Tuinfeest: laatste première NRT een eclatant succes Bij de kraam van Kampen kun je zalig worden Muzikaliteit kenmerk van concert „Stem des Volks" Goed samenspel in Bach-cyclus kamerorkest H. W. BLOK DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 MEI 1997 blijvend goedkoper driehoek, pechlemp, sleepkabel en gereedschap, onmisbaar en een noodzaak In Iedere wagen. Allee bij de hand In xo'n solide kunstleer met linnen rug, solide handvat en knipsluiting, voor bijna de helft van de normale prijs. 1 Vrijdag .en zaterdag verkopen wij In de afdeling autobenodigd heden beneden deze sterke autotesten, waarin U al Uw auto hulpmateriaal veilig bergt, kunstlederen je vj autotissen met (4M linnen rug, t7" atin Hl. of ichrift. bist. QOK de laatste première van het seizoen door het Nieuw Rotterdams Toneel is een eclatant succes geworden. Onder regie van Johan Greter werd in het Piccolo-theater opgevoerd „Het tuinfeest" van de Tsjechische schrijver Vaclav Havel. Wat zal men eerst noemen: stuk of opvoering? Ik kies voor het laatste. De opvoering, die Greter had geënsceneerd was ronduit meesterlijk. Een uur durend kijkspel met telkens nieuwe verrassingen en vondsten. H«t tuinfeest is tan satire op de bu reaucratie. Preciser: op de bureaucra tie van een regiem achter het ijzeren gordijn. Maar dat is eigenlijk slecht» af te leiden uit de namen van de optre dende figuren en uit de landsaard van den gebruikt door het team van ,,Zo i» het". Misschien iet» minder direct, maar reker niet minder ml* te verstaan. Het verrassende van Havel's «tuk 1» dat het geen renegatenlectuur is. Hij iet het ontleedmes In de bureaucratie als verecliijmeel. En daarmee geeft hij een stevig nummertje maatschappijkritiek ten beste, waar men zich kostelijk mee kan amuseren. Wie goed naar „Het tuinfeest" kijkt, kijkt ook een beetje naar zichzelf. Naar alle hebbelijkheden om officieel te zijn. de mening van de dag te verkondigen zonder precies te weten waar je het over hebt of waarover het gaat. In dit vreemde ambtenaren wereldje in troduceert Havel een jonge man op zoek naar een carrière. In zijn argeloosheid brengt hij die hele wereld in verwar ring. zodat de ene dienst da ander op heft. Het is een goed gegeven, Intelligent dolle kermis van te maken. Greter heeft dat met veel smaak gedaan. Hij had de steun van voortreffelijk spelende acteurs als Pieter ï,utz, Erio Schneider, Adolf Rij kens, Robert Sobels, Jan Kruyk en Fred Vaassen, die zon der een woord te zeggen een heel fijn intellectueel typetje neerzette. De actri ce» Thera Verheugen, Martine Crefcoeur en Nelleke Kneohtmams pasten al even goed in de kleurrijke vertoning. Het NRT heeft deze extra-produktla ingestudeerd in het kader van het jeugd- feetival, dat deze weken ln Rotterdam wordt gehouden. Dat is een lovenswaar dig initiatief. Het is te hopen dat vooral onder de deelnemers aan het festival de belangstelling groot zal zijn, zodat Het Tuinfeest nog talloze keren gevierd zal worden. PLEZIERIGE SPOKEN De Nederlandse Comedle heeft een feest van een voorstelling gegeven van „Spoken in Spaanse kant" van de Span jaard Caldorón de la Barca. Jules Croi- set presteerde het, het al eerder met minder succes in ons land gespeel- J£®n oollega-spoor- man van Duurt Kampen zei 's maan dags op het station tegen de anderen: „Ik heb Kampen za terdag gezien. Hij heeft een bijbaan tje.Hij verkoopt boeken op de markt". En op de markt riep iemand: „Bij diè tent moet je wezen. Daar kun je