Tuin voor blinden*, plan komt na drie jaar uit la Amateur-kweker neemt initiatief Nieuw jeugdblad gaat cultureel voorlichten Plannen containerhaven Maassluis dwars tegen streekplan Westland in zie onze VOOrdeelaanbieding elders in dit blad 16e jaargang no. 29 donderdag 18 mei 1961 VROON is? .r-aïsus KUNSTGEBITTEN Tekeningen in archief dsche Rood»! Dat betekent! nood, dank-! /an het volk] weekblad voor rotterdam Huis aan huis bezorgd in Rotterdam-Rechter Maasoever, Schiedam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek van Holland, IJssel- en Lekstreek en randgemeenten. OPLAGE 232.00C «agawTT' natie van „De Havenloods' en „Het Zuiden^ TOTAIJE OPLAGE 40»..*00 onder accountantscontrole. Aangesloten bU de Nederlandse Huls-aan-Hulsblad Per* WESTBIAAK 25. ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 15 lijnen! ft POSTGIRO 18344 ^ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEÜGDHAVEN" banketbakkerij Walanburgerweg 76- Telefoon 245407—287595 VRIJDAG LANGE ROOMBOTER SPRITS 260 gram van f 2,- voor ZATERDAG SLAGROOM - MARASQUIN TAART ■78 150 3-25 250 TER GELEGENHEID van Pinkster-drie heeft de heer J. Geerders een drie jaar oud plan aan de vergetelheid ontrukt. Dinsdagochtend overhandigde hij wethouder G. W. de Vos van Sociale Zaken en Volks gezondheid een aantal door hem zelf gekweekte planten als herinnering Ln h& plan. dat de gemeente Rotterdam destijd had om een turn voor blinden aan te leggen. Dit plan is verdwenen in een la en de heer Geerders vreesde, dat er helemaal niets meer van terecht.zou Wethouder De Vos nam de planten in ontvangst en beloofde hem, da ze een plaats zouden krijgen bij die mensen die er voor zouden kunnen zorgen, dat de blindentuin er toch nog zou komen. BOONE VERF VERF BOONE Flexa, Rubbol A.Z., Autoflex. Valspai, Teoflux, schildersgereedschappen en verfspuiten. Noordmoienstraat 68, Tel. 24 0857. Bind september krijgt Rotterdam er een jeugdblad bij-Een heel bijzonder en cultureel gebied. Initiatiefnemer is Bram Bom, 22 jaar. huijaen en Cor de Back als hoofdredac- Het begon allemaal ongeveer een jaar leden. Bram zegt hierover: Er moest «•woon iets gaan gebeuren. Er zijn wel genoeg activiteiten en er is ook wel be- luupbelliing voor, maar enige voorlach- ting is er helemaal niet. Het plan is het culturele peil van de jeugd op te trekken door middel van goede voorlichting. Sinds die tijd ben ik hard aan het werk gegaan. Ik heb contacten gelegd, mensen gesproken en brieven geschre ven. Be heb op het ogenblik een uitge breide administratie en veel dokumenta- tiemateriaal, dat ik overal mee naar toe neem om de mensen enthousiast te ma ken voor mijn plan. De allereerste contacten werden ge legd op het 37e Congres voor Taal er iiMflr vertegenwoordigers tie. Wat we allemaal gaan brengen in het blad? We stellen ons voor te schrijven over toneel, film, muziek en show, ca baret, literatuur, sport mode enz. Een pagina zal bestemd zijn voor de kunst agenda en ook zal er een pagina gere serveerd worden voor De Doelenjeugd. De sociëteiten zullen gelegenheid krijgen hun activiteiten aan te kondigen. Her blad zal bestaan uit 16 pagina s waarvan 11 redaktie. Subsidies hebben we gekregen van verschillende instanties en instellingen, terwijl met het Hilton hotel een aantrek kelijke regeling is getroffen voor het gebruik van een ruimte. Als het ent housiasme van Bram en Letteren, waar vertegenwoordigers van housiasme van Bram en zrjn medeT allerlei jongerenorganisaties uij".»»' waren. Daarna heb ik contact gezocht met ds. W. S. Bakker, consulent sociaal- cultureel vormingswerk. Hij heeft me ge weldig geholpen. Vele deskundigen op aociaal-oultureel gebied hebben naar me geluisterd en hun volledige medewer king toegezegd. Er is een comité van aanbeveling gevormd waarvan burge meester Thomassen voorzitter is Verder zitten daar o.a. in dr. W. vanCauwen- berg, ambassadeur