monopole üfumii Schiedam vierde daverend feest op Koninginnedag Combi Nieuwe koers in de kerken Oranje en de monarchie LICHTSTOET BRACHT NIEUWE BEELDEN v.- r SUPERMARKT KUNSTGEBITTEN DE HAVENLOODS wveekblad voor schiedam 16e jaargang no. 27 vrijdag 5 mei 1967 Deze editie wordt buis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam. V laar dingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAOE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan »1«, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad ?eft WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnenl POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN^ WEINIG FEEST BIJ GEBOORTE ORANJETELG ijjet zou niet in overeenstemming zijn met de werkelijkheid om te zeg gen, dat de Schiedammers niet enthousiasme kennis hebben geno men van de geboorte van de prins. Integendeel, het was op straat nau welijks merkbaar dat er deze gebeurtenis had plaatsgevonden. Kennelijk hielden de Schiedammers zoals trouwens in bijna alle steden van ons land het geval was het bij de televisie of radio. Slechts enkele groepjes jongelieden, die kennelijk „wat wilden" liepen over de Broersvest, waar zelfs de kermisexploitanten geen brood zagen hun tent te openen, behalve de man met de kleverige zuurstokken. Zo was het dan op de sensationele geboorte-avond. Veel beter was het niet op de volgende dag, zij het dan ook, dat er meer werd gevlagd dan op andere nationale feestdagen. zongen Het vuurwerk zelf genoot aller waardering, kleurig en vol knaleffecten met een onderstreping van het geheel met: „Lang leve de prins". Koninginnedag oninginnedag werd geopend door marsen die werden uitgevoerd door het Schiedamse Politie Muziek Gezel schap en het muziekcorps van het Le ger des Heils, die ieder een deel van de stad voor hun rekening namen. Op de sportvelden werden de eindwedstrijden gespeeld van de diverse schoolwedstrij- den. In het beursgebouw was er het ge bruikelijke schuttersfestijn waar heel de dag de schoten knalden. De buurtvere- nigingen in de diverse stadsdelen werk ten een eigen programma van volks- en kinderspelen af, er was straattekenen op het Edisonplein en de Mgr. Nolenslaao. Goede belangstelling tro-kkcn ook de vlieg demonstraties van de Schiedamse Luehtvaartclub en de wielerwedstrijd in de omgeving van de Vlaardingerdijk. In geoouw Musis Sacrum genoten de bejaarden van het toneelstuk „Miss Poes" door de Schiedamse toneelvere niging Utile Dulci opgevoerd. In de Koopmansbeurs vond het gebruikelijke schuttersfestijn plaats. Kethel - tieme sfeer feest gevierd, waarvoor het bestuur van de Oranjevereniging Wilheimina zich inspande Het begon 's morgens met een muzikale wande ling door St. Radboud en zang door ahe leerlingen der scholen. Daarna vingen de diverse kinderspelen aan. 's Middags presenteerde de leden der ehr. gymnas tiekvereniging Animo zich en brachten enkele demonstraties. De dag werd ve- sloten met een lampionoptocht. De harmonieën deden hun uiterste best. Met enthousiasme zongen schoolkin deren enkele liedjes op Koninginnedag. I UI Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel.268808 Vrijdag 7, 9.15; zaterdag 2, 7 en 9.15 zondag 7 en 9.15; dinsdag 8; .woensdag 8. DE EEND EN DE CADILLAC LOUIS DE FUNES BOURVIL Ja, gezellig met z'n allen naar deze heerlijke boevencomedie met de twee grootste Franse AL. Zondag 2 en 4.15: woensdag 2. DE SP00KK0ETS WILLIAM BISHOP RICHARD WEBB KATHLEEN CROWLEY Moordend lood wacht de onge lukkige, die het zesspan zonder koetsier ontmoet. 