Schiedamse leven uit zich in Musis Sacrum inonopolë Combi Herstel Braiidersbiiurt is onmogelijke zaak MET ,J)E HAVENLOODS" NAAR ZEELAND Noodklok 125 jaar geleden eerste steen gelegd SUPERMARKT KUNSTGEBITTEN PADMOS BRILLANT weekabonnement 3.50 T AVENIÜODS weekblad voor Schiedam 16e jaargang no. 28 donderdag 11 mei 1967 Deze editie wordt buis aan nuts- n-. ï;i m .vnicuam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam. Vlaardmgen, Maassluis, Hoek v Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk. TOTALE OFLAtiE 2:12.000 Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg v Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Ven WESTBLAAK 25, ROTTERDAM ir TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTOHO 18344 ft ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ir UITGAVE STICHTING „PE JEUGDHAVErr CCHIEDAM heeft Musis Sacrum waarin zich het culturele leven van de stad zich kan ontplooiien. Daar hangen de van de Salon der Maas steden geweerde kunstenaars hun werken voor het publiek ter beoor deling, voeren leerlingen van de middelbare scholen hun toneelspelen op, brengen de muziek- en zangverenigingen het beste van hun repertoire. Daveren in carnavalstijd de muren van het muzikaal geweld en vierde de Schiedamse brandweer het jubileum. En als dit alles nog onvoldoende het stedelyk gebeuren aangeeft, in de zalen worden er ook bruiloften en partijen gehouden en in vergade ringen meer serieuze zaken besproken. Kortom, in Musis Sacrum vindt men de uitingen van het Schiedamse leven. Van dat gebouw werd op tien mei nu precies 125 jaar geleden de eerste steen gelegd. Hoeveel Schiedammers zullen met verschillende doelen voor ogen, hun schreden daarheen hebben gericht? Met welk een verschillende beoordelingen zullen zij dat vervolgens weer hebben verlaten Musis Sacrum is het gebouw van voor velen grote gebeurtenissen, waar hoogtepunten van het verenigingsleven worden bereikt den Multatuli, die op 12 januari 1880 en nogeens in 1881 optrad. In later tijden kunstenaars als Willem van Zuylen, één der grote corypheeën van Verheuis Grote Schouwburg aan de Aert van Nes- straat in Rotterdam. Generaal Booth, de man van het Internationale Leger des Heils zag in 1901 een stampvolle zaal. Musis Sacrum is ook een politieke are na geweest met mr. Gasthuis. Domela Nieuwemhuys en vele anderen. Een daar tussen was er dan al het plaatselijk ge beuren dat er zidh presenteerde r~ va- langstellenden uit alle rangen e 1 naar het Musis trok. Het gebouw is verbeterd, vergroot, ge moderniseerd en telkens opnieuw hebben de bezoekers het dan bewonderd. a standen Foyer Schiedam telt nog een aantal andere „feestgebouwen", maar „het Musis" heeft wel zeer oude réchten, zij het dan ook, dat over zijn geschiedenis wei nig bekend is. Uiteraard, de diverse ex ploitanten zullen er een meer of min der nauwkeurige boekhouding opna heb ben gehoüden, al was het alleen maar voor de- vermakelijkheidsbelasting en zo, maar daarin staan waarschijnlijk slechts de namen van huurders en het bedrag dat werd betaald. Hetgeen een zeer so bere „geschiedschrijving" is. Kapitaal Hoogstraat 2 - Schiedam-Tel.268808 KAARTEN OP TAFEL EDDIE CONSTANTINE Eddie in een nieuwe, machtige avonturenfilm waarin zijn vuiste* weer een grote rol spelen. 