m PJ MOORDENAARS ONDER ONS i Nagedachtenis van een rechtvaardige „Want euveldaden komen aan het licht al valt de ganse aard boven hen dicht" (Hamlet) CONTACTLENZEN «k, 8188?' kunstlef VAKANTIEKAMPEN DE HAVENLOODS - VRIJDAG 5 MEI 1967 Op 23 mei 1960 deelde Bea Goerion de Israëlische volksvertegenwoordiging mee, dat Adolf Eichmann was gearresteerd en in een Israëlische gevangenis zat. Vijftien jaar na de oorlog was de man gepakt, die verantwoordelijk was voor de dood van zes miljoen joden. Zes miljoen, hij zelf had het cijfer nauwkeurig bij gehouden. In het voorjaar van 1945 vertelde hij een van zijn personeelsleden in Boedapest: „Ik zal gelukkig sterven in de wetenschap dat ik bijna zes miljoen joden gedood heb". Het staat mij by als de dag van gisteren hoe het nieuws van zijn arrestatie een schok in je veroorzaakte, zoals jaren eerder het nieuws over de invasie, de val van Stalingrad. Opgewonden vroeg ik een ietwat verbouwereerde buurman: „Heb je het gehoord, ze hebben Eichmann te grazen." Zijn reactie was: „Zo, wie is Eichmann?" Wie is Eichmann? Op die ochtend werd die vraag voor het laatst gesteld. Wie is Eichmann? Wie is Judas? En juist het feit dat deze vraag onmogelijk is geworden is de drijfveer geweest van de man die jaren en jaren achter Eichmann-aan heeft gejaagd: Simon Wiesenthal. Wiesenthal. de grote jager op oorlogsmisdadigers. Niet terwille van de jacht, maar terwille van de gerechtigheid. De man, die bijna onmiddellijk na zijn bevrijding uit het concentratiekamp Mauthausen besloot de rechteloosheid aan de kaak te stellen. Niet omdat hij uit was op wraak, maar omdat hij ervan over tuigd was, dat de wereld moest weten. In een gesprek met een man, die'op het punt staat de moordenaar van zijn zoon neer te steken zegt Wiesenthal: Als u probeert Murer te vermoorden, dan zult u zelf als een moordenaar behandeld worden.' ^Ja. Maar ik zal door de bekwaamste advocaten verdedigd Worden" „Daar gaat het niet om. Wat er ook de reden van is, de wereld zal u een moordenaar noemen. De nazi's zitten er juist naar te vérlangen dat zoiets gebeurt. Zij zullen natuurlijk zeg gen: „kijk. nu eens naar de joden die altijd de mond vol hebben over rechtvaardigheid. Zij beschuldigen Murer van moord en ZÜ zijn zelf moordenaars. Murer zou joden vermoord hebben, en nu is hij door een jood vermoord. Daar is toch geen verschil tussen. Zo zullen zij redeneren." Brodi haalde niet overtuigd zijn schouders op. .JJenk. eens aan Eichmann", zei ik. „Die had men in Argenti nië uit de weg kunnen ruimen zonder dat er een haan naar gekraaid zou hebben. Maar de Israëli's wisten dat het nood zakelijk was hem over de oceaan te slepen op gevaar af de openbare mening tegen zich te krijgen en beschuldigd te wor den inbreuk te maken op de internationale wetten. Waarom 7 Omdat het een dringende eis was dat Eichmann voor de open bare rechter zou verschijnen. Het proces was belangrijker dan de beklaagde. Eichmann was al dood toen hij de rechtszaal binnenkwam. Maar het proces zou miljoenen overtuigen mensen die van niets wisten, mensen die niets wilden weten en mensen die er in hun hart wel van overtuigd waren, maar die het zichzelf niet durfden bekennen. Nu hebben ze allemaal het onfrisse, kale mannetje in de kooi gezien, dat „de afdoende oplossing" het vernietigen van zes miljoen mensen in daden had omgezet. Zij hebben de getuigen gehoord, zij hebben de kranten gelezen, zij hebben de foto's gezien. En eindelijk wisten zij niet alleen dat het waar was, maar dat het nog veel erger geweest was dan iemand zich had kunnen voorstellen". Brodi schudde zijn hoofd. „Ik ben hier niet gekomen voor de staat Israël. Ik 'ben