Kopen van een auto is een moeilijk karwei In het Straks „automatische chauffeurs' WÊKÊKÊÊÊÊKÊÊÊ Nieuwe boeken reiken automobilisten de helpende hand Autosnelbinder Driekwart reist per particulier vervoermiddel DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 MEI 1967 Slechte auto's worden niet meer gemaakt, hoort men vaak verkondigen. Het zijn alleen de verkeerde mensen, die de voor hen verkeerde wagen kopen. Wie maar tienduizend kilometer per jaar rjjdt, en een klein budget heeft, moet geen grote Amerikaan kopen. Dat begrypt een kind. Maar er zjjn ook z.g. „grensgebieden". Het kopen vam een auto is vooral in Nederland een moeilijk karwei. Er zjjn maar weinig landen ter wereld, waar zoveel verschillende merken en modellen verkrijgbaar zijn, als juist bij ons. Dat is van een kant erg prettig. De automo bilist heeft zodoende een zeer grote keuze-mogelijkheid. Van de andere kant is het af en toe ook wel erg moeilijk. Want bij zo'n groot arsenaal verleidelijke automobielen, is het een hele opgave, er binnen de grenzen van het beschikbare budget de juiste uit te kiezen. geeft zich hiermee op gevaarlijk terrein. Hij beseft dat ook en zegt in het voorwoord: „Wij hebben bij zonder lang geaarzeld, alvorens deze kilometerprijzen te geven. Want over de waarde van zo'n ki- lometerprijs kan lang worden ge discussieerd. Dat we toüh de stoute schoenen aantrokken en ons met die schoenen op glad ijs hebben ge waagd, vindt zijn oorzaak in het feit, dat ondanks alle onzekerheid van een fictief cijfer als. kilonae- terprijs, over weinig andere din gen aan een automobiel zoveel ge sproken wordt'als juist over dit." De kilometerprijzen, welke de auteur in zijn boekje vermeldt, zijn interessant. Voor de Fiat 600 komt hij aan 15.3 cent per kilometer en voor de BMW 1800 aan 28 cent. Voor de Citroen ID 19 aan ruim 28 cent, voor de Ford Corsair aan bijna 22 cent en voor de Opel Ka- dett aan ruim 18 cent. Voor de DAF 44 berekent hij 19.4 cent en voor de Daffodil ruim 16 cent. Voor de VW 1200 tenslotte berekent hij 17,8 cent per kilometer. Dit al les bij een jaarkilometrage van 20.000 en dat geeft de auteur zelf toe enig pessimisme bij de berekeningen. Voor wie er interes se in heeft: de Mercedes Benz 600 kost volgens deze calculatie 111,9 cent per kilometer en de Roll* Royce Silver Shadow 120.8 cent per kilometer. Gezinsbegroting Een ander boekje, dat we hier graag even onder de aandacht brengen, is do nieuwe uitgaye van het Gezinsbegrotings-Institu'ut: de Auto in de Gezinsbegroting. Het werkje kost 75 cent en is verkrijg baar aan de loketten van de Bonds spaarbanken of te bestellen bij Postbus 1046 te Rotterdam. Het is een reëel boekje, waarin reeds bij de aanhef wordt vastgesteld: wel ke verliefde laat zich raden? Tien tegen één, dfit U al hebt besloten. Daarom proberen we U echt niet tot andere gedachten te brengen. Dat is eenvoudig onze taak niet. We willen u siechts Pimpel helpen even het verstand erbij te houden. Want een auto kopen is geen kunst, een auto houden zoveel te meer. Een auto aanschaffen betekent veel. Het zijn niet alleen de kosten van aankoop, rijden en onderhoud. Het werkt door in de gehele gezins huishouding. Verantwoord autorij den doet U, als U er verder niets voor hoeft te laten staan, niet be hoeft te bezuinigen op eten en kle ding. Men rijdt niet prettig auto, als men bij de laatste pomp voor de stad nog een rijksdaalder ben zine tankt om de straat waar men woont te halen. En men zal ze de kost geven aldus het boekje hoeveél dat er zijn In korte hoofdstukjes wordt aangegeven hoe men moet begroten, hoe men kan financieren, hoe de kosten kunnen worden