14 Zaterdagnacht 12 uur. ZIJ GING NAAR PARIJS (In the French style) JEAN SEBERG BAKER meisje in Pa rt; zo naïef en on-af bewust en ervaren. 18 Men zou kunnen constateren, dat on ze muziekverenigingen en bands het er op de geboorteavond lelijk bij lieten zit ten, een muzikale wandeling door de stad zou een stukje, feestelijkheid heb ben gebracht. Waarschijnlijk zaten ook onze muzi kanten te lekker in hun woonkamer, waarvan hen moeilijk een verwijt kan worden gemaakt. De nationale feestdag bracht volgens het plan 's middags uit alle wijken van de stad fakkeldra gers in stertocht naar de Lange Kerk straat, om vervolgens naar het stadhuis te - marcheren. Daar zorgde de heer Bressers op het elektronisch orgel voor muziek en begeleiding der zang van de schoolkinderen, voorzover die waren ko men opdagen. Een bedroevend aantal overigens. Zo goed en zo kwaad als het ging zijn dan een aantal liederen gezon gen nadat de heer Koos de Groot een oorkonde waarin de mededeling over de geboorte van de prins was opgeno men, had uitgesproken en de burge meester overhandigd. Leden van de Rijn mondband zorgden voor muzikale illus tratie van het geheel. Onder dc vrolijke tonen van de boerenkapel van St. Am- brosius, werd een rondedans om het stadhuis gemaakt en dank zij enkele goede gangmakers en gangmaaksters, werd het tenslotte toch een vrolijke boei. I een beetje triest. Een druilerige gen maakte de avond allerminst aan trekkelijk voor deelname, maar met te groter waardering en verwondering kon worden geconstateerd, dat deze toch weinig te wensen overliet. Het was echt feest voor de kleuters, maar ook voor de ouders, die in de optocht naar de Broersvest oprukten, begeleid dobr di verse muziekcorpsen en bands. Ieder be wonderde eigen lampion en genoot van deze oiptooht. Het ging op het plein ai- les wat duister naar toe, want de don kere lucht won het van de kaarsjes. Wat onbevredigend, mede een gevolg van de weersomstandigheden, kwam de ontbinding tot stand. Nadat iedereen stond, kon hij weer heengaan. Het zou geen kwaad kunnen, indien een volgend maal wat meer illustratie aan het ge beuren kon worden gegeven. Beter om lijnd was het vuurwerkdat volgde, waarvoor de Maasboulevard zich uitne mend leent. Niet alleen dat er volop ruimte is, de achtergrond zich bijzonder aansluit bij het avondgebeuren, doch ook voor de toeschouwers is er een on belemmerd uitzicht op hetgeen zich vol trekt. En met zoiets van tienduizend toeschouwers, wil dat wel iets zeggen! Het muziekcorps O.B.K. zorgde voor de opluistering en begeleidde tot slot van het vuurwerk het volkslied dat werd ge- te zaal van de Opstandingskerk gadering belegd, waarvoor waren uitge nodigd de kerkeraden, kerbesturen, wijk- kerkeraden en parochieraden. Doel van deze bijeenkomst was te spreken over het voorstel van de Oecumenische Raad om in Schiedam te komen tot stichting van een Gemeenschap van Kerken, die zich verbinden alles samen te doen, wat, zonder de eigen overtuiging geweld aan te doen, door de kerken gezamen lijk kan worden ondernomen. Aan het begin van detze vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter van do raad, ds. D. J. Spalüng Dzn en een zui ver informatief en oriënterend karakter droeg, heeft de secretaris van de Raad, de heer H. Teeuw. dit voorstel nader toegelicht. Uitgangspunt is de overtuiging dat de leden van de kerken allemaal behoren bij dezelfde Heer en gelijk betrokken zijn in Zijn handelen voor het heil van de wereld. Spreker ging ervan uit, dat de huidige kerkelijke verdeelheid en het uit elkaar leven der kerken niet effi ciënt is voor Christus' werk. Het