R De honden lusten er geen brood meer van •J? Een "derde" mogelijkheid voor onze wereld-voorstelling Belastin gstrijd in De grote vragen (V): opruiming 6 DE HAVENLOODS DONDERDAG 13 JULI 1967 Blousei... voor rokken, voor shorts, voor pantalons... blouses heeft U heel de zomer nodig... en vooral met de vacantie... en U zoekt ze uit in onze blouse afdeling voor nog géén vier gulden. Damesblouses in tientallen dessins, met revers of ronde hals, of met het modieuze Ber muda kraagje,... met bloemetjes, nopjes, ruitjes hi talloze kleuren, voor een ongekend lage prijs. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze damesblouses, in vele modellen, dessins en kleuren, in de maten 38 t/m 46 en twee modellen met revers in de per st Cién tof tchrlft. te AAD's OERSELEN ]")e raad van Nieuwerkerk heeft vrijdagavond een bezwaarschrift van de heer Poot verworpen. De landbouwer is van oordeel dat hjj voor zfjn hond géén eerste klas belastingtarief behoeft te betalen, omdat het dier voor hem geen luxe is, maar op zjjn bedrijf een functie vervult. De hond vangt veel ongedierte. Goed, er zyn in de raad enkele vragen over gesteld, maar het beroep is niet gegrond verklaard. Het college van B. en W. hanteert, aldus is ook de raad duidelijk gemaakt, artikel 286 van de gemeentewet. Het heeft er alle schijn van gehad dat het raadsvoorstel tot aanleg van een havencomplex tussen Hoek van Holland en Maassluis het niet zou ha len. De heer Laan (PvdA) analyseer de namelijk het raadstuk met betrek- k.ng tot net voorstel. En, zoals dat in goed Nederlands heet, hij liet er geen spaan van heel. De heer Laan had groot gelijk met zijn scherpe kritiek op de onvoldoen de redactie van het stuk. Het lijkt in Rotterdam een merkwaardige tra ditie te worden om belangrijke voor stellen als deze met een minimum aan ïnlormaue aan te bieden. Nu was het nodig dat burgemeester Tho massen uitputtend uitvoerig op de zaak in moest gaan om de aames en heren duidelijk te maken wat er al lemaal niet in net stuK stond. Hij deed dat meesterlijk. De heer Laan, onbetwist een autoriteit op net terrein van de haven en het vervoer, moet de eerste zijn geweest, die toe gaf met welk gemak de burgemees ter zich door de moeilijke materie sloeg. En niet slechts met gemak. Als Thomassen over de haven of over Rotterdam spreekt krijgt hij iets van de vroegere AJC-er, die hij is ge weest, die met vuur en hartstocht de goede zaak \an het socialisme verde digt. Altijd valt het weer op hoe enorm in gewerkt Thomassen ;s op het ingewik kelde terrein van de havenproblema- tiek. Hij spuit cijfers en feiten, waar niemand omheen kan. En dan de manier waarop! Als een zeer geduldige, heel lieve huisvader spreekt hij de raadsleden toe als waren het zijn kinderen met wie hij om de tafel zat. Pientere kin deren, die het hem met lastige vra gen moeilijk proberen te mak< n, hem uitdagen alle zeilen bij te zetten om uit de problemen te komen. En net als ze kneuterig in hun han den wrijven omdat het hun gelukt is Thomassen klem te zetten, krijgen ze allercharmantst en allervriendelijkst een veeg uit de pan. We hebben het verleden week weer kunnen beleven tijdens het „.ïavende- bat". Laan hield inderdaad een knap betoog. Van Leeuwen (VVD) deed ook een goede duit in het zakje en Struik (KVP) schaarde zich na een glasheldere rede achter Laan. Het was niet zozeer dat de raad tegen het voorstel van het college was gekant. Het zat hem ergens an ders. Laai zei hel: „U laai de raad op deze wijze een beslissing nemen op grond van een stuk dat onvoldoen- de redactie heeft en waarvan we de draagwijdte niet overzien". Bovendien waren r-r ernstige bezwa ren tegen het feit dat een zo belang rijke beslissing moest worden geno men, terwijl in de vakantietijd zoveel raadsleden verstek moesten laten gaan. Verleden jaar was dat ook al ge beurd. Toen moest men in augustus stemmen over De Geul". Maar wat heb je nog te antw0°r- den als Thomassen dan uitlegt dat de eerste spade voor de nieuwe haven net zoveel