m Ton Fabrie is aan zijn laatste seizoen bezig Sportgrabbelton Schiedamse avondvierdaagse heeft nog een staartje SCHIEDAM EN DZR STELLEN TELEUR nü CONTACTLENZEN PANTALONS Let op het rode etiket, vraag ernaar schriftelijke orders. DE HAVENLOODS DOinjueiujAG 29 JUNI 1967 Tk ben nn veertig jaar en heb alles in de honkballer^) meegemaakt en be- reikt wat maar mogelijk is. Ik vind het welletjes en dit seizoen is hst laatste voor mij", vertelde Antion Corneilie Lambert Fabrie, in de honkbal lerij en daar buiten beter bekend als Ton Fabrie, ons. Fabrie, geboren Rotterdammer, maar al jarenlang inwoner van Schiedam, Is met zijn veertig jaren de oudste speler in het Nederlandse tophonkbal die nog elke week trouw zijn wedstrijd speelt. Momenteel als linksvelder bij Spar ta, waar hjj zaterdag zijn 250ste competitiewedstrijd voor het eerste team speelde. Naar aanleiding van dat jubileum hadden wij een gesprek met deze ,,oude honkbalrot". Geboren in de Pupillenstraat, is Ton Fabrie een echte jongen van Delfshaven en het was dan ook heel normaal, dat hij op tienjarige leef tijd lid werd van RFC. Aan een an dere vereniging werd gewoon niet gedacht, want heel de familie was lid van RFC, dus ook Ton. Grootva der Fabrie dreigde hem zelfs de deur te wijzen als hij het in zijn hoofd haalde in dat „gekke pyamapak" van Sparta te gaan lopen. Zover is het echter nooit gekomen. Ton voetbalde middelmatig, maar honkbalde uitstekend bij RFC, en misschien was hij nooit bij Sparta terechtgekomen, als er in de vereni ging RFC geen tweedracht was ont staan. Dat gebeurde in 1952. John Heyt, de huidige coach van Sparta, toen speler bij Sparta en trainer bij DFC, had het goed bekeken om Ton Fabrie, op dat moment zonder ver eniging, te vragen naar Sparta te ko men. Ton kwam naar de rood-witten en kostte John Heyt zijn plaats in het eerste team als rechtsvelder, om dat Ton Fabrie beter was. John heeft er nooit spijt van gehad, want Ton Fabrie bleek voor het eerste team van Sparta een uitmuntende kracht en speelt nu al voor het vijftiende naar hij zelf zegt het laatste seizoen in het eerste team. Voetballen heeft Fabrie na zijn tijd bij RFC gedaan in Martinit en op de vraag hoe hij daar terecht is gekomen, vertelde Ton lachend: „Noem dat maar een jeugd- storing. In die dagen, in 1952 dus, was er in Rotterdam niet veel te be leven, dus wij jongens van Delfsha ven trokken naar Schiedam; en daar leerde ik een meisje kennen, dat nu mijn vrouw is. Mijn a.s. schoonva der zag maar één club, en dat was Martinit. Het was dus niet zo vreemd dat, toen de liefde met RFC uit was, ik lid werd van Martinit. Daar heb ik als rechtsbuiten, ik dacht tot 1960, gespeeld. Daarna ben ik in de lagere elftallen van Sparta gaan voet ballen. Vorig seizoen voor het laatst. Ik had al besloten niet meer te spe len, maar liet mij toch weer over halen een wedstrijd mee te doen, en ik kreeg toen zo'n verschrikkelijke trap tegen mijn enkel, dat dit voor mij het einde van de voetballerij be tekende. Van kwaadheid heb ik mijn voetbalschoenen in het water van de Burgemeester Van Haarenlaan ge gooid en gezworen nooit meer te voetballen". „Trouwens," vervolgde de heer Fabrie, „het voetbal is voor mij altijd maar bijzaak geweest. Honkbal is altijd nummer eén ge weest." ONDER DESKUN- DIGE LEIDING DE BOUWPUT SLUIZENCOMPLEX DELTAWERKEN HARINGVLIET VANUIT ROTTERDAM EN HELLEVOETSLUIS SPIDO ROTTERDAM POSTBUS 815 TEL 13 54 00 niet lang naar een antwoord te zoe ken. „Als verschillende clubs niet an ders gaan spelen, krijg je bij het honkbal precies hetzelfde als in liet