nonopolfj Schiedammers leven in een stad van afbraak VERZOCHT Naar de tuin van Nederland Combi 'MODERN' ABSOLUTE ZEKERHEID DUIZENDEN DULDENS BB0MN6! KUNSTGEBITTEN Reinigingsdienst vraagt gemeente materialen Bedilziek volkje geeft u slop VAN HEES l DE HAVENLOODS weekblad voor Schiedam 16e jaargang no. 25 - donderdag 20 april 1967 Deze editie wordt buis aao huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssei en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAUE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 918, Telefoon 366900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad "en WESTBIAAK 25, ROTTERDAM fr TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) ir POSTGIRO 18344 ij ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ij UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" BLOEMEN EN BOMEN ZOUDEN ZAAK OPVROLIJKEN 'n koelkast van MEN kan het van een optimistische en pessimistische kant bezien, maar een feit is, dat de hedendaagse Schiedammers in een stad van afbraak leven. We weten dat we hiermee de situatie wel wat over trekken. Het is zo, waar men in Schiedam ook loopt of kijkt men de indruk krijgt van een stad in wording. Pessimistisch bekeken: Schiedam is een stad vol triestheid en afbraak, met naargeestige, rommelige open vlakten die voor niemand, behalve mogelijk de schooljeugd enige aan trekkelijkheid bezit. Ook voor degenen die oude fietsen, emmers, puin en al ander waardeloos bezit dichtbij en gemakkelijk kwijt willen raken. Schiedam heeft het oog gericht op de toekomst. De burgemeester heeft in diens rede tijdens de opening der Inhabe daarover een interessante beschouwing gegeven, waarover elders in dit blad meer. Het geestesoog van de burgemeester zag óók een stad in wording, een stad van de middenstand. Het is prettig en opbeurend dit allee te lezen, maar momenteel zitten we nog middenin de naakte feiten en open afbraakterreinen in het hart van de stad. Schiedam is inderdaad een stad van de afbraak.1 Hier hqalt de sloper het ene oude pand na het andere omlaag, soms verdwijnt een hele straat tegelijk. Voor de rest: afwachten totdat de stads planner zijn grote onthullingen gaat doen. En wat dan? Het valt niet te verwachten, dat een week daarna de bouwers vol enthousias me aan een te verjongen binnenstad be ginnen. Er zal ook dan nog heel wat wa ter door de Maas stromen alvorens het nieuwe stadsbeeld zich presenteert. Intussen blikt dag in dag uit, jaar in jaar uit iedere Schiedammer naar de haveloze open vlakten met veelal op d- panden, die i sloper KIJK AAN DE BINNENKANT VAN IEDERE WIKKEL VAN CALIFORNIA SOEP-IN-BLIK. REPARATIES 30-karaats gouden kroon per kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010 12 60 10 Trams 1. 2, 3, 4, 9, 10, 16 11 en bussen 31. én 14 achtergrond pandi staan te smeken, ker voortbestaan af te helpen. Er zijn in de Schiedamse binnenstad drie van deze naargeestige open gaten geslagen, nl aan de Vlaardingerstraat—Vellevest. waar de verdwijning van café Beyers- bergen een gebied deed open leggen, dat een haveloosheid demonstreert, als men in slechts weinig andere steden zal aan treffen. Zelfs met de beste visioenen zal niemand hier enige bewondering voor Schiedam kunnen opbrengen. Vele jaren ligt er ook reeds in alle leegheid en verwaarlozing het terrein langs het Spin huispad, een ..invalspoort." naar het stadhuis. De jongste ontmanteling werd uitgevoerd aan de Kreupelstraat, waar een nieuw sloopgebied is gepresenteerd waardoor de trots van de Schiedamse binnenstad, de Broersvest een volko men ontluistering heeft ondergaan. Het moet allemaal gebeuren, wie zal dit ont- Restauratiekosten van Stedelijk Museum De gemeenteraad van Schiedam stelde de in 1962 een bedrag van ƒ539.500.- beschikbaar voor de restauratie van de linkervleugel van het Stedelijk Museum, welk bedrag in de vergadering vaft 22 juli 1963 werd verhoogd met ƒ249.332.- tot ƒ788.832,-. Op 22 november 1965 ver leende de raad een krediet van ƒ71 000.