14 jaar EEN PISTOOL VOOR RING0 14 Zondag 2 en 4.15; Woensdag 2 uu DE VRIJBUITERS JEAN MARAIS BOURVI Een der wildste tijden uit c Franse geschiedenis herleeft c het doek. 14 jaar De geschiedenis begint op de tiende maart 1842, wanneer voor Meester Karei Arnold Poortman, openbaar Nota ris te Schiedam compareren: Willem Christiaan Kimmijster, winkelier en on dernemer van openbare verkopingen be nevens Teunis Keuzenkamp, bediende van liet Sehiedamseh Nut van 't Alge meen als getuigen- In tegenwoordigheid van een aantal „Heeren en Mejuffrou wen" wordt overeen gekomen het oprich ten „eener vereeniging Musis Sacrum", die zich als hoofddoel stelde „het beoefe nen van fraaie kunsten en wetenschappen binnen de stad Schiedam". Men moest een kapitaal van tenminste zeventiendui zend gulden bijeenbrengen voor genoemd doel. Dat geld kwam er dan ook. Volgens „de stukken" legde burgemeester Jan Loopuit. koopman en commissionair, vierduizend gulden op tafel, kantonrech ter, koopman en distillateur Simon Rijn bende vulde aan met duizend gulden. Verder waren er bedragen van f 800. f600, f400, en minder, maar ve len droegen hun steentje voor het ge bouw bij, als typisch staaltje van goeae burgerzin, waardoor in het verleden zo veel tot stand kwam. Door dit alles, kon reeds op de tiende mei van hetzelfde jaar de eerste officiële steen van het •s GRAVKLANDSEWEG 606—608 Musis Sacrum gebouw worden gelegd. Toen volgde op 11 oktober 1842 de plechtige inwijding. Er zijn in de loop der tijden wel enige veranderingen aan exterieur, maar vooral aan het interieur aangebracht. Iedere tijd stelt ook aan een feestgebouw zijn eisen en er mag worden gezegd, dat „het Musis" in het algemeen de tijd aardig heeft kunnen bijhouden. Overigens bleek het in de loop der tijden wel nodig de exploitatie vorm te wijzigen, want op 15 januari 1904 werd opgericht de „Maatschappij tot exploitatie van het gebouw Musis Sacrum cum annex is". Kennelijk voor zag het gebouw wel in een behoefte van het Schiedamse verenigingsleven en werd er druk gebruik van gemaakt- In 1852 gaven de „Bedienden van de Vereeni ging Musis Sacrum" een eigen nieuw jaarskaart^ uit. zodat hun reputatie wel gevestigd was. T riomfen 1 zijn uiteraard triomfen ge- leurstellingen geleden. Op 2 december 1878 trad er het Duits Opera Orkest op. Er kwamen ook groten uit iedere tijd naar Schiedam om in Musis Sacrum de burgerij te amuseren: we vonden ver meld o-a. de vermaarde familie Bam berg, de tragedienne Catherine Beers- man stond op 21 januari 1884 hier op de planken. Bijzondere Vermelding mag vin- De „foyer'' is door de tijden heen al tijd een belangrijke plaats geweest, zowei voor bezoekers als exploitant. Daar werden onder het genot van een anisette, chartreuse, Oranje bitter, pils of „suderans" de laatste Schiedanjse roddels verspreid en bekritiseerde de één de ander, in welke bezigheid de ja ren geen verandering zullen hebben ge bracht. Behalve dan in de kosten der on derwijl genoten consumpties, waarbij we slechts ter herinnering vermelden uit den jare rond 1900: Franse brandewijn 15 cent, advocaat 25 cent, (half glas 15 cent) roode wijn 35 cent, boerenjongens 25 cent, bessen 15 cent, cognac 25 ct. sodawater 20 cent, pils 15 cent per glas. Croquet 10 cent, taartjes 5 cent, koffie 10 cent, broodjes met vleesoh 25 cent, „beefsteak" een gulden. Dan zijn er nog enkele specialiteiten in het menu. Een „ruw ijsje" kost 5 cent, vanille ijs 25 cent, doch dit laatste werd alleen, bij concerten geserveerd. Hetzelfde was het geval met thee., of koffie, water en melk voor niet minder dan 2 personen en waarbij geen groter aantal personen dan waarvoor kopjes worden gegeven- Per persoon 15 cent. In deze prijslijst is op den duur ook wal enige wijziging gekomen, maar dat hééft Musis Sacrum zelf niet kunnen veranderen, de bestem ming is gelijk gebleven en de huidige exploitant dé heer Van der Most put zich even hard uit als zijn voorgangers hebben gedaan om sfeer in het gebouw te handhaven, waarbij de ene bezoeker voorkeur zal geven om aan de tapkast te staan en de ander zich laat bedienen. Musis Sacrum staat er nog