„We leven in een abstracte wereld. It's all Mondriaan FUTURA n Ronald Thursby wil hier exposeren Deels laf en deels blind opruiming GRUNDIG steeds meer gevraagd opruiming Vinyl li I opruiming DE HAVENLOODSDONDERDAG 20 JULI 1967 RONALD THURSBY houdt van abstract. „We leven in een abstracte wereld. Mondriaan bij voorbeeld, ik zie in uw gebouwen, in de straten en wegen dat Mon driaan nog leeft. It is all Mon driaan." Thursby, een 50-jarige Engelse schilder brengt samen met. zijn vrouw Morwenna een bezoek van vier weken aan ons land Ze hebben een paar dagen in Kinder dijk gelogeerd en gaan daarna naar Rotterdam en Amsterdam. Ronald Thursby zoekt in de Maasstad tevens naar een mogelijkheid om een gedeelte van zijn werk te expo seren. Alles exposeren is niet meer mogelijk, want de meeste van zijn schilderijen hangen in diverse musea over de hele wereld. Thursby schildert zowel abstract als naturalistisch. Hij laat een to to zien van een tekening. Een naak te vrouw. „Deed ik vijftien minuten over" zegt hij alsof dat de gewoon ste zaak van de wereld is. „Abstrac te schilderijen nemen veel meer tud in beslag". Fantastisch van kleur, fel en vol leven zijn de schilderijen die hij in Italië maakte. Bij voor keur in de middag, als de zon hoog aan de hemel stond, trok hij erop uit om de warme kleuren van de Italiaanse dorpen op het doek vast te leggen. Thursby is geen onbekende in de schilderswereld. Hij heeft geëxpo seerd in Parijs, New York, Zurich en ook de Royal Academy in Lon den. Natuurlijk hangt zijn werk in het museum van Nottingham maar ook verzamelaars in Australië, Duitsland, Ghana, Italië en Amerika bezitten zijn schilderijen. „Hij werkt de hele dag", zegt Morwenna Thursby. „Geen minuut zit hij stil. Bovendien is hij nog lec tor voor de kunst aan de Academie in Nottingham". Op de vraag of ze zelf ook schil dert volgt het lachende antwoord: „One painter is enough in any fami ly. Nee, schilderen doet Morwenna niet, wél vergezelt ze haar man op zijn reizen door het vasteland. Italië genoot negen jaar achter elkaar de voorkeur, daarnaast kwamen België. Frankrijk en Griekenland. Holland doen ze voor het eerst aan, en deze kennismaking bevalt hun uitermate goed. De dorpen in de Alblasser- en Krimpenerwaard hebben een charmé die geen enkel Engels dorp heeft. „Vooral na de grote stad is het heer lijk hier", verzucht Morwenna. 'Thursby heeft bijna zijn hele le ven geschilderd. Hij is geboren in de buurt van Lincoln, begon een stu die om oog-specialist te worden, maar gaf deze carrière op om student te worden aan de Byam Shaw School of Art in Londen Zijn leermeester werd professor Ernest Jackson. Hij studeerde aan nog enkele andere academies en voltooide zijn studie in Parijs, nog steeds het Mekka voor alle schilders. Maatstaven veranderen Zijn werk wordt vrij goed ver kocht. „De maatstaven die de men sen aanleggen, de waarden verande ren. Kijk maar naar Pipasso en jul lie Mondriaan. In het begin werd niets van hun werk verkocht. En nu. Picasso schildert ook snel en nog veel, hoewel hij al in de 80 Is". Voortaan knapt U zelf die kleine karweitjes op... zonder vakken nis of dure materialen... met Vinyl wandbekleding in een wip ...