voetbal. Alles ingesteld op de verde diging en proberen de score zo laag mogelijk te houden. Daarin hebben de werpers een groot aandeel. Ik hoop, dat de diverse coaches dat gaan inzien, want anders gaat de gro te publieke belangstelling ook bij honkbal weg. De mensen komen nu eenmaal niet kijken naar een defen sief spelletje". T raining Ton Fabrie traint dus de aller jongsten van Sparta en bij toer beurt één keer in de maand een se niorteam. Daarnaast is hij twee keer in de week op de terreinen van Vreelust te vinden om zelf met het Spartateam te trainen in techniek en taktiek. De conditietraining neemt daar maar een heel klein aandeel van. „Onze zelfdiscipline is zo groot, dat we daar zelf voor kunnen zorgen. In de wintermaanden bijvoorbeeld, loop ik heel wat uurtjes in het Bea- trixpark en daarbij komt dan nog dat wij met Sparta een trainingskamp hebben gehad in Dieren, en daar was de conditietraining het voornaamste. Wij hebben daar allemaal een week vakantie aan besteed. Prettig was, dat ook onze dames van de vakan tie hebben kunnen profiteren, want ook zij zijn een week meegeweest naar Dieren". Wij zouden nog veel langer kunnen praten met Ton Fa brie over honkbal en zijn ervaringen en belevenissen in die sport. Hij is een geboren verteller, maar de jeugd die hij onder zijn hoede heeft, roept hem en wij moeten node afscheid van hem nemen. Hij moet zijn kunde en kennis vergaard in de honkbalsport, gaan overbrengen op de jeugd, op dat zij dadelijk de opengevallen plaat sen kunnen gaan bezetten. Wij twij felen er niet aan, of die jonge Spar- taners zijn bij Ton Fabrie in goede handen. bliivend goedkoper Voor al onze klanten voortaan meer luxe en gemak voor zo'n handige schoenenzak voor 6 paar schoenen, waarmee in de kasten enorm veel ruimte en orde komt. Van solide plastic, keurig afge werkt met.metalen ophangstrip met haak voor in de kast of tegen de kastdeur. Gisteren nog 3,- als speciale aanbieding koopt U hem voor nog géén anderhalve gulden. Morgen om 9 uur begint de ver koop van deze luxe en zeer prac- tische schoenenzakken, voor dames- en herenschoenen, (6 paar) voor «gfe Géén ul. cf schrift, test. Successen Ton heeft bij Sparta tal van succes sen geboekt en meegemaakt. Dat begon met de promotie naar het honkbal-,,walhalla" zoals hij dat zelf noemt. „Ik heb de drie kampioen schappen mogen meemaken en de cupwedstrijden. Het waren eigenlijk allemaal hoogtepunten in mijn car rière. Het meest heeft mij echter aangesproken de strijd om de Euro pese titel in Madrid. Dat was een be levenis apart. Trouwens alle' inter lands die ik heb mogen spelen waren fijne momenten in de honkballerij". De 40-jarige Spartaan heeft acht maal gespeeld in een officieel Neder lands team en talloze keren in ver tegenwoordigende negentallen. „Stu die en andere omstandigheden noop ten mij te bedanken voor het natio nale team, anders had ik wellicht nog meer „caps" gehaald". Als Fabrie afscheid heeft genomen van de aktieve honkballerij zal hij voor de honkbalsport zeker niet ver loren zijn. Hij heeft alle diploma's om als trainer en coach te fungeren. ,,Ik geloof echter niet dat ik ooit er gens als coach werkzaam zal zijn. Misschien verander ik van gedachten maar geloof het niet", aldus Ton Fa brie. Op onze vraag waarom niet, zei hij: „Kijk bij Sparta heerst een bepaalde sfeer en discipline, die je maar bij weinig andere clubs zal vin den. Discipline in het team en zelf discipline, en alleen als dat bij een club heerst, kun je successen boeken. Indien ik zou willen gaan trainen en coachen zou het alleen maar bij een