hfSESB Thyestes, orgie rechte lijn van van wraak- het kwaad mswgmm KESESSh Janacek's sluwe vosje levensecht sprookje ROMEO EN JULIET IN MODERNE VERSIE 't MEUBELHUIS DE HAVENLOODS DONDERDAG 29 JUNI 1967 13 blijvend... goetdkoper Vrijdag en zaterdag verkopen wij op onze Camping afde ling tweede verdieping) van deze moderne, heerlijk warme slaap zakken, snijmaat jm sn*. 160 x 190 cm, TV gHfi Géén tel. of schrift, bei i en gedessineerd 90 cm breed golfplastic VOOR Wbrillen] NU IS EEN RINCK-BRIL blijvend goedkoper De moderne sprookjesopera „Hei sluwe vosje" van de Tsjechische componist Leos Janacek. dia. door de Nationale Opera uit Praag onder auspiciën van her Holland Festival 1967 werd opgevoerd, diende als opening van de drie operavoorstellingen, die in de Rotterdamse Schouwburg gedu rende het Festival zullen worden gegeven. Uit het sterke medeleven met de handeling op het toneel tijdens de op voering van deze opera bleek dat het auditorium de moderne vorm, mits goed gebracht, wel kan waarderen. Dit behoeft ons, wat de opera Het sluwe vosje betreft niet te verwonde ren. De decors van Vladimir Nyvlt waren zo feeëriek ontworpen en uit gevoerd dat dit sprookjesspel van mensen en dieren temidden van be- toverehde bostaferelen een geheel nieuwe en tegelijk onbekende wereld openbaarde. De scheidingslijn tussen mens de dier werd én door het gave en natuurlijke spel der acteurs én door de indeeënrijke, illustratieve muziek van Janacek geheel wegge vaagd, waardoor de gemeenschap van mensen en dieren in dit spel op niveau van gelijkheid kwam te staan. Dit maakte het sprookje zo levens echt en tegelijk zo teder en menselijk. Het sluwe vosje, die met haar gui tige streken de gehele omgeving be heerste, werd door Helena Tattermu- schova op onnavolgbare wijze ge speeld. Haar directe tegenspeler, de houtvester Jindrich Jindrak, heeft zijn toegenegenheid jegens dit vosje op ontroerende wijze vertolkt. Zowel Jan Hlavsa in de rol van schoolmees ter als Dalibor Jedlicka, de pastoor spelend, deelden ieder op eigen wijze in de koddige verwikkelingen van het vosje. Ook Jaroslava Prochazkoya de vrouw van de houtvester, en Ru- dolf Vonacek en jaroslava Dobra, resp. waard en waardin, completeer- den het menselijk aandeel in dit sprookjesspel. De volwassenheid van het sluwe vosje deelt zich aan de dierenwereld mede met haar liefde voor De Vos, die door Eva Zikmundova zo natuur lijk werd weergegeven. En middenin dit woelige en tegelijk zo aandoenlij ke spel van mens en dier valt het dodelijke schot van de stroper Ha- rasjta (Josef Heriban) op het vosje Met dit schot valt de stemming vari onbekommerdheid weg, niet alleen op het toneel maar ook in de zaal Met de dood van het vosje is het spel uit het leven leeg geworden. Het is de grote verdienste geweest van de schrijver Tesnohlidek, de componist Janacek en niet te verge ten de acteurs van de Praagse Na tionale Opera, die door leerlingen van de Scapino dansacademie en -dans school zo keurig werden bijgestaan, dat zij het auditorium zodanig in de handeling hebben opgenomen dat het sprookje op het toneel als werkelijk heid kon worden ondergaan. Ook het residentie Orkest heeft hierin een groot aandeel gehad, of schoon in het begin vele oneffenhe den en intonatiemoeilijkheden het klankbeeld onrustig en onzeker heb ben gemaakt. Aan de dirigent Bohu- mil Gregor, die de partituur volko men beheerste, heeft dit zeker niet gelegen. Uit de schouwburgzaal klonk aan het slot een langdurig applaus. IDO EYL WESTKRUISKADE 4-5-6 TEL. 124076 naast Arena Theater) ALTIJD 20%-30% VOORDELIGER (DESGEWENST CREDIETSERVICE) door twaalf Schiedam tot bescherming van E.H.B.O gehouden. personen is deelgenomen. Woensdagavond 28 Juni zijn deze diplo ma's tijdens een bijeenkomst in het r.k.