fiËteWM Huisvrouwen pionieren dapper in zandwoestijn Eerste bewoners van Ommoord tevreden Van her en der tm DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 MEI 1967 Sp Cen 9 O i# Kinderen spelen altijd, al dagen in een nieuwe buurt. KLAAS TOXOPEUS OMNIBUS. Een boek als dit blij fit altijd een buitenkansje. Er zullen weinig Neder lander» zijn, die niet eens zeeverhalen hebben gelezen, maar in Klaas Toxo- peus ontmoeten wij de zeldzaamheid dat de zeeman het zelf vertelt. En hoe! Zijn boeken „Vliegende storm", „Woest water" en „Stormnacht" zijn samenge bracht in deze omnibus, die reeds zijn zegde druik beleefde. De schipper van de reddingboot „In- •ulinde" is een adembenemend vertel ler en zo redht-door-eee, dat men zich geen tijd meer bewust is als men een maal in zijn reddingboot is gestapt. Het boek proeft zeer zilt, jawel, maar ook ontwapenend oprecht. Over de mie zerigheid en de grootheid van mensen in nood, over grote triomfen en hard aankomende nederlagen in de strijd met de elementen. De schipper zegt ergens: „De ene keer red je levens,.de andere keer leun je alleen maar harten sterken." Dat laatste doet dit boek ook. En er zijn niet zoveel boeken die dit doen. Uitgave van Het Wereldvenster te Baam, prijs 12,50. Hij viel met een doffe klap op het dek van Travis McGee's woonboot „De Blufpoker", een uitgeschud en ontred derd slachtoffer van een stel zwende laars. McGee, de cynische strijder te gen onrecht en misdaad, krijgt ook dit maal zijn beloning niet cadeau. MacDo- nald slaaigt erin stap voor stap de plot kundig uit te bouwen, daarbij te vens zeer geraffineerd de spanning op te voeren. Het feit dat McGee ditmaal zelf niet in amoureuze perikelen ver zeild raakt, geeft dit verhaal een beter balans dan de meeste andere van zijn avonturen. Uitstekende vertaling. Born- pooket. Hotel In New Orleans is het verhaal van het bruisende Jeven in een luxueus hotel in Amerika. Er ontstaat een felle etrijd om het eigendomsrecht tussen de eigenaar van het hotel Warner Trent en Curtis,O'Keefe. Zowel de karakterloos heid van de Amerikaanse ontspoorde jeugd als de harde strijd in het zaken leven «pelen een rdl in dit boeiende boek. Een belangrijk» rol «peelt een oude man, Albert Wells in het verhaal. Hij komt als een schijnbaar onbetekenende man. maar dat blijkt heel anders te zijn- Dit boek van Arthur Hailey, dat 50 weken op de Amerikaanse best-seller lijst stond, is zeker de moeite waard om te le- Bestebreurtje 40 jaar bij ziekenfonds Op 1 juni zal de hoer C. Bestebreur tje, directeur van heit algemeen zieken fond» A.R.V., 's-Gravendijkwal 114 zijn 40-jarig jubileum vieren. In 1927 trad hij in dienst van het ziekenfonds „Abiëzer" gelieerd aan de N.V. Algemene Levensverzekering Bank. Vele jaren verzorgde hij het financiële beheer van fle diverse afdelingen van aet ziekenfonds in Den Haag. Amster dam, Rotterdam en Lelden. Na fusie van de Rotterdamse afdeling van „Abiëzer" met het ziekenfonds A.R.V.. volgde de heer Bestebreurtje ca 1958 de neer A. Reek op als direc teur. De jubilaris bekleedt een aantal func ties in het ziekenfondswezen. Hij is be stuurslid van de Centrale Bond van Onderling beheerde Ziekenfondsen, het Tandheelkundig Controle Instituut, de Stichting Samenwerking Rotterdamse Zie kenfondsen, de Contact Commissie Ge meente Rotterdam-Ziekenfondsen. het