weken later de grond in gaat als de raad zijn beslissing op schort. Dat is natuurlijk een schop tegen het dynamische been van Kot- teLdaan's:ei iets zeer zinnigs. Hij zou graag een debat hebben over de structuurveranderingen in de haven in de eerstkomende tien jaar. Thomas sen was het daar volledig mee eens. Alleen, het onderhavige stuk liet geen ruimte voor dit debat. Het lijkt niet onmogelijk dat tijdens de behande ling van de beleidsnota, over enkele maanden, dit onderwerp aan de orde komt. En dat is een goede zaak. BIJEENKOMSTEN VOOR BEJAARDEN Iedere donderdagmiddag van twee tot vier uur bejaardensociëteit in da Mathenessar- ■MK. Van cittersstraat S3, In dat artikel staat: „Op honden, uitsluitend gehouden ten dienste van de landbouw of enig ander bedrijf van nijverheid, of ter bewaking van gebouwen of erven, wordt gene of ene mindere belasting, dan op andere honden, gelegd". Men zou zeggen dat is duidelijk. Een boer die een hond heeft die ratten en mollen vangt (vooral ratten zijn een gevaar voor de volksgezondheid) komt in aanmer king voor vrijstelling van belasting of althans voor verlaging. Een hond die dergelijke aktiviteiten vervult valt onder de categorie twee de klasse. Zo heeft de heer Poot al thans geredeneerd en met hem veel andere boeren in Nieuwerkerk. Maar de burgerlijke overheid blijkt daar anders over te denken. Wij hebben tientallen boeren bezocht die een hond bezitten en hen gevraagd onder welke categorie hun dier wordt gere kend. Noodzaak Bijna allen vertellen dat zij hun hond opgeven voor de categorie tweede klas omdat, zoals zij nadruk kelijk stellen, hun dieren op de boer derij noodzakelijk zijn om paal en perk te stellen aan de kolonies ratten en de vele mollen. Dat het in Nieu werkerk van ratten wemelt staat wel vast. Zelfs in Dorrestein zijn ze rijk vertegenwoordigd. Zo konden buspas sagiers enkele weken geleden met eigen ogen zien hoe enkele pas gebo ren eendjes zonder pardon door rat ten werden afgemaakt. De honden vervullen dus een be langrijke functie en we hebben dat deze week bij verschillende boeren kunnen vaststellen. Duidelijk is ook geworden dat in Nieuwerkerk bij de vaststelling van de te betalen hon denbelasting met dit belangrijke ele ment weinig rekening wordt gehou den. De boeren spraken er hun ver wondering over uit dat zij een biljet moesten invullen waarop vermeld moest worden tot welke categorie hun dieren behoorden. De meesten gaan er vanuit dat dit tweede klas is. De aanslagbiljetten leren dat de plaatselijke overheid daar anders over denkt en toch voor een eerste klas hond moet worden betaald. Uitzonderingen Maar er zijn een paar opvallende uitzonderingen. In Nieuwerkerk wo nen ook boeren die er twee honden op na houden. Honden, die allebei op het bedrijf hetzelfde doen: Ratten en mollen vangen. Er moet dan voor het ene dier f 12,- worden betaald (tweede klas) en voor het andere dier f 15,- (eerste klas). Maar, zo vertel de een veehouder aan de Groenendijk, de beesten hebben hetzelfde werk. Dat is op zijn minst genomen merk waardig te noemen. Goed, we kunnen ons voorstellen dat de gemeente zegt: Als een boer twee honden heeft dan gaan we er vanuit dat één van deze dieren een bedrijfsfunctie heeft. De andere be schouwen we echter als een luxe hond. Twee tarieven dus. Maar komt een boer met één hond, die alleen maar een bedrijfsfunctie vervult dan niet in aanmerking voor het lage tarief? Dat lijkt wel het meest logisch. Daarnaar gevraagd op het raadhuis te Nieuwerkerk vertelde een voorko mend ambtenaar, dat hij uiteraard niets mocht zeggen over een bepaald geval. Wel wees hij er op dat er in zake de toepassing van de hondenbe lasting vele uitspraken zijn van de Hoge Raad over de al of niet juiste toepassing van deze heffing op hon den. Hij verzekerde nadrukkelijk dat verschillende gevallen onderzocht worden. In beginsel wordt elk geval zelfs afzonderlijk bekeken, zo stelde hij. Opvallend is echter dat wij geen enkele boer hebben kunnen vinden waar «en