nofassi jongste bediende In Richard Flink verliest Rotterdam markante figuur HULPMONTEURS Hongaarse volksdansgroep briljant en artistiek Prachtig orgelrecital van Marie-Claire Alain In memoriam Richard Flink LEERLING- ANALYSTEN (TES) onmiddellijk achter het nieuwe via- dukt ligt een bedrijf waar groei in zit... 1 Tite> ...Pieterman! PITTIG MEISJE SERVICE MONTEUR BOqMAN PORTIER BIJRIJDER/ MAGAZIJNHULP dit is hèt moment om over te schake len DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JULI 1967 S'dairt 12 "ZIEKENHUIS n het Sint-Claira Ziekenhuis BOUMAN'S MEUBELFABRIEKEN N.V. IJSSELMONDSELAAN 169 RÓTTERDAM-17 vragen voor direkte indiensttreding voor de hoofdadministratie een liefst met typediploma. Sollicitaties dagelijks aan de fabriek va 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon '010 - 33.44.31 HANDELSONDERNEMING SAQN CAROP/HOLLAND Groothandel in Automateriaal en gereed schappen, Rotterdamsedyk 235, Schiedam Tel. 26.60.85 vraagt voor spoedige indienst treding van 16 lentes voor lichte administratieve werkzaamheden op het hoofdkantoor aan de Schiedamsevest. (balie) Type-ervaring is vereist. Sollicitaties schriftelijk of mondeling, na telefonische afspraak, aan bovenstaand adres Sollicitaties RAVERO/CAROP-HOLLAND, Postbus 921, WARMTETECHNiSCHBUREAU N.V.Wh LW.SCHILPERQORT Gevraagd voor zo spoedig mogelijk iJfTf RHAM fiAA vraagt voor de afdeling Centrale ver warming Rijbewijs B-E noodzakelijk. Voor spoedige indiensttreding vragen wij: a. onbesproken gedrag; b. goede omgangsvormen; c. leeftijd 30—50 jaar; d. geldig E.H.B.O.-diploma. Tot aanbeveling strekt: :cennis van brandbestrijding. Geboden wordt: een werkweek van 45 uur; goede salariëring; goede sociale voorzieningen. Inlichtingen tijdens kantooruren en vrijdag van 7—9 uur bi; Eerste Schiedamse Bewakingsdienst KORTE SINGELSTRAAT 16B SCHIEDAM Behalve een goed salaris bieden wij alle kans om vooruit te komen. Mondelinge of schriftelijke sollicitaties te richten HOOGENBOEZENI N V. i? echter Rottekade 17. tel. 244805. Rotterdam. W« bicden: een hoog loon, volledige oplei ding tot monteur, cursusgeldvergoeding en gratis werkkleding. Gaarne zijn wij bereid u of uw ouders vrijdagavond tussen 1921 uur of zaterdag morgen tussen 1013 uur alle gewenste inlichtingen te verstrekken. Sollicitaties: Hóflaan 79, Rotterdam-16. Tel. (010) 14 00 07—14 02 07—14 08 53 of 's avonds (01850)—42 52 6. zelfstandig meisje plm. 30 jaar. Voor dag en nacht. Goed kunnende koken en van goede getuigen voorzien. Iedere avond en weekend vrij. Sollicitaties te richten aan mevr. Van Mastrigt, Donizettilaan 20 - Rotterdam - Hillegersberg. Tel. 010—229321. en méé te groeien! In elk bedrijf doet zich soms de unieke ge legenheid voor dat een aantal mensen van buiten kan worden aangetrokken die dan mee kunnen groeien met de onderneming. Glasindustrie Pieterman N.Y. verkeert thans in zo'n stadium. Het aantal produkten neemt zo snel toe, dat zich nieuwe lijnen beginnen af te tekenen in de organisatie van het bedrijf. Nieuwe mogelijkheden zijn er legio! Hebt U op het ogenblik een goede job? Dat pleit voor U en wij zouden daarom graag met U in kontakt komen om eens vertrouwelijk van gedachten te wisselen. Bent U kommercieel, technisch of administratief? Hebt U U.T.S., H.T.S., U.L.O., Handelsavondschool of H.B.S.? Op het ogenblik denken we aan mensen voor verkoop, personeelszaken, bedrijfsbureau, administratie, bedrijfsleiding. Voor jongeren die in militaire dienst zijn geweest en echt groei- mogelijkbeid in zich hebben, liggen bij ons prachtkansen, maar U moet ze zien en benutten. Omdat we het allemaal druk hebben, is het beter dat U ons eerst even een brief schrijft voor U op bezoek komt. Schrijft U eens, misschien zet U daarmee een v, stappen in Uw leven! i de belangrijkste FSHlIETKIliySIRBii glasindustrie pieterman n.v. L£jM ril. 8 B.IIibIMIi Nieuwpoortweg 12 Schiedam n, i FEITEN In „De Havenloods" van 13 en 20 juli benut de heer Jan Hein de Groot een groot deel van een pagina om uiting te geven aan zijn ontsteltenis over de ontslagaanvrage van de heer P. Verbist. Het is uiteraard het goed recht van de heer De Groot om zijn nogal geëmotioneerd comfnentaar op deze ontslagaanvrage aan het Rotterdams lezende publiek