- waarvan f 50.000,- bestemd was voor de stoffering en de installering van deze vleugel. Het overige bedrag was voor enkele noodzakelijke voorzieningen, wel ke buiten de restauratie vielen. Het door de raad verleende krediet voor de restauratie, verbouwing en in richting van de linkervleugel van het museum bedraagt dus in totaal ƒ838.832. Dit bedrag is niet voldoende gebleken. De werkelijke kosten bedragen n.l. ƒ933 259,13, zodat het krediet van 838.832,- met 94.427.13 is overschre den. Deze overschrijding is te wijten aan de vele tegenvallers, welke bij de restauratie aan dé dag traden, waardoor de uitvoering van het werk langer heeft geduurd dan was gepland, alsmede aan het extra tekenwerk, dat hieraan was verbonden. Bovendien zijn hierbij van invloed geweest de verhogingen van lonen en sociale lasten, die werden doorberekend. De subsidiabele kosten, welke' de mi nister van Cultuur, Recreatie en Maat schappelijk «Werk op grond van de vroe gere gegevens had vastgesteld op 702.072,. zijn door bovenvermelde over schrijding eveneens hoger komen te lig gen en bedragen nu 802.056,92, derhal ve een verhoging van 99.984,92. Aan het rijk en de provincie is verzocht om ook in deze hogere uitgaven subsidie te verlenen. De directeur van d,e Schiedamse Ge meentelijke Vervoer-, Reinigings- en Ont- smettingsdienst heeft ons bericht, dat twee bestelauto's van de Gemeentelijke Technische Bedrijven, daterend van resp. 1960 en 1961 en geheel afgeschre ven aan vervanging toe zijn. De kosten van twee bedrijfsklare bestelauto's wor den geraamd op f 12.615, af te schrijven in ten hoogste 5 jaar. Met deze aanschaf is rekening gehouden in de geleidebrief bij de begroting 1967. In het kader van de geleidelijke ver vanging van de versleten en afgeschre ven veegwagens, uitgerust met bezine- motoraandrijving, is het gewenst t.b.v. de Reinigingsdienst van de drie voor 1967 geplande elektroveegwagens voor lopig eén aan te schaffen. De elektroveegwagens, die nu enige jaren in gebruik zijn, zijn een grote ver betering gebleken t.o.v. de veegwagens met een benzinemotor; het onderhoud is belangrijk goedkoper, de bediening een voudiger en het geheel is bedrijfszeker- der dan de veegwagens met benzine horen bedragen ƒ8.260,-, af te schrijven in ten hoogste 5 jaar. Voorts is het gewenst met het oog op een wat betere bescherming van het per soneel tegen regen en koude, om de bei de eerst aangeschafte elektroveegwagens alsnog te voorzien van een cabine. De praktijk heeft uitgewezen, dat de aan vankelijke bezwaren tegen cabines op veegwagens (met het oog op het ver keer) niet of minder gegrond waren. De kosten van twee polyester cabines, die eenvoudig op beide veegwagens zijn aan te brengen, worden geraamd öp ƒ2.300.-, of te schrijven in ten hoogste 3 jaar. Nieuwe predikant doet intrede in Schiedam Ds. H. van Veen te Maarssen, die het beroep naar de geref. kerk van Schie dam heeft aangenomen, zal zondag 21 mei afscheid nemen van die gemeente. Hij zal dan op 4 juni zijn intrede doen in de geref. kerk van Schiedam, kennen en er zal nog v«ïl meer ge sloopt en „geopend" worden, alvorens de Schiedamse Phoenix gaat herrijzen. Men zou met dit alles nog vrede moeten en kunnen hebben, indien er althans iets werd gedaan om al die vunzige blootheid wat te bedekken. Leefbaarheid EEN bloempje hier en een boompje daar. zou Schiedam niet alleen wat meer van die vermaarde en moderne „leefbaarheid" geven, maar ook de triestheid van al dat gesloop gemakke lijker doen vergeten. We hebben slechts drie min of meer „uitgestrekte gebieden" genoemd, maar overal in de stad zijn gaten door de slopershamer geslagen. Zelfs de Broersvest bleef niet zonder wonden. Dan zijn er nog de vele dicht getimmerde, ontruimde woningen, die de macabre vin het oude Schiedam wan kel ondersteunen. Hoe lang nog? Stadsplanner Fledderus zal wel zien. Schiedam wacht wel af. Zal het nog één. twee. drie, vier, vijf jaar of nog langer duren voordat de Schiedamse binnen stad de vernieuwing zal ondergaan? Nie mand weet het. niemand waagt een voorspelling. Daarom hier de vraag herhaald welke menig Schiedammer zich zal stellen: „Waarom niet wat fleurigheid, op welke manier dan ook in dit naargeestig stads beeld aangebracht?De wethouder van financiën zal ongetwijfeld problemen te over hebben om „rond" te komen, maar dit behoeft