- Jeugdcentrum aan de Dr. Schaepmanstraat uitgereikt, nadat prof. Theunissen van de faculteit der Diergeneeskunde van de uni versiteit te Utrecht, de examens had afge- Kinder Tricot Pyjama's, de handigste, warmste en meest practische pyjama's... maar meestal ook de duurste... Soepele Tricot pyjama's voor die bengels, die niet alleen thuis maar ook in de vaeantie, op camping of caravan er warmpjes bij moeten liggen. Met boordjes aan hals, manchet ten en pijpjes, verwisselbaar elastiek in de pantalon en in diverse kleuren gedessineerd, nu guldens goedkoper dan normaal. Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Lingerie afdeling deze prachtige Tricot kinder pyjama's, voor prijzen, die U geen tweede keer kunt ver vrachten. 10-12 dan ook bezeten van wraak. Wij krijgen geen gelegenheid in hem een mens te zien, die door de gebeurte nissen (ver)wordt. Claus heeftmet grote aandacht deze rol geschreven. Aan de andere heeft hij minder aandacht besteed. Zo lijkt het tenminste. Want Thyes- tes. ook een loeder na alles wat we over hem te horen krijgen, blijkt in de rolopvatting van Rudi van Vlaen deren geregisseerd overigens door Claus zelf - een vriendelijke zon daar, die met de beste bedoelingen naar zijn broer komt. Terwijl nok hij is aangeraakt door het kwaad van Tantalus, blijkt uit niets dat hij met minder aangename plannen voor Atreus naar Argos is gekomen.Hier rijzen voor de toeschouwer vraagte kens. GEEN CLIMAX Een ander bezwaar zou kunnen zijn, dat het stuk niet uitmondt in een climax. Maar Claus heeft ge zegd: geen dramatiek. Emotioneel voltrekt het stuk zich op een zelfde plan. Er is geen spanningsboog, maar een rechte lijn van begin naar einde. Een orgie van wraak. Een orgie, die niet wordt afgebro ken door het ingrijpen der goden. De aarde splijt niet als Thyestes zijn kinderen heeft verorberd, de zon raakt niet verduisterd. Hoe groot moet het kwaad op de wereld zijn, voordat de goden ingrijpen? En langs die lijn trekt Claus zijn stuk door naar het heden. Op deze wereld ver orberen vaders hun kinderen, op de ze wereld leven mensen in een orgie van geweld, zonder dat de goden in- grijüen. In Claus' stuk is geen plaats voor liefde, voor begrip, voor mede lijden. Die „franje' heeft hij bewust verwijderd. Zijn stuk kan daardoor niet ontroe ren. Het verbijstert de toeschou- Ton Lutz zette een Atreus neer in al zijn afzichtelijkheid. Hij was het kwaad in persoon. Maar met een on dertoon van menselijkheid, die mis schien niet eens bedoeld is door de auteur. Hoe geweldadig ook. er bleef toch iets van een (on)mens, gevan gen in een lot, dat hem was opge legd. De rollen naast hem werden aan vaardbaar vervuld. Slechts Hetty Ver hoogt als de furie en Alex van Roven als de geest van Tantalus, vielen op in goedgespeelde rollen. Rudie van Vlaenderen was al te zachtmoedig. Men kon bijna geloven in zijn ..on schuld" en dat kan niet de bedoeling zijn geweest. AKROPOLIS Jerzy Grotowski, dc Poolse toneel- vernieuwer, is opnieuw opgetreden in het Holland Festival met zijn Labo ratorium Theater. Grotowski experi menteert met nieuwe theatervormen, waarvan het kenmerkende is dat hij het publiek zo dicht mogelijk in de toneelhandeling wil betrekken. Het aantal toeschouwers bij zijn voorstel lingen wordt dan ook door hem be paald. Als hij vindt dat er niet meer dan 36 toeschouwers mogen zijn, zul len er niet meer zijn. Bij „Akropolis" liet hij er een goe de honderd toe. Gegroepeerd rondom de kleine ruimte waarin wordt ge speeld, sommigen op het speelvlak neergezet. „Akropolis" is van oorsprong een stuk van Stanislaw Wyspianski, een bericht over de Europese cultuur en de levensvatbaarheid van de morele waarden, die zij het „oude wereld deel" heeft nagelaten. Growtoski js van dit stuk uitgegaan. Heeft alleen de plaats van handeling veranderd en een andere tekst geschreven. Niet in het koninklijk paleis van Krakau ko men de figuren op de gobelins en de standbeelden tot leven, maar in Auschwitz, de