voor te schotelen,, maar emoties kunnen een mens wel eens de baas worden. Dat is m.i. met de heer Jan Hein de Groot ook het geval geweest, toen 'hij op 20 juli o.m. schreef: „want er zullen weinig of geen jour nalisten in deze stad rondlopen', die niet volledig van de achtergronden van de zaak Verbist op de hoogte De heer De Groot is voor openheid dunkt mij, gezien zijn schrijftrant. Wel ik nodig hem uit, de hiervoor uit zijn artikel van 20 juli 1.1. aan gehaalde passage nu eens met fei ten te staven. Doet hij dat, wat voor mij nog een heel grote vraag is, dan kon het wel eens zijn, dat zal blijken, dat de heer Jan Hein de Groot, minder goed geïnformeerd is, dan hij ons wil doen geloven. Ik heb er niet het minste bezwaar tegen dat de heer Verbist als een man van formaat wordt afgeschilderd, maar ik weet ook dat er meer dan één reden is, waarom deze ontslag aanvrage werd overeengekomen. Het is niet eerlijk, de zaak Verbist voor te Stellen op een manier zoals de heer Jan Hein de Groot doet en de lezers te doen geloven of het al lemaal niet. zó erg is geweest. Als hij dan zoveelweet, zal hij nu zijn bewering waar moeten maken en zich niet achter een vragenstellend raadslid mogen verschuilen. J. DE JONG BOEKENLOODS De schilderkunst van het Westen. „Men moet zich altijd verontschul digen om over de schilderkunst te praten", met deze woorden gaf de Franse dichter Paul Valéry treffend 't gevoel weer dat iedereen bevangt die van de schilderkunst houdt, graag iets erover onder woorden zou willen brengen, maar weet dat dit eigenlijk niet kan. En dikwijls ook niet hoeft. Met iets van dit gevoel zijn wij op dit ogenblik behept en wij vermoeden dat de medewerkers aan de serie „De schilderkunst van h.et Westen" hierin delen. Dit heeft tot gevolg gehad dat er bij de uitgever J. M. Meulenhoff te Amsterdam een reeks van 12 in linnen gebonden boekjes verscheen, die elk liefst 176 reprodukties bevat ten en slechts 30 a 60 pagina's tekst. Wij willen dus direct al constateren, dat de aaneengesloten keten van de 2112 reprodukties van kunstwer ken van veel moois doen genieten en tevens mogelijk maken de artistieke ontwikkelingen te volgen. Wat wil men eigenlijk nog meer? De serie, die in de meeste landen van West- Europa en de Verenigde Staten uit kwam, kan overigens bogen op zeer deskundige medewerkers, die bondig maar toch helder de ontwikkelingslij nen aangeven. De twaalf boekjes behandelen ach tereenvolgens de Griekse, Etruskische en Romeinse, Vroeg'Christelijke, Mid deleeuwse, en Byzantijnse, Romaanse schilderkunst, Romaanse en Go tische miniaturen, Gothische schilder kunst, die van de Renaissance, 17e, 18e, 19e en 20e eeuw. De laatste zes delen bevatten ook een biografielijst je betreffende de opgenomen kunste naars. Het is een fascinerende reis, van de Kretenzische kruiken van 4000 jaar geleden tot de Cobra-groep van heden. De meer dan 2000 reprodukties, vele in kleur, geven zoveel te zien dat ie der de reis op eigen manier beleeft en langs de fraaie Attische amforen, de ontwajJénde vroegchristelijke mo zaïeken. de devote gotische schilde ringen, de in volle pracht losbarsten de schilderkunst van de 17e eeuwse meesters en de boeiende ontwikkeling na de crisis van normen en waarden rond 1900. Men moet het zelf zien. Meulenhoffs kunstgeschiedenis maakt het mogelijk. De prijs van f 85 voor dit verzorgde dozijn boeken is laag te noemen. Tolle vide. Richard Martinus Willem Flink over leed maandagochtend na een ern stige ziekte, waarvan hij, zoals algemeen werd gedacht, herstellen de was. Richard Flink, sinds 1962 artistiek directeur van het Nieuw Rotterdams Toneel, is 64 jaar ge worden. Het Rotterdams toneelle ven verliest in hem een van zijn markantste figuren. Altijd heeft hij zich nauw verbonden gevoeld aan de stad- Ook toen hij in de directie van het Arnhemse Theater de func tie van artistiek directeur vervulde, bleef hij in Rotterdam wonen. In 1924 begon Richard Flink aan zijn toneelcarrière. Hij debuteerde toen bij Fabricius in het Haagse Odeon. Daarna was hij verbonden aan het Rotterdamsch Tooneel, Ver- eenigd Tooneel, KVHNT, Saalborn, De Jonge Spelers, Nieuw Schouw toneel en opnieuw het Rotterdamsch Tooneel. Velen zullen zich nog herinneren hoe hij