van Belgie in Neder land, drs. W. Hofman, directeur van de Rotterdamse Kunststichting, Rob de Vries directeur Nieuw Rotterdams to neel, de heer P. Verbist, directeur „De Doelen", Tom Manders cabaretier, dr J. P. de Gaay-Fortman bioloog, George Stam en vele anderen. Ook is er inmid dels opgericht een Stichting Sociaal Cul tureel Orgaan. We willen ons de eerste twee jaar al leen op Rotterdam richten. We starten met een oplage van 50.000. Dat is heel wat. Het blad zal dus éénmaal ia de veertien dagen gratis worden toegezon den aan alle leden van jongerensocie- teiten in Rotterdam, alle houders van jeugdpaspoorten en aan de Doelenjeugd. Het is ook mogelijk het blad tegen be taling van een klein bedrag toegestuurd **We*Iijn op het ogenblik bezig niet on- S^and?eelidSaetnismm M'VÏSÏS SS^SüSS iJSVS» ta redactiestaf met Harrie van de Bouw- 11 lliowustcu. AO uu« j; ner een leuk blad, uniek voor Rotterdam. Zijn er nog mensen met ideeen of leuke suggesties, zij kunnen terecht bij Bram Bom, Dr. Visserstraat 9, Rotterdam. Drie jaar geleden was het de bedoe ling, dat de blindentuin zou komen aan de Hof laan. Het was. zo vertelde de heer De Vos, een idee geweest van burge meester Van Walsum. die er met zijn buren aan de Hoflaan over had gespro ken. In verband met de vele Pr*™?n in verband met de Atlas van Stolk raak te het plan op de achtergrond. „De ovei- hcid ontvangt zo'n plan vaak sjmpa- thiek", aldus de heer De Vos, „maar als het niet op een bepaalde manier kan, komt er vaak niets van terecht ALLEEN OVERHEID De heer Geerders woont sinds kort in Nieuwerkerk a. d. IJssel, waar hij zich geheel kan wijden aan zijn hobby, het kweken van planten. Voor dretiJd woonde hij vijf jaar achter het Oogzie kenhuis. „ïk zag die mensen toen vaan in de tuin lopen en toen kwam wel eens de gedachte bij mij op, dat het voor die mensen toch heel erg moet zijn, «at ze die planten en bloemen niet kunnen zien En als ik me> mijn plant bezig ben, dan laat ik mijn gedachten er wel eens over gaan en dan word ik week", vertelde de heer Geerders. De heer De Vos vroeg zich bij de over handiging van de planten af of de over heid nu de enige was, die de blindentuin moest realiseren. Destijds zou er een be drag van ƒ65.000 mee gemoeid zijn, maar de wethouder vermoedde,, dat het nu wel een tan zou gaan kosten. Het is niet meer mogelijk de tuin aan te leg gen aan de Hoflaan. De heer Geerders voelde er wel iets voor om een actie te beginnen. „Misschien is het mogelijk om aan de Coolsingel af en toe een plantenikraam neer te zetten", zo stel de hij voor. „De opbregst kan dan ten goede komen aan een fonds voor die ^"wethouder De Vos beloofde de heer Geerders tenslotte, dat de brief, die bij de planten was gevoegd, in ieder ge val aan alle raadsleden zou worden ge zonden. Verder zou hij overleg plegen met de directeur van de Plantsoenen dienst om de mogelijkheid te bekijken een blindentuin, in te passen in de ge meentelijke kwekerij bij het Kraiingse bos. REPARATIES INSTITUUT DENTIUA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. OIO - 12 00 10 Trams 1, 2, 3, 4. 9, 10, t6. 17, en bussen 31 en 94 In het Gemeentearchief wordt van 19 mei tot 16 juli een tentoonstelling van 17e «n 16e eeuiws» tekeningen van Rot terdam en omgeving gehouden. Deze expositie is ingericht n.a.v. het feit dat de Erasinus-Stichting enige maanden geleden twee fraaie kastelen tekeningen van Roeland Roghman ten behoeve van het Gemeente-archief heeft aangekocht en deze aan de gemeente heeft geschonken. Behalve tekeningen van Roghman zijn ca. 125 fraaie tekeningen te zien, een keur uit onze topografisch histori sche atlas o.a. van Jac. Ruijsdael, Va lentin Clotz, Jan de Beyer, de gebr. La Fargue, Paul van Liender, Nic. Muys. Gexrit Groenewegen, Dirk en Jan An- thonie Langen dijk. Christoffel Meyer. Op 18 mei 's avonds om 20.15 uur, wordt de tentoonstelling geopend door de heer W. A. Fibbe, die tijdens de verwerving van de Rogbman-tekeningen wethouder voor het archief was. Geopend op werkdagen van 1017 uur. zondagen 1117 uur. Concert in Rivièra-Hal van „Com nu met Sang* „Com nu met Sang" geeft op vrijdag avond 2 juni een concert in de Rivier;.