79, De betrouwbaarheid van de profeten en Nieuwe Testament Rotterdammertjes kunnen zich uitleven in Jeugdland Fa. P. I. d. ZANDE, DE HAVENLOODS DONDERDAG 6 JULI 1967 PaJesömca. 1200 v.C yjr Tt Zlê*labor ,£7^i$5A$CHAR jjjiWQ) HANASSE 4?/^EFRAIM fc/DAN n ^BENJAMfll GAÜ jUOA Rb BfN S1HEÖN' de betere nylons Freericksplaats 1, ROTTERDAM- HILLEGERSBERG Commissies bespreken Evenementen 197099 Tijdens een vergadering van de werk groep „Evenementen 1970" ls ln Rotterdam een aantal commissies Ingesteld, die zich zullen bezighouden met de uitwerking van onderdelen van een programma voor het jaar 1970. De vergadering stond onder lei ding van de wethouder voor Sport en Re creatie, drs. J. G. van der Ploeg en voor het eerst woonde ook de pas-benoemde or ganisator voor het evenement, de heer B. W. de Waal Malefijt de besprekingen bij. - i deugdmanifestaties, horeca- en winkelbedrijven, sport en publi citeit. De commissies zullen in de komende maanden verder vorm krijgen, zodat ln' september een Inventarisatie van Ideeën kan geschieden. Zondagsdiensten De zondagsdienst voor tandartsen wordt ln het weekend van 9 Juli waargenomen door T. C. L. Hoekstra, Lefèvre de Montlgnylaan 32. De weekenddienst gaat in vrijdag na 19 uur en eindigt zondag om 24 uur. De spreek- 1 zijn zaterdag en zondag van 11 tot FABRIKANT OVERTREKT NU BANKSTEL VOOR BIJZONDER LAGE PRIJS Vraag vrijblijvend Huisbezoek Tel. 23 31 11, Rotterdam, b.g.g. tel. 28 34 63. Tn het artikel van 22 juni werd reeds een en ander naar voren gebracht over de bijbelse profetie. De profeten waren niet slechts moralisten die in drei gende taal Israël waarschuwden voor de gevolgen van hun afval van God, zij voorzagen ook de dingen die over Israël en de andere volken zouden komen en spraken zelfs profetieën uit die betrekking hebben op een voor hen nog verre toekomst. Daarom is juist de profetie bij uitstek een toetssteen voor de waar heid van de bijbelopenbaring. Het is in dit verband van het grootste belang de vraag te beantwoorden of deze profetie betrouwbaar is. Wij wezen er op, dat van een aantal profetieën (nog) niet uit te maken is of zij werkelijk uitgesproken zijn voor de gebeurtenissen waarop zij betrekking hadden. Tevens werd opgemerkt, dat theorieën als zouden de profetieën pas achteraf bij de gebeurtenissen zijn „aangepast" een vooringenomen standpunt verraden en niet te bewijzen zijn. Ten slotte brachten wij naar voren dat zo'n „con structie" achteraf onwaarschijnlijk is, daar vooral de latere, de zgn grote of Schriftprofeten hun profetieën in het publiek uitspraken of lieten opschrijven. Het is on aannemelijk dat het volk profetieën „achteraf" zou hebben aanvaard Bovendien werden de profeten juist om hun dreigende gerichtsprofetie bijzonder impopulair en ver stoorden zij de valse vrede waarin het volk leefde. "I7oor stover bekend wordt nooit aandacht geschonken aan elementen in de w ij z e van vervulling, die de waarheid zeer aannemelijk maken. De door sommige ge leerden veronderstelde gewilde of geconstrueerde samenhangen tussen profetie en vervulling zien m.i. over het hoofd dat een dergelijke „gemaakte" samenhang heel doorzichtig zou moeten zijn, een doorzichtigheid, die de opzet van de constructie verraadt. Dan kunnen wij ons afvragen waarom de meeste profetieën zo kort en sober zijn, terwijl de vervulling dikwijls zo ingewikkeld is en over hele tijdperken is uitgestrekt. Denk hierbij bijv. aan een profetie over Israels verblijf in Egypte, de Uittocht en de verovering van Palestina in ca 1300 voor Chr. Deze