hier niet gekomen voor het joodse volk. Ik ben hier gekomen als de vader van mijn vermoorde zoon" Hij keek mij aan met harde, genadeloze ogen. Ik wenste hart grondig dat hij zou kunnen huilen. Maar misschien had hij geen tranen meer. „Als u probeert Murer te vermoorden, zei ik. zal al ons werk voor niets geweest zijn. Wij kunnen ons doel niet bereiken door nazimethoden te gebruiken. U kent de bijbel, Jacob Brodi. U kent het vijfde gebod: Gij zult niet doden. Ik wil dat Murer, en niet u, de rechtszaal als een veroordeelde moordenaar ver laat". Hij schudde weer zijn hoofd. „Woorden, meneer Wiesenthal, allemaal woorden. Voor u is het zo gemakkelijk; uw kind is niet vermoord. Mijn kind is wél vermoord. Ik heb u gezegd dat ik niet wilde komen. U zei dat het noodzakelijk was. Goed. nu ben ik hier en u weet waar om ik gekomen ben". Ik keerde mij af. Ik kon de uitdrukking tn zijn ogen niet ver dragen. Ik praatte heel lang, al herinner ik mij niet precies meer wat ik allemaal gezegd heb. Ik praatte over mijzelf: waarom ik besloten had te doen wat ik in de afgelopen twin tig jaar gedaan had omdat iemand het doen moest, voor hun kinderen en voor onze kinderen maar niet uit haat. „Ik huil nog wel eens, meneer Brodi. zei ik, als ik hoor wat er met de kinderen in de concentratiekampen gëbewd is. Ik heb gehuild toen ik het vreselijke over uw zoon hoorde. Omdat het mjjn jongen had kunnen zijn. Uw kind was ook mijn kind. Gelooft u werkelijk dat ik zou kunnen doorgaan met dit werk als ik de dingen niet zo voelde Ik pakte hem bij de schouder. Plotseling legde Jacob Brodi zijn hoofd op mijn schouder. Ik voelde een trilling door zijn lichaam gaan. Hij huilde. Wij bleven zo even staan zonder een woord te zeggen. Toen ik een paar minuten later de kamer uitging, had ik zijn mes in mijn zak". Dit citaat opgetekend uit Wiesenthal's boek „Moordenaars onder ons" (Uitg. Elsevier Amsterdam) geeft de zin weer van de nog steeds voortdurende achtervolging van de beulen van het Derde Rijk Er hoeft niets aan te worden toegevoegd In dit gesprek zegt Wiesenthal: „omdat iemand dat doen moest, voor him kinderen en voor onze kinderen". Deze opmerking kan niet beter worden geïllustreerd dan met nog een citaat. Wiesenthal vertelt over de verstoring van de toneelvoorstelling van „Het dagboek van Anne Frank'" in het Landestheater in het Oostenrijkse Llnz, geboorteplaats van Hitier en Eichmann. Jongelui strooien pamfletten in de zaal. waarop staat dat het stuk een vervalsing is. Twee dagen na de relletjes zit Wiesenthal met een vriend in een café in Linz. ,Aan de tafel naast ons zat een groep gymnasiasten en mijn vriend wenkte een jongen wiens ouders hij heel goed kende." „Zeg, Fritz, was jij bij die demonstraties in de schouwburg?" „Nee, jammer genoeg niet, maar een paar jongens van mijn klas zijn er bij geweest. Twee ervan zijn zelfs gearresteerd", zei Fritz trots. „Wat zeg jij ervan", vroeg mijn vriend. „Nou, dat is nogal duidelijker is geen enkel bewijs dat Anne Frank geleefd heeft" „Maar het dagboek dan?", vroeg ik. „Dat dagboek kan best een knappe vervalsing zijn; het bewijst in elk geval niet dat Anne Frank bestaan heeft." „Zij ligt begraven in een massagraf in Bergen-Belsen." Hij haalde zijn schouders op. „Dat kan toch niet bewezen toor- Ja, bewijzen! Het bewijs móest geleverd worden overtuigen. De leugens gebroken tar hoe die hoek- legbaar bewijs dat deze jonge twijfelaars hoeksteen moest uit het hele gebouw vc worden, dan zou het volkomen instorten, steen te vinden Ik kreeg een ingeving. „Mijn jongen, zei ik, als wij zouden kunnen bewijzen dat Anne Frank bestaan heeft, zou je dan het dagboek voor waar aannemen