- hal. Behalve Psalm 112 van Handel me! de sopraansolo-en de Krönungsmesse vat Mozart met het Agnus Dei" zal ook di 95 ste Psalm van Mendelssohn word. uitgevoerd. Het Zuid-Hollands Orkes zorgt voor de begeleiding. Het gehec staat onder leiding van Dirk Jansz. Zwart De toegangsprijs bedraagt vier gulden Voor jongeren f2,50. Men kan de kaar ten telefonisch hestellen via tel. 18849o 263304 of 154824. Nota aan B. en W. over plaatselijk televisiestation Dra. L. van Leeuwen .raadslid voor de WD, heeft het college van B en w een nota aangeboden, waarin hij het uit nodigt de mogelijkheden te onderzoeken om te komen tot de oprichting van een plaatselijk televisiestation in Rotterdam. Het interview in ons blad met de heer J Bax, hoofd van de afdeling voorlich ting van de gemeente, is d« directe aan leiding tot de nota. De heer Van Leeuwen zegt: „Een plaatselijk televisiestation zou de aan dacht van het publiek voör een zeer be langrijk facet in onze democratische be- •luitvorming, d» gemeenteraad kunnen stimuleren". En: „Het is duidelijk dat plaatselijke televisie-uitzendingen niet mogen worden misbruikt voor eenzijdige voorlichting of propaganda van de zijde van het ge* meentabestuiur naai" de burgers. De ^sta tus van deze uitzendorganisatie zou in al le onderdelen van haar beleid eVen onaf hankelijk van de overheid dienen te zijn als de pers" De heer Van Leeuwen besluit met ta adviseren dat B. en W. contact opneimen v. «ol'lege van Amsterdam, waar ijderzoelj wordt ingesteld. gemakkelijken. is wil leden als irscadeau tMgfar viert het Nederlandsche 100-jarig bestaan. Dat 100 J&ar hulp aan de mens in zij «ie vrijwillige bijdragen en het bedrijfsleven en de van tienduizenden vrijwilligers. Als „verjaarscadeau" zou het Rode Kruis graag een toevloed van nieuwe le den zien en een extra gift tijdens de col lecte op zaterdag 3 juni. Voor deze col lecte heeft men trouwens nog collectan ten nodig. Men kan zich als lid en-of col lectant opgeven bij het Rode Kruis, Ko ningin Bmmaplein 12. telefoon 116410. De heer J. Geerders overhandigde i0 herinneringsplantjes aan wethouder De Vos. De Staphorster jeugd is-niet onbekend in den lande. Men weet dat het soms een „beestenboel" is in het goede dorp. De oude Staphorsters zijn er wel ach ter dat het onder meer firn gevolg ts van het besloten karakter vun hun woon plaats. Dat werkt natuurlijk allerlei vreemde dingen in de hand, volksge richten en zo. Men gagt er in Staphorst nu van uit dat het maar eens uit moet zijn en üaardrn worden er uitstapjes voor cte jeugd georganiseerd, zodat de jongeren eens kennis kunnen maken met de „buitenwereld". Zo was een dezer dagen een groep in. klederdracht gestoken jonge Staphorsters op bezoek in Elijdorp om naar de beesten te kijken. Den studie reisje misschien De directeur van de Tuinbouw, ir. A. de Zeeuw, heeft zich woensdag in zijn rede. waarmee hij in het RAI-gebouw te Amsterdam de Tuinbouwdagen 1967 opende, gekeerd tegen de Rotterdamse plannen voor de aanleg van een contai nerhaven hij Maassluis. Ir. De Zeeuw wees erop, dat deze plannen dwars in gaan tegen het nog maar pas door de Kroon goedgekeurde Streekplan West- land. De directeur van de Tuinbouw wees erop, dat de haven voor een niet on aanzienlijk deel zou terechtkomen in een gebied, dat voor tuinibouw is vrij gegeven. Een nieuwe weg, die toegang moet verschaffen tot de haven, zou het noodzakelijk maken, dat deze haven industrieën gaat aantrekken en moge lijk weer nieuwe havens. Het argument, dat zulk een container haven de tuinbouw zo veel voordeel kan Weekabonnement van RET blijkt