zalig wor den!" Dat was in het begin zo: in '63 toen Duurt Kampen nog maar pas met zijn kraam op de markt stond. Het plan hier toe was op zekere dag bij hem opgeko men en hij zette hqt in daden om. Met hetzelfde gemak als waarmee tegenwoor dig een beatband wordt opgericht. Van ds Bijbel Kiosk Vereniging te Amsterdam kregen Kampen en zijn medewerker Jac. van Agiteren voor f 8500,aan Bijbel», psalmboeken en an dere lectuur ln consignatie, want zelf hadden ze geen cent. Nu, vier jaar later ls die schuld vereffend. Nu ook 1» men er op de markt wel aan gewend.'Ze heb ben er zelfs al vaste klanten. En op het station vragen de collega's soms, of hij nou nog resultaat heeft met dat werk. Ze waarderen het, dat hij op die manier voor zijn overtuiging uitkomt. Iedere zaterdag staan Duurt Kampen uit da Burg. Bauimanlaan 71a en Jao. van Agteren uit de Springerstraat 196 met hun kraam op de markt. Eerst ln de Spanjaardstraat, maar later verhuisden zo mee naar het Grota Visserijplein. De nieuwe plaats inspireerde hen trouwens, want zodoende kwamen ze aan hun naam: „Marktevangellsatlekrlng De Vis sers". Immers, Jezus had tegen zijn disci pelen gezegd: „Ik zal u vissers van men sen maken". Ze hebben geen vaste standplaats want ze staan er niet om hun brood te' verdienen, zoals de anderen. Hun kraam staat nu eens vooraan, dan weer achter aan. Ze zijn z.g. „meelopers". Dat wil zeggen, dat ze met de marktmeester mee lopen, om te zien welke plaatsen nog over zjjn als da anderen hun kramen hebben opgezet. Wie nu denkt dat Duurt Kampen een KAMPEERSHOW NERGENS ZO VOORDELIG! TENTEN 40 uitstaande modellen 4-pers. bungalowtenten v.a 198, BAGAGEWAGENS - 12 mod. gesloten met imperiaal v.a. 868,— tourcaravans kip cavalier Nog enkele met voortent gratis. DE TENTENSPECIALIST GEBR. v. ESVELD Pascalweg 88—113 - Telef. 1970 52 Winkel fii. Goudse RUweg 28. soort profeet is of een amateur-dominee, vergist zich. Hij houdt geen vurige pre ken staande op een groentekist. Hij smijt niet met bijbelteksten alsof het handgra naten zijn. Hij is een rustige Groninger en dat zegt genoeg. Hij weet wat hij wil, want ondanks zijn rustig# optreden is hij een gedrevene. Hij moet dit werk doen: het ls een deel van zijn leven geworden. Een gedrevene, Ja. Men zou kunnen zeggen_ dat hij sen bekeerling ls. Mis schien ls dat dan wel de reden, dat hij dit werk doet. Hij ls pas tot het geloof gekomen, toen hij zijn vrouw leerde ken nen. Nu wil hij anderen laten delen ln dl# vreugde. Het stelt hem dan ook vaak teleur, dat kerkmensen, die van jongsaf in het Christelijk geloof zijn opgevoed, dikwijls zo lauw zijn. Zo zelden voor hun overtuiging uitkomen. HULP NODIG Daarom ook zegt hij: „Het zou ftfn z(jn, als de kerkmensen wat meer be langstelling zouden hebben. Als er eens iemand zou zijn die ons 's zaterdags kon helpen. We hebben gelukkig wel hulp van enkele jongelui, maar we hebben meer mensen nodig. Er zijn er ook zo weinig die een beetje belangstelling to nen. Die zo maar eens langs komen en een praatje maken. Zoiets werkt stimu lerend. De meesten hebben zelfs geen flauw Idee van wat het werk eigenlijk in houdt. Ze denken, dat Je een preek moet houden of zo. WIJ delen hier folders en pamfletten uit aan mensen die voorbij kamen. Daarop staan teksten en korte meditaties. We hebben ook plaatjes voor kinderen en verder verkopen we bijbels. We hebben ze ln alle soorten. En psalm en gezangboeken. We verkopen kinder boeken en lectuur voor volwassenen, bij