steeds solide bij, het zal zijn tijd nog wel menig jaar tje duren. De Schiedammers zouden er niet zonder kunnen! B. EN W. VAN SCHIEDAM B. en W. van Schiedam hebben in een 13 foliovellen tellend preadvies de ge meenteraad medegedeeld dat naar mening van het college het bezwaar schrift van het Werkcomité tot consoli datie, herstel en ontwikkeling van de Brandersbuurt, ongegrond is. In de eer ste plaats, omdat principieel geen nieuw plan aan de orde is en in de tweed.e plaats, omdat het plan Schienoko in vol doende mate ruimte laat, aan de ideeën van het Werkcomité gestalte te geven. Het college wil echter het comité de mogelijkheid laten om binnen een jaar de mogelijkheid aan te geven, om bui ten de plaats die is bestemd voor bouw Harpe Davids gaat naar Frankrijk Zaterdag 13 mei a.s. gaat de Schie damse Chr. Muziekvereniging „Harpe Davids" naar Sens in Frankrijk. Men gaat naar het „Chateau de Parai", waar kinderen van o.a. Hollandse boe ren verblijven, die naar Frankrijk zijn geëmigreerd en die te ver van school wonen. Op tweede Pinksterdag wordt in dit internaat, dat uitgaat van de Ne derlandse Geref. Kerk in Frankrijk de jaarlijkse schooldag gehouden. Harpe Davids gaaf dit evenement muzikaal opluisteren. Op het programma staat: een mars, een kerkelijke medewerking (begeleiding van samenzang) en een concert in de prachtige kathedraal. De muzikale leiding is in handen van de heer A. L. Glotzbach, hoornist bij de Koninklijke Militaire Kapel. Nadere in lichtingen zijn verkrijgbaar bij P. A. Planque, Puttershoeksestraat 6. Schie dam. van de nieuwe brandweerkazerne aan de Breedstraat, alsnog een recreatie-gele-> genheid voor de jeugd in te richten. Indien dit niet mogelijk zou zijn, kan het Schienokopl-an geheel onveranderd blijven. Het college verklaart begrip te hebben voor de ideeën van genoemd comité, maar meent evenwel, dat deze verkeerd op de gehele Brandersbuurt zijn gericht. Noch van Monumentenzorg, noch van enig ministerie mag blijkens een in gesteld onderzoek worden verwacht dat voor restauratie of herbouw van de Branderbuurt gelden beschikbaar zullen worden gesteld. Aangezien het grootste gedeelte van de Brandersbuurt particulier eigendom is, zou het comité kunnen beginnen met in enkele pandjes die de gemeente in de af gelopen tijd, in het kader van de krot opruiming heeft kunnen verwerven, de plannen uit te werken. Het college acht een volledig herstel van de Brandersbuurt overeenkomstig haar historisch karakter en haar vormen wegens de reeds voortgeschreden ver krotting een onmogelijke zaak. REPARATIES 20-karaats gouden kroon t 11.5» U kunt er op wachten INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, Ream, Tol. 018 12 60 ld Trams 1, 2, 3, 4, 9, 10, 16 II en bussen 31 en '4 M r - W oningbouwvergun- ning voor Broersvest Het gezicht van Schiedam werd ge schonden, toen op de Broersvest, het hart van de binnenstad in het aloude stads beeld een opening werd geslagen door de afbraak van de panden van Stokhof. die in de put verzonken lagen. Nu gaapt er een leegte, welke om opvulling vraagt. Naar vanwege het gemeente bestuur wordt medegedeeld, mag wor den verwacht dat in het tweede kwar taal van dit jaar door het ministerie vergunning zal worden verleend tot bouw van 15 woningen met daaronder gelegen winkels naast de Passage. Zodra deze vergunning is verkregen, zal met de bouw worden begonnen. De Schiedamse Muziekschool heeft woensdagavond in het Passage Theater een propaganda-uitvoering, die tevens aLs een „instrumenten" ^parade werd aangekondigd- Leerlingen en leerkrachten werkten aan teze avond mee. Voor de pauze traden nkele ensembles op en het harpduo An- net Besemer-Marja Olyslager. Na de pauze werd „De wonderen zijn de wereld nog niet uit", gebracht, een thema met variaties en finale op het liedje: ,,Ik zag twee beren..", een be werking van de directeur der school, de heer Kees Bak. In deze instrumentenparade wisselden muziek, zang en spreekkoor elkaar af. De 23-jarige runner C. van A. uit Maassluis, die onder invloed van drank verkeerde;, reed op de Rotterdamsedijk tegen een hek, waarmee een de„: van de rijbaan was afgesloten. Hij botste vervolgens tegen enkele gepa rkeerrte auto's, waarvan er vier werden bescha digd. Na de aanrijding reed A. door, maar werd in de Van Deventerstraat achterhaald. Een passagier, de 28-jarige opperman P. H. A. uit Maassluis had door de botsingen enkele verwondingen opgelo pen en vermoedelijk een gebroken hn- kerschouder. 95- „De Havenloods" doet zijn naam eer aan als ons blad op donderdag 18 mei een dagexcursie naar het Deltagebied en de Zeeuwse eilanden organiseert. Van di verse, nog nader bekend te maken plaat sen in Rotterdam zullen die achttiende mei, komfortabele touringcars de deel nemers via de Van Brienenoordbrug, Nu- mansdorp, het Haringvliet en de Greve- iingendam naar Zierikzee rijden. Onder weg de Haringvlietbrne en de Greve- lingendam zijn op zich zelf al indruk wekkende bezienswaardigheden en mo numenten van Nederlandse waterbouw kunst. Het schilderachtige Zierikzee wordt be zichtigd en vervolgens zal het gezel schap in twee groepen worden gesplitst. Een groep maakt een bootreis van Zie rikzee naar Veere, een prachtige tocht onder de Oosterscheldebrug door via hei Veerse Meer. De tweede groep gaat per bus naar Veere en maakt de boottochi in omgekeerde richting. Er is overigens volop geiegenheid de benen te strekken, want de tocht wordt onderbroken voor bezichtiging van Zierikzee, Middelburg en Veere, stadjes met een specifiek' schoonheid. De rondrit over Walcheren is op zich zelf reeds een evenement. Deelnemers aan een dagtocht met de ..Koningin Emma" van de Mij. „Zee land" verleden jaar waren unaniem en thousiast over hun ervaringen. Wij twij felen er niet aan of ook deze Delta-Zee landroute zal de deelnemers in alle op zichten voldoen. De advertentie in dit nummer geeft belangstellenden nadere bijzonderheden. Ook telefonisch kunnen inlichtingen worden ingewonnen onder nr. 132170. Voor Vlaardingen: het bijkan toor'van De Havenloods, v.d. Driftstraat 1tel. 344349. De officiële mededelingen stel len het zo: de honger is officieel in Bi- har er wonen in de deelstaat Bihar 52 miljoen mensen. Daarvan lij den er 30 miljoen honger men hoopt de mensen in leven te houden op een rantsoen van acht ounces per dag (een oun ce is 28 gram, dus acht maal 28 gram, oftewel vier boterham men) .er is ook een gigantisch drinkwaterprobleem er wordt op een afgrijselijke wijze honger geleden. Het magere rantsoentje is alleen genoeg om de mensen van de hongerdood af te houden ze door de zomer te la ten strompelen een havenstaking ih New York, Bombay of Calcutta, een schip dat vertraging heeft of de invallende moesson, die de wegen onbegaanbaar maakt en de men sen in Bihar zullen sterven „ze kunnen als vliegen ster ven", zei een ambtenaar, „of niet, dat ligt aan onze krachtsinspan ning en de uwe Verder is een blik op de foto voldoende. Zaterdag 13 mei luidt de stichting „Eten voor India" een nieuwe actie in. De NTS geeft een speciaal programma van 11 tot 13 uur. Alle kerken zullen om elf uur de klok luiden. De noodklok. MOEDERDAGi vervuilt al baar hartewensen zoals 0 SPAANSE EN POOLSE KASTJES ENG. KOP EN SCHOTELS 0 OPBOUWSERVIEZEN en nog vele andere geschenken. Mgr. Nolenslaan 510, tel. 26.14.99 Nederlands grootste sortering ft k.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1