J/Ju Ilflv £#11JAF1B:o;r Wij missen op deze manier de boot nonopolë Sporthal m mm nu kinderdomein 1 1 U Ml A U b lU 1 m Hi 11 HbL K"M OPLAGE 27.000 DIRECTEUR VVV-SCHIEDAM: Gecombineerde auto-bootreis naar Brielle en Europoort Reformatorische krachten in de r.k. kerk KUNSTGEBITTEN BH Ifh TMllM VV WOfHCS f|p A éPW 1Ge jaargang no. 37 donderdag 13 juli 1967 H V M Kg H W jKK V Bl S (L Êm wk Bw K jf Deze editie wordt bais aan hois bezorgd in Schiedam en A H Mil jraj{|H wKK m I BBS «Si WjÈ 8» BB ||jf JlfV Combinaties met onze edities in Rotterdam. Vlaardingen, onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart. Burg. v. Haarentaan 916, I m m m Telefoon 266900. U venman voor srltieaam Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huishlad ?er» fPMAN JUWELIER WESTBLAAK 25, ROTTERDAM ft TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) ft POSTGIRO 18344 ft ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" ook de dorst wordt er gelest De nog al bittere reactie van een aan tal seminaristen en katholieke stu denten op de peuselijke encycliek waarin het zo fel aangevochten celi baat voor priesters wordt gehand haafd, onderstreept weer eens de crisis waarin zich de R.K. Kerk be vindt. Het gevaar deze crisis uitslui tend te herleiden tot de behoefte de kerk te „democratiseren" is groot. Er is veel meer aan de hand. De op zich zelf zeer wenselijke eigen verantwoordelijkheid van de plaat selijke kerken zoals recent door kardinaal Alfrink bij de opening van de Euorpese bisschoppenconfe rentie te Noorduhjkerhout is bepleit, kan ons niet voorbij doen zien dat op het punt van fundamentele kwesties alle kerken gebonden zijn aan één norm. Dat impliceert practisch dat de plaat selijke kerk slechts verantwoorde lijkheid kan dragen binnen het be stek dat door het hoofd van de R.K. Kerk is aangegeven. Slechts een verbreken van de hiërarchieke structuur van de RK Kerk zou tot een volledige verantwoordelijkheid van de plaatselijke kerken kunnen leiden. De grote praag is nu: zullen de stromingen in de kerk, die de eigen verantwoordelijkheid interpre teren, als het toepassen van een an dere norm dan Rome vastlegt, zo sterk worden dat zij tot de uiterste consequentie van een breuk met Rome zullen leiden. Deze vraag durft men binnen de R.K Kerk nog nauwelijks expliciet te stellen en ook de woordvoerders van de Reformatorische kerken betrach ten hier nog grote terughoudendheid. Toch heeft het iets van struisvogel politiek de reformatorische tenden- zen in grote delen van de R.K. Kerk te onderkennen. Als wij over refor matorische tendenzen spreken be- hmeven wij daarbij nog niet te den- km aan de Reformatie in de 16e eeuw, waarbij talrijke fundamentele roomse dogma's en credo's werden losgelaten. Wij denken hierbij meer aan het letterlijke begrip „hervor ming" en dan met name een hervor ming van de kerkelijke structuur, en de normen beide. De reformatorische krachten in de R.K. Kerk, met name onder vele jongeren, groeien sterk. Ten dele moeten deze krachten beslist wor den toegeschreven aan een min of meer verhulde afval van het geloof in de wezenlijke heilswaarden van de R.K. Kerk en spruiten deze krachten uit dezelfde troebele bron voort als de verwereldlijking in de protestantse kerken. Maar anderzijds gaat de hunkering naar her-normering en groter eigen verantwoordelijkheid gepaard met een wezenlijker bezinning op de waarden van het Evangelie en moeten de