dergelijk onderzoek wel Ook hij denkt aan zijn toekomst Dat de meeste boeren er niets van begrijpen is wel duidelijk geworden. Daarom is het wellicht goed dat een dergelijke zaak eens voor het voet licht komt. En dat heeft dan niets te maken met gezagsondermijning, zo als vorige week van overheidswege werd gezegd naar aanleiding van het verhaal van de heer Poot. RE T-jubilarissen Vorige week woensdag zijn door drs. C. G. van Leeuwen, directeur van de RET op het hoofdkantoor 2 jubilarissen ontvangen, die in juni 25 jaar aan het bedrijf waren verbon den. Het waren de wagenbestuurders: W. den Hertog en A. Monster. Beide heren ontvingen reeds op de dag van hun jubileum de bronzen draagpen- ning en het getuigschrift van de Maat schappij van Nijverheid en handel. De dirigent van de mondaccor- oeonvereniging „Modulatie", de heer W. Geurtz, is op een concours, dat van 23 tot 25 juni in Karlsruhe werd gehouden, voor de vijfde maal wereldkampioen geworden, de Fin Kaarlo Reinikainen werd tweede. De heer J. C. Hoogheid is met ingang van I september benoemd tot buitengewoon lector voor de bedrijtshuishoudkunde en in het bijzonder de toepassing daarvan in de faculteit der economische wetenschappen ONDER DESKUN. DIGE LEIDING DE BOUWPUT SLUIZENCOMPLEX DELTAWERKEN HARINGVLIET VANUIT ROTTERDAM EN HEL LEVOETSLUIS REGELMATIGE AFVAARTEN INLICHTINGEN SPIDO ROTTERDAM POSTBUS 815 - TEL 135400 eens is ingesteld. Zelfs niet bij hen die twee honden hadden en verschil lende tarieven moeten betalen. Zelden bezwaren Wel is het zo, dat er zelden bij de gemeente bezwaren tegen de opgeleg de aanslag wordt aangetekend. Een bewijs dus dat de boeren het er mee eens zijn? Zeer zeker niet. De boe ren trekken de schouders op en zeggen dat ze het toch verliezen van de over heid. „Daar zijn we niet tegen op gewassen", is het antwoord van de meesten. Krijgen mensen die een hond opge ven in de categorie tweede klasse en toch voor de eerste worden aangesla gen nog een uiteenzetting waarom de burgerlijke overheid hun opgaven als onjuist beschouwt? Volgens de desbe treffende ambtenaar niet. Wel kunnen de mensen vragen waarom ze toch het eerste klas tarief moeten betalen. Ook een dergelijke handelwijze lijkt ons vreemd. De overheid stelt wél vast dat de boeren hun biljet ver keerd invullen. Veranderen het dan zondermeer naar eigen inzicht, maar geven verder geen motivering meer. Misschien is het probleem van de hondenbelasting, waar de heer Poot nu eens tegen protesteerde, terug te brengen tot dit punt: Een onduidelijke toepassing van regels. Misschien is het mogelijk nu eens helder te om schrijven wie er wel of niet valt on der de categorie eerste of tweede klas. EDDY STEINE g Diepenbrockstraat 72 Kethel (Schiedam) Eddy Steine heeft na één jaar mulo-op leiding de Wilton-Fijenoord Bedrijfs- school gekozen om via het Voorberei dend Leerjaar te worden opgeleid tot Bemetel - gediplomeerd Pijpenbewer- ker. Hij gaat na de vier weken zomer- vacantie over naarhettweede leerjaar en verdient dan circa vijftig gulden per week. Heeft ook Uw zoon meer aanleg voor techniek Kom dan met hem eens praten met de chef van de W. F.-Bedrijfsschool, Ad miraal de Ruyterstraat 14, Schiedam, of bel om inlichtingen over de cursus, die eind augustus begint. Telefoon (010) In het vorige artikel (6 juni) z(jn een aantal regels onge corrigeerd gebleven, waardoor storende fouten zijn blijven staan. Onze excuses daarvoor. /~Tok al kunnen wij in de bijbel dimensies aanwijzen die ver boven het menselijke uitreiken, dan stuiten wij in onze tijd nog op talrijke andere problemen die het geloof in de betrouwbaarheid van de bijbel als Godsopenbaring in de weg staan. Al is de inhoud van dit boek aktueel voor alle tijden, de verhalen en voorstellingen stammen toch uit een ver verleden en veel hiervan kunnen wij in onze mo derne tijd van hoog ontwikkelde wetenschap en techniek, niet meer „thuisbrengen". Wat moeten wij aan met de scheppingsverhalen van Ge nesis? Hoe kunnen we als „mondige" 20e-eeuwers