bijgehouden. Een handig hulpmiddel voor het maken van de „auto-sommetjes", een werk, dat nu eenmaal, onherroepelijk verbon den is aan het verantwoord bezit van een eigen wagen. Kritischer Gelukkig valt als algemene ten dens te signaleren, dat de Neder landse auto-consument stilaan kri tischer is geworden. Dat komt o.a. omdat velen al aan hun tweede of derde wagen toe zijn. Zij weten nu, waar zij bij de aanschaf van een auto op moeten letten. Dat is een prettige ontwikkeling. Het voor komt teleurstellingen. Statussymbool Wat het kopen van een auto voor vele mensen zo moeilijk maakt, is het feit, dat zij, naast een werk tuig, meteen ook een status-sym- bool kiezen. Het is in zekere zin ook de tragiek van de auto, dat deze twee zaken zo ineengestren geld samengaan. In het boek „Ver borgen Verleiders" staat dit zo om schreven: „De auto zegt ons, wie wij zijn. En wat we graag willen zijn. Het is een symbool van onze persoonlijke en maatschappelijke positie ep het duidelijke middel, om daafaan uitdrukking te geven. Wanneer u tot het konen van een auto overgaat, zegi u eigenlijk: Ik zoek een auto. die duidelijk maakt, wie ik ben. Motieven Volgens een in ons land gehou den enquête, zijn de belangrijkste motieven, welke de Nederlander bewegen een auto te kopen: het model, de ruimte, het benzinever bruik, de goede (eigen) ervarin gen en de reputatie van het merk. Wie koopt in een klasse beneden de zesduizend gulden heeft meer belangstelling voor 'n zuinige ben zineconsumptie dan de koper van een duurdere wagen. Deze laatste is weer gevoeliger voor het argu ment acceleratie. Laatste woord Maar hoe dan ook: U bent het, die tenslotte als autoconsument het laatste woord zult moeten spreken. Om deze zware taak een beetje te vergemakkelijken, verschijnen er op gezette tijden boekjes, waaruit de doorsnee automobilist de nodige wijsheid putten kan. Een zeer han dig boek is het KNAC-Autojaar- boek, waarin men elk jaar opnieuw een complete parade vindt van al le in ons land geïmporteerde auto merken, compleet met illustratie en een groot aantal technische ge gevens. (Elsevier pocket) Prisma autogids Zojuist is ook Prisma op de markt gekomen met een nieuw werk, de Prisma-Autogids, waarin we ook de vele verschillende auto typen compleet met foto bij elkaar vinden. Samensteller van dit nieu we boek is Nico de Jong, die als auto-technisch-redacteur is verbon den aan Auto Visie en die bij elke auto in circa tachtig punten ant woord geeft op de vragen, die ten aanzien van de wagen kunnen wor den gesteld. Kilometerprijs Bovendien geeft hij bij elke wa gen een kilometerprijs op. Hij be- Bij Chevrolet in Amerika Is een nieuwe sportieve versie van de Camaro ontwikkeld: de Z-28. Dit model kreeg een nieuwe V-8 mo tor van 4951 cc erf een speciale ve ring. Uitwendig onderscheidt zich dit Z-28-model door twe brede zwarte banden op de motor kap en het motordeksel. Op aan vraag wordt dit model ooi; geleverd in een rally-sportuitrusting met extra boordinstrumenten CITROëN heeft enige verande ringen aangebracht aan de Citroën 2 CV AZM en AZAM 6. De wagens kregen een nieuw dashboard, dat is uitgevoerd in zwarte kleur. Het in strumentenpaneel, waarin meters en schakelaars in een blok zijn verenigd, is uitgerust met de snel heidsmeter van de AMI 6. De wa- gens zijn voorzien van witte plas tic sierringen om de wieldoppen. NISSAN in Japan bouwde de vo rige maand de drie-miljoensts DATSUN-personenwagen. De Ja panse NISSAN-fabriek startte in 1933 de produktie in Yokohama. In december 1962 werd de eenmiljoen ste wagen gebouwd: de twee-mil joenste DATSUN kwam in maart 1965 van de montageband. De NISSAN-fabriek