plaats der verschrik king waar nog slechts kortgeleden de Europese cultuur is beproefd. Zes acteurs en één actrice komen als het ware tot leven uit de rook van de crematoria; schimmen uit een onbekende wereld. Zij spelen de scè nes die Wyspanski heeft voorgeschre ven: stukken uit de Bijbel, frag menten uit Homerus, het twistgesprek tussen Jacob en Ezau, het huwelijk van Jacob en Rachel, het gevecht tus sen Jacob en de engel, de liefde van Paris en Helena. Zij spreken Grotowski's woorden. Poolse woorden, onverstaanbaar voor mij. Geen woord heb ik kunnen op vangen. En toch brengt de voorstelling een enorme beklemming over. Juist om dat ik niets versta onderga ik wat er zich afspeelt als een gebeuren uit een absoluut andere wereld, zoals Ausch witz eens een andere wereld is ge weest, waaruit het schreeuwend lij den van de slachtoffers niet is ver staan. De stemmen klinken klagend, cy nisch, wanhopig en dan weer vol ver wachting, soms klinkt het uitspreken van de clausen als het reciteren van klaagzangen. De acteurs treden op als collectief. Een uur lang zijn ze volledig gecon centreerd op de voorstelling, ook al spelen ze niet direct in de handeling mee. Een adembenemende ervaring, waarvan het jammer is dat zij niet Aad van der Hoeven nu eantororganist Op 10 juni behaalde de heer Aad van der Hoeven het solisten-diploma voor orgel van het Rotterdams con servatorium. Deze veelbelovende jonge kunste naar werd in 1941 te Schiedam ge boren en ontving het grootste deel van zijn opleiding in zijn geboorte stad bij de heer Jac. P. Bekkers, organist van de Grote Kerk. Menigmaal heeft hij voor laatst genoemde diensten waargenomen en in 1957 volgde zijn benoeming tot or ganist van de Nederlandse Protes tanten Bond. In 1961 verwisselt hij de Schie- damse orgelbank voor die van de Prinsekerk te Rotterdam, waar Aad van der Hoeven een prachtig orgel tot zijn beschikking heeft met een goede intonatie. Tevens leidt hij hier het kerkkoor, zodat zijn taak werd uitgebreid tot cantor-organist. Toch gingen deze capaciteiten niet geheel voor zijn geboortestad verlo ren, want sinds de oprichting van ons Toonkunstkoor zwaait Van dei- Hoeven de dirigeerstok met veel enthousiasme en toewijding. Reeds vóór het behalen van zijn einddiploma reikte het gezichtsveld van deze musicus verder dan de naaste omgeving; zowel als organist en als dirigent geniet hij bekendheid in heel Nederland. Hij heeft de „Schielandkring" goed gedacht een orgelconcert te organi seren in het kerkgebouw van de Ne derlandse Protestanteri Bond aan de Westvest 92, alhier, zodat vele stad genoten kennis kunnen nemen van de kwaliteiten van zijn spel. Dit concert zal plaatsvinden op donderdag, 6 juli, 's avonds 8 uur. Aad van der Hoeven stelde een aantrekkelijk programma samen met orgelwerken van Pachelbel, Bach, Boyce, Wesley, Mendelssohn en Franck. Het derde orgelconcert, georgani seerd door het orgelcentrum „Schie landkring" zal plaatsvinden op don derdag, 6 juli a.s. in het kerkgebouw van de Nederlandse Protestanten bond, Westvest 92 te Schiedam. Solist is de heer Aad v.d. Hoeven, organist van de Prinsekerk te Rot terdam. Deze orjÉanist heeft een aantrekke lijk programma samengesteld met werken van Pachelbel, Bach, Boyce, Wesley, Mendelssohn en Franck. Aanvang 8 uur n.m. JJUGO CLAUS schijnt zijn stuk „Thyestes" bij het Belgische Toneel vandaag te hebben ingeleverd met de mededeling: „Geen dramatiek, geen karakter, geen doorlopende aktie. Alles is reine emotie". Dit uit- gangspunt neemt hen, die terecht over „Thyestes" willen opmerken dat de dramatische ontwikkeling van het stuk niet de sterkste kant ervan is, dat het bevolkt is met half-goden in plaats van met karakters en dat de emotie niet voortkomt uit de handeling, maar een gegeven is, de 5 wind uit de zeilen. (door de 5 RINCK-extra'Sj VOORDELIGER DAN OOIT Een scène uit Akropolis". In