een succes te zijn Het nieuwe, goedkope weekabonne ment van de RET belooft een formida bel succes te worden: het aantal aan vragen bedraagt op het ogenblik, nu de stroom eerst goed is losgekomen, 1800 tot 2000 per dag. Ploegen van twmtig tot dertig RET-ers werken elke avond over om de drukte het hoofd te bieden. Bij de ruim 200 RET-agentschappen en kiosken liggen dan ook nu al meer dan 12.000 op naam gestelde weekabonnemen ten klaar om te worden afgehaald. De nieuwe RET-tarieven gaan als bekend in, op maandag 22 mei. Op welk cijfer het aantal nieuwe week abonnementen zicsh op de duur zal con solideren durft men bij de Financiële Afd. van de RET thans minder dan ooit'te zeggen. De eerste 10.000 aanvra gen waren tweemaal zo snel bereikt als was verwacht- Vast staat wel. dat ook het totaal aantal van 15.000 weektoonkaarten, dat in het raam van de oude tariefstructuur in omloop was; geen houvast geeft. Het nieuwe weekabonnement met zijn onbe perkte geldigheid gedurende de gehele week spreekt duidelijk sterker aan. De oude weeiktoonkaart kon slechts op be paalde uren van de dag worden gebruik! vu wu« ook in ,het weekeinde niet gel- brengen, noemde ir. De Zeeuw zwak. Ten eerste gaat het overgrote deel van de tuinbouwprodukten oostwaarts en ten tweede zou, wanneer de Europoorttun nel er is, een haven op de linker oever ook voor de tuinbouwexport goed bereik baar zijn. Men zal, aldus ir. De Zeeuw, eerst eens duidelijk moeten maken, dat deze haven niet elders, bijvoorbeeld op de linker Maasoever met al haar open- v lakten of nog zuidelijker kan worden gerealiseerd. Ir. De Zeeuw sprak ook nog over de luchtverontreiniging. Hij wees er op, dat de schuldigen van een bepaalde schade niet altijd duidelijk aanwijsbaar zijn. Ook de uitlaatgassen van auto's en vliegtuigen spelen een belangrijke rol. Ir. De Zeeuw pleitte dan ook voor de vorming van een vergoedingsfonds om het risico, dat enkelen getroffen wor den door verontreinigingen te verdelen veroorzakers en belanghebbenden over veroorz. gezamenlijk. Mede als gevolg van de luchtveront reiniging gaan er stemmen op om tuin bouwgebieden, die onder de rook van industrieën liggen en die bovendien niet meer over voldoende zuiver water drei gen te beschikken, te verplaatsen. Dit i« dus vooral het geval met het Westland. Ir De Zeeuiw noemde dit een gedachte, die niet bij de werkelijkheid aansluit. Het verplaatsen1 van een geheel gebied met duizenden hectares glas en zijn handelsfunctie is niet realistisch. Boven dien biedt het geen oplossing. Degenen, die deze gedachte uiten, aldus ir. De Zeeuw, zien er namelijk aan voorbij, dat straks geheel Nederland zal liggen onder de rook van de industrie, indien daartegen niets zou worden gedaan en dat het open water bijna nergens meer schoon zal zijn, indien wij er niet in slagen de verontreiniging van het water afdoende te bestrijden. Welkom-Open Deurdienst in de Goede Herderkerk op zondag 21 mei, aanvang 7 uur De leiding is in handen van ds. G. J van de Bogerd. Onderwerp: „Koers Houden'.' Medewerking verleent de Mei doorn Cantorij o.l.v. Kees Glaubitz. Or ganist: J. M. den Ouden. Mercurius telt bijna 2500 leerlingen De vereniging „Middelbare Handels avondschool Mercurius" hield vorige week haar jaarvergadering. Het door vergadering goedgekeurde jaarverslag vermeldt o.m. het aantal leerlingen van de tien scholen t.w. 2.449: bovendien be zoeken 114 leerlingen de middenstandsop leiding. In het afgelopen jaar behaalden 151 leerlingen het Rijksdiploma 5-jariga handelsavondschool, terwijl aan 129 leer lingen het Rijksdiploma 3-jarige oplei ding kon worden uitgereikt. Een praktijkdiploma (talen, boekhou den an MBA) behaalden 391 leerlingen, 40 leerlingen een stenodiipioma, 29 leer ling» aan diploma machines chrij ven en 28 ]aetJ4i*en een middenstandsdiploma. niet duur wel heerlijk Zi<

De Havenloods | 1967 | | pagina 1