voorbeeld van Okke Jager, Billy Gra ham. Watchman Nee, Jan van Gijs, ds. Hegger en Berkhof. Grammofoonplaten hebben we ook. We proberen nu geld bij een te krijgen voor een pick-up of liever nog een bandrecorder die op batterijen loopt. Dan hebben we ook muziek". De kraam van Kampen en Van Agte ren gaat niet uit van een bepaald kerk genootschap. Belden zijn hervormd en een andere medewerker, Gottlieb Orn- steln, ls christelijk gereformeerd. In het begin heeft de hervormde gemeente van Delfshaven wel geholpen, maar ze willen geen bepaald stempel hebben. Louter en alleen om die reden hebben ze Indertijd geweigerd toen iemand van een Pink- stergroep 'vroeg of men tijdschriften bij de kraam mocht neerleggen. Ze hebben overigens wel goede contacten met de oudste evangelisatlekraam ln Rotterdam, die van de heer Van Kooij op de markt aan de Binnenrotte. Die gaat uit van de gereformeerde kerk. En bij hun „colle ga's" van de Youth for Christ, die een kraaam hebben op het Afrikaanderplein, zijn ze ook al eens wezen kijken. „Je mag gerust weten, dat lk ook wel eens zin heb gehad om het bijltje erbij neer te gooien", zegt Duurt Kampen. ,,Dit werk vraagt veel tijd. Juist ook, om dat er niet genoeg medewerkers zijn. En m'n vrouw en de kinderen hebben 's za terdags niet veel aan mij, want lk ben er nooit. Maar als lk dat Idee opperde, zei m'n vrouw: ga er nou maar mee door, wapt als je ermee stopt krijgt je er later toch spijt van". VASTE KLANTEN Gelukkig ls «r veel waardering voor hun werk. Ze hebben zelfs vaste klan ten die iedere zaterdag een pamfletje komen halen en ook wel eens iets ko pen. Die verkoop varieert overigens wel. De ene zaterdag verkopen ze voor 80 gulden of meer en de andere zaterdag voor nog geen 20. Dat hangt natuurlijk ook van het weer af. Overigens staan ze er niet alleen voor de Rotterdammers. Er komen ook buitenlandse arbeiders: Spanjaarden, Portugezen, Turken en Ita lianen bij de kraam een in hun eigen taal de stuk nieuw leven ln te blazen door met grote onbevangenheid het stuk te hanteren. Dat had voor hem al verta ler Paul Rodenko gedaan, die er niet voor terug schrok een aantal prachtig» anachronismen in te voeren. Het decor van Herman van ERe- ren maakte het mogelijk het «tuk vrij wel zander onderbrekingen te spelen. waardoor ln hoog tempo alle registers van het blijmoedig eomedlespelen kon den worden open getrokken. Het werd een avond van uitbundig ple zier, waartoe de meeste nieuwe blijspe len geen enkele aanleiding geven. Verantwoordelijk voor het plezier zowel aan deze als aan gene zijde van het voetlicht waren Petra Laseur, Kltty Jans sen, Kitty Courbois, André v. d. Heu vel, Peter van der Linden Jules Crolset, Willem. Nïjholt en Rudolf Lu- cieer. Jan Hein de Groot Beatband „The Boys" uit Moordrecht verzorgt zaterdag 20 mei de muziek op de dansavond die voor jongeren vanaf 16 jaar gegeven wordt ln het CJV-ge bouw aan de KenMaan te Capelle. Aan vang 20.00 uur. blijvend goedkoper Al» Uw kapsel U verveelt en U een» met een heel ander hoofd op feestje of partijtje wilt binnenstappen... dan zien wij U In onze Parfumerie afdeling. Want daar verkopen wij die bij zonder handige paard es taar- ten, waarmee U letterlijk alle kanten op kunt. Alt paardestaart, als vlecht, als wrong, om meer vulling te geven aan Uw kapsel... de grote mode... de make-up van Uw haar, voor nog géén drie gul- Vrijdag en zaterdag verkopan wij ook voor U, de mogelijkheid voor allerlei nieuwe kapsels, een