vereniging zijn, die dat weet op te brengen". „Ik heb voor mezelf een bepaalde lijn uitgestippeld en ik hoop, dat wat ik in mijn hoofd heb zal lukken. Kijk, ik ben nu met enkele andere Spartanen de jongste honkballertjes van onze vereniging aan het trainen. Dat zijn jongens van 9-11 jaar. Ik probeer dat ploegje jongens bij me te houden. Er vallen er natuurlijk af en er komen er bij, maar ik hoop zo toch een kern over te houden, die ik, als zij senior zijn geworden, kan afleveren en kan klaar hebben voor ons tophonkbal". Wij vroegen de jubilerende Spar taan hoe hij dacht over de toekomst van het honkbal in Europa en in Ne derland in het bijzonder. Hij hoefde Sportdag technische school De jaarlijkse sportdag van de leer lingen van de Technische School voor Schiedam en omgeving wordt gehou den op donderdag 29 juni. De wed strijden worden zowel individueel als per klas gehouden en vangen des morgens om half negen aan op het veld voor de school. De volgende wed strijden zullen plaats vinden: hard lopen, medicinbalwerpen, hindernis- baan, verspringen, baldrijven, af standsloop van 400 meter, korfdoe- len. Des middags van 13.00-16.00 uur is er o.a. slagbal en softbal. Tot slot zijn er voetbalwedstrijden tussen le raren en leerlingen, gevolgd door prijsuitreiking. Hoe de duiven vlogen De Schiedamse Vereniging „De Vrijheid" nam deel aan twee wedvluchten, één uit Chartearoux 600 km en één van uit Terg- nier 264 km. De eerste 25 prijswinnaars Chartearoux: 1 8 15 en 23 J. Doejaaren, 2 11 18 en 24 M v.d. Steen, 3 W. Poort, 4 C. Lems, 5 9 10 13 17 20 en 21 P. Verlin de. 6 M. de Potter, 7 A. Houtsma, 12 M. 14 en 16 J. v.d. Ent, 19 C Koogje, - - W. v.d. De Schiedamse scheidsrechters zijn zaterdag met hun dames een dagje uit geweest- De SSV had de jaarlijkse busreis weer georganiseerd en het ging dit keer naar Zeist om een bezoek te brengen aan het KNVB sportcentrum. De dames en heren werden daar door de heer Martens de directeur van het sportcentrum, rondgeleid. Enkele van onze top- scheidsrechters zijn wel eens meer op bezoek geweest in het centrum, maar kwamen nu heel wat meer te zien dan bij hun studie- of trai ningsbijeenkomsten. Na het bezoek ging het richting Baarle-Nassau, waar het diner werd genuttigd. Het was laat op de avond, dat het gezelschap moe, maar voldaan terugkeerde in Schiedam. Maandag hebben weer enkele Schiedammers uit handen van de heer J. Bijloo- voorzitter van de Af deling Rotterdam van de KNVB, het diploma mogen ontvangen, omdat zij met goed gevolg de cursus Jeugdlei der B hebben gevolgd. Het waren de heren W. v.d. Berg van HBSS, R. v- Gerven van SW en J. Hordijk van SFC. Voor de cursus Bestuurskader kregen de beide Hermes DVS-leden J. L. van Baarle en A. C. Frederiks het certificaat, dat zij met goed ge volg deze cursus hadden doorlopen. Voor die personen, die zich geroepen voelen de Jeugdleiders-cursus te volgen, delen wij mede, dat in sep tember de. nieuwe cursus weer van avond en adres worden in verband met de voorbereidingen ingewacht ööv iiau uc voor 15 augustus 1967 aan: Adminis- jaar. Dat is ge georganiseerd tratie Jeugdleiderscursussen, Postbus ook in> dat de kantine Demos of beter gezegd de jeugd afdeling van Demos organiseerde zon dag jl een pupillentoernooi. Jammer was het dat men maar over één veld kon beschikken; daar er 12 deelne mende verenigingen waren, lag er tus sen de te spelen wedstrijden van een elftal een geruime tijd van niets doen voor de spelertjes. De pupillen van Wilton wonnen dit toernooi, en het was uit handen van de heer G. van 't Geloof, dat de aanvoerder