geen reden te zijn, om alles te laten liggen zoals het ligt. Mogelijk dat in samenwerking met de dienst voor stadsontwikkeling en plantsoenendienst aan het moderne „zwart Schiedam" iets kan worden gedaan. Hoogstraat 2 - Schiedam Tel. 26881 dinsdag 8; woensdag o zaterdag 7-9.15; zondag 7-9.15; Donderdag 8; vrijdag 7-9.15; HET LOON VAN DE ANGST 14 MARCHEER OF STERF KENNEDY 14 BEKENTENIS VAN EEN PROSTfTUéE 18 laa Dit is het beeld dat de vlakte aan Vlaaringerstraat—Vellevest vertornt. Slachtoffertje Van aarenlaan overleden Zonder tot bewustzijn te zijn gekomen is woensdag de 12-jarige Max Gebhardt te Schiedam overleden, die op 27 januari op de Burg. Van Haarenlaan door een, door rood licht rijdende vrachtauto, werd aan gereden en zwaar gewond. Op het ogen blik verblijft nog in het ziekenhuis Gerda Dukker, wiens toestand echter vooruit gaat. De overige vier slachtoffertjes kon den reeds eerder hét ziekenhuis verlaten. Franse expositie in Stedelijk Museum Dinsdagavond 25 april zal in het Ste delijk Museum Schiedam de opening plaatsvinden van een expositie van wer ken door acht Franse schilders onder de titel „Peintres de Paris". Het zijn werken van Abboud, Debree, Karskaya, Messagier, Miotte, Moser, Nallard en Rebeyrolle. Onder auspiciën der vereniging vrien den van het Stedelijk Museum Schiedam wordt donderdagavond 27 april in de aula van het museum een concert ge geven door het Pleyel-kwartet, bestaan de uit Willem Noske, viool, Josee Stor- diau altviool, Victor Bouguenon, cello, Jolle de Wit, fluit, allen leden van het Residentie-orkest,,- Uitgevoerd worden werken van Mpzart, Bach, Van Delden en Viotti. Elk jaar komen duizenden toeristen uit Engeland per vliegtuig naar ons land om de bollenvelden te zien. Uit Duitsland komen ze eveneens bij dui zenden per auto of touringcar om naar de tuin van Nederland te kijken. Voor iedereen is het elk jaar weer opnieuw een onvergetelijk gezicht. Omdat zij, die het nog nooit hebben gezien, beslist eens in de gelegenheid moeten worden gesteld naar deze streek te gaan en om dat zlj„ die er eens zijn geweest, er ah tijd weer willen terugkeren, heeft ons blad een aantal aantrekkelijke reizen ge organiseerd. Onze tochten, die gemaakt worden in comfortabele luxe touringcars, voeren via Den Haag en Wassenaar naar de bollenstreek. Aan weerszijden van de weg ontrolt zich dan het onvergetelijke panorama van de honderden bollenvel den, die daar als een veelkleurige lap pendeken liggen. De bussen stoppen bij de Keukenhof, het domein waarop Jacoba van Beieren haar jachtslot liet bouwen. Hier vindt men een bloemententoonstelling met perken, waarin meer dan vijf miljoen bloemen van velerlei soort zijn verwerkt. Oude Brandersbuurt in Brandpuntnieuws Vanavond zal „Brandpunt" aandacht besteden aan de Schiedamse Branders- buurt. Twee dagen beeft een filmploeg onder leiding van de redacteur Ad Lan- gebent opnamen gemaakt in dit oude stukje Schiedam. Hij voerde gesprekken met de jongeren die bezig zijn de Brandersbuurt, in af wachting van het besluit van de ge meenteraad, er zo goed mogelijk te la ten uitzien. Aan het woord komen ook verschil lende leden van het comité. De uitzen ding begint om 10 uur op het eerste net. In de uitzending zullen waarschijnlijk ook beelden te zien zijn van vroegere gebeurtenissen rond de Brandersbuurt zoals de 60-urige demonstratie. We zijn een bedilziek volkje. Daar worden we regelmatig aan herinnerd, zelden echter zo duidelijk als de taatste week. We zijn er allemaal lange tijd mee vertrouwd, dat er een groepje mensen is naar men zegt representatief voor onstyolk die be kijken of de films die aan de markt komen geschikt voor ons zijn. Af en toe wordt er wat geknikt (meestal blote lichaamsdelen) en soms wordt er ook een verboden. Eigenlijk heel gek, die Centrale Filmkeuring. Men hoeft zich alleen maar even voor tfe stellen dat er ook voor ons beoor deeld zou worden wat we mogen le zen of beluisteren De Filmkeuring heeft in eerste instan tie nu de film „Ongewijde Aarde" van Jef van der Heijden verboden. Als motivering wordt o.a. opgegeven, dat „er gesold wordt met lijken". Dit blijkt gewoon niet waar, iets derge