monopole m C. van Eendenburg gaat Beneluxtunnel runnen Garanties voor Israël CANDY STAR Schiedam overgeschakeld van stads- op aardgas Populorum gevolgd door teach-in Combi V Edwin v/d Meer (17 jaar) werpt zich op als voorvechter „piraten" mmrjipiP J9S 'MODERN' ABSOLUTE ZEKERHEID 548.- RADIO- KUNSTGEBITTEN SUPERMARKT BRILLANT In BE HAVENLOODS 16e jaargang no. 30 donderdag 25 mei 1857 OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam. Vlaardingen, Hoek v Holland, en/of lJssel en lekstreek weekblad voor Schiedam mogelijk: TOTALIS OP LAO E 232.(MtO onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad -'er* WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" De ZEVENTIENJARIGE Edwin van der Meer, die zich in zijn cor respondentie bedient van de schuil naam Edwin Lake, voelt zich een roe pende in de woestijn. Al een maand lang stelt hij al zijn vrije tijd en zijn geld beschikbaar voor het behoud van de Engelse en straks ook de enige Nederlandse piratenzenders. Daar toe heeft hij in Nederland een afde ling opgericht van de Engelse „Free Radio Association", een organisatie, die vier maanden geleden het levens licht zag en thans een 1920 leden telt. Edwin heeft in die maand tijd in Ne derland één lid weten te winnen. Wel heeft hij 600 handtekeningen gekregen van jongelui, nadat de Engelse pira tenzenders hadden aangekondigd, dat er ook in Nederland een afdeling van „The Free Radio Association" was opgericht. „De Nederlanders reageren altijd als het te laat is", zegt Edwin, die ove rigens nog helemaal niet teleurgesteld is. „Kijk maar eens naar de oorlog. Ze dachten allemaal, dat de Duitsers toch niet zouden komen tot het te laat was. Zo gaat het nu ook weer. De jon gelui luisteren naar de pirantenzen- ders, maar ze beseffen niet, dat die zenders bedreigd worden niet de on dergang." Free Radio Association" werd opge richt. Wanneer in Engeland een wet op de piratenzenders wordt aangeno men, mogen de discjockeys van die zenders niet meer aan wal komen en mogen de schepen niet meer van En geland uit bevoorraad worden. De „Free Radio Association" wil voorko men, dat deze wet wordt aangenomen omdat, zo stelt de organisatie, 25 mil joen mensen dagelijks naar deze zen ders luisteren en omdat men zich be roept op het recht van vrijheid van pers en van de ether. Nederlandse afdeling Edwin van der Meer kwam via een omweg met deze organisatie in aan raking. ,.Ik wilde hier een fanclub Radio Caroline oprichten", vertelt hij. ,.Ik schreef die zender dus een brief, maar ik kreeg antwoord van de Asso ciation. Zij hadden liever geen fan club voor een bepaald station, omdat zij vechten voor het behoud van alle stations. Wel zouden ze graag zien. dat ik secretaris werd van een Neder landse afdeling- Dat heb ik toen ge daan. er zijn nog twee andere afdelin gen buiten Engeland." Hoewel het de Association gaat om de zes Engelse piratenzenders, wil Ed win van der Meer ook radio Veronica in zijn actie betrekken. „Alle berich ten over de Nederlandse afdeling wor den omgeroepen door de Engelse pi ratenzenders, uiteraard in het Engels en dat is een handicap", zegt hij. „Nu wil ik contact opnemen met Veronica. Want als die wet in Engeland erdoor komt, dan maken ze hier natuurlijk ook zo'n wet en dan gaat Veronica ook verdwijnen. Ik denk dus wel, dat die zender er belangstelling voor heeft En als zij nu onze mededelingen in het Nederlands gaan omroepen, zal ik wel meer leden krijgen." Heleboel werk In zijn kamer in de woning van zijn ouders aan de Kromhoutstraat 30 in de Alexanderpolder, waarvan de wan den versierd zijn met afbeeldingen van tienersterren en waar de radio zachtjes