anti-traditionalistische krachten positief worden gewaar deerd. De organisatorische eenheid van de R.K. Kerk kan m.i. geen stand houden als dan de positieve krachten geen recht gedaan wordt. Maar evenmin kan de eenheid be waard worden als concessies worden gedaan aan die krachten in de kerk, die niet meer te herleiden zijn tot de fundamentele waarheden. Onder scheiding der geesten is de aller belangrijkste opdracht van paus. Het jaarlijkse Schiedamse jeugd feest in de sporthal Margriet is weer begonnen. Dank zij veler me dewerking kunnen nu elke dag onge veer duizend kinderen zich in de sporthal amuseren en behoeven niet hun vakantietijd op straat door te brengen. Er zijn in de hal diverse spelen opgesteld, er is een speciale poppenhoek, racebanen, bouwstand enz. Door zakenmensen en bedrijven is medewerking verleend door het be schikbaar stellen van prijsjes, ver snaperingen enz. Een speciale com missie, waarin ook onderwijzend per soneel zitting heeft, zorgt voor de re geling. Voor een gering bedrag kunnen de kinderen hun lunch kopen en wordt limonade en melk verstrekt. Hoogstraat 2 - Schiedam.Tel.268808 Donderdag 8, vrijdag 7-9.15, zater dag 2-7-9.15, zondag 7-9.15, dinsdag 8, woensdag 8 uur. DE ONOVERWINNELIJKE GEBROEDERS MACISTE RICHARD LLOYD URSULA DAVIS Met kracht bevochten ze de vrij heid. Eastmancolor City-Film 14 jaar Zondag 2-4.15, woensdag 2 uur DYNAMITE JACK FERNANDEL ELEONORA VARGAS Fernandel, de schrik van de „Weduwenkloof". Eastmancolor City-Film 14 jaar Zaterdagnacht 12.00 uur. 4 PARIJSE MEISJES DANY SAVAL FRAN?OISE ARNOUL Een lilm, waarvan het recept al leen maar in Parijs bekend is. City-Film 18 jaar REPARATIES le klas werk vanal f5.— per reparatie. 20-karaats gouden kroon f 17.50 U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, R'dam, Tel. 010 - 12.60.10 Trams 1-2-3-4-9-10-16-17 en bussen 31 en 34. de zalen van Musis Sacrum. Diverse bands zullen er optreden. De eerste avond isop 5 augustus en de volgen de op 12 augustus. Kapelaan Van Beek naar missie in Brazilië Na ongeveer een jaar werkzaam te zijn geweest in de Schiedamse St. Li- duina-parochie, zal omstreeks maart van het volgend jaar kapelaan H. van Beek naar Brazilië vertrekken, om daar in het missiegebied zich in te zetten. Dit zal voor de thans 27- jarige kapelaan de eerste maal zijn dat hij zich in dat werk begeeft. Er zal een opleiding van ongeveer vier maanden in Leuven aan vooraf gaan, gevolgd door een maand in Madrid, o a. in verband met de taai- Kapelaan Van Beek, die afkomstig is uit Aarlanderveen, zal op zijn reis vergezeld worden van twee collega's waarvan één uit Volendam en de an der uit Hilversum. Opbrengst bazar. De onlangs ge houden Clutenba-bazar ten bate van het Schiedamse clubhuiswerk ,,St. Joris", heeft ruim 1.000 opgeleverd. Het aanvankelijke plan om deze zo mer het botenhuis in de Poldervaart op te knappen kan niet worden uit gevoerd, doch dit zal in de a.s. win ter gaan gebeuren. Organisatie Eurobal. Hoewel het met de jeugduitwisseling dit jaar al lesbehalve vlot verloopt, zal ook nu het zr. Enrobal worden gehouden in TJeeft Schiedam op het gebied van vreemdelingenverkeer iets te bieden? „Als VVV-man zie Ik hier zoveel mogelijkheden, dat het me echt de moeite waard toescheen er aan te beginnen", zo zegt de heer H. Tenwolde, directeur van het VVV-bureau Schiedam die op het punt staat de valreep voor zijn vertrek te betreden. Maar dat heeft een heel andere reden, dan