Stoomtrein in Schiedam vond roemloos einde TELEFONISTE-TYPISTE DE GRUTTERSTEEG illllp: KRATZ In alle zaken van de firma Van Loon - Dam, JOH. BOELE N.V. Krimpen a. d. Lek I K£)«mgs' Zo zag de Koemarkt er omstreeks 1900 Paardetramverkeer bij het station. voor Géén tel. of schrift, best. Ifliil Delfshaven, doch al spoedig doorgetrok ken tot de Coolsdngel. In 1906 werd de stoomtram vervangen door de elektrische - tram. De stoomtram was zeer populair, in 1885 werden bijna 600.000 passagiers ver voerd welk aantal in .1903 zelfs tot 1.3 miljoen was gestegen. Aanvankelijk reed de tram van het Marcóniplein ou der aan de dijk en kwam dichtbij het eindpunt weer naar boven, In 1920 werd de dijk verbreed en kon de lijn dus bo venop worden gelegd. In 1929 werd lijn 4 doorgetrokken naar Schiedam en in 1930 de stad Schiedam in het autobus- net opgenomen. Het waren de particu lieren bussen, die bepaalde stadsgedeel ten u'it hun isolement verlosten. Ontsporingen DIT alles is dan niet gegaan via een „gladde baan", er zijn nogal eens ontsporingen geweest. Letterlijk en fi guurlijk. Het feit. dat in september 1913 bij de dijkopgang van Schiedam een bijwagen van de tram oorspronkelijk een deel van de paardetram, ontspoorde was aanleiding tot verbetering der situatie. Maar ook van de stoomtram was iets dergelijks al eens gebeurd. Woensdag avond 22 januari 1902 liep voorbij de wissel een lange wagen uit de rails. De koppelling brak toen geprobeerd werd de wagen weer in de rails te trekken. De passagiers hadden toen de wagen reeds verlaten. Met veel geklingel, stoom en rook baande het trammetje zich een weg. Het ging er gemoedelijk naar*toe. want een enkele maal stapte de machi nist even van zijn machine om ergens onderweg in een kroeg een afzakkertje" te pakken. De wagens hadden een petro leumverlichting. Het schommelen en slingeren van de wagens had nogal eens tot gevolg, dat er ontsporingen plaats vonden, hetgeen dan uiteraard een ste vige vertraging veroorzaakte in het ver keer, Er bleken overigens genoeg ge- zwaren te zijn geweest tegen dit „ver snelde" verkeer, hoewel dat „snel" wel zeer betrekkelijk kon worden genoemd. Er was halverwege de dijk een wissel plaats ingesteld. Het gebeurde vaak des winters, dat ten gevolge van de gladheid de tram niet kon rijden. De moderne tijd stelde nieuwe eisen, waaraan moest worden voldaan, en zo heeft de stoom trein tenslotte een roemloos einde ge vonden. Voor naar GERO Korte Hoogstraat 18 Rotterdam Telefoon (010) 135763 Apothekersdienst De dienst vangt aan vrijdagavond om zes uur. Dienst apotheek Van Westen dorp, Parkweg 207, tel. 267674. vanaf I mei 9 uur tot en met 4 mei apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein 17, tel. 267532. Met een lichte stijging, waar oorspron kelijk de naam steeg aan is ont leend, loopt de Gruttersteeg van de Nieuwstraat naar de Hoogstraat. Dit smalle pad is al eeuwen oud en is in de loop van zijn bestaan, al vele malen van gedaante veranderd. Maar nog steeds maakt deze steeg een oude indruk en wat schilderachtigheid betreft hoeft het voor de veelbesproken Brandersbuwt niet ander te doen. Octave DeConinck. Krattdvrslmurt In Brandpunt is aandacht besteed aan de Brandersbuurt. Ik meen daarom wel enige opmerkingen te mogen