Klinisch Chemisch Laboratorium. de plaatselijke Commissie van Toezicht van het T.C.I, de Stichting Aangezichts- en Gehemelte defecten enz. Voorts be weegt de heer Bestebreurtje zich op kerkdijk en sociaal terrein. De receptie zal plaats hebben op don derdag 1 juni in het Rijnhotel te Rotter dam van drie tot vijf uur. Para los productores de habla castellana Boiétin de la Comunidad Evangelie® Espanola Rotterdam. Culto: 21 de mayo Sr. Rogeldo Lorenzo Ledra de Gijon. Los cultos tienen lugar a las cuatro de la tarda en punto en el edificio Atrium, Karei Doormanstraat 143, Rotterda. En el mentro de la ciudad. Los oultos se celebran especiaknente para todos los productores. mariner*» y turistas de habl® castellöna. BAZAAR GEOPEND Nogmaals wil het comité de aandacht vestigen op de grote bazaar, die donder dag, vrijdag en zaterdag In de Immanuel- kapel. Berlagestraat 98 in Alexanderstad wordt gehouden. Er is van alles te koop, te halen, te winnen en te eten. Bovendien zal er de hele dag muziek zijn. De ba zaar is 's middags en 's avonds geopend en bovendien nog op zaterdagmorgen van 10 tot 1 uur. Wm9m Geluid via buizen Gevonden: Wit leren kinderschoentje, merk Vasa, Kraak, Deensestraat 73c, West. Verloren: wit babyschoentje, molière maat 20, mevr. Corver, Henegouwerlaan 65, tel. 252065; gouden dameshorloge, L. Bliek. HoncLiusstraat 48, tel. 233782; dou blé armbandje. Smits, Westzeedijk 82a, teL 122099; gouden hangertje met gra naat, A. Wessels, Oostmaasstr. 45. tele foon 133295. Vermist: Kanarie, mevrouw Tegelaar, Nieuwe Kerkstraat 50, tel. 228743, poes je, lichtbruin gevlekt, Blok Adrianalaan 350, tel. 227024. Gr. zwarte Duitse staan der „Blackey", Vermaat, Kat. Lagen dijk 85a; Groen/gele paTkiet Deltenre, Vrouw Jammestr. 29a, teL 282118; Japan se nachtegaal Statenweg 128d, tel. 246925, zwarte poes, Kraan, de Vliegerstr. 59a, iel. 239945, kater witte bef witte buik, H. Moscoviter, Snoekstr. 15, tel. 237312. (na half 6), zwarte dwergpoedel, rode halsb. riem .Trixy", J. Keiler, Dier gaardesingel 81b, Bij Kinderziekenhuis op Gordelweg middelgr.' zwarte poedel, teef, „Tasja", Inl. aan Mw. Spaan, Tel. 249559 (Beekhuizen, Harderwijk, tel. 03410-2433) zwarte poedel L. Seeters, Chr. de Wet- str. 64b. tel. 171943, donkergrijze kat, Knoester, Meidoornsingel 35, tel. 186032, Roodzwarte mankanarie, Ruighaver, Hul- sterlo 1, zwarte kater, Blommers, Noze- manstraat 70b, Rotterdam, zwart hondje, witte borst, Strekkade 31. Aangetroffen: grote wit-grijze kater, J. van Savooyen, Ruilstr. 45, tel. 232196, zwarte bouvier, D. Kroesbeek, Aagje De kenstraat 29, tel. 158222, zwart dwergpoe- deltje, K. J. Muis, Loeffstr. 69, Schie dam, tel. 261780, Groen/geel/bl. parkiet, J. Lindemans, Huslystraat 286, telefoon 200717, blauwe parkiet, R. Kapoen, Bre- kelsveld 122, zwarte kat met bef, Staten- singel 93c, tel. 280939 VAN DE HONDERDTWINTIG In Ommoord opgeleverde woningen zijn er nu 51 verhuurd. Negenendertig gezinnen woneni al in een min of meer vrijwillig gekozen isolement, ver van winkelcentra en scholen en temidden van zand. De directeur van de Gemeentelijke Woningstichting, de heer G. L. F. Mik is over deze gang van zaken niet ontevreden. „De verhuur loopt gestadig. Het gaat niet zo hard als we zouden hebbeni gewild, maar als we er rekening mee houden dat in een wat