èn goedkoop. Vinyl wandbekleding, net meest ideale afwasbare matriaal, Vinyl plastic op papierbasis, voor het bekleden van deuren, wan den, kasten enz. In handige rollen van 70 cm, In lichte kleuren, per meter voor nog géén 80 cent. VAKANTIETIJD- AANBIEDING de Grundig Bandrecorder TK 120 2 sporen met bandtelwerk van 3B0. KOST NU geheel compleet met accessoires en band I GRATIS tot september met extra band I van 17.75 Betalen in 5 keer kost niets meer IN ONZE ETALAGES ZIET U NOG MEER LEUKE AANBIEDINGEN Grondig specialist Meent 129 Rotterdam tel. 136105 gfti:uin»][M I Ronald. Thursby neemt de Kinder- dijkse molens „onder handen." wondering voor deze twee groten spreekt uit de woorden van Thursby. „Ik zie de hele week schilderijen", zegt hij. „En net zoals iemand die veel schrijft, meteen weet of een be paald verhaal goed is, weet ik met één oogopslag of een schilderij goed is". „Ik heb niets van mezelf in mijn huis hangen. De schilderijen die ik morgen maak moeten een kans heb ben". In de zomer van 1963 verscheen Ronald Thursby op de Amerikaanse televisie in het programma „Holiday in Europe". Hij liet toen zijn manier van werken zien, terwijl hij aan het schilderen was op de Via Appia in Rome. In oktober 1965 werd van zijn schil derijen van Zuid-Italië een tentoon stelling gehouden in de Galleria d'Arte Moderne in Bari. Dat was de laatste tentoonstelling, uitgezon derd wat exposities op het Engelse platteland, Ronalds en Morwenna Thursby „doen" nu Holland, maar niet op de manier van de doorsnee-toerist Want wie heeft ooit in de koele Rotterdamse gebouwen het werk van Mondriaan teruggevonden. 't Toppunt van zaligheid voor ieder kind is toch een bak met water, waarmee het naar harte lust kan spelen, knoeien en plassen. En een opblaasbaar plastic kinderbad is wel 't einde en doordat U.zo'n badje makkelijk mee kunt nemen, opblaast en vult, is 't ideaal voor thuis op terras of balkon en met vacantle bij tent of zomerhuisje. Stevige kinderbadjes, middel lijn 90 cm, de wand uit drie ringen bestaande, die apart op te blazen zijn, een genot voor de peuters, koopt U voor nog géén vier gulden. ALARM Zaterdag brachten Ronald en Morwenna Thursby een bezoek aan Museum Boymans-Van Beu- ningen. Het werd een bezoek dat hen nog lang in herinnering zal blijven. Thursby was verrukt van schilderijen die daar hingen. He lemaal gefascineerd door een van de moderne kunstwerken, raakte hij heel voorzichtig het doek aan. De uitwerking was verbluffend: alle alarmschellen in het gebouw begonnen te rinkelen en bewakers kwamen aangesneld om de „schilderijendief" in de kraag te grijpen. Thursby was onthutst, maar kon iedereen van zijn goede trouw overtuigen. De Kamer van Koophandel en Fa- brieken voor de Beneden-Maas ver zoekt belanghebbenden in het district bij hen bestaande verlangens of be zwaren tegen de lopende' dienstrege ling van de Nederlandse Spoorwegen vóór 31 juli op te geven aan het se cretariaat, postbus 17 te Vlaardingen. Het is de bedoeling de binnengekomen reacties voor zover daartoe aan leiding bestaat voor te leggen aan de Spoorwegraad in verband met de behandeling van de volgende dienstre- geling. Men kan niet zeggen dat Schiedam moeite doet om zich op de meest voordeleige wijze te presenteren. Bij voorbeeld hier aan hSt Spinhuispad, waar nu sinds jaar en dag de achter zijden van de woningen langs de St. Anna Zusterstraat een niet bepaald fraai uiterlijk hebben en om (vereder) sloop smeken. Maar ja, aan de ande re kant een oude stad afbreken en een nieuwe bouwen is geen karweitje n één dag. wand*»»* kladfng ?0 cm Vrijdag en zaterdag verkopen wij beneden In de speelgoed afdeling zo'n handig kinderbadje, met gedecoreerde bodem, com pleet met afvoerstop In fleurige kleuren, Vrijdag en zaterdag verkopen wij op onze eerste verdieping deze Vinyl wandbekleding (met kleine foutjes) 70 cm breed, door elkaar, per meter Duur van de Opruiming 13 juli tot 3 augustus. Géfei tal. of c Duur van de Opruiming 13 juli tot 3 tugustus. tel. of schrift. 