profetie is samengevat in slechts enkele teksten, maar het verslag der gebeurtenissen om vat een aanzienlijk deel van de eerste vijf bijbelboeken. Zouden de op dit gebeuren betrekking hebbende profetieën niet veel uitgebreider en vooral gedetailleerder zijn ge weest als zij achteraf verzonnen zouden zijn geweest? Een gedetailleerde profetie zou op het eerste gezicht veel in drukwekkender zijn geweest. De auteurs zouden zich beijverd hebben zoveel mogelijk treffende met de gebeurtenissen overeenstemmende de tails te construeren. Tevens zouden zij de profetie veel directer op de verhaalde feiten betrokken hebben, om des te meer de „echtheid" te „bewijzen". Het lijkt ons absurd te veronderstellen dat bijv. bij de onderwer ping der Kanaanieten door Israël, achteraf een profetie zou zijn „gemaakt" in de vorm van Genesis 9,25-27 waarin de onderworpenheid van Kanaan aan Sem (de stamvader der Israëlieten) wordt voorzegd. In verhouding tot het voor Israël geweldige feit van Kanaans onderwerping is dit dan wel een bijzonder vage en sobere profetie, die in de opzet van een geconstrueerde samenhang veel te ver huld en duister zou zijn. Dit kan ook worden opgemerkt bij de profetieën over de gehele geschiedenis van Israels groei tot volk in Egypte, de uittocht en de inbezitname van Palestina. Achteraf gemaakte profetieën zouden beslist niet volstaan hebben met vage lijnen en omtrekken in de trant van „ontstaan in een ander land", „400 jaar verdrukking" en „uitred ding". De geschiedenis van Mozes' aktlviteiten, van Jozef en zijn broers, de uittocht ën de verbondssluiting op Sinaï leveren zoveel boeiende gegevens op, dat een geconstru eerde profetie „achteraf" veel concreter voorspellingen zou hebben bevat. Naar ons gevoelen maakt de vage en sobere inhoud van de profetie juist een zeer betrouwbare en visionaire indruk. Zij worden n.l. altijd anders en gekompliceerder vervuld dan men zou verwach ten en ooit zou k u n n e n construeren. Het waarmerk van de profetie schuilt in het kenmerk, dat zij géén concrete en gedetailleerde „voorspelling" is en tóch, als zij eenmaal vervuld is, volkomen toepasselijk op het gebeurde. TTe theorie dat wél de profetieën zouden zijn uitgesproken maar dat daarbij aansluitende gebeurtenissen zouden zijn gefantaseerd is een populaire misleiding, die door een geleerde of deskundige serieus genomen wordt. De meest zinnige en serieuze afwijzing van de vervulling vinden wij in meer moderne studies over dit onderwerp. Daarin wordt de vraag naar de interpretatie of de „verklaring" gesteld, „Zien" de uitleggers in de verbanden tussen pro fetie en gebeurtenissen niet ten onrechte vervulling? „Achteraf" kun je altijd wel een bepaald patroon vinden dat je gebruiken kunt redeneert men dan. Hierbij moet echter worden aangetekend dat ook de wetenschap met samenhangen en structuren werkt die Bij de boetseerstand was het ook al druk. Hier zaten ingespannen te werken: Jerry Lampen, Karin en Koeltje Hoogeveen, Atie Hoorn, Mag- da van Hengel, Kees Verhey, Maria Meyer, Wilma Schobben, Helma van Roon en Mar ja Hulsker. DE GROTE VRAGEN (IV): „achteraf", d.w.z. „zoals zij zich aan ons voordoen" ver klaard worden. Ofschoon wij de sterrenhemel, al naar gelang van de afstanden van de hemellichamen tot de aarde, in onze tijdmaten slechts „achteraf" kunnen waar nemen, zijn de samenhangen en „patronen" van de sterrenbeelden, de melkwegstelsels etc. practisch bruik baar om ons een beeld te vormen. Interpretatie is altijd afhankelijk van een bepaalde ma nier van