de muziek van de piraten zenders produceert, ligt een grote sta pel brieven. „Ze zijn allemaal apart getikt", vertelt Edwin, die verkoper Is In een zaak voor herenmode. „Daar zit dus een heleboel werk in. Nu moe ten ze nog verzonden worden en dat kost geld. Daarom liggen ze hier nog. Maar ik heb er al 200 verstuurd. Die adressen heb ik eekregen van de hand tekeningen, die ik ontving na de op roep via de piratenzenders." De organisatie heeft natuurlijk geld nodig. Die wordt verkregen uit de con tributie van de leden en uit de ver koop van speldjes en dergelijke za ken. „Het geld stuur Ik op naar Lon den". zegt de Nederlandse secretaris. ..Ik weet niet precies wat ze er daar mee doen. Ze zullen er wel de pro testmarsen mee financieren en al het andere werk wat ze moeten doen. Zo willen ze ook T-shirts verkopen met als opschrift „Free Radio Stille protestmars Er is reeds een aanvraag ingediend voor een vergunning om een dans avond te mogen organiseren, waarvan de opbrengst het streven van de orga nisatie weer ten goede komt. „En ik wil een aanvraag indienen om een pro testmars te mogen houden", zegt Ed win. „Maar dan een stille, want ik houd niet van dat gegil en geschreeuw en ik denk ook niet, dat de i het op prijs zullen stellen." Edwin van der Meer, alias Edwin Lake „Ik heb wel eens een stukje geschreven in een krant en zodoende ben ik aan die schuilnaam gekomen" blijft optimistisch. Zelf doet hij niet meer aan muziek. „Ik heb gezongen en lk heb orgel gespeeld, maar dat laatste ging niet samen met mijn stu die En mi in vader wilde niet hebben dat'ik bleef zingen, zolang ik nog niet was afgestudeerd. Nu heb lk er geen tijd meer voor." Ook al zouden Oe Thant of de Grot- Twee er in slagen een oorlog tussen Israël en de Arabische landen te voor komen, dan blijft de Arabische haat tegen Israël een voortdurende drei ging. In de nu reeds twintig jeur du rende ellende om dit gebied wreekt zich de halfslachtige en dubbelzinnige politiek van de vroegere mandataris Engeland, die de kool en de geit wil de sparen. Wel kon Engeland toen niet voorzien dat de slappe playboy Faroek plaats mgest maken voor de machtsbeluste Nasser, maar ook in de jaren 1945-1948 stond al vast, dat de staat Israël een onduldbare zaak zou worden voor de Arabische wereld. Intussen kon de stichting van een joodse staat niet diskutabel zijn voor de ge allieerde machten en kon Engeland deze creatie niet langer traineren. Ge geven deze noodzaak zouden er radi calere regelingen in het Midden-Oos ten getroffen moeten zijn. De pijnlijke noodzaak daarbij de Arabische wereld voor het hoofd te stoten was toch niet te vermijden en dan had men het be ter zo radikaal kunnen doen, dat het gevaar voor toekomstige botsingen minder zou zijn geweest. De haat van de Arabische staten zou daarom niet minder zijn geweest, maar bij een radicaler optreden van voudig permanent een geheel Israël omringend neutraal politieleger hah- Zodat Syr ben moeten creëren, Syrië, Li- OUD-HOOFDINSPECTEUR WERD DIRECTEUR Qp 5 juni 's avonds om tien over half zeven zal Koningin Juliana door het gooien van een rijksdaalder in een tolautomaat de Benelux tunnel officieel openen. Vijftig minuten later zal de tunnel voor het verkeer zijn geopend. Dan zal er weer een vaste oeververbinding bij zijn over de Nieuwe Waterweg. Een verbinding die zeker geen over bodige luxe zal zijn in het steeds drukker wordende verkeer. De man, die deze tunnel gaat runnen is de heC. A. van Eendenburgt sinds 1 maart 1967 directeur van de N.V. Beneluxtunnel. Tot die datum was de heer Eendenburg hoofdinspecteur van politie in Vlaardingen, onder meer belast met