lijks komt in de film niet voor. Voorts wordt er gesteld, dat er mensen te zien zijn, die, als ze geweten hadden, dat ze in deze film terecht kwamen, vast niet hun medewerking zouden hebben gegeven. Behalve dat dit na tuurlijk nog te bezien valt is dit een punt waar deze keuring niets mee te maken heeft. Dat merkt Van der Heij den eventueel wel voor de rechter, rjgi als bijvoorbeeld Kees Brusse van zijn produkt .flensen van Morgen' Men kan verder veronderstellen dat de keurmeesters er een „belediging van een bevolkingsgroep" in hebben gezien, in casu de rooms-katholieken de veel bekritiseerde film „Africa Addio" van de Italiaan Jacopetti in Amsterdam is gaan draai en. De Filmkeuring heeft deze film waarin stellig allerlei bedenkelijke ten- denzen zoals racisme naar voren ko men, niet afgekeurd. Terecht, de kij ker moet dit zelf maar beoordelen Voor een keuring valt hier niets te doen. evenmin als bij de voorgaande films. Maar wat gebeurt er nu in het zo „nieuwlichtende" Amsterdam? Men houdt er vooraf 'n teach-in en besluit tot uitreiking van stencils aan het pu bliek bij de ingang van de bioscoop. In dit geschrift wordt de bezoekers voorgehouden welk een verwerpelijk produkt zij gaan zien. Zeer merk waardig is, dat allerlei „progressieve mensen", waaronder bijvoorbeeld een medewerkster van Vrij Nederland, dit met alle geweld doordrijven. In andere gevallen hebben zij vele ma len dit soort bemoeiingen als betutte- larij aan de kaak gesteld. En nu moet opeens wel een beïnvloedina vooraf plaats vinden. Het was duidelijk dat ze „Africa Addio" het liefst verboden hadden, maar dan hadden ze op de stoelen van de zo zeer gewraakte Filmkeuring moeten zitten Het schijnt ons toch in het bloed te zit ten, dat beleren en bevoogden. Bij oud en jong, bij politiek links en rechts bij gereformeerden en atheïs ten. We kunnen er niet precies de vin ger op leggen, maar zit in dit alles niet een brok wederzijds wantrouwen ten aanzien van eikaars gezond ver stand en intenties, ten aanzien van onze democratie en zo meer? Het komt ons voor dat dit een goede dia loog tussen de diverse tegengestelde groepen, die tegenwoordig op tal vdn terreinen hoog oplaait, danig i Inschrijvingen lichtstoet Voor de lichtstoet komen reeds de no dige inschrijvingen binnen. Aantrekke lijke folders zijn naar vele adressen ver zonden. Vanzelfsprekend kunnen echter niet allen bereikt worden, die voor deel- ilame wel interesse hebben Zij, die nog willen deelnemen, kunnen zich tot uiterlijk 22 april a.s. opgevi bij de heren P F. van der Ploeg, Bui- van Haarenlaan 458, tel. 265105 of bij d heer A. M. Schoof, „Mercurius", Lange Haven 77, tel. 268812. die eveneens over de organisatie de nodige inlichtingen kun" nen verstrekken. De lichtstoet-commissie verwacht, dat velen er aan willen mede werken, dat de 2e lustrum-Lichtstoet een groot succes wordt. STOOPMAN JUWELIER Sidderende Singelbewoners Naar aanleiding van hetgeen we heb ben medegedeeld over de onaangename situatie die is ontstaan doordat toene mend zwaar verkeer 'over de Singel in Schiedam is gaan rijden, heeft thans de Verkeerscommissie een onderzoek inge steld om vast te stellen in hoeverre het mogelijk zal zijn enige verbetering te verkrijgen in de situatie. Woensdag 26 april en donderdag 27 april worden in de Schiedamse huis houd- en industrieschool aan de Prins Mauritsstraat de openbare lessen ge houden. De bezichtiging van dit prachtige park vergt enige uren, maar de schoonheid en de bloemenweelde zal elke vermoeid heid verre houden. De tqcht voert echter nog verder door de bollenstreek. Zo zal men bijvoorbeeld bij Vogelenzang een panorama zien met een ongekende bloemenschat, die bij ie der nog lang in het geheugen zal blijven. Elders in dit blad staat een advertentie, waarin de data en de vertrektijden voor deze tocht staan opgegeven. Tevens kunt u daarin vinden waar en hoe de kaar ten voor deze onvergetelijke tochten be- stejd kunnen worden. SUPERMARKT 's GRAVELANDSEWEG 606—608 Zie onze advertentie pag. 3 De speciaalzaak p schoenreparatie J Schoenservice Aletdastraat 50 o Tel. 15 70 61 Altijd vlug klaar üuogsutascii;

De Havenloods | 1967 | | pagina 1