hij keek mij aan en vroeg: „Hoe zou u dat kunnen bewijzen?" „Haar vader leeft nog." „Dat is geen bewijs „Wacht even. Haar vader heeft de autoriteiten verteld dat zij destijds door de Gestapo gearresteerd zijn." „Ja, zei de jongen, dat weten wij allemaal wel." „Stel je eens voor dat wij de man van de Gestapo zouden kun nen vinden die persoonlijk Anne Frank gearresteerd heeft; zou dat als bewijs gelden?" Dat scheen hem te treffen: kennelijk was de gedachte daaraan nooit bij hem opgekomen „Ja, zei hij eindelijk hoewel nog aarzelend, als de man zelf dat zou erkennen." De afloop van deze geschiedenis is bekend. Wiesenthal vond de man: Karl Silberbauer, inspecteur bij de Weense politie Hij werd vrijgesproken en is thans opnieuw bij de politie werkzaam. De vrijspraak van de man is nauwelijks interessant. Hij heeft bekend Anne Frank gearresteerd te hebben. Dat is de kern Van de zaak. Nooit, nooit meer zullen Oostenrijkse jongeren, of welke jongeren dan ook, Anne Frank een verzinsel kunnen noemen, dat is bedacht om het roemvolle verleden van hun vaders te bezoedelen. Dat is Wiesenthal's werk voor hun kinderen. Als hij over onze kinderen spreekt, de kinderen van zijn volk, spreekt hij bijvoorbeeld over de twaalfjarige Sammy Rosen- baum uit Rabka, wiens familie de misdaad beging dezelfde naam te dragen als de commandant van de politieschool Wilhelm Rosenbaum uit Hamburg. Deze ontstak in woede toen hij ontdekte dat er joden waren die zijn naam droegen. De ouders van Sammy en zijn vijftienjarig zusje werden op een ochtend door de commandant doodgeschoten. Een joodse politieman werd naar de steengroeve gestuurd om Sammy, d* laatste joodse Rosenbaum, te halen. Sammy wist wat er gebeurd was, zonder dat de politieman hem iets hoefde te zeggen. Hij reed met de man mee en liet deze stoppen voor zijn ouderlijk huis. Jk kon Sammy van buitenaf bezig zien, vertelde de joods» politieman later aan de schoonmaakster. Hij zette zijn kalotj op en begon de kaarsen aan te steken. Twee voor zijn vader, twee voor zijn moeder, twee voor zijn zusje. En hij bad. Ik zag zijn lippen bewegen. Hij zei de kaddish voor hen. De kaddish is het gebed voor de doden. Vader Rosenbaum had altijd de kaddish gezegd voor zijn overleden ouders en Sammy had het gebed van vader geleerd. Nu was hij de enige man tn zijn familie. Hij stond doodstil, naar de kaarsen kijkend. D joodse politieman buiten zag Sammy langzaam zijn hoofd schudden, alsof hij ineens ergens aan dacht. Toen zette Sammy nog twee kaarsen op de tafel, nam een lucifer en stak ze aan en bad. „De jongen wist al dat hij dood was, zet de politieman later. Daarom stak hij de kaarsen aan en zei de kaddish voor zich zelf Om deze en andere fragmenten Is Wiesenthal's boek aangrij pende lectuur. Maar het meest, omdat er nergens, in geen zin en geen woord, sprake is van haat of zelfs maar wrok. Natuurlijk is Wiesenthal een gekwetste, maar zijn kwetsuren hebben hem niet gemaakt tot een blinde hater. Het tegendeel is waar. Waar hij kan prijst hij de menselijke moed, die ook hoe moeilijk te accepteren ook SS-ers hebben opgebracht Mannen, die deel uitmaakten van Hitler's keurtroepen, maar trouw bleven aan hun mens-zijn. Een van die menselijke SS-ers vraagt hem wat Wiesenthal zou doen als hij naar Amerika kon gaan. Als Wiesenthal hem zegt dat hij de mensen daar de waarheid over de kampen zou ver tellen, krijgt hij ten antwoord: „U zou de mensen in Amerika de waarheid vertellen. Dat tt goed. Maar weet u, wat er zou gebeuren, Wiesenthal? Ze zouden u niet geloven. Ze zouden zeggen dat u gek bent. U -misschien zelfs in een gekkenhuis opsluiten. Hoe zou iemand al deze ver schrikkelijke