doel van de niuewe opzet is, door een betere structurering van het werk de kerken samen beter te doen beantwoorden aan de opdracht van de Heer. Met de thans voorgestelde gemeen schap wordt, als zij tot stand kan ko men, een wezenlijke stap vooruit gedaan en komen de kerken feitelijk in een vol gend stadium. Er komt nl. een eind aan het veel te vrijblijvende karakter, zoals dat tot nu toe in de Oecumenische Raad functioneert. Men kan alles rustig naast zich neerleggen, het verplicht al lemaal tot niets. In de nieuwe structuur is het zo dat de kerken zich bereid ver klaren. dus In zekere zin verbinden om alles voortaan met elkaar te bespreken, zodat- niemand meer zijn eigen gang kan gaan. Spreker zette daarna allereerst uiteen, wat de thans voorgestelde gemeenschap niet is. Ze is niet een gemeenschap in de zin van avondmaalsgemeenschap of een gemeenschap van belijden. De gemeen schap heeft ook niet de pretentie in de plaats te komen van de aangesloten ker ken. Zij is geen superkerk. Ze wil al leen de bij de Raad aangesloten ker ken brengen tot een zo groot mogelijke samenwerking. De kerken blijven dus geheel zelfstandig, zij zijn de handelen de lichamen. Dit betekent, dat een be paald project van samenwerking niet van de gemeenschap als zodanig uitgaat, doch van de kerken zelf. Deze blijven onderwerp van ontwikkeling. De voorge stelde gemeenschap geeft dus geen vorm aan de eenheid, maar alleen aan de be reidheid der deelnemende kerken om met elkaar op weg te gaan, samen op zoek te gaan naar het maximum van zinvolle samenwerking. De gemeenschap van kerken is dus niet meer dan een hulpconstructie om de kerken samen op weg te zetten. Aan het hoofd van de Gemeenschap staat een Raad. Daarin hebben van el ke kerk tenminste twee leidinggeven de figuren zitting. Dit waarborgt een maximum aan communicatie. Ook de jeugd zdl erin vertegenwoordigd moeten zijn, alsmede deskundigen op oecume nisch gebied. De Raad is zodoende de plaats, waar alle draden van de inter kerkelijke activiteiten samenkomen, de ontmoetingsplaats, waar de kerken met elkaar spreken over de gezamenlijk op te zetten projecten. De taak van de Raad is dan, de gemeenschap van ker ken aan haar doel te doen beantwoor den, dus te brengen tot het maximum aan samenwerking. Wat nu de projecten zelf betreft, de ze kunnen, volgens het nieuwe Statuut van de Oecumenische Raad, betrekking hebben op: gezamenlijke opzet van evangelisatie- en zendingswerk, gezamen lijke opvoeding van de kerkelijke jeugd, gemeenschappelijke toerustingsarbeld in overleg met bestaande vormingscentra, het ontwikkelen van gemeenschappelijke vormen van pastoraat, de gemeenschap pelijke opzet van taken op diaconaal gebied, overleg en actie betreffende ge meenschappelijke bouw en exploitatie van kerken en wijkgebouwen, de op richting van één plaatselijk blad voor de betrokken kerken. Daarnaast zijn er nog andere projec ten te noemen. Spreker dacht aan: ge zamenlijk het probleem van de buiten Jubilarissen bij Wilton Tijdens een bijeenkomst in de kantine van Wilton-Fijenoord te Schiedam, zijn weer een aantal jubilarissen gehuldigd. Zij werden toegesproken door dé direc teur, de heer B. Wiltonen ontvingen allen een geschenk onder couvert. De heer J. Ie Per te Schiedam, voorman bankwerker was 40 jaar aan het be drijf verbonden. De zilveren jubilarissen waren: L. H. Colleburg, leraar bedrijfs- school, V. Faassen, J. Immerzeel, scheepsbeschieter, P. Rovers, bankwer ker, allen te Schiedam, F. M. v. d. Vel den, plaatwerker uit Maassluis, C. Nie- kerk