flinke boa kambaar en wasbaar haar, In zwart, mlddelbruln, middelblond, donkerblond en kastanje, voor DIERGAARDE BUJDORP zet elke zaterdag haar poorten wijd open VOOR DE HALVE PRIJS! Tramlijn 3 en bus 31 stoppen voor de Ingang. Tram 22 en bus 33, 38 en 52 brengen u in de onmiddellijke omgeving. ROTTERDAMSE SCHOUWBURG Vrijdag 19 met: NRT me* -Het bel oon", 8.15 uur. Zaterdag 20 mei: NRT me* „Oom Wanja", 8.15 uur. Zondag 21 mei: NRT met „Strikt ge heim", 8.15 uur. Maandag 22 mei: Haagsdhe Camedïe met ..Lied in de schemering", 8.15 uur. Dinsdag 23 mei: Centrum met -Alleen op vrijdag", 8.15 uur. Woensdag 24 mei: NRT me* „Hamlet", 8 uur. T\e uitvoering die de Stem des Volks met medewerking van het Hillegers- bergs Mannenkoor onder Dick Dekker vrijdagavond van het Stabat Mater van Dvorak en de Mlssa di gloria van Puc- eini in de niet geheel gevulde grote Doelenzaal heeft gegeven, werd geken merkt door discipline en muzikaliteit. In samenwerking met een prachtig mu sicerend Utrechts Symfonie Orkest heeft het koor een grote bijdrage geleverd aan de klankschoonheid in do vertolking van belde koorwerken. Vooral de Mlssa dl gloria heeft het koor zuiver en stralend van klank ge zongen. Dit werd mogelijk gemaakt door het bel canto waarmee Puccini de ze geestelijke muziek heeft gecompo neerd, waardoor de scheidingslijn: ope ra-kerkelijke muziek veelal moeilijk te trekken viel. Vocaal en ook technisch was het zin gen van het Stabat Mater van Dvorak, dat ontstaan ls uit het grote verdriet om het verlies van drie zijner kinde ren, minder dankbaar. Dit werk is in een strengere kerkelijke stijl geschreven dan de Missa di gloria en is deels mo- nodisoh, deels in het medium van de stem gecomponeerd, wat het volume be perkt en het expressief vermogen ver zwakt- Bovendien was het hoorbaar, dat dirigent en koor welde muzikale schoon heid van deze muziek hebben aange voeld, maar aan de geestelijke realisa tie daarvan nog niet toe waren. In een kring van zangers, waarin de vrijden- kersgedaehte domineert is een diep re ligieus beleven van de tekst en muziek van het Stabat Mater geen vanzelfspre kende zaak. Een Ideale vertolking van dit werk eist dan ook een andere instel ling van geloof. In het Stabat Mater werd de aollsti- Met de batterijen LECLMCHé geeft uw saklamp «en eeuwigheid "DACH is «en cultuur waaromheen de muzielcminjiende mens bereid is zich in stille aandacht te scharen. Dat de musici van het Nederlands Kamer orkest onder leiding van Szymon Gold berg erin geslaagd zijn met goed voor bereide dynamische climaxen, een voor beeldig samenspel en technische perfec tie die aandacht vast te houden is een bewijs van hun uitzonderlijke prestaties. Zij zijn er dan ook in geslaagd met een viertal composities, te weten de Brandenburg## Concerten no. 2 en 6, resp. in F en Bes, het Concert voor 2 clavecimbels en strijkorkest in C. en de Suite nr. 2 in bes voor fluit, strijkor kest en clavecimbel, het auditorium in de geheel gevulde kleine Doelenzaal tot grote geestdrift te brengen. Solistische medewerking werd ver leend door Janny van Wering en Gus- tav Leonhardt, clavecimbel, en Koos Verheul, fluit. Janny van Wering en Gustav Leónhardt speelden het Concert voor 2 clavecimbels mot grote exact heid, subtiliteit en technische vaardig heid, terwijl Koos Verheul de gelegen heid aangreep om in de Suite voor fluit, strijkorkest en clavecimbel het audito rium te verbluffen met zijn superieur fluitspel, waarmede hij onbetwistbaar