maken, me de omdat uw blad misstanden zóals de ze in Schiedam voorkonden aan de kaak durft stellen. Welnu dan, dat er jongeren zijn die durf en energie genoeg hebben om iets te bezwaren van het inzicht en eigentijdse daterend van einde 19e en begin 20e eeuw, kan ons ouderen alleen maar vreugde schenken. Uit wat deze jeugd wil blijkt, dat zij de tijd beter begrijpt dan de vroede vaderen van Schiedam. Deze jongelui moet echter aan het ver stand worden gebracht, dat de tomantiek hand aan hand moet gaan met de wer kelijkheid. Met de hulp van een com missie 'uit de burgerij moet het mogelijk zijn tot een bevredigende oplossing te komen. Met de hulp van Monumenten zorg waaraan bekwame architecten zijn verbonden is dit zeer wel mogelijk Bovendien ligt hier nog een taak voor de middenstand. De gemeente moet wor den belet een brandweerkazerne mid den in de stad te zetten. Ten eerste al omdat het van die plaats af moeilijk Is om uit te rukken. Waarom niet cen traal uit Nieuwland? Ofwel Prins Bern- hardlaan voor de bejaardenflat! Het hart van Schiedam heeft men sen nodig, zodat nog niet meer kleine zelfstandigen moeten verdwijnen en de gezelligheid van het even-er-uit-zijn (voor anderen het in de stad zijn) weer terugkeert. Daar is iedereen mee gebaat B. SCHOLTE Van Ruysdaellaan 62a Rotterdam, Schiedam binnen reed. Vóór die tijd reden er reeds omnibussen, een concessie uit 1879 stammend, waarmee de Schiedam mers al erg blij waren. Maar de stoomtram deed het toch weer beter, al zag de lokomotief niet altijd kans de zaterdag- en zondagavond tram tegen de hol van de Schiedamsebrug in Delfshaven te zeulen. De machi nist stookte de machine goed op om er het laatste beetje stoom uit te persen, maar soms moest er mankracht van de passagiers aan te pas komen. Voor het „stadsverkeer" heeft Schiedam een „Schiedamsche Tram weg Maatschappij" gekend, die op 30 oktober 1901 werd gesticht en op 19 september 1902 twee lijnen ging exploiteren. Zowel met de paarde- tram als stoomtram zijn vele en velerlei belevenissen geweest. De aanvraag voor de stadspaardetram in 1901 was niet de eerste, in 1880 hadden twee Rotterdamse kooplieden concessie verworven, maar zij hébben er nooit gebruik van gemaakt. De stadslijnen van 1901 hadden betrekking: A. Station— Singel—Emmaplem— Broersvest-Koemarkt en B. KoemarktG. VerboonstraatLange Nieuwstraat HoofdstraatHoofdplein. Dan was nog een lijn C. ontworpen: EmmapleinBroersvestL. Kerkstraat Grote MarktHoogstraatKorte DamBeursplein. Beide eerstgenoemde lijnen moesten al dadelijk in exploitatie worden genomen, C. zou volgen. Het zou een 15-minutendienst moeten worden. Heer erg winst gevend bleek het zaakje niet te zijn en de Hollandse IJzeren Spoorweg Maat schappij, die belang bij dit stadsvervoer had, paste nogal eens bij. Hoofdstraat. Men had die eigenlijk bij het station willen bouwen, doch dat stond de gemeente niet toe. Al spoedig bleek, dat de bruggen in de lijn Koe marktStation belemmerend werkten. Het waren enkelsiporige lijnen met twee wisselsporen aan de eindpunten. De eer ste tijd had de train het bijzonder druk en waren de resultaten in financieel op zicht niet onbevredigend. Men kom per aandeel zelfs f 14.38 als winst over het eerste jaar uitdelen. Het tarief