dingen kunnen geloven tenzij hij er te midden van geleefd heeft?" Het heeft niet zoveel gescheeld of de woorden van deze man waren waarheid geworden. Niet dat Wiesenthal ooit met op sluiting bedreigd is, maar de tegenwerking die hij ondervond en ondervindt van de officiële instanties komt bijna op hetzelf de neer. Nu, 22 jaar na de oorlog, weet de wereld dat Wiesenthal geen fantast is. Weet de wereld ook dat het werk van die eenzame man noodzakelijk is. Maar nog altijd houdt diezelfde wereld de beschermende hand boven het hoofd van aartsschurken als Fischböck, Mengele, Verhelen, Stangl en Bormann, van wie vrijwel vast staat dat hij in Chili leeft. Wiesenthal zit achter ze aan. Het is goed te weten dat het Nederlandse volk, tijdens de Van harte-actie, heeft getoond bereid te zijn Wiesenthal in zijn jacht te helpen. JAN HEIN DE GROOT Aanpassing in samenwerking met de oogarts/ Geheel "pijnloos en onzichtbaar. CONTACTLENSPRACTICUS C.J.STUIJ Optiek "de Lens" PEPp|fwFfiE«EG 64 "TEL 236055 i PEPPEL WEG 131 TEL. 188465 1 ROTTERDAM blijvend goedkoper U bent deze zomer beslist niet modieus zonder badstof kleding In Uw garderobe... en deze bad stof sweaters zijn wel het einde! Badstof sweaters, met lange mouw en boorden, behaaglijk, poreus dus luchtig, een prach tige volle kwaliteit, ideaal voor de zomer, strand, sport, vacantia uit de series van 10.- nu voor nog géén zes gulden. 7E KWAMEN VAN HEINDE EN VER naar de pastorie waar hij lag opgebaard. Oud en jong, honderden. Het was op mijn verjaardag in oktober 1942. Als opgeschoten jongen had ik mij die anders voorge steld. maar ik begreep dat er dingen gebeurden waarbij men verjaar dagen vergeet. Ook de twee volgende moest ik vergeten. Ik schuifelde met de anderen langs de baar. Ze hadden hem gauw ge vonden. de SD. De dominee van het gereformeerde kerkje in Doetin- chem zou niet meer preken. Dat dachten ze, de Teutonen. Het was een misrekening. Johannes Timotheus Meesters' dood versterkte zijn woorden honderd voudig. Toen de oorlog vorderde was zijn gemeente een haard van ver zet. Eind '44 zaten er alleen oude mensen, vrouwen en kinderen in het kerkje. Ook de nieuwe dominee was ondergedoken. De bezetter zocht en deed invallen, mishandelde, dreigde met platbranden. Het was ook tergend: zoeken in een gebied daar duizenden voortvluchtigen moeten zitten en er slechts een handvol kunnen vinden. De Achterhoekse boer tjes en middenstanders hadden hun pastor heel goed begrepen. „de gespijkerde laars van de bezetter die het leven en de gerechtigheid ver trapt". VERLANGENDE PERS Rotterdam geboren. Hier ging hij op school en een twintigtal jaren later stond hij voor de klas in de Da Costaschool in de Vinkenetraat. Via het staatsexa men gymnasium wist hij zich toegang te verschaffen tot de Vrije Universiteit en koos hier de theologische faculteit. Hij wilde predikant worden. Zijn studiegeld verdiende hij zelf: voor de klas en als medewerker aan de Nieuwe Hoogeveensche Courant. Het was de tijd (1933-'37) van de opkomst van de NSB. Als een der eersten sleep Jan Meesters zijn pen in artikelen en brochures te gen het nationaal-soeiallsme. Dat ging tussen zijn studie door. Toen hij in 1937 het candidaatsexamen aflegde, bleek hij ook buiten de examenstof breed bestu deerd te zijn. Na een hulppredikerschap in Haren (Gr.) werd hij in de zomer van 1941 met algemene stemmen door de kerk van Doetinchem tot predikant verkozen. En dan zijn mijn curriculum vitae-gegevens uitgeput. Toen ds. Meesters in mijn gezichtsveld kwam, zat ik in de eerste klas van het gemeentelijk lyceum. Ik werd geacht nog niet te veel van de gebeurtenissen te begrijpen en dat deed ik