Brandersbuurt wordt nu in restauratieplan opgenomen monopols K SUB Combi In kwade reuk SCHIEDAMSE RAAD HEEFT BESLIST KUNSTGEBITTEN 'MODERN' ABSOLUTE ZEKERHEID Nieuw bijkantoor geopend van Boerenleenbank ïooo.- mmmsmm Stedelijk Museum weer helemaal in gebruik DE HAVENLOODS weekblad voor schiedam 16e jaargang no. 35 donderdag 29 juni 1967 Deze editie wordt bdis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJsseJ en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAOE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916. Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN T)e gemeenteraad van Schiedam heeft met 22-11 stemmen gekozen voor het plan, het Brandersbuurtcomité een jaar gelegenheid te geven daadwerkelijk te tonen wat tot stand kan worden gebracht. Blijkt dit onvoldoende, dan zal na een jaar waarbij het gemeente bestuur zich niet aan de datum zal vasthouden worden overwogen wat er nu verder zal gaan gebeuren met het Vierpleinenplan. De meer derheid van de raad gaf reeds te kennen voor bouw van de brandweer kazerne in de Kethelstraat te zijn. Overigens werd eerst het voorstel, waaraan het college de voorkeur gaf, nl. om vrjjwel ongewijzigd het Schienokoplan uit te voeren, met de hakken over de sloot, 16-17 stemmen verworpen. Wethouder Mevr. de Graaff was in deze vergadering aanwezig, daar anders de stemmen zouden zijn gestaakt. Thans zaten de heren Roede (BP) en diens vroegere partijgenoot Muys (Onafh.) op de wip, omdat hun standpunt nog niet geheel duidelijk was aan het begin van de vergadering. Hun stem gaf dus de doorslag en deed het voorkeurvoorstel van B. en W. vallen. Drs. J. H. Simons (P.v.d.A.) In het jaar tweeduizend. Hoogstraat 2 - Schiedam -Tel. 268803 Donderdag 8, vrijdag 7 en 9.15, zaterdag 2, 7 en 9.15, zondag 7 en 9.15, dinsdag 8, woensdag 8 uur. AGENT 077 OPERATIE HONG KÖNG HORST FRANK - BRAD HARRIS MARIA PERCHY Eastmancolor UltraScope 14 jaar Zondag 2 en 4.15, woensdag 2 uur GERONIM0, OPPERHOOFD DER APACHEN JIM DAVIS - MARY CASTLE AL- Zaterdagnacht 12 uur. SATAN LOKT MET LIEFDE 1ELINDA LI A.CHIM HA1S 18 jaar De heer Simons (PvdA) constateert dat het hier een belangrijke keuze is omdat het gaat over vastleggen voor jaren en van aanzienlijke bedragen. Een punt van overleg was: de brand weerkazerne. In feite is hier geen nieuw plan aan de orde. Het Schie- noko-plan was reeds goedgekeurd, doch moest weer in de raad komen in verband met onteigeningen. Veel ervaringen hebben we met dit plan opgedaan. Het is goed zich af te vra gen of bepaalde motieven ook thans nog gelden voor bestemmingsplannen en of wijzigingen gewenst zijn. .-We--moeten waken, voor overijlde besluiten. Na de oorlog heeft. woning bouw en werkgelegenheid de belang rijkste rol gespeeld waarop bij het „proefplan" moest worden gelet. Intussen heeft de situatie zich ge wijzigd. In de Bestemmingsplannen moeten Wé ons meer op het jaar rond 2000 gaan richten. Dan zullen we o.a. met langere vakanties, meer recreatie enz. rekening moeten hou den. De toekomstige situatie en me ningen de laatste tijd kenbaar gewor den, zijn het uitgangspunt van de fractie. Aandacht voor de jeugd en overdenken van ruimte voor recrea tie is noodzakelijk. Het is gewenst om toekomstige be stemmingsplannen tijdig aan de be volking voor te leggen. Prestige kwestie D' REPARATIES ie klas werk vanaf 5,- per reparatie 20-karaats gouden kroon t 17,50 kunt er op wachten. INSTITUUT SENTELIA 'n gashaard van geeft u Zie verder pagina STOOPMAN JUWELIER heer Houtman (VVD) consta teert dat heel wat over het plan Brandersbuurt is gesproken. Het leek erop alsof het een prestigekwestie werd en het geheel uit zijn verband werd gerukt. Waardering heeft spre ker voor de oplossing als door B. en W. aangegeven. Het eerste plan wijst erop dat in elk geval de brand weerkazerne er moet komen. Echter indien de ziel uit de omgeving wordt gehaald, heeft het geen zin meer, zo als ook het aktiecomité stelt. Wethouder van Boekhoven: „Dat schrijven was van het comité Scha per, dat bestaat niet meer". De heer Houtman: „Het comité bestaat nog en het schrijven is niet herroepen". Indien in deze omgeving de brand weerkazerne komt, maakt u het ge heel