denken. Ook de natuurkundige en de bioloog werkt met bepaalde „manieren van denken", maar nie mand denkt er aan klaarblijkelijke gegevens en verban den te ontkennen of te betwisten omdat zij „gezien" wor den dank zij een bepaalde „manier van denken". Als de bijbelse profetie talrijke samenhangen vertoont met in de bijbel verhaalde gebeurtenissen is dit een zo uitzonderlijk gegeven dat wij ons er niet af kunnen maken door er allerlei spitsvondige „verklaringen" voor te vinden die niet op gegronde argumenten steunen. Tjfen en ander wordt nog klemmender en duidelijker als wij letten op de zeer opmerkelijke verbanden tussen de oud-testamentische profetie en het Nieuwe Testament. In een speciale kerstbijdrage is dit verband reeds ter sprake gekomen, reden waarom wij hier slechts enkele frappante samenhangen naar voren brengen. Het historisch onderzoek naar de bronnen van de vier in de bijbel opgenomen Evangeliën heeft o.m. geleid tot de theorie, dat deze geschriften zijn opgebouwd uit „lagen" van getuigenissen en overleveringen die elkaar ten dele dekken en aanvullen. Markus of een nog oudere Markus-Mattheustekst zou de oudste geschreven bron zijn en de bestaande Evangeliën bewerkingen en aan vullingen van de oudste tekst. Het is juist deze tekst in verschillende „lagen" van getuigenissen die op de on bevooroordeelde lezer een indruk van grote betrouwbaar heid maakt. Het kan ons daarbij ook niet ontgaan dat een „verzonnen" Christus beslist de kenmerken van de schrij vers zou dragen! Maar de gestalte van Christus, zoals deze voor ons op rijst uit de Evangeliën is niet terug te voeren tot Joodse en vroeg-christelijke theologie. Jezus van Nazareth ging op zeer belangrijke punten dwars tegen het Joodse denken in en de vroeg-christelijke overlevering kan slechts be rusten op de oorspronkelijke woorden en daden van Jezus. Veel méér nog dan door de unieke gestalte van Christus worden wij aangesproken door de samenhangen die de Evangeliën telkens leggen tussen Jezus en eeuwen te voren uitgesproken profetieën. Hier kan in elk geval geen enkele twijfel bestaan voor zover het om de datering der profetieën gaat! Toen Jezus werd geboren was de oudtestamentische profetie reeds vijf eeuwen afgesloten en in de vorm van de Griekse vertaling van het Oude Testament, de „Septuagint" in het Israël van Jezus dagen bekend. Dit betekent dat de profetieën die op Jezus be trokken worden, niet achteraf verzonnen kunnen zijn. Wij hebben oris in alle objektiviteiten wél af te vragen of wat de Evangeliën over Jezus vertellen, waar is en „echt ge- Ook hierover bestaan verschillende theorieën, waarvan wij de voornaamste samenvatten: 1. Jezus kende de oudtestamentische profetie over een komende Messias en daar Hij Zichzelf als de Messias zég, besloot Hij dit te bevestigen door een profetie te vervullen. 2. Jezus was een bedrieger of een geesteszieke Die zich als Messias wilde uitgeven door zoveel mogelijk aan de Messiasprofetie van het O.T. te beantwoorden. 3. Het was niet Jezus die beoogde Messias te zijn of een samenhang met de profetie aan te tonen, maar het waren na Zijn dood de gelovige christenen die „achteraf" ver- - banden zochten tussen Jezus en de profetie, om zó aan te tonen dat Hij de beloofde Messias was. Gaan wij nu kritisch op deze theorieën in, dan kunnen wij de volgende argumenten en conclusies naar voren brengen: 1. De theorie houdt in dat Jezus een „gewoon mens" was en dus niet kon bepalen waar Hij geboren werd. In over eenstemming met Micha 5,1 vertelt het Evangelie