meestal ook niet. Maar in mijn bezit zijn nog steeds enkele vergeelde stencils, kerkbodes uit 1941 en '42. Waarom ik ze toen bewaar de, wist ik waarschijnlijk niet precies, waarom ik ze nu n&g bewaar weet ik des te beter. min. Hij besteedde aandacht verjaardag van prinses Juliana, ontmas kerde het streven van de Winterhulp en toornde met vlijmscherpe ironie tegen de gelijkgeschakelde, liegende kranten. Als deze berichten over moeilijkheden bij de groentevoorziening, mediteert hij in juni '42 over de woorden daar ls geen groente" uit Jesaja 15. Hij schreef: Wat is het eigenaardig, dat sommige bijbelwoorden ons pas interes seren, wanneer ze ook in de krant staan. Misschien is dit een bewijs, dat we de krant interessanter vinden dan de bij bel. Het is goed dat we eerlijk belijden: ln vroeger jaren besteedden we per dag meer tijd aan de krant dan aan de bij bel. En nu slaat de Heere ons met dia afgod: de krant. Wij gaan gebukt onder een verleugende pers. De krant van van daag geeft zo zuiver de geest van de nieu we orde weer. Gods woordt zegt ervan: Zijn mond is zachter dan boter, maar zijn hart is krijg; zijn woorden zijn zachter dan olie, maar het zijn ontblota zwaarden (psalm 55). Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze badstof damessweaters, in vele kleuren, als wit, bleu, oranje, rood enz. maten 38 t/m 46 Géén tel, of schrift, best. oog gesloten en stug. ■andend vuur in zich. Een verterend vuur. In het Achterhoek- se klimaat, waar woordenrijkdom en uit bundigheid zeldzame zaken zijn, voelde hij zich thuis. In de stille genegenheid op de boerderijen vond hij de aanslui ting die hij nog steeds had gemist. Hier groeide hij tot grote hoogte. Deze Rotterdammer gespeend van alle vertoon en grootdoenerij, had een machtige drijfveer in zich, sterker dan hijzelf. Hij was vervuld van een profe tisch elan. Hij móest spreken. Zo zwijg zaam als hij in de omgang was, zo wel sprekend was hij op de kansel en met zijn pen. Men maande hem tot voorzich tigheid, maar hij kon niet anders. Hi was een levensgroot contradictio: df zwijgzame was bang om te zwijgen Als dienaar van God« Woord wilde hij dit brengen met alle kracht die in hem was. Nog h r k hen ,ot in 't d'e>' t van zijn wezen gekrenkt, protesteren tegen tegenstrijdigheid in het betoog, wat gedraai in de redenering. Kronkelingen zijn het kenmerk van adderengebroed- sel. Er wordt in de krant geschreven over groenteschaarste. Wat praat men toch om de zaak heen! Het koude weer is de oorzaak. En ook is er een lek in de groentevoorziening, omdat de mensen bij de tuinders kopen. Maar toch is dit ook weer niet de oorzaak. Wat dan wel? Dat zegt men niet. De heren van het persgilde schijnen de groentemisère te willen oplossen door kool te verkopen..." op 31 juli 1942. Toen verhief zijn stem zich met alle kracht tegen het nazidom. Gedreven schreef hij onder andere deze gebeeld- louwde woorden: .In de dager der i maken: O God. verlos Israël uit ai zijn benauwdheden! En dan nemen we Israël maar zo ruim mogelijk: in oud testamentische zin, het volk der joden, en in nieuwtestamentische zin, de kerk van Christus. Welk een benauwdheid! Israël is in de engte gedreven. Zoals de bewoners van een eiland, dat door de vloed overstroomt wordt, de ruimte om staande te blijven al meer zien inkrim pen. zo verliezen de joden bij de dag meer levensruimte. Woorden schieten hier tekort. Toen wij ruim een jaar geleden schreven over de beestaahtig-e wreeheden tegenoverde jo den, bereikte ons van zekere zijde een protest, alsof deze uitdrukking te sterk zou zijn. Het blijkt nu wel, dat ze nog veel te zwak is geweest. Wat in onze da gen geschiedt, is niet