bankwerker, L. Zijlstra, elektr. monteur, beiden te Rotterdam. Het 20- r het overgrote deel van ons volk met vreugde begroet. Velen zien in de ge boorte van een prins een gerede mo gelijkheid de image van het koning schap en in het bijzonder die van het huis van Oranje te versterken. Hoe wel de monarchie in Nederland voor lopig niet reëel bedreigd wordt door de „republikeinen", valt het toch niet te ontkennen dat handhaving van de monarchie in Nederland leejt en voort- bestaat door het feit dat de kroon ge dragen wordt door leden van het Hui» van Oranje. Door de aangevochten hu welijken van prinses Beatrix en prin- sie-programma a Nederlandse koningshuis ontdaan een aantal aureolen dat ook een veel bredere massa dan een aantal extre misten niet onberoerd heeft gelaten. De monarchie is in ons land. geen van zelfsprekendheid, integendeel. In d» bloeiperiode van ons nationaal bestaan was Nederland een republiek en het was de eerste Willem van Oranje, dit de leiding nam van de opstand tegen het monarchale beioind van Philips 11 met als resultaat de vorming van de ze republiek. De grote Willem III, ko ning van Engeland was stadhouder van de Republiek der Zeven Verenig de Provinciën en het was tenslotte nog steeds een republiek die Willem I al» koning binnenhaalde waarmee de mo narchie van het Huis van Oranje ge vestigd werd. Wilheimina droeg de monarchie door de oorlogsjaren, maar als Juliana de troon niet haa bestegen of afstand had gedaan, is het zeer de vraag of de monarchie nog wel zou zijn voortgezet. Wij willen met dit alles slechts zeggen, dat de Nederlander wezenlijk geen bepaalde voorkeur heeft voor de mo narchie als zodanig, maar dat h«t voortbestaan van de monarchie afhan kelijk is van het optreden en de ima ge der Oranjes. Dat deze image be slist niet onaantastbaar is, werd wel duidelijk toen twee prinsessen een hu- qelijkspartner kozen die een deel van het volk niet welgevallig was. Bij prin ses Beatrix zijn de bezwaren nu wel temeer nu er een prins pathie u Bij een eventuele toename van republi keinse gevoelens zal veel afhangen van de wijze waarop de jonge prins onder nieuwe verhoudingen wordt op gevoed en vooral het imago dat hij zich zal weten te verwerven. Een prins van Oranje spreekt ongetwij feld nog tot de verbeelding van velen. Namen zijn daarbij niet onbelangrijk! Daarom moet het voor allen dit het Huis van Oranje zijn toege daan, van groot belang zijn als het prinsje zal opgroeien en bekend zal worden als Willem van Oranje. Alleen deze naam en deze titel kan bij een mannelijke kroonpretendent de waar den oproepen die historisch en tradi tioneel met de Nederlandse monarchie verbonden zijn. H. V. 's GRAVELANDSEWEG 606—608 Zie onze advertentie pag. 3 1 stuk en dat van de vereenzaming, men een sociëteit voor middelbare scho lieren oprichten, stiahtiing interkerke- lijk bureau voor levens- en gezinsmoei lijkheden, het gezamenlijk aanvaarden van een bepaald project van hulp aan een onderontwikkeld gebied of in een plaatselijke situatie, gezamenlijk gods- dienstonderwijs op de openbare school, gezamenlijk vormingswerk speciaal voor ambtsdragers, gezamenlijke oprichting van gespreksgroepen, gezamenlijk ver spreiden van oecumenisch nieuws. De vraag, waarom de kerken nu dit alles samen behoren te gaan doen be antwoordde hjj in die zin, dat alle ker ken staan voor dezelfde taak en wor stelen met dezelfde problemen en heb ben te 'maken met dezelfde zaak in op dracht van de Heer. Spreker benadrukte, dat bij dit alles is uitgegaan van een visie op de een- .heid. die in meer dan één opzicht