1 Handige,opklapbarefauteils, gemaakt van solide bulsconstruc tie met houten armleggers en frisse streeplopers, licht In ge wicht, gemakkelijk te hanteren en weg te bergen. Niet alleen zomers in de tuin of op 't terras, maar ook mee naar Camping en strand... ter wijl U ze 's winters makkelijk bij de hand hebt voor extra T.V. bezoek. De zitting van fris gekleurde loper, verend opgehangen, twee modellen vouwfauteuils, nu als speciaie.aanbieding. de geboorte van nun zoon Prins Willem Alexander; b. de Koningin dank zegt voor de gelukwensen, die zij uit de gemeente tg.v. haar ver jaardag mocht ontvangen. Eveneens werd Wat men tegenwoordig aanduidt met de naam Brandersbuurt is de laatste tijd erg over de tong gegaan, en men heeft er in de gemeenteraad een spraakwaterval voor openge draaid. Het sieraad van dit buurtje is en blijft het zakkendragershuisje, dat dateert uit 1725. De met veel goede voornemens bezielde jeugd van Schie dam zal trachten nan dit oude huur- gebied een aanvaardbaar bestaan kan prolongeren. Zij heeft hiervoor althans van de autoriteiten een proef tijd van een jaar toebedeeld gekregen. Op de tekening ziet men het zakken dragershuisje genomen vanaf „Ach ter de Teerstoof". Hier ontstond door geleidelijke afbraak een pleintje het geen het uitzicht op dit gildehuis ver gemakkelijkte. Vrijdag en zaterdag' verkopen wij In onze Campingafdeling van deze twee modellen comfortable vouwfauteuils, voor prijzen, die de aanschaf van meerdere stuks mogelijk maken. Duur van de Opruiming 13 juli tot 3 tugustus. Céên te/, of tehrifu best. houten armleggers Op een warme zomeravond van achter een koel glas bier kijken naar het televisiejournaal is waarschijnlijk niet de meest geschikte situatie om bepaalde gebeurtenissen goed door te laten dringen. Niettemin wer den we maandagavond toch wel ge schokt door de beelden van het op roer in de Amerikaanse stad New ark.. Wc zagen volkomen desolate winkelstraten, geplunderd en ge brandschat. We zagen complete straatgevechten, soldaten, die schie tend dekking zochten achter auto's en brandmelders en we hoorden machi negeweersalvo's van verschillende zijden. Als men hier nu nog bijtelt de burgerkrijg in Nigeria, het zoveelste bloedbad in Kongo, de oorlog in Viet nam en het smeulende kruitvat van het Midden-Oosten,' dan krijgt men toch een onthutsende indruk van een zich toespitsende chaos. Automatisch rijst dan de kwellende vraag: wat doen we daar nou tegen? Met die „we" denken we in de allereerste plaats aan de Verenigde Staten als het machtigste land ter wereld dat in bijna al die brandhaarden is be trokken, uiteraard in die van New ark in het bijzonder. We zien dan met de gezaghebbende commentator James Reston van de New York Times voor welk dilemma president Johnson zich geplaatst acht. Wat is een grotere dreiging voor Amerika: de oorlog in Vietnam of de negeropstanden in eigen steden en de woelingen in de jonge (op dit ogenblik bovengenoemde) staten? Reston stelt dat Johnsons manier om met dit dïlemma/te leven is het bestaan ervan te ontkennen. De pre sident zegt dat hij de begroting van de Amerikaanse steden niet heeft besnoeid om de oorlog in Vietnam te kunnen financieren. Hoewel letterlijk genomen juist, is het voor ons toch een stuk boerenbedrogMet zijn bud get'voor de steden had Johnson nooit de kans de beoogde doeleinden in de strijd tegen de armoede te bereiken. Het resultaat van zijn compromissen- zoekerij is dat hij op beide fronten, die van Vietnam en de armoede, muurvast loopt. De Amerikaanse re gering wil overigens de binnenlandse uitgaven verminderen, het congres heeft de ontwikkelingshulp danig ver laagd