ouder deel van de Alexanderpolder nog huizen leeg staan, mogen we niet klagen. Wat de mensen afschrikt is de huur van f 214,50 per maand en de tot nu toe afgelegen ligging", vertelt hij. Buiten de 51 huurders hebben al 47 huurders in spee hun belangstelling laten blijken voor een ERA-flat- wonlng in Ommoord. Ook voor het tweede flatgebouw aan de Marshall- weg, dat ook bijna gereed is, bestaat al interesse. Vanaf 1 mei gaat da RET mat bus 46 een dienst onderhouden tussen Ommoord en de Peppelweg in Schiebroek. De bus dienst gaai via Hiüegersberg, waar men dan kan gaan winkelen in de Dorpsstraat of in het winkelcentrum bij de Molen laan. Ook kan men daar lijn 14 nemen om regelrecht naar het hart van Rotter dam te gaan. Naar deze buslijn hebben de bewoners van het eerste uur nu al twee maanden uitgezien. Dan zal het ook niet meer gebeuren dat een nieuwe be woner, komend uit een andere stad en onbekend met de vervoersmogelijkheden, anderhalf uur onderweg i« voor hij met de Van Gog-bus van Ommoord ln HUle- gersberg kwam. Deze ervaring vertelde mevrouw Van Kooten, die met haar twee kinderen ln Ommoord wandelde in de schaarse lente zon. „Wij komen uit Arm/hem, waar we in een groot huis met een tuin woonden. Ik durf de kinderen hier niet alleen buiten te laten; dat zijn ze nog niet gewend. Door het werk van mijn man moesten we ruiar Rotterdam verhuizen. Ja, ik^ ben erg tevreden over het huis, al .is voor ons de overgang wel erg groot We zijn hier pas een week, de kind eren twee dagen. Ze gaan naar de kleuterschool zodra de school hier in de buurt klaar is, dat is in augustus, zeggen ze. Ik mis het wel erg dat je niet kunt gaan winkelen. Verder is het hier wel plezierig, erg rustig." Geen hoofdpijn meer Pen bewoonster, die nu al twee maanden f-1 het Ommoordse zand onder de zolen voelt, mevrouw Nieuwenhoven, laat een juichend geluid horen. Wé komen uit Hoogvliet, waar het altijd zo stinkt. Mijn man en ik hadden daar altijd hoofdpijn van de stank. Hier hebben we daar hele maal geen last van. Direct als je 's mor gens wakker wordt dan weet je al: het is hier anders. Ik ben blij dat ik uit Hoog vliet weg ben en hier woon. Het huis is heel mooi en ruim en centraal verwarmd. Wel zal ik blij zijn als de scholen hier in de buurt klaar zijn. De scholen waar de kinderen nu op gaan liggen aan de Om- moordseweg, en dia is zo gevaarlijk. Verder geloof ik ook dat het hier ruim wordt aangelegd. Je zit ook dicht bij de recreatie, we zijn ten minste al bij de Rotte gaan kijken." Lekker rustig De heer J. J. Oster, hoofdinspecteur van de Rijksverkeersinspectie heeft za terdag het nieuwe pand van Bodehuis De Samenwerking n.v. geopend. Dit pand is gebouwd aan de Schuttevaer- weg en wordt begrensd door de Lin- schotenstraat en de Loetestraat. Het terrein beslaat een oppervlakte van 7000 m2, waarvan 2.000 m2 is bebouwd. Het resterende gedeelte grond .is be stemd voor het laden en lossen. De laadperrons zijn van een zódanige lengte, dat het mogelijk is 70 a 80 vrachtwagens tegelijk te ladeA of te lossen. In 1952 werd De Samenwerking op gericht. Het bedrijf begon de werk zaamheden in een keldertje in de Doe- destraat 83, Na enkele jaren werd een voormalig kerkgebouw aan het Rauwen- hofplein gekocht en verbouwd. Op 10 imei 1957 Werd dit pand geopend, dat nu, na tien jaar al weer te klein