naar Mattheus echter dat Jezus uit het voorzegde geslacht van David in Bethlehem geboren is. Deze geboorte in Bethle hem lag overigens niet voor de hand. De ouders van Jezus woonden n.l. in Nazareth, ver van Bethlehem in de pro vincie Galilea. Door een order der Romeinse keizer Augus tus (Oktavianus) bevolen volkstelling moesten Maria en Jozef zich naar hun „domicilie" begeven en naar hun af komst was dit Bethlehem, de stad van de vroegere koning David. De profetie spreekt van de Messias als iemand die zieken zou genezen en veel tekenen zou doen, maar als Jezus er alleen maar „op uit" was de Messias te schij nen of te zijn, zou Hij toch over het vermogen beschikt moeten hebben zieken te genezen. Van in het O.T. beschreven uitspraken als „Mijn God, Mijn God, waarom hebt Ge Mij verlaten" zou nog ver ondersteld kunnen worden dat Jezus ze bewust aan het kruis uitsprak om de profetie te vervullen, maar in de eerste plaats komt deze uitspraak niet in de eigenlijke Messiasprofetie voor en in de tweede plaats is het wel zeer onwaarschijnlijk dat Jezus in hoogste stervensnood aan het kruis heeft gedacht: nu moet ik dót nog uitroepen om geloofwaardig te zijn! Het is ronduit verbazingwekkend wat men al niet aan voert om toch maar te bewijzen dat Jezus de profetie niet wezenlijk vervuld heeft! Buiten Jezus menselijke macht lag het bovendien de volgende profetieën waar te maken: het verraad voor dertig zilverstukken en de aankopen van een stuk grond van de pottenbakker, geprofeteerd in Za- charia (Zach. 12,11-13) de doorboring van handen en voeten bij de kruisiging, voorzegd in Ps. 22,17, de speer steek waarop Jes. 53,5 duidt, het niet breken van de benen (Ps. 34,21) de verloting van de kleren (Ps. 22,19), het drinken van azijn (Ps. 69,22). Bij al deze en andere dingen was hij machteloos en allerminst in staat de loop van de gebeurtenissen zo te leiden dat hij aan de oudtestamentische profetie beant woordde. De gebeurtenissen voltrokken zich volgens de ooggetuigen en overlevering gebasseerde Evangeliën aan hem overeenkomstig de profetie. 2. Deze kwaadwillige „theorie" is reeds voldoende ont zenuwd, maar zijn aanhangers miskennen ook zwaarwe gende psychologische factoren. De aan Zijn tijd en omge ving ontheven uitspraken van Jezus, zijn ook door niet- christenen opgemerkte uitzonderlijk hoge zedelijke stan daard, het feit dat hij in het evangelisch getuigenis nooit verviel in menselijke tekorten, zijn geheel bovenmenselijke signatuur, is in absolute tegenspraak met het beeld van een bedrieger. 3. Deze visie is die van talrijke serieuze onderzoekers en theologen. Op zichzelf is er geen enkel bezwaar in te brengen tegen een opvatting als zouden de eerste christe nen in hun getuigenissen over Jezus bewust gewezen hebben op samenhangen die zij ontdekt hadden tussen profetie en Christus. De theorie gaat er evenwel teveel van uit dat dóarom de samenhangen als zodanig niet ob jectief waar -zouden zijn. Dat vooral het Evangelie naar Mattheus telkefis naar de samenhangende oudtestamenti sche profetie verwijst toont immers niet aan dat deze samenhang niet feitelijk bestaat! Wij moeten er in onze objectieve beschouwing van uit gaan, dat ook niet christenen een duidelijk verband tussen pro fetie en Christus opvalt. Wie zorgvuldig de samenhang onderzoekt komt vanzelf tot de gevolgtrekking dat de samenhang als zodanig onbetwistbaar is. Dan rest slechts de vraag, of en in hoeverre de in de Evangeliën verhaal de gebeurtenissen „echt gebeurd" zijn. De gedachte dat de gebeurtenissen „verzonnen zouden zijn om maar een „kloppend" geheel met de Messiasprofetie te maken is naïef en wetenschappelijk niet houdbaar. Het optreden van Jezus was hpe men hem verder ook wil zien in ieder geval zo spectaculair dat talrijke mensen er oogge tuige van waren. Ook tot over de landsgrenszen van het toenmalige Palestina is Jezus niet geheel onbekend ge weest; Flavius Josephus en Tacitus, hebben hem in elk geval genoemd. Er is geen enkele gegronde reden dat Jezus niet historisch was en leugens of verdraaide feiten zijn ook weer niet te rijmen met de uitzonderlijk verheven en sobere inhoud van de Evangeliën. Toen het eerste Evangelie ongeveer 60 of 70 na Chr. geschreven werd, waren de getuigenissen uit de eerste hand, o.a. van Petrus, Markus en Johannes en talrijke andere, onbekende disci pelen, directe bronnen. Petrus kan zelfs nog geleefd hebben toen de bronnen van het eerste Evangelie, dat van Het kaartje geeft een overzicht van gebeurtenissen in het O.T. beschreven. 1. doortocht Schelf zee, 2. manna, 3, strijd tegen Amalek, 4. JHVH daalt af op de berg Sinaï, 5. Jozua zendt verspieders uit, 6. koperen slang, 7. op Nebo toont JHVH Mozes het beloofde land. Ook ziet men de indeling van de stammen van de inbezitname van Palestina. Markus, verzameld werden en het moet uitgesloten wor den geacht dat de eerste christengemeenten, vooral die van Jeruzalem, de ooggetuigenissen en herinneringen niet zorgvuldig gecontroleerd en getoetst hebben. Tot slot moet worden vastgesteld dat deze en vele andere argumenten niet tot een wiskundig zuiver bewijs kunnen leiden. Wel kunnen zij dienen om veelgehoorde argumenten tegen de betrouwbaarheid van profetie en Nieuwe Testament te weerleggen tegen de betrouwbaar heid van de bijbel voor onbevooroordeelden minstens aannemelijk te maken. Een uiterst summiere be handeling zoals in deze artikelen serie kan vanzelfspre kend niet meer dan een aanduiding zijn, die geïnteres seerden tot verder onderzoek aan de hand van deskundige studies en voorlichting kan prikkelen. De onder de aandacht gebrachte punten kunnen ons evenmin tot geloof brengen of tot de overtuiging dat de samenhangen, ook al worden zij erkend, van een God delijke opzet blijk geven. In een verstandelijke beschou wing kunnen wij wèl tot de conclusie komen dat zowel het Joodse als het christelijke geloof gefundeerd zijn in een openbaring die, wat zijn inhoud en samenhang be treft, niet tot menselijk maakwerk is te herleiden. Maar verder dan „noten lezen" kunnen wij niet gaan. Alleen God kan „muziek" van deze wonderbare compositie maken' H. VERWEIJ Correspondentie Redactie De Havenloods, onder het motto „De Grote Vragen", Westblaak 25, Rotterdam, tel. 13.21.70. Namen van briefschrijvers worden desge wenst niet gepubliceerd. Begin deze maand werd het jaar lijkse speelfestival Voor de Rotter damse jeugd, „Jeugdland 1967" in de Energiehal geopend. Jeugdland mag evenals voorgaande jaren weer op een enorme opkomst van de Rotter dammertjes rekenen en zij op hun beurt vinden hier naast de bekende activiteiten, verscheidene nieuwighe den die uiteraard enorm ln de belang stelling staan. Zo vinden we op stand 23 de afdeling fotografie waar de kin deren gelegenheid krijgen (om de twee dagen) een toestel te lenen (met rolfilm) en met de fotografi sche resultaten een prijsje in de wacht te slepen. Daarnaast is er voor het eerst een stand van de Ha venvakschool (26) op deze nu voor de negende keer te houden manifes tatie. Jeugdland zal tot en met 28 Juli van 9 tot 5 uur geopend