verkeerszaken Die hoedanigheid zal hem zeker van pas komen in zijn tegenwoordige functie want wat is de tunnel anders dan een ding dat verkeer moet verwerken. Er zijn voor de oud-politieman dan ook overeenkomsten met-zijn vroegere werk. Daarnaast zijn er natuurlijk dingen die volkomen nieuw zijn. Felle brand in zakkenpakhuis Waarschijnlijk als gevolg van met vuur spelende kinderen, heeft een felle brand net zakkenpakhuis van de Fa. J. en B. Buytenhek aan de Kethelstraat geheel verwoest. Aangewakkerd door de felle wind, sloegen de vlammen tot ver boven het dak uit, zodat aan behouden van het pand niet viel te denken. De brandweer die met groot materi eel was uitgerukt, heeft enkele (iig gehad de brand 'n Philips TV van geeft u (Zie verder pagina 18) Eën bij- zonderheid is, dat het bedrijf niet is ver zekerd. Er was voor plm. f50.000 aan jute zakken in het pand opgeslagen, bene vens nog palmpitten enz. een totale waarde van plm. f 100.000. De voetbalwedstrijd tussen veteranen elftal Schiedam en van Rotterdam, heeft ten bate van het Rode Kruis f 800 op geleverd. J. van Bellen werd kon. onderscheiden Bij Koninklijk besluit is aan de heer J. van Bellen, Van Karnefoeekstraat 72 te Schiedam, toegekend de ere-me- daille ln zilver van de Orde van Oran- je-Nassau, in verband met diens veer tigjarig jubileum bij de N.V. Schie damse Distilleerderijen. De heer Van Bellen vervult de functie van meester knecht in dit bedrijf. C. A. van Eendenburg Normale prijs 698,— NU: MET INRUIL INRUIL Wij hebben Nederlands grootste sortering lovlngsringen ning dat de Beneluxtunnel precies op tijd is gekomen. Rijkswaterstaat zou de ze tunnel ook wel gebouwd hebben maar dat zou pas in 1980 zijn geweest. Door de stichting van de NV Beneluxtunnel is de verbinding tussen de noordelijke en zuidelijke oever van de Waterweg nu ve le jaren eerder een feit. Het complex is uitgevoerd op initiatief van particu lieren zoals grote bedrijven en overheid: de gemeenten Rotterdam. Vlaardingen en Schiedam. Met vereende krachten is men tot de bouw van de tunnel geko men met als een van de stuwende krachten de Vlaardingse burgemeester mr. J Heusdens. president-commissaris van de NV. Als directeur heeft de heer Van Een denburg straks te maken met een on derdeel van een grote verkeersweg. Hoe is de tunnel? Daarover hoeft hij niet lang te denken. De laatste snufjes zijn erin verwerkt. Ik heb voor de bouw en de technische kant bijzonder veel be wondering. Men heeft uiteraard weer geleerd van de Coentunnel en de Velser- tunnel. Het laatste op het gebied van tunnelbouw is hier verwerkt. Taak directeur? De tol is natuurlijk een van de belangrijke facetten van het werk. Daarnaast de coördinatie tussen allerlei instanties. De tunnel is eigen dom van de N.V. Beneluxtunnel. Maar er zijn allerlei instanties die er mee te maken hebben. Neem de politie. De heer Van Eendenburg weet heel goed dat politie en dan vooral verkeerspolitie nauw betrokken is bij een dergelijk pro ject Als Vlaardings hoofdinspecteur heeft hij zich altijd uitermate geïnteres seerd voor de tunnel en alles wat daar bij kwam. In die tijd was de heer Van Eendenburg van mening dat het bijzon der jammer was dat de wegenaanslui ting bij de Vijfsluizen op de tunnel niet tegelijk met de tunnel zelf klaar zou zijn. Dat vindt hij nog jammer maar er is niets aan te doen Er zijn allerlei factoren die daarin meespelen. Niettemin zegt de heer Van Eenden- burg: „Wegen die klaar zijn zonder tun nel zijn overbodig. Een open tunnel is echter bijzonder belangrijk ook al zijn nog niet alle wegen in de omgeving klaar". De heer Van Eendenburg gelooft stellig dat veel