bleek. In september 1966 werd de eersté paal geslagen voor het zaterdag geopende pand aan de Schuttevaerweg. Men be schikt nu over een bedrijfsruimte op perronhoogte van 106 nieter voor >75 lijn- en bodediensten door heel Neder land en een groot gedeelte van België- Donderdag sluiting van de festiviteiten. De wereldvermaarde Drumband „Ahoy" zal om 20.15 op het Stieltjesplein opge steld zijn om een route over het Noor dereiland te beginnen. Er zal een unieke show gegeven worden op de Prins Hen drikkade. TJP^IJ waren de derde of vierde bewo- ner hier", vertelt mevrouw De Groot, die uit het oude westen van Rot terdam naar Ommoord verhuisde, 't Is hier wel leuk, lekker rustig, vooral voor de kinderen. Alles komt hier aan de deur, letterlijk alles. Soms zeg ik wel eens tegen die mensen, nee vandaag niets, ik wil er zelf ook wel eens uit. Ik ga op de fiets naar Hillegersberg. Ik doe er een kwartier over, dus dat valt wel mee. De afstanden lijken hier veel langer, omdat je over een buitenweg gaat. In de stad lijkt alles dichter bij elkaar. De kinderen gaan ook op de fiets naar school. M'n oudste fietst zelf en de jong ste breng ik achter op de fiets naar de kleuterschool aan de Ommoordseweg. Ze moeten wel overblijven. Tussen de mid dag is de tijd te kort om naar huis te komen. Dat wordt wel anders als straks die scholen in de buurt klaar zijn.' Tot die tijd is mevrouw De Groot de hele dag alleen thuis. Maar ze heeft ge zelschap van de hond. „Per galerij mag één hond gehouden worden, vyij waren de eersten met een hond, wie het eerste komt, wie het eerste maalt." Vergadering N.C.F.B. De afd. Prins Alexanderstad van de NCVB houdt op woensdag 24 mei haar maandelijkse ledenvergadering ln de Im- manuel-kapel aan de «Berlagestraat. De ze avond zal in het teken staan van „Bar- timeus", het bekende chr. blindeninsti tuut te Zeist. Aan de hand van dia's zal over het werk van dit Instituut worden verteld alle leden en belangstellen den worden hartelijk uitgenodigd tot bij woning van deze belangrijke vergade ring. De aanvang is bepaald op 8 uur nm. LAC bestaat 30 jaar De zwemvereniging LAC bestaat 1 ok tober van dit jaar precies dertig jaar. Het bestuur is van plan dat feit te vie ren. Men heeft een feestmiddag voor de kleintjes gepland, wedstrijden voor alle leden en tot besluit een polo-competitie. Om gelden bij elkaar te krijgen heeft de vereniging in de afgelopen weken een lo terij gehouden, waaruit heel wat geld is binnengekomen. Men verwacht echter niet dat er na het feest iets van over zal zijn- gierig langs haar moeder heen naar alle bedrijvigheid van het bouwen buiten. De familie Haholy verhuisde van Over- schie naar Ommoord omdat hun hui» te klein gewordep was. Hier is alles zoveel ruimer. Er zijn geen klachten, het enige nadeel is dat er geen scholen en winkels in de buurt zijn. „Toen het hier zo storm de was het niet zo geweldig", zegt me vrouw Haholy. „Met heel erge storm vind je het zand zelfs in huis. Een enkele keer lijkt het wel of het huis gehorig is. Dan hoor je mensen praten. Het zijn beslist niet de naaste buren, het komt van ver der, ik denk dat het geluid via de bulzen komt." Noodwinkel ("pussen al die dames laat kruidenier W. Remseilaair» ook een opgewekt geluid horen. Hij beheert de noodwinkel, een soort langgerekte caravan op kleine ijze ren