bedroeg 5 cent per rit van bijna 3 km, doch ge leidelijk begon de belangstelling voor de tram te dalen. In 1906 moest een wijzi ging der tarieven worden ingevoerd, doch dat kon de zaak niet redden. De elektrificatie van de tram naar Rotter dam maakte de situatie nog moeilijker. dat de paardetram een zeker cachet aan de stad gaf, zelf exploiteren werd niet gewenst geacht. Het waren de gebroe ders Hoek die twintig paarden voor de tram hadden aangeschaft. Er waren zes gesloten rijtuigen door Beynes gebouwd, ieder voorzien van drie raimen. Om streeks Pasen 1903 kwamen er twee open rijtuigen bij, of de weersomstandig heden toen beter waren dan in 1967. kon den we uit de geschiedstukken niet ver nemen. Er was ook nog een open goe derenwagen. De remise was aan de blijvend goedkoper U wilt toch na elk seizoen Uw kleren motvrij opbergen. Daarom hebben wij nu in deze serie een speciale aanbie ding van originele vinyl kleding- hoezen. Geen gewone hoezen, maar ex tra groot, anderhalf maal zo breed als normaal, nèt afzonder lijke kasten, waar U toch uiterst handig door het openen van de treksluiting Uw kleding kunt bereiken. Koop nü Uw motzakken met solide frame en versterkte rits sluiting voor nog géén drie gulden. Elektrificeren riEN werden de plannen bespraken am de lijnen ook te elektrificeren. maar dat bleek voor deze beperkte lij nen niet mogelijk en daarom werden plannen gemaakt een lijn naar Vlaar dingen door te trekken. Evenwel was de medewerking van de overheid zo gering, dat zulks niet uitvoerbaar was, Lijn C. is nimmer tot werkelijkheid geworden. Het jaar 1908 was welhaast catastro faal voor de STM. Het gehele jaar door was de baan wel ergens niet te berij den als gevolg van allerlei werkzaamhe den aan de riolering, bestrating enz Men kon sneller lopen dat met de paar detram gaap! Uiteindelijk werd de ex ploitatie overgedragen aan de RTM. Ge leidelijk stegen de exploitatieresultaten weer. In 1917 kwam het einde van de Schiedamse paardetram -De rails werd opgebroken en daarmee was dit stuk ge schiedenis voorbij. Het waren de gebroe ders Willems die een omnibusdienst be gonnen. later door de RET overgeno men. Intussen was de RTM begonnen met de stroomtramvenbinding Rotter dam-Schiedam. Men betaalde toen in de le klas 30 cent. 2e klas 20 cent. Delfs havenSchiedam le klas 20 cent. 2e klas 15 cent. Een maandabonnement resp. f 4.50 en f 3,-. Deze lijn werd in 1881 geopend, aanvankelijk Schiedam— blijvend goedkoper OVERTREKT NU BANKSTEL VOOR BIJZONDER LAGE PRIJS' Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25 3111, Rotterdam, b.g.g. iel. 28 34 63. DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 APRIL 1967 Agenda Schiedam DONDERDAG 27 APRIL: Aula van het Stedelijk Museum, concert Pleyel Kwartet, ver. vrienden v.h. Sted. Mu seum, 20.00 uur; Arcade, Kath. Bond voor Bejaarden en Gepensioneerden, jaarvergadering, 14.00 uur; Chr. Sociale Belangen: C.B.C. ledenvergadering, 20 uur; Irene: N.C.V.B., vergadering, 2000 uur; Musis Sacrum: S.G. toneelwedstrijd Amateur Theaterbureau Intermezzo „En toen kwaim dr. Frost". VRIJDAG 28 APRIL: De Amstelbron: Gruno, ledenvergadering, 20.00 uur; Ire ne: Chr. Gymn. Ver. Juliana, jaarfeest, 20.00 uur; Musis Sacrum: Gemeentewer ken, feestavond, 20.00 uur; Tivoli: Greens R B Sociëteit, beatavond, 20' uur. ZATERDAG 29 APRIL: Arcade: SVIN. dansen 20.00 uur; Bad Groenoord. ope ning, 09 00 uur; Chr. Soc. Belangen: Re ceptie t.g.v. de heropening Grote Zaal, 15.00 uur: Irene: Sportclub Schiedam, feestavond, 20 uur; Korfbalclub Schie dam, jaarfeest. 