de hoogte van het meesterschap heeft ba- reikt. Met de vertolking van het tweede Brandenburg» Concert als slot van de avond, waarin Adolf Scherbaum, Bach- trompet, Koos Verheul, fluit, Evert van Tright, hobo, en Szymon Goldberg, vi ool, solo «peelden, wist het Nederlalda Kamerorkest een hoogtepunt te bereiken. Het enthousiaste applaus leidde tot een herhaling van hat laatsta deel. IDO EYL. Gerard Honig, tenor, en Max van Eg- mond, bas. In de Missa di gloria alleen door de tenor en bas. Akoestisch is de plaatsing vooraan op het podium niet erg gelukkig geweest. De klank is hier teveel omweven door een lichte over- akoestiek die het resoneren belemmert en daardoor het volume beperkt. Dit verzwakte het solistische aandeel, ook in de ensembles. Niettemin werd er in 't algemeen uitstekend gezongen, waar in vooral Max van Egmond met zijn milde en fraai getimbreerde bas excel leerde. Maar ook Ans Rleke met haar nobel klinkende, krachtige sopraan, Petronel- la Wisse met haar expressieve alt van bescheidener volume en Gerard Honig met zijn lenige, penetrante, maar in de hogere registers niet altijd even wellui dende tenor, hebben veel tot het artis tieke succes van deze avond bijgedra gen. IDO EYL Géén tel. of schrift, best. gesteld pamflet halen. En ook onder hen zijn er die steeds terugkomen. „We maken soms leuke dingen mee", vertelt Duurt Kampen. „Op een gegeven ogenblik stond er iemand stil bij onze kraam> wees op de appelen van de groenteman aan de overkant en zei: „daar ligt Cox d'Oranges" en toen naar onze boeken: „en daar ligt Kok Kam pen". En wat de marktkooplui betreet, dat zijn fijne mensen. Ze hebben ons van het begin af aan geholpen. Laatst ging ik bij een bloemenman een paar bosjes halen. Hij deed er een paar plantjes bij. Ik zei: die heb ik niet besteld. Nee, zei-ie dat weet ik. Maar die krijg je van mij cadeau, want ik doe wel nergens aan, maar ik vind het verrekte leuk, dat je zo voor je overtuiging uitkomt". Zojuist verschenen: W. A. WAGENER, LEER MIJ ZE KENNEN.... DE ROTTERDAMMERS ƒ7,90 Een gezellig boek over Rotter damse mensen. THIJS BOOY, MORGEN ZAL ALLES ANDERS ZIJN ƒ11,90 Alles: Monarchie, Europa, vrije tijd, verzuiling, welvaart, leefbaarheid. F. J. LAMMERS, VIJF GENERATIES ORANJE 6,90 Emma, Wilhelmina, Juliana, Beatrix, Willem-Al ex ander. KLARE WIJN ƒ5,90 Rekenschap over geschiedenis, ge heim en gezag van de Bijbel. BOEKHANDEL Schiedamsevest 51 - Tel. 1S79BT De in Maasland gehouden Inzame ling ..Eten voor India" bracht f 3.080,- op. Dit komt neer op plm. 60 cent per inwoner. Vorig jaar was dit f 2,40 per inwoner. Ongetwijfeld een groot ver schil, waarvan de oorzaak in verschuilen de factoren gezocht kan worden, de Rinketercollecte in alle kerken. derdag, de blijvend goedkoper Voor al die kleine Eva's, dit Ijdeltuitjes, die ook graag met een leuk sportlef jasje lopen, hebben wij een bijzondere aan bieding. Een grote partij peau de peche of suwedine (Imitatie suede) jasjes, voor voorjaar en zomer. Een' prachtige kwaliteit, In sportieve modellen, voor mels- kes ven 2 tot 10 jaar, ta diverse kleuren. En nu komt 't, deze jasjes geheel gevoerd, keurig afgewerkt, die normaal verkocht worden voor prijzen van 24 tot 45.- koopt U nu voor nog géén zes gulden. 2 tot 10 J**" Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze grote partij meisjes- Jassen In een groot aantal mode kleuren, zoals blauw, groen enz., Gfén tel, of schrift, best.

De Havenloods | 1967 | | pagina 11