staat nu 12e öf> de wereld-ranglijst. GENERAL MOTORS in Amerika bouwde de vorige maand de hon derd-miljoenste wagen. Voor de eerste 25-miljoen auto's had het concern 32 jaar nodig. Vijftien jaar later liep de vijftig-miljoenste wa gen van de band. Vpor de laatste 25-miljoen auto's had men slechts vijf produktiejaren nodig. Hieruit blijkt wel hoe snel het produktie- tempo in de automobielindustrie werd opgevoerd. HAMSTRA in Weesp heeft een plastic hulpruit ontwikkeld, die bij voorruitbreuk als tijdelijk redmid del goede diensten kan bewijzen. De ruit, die met stalen spijltjes is versterkt, wordt over de gebroken voorruit getrokken en tussen de portieren vastgeklemd. Voor een korte rit naar de dichtstbijzijnde garage, kan een dergelijke wind vanger een goede uitkomst bren gen. DANK ZIJ een gift van f 100.000 van J. Leonard Lang ter gelegen heid van het 75-jarig bestaan van NV J. Leonard Lang's Automobiel bedrijven in Amsterdam kan de Stichting Weg de Amerikaanse Ver- keersdeskundige, prof. David Joki- nen naar Nederland laten komen. it. ,iok is een heken.: Ame rikaans stedebouwkundige. Hij ver1-,-«f 5)1 verwierf bekendheid door zijn voorstel het stadsverkeer in Den Haag ingrijpend te reorganiseren. Met belangstelling wordt er ge wacht op zijn nieuwe voorstellen. Om de automobilist in staat te stellen de bagage, waarvoor hij in de wagen geen plaats meer heeft, op de auto te binden, is de tien meter lange Titon-autosnelbinder ontworpen. Met behulp van deze stevige lijn kunnen de koffers vast vjorden aangesjord op het dak, of zelfs op de klep van de bagage ruimte. Bovendien kan de snelbin der ook nog worden gebrul kt als drooglijn, reddingslijn en nood- sleepkabel. Men dient er natuurlijk wel op te letten, dat de wagen niet zwaarder wordt belast dan in het instructieboekje is aangegeven. Voor wagens in de middenklasse is het verstandig niet boven een totaal gewicht van ca. 50 kilo te gaan. Voor grotere wagens kan men gaan tot een max. van ca. 75 kilo. V-- v 1 Op het onlangs gehouden con gres van beroepsvervoerders heeft dr. Hub van Doorne voorspeld, dat binnen enkele tientallen jaren op onze snelwegen de automatische Chauffeur zijn intrede zal hebben gedaan. De wagens zullen dan zijn uitge rust met elektronische apparatuur, die in staat is de snelheid van de wagens te regelen en de afstand tot de voorligger. Zodra deze afstand te klein wordt, zal het gas automa tisch teruggenomen worden en zullen de remmen in werking worden gesteld. De constante snel heid die zodoende geredëfi wordt zal de minste energie vragen en de grootste efficiency opleveren. Ver der verwacht dr. Hub van Doorne, dat in de toekomst een nog groter gebruik zal worden gemaakt van lichtmetaal bij het wegvervoer. Over een tiental jaren, zo voorspel de hij verder, zal de transmissie van de bedrijfsauto geheel auto matisch zijn. Er zullen nog grote re vervoerseenheden op de weg verschijnen en aan de cabine van de vrachtwagens zal nog meer aan dacht worden besteed. Dr. Hub van Doorne vroeg zich verder met be trekking tot het huidige verkeer af, welke enorme kosten het wegver voer lijdt door tijdverlies, door omrijden, het wachten bij verla ders, spoorwegovergangen, open staande bruggen .en grensmoeilijk- heden. Wanneer men eens kon uit rekenen wat de totale kosten van dit verlies per jaar zijn, zou men ongetwijfeld eerder bereid zijn krachtige maatregelen te nemen. Nog een opmerking van dr. Van Doorne: Het is ontstellend dat er nog steeds geen landelijke, unifor me, grondige opleiding voor kandi daat-chauffeurs bestaat. Nog afge zien van het grote belang voor de veiligheid, is het onbegrijpelijk, dat