dat hij voor Schiedam geen mogelijkheden in het vreemdelingenverkeer zou zien. Niettemin heeft hij toch ook wel veel teleurstellende ervaringen opgedaan in de functie die hij nu ongeveer twee jaar heeft vervuld. „Er werden reeds plannen samengesteld voor de verdere ontwikkeling van het vreemdelingenverkeer in onze stad en er was ook een response", zo deelt de heer Tenwolde mee. Er zijn vooral financiële omstandigheden die dit alles zeer waarschijnlijk de voet dwars zetten. „De Schiedammers geloven te weinig in eigen stad", aldus een verwijt van de heer Tenwolde. „Waar zij niets aan vinden, daar moeten „dus" vreem delingen ook niets aan vinden". Neem b.v. de steenklompaan de Broers- vest, het restant van het eens zo vermaarde kasteel Oud-Mathenesse. De meeste Schiedammers vinden die ..waardeloos", doch als ik met vreemdelingen er heen ga en vertel over de oude geschiedenis van Schie dam, dan vinden zij die steenklomp toch heel interessant. Onze molens, nu ja, de meeste Schiedammers heb ben daar weinig of geen interesse voor, maar weet u wel, dat in een prospectus van een Amerikaans reis bureau voor Holland juist een be zoek aan de molens van Schiedam wordt geadviseerd? Uiteraard wordt er octk gespro ken over de brandersbedrijven, maar jammer genoeg kan daarvan zo wei nig worden getoond, al zijn we nu juist met een Schiedams distilleerbe- drijf bezig de mogelijkheid tot bezoe ken na te gaan. Uiteraard is er veel interesse voor onze oude grachten en de gevels. Juist het feit dat Schie dam dichtbij Rotterdam ligt geeft een mogelijkheid om binnen het vreemdelingenbezoek te worden betrokken. Veel vreemdelingen willen graag in een wat rustige randstad logeren. Daarom hebben onze noteis en pensions een goed bezettingsper centage, dat zelfs boven het lande lijk gemiddelde van plm. 50 uitkomt", aldus de heer Tenwolde. Schiedam heeft thans 150 bedden in de middenklasse, 50 in de eerste klasse en plm. 200 bedden in de par ticuliere sector aan te biedeft. In het afgelopen jaar waren er ruim 17.000 overnachtingen Dit betrof 8317 Duit sers, 3862 Fransen, 1383 Engelsen. 224 Amerikanen, 8317 Nederlanders, 2560 andere nationaliteiten. Contacten (~)OK de schepen die hier aan de werven komen brengen nogal wat vreemdelingen. Schiedam ligt gun stig voor het vreemdelingenverkeer, aldus de heer Tenwolde. Dichtbij grote steden, niet ver van het strand, toch wat landelijk en aan water, met goede transportmogelijk heden en grote wegen. Hij heeft veel goede contacten weten te leg gen, zowel met reisbureaus als an- üere VVV-afdelingen. Zo is Schie dam dit jaar opgenomen in het Hol landse programma van The Ameri can Travel Service, wat reeds resul teerde- in diverse zij het dan ook korte bezoeken, waarbij bijzon der het Nationaal Gedistilleerd Mu seum in het Stedelijk Museum Schie dam ondergebracht, onze grachten en gebouwen aandacht ontvingen. De VVV in Katwijk, waar veel vreemdelingen verblijven, heeft con tact gemaakt voor bezoeken aan Schiedam. De distilleerindustrie toon de zich wel geïnteresseerd en heeft ook een en ander beschikbaar ge steld. Maar als geheel blijft het in zicht omtrent de betekenis van vreemdelingenverkeer vóór midden stand en algemeen bedrijfsleven be neden de maat en dit belemmert in ernstige mate een goede ont plooiing van het werk.De gemeen te geeft een subsidie van f 3500, de middenstand draagt totaal plm. f 3300 bij, doch om een behoorlijk VVV-bureau daarvan