wielen, waar de hele Winkel van Sin- kei een plaatsje lijkt te hebben gevonden. „Vorige week wilde iemand stikzijde heb ben om gordijnen te naaien. Nou, dat artikel verkopen wij niet. Maar dat halen we dan voor de mensen, je moet toch service verlenen. Ik heb nog een winkel in Terbregge. Daar ga ik 's mid dag? heen om dingen te halen, die ik hier in de noodwinkel niet in voorraad kan hebben en die de mensen hebben besteld. Dat krijgen ze dan dezelfde dag tegen zessen nog thuisgebracht. De winkel loopt goed. Vorige week had ik zo'n honderdtwaalf klanten per dag in de winkel. Natuurlijk waren dat meer arbeiders uit de bouw dan bewoners. Als het slecht weer is komen de bouwvakkers vaak wat te eten halen; dan kun je wel schik met ze hebben. Ik verkoop alles, alleen groente, aardappalen en melk niet. Melk wil de fabriek niet leveren. En voor dertig gezinnen groente inslaan kan niet. Dan moet je bijvoorbeeld een kist spinazie en een kist andijvie kopen, dat be tekent dan dat iedereen spinazie of andijvie moet eten. Dat willen de men sen natuurlijk niet. Zodra ze hier in de buurt klaar zijn begin ik een super markt. Van de vijf winkels worden er twee voor mij gereserveerd. Maar het zal nog wel even duren." J angzaam groeit ln Ommoord de kern J-J van een woongemeenschap die bin nen een tiental Jaren ruim dertigduizend zielen zal tellen. De pioniers van nu banen voor hen de weg. Voor de ouderen zal het soms moeilijk zijn zich aan te passen. De jongeren hebben er hun draai al gevonden. De kinderen spelen op de brede stoepen en in de luwte van het hoge flatgebouw aan de zonzijde bereiden twee Mulo-meisjes zich voor op hun eindexamen. Volle Evangelie Gemeenschap, zondag 21 mei. Groothandels®elbouiw, 10 uur ds. J. Rothuizen. Gereformeerde Gemeente H.V., Linker- rotteteadehof, 30, zondag 10 en 5 uur ds. P. Overduin. Iedere vrijdagavond openbare gespreks- avond in de Bahai's. City Flat, Sohie- damse Vest 118, aanvang 8 uur. Volle Evangelie samenkomst, Luther- kapel Nozemanstraat 10b, 4 uur B. Westerduin. Vrijzinnige Kerkdiensten, kerkgebouw Het Nieuwe Verbond, Jagerslaan 9, 21 mei ds. G. Ch. Duinker Spaanse kerkdienst, zondag vier uur in Atrium, Karei Doormanstraat 143. Nieuw Apostolisnhe Kerk, Kerk G. v.d. Lindestraat en Hille^liet, diensten zon dag 9.30-4 uur, donderdag 8 uur. Doopsgezinde Gemeente, Noordmolen- werf, ds. H. Wethmar, aanvang 10.30 uur. Vrije Evangelische Gemeente, Jan van Loonslaan 6-12, 21 mei 10 en 5 uur ds. H. F. Fuson. Zondagmorgen half elf spreekt in „Het Trefpunt", Boezemsingel 180, prof. dr. W. C. v. Unnik. „De Reddingboot" heeft woensdagavond om 7.30 uur een openbare bijeenkomst in „De Boemerang", Vondelweg 26. Spre ker br. J. de Blij. Leiding zr. M. P. C. Haaijer, medewerking van de Redding boot muziekband. Dirigent br. J. C. Slingerland. Vrijzinnig Hervormden, Groothandels gebouw, Kriterion, zondagmorgen 10.30 uur. ds. J. S. Krol, te Sappemeer. Gemeente Gods, Pinkstergemeente, Bonaventurastraat 15, zondag 10 uur K. van Balen, 19 uur J. M. Embregts, Alei- disstraat 68, zondag 10 uur P. v.d. Woude, 19 uur K. van Balen, Schoolgebouw Mo- soelstraat 42, 10 uur J. M. Krijnberg. Filadelfia Gemeenschap, centrum Fila- delfia, Espelo 99, hoek Zuiderparkweg, zondag 21 mei 10 uur en 7.30 'uur de heer P.P. Quist. Ziezo, de woelige tijd van de