1 M -3? Werf Gusto gaat grootste zuiger ter wereld bouwen M v. m Waterweg ondieper door zoutgevaar We hadden ook nog heel even een trolleybus opruiming ^'r opruiming DE HAVENLOODS DONDERDAG 20 JULI 1967 S'dam f Het echte sinaasappelsap, waarvoor u in het restaurant gaarne ±1.50 per glas betaalt,... koopt U bij Uw winkelier voor 1.50 per FLES echtvol sap zonder suiker de I.H,C.-Holland, de combinatie van werven waarin ook de werf Gusto te Schiedam is opgenomen, is opdracht gegeven door de West minster Dredging Co., een dochteronderneming van de N.V. Bagger maat schappij Bos en Kalis te Papendrecht tot de bouw van de grootste sleep- zuiger ter wereld. Deze zal nl. 18.000 ton meten en 9000 kubieke meter specie in de hopper kunnen bergen. Deze zuiger wordt in Schiedam ge bouwd. Het wordt een superzuiger, geschikt voor zeewerk en in staat zand en specie t zuigen tot een diepte van 30 meter eventueel zelfs tot 40 meter. hopper geperst. Daar wordt het mengsel, de „specie" afgeremd om zo rustig mogelijk in de hopper te ko men. Vanzelfsprekend zal door een rustig intreden de lading (water er vaste deeltjes) minder wervelen en het zal sneller kunnen bezinken. Het boven de lading staande water wordt door overstroompijpen, aan het vooreinde van de hopper, overboord geloosd. Verschillende overstroom pijpen, aan het vooreinde van de hop per, overboord geloosd Verschillende overstroomstanden kunnen vanaf de brug hydraulisch worden geopend. Het laadruim, die in baggertaal de „hopper" wordt genoemd, is aan de bovenzijde gesloten. Gewoonlijk is er bij een sleepzuiger een open hopper, zodat tijdens het baggeren de bagger- baas reeds op het gezicht een indruk kan krijgen van de samenstelling en hoeveelheid van de opgezogen specie. Voor een betere wendbaarheid van het schip wordt in het voorschip een boegstraalbuis gemonteerd. De dwars kracht in deze buis wordt niet gele verd door een daarin draaiende schroef, maar door een waterstraal, die geleverd wordt door de bagger- pompen. De CO 573 zal worden voortgestuwd door twee dieselmotoren van 8400 pk die ieder een verstelbare schroef aan drijven. Elektrische stroom voor de baggerpompmotoren wordt geleverd door twee gelijkstroomgeneratoren, die direct worden aangedreven door de hoofddiesels. Bovendien wordt door de tandwiel- reduktiekast van iedere hoofdmotor een gelijkstroomgenerator aangedre ven die dient voor de voeding van de elektromotoren der zuigbuislieren. Het boordnet waardoor de verlich ting, de keukenmachines enz., gevoed worden, ontvangt zijn kracht van drie draaistroömgeneratoren, die ieder worden aangedreven door een 600 pk dieselmotor. In totaal zal op dit schip een vermogen van .ongeveer 20.000 pk worden geïnstalleerd. Deze nieuwe sleephopperzuiger krijgt een lengte van 143 meter. Op het dek komt een landingsveldje voor een helicopter, ten behoeve van de bevoorrading. Met dergelijke superzuigers zal het mogelijk zijn een werk als het gra ven van een vaargeul in de Noordzee te realiseren- De specie die men van de bodem der zee heeft gezogen en in de hopper opgeborgen, moet wor den afgevoerd. Aan de onderkant van het zuigschip bevinden zich daartoe stortkleppen. Deze heeft men, als de laadruim te vol is, slechts te openen om het zand te laten vallen. Men kan de specie dus buiten de vaargeul brengen. Evenwel zal het ook mogelijk zijn de specie naar de Maasvlakte te brengen om daar het zand in stortput- ten te deponeren- van waaruit het ver der wordt getransporteerd. Wanneer de hopper gevuld is met. een mengsel met een soortelijk ge wicht van ongeveer 1,80 dan is ruim 16000 ton geladen. Men bedenke hierbij dat dit een hoeveelheid zand Is waar mee 1600 tientons zandauto's geladen kunnen worden! Bumper aan bumper gezet zouden zij een rij van twaalf km lengte vormen. De twee zuigbuizen, ieder met een diameter van 1,20 meter, kunnen tot 30 meter onder de lage lastlijn bag geren. Ze zijn ieder ongeveer 37 me ter lang, de hoogte van een flatge bouw van 10 verdiepingen. Installatie In de pompkamer worden twee I.H.C.