en de president zendt steeds meer troepen naar het bodemloze vat Vietnam Hier gekomen zitten we en nu denken we niet meer alleen aan de Amerikanen, maar ook aan ons zelf nog steeds voor de vraag: maar wat is dan het belangrijkste pro bleem? De Oost-West-tegenstelling of die van Noord-Zuid, anders ge zegd: de kloof tussen de rijke en arme landen (voor Amerika ook nog die tussen zijn rijke blanke en arme zwarte burgers). Een jaar geleden hebben 400 deel nemers aan een conferentie te Ge neve hierop een antwoord geformu leerd. De helft van hen kwam uit Afrika, Azië en Zuid-Amerika, alleen al hierdoor was de conferentie uniek, want dit was nog nimmer gebeurd. Zij hadden als thema: „Christenen in de technische en sociale revoluties van deze tijd". Alle deelnemers wa ren deskundigen op het terrein van de sociale en geesteswetenschappen. Wat zij zeiden is voor iedereen van belang. Zij stelden dat de Europese en Amerikaanse samenleving nog te veel wordt beheerst door de Oost-West-pro- b lematiek, de tegenstelling tussen communisme en democratie. Deze te genstelling verliest echter aan beteke nis, omdat beide maatschappijnor men sterk aan het veranderen zijn. West geeft een toenemende centrali satie te zien, zo goed als in Oost de decentralisatie voortschrijdt. Er is een beweging zichtbaar naar een ge meenschappelijk (of althans elkaar benaderend) patroon in het econo misch denken. Dit zo zijnde, zei men in Genève, is het uitermate onvruchtbaar het ver schil tussen beide maatschappij-typen nog steeds op te blazen. Zeker nu er zo dringend ruimte moet worden ge maakt voor een goed zicht op de geweldige 'problemen in de verhou ding tussen rijke en arme landen. De honderden miljoenen van 77 arme landen en de eeuwenlang gediscrimi neerde negers van het schatrijke Amerika staan met de rug tegen de muur van hun bestaan. Zij weten thans bijna allen, dat honger, ziekte en analfabetisme geen onontkoombaar noodlot zijn, maar een onduldbare onrechtvaardigheid. De beroering onder de Amerikaan se negers en onder de bevolking van de ontwikkelingslanden is ongetwij feld de grootste dreiging voor de vre de in de wereld. Wie daar nog niet van overtuigd is, heeft nog nooit goed zijn krant gelezen of met open ogen naar de televisie gekeken. Wij zijn met de congresgangers in Genè ve van mening, dat de wereld schreeuwt om een internationale visie en het verlaten van het geborneerde nationalisme dat in Europa al zoveel ellende bracht en dat thans zijn mon sterlijke kop opsteekt in de jonge naties. De oorlog in Vietnam voedt de ver ouderde gedachte dat de strijd tegen het communisme het belangrijkste is. Maar in de jungle daar wordt een schimmenstrijd geleverd, vergeleken bij de enorme gisting van geweldda digheid die zich alom aanmeldt in het gebreklijdende^deel van de wereld. Nog steeds zijn wij deels te laf, deels verblind om onze medeverant woordelijkheid hiervoor op ons te ne men. Wij zuilen een brok eigen ze kerheid in de waagschaal moeten gooien. De één procent van ons natio naal budget voor ontwikkelingshulp, die er nog steeds niet afkan, had ja ren geleden al gerealiseerd moeten zijn. Wanneer ontwaken wij uit onze noodlottige, zelfgenoegzame droom? A.H. Auto en brommer gestolen Donderdagavond kwam op de hoek Alexanderstraat met Pluvierstraat een VW van L. H. uit Krimpen aan de Lek in botsing met de Nieuwerkerkse bakker J. K. die op een bromfiets eveneens links door de bocht kwam. De bromfietser werd naar het zieken huis gebracht waar zijn verwondingen echter nogal mee bleken te vallen. De bromfiets zelf werd zwaar bescha-

De Havenloods | 1967 | | pagina 11