oprecht geloven dat God „van aangezicht tot aangezicht" met Mozes sprak en dat hij als een „gewoon Mens" met Abra ham meeat en „een eindje met hem omliep?" Hoe kunnen wij de wonderverhalen nog als „echt gebeurd" beschou wen? Wat te denken van de maagdelijke geboorte van Jezus, de opstanding van doden en de verandering van levenden tot een onverderfelijke lichamelijkheid, de weder komst van Christus etc.? "yoor talloze mensen zijn dit al geen vragen meer. Zij zeg gen hier met zeer oude volksverhalen en mythologieën te doen te hebben, die voor een deel ook bij andere volken dan Israël gevonden worden. De Israëlitische priesters zouden deze verhalen en mythologieën dan gebruikt hebben om er hun godsgeloof mee te illustreren. Een toenemend aantal theologen aanvaardt de consequenties van deze theorie. Zij willen daarbij de bijbelse voorstellingen niet loslaten, maar beschouwen ze niet meer als „echt ge beurd", doch als voor de moderne mens bruikbare „manie ren van zeggen dat God bemoeienis met de mens heeft". Deze zgn. „éecUla'ristische" of wereldlijke" theologie wil de oude voorstellingen van de bijbel „ont-mythologiseren", d.w.z. van mythologische voorstellingen ontdoen, of als symbolen van geloof en religieuze gevoelens beschouwen. Op deze wijze worden de bijbelse voorstellingen a.h.w. „aangepast" aan modern levensgevoel en wereldbeschou wing. Deze secularistische theologie lijkt voor steeds meer mensen die nog een christelijk godsbesef hebben, maar die niet langer de bijbel als Godsopenbaring kunnen aanvaar den, een oplossing. Vooral sinds deze theologie, ingeleid door Bultmann, Tillich en Bonhoeffer, populair werd door de bestseller van de anglicaanse bisschop Robinson, „Eer lijk voor God" is er overal beweging gaande om het chris tendom los te maken van de traditionele voorstellingen van de bijbel. Waar de bijbelse voorstellingswereld niet meer als voor stelling van objectieve werkelijkheid beschouwd wordt, vervalt vanzelfsprekend ook het geloof dat God zich in een bestanddeel van de werkelijkheid heeft geopenbaard. Wij herinneren hier aan ons uitgangspunt dat God zich in de menselijke werkelijkheid bekend moet maken om gekend te worden. In het secularisme wordt aan deze voorwaarde niet voldaan: daarin kan iéder wel een godsbesef hebben of een religieus gevoel, maar van kennis, gebaseerd op Godsopenbaring is dan geen sprake meer. Een van de consequenties is dan ook dat God in het secu larisme geen eeuwige God boven en buiten de wereld meer is, maar dat hij uitsluitend als „iets in ons zelf" beschouwd wordt. Deze godsvoorstelling bestaat slechts bij de gratie van de meris en consequent doorgedacht kan deze god er, vóór de mens op aarde verscheen, nooit geweest zijn en zal hij er, als de mensheid eens mocht uitsterven, ook niet meer zijn. In feite verschilt deze god als „diepste grond van ons bestaan" niet zoveel van de goden die de mens zelf uitdenkt omdat bü ze nodig heeft. lVu heeft reeds bij talrijke mensen de gedachte post gevat dat de onwerkelijkheid van de bijbelse voorstellingen zo duidelijk is, dat zij inderdaad slechts kunnen gelden als geloofssymbolen voor hen die nog per se aan het christen dom willen vasthouden. Een nog groter aantal mensen wendt zich geheel van het christendom af, nu er zelfs van theologische zijde getornd wordt aan de waarheid en de werkelijkheid van de voorstellingen die altijd als de ken- gronden van het christelijk geloof hebben gegolden. Ieder zou genoegen met deze stand van zaken nemen als onomstotelijk vast stond dat de bijbelse voorstellingen alleen nog maar als symbolen van godsbesef en geloof kunnen géiden.' Hét ffeit; dat dit voor miljoenen mensen een uitgemaakte zaak is, bewijst natuurlijk nog niet dat het gelijk aan hun.kant .is..In.eep Qbjectief onderzoek moeten wij er niet voor terugdeinzen een onderwerp op een totaal andere manier te benaderen en te beschouwen als gewoon lijk wordt gedaan. Al te vanzelfsprekend wordt aangeno men dat voorstellingen die zo