de tot theater herschapen grote Doelenzaal heeft het „Ballet van de twintigste eeuw" uit Brussel onder leiding van Maurice Bé.jart de rij der balletten geopend, die in het ka der van het Holland Festival 1967 in Rotterdam zullen worden opgevoerd. Hij heeft hiervoor zijn avondvullen de choreografie „Romeo en Juliet", op muziek van Berlioz, gekozen. In dit dansschrift heeft Béjart de eeuwi ge, algemeen menselijke liefde tus sen man en vrouw geplaatst in het surrealistisch milieu van onze tijd met zijn actuele problemen en heeft hij zich de vraag gesteld: „Liefde?, ja. Oorlog? nee!" Hiermede heeft hij het universele karakter van Shake speare's drama ondergeschikt ge maakt aan de tendens van onze he dendaagse problematiek. Dit heeft tot gevolg gehad dat er tussen de ro mantiek en fantasie aan de ene, en het realisme en problematiek aan de andere zijde niet voldoende even wicht was, met de neiging van een storend overtrekken van de roman tiek. Naast vooral technische hoogte punten als: Romeo's droefheid; de liefdesscène tussen Romeo en Juliet de muzikale feeërie van koningin Mab, het duel tussen Julia s neef Ty balt en Romeo, waartoe de laatste in een angstaanjagende uitdaging van kreten, handgeklap en een macaber crescendo van op de grond geslagen zweepjes wordt aangezet, en ten slot te de dood van 'beide geliefden, zijn er nog teveel gewilde „vondsten" in de muziek en op de scène om van een gaaf en artistiek geheel te kunnen spreken. Zo werd aan het slot de diepe ontroering wekkende sterfscène van Romeo en Jvliet volkomen ;vertrok- ken door het kabaal op de hierbij aansluitende veel te lang durende re petitie van de dansers, die waar schijnlijk als contrastwerking was bedoeld om de dramatische spanning vari de sterfscène te verhevigen. Be paald onrrtistiik, ja weerzinwekkend in deze s.-'-ïie was het overstemmen van de e:: c 'o/ Ie muziek door het geluid van ratelende machinegeweren en de bezweringskreten: „geen oor log meer", dat met het romantische partituurbeeld volkomen >n t'-gen spraak was. Maar wat ons het meeste heeft ge- stuord was wel de twijfelachtige kwaliteit yan het geluid der muziek, die door middel van een bandrecor der ten gehore werd gebracht. Deze slechte reproductie heeft o i muzikaal veel afbreuk gedaan aar de overigens voortreffelijke opvoe ring van deze choreografische sym fonie. Naast een volkomen beheerste techniek, waarin de functionele een heid van muziek en dansidioom «aak bewonderenswaardig tot uitdrukking is gekomen boeiden vooral de vele schakeringen waarin de dansen, zo wel solistisch als in ensemble, iet uitvoer werden gebracht, ofschoon het zwaartepunt nog teveel c. p de technische- te weinig op de gevoels weergave werd gelegd. Van uitnemende klasse waren Paolo Bortoluzzi (Romeo) en Laura Proenca (Juliet), die tot vele hoogte- Van zaterdag 1 juli tot zondag 16 juli zal in het Stedelijk Museum Schiedam een tentoonstelling worden gehouden van vrije expressie van kinderen en volwassenen als afluiting van de kunstklassen die de afgelopen twee maanden in het museum zijn gehouden. Met ingang van september begint een nieuwe cursus. In de Chr. Tech. School te Schie dam zal donderdagavond 29 juni de uitreiking van behaalde diploma's plaats vinden. Claus heeft het niet anders ge wild, zich baserend op de formules van Artaud over het theater van de wreedheid. Het theater van de wreed- heid rekent af met alle franje: geen psychologische ontwikkeling, van waaruit het handelen van de men sen kan worden verklaard of geaccep teerd. Niets telt dan het theaterge- bèuren. Een gebeuren in zichzelf. Voor „Thyestes" is Claus uitge gaan van het gelijknamige stuk van --Seneca, de Romeinse dichter-filosoof. Het is een verschrikkelijk stuk, een spel van de wraak. Atreug, de af zichtelijke koning van Argos, klein kind van Tantalus, bedenkt de af schuwelijkste wraak op zijn