-zandpompen geplaatst, ieder met een opbrengst van ruim 20.000 kubieke meter mengsel per uur. Ze zullen ieder worden aangedreven door twee 1400 pk elektromotoren. De waaiers van deze pompen krijgen een diameter van circa 2,8 meter. Vanaf de zandpompen wordt het bagger- mengsel naar het achtereinde van de Tienduizenden van die leuke kleurige ritselgordijnen ver kochten wij in dit seizoen. En met die warme dagen... deu ren open en muggen buiten... hebben ze hun doelmatigheid wel bewezen. Maar nu is het opruiming... de juiste gelegenheid om de laatste duizend stuks te verkopen voor een ongekend lage prijs... voor nog géén drie gulden. Verblijven Dat het verzütingsgevaar een rea liteit is wij schreven er herhaal delijk over blijkt nu wel duidelijk uit de door de minister van Verkeer en Waterstaat aangekondigde maatre gel, dat de Nieuwe Waterweg ondie per zal worden gemaakt van de Bot lek af tot aan de monding in zee toe. Dit is nodig om te voorkomen dat het zoute water nog verder op dringt. In ons blad van 3 juni 1965 werd er reeds op gewezen, dat als de zout- grens voorbij Krimpen aan den IJs- sel zou komen te liggen, de hoog heemraadschappen Schieland, Delf land en Rijnland geen zoet water Grote beugel-make up tasjes en zeer ruime gevoerde toi« lettassen,twee van die arti kelen die U eigenlijk nooit, maar in het reisseizoen zeker niet kunt missen. Een speciale aanbieding van deze leuke tassen, echt handige toiletsets, bestaande uit een grote tas met rits en een beugel make-up tas (beugel U cm), verkopen wij voor nog gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze handige toiletsets, bestaande uit twee tassen, een met rits en een met beugel, samen Duur van de Opruiming 13 Juli tot 3 augustus. Geen tel. of schrift, best. meer uit de Hollandsche IJssel zou den kunnen betrekken. Uiteraard zou dit de genadeslag zijn voor de tuin bouw. maar ook het leefmilieu voor de mens in dit gebied zou ernstig worden bedreigd. De geul die thans wordt gegraven om het mammoet-tankers mogelijk te maken de nieuwe havens op de Maasvlakte binnen te lopen, blijkt wel degelijk dit grote gevaar in zich te sluiten. Door de Waterweg ondie per te maken hoopt men dit gevaar te kunnen bezweren, aldus minister Bakker in de Kamercommissie voor Verkeer en Waterstaat. Men is van plan zand te storten in de bedding, zo nodig afgedekt met grind. Het ma ken van drempels blijkt niet afdoen de te zijn. Volgens de minister zal de aan leg van de containerhaven bij Maas sluis nauwelijks invloed hebben op het zoutgehalte in de rivieren. Dit zou wél het geval zijn als er ten oos ten van Rotterdam nieuwe havens zouden worden aangelegd. Gemeente peilt interesse voor ringverwarming Nadat het gemeentebestuur van Schiedam enige tijd geleden bij een aantal huurders van gemeentewonin gen, meest in het oostelijk gedeelte van de stad, de belangstelling heeft gepeild vóór toepassing van zgn. ring verwarming, hebben thans ook de beide woningbouwverenigingen St. Jozef en Eendracht bij, hun huurders daarnaar een onderzoek ingesteld. De mogelijkheid tot toepassing van genoemde verwarming is verkregen door het aardgas. In de kamer kan een „moederka chel" worden geplaatst, waarbij door middel van diverse leidingen de ver warming van het hele huis mogelijk is. In het algemeen blijken er nogal bezwaren te zijn tegen het breekwerk dat daarmee gepaard gaat. De ani mo voor de ringverwarming bleek bij hét gemeentelijk onderzoek rede lijk te zijn. Vanwege het ministerie is medegedeeld, dat eventueel finan ciële steun kan worden verleend om oudere woningen op deze wijze te mo derniseren. Wilton bouwt dekhuizen voor boorplatform Aan de werven van Wilton Feijen- oord te Schiedam is door Rimrock Tidelands Inc. opdracht gegeven voor het bouwen van drie stalen transpor tabele dekhuizen, die geplaatst zullen worden op een platform in de Noord zee. Twee dekhuizen zullen bestaan uit twee verdiepingen en een derde uit drie verdiepingen. Het laatste wordt tevens voorzien van een heli- kopterdek en een complete accommo datie voor 58 man in de i>eide bo venverdiepingen. In de benedenverdie ping van het accommodatie-dekhuis en in de beide machine-dekhuizen zul len onderdelen worden geïnstalleerd van de „Rig 14", die bij de werven zijn opgeslagen. De bemanning van 60 koppen zal wbrden gehuisvest in gerieflijke ver blijven. Normaliter wordt in drie ploe gen gewerkt, waarbij de kapitein de 'HWTK, het toezichthoudend personeel en de marconist niet zijn ihbegrepen. De gehele bemanning is in moder ne één- en tweepersoons hutten op het achterschip gehuisvest. Ten behoeve van een zo rustig mogelijk inrichting zal, in overleg met T.N.O., geluids isolatie worden aangebracht- Voor een goed woonklimaat wordt een air conditionings-installatie geïnstalleerd met individuele temperatuurregeling in alle leefruimten. Op het achterschip zal de bovenzij de van het dekhuis dienst kunnen doen als helicopterdek, zodat een snelle verbinding tussen wal en schip moge lijk zal zijn, zonder dat de werkzaam heden behoeven te worden onderbro ken. Afgezien van de normale recreatie mogelijkheden in de dagverblijven, wordt op deze sleepzuiger ook een hobbykamer ingericht. 