verkeer van de tunnel gebruik zal gaan maken. Hij vertelt dal men verschillende keren van het Rot terdamse station naar de Vondelingen- Op de in de brandweerkazerne afge nomen examens behaalden ondervermel- de brandweerlieden van de Vrijwillige Schiedamse Brandweer het rijksdiploma. Voor brandwacht le klasse slaagden; A. L. Breddels, Th. van Eijk, Th. J. Jans- son. H. G. Verwaal, L. van Wagtendonk. Voor brandwacht 2e klasse: P. Boer, A. Klaasse, A. G. Peters, G. Robberegt, K. Teeuw. M. H. Weber. weg is gereden zowel op de noordelijke oever door de Beneluxtunnel als door de Maastunnel en dan blijkt duidelijk dat de Maastunnel op de spitsuren grote ver tragingen oplevert voor het verkeer. Als de Beneluxtunnel eenmaal geopend is zal ongetwijfeld een grote aantal auto mobilisten deze tunnel gaan kiezen. Hoe veel auto's er per dag zullen passeren is echter nog een open vraag. De prog noses van de verschillende instanties lo pen nogal uiteen. De Rijkswaterstaat denkt aan 32- 35.000 voertuigen per dag. Stadsontwik keling in Rotterdam heeft het zelfs over 42.000. De NV Beneluxtunnel houdt het echter nog bij de ETI-prognose uit 1960 waar van 16.000 voertuigen wordt ge sproken. De heer Van Eendenburg waagt zich nog maar niet aan cijfers. „Ik houd het maar op 16.000 en als ik die geteld heb weet ik dat het er 16.000 zijn", zegt hij. Overigens de tunnel heeft een capaciteit van 60.000 voertuigen per etmaal. Zie verder pagina 2 REPARATIES INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 10, R'dam, Tel, 010 12 60 li Trams 1. 2, 3, 4. 9. 10. 16 11 IN Schiedam is dinsdag de omschake ling van stadsgas op het aardgas ge reed gekomen en dit betekende tevens na 110-jarig bestaan het einde van het gemeentelijk gasbedrijf, thans onderge bracht bij de Technische Bedrijven. In oktober 1857 ving het gasbedrijf de distributie aan en zette het eerste jaar 600 kub. meter om. Dat is in de loop van de ruim 100 jaar uitgegroeid tot een totale verkoop van rond de 500 miljoen kub. meter. Thans zijn de gashouders leeg, want de levering is geheel overge schakeld op de N.V. Gascom. Er werden 7950 gastoestellen verkocht tijdens de ombouwperiode, gratis ver strekt 8879 toestellen en omgebouwd 3350 toestellen. Thans wordt in 24.100 heer J. Hartingsveld was zeer tevreden over de werkzaamheden van het perso neel zowel van eigen bedrijf als Gascom en ook de samenwerking met installa teurs was uitstekend. Het publiek heeft op prettige wijze me degewerkt en begrip getoond voor de soms moeilijke situatie, waarvoor de di recteur bijzonder dankbaar was. In no vember 1965 vingen de ombouwwerk- zaamheden aan, die geheel volgens de plannen zijn verlopen. De heer Van Har tingsveld waarschuwde ernstig tegen het afsluiten van ventilatie-openingen in keu kens, douche-cellen enz. „We hebben soms hier en daar gevaarlijke situaties aangetroffen", zo deelde hij mede. De odorisering van het gas weirkt tot volle tevredenheid. Medegedeeld werd. bren gen. De eerste indrukken in deze zijn echter niet bijster moedgevend, zo bleek uit een enqu.te. Hoogstraat 2 •Schiedam-Tel.268808 Donderdag 8; vrijdag 7 en 9.15; zaterdag 2, 7 en 9.15; zondag 7 en 9 15; dinsdag 8; woensdag 8 uur. TICKLE ME ELVIS PRESLY Elvis als paardekracht op een vakantie-ranch voor rijke meisjes, dus: zingen, flirten en. vechten geblazen Panavisian Columbia Int. In kleuren 14 jaar Zondag 2 en 4.15; woensdag 2 uur GULLIVERS REIZEN (THE 3 WORLDS OF GULLIVERS) KERWIN MATHEWS - JO MOR ROW - JUNE THORBURN zoals het overal ter wereld gebeurt, de eigen belangen der grote naties, wogen zwaarder. Ook al erkennen de regeringen de recht matigheid van Israël, de