broer Thyestes. Hij nodigt zijn verbannen broer uit met hem de troon van Ar gos te delen. Het is slechts list. Als Thyestes komt, worden zijn kinderen aan de goden geofferd en hem wor den ze als voedsel voorgezet. Hij drinkt hun bloed als wijn. Inderdaad heeft Cl-aus nergens ge probeerd zijn stuk te laten verlopen langs de lijnen van het psychologi sche drama. De enige verklaring voor de bezetenheid van Atreus is de aan raking door zijn grootvader Tantalus, die op aanwijzigingen van een duivel- se furie zijn kleinzoon het kwaad in blaast. Eenmaal aangeraakt door het kwaad kan Atreus zich er niet aan onttrekken. Zodra wij hem ontmoeten is hij Ton Lutz (links) in Thyestes" van Hugo Claus. volledig kon worden ondergaan, om dat het gesproken woord verloren ging. EMPEROR Een goede voorstelling, vooral dankzij het spel van hoofdrolspeler James Earl Jones, heeft The Haiz- lip-Stoiber Company uit New York ge geven van O'Neill's eerste stuk „The Emperor Jones". O'Neill beschrijft de ondergang van een mens. Een wreed mens, een kei zer zonder genade, regeerder naar willekeur. Maar op het moment van zijn verstoting een verschoppeling, een wanhopige die vecht voor zijn Tijdens zijn vlucht heeft Brutus Jones visioenen uit het verledén. Het zijn dansscènes, en mime-scènes, met elkaar verbonden in bedoeling de ont takeling van- de vluchteling te tonen, GEÏSOLEERD EN bEPANTSERO de batterijen Leclanché gaan een eeuwigheid mee. punten zijn gekomen, zoals in de lief desscène (pas de deux) en in de scène, waarin het lot zich op zo wreedaardige wijze aan beiden vol trekt. Sterke, expressieve dansers zijn Germinal Casado als TybaLt en Victor Ullate als Mercutio, waarvan vooral de laatste uitmuntte door oor spronkelijkheid en beeldend vermo gen. Marie-Claire Carrié danste haar *1 van Mab gewichtsloos, feeëriek en met een uiterste aan verfijnde tm >- niek. Ook de dansers-solisten van de verschillende taferelen en het eor"| de ballet toonden niveau en discipli ne. De alt Maryse Patris zone haar rol van voedster van .Tuliet mei e.-n fraai, gevoelig timbre ofschoon ons de plaats, die deze rol n Beiar" 's versie inneemt, niet geheel duidelijk is Germinal Casado die de rol van Tybalt danste, was tevens de decor- en costuumnntwerper. Vooral de cos- tuums boden, ondanks de niet altijd feilioos weffcende belichting, een suggestief en soms indrukwekkend toneelbeeld. De t. ;jval uit de niet geheel uitver kochte Doelenzaal was groot. Als U rustig en vrij op Uw bal kon wilt zitten... of een stukje tuin windvrij wilt maken... dar Is dit wat U nodig hebt: golf plastic! Transparante golfplaat, in uni of gedessineerd, uit de series tot 8 gulden, per meter voor nog géén vier gulden. Laat het kamperen voor U niet worden tot een behelpen met minder dan thuis... maar zorg, dat U in Uw vaeantie vrij en blij 1 en zonder zorgen bent en vooral uitgeslapen! En dat bent U met deze magni fieke slaapzak, waarin U slaapt als thuis in Uw bed... een slaapzak die geheel uitritsbaar is, heerlijk, koesterend warm door deacrylvullingvan 1100gram. Leuke slaapzakken, licht In gewicht en prima wasbaar, in fris bloemdessin, solide slaap zakken morgen voor iets meer dan twee tientjes. AGENDA Rotterdamse Schouwburg Vrndag 30 juni: Manonetteatern Stockholm met Ubu Roi, 8.15 uur. Zondag 2 juli: Ned. Operastich ting met Lulu, 8.15 uur. Maandag 3 juli: 1' éatre de Poche Montparnasse met ,,1'Eté", 8.15 u. Donderdag 6 juli: The Alvin Ailey Dance Theatre met choreografieën op muziek van o.a. Ellington en Diz- ?ie Gillespie, 8-15 uur. leidend naar het dnontkoombare slot: de zinloze dood' van een man, van wie al niets meer over was dan een armzalige. James Éarl Jones zette deze mens prachtig neer. In gebaar en (jictie een soort Cassius Clay als hij nog vast op zijn troon zit; later angstig en zielig. JAN HEIN DE GROOT

De Havenloods | 1967 | | pagina 13