van Wil ton de prijs in ontvangst mocht ne men. Ondanks de lange wachttijden was het voor de jeugdige voetballer tjes een fijn toernooi. Vakantie-jeugdfeest in sporthal Margriet Evenals in het vorig jaar, zal in de vakantieweek van 10-21 juli in de Sporthal Margriet voor de Schiedam se schooljeugd een feest worden ge organiseerd, zodat de kinderen daar vrijwel de gehele dag tegen geringe kosten kunnen doorbrengen. Het vorig jaar werd het feest door ongeveer 7000 kinderen bezocht. Er is een commissie gevormd, waarin ook veel onderwijzend personeel zit- start gaat. In de ULO-school, le Mid- ting heeft. Tegen laag tarief worden beurd en niet de directie. Toen deze TAE avondvierdaagse is weer ach- *-* ter de rug en heeft in Schiedam nogal watstof doen opwaaien. Niet alleen door de wandelende voeten. Dat viel nogal mee, want daar zorg de het weer wel voor. Het heeft stof doen opwaaien in en rondom de Sporthal en de organisatoren van de avondvierdaagse en het stichtings bestuur staan als twee kemphanen tegenover elkaar. De lezing van de algeheel leider van de avondvier daagse staat lijnrecht tegenover die van de directie en het stichtingsbe stuur. De heer Bakkeren spreekt er schande van, dat geen gebruik ge maakt mocht worden van de kantine in de sporthal. Het commentaar van de heer Bolmers, directeur van de hal is daarop: „De hal is verhuurd zonder kantine, net als verleden jaar en dat weet de heer Bakkeren drom mels goed. Als hetwandelleger was afgedropen, dan hadden de officials en wat daarbij hoort rustig in de kantine kunnen zitten om het werk ai te maken of iets te gebruiken". De heer L. v. d. Kraan die als lid van de beheerscommissie van het stichtingsbestuur de heer Bolmers, die met vakantie was verving, heeft dat de heer Bakkeren ook aangebo den- nadat deze eerst door de be heerder van de kantine was gezegd, dat deze gesloten was. De heer Bakkeren neemt het de di rectie van de sporthal kwalijk, dat de kinderen niet door de ouders ver gezeld de laatste avond de hal binnen mochten komen, maar door een an dere ingang moesten gaan en een kwartje entrée moesten betalen. „Waarom moest dat kwartje nu wel en verleden jaar niet". We zouden de zaal goedkoop krijgen en we heb ben het gewone tarief betaald. De heer Bolmers stelde, dat de organi satie en zeker de heer Bakkeren reeds begin mei wist, dat de ouders een kwartje moesten betalen. „Dit kwartje was nodig, omdat de zaal goedkoop gecontracteerd was en het schoonmaken geheel voor rekening van de sporthal zou komen. De kos ten die hier aan gepaard gingen, moesten door het kwartje per per soon worden gedekt". Aldus de heer Bolmers die ook vertelde, dat de heer Bakkeren hiermee accoord was ge gaan. „Die ouders moesten verleden jaar ook door een andere ingang, juist op advies van de organisatoren" ging de 'zeer verbolgen directeur ver der. De heer Bakkeren heeft ge vraagd de zaal te verhuren op pre cies dezelfde voorwaarden als verle- jaar. Dat is gebeurd en dat hield ook In, da delaars gesloten zou zijn. Dat is be grijpelijk, want het kleine etablisse ment zou de stroom van wandelaars eenvoudig niet hebben kunnen ver werken". Boos TAE heer Bakkeren is boos, dat" er F* een buffet opgesteld was in de hal, want dat was vloeroppervlakte die de avondvierdaagse had gehuurd. „Zo was het verleden jaar ook" al dus de directeur van de sporthal en omdat er tegen dezelfde condities was verhuurd, stond dat buffet er nu ook weer. De heer Bolmers beticht de heer Bakkeren van valse voor lichting als deze stelt dat op een ge geven moment het licht uit werd ge