zijn met uitzon dering van de zaterdagen en zonda gen. De ingang is aan de Westzee dijk (naast Volksuniversiteit, tegen over Kievitslaan). De toegangsprijs bedraagt een gulden per dag terwijl er ook kaarten zijn die vijf dagen gel dig zijn voor vier gulden. Verder zijn er consumptiekaarten verkrijgbaar voor een gulden per stuk. Op deze kaarten zitten negen bonnen, be stemd voor twee krentebollen, een ijs, één cola, één banaan, én reep chocolade, één zakje chips, één do nut, een Happy Food en een kwart liter melk. Dat de Rotterdamse jeugd deze ma- Jan van Golden en Chris Lenoble namen deze clownstekening voor hiin rekening. nifestatie niet voorbij loopt, blijkt wel uit het feit, dat het half-miljoen- ste bezoekertje deze week werd ver welkomd. Er zijn vele mogelijkheden en het fijne daarvan is, dat de kin deren die iets in elkaar zetten of zelf maken, dit produkt (meestal) ook mee naar huis mogen nemen. Deze vorm van vakantiebesteding trekt verder ook de aandacht van bui ten onze stad. De commissie vakan tiebesteding van de Raad voor de Li chamelijke Opvoeding krijgt regelma tig geïnteresseerde bezoekers die al le mogelijke inlichtingen krijgen. Het ls wel duidelijk, dat Jeugdland veel medewerking en financiële hulp van het Rotterdamse bedrijfsleven ont vangt en uiteraard zijn ook vele betrokken. Zij stellen vaak kostbare apparatuur en personeel ter beschik king. Het is een drukte van belang in die Energiehal. Er wordt getimmerd, ge metseld en gezaagd. Vooral de han denarbeid mag zich in een grote be langstelling verheugen. Daar is een breistand, er zijn naaimachines en schrijfmachines, er is een volledig in gerichte zelfbedieningswinkel en een spectaculaire stand van het electrici- teitsbedrijf. Het Museum voor Land en Volkenkunde staat er met een echt Manneijhuis, de Kruisverenigingshuis jes, compleet met een poppendokter, zijn er. Er is een kleuterkamer en een poppenkamer, er worden glaskra len geregen en bouwplaten gemaakt. De theaters van Guido van Deth (pop penspel) en M. A. de Wijs (dia's) zet ten hun beste beentje voor, de kin deren kunnen er schilderen, kam peren, tuintjes aanleggen, lezen, rol schaatsen op een echte baan en het gasbedrijf is er ook weer met zes tien oventjes waar de meisjes hun eigen koekjes mogen bakken (en op eten). Voor de jongens is er de Lucht vaartclub waar 80 van hen een eigen vliegtuig kunnen bouwen. Er kan ge werkt worden met alle mogelijke Jumbo spelen en Lego attributen. Kortom er is teveel om op te noe men, maar gezien de grote behoefte die er in onze stad een een derge lijke manifestatie bestaat (heus niet ieder kind gaat op vafcantie!) moet Jeugdland ook over een enorme outil lage beschikken. Ook nu zal er weer een eigen Jeugdlandkrant (onder eigen redactie en drukkerij) uitgege ven worden. Jeugdland is toeganke lijk voor kinderen van drie (uiteraard onder geleide van een ouder kind) tot vijftien jaar. A! bent U nog zo gesteld op Uw eigen merk badzeep... toch moet U eens een proef nemen met deze verrukkelijke zeep, met parfumering "Tabac'" Drie grote stukken luxe "Tabac" zeep, waarmee Uw dagelijkse douche- of badbeurt een verfijnd genot wordt, bad zeep, 120 gram per stuk), heer lijk geurend, rijkschuimend, per 3 stuks voor nog géén tachtig Wist U dat wij in onze Parfume rie afdeling deze zakken met 3 grote stukken' "Tabac" bad zeep verkopen; per zak „Hap", zegt Isabel Veraard, die met een tiental kinderen uit Kinder huis „Intdrmezzo" aanwezig was op het grote kindervakantiefeest

De Havenloods | 1967 | | pagina 9