onaanvaardbaar. Als het comité zich terugtrekt, dan komt er niets van, en hebt u wel een mooie brand weerkazerne, waar niemand naar komt kijken. De kazerne kan gemakkelijk in de Kethelstraat worden gebouwd. De Brandersbuurt heeft voor veel Schie dammers en jongeren veel waarde. Spreker meent dat vele huisjes zijn te restaureren. Het hele buurtje spreekt aan en herinnert aan de tijd, dat Schiedam een wereldnaam had. Als we er de brandweerkazerne zet ten, krijgen we nooit een vreemde ling en dat is erg voor onze midden stand. Beperkt plan TVe heer Campman (KVP) gaat met het voorstel van het college ak koord, al vraagt spreker aandacht voor de bezwaren van de werktuigen- fabriek, vooral wat de uitrit betreft. Waardering heeft spreker voor het comité tot consolidatie van de Bran dersbuurt. De leefbaarheid van de binnenstad Schiedam is echter be langrijker dan de zaak die nu aan de orde is. Het plan verkeert nog in embryona le toestand en moet verder uitge werkt worden. Het comité wil zonder geld, zonder vaste plannen gaan wer ken. Het is een sprong in het duister waaraan de KVP zich niet wil wa gen. Leefbaarheid slaat niet op (le buurt, doch op de mens. Dus niet eerst iets creëren, en dan pas zien of er animo bestaat. Er zjjn in het plan van B. en W. mogelijkheden. Onderschat wordt de studie die is gemaakt. Wie garan deert de raad dat de jeugd zo en thousiast blijft als thans "het geval is? Is de Brandersbuurt restauratie waard? De pandjes aan de Breed- straat zijn aan slopen toe. Indien de gemeente of comité eigendom zou krijgen van de pandjes, wat wil men er dan mee doen? Restauratie kost f 30.000 tot f 40.000 per stuk! De heer Roede (BP) meent dat de Brandersbuurt dient te worden ge restaureerd en de brandweerkazerne aan de Kethelstraat gebouwd. Er staan veel aantrekkelijke pandjes in de Brandersbuurt; snreker is tegen iedere beperking van het comité in het werk. We moeten duidelijk een grens stellen tussen oud en nieuw stadsgedeelte. „U had allen aanwe zig moeten zijn op het feestje on langs in de Brandersbuurt, dan zou >r het plan zijn, aldus spre- De heer Muys Burgermeester Roelfsema: Geen buldozermentaliteit. getuigenissen van gevoelens die zijn gaan leven bij een deel van de bur gerij en vooral van de jeugd. Na al hetgeen is gesproken en geschreven is het ondoenlijk, op dit alles op nieuw in te gaan. In het voorstel heeft het college zoveel mogelijk informatie en response gegeven. Zeer uitvoerig is op alle facetten ingegaan en getracht is een objectief stuk te geven. Niemand is ermee gebaat met emotie te gaan oordelen. Het oorspronkelijke plan is niet op gezet met een „bulldozer-mentaliteit" Het college streefde ernaar om zo veel mogelijk hetgeen van waarde is te behouden. Er zal veel overleg en geduld nodig zijn oisn hetgeen in een visioen is gezien, te verwezenlijken. Men moet oppassen zich. niet te ver tillen. Het Zakkendragershuisje moet weer in de kern van deze buurt wor den gebracht, omdat anders het ge heel niet tot zijn recht zal komen. Een woordvoerder van het comité heeft spreker meegedeeld dat hoe de keuze van de raad ook over plan 1 of 2 isou zijn, het zal doorgaan. Het wordt tijd aan de verwarring een einde te maken. Iedereen in Schie dam heeft er recht op te weten hoe het staat en aan het werk gaan. De tijd van exorbitante uitlatingen over deze zaak is nu wel voorbij. Het adres dat de Schiedamse Ge meenschap op het laatste moment heeft geschreven munt uit in vaag heid en men kan er van alles uit halen! Toen het Zakkendragershuisje plotseling met meer beschikbaar bleek te zijn heeft het college dadelijk een pandje voor de jeugd ter beschik king gesteld. Het college acht de kazerne het meest gewenst in de Brandersbuurt, al heeft het een tweede mogelijkheid geopend. Laten we de jeugd een kans geven en dat zal wel goed zijn, al leeft niet iedereen in deze dezelfde overtuiging. Zie verder pagina 9 CHEF BANKETBAKKER Burgemeester H. Roelfsema heeft in tegenwoordigheid van vele geno digden een nieuw bijkantoor geopend van de Coön. Boerenleenbank op het Nieuwlandplein 56. Deze gebeurtenis wordt door de Bank onderstreept door een speciale actie, waarbij tot en met 7 juli iedere