zomerzegels, de Europazegelz met en zonder fluorscen- tie en de kostbare Amphilex-affaire liggen weer achter ons en wij kunnen nu eens 'kijken naar wat andere landen ons al zo te bieden hebben. Inmiddels zijn de ontwerpen bekend gemaakt van de eerder in deze rubriek aan gekondigde zegels ter ere van de Amerikaanse aviatrlce Amelia Earhart. Deze serie, bestaande uit de waarden 20 en 25 eent verschijnt op 3.6 a.s. in Suriname. De zegels tonen ons haar portret alsmede haar vliegtuig boven Paramaribo. Op de Antillen wordt een maand later, op 4.7, de gebruikelijke serie bijzondere zegels ten bate van culturele en 'sociale instellingen uitgegeven. Zij bestaat uit de waarden 6 3, 10 5, 20 -f 10 en 25 11 cent. Op alle zegels komt dezelfde afbeelding voor, lil. twee vrouwenhoofden, die door twee handen ondersteund worden. Beide hierboven genoemde series zijn t.z.t. tegen dubbel nominaal weer aan onze filatelistenloketten verkrijgbaar. Vele onder u zijn wellicht In een of andere veilingkatalogus de aanduiding: zo en zoveel punten Reed" tegengekomen. U heeft dan wellicht begrepen, dat het hier om een puntenwaardering van stempels gaat, waarvan de zegels van onze eerste emissie (1852) waren voorzien. In het kort wil lk u dan ook attenderen op een in 1964 verschenen boekje, uitgegeven door Van Dieten in Den Haag (prijs f 2.50), waarin beknopt maar duidelijk een overzicht wordt gegeven over de halfrondstempels op de eerste emissie van Nederland. E.e.a. is het resultaat van een jarenlange studie van de Amerikaanse philatelist dr. Fred Reed. De gegevens hiervoor putte hij uit een arsenaal van 11.000 zegels alsmede een aantal plaatreconstructies, die hem ter inzage werden gegeven. Ik wil slechts een zin aanhalen, die n de waarde van dit boekje voor uw Nederland-verzameling duidelijk maakt: „De indruk, die een stempel op ons maakt, moet als voornaamste factor beschouwd worden bij het bepalen van de punten- waarde van de verschillende naamstempels; de waarde van het stempel moet dan bij de waarde van de zegel geteld worden". Duikt u eens mèt dit boekje in uw verza meling en u zult naar lk voor u hoop tot verrassende ontdekkingen komen. Van Dleten's gironummer luidt: 17369 te 's-Gravenhage. Niet alleen ons land, maar ook Fr a ii k r ij k was enorm actief j met de uitgifte van postzegels: Zo verscheen op 10.4 t.g.v. de Dag de Postzegels een zegel van 0.25 0.10 F, voorstellende een postbode f ten tijde van de tweede republiek. De toeslag Is bestemd voor het Rode Kruis. Het .Rijtuig i Père Juniet" vormt het motief van ÉÊÈ'K de zegel van 1 F in de serie schil- derijen, die op 15.4 het licht zag. 1 Op 22.4 werd een zegel uitge geven van 0.60 F, waarop het Franse paviljoen op de EXPO '67 te Montreal staat afgebeeld. Eveneens op de 22e verscheen een zegel, ook van 0.60 F, die ons de 10e Olympische Winterspelen van 1968 te Grenoble aankondigt. Op 2.5 werden de traditionele Europazegels (0.30 en 0.60 F) uitgegeven, terwijl op 8.5 een zegel van 0.40 F herdacht de vliegeniers Nungesser en Colli 40 jaar geleden met hun dubbeldekker ,,L'Oiseau Blanc" de eerste non-stop vlucht Parijs—New York vol-' brachten. Dit is des te meer een prestatie, wanneer men weet, dat hun vliegtuigje, uitgerust met een 550 pk motor, slechts 1000 liter benzine kon meenemen, i.p.v. de benodigde hoeveelheid van 2.800 