beestachtig, maar duivels. Ook de kerk is in de engte gedreven. Uit het lichaam van Christus wordt ge leidelijk het bloed afgetapt en lid na lid wordt als door een slopende ziekte weg- geknaagd. In de middeleeuwen betitelde de beangste mensheid de gevreesde pest zieke mét de naam: de zwarte dood Deze naam is wel zeer toepasselijk op het nationaal-socialisme. Het is een pestilentie, die in de donkerheid wan delt en terrein na terrein van ons volksle ven wegvreet. O God, verlos Israël uit al zijn benauwdheden! Maar laten wij dan vooral bidden om verlost te worden van de ergste van alle benauwdheden, nl. de bekrompenheid en het egoïsme, die ook ons als kerk aankleven en die ons Gods oordelen waar dig hebben gemaakt. Daar is het zoeken van eigen rust en gemak, het kerkisme, de verburgerlijking van de kerk. Daar is de laffe mentaliteit van het zich stil houden, zolang men zelf nog geen ge vaar loopt, en het zwijgen en manen tot bS&Waat het 1Uid€ getuig€n VERLOS ISRAëL Als in de dagen van de oudtestamen tische profeten 2500 jaar ge leden zo werd ook deze profeet de mond gesnoerd 25'jaar geleden. Op 9 augustus 1942 in deze maand zou hij ook trouwen zou ds. Meesters ir zijn geboortestad Rotterdam preken .den hartewens was dan vervuld. Za 'erdagmiddag ervoor werd hij hiei door de SD gearresteerd. Een ijlbode uit Doetinchem, waar huiszoeking was gehouden, bereikte hem niet meer op tijd. Na verhoren werd hij naar het concentratiekamp bij Amersfoort ge bracht. Hij werd ziek en stierf half oktober in strenge afzondering. Nie mand mocht erbij zijn. De nagedachtenis van deze recht vaardige zal ons tot zegen zijn. ANNE HOEKSEMA blijvend goedkoper Dit wordt een feestdag voor all* handige doe-'t-zelvers, want nu zoeken zij het meest bekende Kunstleer uit, van 10.50 de meter, voor minder dan de halve prijs. Kunstleer op textielbasis, extra zwaar, extra mooi, zo prima geschikt voor meubelbe kleding, autobekleding, voor deuren, bed-hoofdstellen enz.... kunstleer dat zich subliem laat verwerken en een ongekend resultaat geeft, per meter voor nog géén vijf gulden. blijvend... goedkoper Als U toch aan 't opknappen en vernieuwen gaat en U hebt meer dan genoeg van Uw brave, ver sleten keukenstoelen, dan vindt U In onze hulshoud-afdeling een prachtige nieuwe stoel! Zeer solide stoelen, In ver chroomde uitvoering, met hard- plastlc zitting en rug, een prettig zittende oer-sterke stoel, voor nog géén vijftien gulden. 130 cm breed Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze sterke keukenstoelen, in diverse Vrijdag en zaterdag verkopen wij dit bekende kunstleer op textielbasis, 130 cm breed, in fraaie kleuren, per meter voor a Géén tel. of schrift, best. dén te/. of schriftbest. Er zijn neg wat plaatsen vrij in de kinderkampen welke de Rotterdamsche Bond voor Llch. Opvoeding weer orga- raseert m de bossen van Rijen (N.B.). Het meisjeskamp wordt gehouden van 3 15 «ir ,het jongenskamp van 15 juli t.m. 27 juli. Deze dertiendaagse kampen zijn toegankelijk voor kinderen van 9 t.m. 14 jaar. Het kampgeld bedraagt 75 gulden per kind, voor het tweede kind uit hetzelfd* gezin 65 gulden,voor de volgende kin deren 55 gulden. Hierbij is alles, ook de reis, inbegrepen, verder ook het onbe perkt gebruik van het natuurbad „Su- fe« m d? nabijheid van het kamp ge legen. Kerkbezoek is mogelijk. Folders betreffende deze kampen wor den op aanvraag gaarne toegezonden door het bondsbureau der RBLO, 's-Gra- vendijkwal 89b, telefoon 251932 (bes 247783), alwaar men zich ook k;an in schrijven en verder alle inlichtingen worden verstrekt. Kantooruren; woens dag en vrijdag van 14-18 uur.

De Havenloods | 1967 | | pagina 9