belangen bij de Arabische landen verhinderen een uitgesproken rechtvaardige politiek. Tekenend in dit opzicht is de merk waardige ambivalentie in gevoelen* jegens de staat Israël bij vele links- gerichte machten en mensen. Men be speurt daar telkens verlegenheid om dat de linkse belangen en sentimenten meer bij de Arabische landen liggen dan bij het sterke, westers georiën teerde Israël en anderzijds de staat Israël niet openlijk betwist kan wor den en vele integere socialisten en communisten dit ook niet willen. Zou de haat, van Egypte, Syrië, Jorda- andere staten tegen Israël uit- min óf meer bevredigende rege ling in dit deel van de wereld te tref fen zijn. Maar het is duidelijkEgypte en de met Nasser heulende staten wil len Israël ook op deels irrationele gronden wegvagen, zonder ook maar enige regeling te willen accepteren. Deze situatie is een gegeven, waarmee de grote mogendheden eenvoudig heb ben te rekenen. Het is ondenkbaar dat Israël zou moeten worden opgegeven terwille van de Arabische haat of eni ge Arabische aanspraak. Het is ech ter ook ondenkbaar dat de redelijke belangen van de Arabische naties ge negeerd kunnen worden ter wille van Israël. Daarom staan de grote mo gendheden ih het bijzonder de USA en de USSR voor de onontwijkbare taak hun wil aan dit gehele gebied door middel van UNO-strijdkrachten of eni ge andere internationale macht op te leggen, natuurlijk met behoud van de autonomie van de betrokken landen. Voortzetting van een te voorzichtig en halfslachtig beleid zal eens tot een oor log kunnen leiden die een groter ge vaar voor de wereldvrede oplevert dan zovelen die t.a.v. Israël een log in V n verbinden. aanleiding geweest om deze huis aan huis te doen verspreiden, waarop nu woensdagavond 31 mei in gebouw Musis Sacrum een „teach-in" zal volgen, ter nadere bespreking om tot uitvoering van de gedachte te komen inzake hulpverle ning aan onderontwikkelde gebieden. De ze actie draagt nu een geheel onpersoon lijk karakter en heeft alleen ten doel. om tot daden te komen. Daarom zal het resultaat van de teach-in worden mede gedeeld aan minister drs. B. J. Udink. Voor de te houden teach-in is een pa nel samengesteld bestaande uit de heren B. Truyens, r.k. priester, ds. D. J. Spa- ling, ned. herv. predikant en voorzitter van de Oecumenische Raad Schiedam, H. Lankhorst. voorzitter 2e kamerfractie PSP, mr. J. B. Engelsman, lid dag. be stuur Rijnmondraad. Panel-leider zal zijn drs. H. Locke- feer, redacteur van de Volkskrant te Amsterdam. Er zijn in verband met de organisatie van de actie diverse sub commissies gevormd. Tot bijwoning van de teach-in worden uitgenodigd de gees telijken uit Schiedam, college van B. en W„ doch ook de jeugd wordt middels de scholen bij het gebeuren betrokken. Zon dag zullen in de Schiedamse kerken af fiches met uitnodiging van de teach-in aanwezig zijn. Het is de bedoeling ruime gelegenheid te geven tot stellen van vra gen en ook tot doen van suggesties. Er zal een foto-tentoonstelling worden inge richt met betrekking tot het werk. i de r n de liliputters; gespeeld door levende acteurs, groot en klein gemaakt door technische wonderkunst. Naar het beroemde boek van Jonathan Swift. In kleuren Columbia Int. AL. Zaterdagnacht 12 uur SPAANSE DRIFTEN (LES BIJOUT1ERS DU CLAIR DE LUNE) BRIGITTE BARDOT - STEPHEN BOYD Een verliefd meisje kiest een ■werverslot aan de zijde van een opgejaagde doder, itegie. Roger Vadim. Prod.: Raoul F Levie. Cinemascope. In kleuren. Col. Int. 18 jaar VETVLEKKEN-WEG uit kleding e.d. met ORGA-VLEKWEG VRAAG DE DROGIST. Ct^/I tjM LEO VAN IERLAND LIJNBAAN SO

De Havenloods | 1967 | | pagina 1