ver buiten onze ervaring en onze wetenschappelijke kennis schijnen te liggen, fantasie en verbeelding, moeten, zijn. Er is wel degelijk ernstige kritiek op de secularisatie te leveren, niet omdat zij uitgaat van een wetenschappelijk wereldbeeld, maar omdat zij dit wereldbeeld als maatstaf hahteert bij de beoordeling van de bijbelse voorstellingen. Moeten wij dan in het oude vaarwater terugkeren waarin de bijbelse voorstellingen als „bovennatuurlijk" worden beschouwd en verheven boven alle menselijke wetenschap en kennis? Dat is nog altijd de weg die de orthodoxie be wandelt. maar de secularisatie bewijst dat de vlucht in een bovennatuurlijke wereld niet langer aanvaard wordt. Tn de felle strijd die thans gaande is tussen secularisten en de supernaturalisten (degenen die alles wat niet met onze wereld in overeenstemming is als bovennatuurlijk wil len zien) wordt geheel en al over het hoofd gezien dat er een derde mogelijkheid is: die van het u 11 r a-r e a 1 i s- m e. Het ultra-realisme is een nog niet ingevoerd begrip dat in deze serie artikelen zal worden geïntroduceerd en Wij gaan er van uit dat de „totale werkelijkheid" talrijke onbekende werkelijkheden omvat die slechts „bovennatuur lijk" s c h ij n e n, omdat onze kennis van het n a- tuurlijke niet toereikend is. Dan is het niet zó, dat bijv. de bijbelse voorstellingen in strijd zijn met de natuurlijke werkelijkheid, maar dan veronderstellen wij dat onze ken nis (nog) tekort schiet om deze voorstellingen te kunnen begrijpen. Nu zou dit terecht een dooddoener genoemd kunnen wor den, want in principe kunnen wij van het onbegrepene altijd zeggen dat het werkelijkheid is, zolang het tegendeel niet blijkt. Vanzelfsprekend moet onze veronderstelling dat bijbelse voorstellingen onbekende realiteiten tot uit drukking brengen, gestaafd worden met zinnige en aan vaardbare argumenten. Als wij kritiek uitoefenen op de uitgangsstellingen van het securalisme dat populair uit gedrukt vele in de bijbel vertelde gebeurtenissen niet historisch acht, is deze kritiek vooral gericht op de ver onderstelling dat ons „moderne wereldbeeld" de waarheid en de werkelijkheid is en de zoveel oudere en „primitie vere" bijbelse voorstellingen d s als onwetenschappelijk en onwerkelijk beschouwd moeten worden. Hoe vreemd dit sommigen ook in de oren moge klinken, er zijn heel wat argumenten tegen deze als vanzelfspre kend juist beschouwde opvatting in te brengen: 1. bij de zeer snelle ontwikkeling van de moderne weten schap „veroudert" ons wereldbeeld ook snel. 2. De massa der mensen hanteert als „modern wereld beeld" een complex van reeds lang overwonnen voor stellingen uit de klassieke natuurkunde en andere na tuurwetenschappen, met name die van het grove mate rialisme uit de 18e en 19e eeuw en gepopulariseerde voorstellingen van de evolutietheorie. 3. Werkelijke wetenschap kent alleen theorieën over de wereld, die weliswaar op een bepaald vlak van toepas selijkheid bruikbaar en zeer nuttig zijn (bijv. de tech nologische toepassingen van elektriciteit) maar die niet meer dan voorlopige voorstellingen over de wereld kun nen zijn. 4. De moderne natuurkunde heeft ontdekt dat een juist en volledig wereldbeeld met de haar ter beschikking staan de middelen onmogelijk is! 5. Het onderzoek van energie en materie heeft juist in de laatste vijftig jaar tot de conclusie geleid dat er „ach ter" de zintuigelijk waarneembare wereld, een werke lijkheid van onzichtbare krachten schuilt, waarvan wij wel sommige „sporen" kunnen ontdekken, maar die in zichzelf ontoegankelijk zijn voor menselijk kennen. 6. Wis- en natuurkunde verkennen thans gebieden van de werkelijkheid, waarin zelfs de regels van de onwrik baar geachte logica niet meer opgaan en bij wijze van spreken 2x2 geen 4 meer is. 7. Wijsgerig gezien kan men stellen dat wij ons slechts bepaalde tijdelijke en voorlopige voorstellingen van de werkelijkheid kunnen maken en zelfs moet worden vastgesteld dat iedere werkelijkheid op zichzelf weer een voorstelling van een andere werkelijkheid is. 8. Het menselijk kenvermogen is niet in staat de „volle dige werkelijkheid" te omvatten; er blijven altijd grote onbekende gebieden en zelfs „anderssoortige" reali teiten. 