te laten werken is niet mogelijk, de mogelijkheden zijn dan te beperkt, aldus de heer Tenwolde. Als geboren en getogen Schiedammer nam hij twee jaar ge leden de leiding van het VVV-bureau op zich. „Als ik er niet in geloofde had ik dat niet gedaan maar ik ben chauvinistisch genoeg om te pro beren mijn stad aan het vreemdelin genverkeer te verkopenzo ver klaart hij. Dat hij die taak nu neer- legd komt, omdat hij beroepsmilitair wordt met een positie die hem voor de toekomst nog meer aantrekt. Maar dat Schiedam een kans voor het vreemdelingenverkeer voorbii laat gaan, is wel zijn overtuiging. Vooral in de internationale jeugd uitwisseling. ziet de heer Tenwolde een mooie propaganda voor onze stad; jammer dat er wat moeilijk heden op dat terrein zijn ontstaan en het niet zo vlot verloopt als wel wenselijk zou zijn. Te weinig is ook het aantal personen dat lid is van de VVV. „Er wordt te weinig gedacht aan het feit, dat nog steeds de kost voor de baat uitgaat", aldus de heer Tenwolde. Men is er niet mee om aan het bureau waar het vorig jaar ongeveer 25.000 mensen voor al lerlei doeleinden kwamen iemand een brochure of zo in de hand te drukken, voor het trekken van vreemdelingen is meer nodig. Er waren ook plannen om iets te doen met de molens, ergens bv. ge legenheid te geven een molen te be zichtigen en er een zitje in te rich ten. Als iemand die van Horeca zaken afweet, acht de heer Tenwol de een en ander in financieel op zicht mogelijk, maar het stuit tot nu toe af op de moeilijkheid daarvoor een molen te verkrijgen. „De Schie dammers vinden veelal hun stad te gewoon en laten daardoor kansen naar omliggende steden gaan. Maar op die manier missen wij hier de boot", aldus de heer Tenwolde. Dui delijke taal voor degene die horen wil! poppekleertjes aan de lijn cars gereed staan om via de nieuwe dam over de Brielse Maas en Oost- voorne naar Brielle te rijderi. Hier is een uur gelegenheid dit merkwaardi ge oude stadje eens nader te leren kennen. Na deze kennismaking voert de tocht door het mooiste deel van Voor- ne en Putten via Rockanje naar Hel- levo-tsluis. Hier volgt een theepauze en dan gaat het verder via de nieuwe Wellebrug, Heenvliet, Spijkenisse en de nieuwe wijken van onze havenstad terug naar het beginpunt, het Willems plein, waar wij om 17 uur zullen arri veren. Verkoop plaatsbewijzen: De ervaring met onze vorige gecom bineerde dagtocht heeft geleerd, dat het om teleurstelling te voorkomen raadzaam is u tijdig van kaarten te voorzien. Plaatskaarten ad f 10 per persoon zijn vanaf heden verkrijg baar aan onze loketten op de West- blaak te Rotterdam. Telefonische of schriftelijke bestellingen kunnen niet worden aangenomen. tmt I Na de succesvolle gecombineerde dagtocht naar Vreeswijk en Ois- terwjjk organiseert „De Haven loods" donderdag 27 juli voor haar lezers weer een auto- en boot dagreis naar de Europoort en Briel le. Om zoveel mogelijk lezers in de gelegenheid te stellen van deze tocht te profiteren, hebben \vy de prijs laag gehouden: slechts f 10. - per persoon. Om 9.30 uur vertrek met het Spi- do-schip de „Pieter Caland" vanaf het Willemsplein. Zittend in één van de fraaie salons of op het grote pro menadedek kan men tijdens deze boot tocht van 3'/i uur kennis maken met alle havens, Vlaardingen, Maassluis, het gehele Botlek- en het machtige Europoortgebied. Om 13 uur arriveren wij aan de Europoort, waar touring-

De Havenloods | 1967 | | pagina 1