afwijkt van die. welke in het verleden doorgaans is gehuldigd. Het gaat niet maar om samenvoeging van stukjes kerk. Dg juiste eenheid Is te vinden in het Nieu we Testament. Daar vinden we een een heid van een missionair karakter. Spre ker meent, dat het God niet allereerst gaat om het realiseren van één kerk als doel ln zichzelf, maar om de gehele aar de, die een bewoonbare en leefbare aar de moet worden. Wij moeten mikken op een wereldgemeenschap, waarin niemand kan worden gemist. Dit is de gemeen schap, die God bedoelt sinds de tussen muur weg is en de kerk de wereld in ls gezonden. Zo gezien wordt eenheid ons tezamen laten inschakelen ln het werk van de Heer. dat op de missio is gericht. Con creet wil dat zeggen, dat alle kerken om de tafel moeten gaan zitten, maar •niet meer met de rug, maar met het gezicht ,naar de wereld en zich afvra gen: Wat liggen er ln de wereld voor taken.' wat liggen er hier in Schiedam, voor taken, die wij samen kunnen doen. Bij dit werk staan de bestaande kerk structuren, waarbij de kerken vaak in trovert. naar binnen gericht zijn, in de weg aan een gezamenlijk ons laten be trekken op Christus' missie in de we reld. De thans voorgestelde gemeenschap wil een bijdrage zijn voor het overwin- verband met de tiende gebeurtenis dit jaar op bijzondere wijze diende te presenteren, heeft het er slechter afge bracht dan het vorig» jaar. in elk ge val wat de deelname betreft. De kwaliteit van het gebodene mocht er evenwel zijn en het geheel was het aanzien zeker waard! Het aantal van 54 nummers bleef 1 Inhabe, die bij veel deelnemers andere jaren de lust en waarschijnlijk ook het geld heeft ontnomen. Hier tegenover staat, dat er enkele bijzonder goed verzorgde nummers bij waren, zoals van de padvindersbewe ging in Schiedam. Een zeer gewaar deerde wijziging, althans door de be woners van dit stadsdeel was, dat de stoet vanuit Schiedam-Zuid de tocht naar en door de binnenstad aanving. Hierdoor had dit stadsdeel nu eens de primeur niet alleen, maar ook de gele genheid om een volledige lichtstoet te aanschouwen, omdat andere jaren de die in stoet vaak reeds flink geamputeerd De stoet met een lengte van plm. 20 minuten in het voorbij trekken, ontving allerwege veel waardering. De jury bestond uit de heren Rein Poortvliet, Dick Bos, Albert Slot, S. Rosman, G. van Teggelen, Frits Hen- dericks, J. Rhenred en H. de Bruyn. De prijzen waren als volgt: Grootbe drijf. Wilton-Fijenoord, ere prijs 129 pt. Nieuwe Waterweg le pr. 126 pt. Gulf 2e pr. 119 pt. Kleinbedrijf en indus trie Waldo le pr. loopt, v.d Moezel, 2e pr. 89 pt, Jurgens, 3e pr. 88 pt, Eurota, 4e pr. 84 pt. Overige middenstand. Mak le pr. 87 pt, v.d HiL 2e pr. 80 pt, J. F. van En gelen, 3e pr. 73 pt, Bova-garage, 4e pr. 73 pt, J. de Beer, 5e pr. 73 pt, Neptu- nes-Taria 6e pr. 69 pt, Fa. B. Hosman, 7e pr. 68 pt, ter Braak, 8e pr 65 pt, radio Henny 9e pr. 59 pt, verenigingen, scholen: N.P.V. le pr. 96 pt, drumband Gusto 2e pr. 90 pt.. particulieren: Lans bergen le pr. 68 pt.. STOOPMAN JUWELIER kerkelijke structuren aan te passen aan dit gemeenschappelijke werk en ze als het ware op te heffen tot een gezamer, lijke dienst aan de naaste en het gelooi te beleven in samenwerking en voortdu rende communicatie met elkaar. Dt thans voorgestelde gemeenschap van plaatselijke kerken kan hiertoe de weg banen. REPARATIES Ie klas werk vanaf 1 5.- pet reparatie 20-karaats gouden kroon t I7.5H U Kunt er op wachten INSTITUUT OENTILIfl Hoogstraat 40, R'dam, Tel 010 - 12 61) II.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1