daan, omdat enkele vandalen fontei nen van de muur hadden afgerukt. De heer Van der Kraan ,ook op die avond aanwezig, heeft een andere le zing over het geval. „Enkele no zems, beslist geen wandelaars, die de hal binnen waren gekomen hin gen op een Vreselijke manier de besst uit. Nu is het niet de taak van de sporthaldirectie om er voor te zorgen dat belhamels geweerd worden, maar die van de huurders van de hal. Zij zijn verantwoordelijk voor wat er in de uren dat de Kal gehuurd in het midden of het wel juist ls om op dat moment het licht uit te doen. We zijn er niet bij geweest, dus we ten niet hoe de situatie toen was. Wij denken hier even aan het gevaar van paniek als er een totale duisternis valt. De heer Bolmers en de heer Van der Kraan zijn beide beslist niet te spreken over het gedrag van de heer Bakkeren. Zij betichten deze van on heus optreden tegen de suppoosten en noemen hem een man waar niet mee te praten valt. De heer Bakkeren is zeer teleurge steld in de directie van de sporthal. Wij vroegen de heer Van der Kraan hoe het nu volgend jaar zou moeten. Krijgt de avondvierdaagse de sport hal of niet ?Het antwoord was krach tig. „Ik kan nu natuurlijk nog niet namens het stichtingsbestuur spre- meer. Wij doen dit werk allemaal voor ons plezier en voor het welzijn van de sport in Schiedam, maar als het zo moet gaan als met deze avondvierdaagse en als daar dan in de verschillende kranten zo eenzijdig Over wordt geschreven, dan pas ik ei voor". Hoe het ook is, we hebben de ge hele zaak nu van twee kanten be licht, het is te hopen dat de partijen nader tot elkaar komen. Dé avond vierdaagse in Schiedam was juist door het samengaan van de twee wandelorganisaties in goede banen gekomen en dat moet zo blijven. Het is niet moeilijk om elkaar te kraken en af te breken.Laten echter zij die dit aangaat bedenken, dat al dat on derling gekrakeel de sport niet ten goede komt. dellandstraat 67. Deze cursus tot op leiding van het basis-diploma Jeugd voetballeider is speciaal bestemd voor hen, die leidinggeven aan het jeugd voetbal van onze verenigingen. In het achter ons liggende seizoen kon aan 110 enthousiaste jeugdleiders het diploma worden uitgereikt, zodat het totaal aantal geslaagden kwam nozems dan ook door de suppoosten waren gesommeerd de hal te veralten en zij dit niet deden en er min of meer vechtpartijtjes ontsonden, deed de suppoost na samenspraak met mij het licht uit om de vechtersba- De diploma-uitreiking van de Tech- zen te kalemer". Aldus een zeer bo- nische school voor Schiedam en om- zen ontstemde heer Van der Kraan, streken zal plaats vinden op vrijdag- Eerst daarna werd geconstateerd, Diploma-uitreiking tot 566. Nog steeds echter zijn er ver- middag 30 juni tijdens een in de kan- dat er wasbakken van de muur enigingen, die tot op heden terzijde bleven staan. De honderden geslaag den hebben ervoor gezorgd, dat on bekendheid niet meer de reden kan zijn dat U afzijdig blijft. De praktijk heeft het nut van deze cursussen be wezen. Het Bestuur van de KNVB, afdeling Rotterdam verwacht, dat dit schrij ven een uitgebreid punt van bespre king zal vormen in Uw eerstvolgende bestuursvergadering en door een rechtstreeks contact met Uw junior commissie en een opwekking in Uw clubblad velen zich voor deze cursus sen zullen opgeven. Ons streven blijft: Iedere jeugdleider het Basisdiploma. Het cursusgeld bedraagt f 12,50 per persoon, hetwelk of door de cursist of door de vereniging voldaan dient te worden. De lessen duren 15 ach tereenvolgende dinsdag- of donderdag avonden van 19.30 tot 21.30 uur. De cursussen zijn voor Kerstmis beëin digd, waarnaar een mondeling of schriftelijk examen zal worden afge nomen. Het lesrooster omvat: 4 les uren: De betekenis van voetbal voor de jeugd. 