men de bediening van enorm kost bare zaken als vrachtauto's en trek kers met opleggers moet overlaten aan personeel; dat hiervoor niet eerst een goede, gedegen vakoplei ding heeft genoten. Citroën en NSU bouwen „wankel-auto" Het ziet er naar uit dat Citroën en NSU binnen niet al te lange tijd op het toneel zullen verschijnen met een geheel nieuwe wagen met een roterende motor. Al twee jaar werken de Franse en de Duitse fabriek samen aan een gemeen schappelijk projekt. Deze samen werking is nu in een nieuw stadium gekomen door de oprichting van een nieuwe maatschappij de „Co- motor", die in Luxemburg is ge vestigd. Omtrent het model, dat in studie is, wordt nog een diep stil zwijgen bewaard. Er lopen geruch ten dat de nieuwe auto een mid denklasse-wagen zal worden, met een motor die is ontwikkeld bij NSU en een carrosserie die is ont- worpèn bij Citroën. DAF klom op naar 4e plaats Uit de kwartaalcijfers van de RAI, blijkt, dat DAF op de lijst van meest verkochte automerken in Nederland is opgeklommen tot de' vierde plaats. Als nummer één staat nog steeds Volkswagen en als nummer twee Fiat. Op de derde plaats staat Opel. Tot het succes van DAF heeft de Nieuwe DAF 44 een grote bijdrage geleverd. Op de vijfde plaats op de ranglijst staat Re nault, op de zesde plaats Ford Duitsland. Opvallend is dat Ford Engeland sterk omhoog kwam (van 3,6 tot ruim 6 pet van het to taal), een verkoopstijging die het gevolg is geweest van de introduc tie van een goedkope Cortina. Ford Duitsland, zag ondanks de intro ductie van een nieuwe serie model len het verkoopspercentage iets teruglopen. In totaal verkochte Volkswagens, in het le kwartaal van dit jaar 10.097 wagens, Fiat 8586, Opel 6872, DAF 5428, Renault 5018, Ford Duitsland 4950, Ford Engeland 5368. W cgeninf ormatie- diensten werken samen Sinds 1 januari werken de wegen- informatledlensten van de toeris ten-organisaties in Nederland, Bel gië, Luxemburg, West-Duitsland, Frankrijk, Italië, Oostenrijk en Zwitserland samen. De naam van deze gecombineerde wegeninfor matiediensten luidt: ERIC: Euro pean Road Information Centre. In Nederland kan men dag en nadht de wegeninformatiedienst KNAC— ANWB bellen op het ANWB-hoofd- kantoor in Den Haag 070-814391. Via Radio Hilversum 1, 2 en 3 worden de wegenbulletins uitge zonden. Een open Cortina de Luxe wordt op-het ogenblik gebouwd in Enge land, door de Carrossier Crayford. De wagen heeft dezelfde ruimte voor de passagiers als het geslo ten model. Wel zijn er verscheide ne voorzieningen aangebracht die tot doel hebben de carrosserie min stens de sterkte van de gesloten carrosserie te geven. De kap is van kunstleer. Volgens het Centraal Bureau van de Statistiek werd in 1965 al 74 pet. van het aantal reizigers-kilo meters per particulier vervoermid del afgelegd, d-w.z. met de auto, de motor tweewieler, en de brom fiets. De fiets werd door het CBS, we gens het ontbreken van meer exac te cijfers bij deze berekening bui ten beschouwing gelaten. Met een gemiddelde jaarkilome trage van ca. 17.500 kilometer en een bezettingsgraad van twee per sonen nam de personenauto in 1965 reeds 60 pet van het totale perso nenvervoer, voor haar rekening. De motor-tweewielers (motorfiets en scooter) zijn gewaardeerd op een gemiddelde van 8000 kilome ter en 1,2 berijders. De bromfiets op gemiddeld 5000 kilometer en 1.1 berijder. Deze tweewielers tesamen waren goed voor 14 pet van het to tale personenvervoer. Voor het openbaar vervoer res teerde zodoende nog een aandeel van 26 pet dat als volgt kan wor den verdeeld: de autobus 14 pet, de trein 11 pet en de tram tenslotte 1 pet. I

De Havenloods | 1967 | | pagina 7