en niet alleen maar werd ge confronteerd met vaststaande plannen zo als vroeger. Veel plannen Rotterdam is heel wat van plan, dat is zeker. Een belangrijk aspect van de be sprekingen gold de ontwikkeling van de dorpskern. De Prins Hendrikstraat zal als winkelstraat gehandhaafd blijven. In de Rietdijkstraat komt ruimte voor voor zieningen voor het uitgaansleven. Dt plannen spreken van een groot hotel waarmee de wens van bijvoorbeeld de heer De Jager ook in vervulling gaat. Er komt langs de Harwichweg een be bouwing in vier lagen. Vanuit zee kan dat een aardig gezicht opleveren. De „skyline" van Hoek van Holland is nu weinig spectaculair. Het plan voor een bejaardenflat zoals de heer Van dei- Houwen dat schetste kreeg een willig oor van de mensen van stadsontwikke ling. De toegang tot het dorp wordt bereikt in de toekomst via de Langeweg. Men komt dan op een soort brink waar volgens de plannen winkels moeten komen. Het eigenlijke dorpsplein komt aan de in gang van het oostelijk deel van het dorp. in het geografisch centrum. Op het een halve hectare grote terrein kunnen ai lerlei festiviteiten en andere activiteiten worden gehouden. Hier kan in de toe komst ook een wijkgebouw komen. Hoek van Holland krijgt zijn nieuwe haven. Het probleem van de verzilting zal de realisering niet in de weg staan. Een onderzoek hééft uitgewezen dat de tuinbouw zich geen zorgen behoeft te maken. De haven zal weinig gelegen heid geven voor industrievestiging. Ook zal er veel geautomatiseerd worden. Veel arbeiders zullen er dan ook niet geplaatst kunnen worden. De ontwikkeling van Hoek van Holland zal evenwel gunstif worden beïnvloed. Er zullen mensen bij komen. Waar die gaan wonen is nn een vraag. Wel zijn er plannen die fnd- ren in de opvang van de sterke bi volkingsgroei in dit deel van het land in Hoek van Holland. In het noorden van de plaats is een groot woongebied te De wensen van adjudant Van Dijk zullen ook hier en daar in vervulling gaan. Het parkeerprobleem blijft moei lijk. Achter de Prins Hendrikstraat is echter een parkeerterrein voor 200 auto's geprojecteerd. In ieder geval een begin. Beetje pech W/ANNEER al deze plannen werke- lijkheid worden is een vraag die moeilijk is te beantwoorden. Geld is iets waarover Rotterdam zoals de meeste gemeenten niet erg ruim beschikt. Wat dat betreft heeft Hoek van Holland een beetje pech. De aandacht voor Den Hoek is er echter en dat is al een hele stap in de goede richting. De positie van en clave in het Westland blijft, maar de nadelen daarvan zullen minder worden. Rotterdam trekt zich in leder geval het lot van deze stadswijk aan. Nu de zaken zo staan-zal er wel meer gaan gebeuren. Rotterdam aan Zee met dezelfde allure als de havenstad Rotterdam moet voor deze dynamische stad een uitdaging zijn. Rotterdammers staan voor niets, zegt men. Rotterdammer in hart en nieren Toon de Jager zegt, als het om de vaar geul in 'de Waterweg gaat: „Het is te gek als Rotterdam moet bedelen om die geul. Die geul is een landsbelang, daar eet heel Nederland van. De rege ring moest eigenlijk zeggen tegen Rotter dam, schiet een beetje op inplaats van te praten over het geld. Ieder schip brengt toch zijn geld op", vindt de heer De Ja ger. Hij is ervan overtuigd dat Rotter dam het desnoods alleen wel kan. Zo be zien kan Rotterdam ook op andere pun ten in Hoek van Holland veel bereiken. Domeinen, Waterstaat, Defensie. Delf land zijn wel machtig maar Hoek van Holland is Rotterdam. Het begin van de ontwikkeling is er. begint de verkoop /I Va" Gilt sierringen, MM 1MM voor Ciin of schrift, best.

De Havenloods | 1967 | | pagina 13