200 x 80 cm Teder jaar opnieuw blijkt bad Groenoord de vakantieplaats bi] uitnemendheud te'zijn voor de Schie- damse schooljeugd, maar ook vele ouderen brengen er hun vrije uren en dagen door. In gezinsverband trekt men naar de plaats waar niet alleen verkoeling is te vinden, maar waar men zich ook best weet te amuseren, is het niet in het water, dan is het wel op de speelweiden. In het algemeen is de drukte in het bad tot dusver groter dan in voorgaande jaren, doodat door de verwarming van het water het sei zoen eerder kon beginnen Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze duizend ritselgordijnen 200 x 80 cm voor Duur van de Opruiming 13 juli tot 3 eugustus. Céin tel. of schrift, best. De heer D. L. M. Sonne veld uit Maasland slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma Proclomatisering B.I.N. 1401-595. Deze examens worden dit jaar voor het eerst in ons land afgenomen en staan in verband met Computer-werkzaamheden. De Anjeractie 1967 heeft in Maas land het mooie bedrag van f'382,72 opgeleverd. TA, U ziet het goed; een trolley bus van de R.E.T. en de aanleg van de bovenleiding voor deze bus door de Maastunnel. Wat krijgen we nou zult u zeggen. ,,Er heb ben in Rotterdam toch nooit trol leybussen gereden Nee, dat klopt. Beide foto's zijn gemaakt in 1944. De toenmalige, op zijn ma nier vooruitstrevende N.S.B.-di- decteur van .de R.E.T. wilde zo dolgraag een trolleybuslijn door de tunnel. Dus werden een paar van die wagens gemaakt en dus werden bovenleidingen in de tun nel aangebracht. Jammer voor de directeur voornoemd, maar de bussen hebben nooit gereden. Toen het ervan ging komen was de oorlog afgelopen en het eerste wat de nieuwe directeur deed, was ,,die rommel" eruit gooien. Overigens maken beide foto's deel uit van drie nieuwe series die het R.E.T.-mannenkoor uitgeeft ten bate van het 50-jarig bestaan van *dit koor. De foto's kosten twee gulden per serie van tien stuks. Het zijn ditmaal de autobussen die de R.E.T. had en heeft rijden. De vorige drie series waren tram foto's. Hiervan is nog een zeer be perkt aantal verkrijgbaar. De fotoseries worden verkocht op de centrale post van de R.E.T. aan het Kruisplein en door de heer F. J. van Zonneveld, Beeningerstraat 46 c, Overschie, tel. 156066. De foto's kunnen ook per giro worden besteld. De kosten bedragen dan f 6,75 voor drie series. Het giro nummer is 105167 t.n.v. Bestuur R.E.T. Mannenkoor, Beeninger straat 46 c. Wij kochten een restant partij school pakketten voorde leer lingen van de huishoudscholen, die met keurige spulletjes willep beginnen aan het nieuwe schooljaar. Alles In één, een stevig blankge- lakt houten kistje, dat in iedere schooltas past, met een complete en handige inhoud, bestaande uit; 1 warmgesmede schaar (kin liter geslepen worden), 1 rolcenti- meter, 1 klos rijggaren,1 vinger hoed, 1 brief naaiden, 1 brief roestvrije spelden, 1 stukje krijt. En dit practische pakket, met een totale_ waarde van 6.50, koopt U voor nog géén vier gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze blankgelakte houten naaikistjes, met complete en onmisbare inhoud, Duur vin de Opruiming 13 juli tot 3 lugustus. Céin tel. of schrift. bett. APOTHEKERSDIENST De dienst vangt aan vrijdagavond om 6 uur. Dienst apotheek Gouka, Groenelaan 127, tel. 268035. Op het bedrijf van de autoslope rij Clements aan de Schiekade was men bezig onderdelen van auto's los te branden. Door een vonk raakte een auto in brand en eveneens een partij autobanden. Met vier lage- drukstralen heeft de brandweer het vuur geblust. O Op het kruispunt Lange Haven Korte Dam verleende de 38-jarige ambtenaar J. H. M. H. met de door hem bestuurde auto geen voorrang aan de 16-jarige bromfietsberijdster L. N. M. de M. Zij viel en kreeg een lichte hersenschudding. Door de GGD werd zij naar de Dr. Nolet- stischting vervoerd.

De Havenloods | 1967 | | pagina 9