20 uur; Musis Sacrum: Oranjetoal 20.00 uur; Opstandingstkerk Soc. Den Teirquast, dansavond. 20 uur. Sporthal Margriet: Chr. Gymn. Ver. Ju liana, juibileumtoernooi, 12.00 uur; Tivo li: Sohded. Jazz Sociëteit Guillaume, bij eenkomst met R B Group The Exsep- tion, 20.30 uur. ZONDAG 30 APRIL: Beatrixpark: Sohied. Modeljachtver. ..De Viking", opening vaarseizoen, 1030. Tivoli: Green's R B Sociëteit, dansavond, 19-30 uur. Passage Theater: tjm. 26 april. dag. 2 en 8, za 2 - 4.15 - 7 - 9.15, zo 4.15 - 7 9.15. wo 8.15 ,,Lost Command", 18 jaar. LOKOMOTIEF HAD HET ZWAAR telef. 01895 -3244 heeft plaats voor een voor eenvoudige correspondentie en het bedienen van telefooncentrale (3 lijnen). Indiensttreding 1 juni of eerder. Onweerstaanbaar zijn deze vlot te voorjaarsblouses,., in drie modellen, die grote succesnum merszijn in onze Blouse-afdeling. Blouses, die U niet genoeg kunt hebben, die variatie brengen in Uw garderobe en dfê U morgen uitzoekt voor nog géén vier en een halve gulden. Blouses met fijne naaldplooitjes en strikje gegarneerd - met grote strik en stoffen knoopjes - en blousjes in pepita ruitjes, geheel contrasterend afgepas- Vrijdag en zaterdag verkc wij deze voorjaars- en zor blouses in diverse kleuren in df maten 38 t/m 46 Vrijdag en Zaterdag verkopen wij deze kledlnghoezen, met ruimte voor een massa kleding stukken. alle naden versterkt en afgebiesd, voor Géén tel. of ichrift. btit. L IT POLITIE RAPPORT Doordat hij tussen twee 'eparkeerde auto's plotseling de weg overstak werd de zesjarige Alexander van Buytene aan gereden door een auto. bestuurd door een 18-jarige bijrijder B. W. Z. uit Oud dorp. Het knaapje brak zijn rechter been en werd door de GGD naar de Dr. Noletstichting vervoerd. Op de kruising Lange Nieuwstraat— Kerkstraat verleende de 25-jarige tim merman P. C. H. uit Zundert met de door hem bestuurde auto geen voorrang aan de bromfietsberijdster. de 19-jarige inpakster T. de B. Bij de botsing liep het meisje een hersenschudding op en werd ter behandeling naar het ziekenhuis ver voerd. Op de Rotterdamsedijk reeds de 23- jarige bestuurder van een vrachtauto, H. K. uit Stadskanaal, zo dicht langs geparkeerde auto's, dat er drie werden gehavend. Op het kruispunt SportlaanLaan van Spieringshoek ontstond een botsing tus sen de 54-jarige mevrouw J. E .R. H. wit Vlaardingen en de 17-jarige M. H uit Vlaardingen, beiden op een bromfiets. Hierbij liep mevr. R. een hersenschud ding op en werd door de GGD naar het ziekenhuis vervoerd. uiit, toen de paardetram nog over de Koemarktbrug reed. "f Eerste duik in Groenoord Hoewel de weersomstandigheden nu niet direct aanlokkelijk waren voor een verfrissend bad, hebben toch velen reeds gebruik van de gelegenheid gemaakt om een duik te nemen, in bad Groenoord. Weliswaar was het water enigszins ver warmd. doch dat neemt niet weg, dat er wel moed voor nodig was. Op de eer ste dag waren er zelfs ongeveer 1500.

De Havenloods | 1967 | | pagina 13