9. De verworven kennis is zo onvolledig dat voorstellingen van het onbekende in principe altijd serieus genomen moeten worden en op hun eigenlijke bedoelingen beho ren worden onderzocht. T ichten wij heel beknopt een en ander van deze overwe- L gingen toe, dan zien wij bijv. dat in de klassieke natuur kunde (tot omstreeks 1900) de wereld nog als een feilloos uurwerk werd beschouwd, waarin willekeur en „toeval" geen plaats konden hebben. De gehele natuur gedroeg zich volgens deze opvattingen volgens strenge wetten als een mechanisme waarin beweging van het ene noodzakelijk moest volgen uit de impuls van het andere. Op de schaal van de grote stoffelijke lichamen gaat deze voorstelling ook op, maar zij geldt niet in de wereld van golven en straling, van licht en energie en die van de „bin nenzijde" van de stoffelijke wereld, atomen en nog veel spookachtiger „deeltjes". Daar was men gedwongen het denkbeeld van een alles omvattend en verklarend wereld beeld op te geven voor een natuurkunde die in de veel onzekerder termen van „waarschijnlijkheid, toeval, wille keur etc. moet spreken. Het beeld van een uurwerk moest wijken voor dat van de roulette, waarin niet voor speld kan worden „hoe het balletje rolt". Een verbijsterende ontdekking was o.a. dat de oude tegenstelling tussen Huygens en Newton (de een leerde lichtgolven en de ander lichtdeeltjes) helemaal geen tegen stelling was! Later werd vastgesteld dat een ononder broken lichtgolf even waar is als een onderbro ken reeks lichtdeeltjes! Op deze wijze werd een der fun damenteelste regels van de logica gebroken, nl. het prin cipe dat iets „hier is óf daar", dat iets „ja" óf „neen" is etc. Hoe betrekkelijk onze voorstellingen zijn leert ons de opbouw van de materie. Een voorwerp dat op het gewone vlak van ervaring en waarneming een vaste massa schijnt is op atomair .niveau een heelal van ontzaglijk snel bewe gende deeltjes op onderling zeer grote afstanden. Op sub atomair niveau kunnen we zelfs niet meer van „deeltjes" spreken. Daar kan men nog slechts denken in termen van krachten, golven en onstoffelijke „aanvangen" of potenties. De grote natuurkundige Heisenberg noemde atomen niet ten onrechte „schaduwen van getallen" en een andere geleerde sprak zelfs van „een gat in een gat". Zó verwaast onze stoffelijke wereld in onstoffelijke beginselen, die wij „energie" noemen, maar waarvan wij nog maar heel wei nig weten. Een volwassen menselijk lichdam zou, wanneer wij het op cellulair niveau zouden kunnen waarnemen, een onover- zienlijk en onbegrijpelijk complex van 65.000 miljard cellen zijn, die bovendien voor een groot deel afsterven en weer worden aangemaakt. Zouden wij nog dieper afdalen in de lichaamsdelen van de mens, dan zouden wij helemaal geen deeltjes meer zien, maar één groot veld van onstoffelijke krachten of een „knoop" van energieën in het ene, univer sele weefsel van energetische straling. Hier kan niets meer worden gevangen in ons voorstellingsvermogen en moeten wij van ieder wereldbeeld eenvoudig afzien! TJit een en ander blijkt wel dat wij bijzonder voorzichtig moeten zijn met onze wereldbeelden, waar de weten schap vooraan gaat in de erkenning van hun betrekkelijk heid en onvolledigheid. Wij moeten veel meer openheid krijgen voor voorstellingen die ons vreemd zijn en die fan tastisch aandoen. De Engelse experimentele fysicus Wil kinson heeft eens gezegd dat gezond verstand alleen te ma ken heeft met de dagelijkse ervaring". Hij wilde er in het spoor van Bacon o.m. op wijzen dat het „gezond verstand wel toereikend is in het dagelijks leven, maar dat men, om door te dringen in het onbekende en vreemde, op een ..an dere manier" moet gaan denken. Geldt dat ook de bijbelse voorstellingen? M H. VERWEIJ

De Havenloods | 1967 | | pagina 6