nieuwe spaar der die tenminste een bedrag van vijf gulden inlegt, daarbij een gratis inleg van f 2,50 ontvangt. Bovendien wordt iedere bezoeker van de bank een attentie aangeboden. Het bijkan toor is gevestigd in één van de pan den in de winkelgalerij op het Nieuw landplein, waar reeds diverse bedrij ven zijn gevestigd. De officiële ope ning vond plaats bij de „overbuur man" van de bank, hotel-restaurant Rijnmond waar de genodigden zich verzamelden. In diens toespraak verklaarde de burgemeester de nieuwe vestiging toe te juichen en vond de gekozen plaats zeer geschikt. Hij constateerde, dat aanvankelijk de Boerenleenbanken zich instelden op het werk ten dien ste van land- en tuinbouw, doch steeds meer ten nutte van het Ne derlandse volk in het algemeen gaan werken. De burgemeester besprak badinerend het bankwezen en consta teerde, dat hoe hoger de rente des te moeilijker het is geld weer vart de bank te gaan halen. De burgemeester uitte de wens, dat het nieuwe bijkantoor aan de bur gerij van Schiedam ten goede zal komen. Hij deelde mede de cheque welke in verband met de opening van het kantoor door de directie werd aangeboden te benutten voor een cul tureel sociaal doel. De voorzitter van de Boerenleenbank Schiedam-Kethel. de heer A. P. van der 'Helm bracht de burgemeester dank voor diens be reidheid de bank te openen. Hij ver klaarde dat het bestuur de vestiging in de fraaie wijk Nieuwland met de vele bewoners verantwoord achtte en goede service hier kan worden gege- Namens de hoofddirectie te Utrecht voerde de heer J. A. J. van der Lin den het woord en wees op de bete kenis van het .bankwezen voor steun aan de bedrijven. Het werk ligt thans sterk in het sociale vlak en hij meen de, dat de betekenis in de toekomst SUPERMARKT 's GRAVENLANDSEWEG 606—608 Zie onze advertentie pag. 3 nog zal toenemen wanneer ook lonen via bankgiro zullen worden betaald. De dienstverlening aan het publiek middels computers enz. zal nog toe nemen. Spreker wees - op de toene mende fusie in het bankwezen, dat door de overheid met zekere terug houdendheid wordt gevolgd, ook van wege het monopoliegevaar dat een en ander met zich meebrengt. Na de of ficiële opening van het bijkantoor, werd dit door de genodigden bezich tigd. De leiding van het kantoor is in handen van de heer J. C. Olsthoorn. Het kantoor is gebouwd onder archi tectuur van de heer J. A. Vlugman door de aannemers Van Kluyver. Het is uiterst modern ingericht, er zijn zelfs kogelvrije ramen aangeT bracht Op de foto burgemeester Roelfsema krijgt geld voor een sociaal doel. De heer Campman: sprong in het duister, De heer Muijs (Onafh.) betoogt dat de Brandersbuurt een klein stukje grond' is en in een behoefte zal voor zien. Laat er over een paar jaar eens een draaiorgel spelen, dat vin den vreemdelingen prachtig. De martelwerktuigen van vroeger bewa ren we toch óók", zo constateert spreker. De financiën zijn nu niet aan de orde-; geeft het comité een kans. Mevr Gerding (PSP) meent dat het hele buurtje monumentaal is. We staan hier nu op een historisch punt meent spreekster. De jeugd heeft nog veel enthousiasme en spreekster heeft enkele nachten meegelopen bij de de monstraties. De heer Collé (CPN) vindt het on gewenst een dergelijk recreatiegebied als de Brandersbuurt af te sluiten met een groot gebouw, hetgeen tot ongewenste toestanden aanleiding zou kunnen zijn. De gemeente zal in derdaad geld moeten uitgeven. De uitgaven bij uitvoering van plan I of plan II zijn vrijwel gelijk en spre ker wil de jeugd de kans geven zich recreatief te ontwikkelen in het be lang der hele Schiedamse bevolking. De proeftijd van een jaar is goed om de activiteit te prikkelen, al be tekent het niet dat dan op datum wordt beoordeeld. De voorzitter contateert dat het hier in hoofdzaak is gegaan om TJet jaarverslag van het Stedelijk Museum Schiedam herinnert aan de belangrijke gebeurtenis, dat na een uitgebreide restauratie het hele gebouw in gebruik kon worden geno men. Voorts wordt aandacht gewijd aan het bezoek dat door H.K.H. Prin ses Margriet en Pieter van Vollenho ven aan het museum werd gebracht. In totaal bezochten 19.755 personen het museum in 1965 terwijl dit aan tal