4 lesuren: Sporthygiëne. 6 lesuren: Verbandleer. 5 lesuren: De ontwikkelingsperioden van de jongen. 5 lesuren: Het leiding geven. 2 lesu ren: Inleiding (clubaktiviteiten). 2 lesuren: Samenvatting. Inschrijving onder opgave van naam voornaam, geboortedatum, voorkeurs- Aanpassing in samenwerking met de oogarts. Geheet pijnloos en onzichtbaar. CONTACTLENSPRACTICUS C. J. STUIJ Optiek "de Lens" SCHIEDAMSEWEG 64 - TEL. 236055 PEPPELWEG 131 - tel. 188465 ROTTERDAM tine te houden bijeenkomst. gerukt". Wij laten hierbij even Van de Schiedamse honkbalteams is het alleen DHS dat tot winst kon komen. Schiedam stelde tegen het op de laatste plaats bengelende Amster damse RAP teleur door in eigen huis met 8—3 klop te krijgen. DRZ kon het tegen Gouda ook niet bolwerken en verloor met 52. Koploper Wassenaar leed in Schie dam tegen DHS een nederlaag van 61. Dat de Schiedammers zover konden komen is te danken aan hun sterke veldspel. Reeds in de eerste innings kon DHS de leiding nemen. Gommel was op de honken gekomen en Ostiano bracht hem met een 2 honkslag binnen. In de 3e innings werd die voorsprong nog vergroot. Een 2 honkslag bracht Ostinoa op de honken en Bons zorgde er voor, dat hij werd binnengeloodst. Eerst in de 6e innings kon er weer worden ge scoord. Wassenaar scoorde tegen maar DHS diende van repliek. Door Schippers, van de Hamer, Van Vliet en De Lange kwam DHS verder. Hier na kon de bewoners van Kethel wei nig meer gebeuren. De werpersre sultaten waren: DHS: De Lange 1-2-2 Wassenaar: Vermeulen 5-5-8. Wat DRZ ook heeft geprobeerd om leider Gouda een nederlaag te bezor gen, het is niet gelukt. Na een bijzon der spannend en enerverend duel met voor die klasse goed honkbal, won Gouda met 2-5. Gouda, dat 't eerst aan slag was, kon in de eerste innings de leiding nemen, maar in de gelijkmakende slagbeurt zorgde de vinnige De Zwart voor 1—1. In de 3e innings kon Gouds de leiding nemen: 1—2, en pas in de 5e innings konden de koplopers uitlopen tot 1—5. In de 6e innings zorgde Van Veen dat de achterstand terug liep tot 5—2. In de laatste innings kwam DRZ nog wel heel dicht tot een punt, maar daar bleef het bij. Werpersresultaten DRZ: Smit: 11-1-3. Gouda: Ver douw: 11-1-3. Schiedam en RAP speelden in Am sterdam een zeer matige wedstrijd. In de eerste innings kwam de thuis club tot scoren, en een home-run in de 4e innings bracht de stand op 2-0. De Amsterdammers vonden dit blijk baar nog niet voldoende en bij het afsluiten van de 5e innings stonden zij iriet 50 voor. Eerst in de 7e innings lukte het Schiedam terug te komen. Vermeulen, Van Ruiven en Kolmeijers kregen 4 wijd en konden zodoende steeds opschuiven. Lupker bracht Vermeulen over de thuisplaat. In de laatste innings nam RAP weer verder afstand van Schiedam en kwam tot 83. Schiedam kwam niet verder dan 2 punten van Herman en Christian. De werpersresultaten wa ren: Schiedam: Henk Kempen: 6-6-6. RAP: B. v. d. Vaart: 8-13-2. Tijdens de Schiedamse avondvier daagse blijken in de Sporthal diver se vernielingen in de toiletten aan gericht te zijn. Zo werd oa.a. een wasbak van de muur gerukt en te geltjes vernield. Ook werden enkele voertuigen beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de da ders. 7ehLenka. in grijs, bruin, groen en zwari maten 44-50. halve prijs 39?50 Morgenochtend 9 uur begint de verkoop "Geen telefonische of

De Havenloods | 1967 | | pagina 4