1 om de afstand van 6000 km met een kruissnelheid van 180 km/h te kunnen overbruggen. Zelfs de radio-installatie moest wijken voor extra brandstof. Twee weken later ging Charles Lindbergh met zijn „Spirit of St. Louis" de lucht in om de eerste solovluoht ln omgekeerde richting op zijn naam te brengen. T.g.v. het 200rfarig bestaan van de vee-artsenijkundige school van Alfort verschijnt op 29.5 een 0.25 F zegel tegelijk met een zegel van 0.60 F ter ere van de Franse ruimtevaart deskundige Fsnault-Pelterie, die in 1957 overleed; aldus wordt men op een dag geconfronteerd met hel verleden en de toekomstIn de reeks ter bevordering van het toerisme verschijnt op 15.5 een zegel van 0.40 F, waarop het schilderachtige hotel Goüin te Tours staat afgebeeld. Inwoners van Andorra werden op 2 mei vier zegels rijker: 0.60 F Inwijding van het automatische telefoonnet; 0.30 en 0.60 F Europa-1967 en 0.30 F een eeuw nieuwe grondwet. Dierenliefhebbers komen vandaag ruimschoots aan hun trek: In de DDR verscheen op 27.4 een serie ,Beschermde Vogels", bestaande uit zes waarden: 5-10-20-25-30-40 Pf. Italië liet op 22.4 een serie „Nationale Parken" (20-40-90-170 Lires) van start gaan met op elke zegel het karakteristieke dier uit vier nationale parken. Claudio Monteverdi, componist van een der eerste opera's (w.o. Orfeo 1607. Arlanna 1608 etc.) wordt op 15.5 met een 40 Lire-zegel herdacht. Liefhebbers van klassieke sprookjes (zie ook Luxemburg!) kunnen vanaf 20 april terecht ln Liechtenstein, waar naast de Europazegel van 50 R een serie verscheen, waarop de hoofdfiguren van enkele sagen staan afgebeeld: 20 R de schim mei van Malanser, wiens berijder, een berucht roofdridder, gedoemd is rond te dolen/ na door de plaatselijke boeren om het leven te zijn gébracht totdat alle aangerichte schade is goedgemaaakt; 30 R de schat op het kasteel Gutenberg, bewaakt door een witte fee. Dat reuzen over het algemeen (uitzonderingen bevestigen de regel) goed moedig zijn is bekend. Een ervan werd door de door een draak getergde bewoners van een bergdorp Guflina genaamd, aangezocht, hen van dit vuurspuwende monster, dat het vooral had voorzien op de kudden vee, te verlossen. Na een verschrikkelijk gevecht, dat dalen ver te horen was, was het pleit beslecht en het beest vermorzeld. De slotfase van dit krachtstuk vindt u op de hoogste waarde van 1.20 F. Eindelijk is het dan zover: de motieven voor de serie Berlijnse kunstschatten zijn bekend. De zegels van West-Berlijn, reeds lange getuigend van subliem vakman schap, hebben de volgende waarden: 10 Pf (datum van uitgifte: 3.6) 20 Pf (ea. juli), 30 Pf (17.11), DM 1.— (17.11) en DM 1.10 (21.6). In de loop van deze maand viert Israël zijn Onafhankelijkheidsdag. De zegels geven een van de machtigste wapens weer, waarover dit land beschikt, nl. zijn lucht macht. Waarden van 15, 30 en 80 agorot. De zegel van 55 agorot laat ons het moment zien, dat is opgericht ter nagedachtenis aan de Onafhankelijkheidsoorlog. Zwitserland's jaarlijkse Pro Patria-serie verschijnt op 1.6 en heeft wederom fresco's uit de kerk van Zillis tot onderwerp. Zoals gebruikelijk wordt op de 5 R waarde een bekende persoonlijkheid van dit land geëerd. Ditmaal Theodor Kocher, een bekend chirurg en Nobelprijsdrager, die 50 jaar ■jeied-r. overleed.

De Havenloods | 1967 | | pagina 7