in het afgelopen jaar 21.264 be droeg, een iets groter aantal dus. De verzameling werd ook in dit jaar weer door schenkingen en aan kopen zinvol uitgebreid. Ter gelegen heid van de heropening van ons mu- ëeum schonk de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum te Schie dam een plastiek „Dier" van de hand van Jan van Munster. Deze sculp tuur, van één van onze prominente jonge beeldhouwers, is een grote ver rijking van de collectie. Ter gelegen heid van de ingebruikneming van een nieuw bedrijfspand schonk de N.V. Automobielbedrijf Unique, ons een schilderij „Corona Blue I" van de Japanse schilder Shimizu Sjohachi. De heer C. van der Geer, eigenaar van de Galerie 4 te Schiedam, schonk ons een screendruk van Peter Struycken. Door bemiddeling van Ru- der and Finn, New York, schonk Phi lip Morris ons een collectie „Pop-Art" grafiek. Deze belangrijke schenking werd als tentoonstelling „11 Pop-Ar- tists the New Image" met veel suc ces in ons museum, het Groninger Museum, de Zonnehof te Amersfoort en de Vishal te Haarlem getoond. Historische goederen van zeer uit eenlopende aard werden geschonken door de heren Kuhne, C. Huyzer, H. v. d. Sloot M. Struik, Mej. Cool door bemiddeling van Mevr. Dirkzwa- ger-Cool te Schiedam. Ondanks al deze maatregelen is een zekere mate van verdraag zaamheid van de bevolking ten aan zien van industriële luchtjes nood zakelijk". zo luidt een opmerking in het jaarverslag 1966 van de ge meentelijke Commissie Bodem, Wa ter en Lucht. De bedoelde maatre gelen worden o.m. omschreven als groenvoorzieningen in Botlek-Euro poort en rondom Hoogvliet en Per nis aangelegde parkstroken. Deze en dergelijke kreten in het gedegen geschrift vol cijfertabellen en che mische formules kunnen niet de aanvechtbare mentaliteit verdoeze len die zo duidelijk spréékt uit de bijna triviaal aandoende redene ring: we hebben er wat groen neer- gezet en of het nu stinkt of niet, verdraagzaam zijn! Een olijke opmerking is ook: met het stijgen van de welvaart zal de grens van het acceptabele ove rigens wel steeds scherper gesteld worden". Het zal wel aan ons on verstand te wijten zijn, maar moe ten wij hier nu uit opmaken dat de welvaartsstijging die overigens nogal optimistisch verondersteld wordt méér stank zal brengen en méér aanvaarding" zal vra gen? Of mogen wij uit het gezegde opmaken dat meer welvaart meer stank veroorzaakt, tengevolge waar van de situatie niet meer accepta bel wordt? Het is ook nog mogelijk tot een derde interpretatie te ko men: naarmate de welvaart onder de bevolking van de geteisterde gebieden toeneemt zal het dulden" minder worden. Hoe dan ook, ondanks alle regenvan gers en rookvangers, ondanks alle monsters die worden genomen, het ziet er naar uit dat de luchtveront reiniging als een aan de Rotter damse expansie inherente narig heid wordt afgedaan. Tenzij de nog lang niet verwachte rijks normen voor de luchtverontreini ging duidelijke en verantwoorde grenzen gaan trekken aan wat „ac ceptabel is, dreigen de aktiviteiten van de. Commissie te verzanden in meten en registreren en een duren de conclusie: het kan nog nét, als de interpretatie der gegevens aan de voorzichtige kant blijft. Gevaarlijke aspiraties Bondskanselier Kiesinger heeft ge dreigd te zullen aftreden als het parlement hem geen mandaat geeft zelfstandig en autonoom de West- duitse economie te saneren. De vraag of Kiesinger geïnspireerd is Door De Gaulle is hier minder in teressant. Ook geloven wij niet dat Kiesinger een dictatorschap be geerd, maar wel is zijn poging ge leide demdkratie in West-Duitsland in te voeren zeer gevaarlijk. Het is niet waarschijnlijk dat Kie singer slaagt in zijn opzet, maar het is een gevaarlijk precedent, vooral in samenhang met de on langs aangenomen wet waarbij in dpor de regering te beoordelen si tuaties alle macht in handen wordt gelegd van enkele ministers. Een dergelijk noodrecht is altijd levens gevaarlijk, maar in West-Duitsland, waar de nazistische partij weer veld wint, mag een dergelijke wet zelfs niet overwogen worden en kun nen wij Kiesingers eis als koren op de molen van de antidemokra- tische krachten beschouwen. H.V,

De Havenloods | 1967 | | pagina 1