in 1952 met Kees Brusse de Rot terdamse Comedie oprichtte. Een experiment echter, waarvoor Rot terdam nog niet rijp was. In 1954 verbond hij zich met Rob de Vries bij Theater. De directie van Theater, bestaande uit Anty Wes terling, Marius Kip, Richard Flink en Rob de Vries bleek een sterk team. dat Theater tot een van de vooraanstaande gezelschappen van- het land maakte. Uit zijn Arnhemse tijd zullen ons rollen bijblijven als de dokter in „De leugenaar" van Goldoni, in welk stuk hij met zijn zoon Coen stond. Een van de indrukwekkendste rollen, die hij voor een zo, breed publiek als het televisiepubliek speelde was de handelsreiziger Willy Loman in Miller's „De dood van een handels reiziger". Ook in dit stuk stond Coen naast hem. Bij Theater speelde hij verder de ti telrollen in „Herodes" van Abel Herzberg en „Arturo Ui" van Brecht. Hij heeft een grote affini teit gehad met Brecht en diens idee enwereld. Het frappantst kwam dat tot uiting in zijn „Brechtiaanse" re- gie van Faust, dat in oktober 1964 in Rotterdam in première ging. Met de „top van Theater" meegeko men naar Rotterdam werd hij hier duidelijker dan ooit het artistieke geweten van het gezelschap. In de ze laatste periode van zijn leven heeft Richard Flink zich als een be langrijk regisseur laten gelden. „Kimbelijn" van Shakespeare (voor het eerst in Nederland gespeeld), „Rouw past Electra" van O'Neill, „Faust" van Goethe, „Lpther" van Osborne, „Don Carlos" van Schiller, „Antigone" van Sofo- cles en tenslotte, wat nu blijkt de kroon op zijn werk te zijn gewor den „Hamlet" van Shakespeare. Voorstellingen, die in hoge mate het artistieke gezicht van het Nieuw Rotterdams Toneel hebben bepaald. In Rotterdam heeft hij ook zijn laat ste grote rol gespeeld: Pacras Duif in Heijermans' „Schakels". Weinigen hebben als Richard Flink zoveel jong talent „ontdekt" voor het Nederlandse toneel- Lia Dorana wees hij aan voor de hoofdrol in „Kimbelijn", Ida Bons kreeg in „Faust" de rol van Gretchen, An- net Nieuwenhuyzen speelde de hoofdrol in Antigone en Eric Schnei der bewees zijn groot talent als Hamlet. Richard Flink zal in hen nog lang voortleven. Dat wij hem persoon lijk niet meer zullen zien spelen en werken betekent een onherstelbaar verlies. Piet van der Meulen, die vele malen zijn regie-assistent is geweest, heb ben wij gevraagd hem in een per soonlijk woord te gedenken. JAN HEIN DE GROOT Richard Flink, zoals hij geportretteerd werd door de schilder Rien Bout. TWEKA BADKLEDING Grote Markt 3 Telefoon 26 87 70 Het is in Maasland gebruikelijk, dat de gemeentesecretaris tevens ambteaar van de burgerlijke stand is. In verband hiermede stellen B. en W. voor de nieuwe gemeentese cretaris, de heer J- van den Brink, te benoemen to ambenaar van det burgerlijke stand. TVe reputatie aan rijk koloriet in haar spel tot uitdrukking te kunnen brengen heeft Marie-Claire Alain ook ditmaal weer bevestigd in haar orgel recital, dat zij maandagavond in de St. Laurenskerk heeft gegeven. Be gonnen werd met de „Trio-Sonate" no 5 in C, Bach's technisch moeilijkste orgelsonate van de zes, die hij naar de vorm en stijl van het Italiaanse vioolconcert, voor orgel, heeft ge schreven. Het werd een knappe weergave zonder de minste onregelmatigheid. De drie daarop volgende koralen van Bach: „Erbarm dich meln, o Herre Gott", „Liebster Jeiu, wir sind hier" en „Wir glauben all' sa «inen Gutt" klonken meditatief, zonder de diepe ernst van Bach's muziek benaderd te hebben. Een hoogtepunt van orgelspelkunst werd evenwel de vertolking van „Le Livre d'Orgue" van Pierre de Mage, een 8-delige suite, waarin Ma- rie-Claire Alain al haar groot regi- streertalent wist aan te wenden. Het werden stuk voor stuk juweeltjes van klankweergave. Het orgelrecital werd besloten met een even overtuigende als boeiende vertolking van César Franck's Choral no 1 in E". Het publiek in de goed oezette St. Laurenskerk luisterde met grote be langstelling, die zich na het concert uitte in een spontaan applaus. JJe Hongaarse volksdansgroep „Facklya" gaf in het Openlucht theater „Dijkzigt" een voorstelling. Deze groep, die in 1959 met steun van het Hongaarse ministerie voor Cultuur werd opgericht, heeft in tal van inheemse volksdansen en -zangen en czardassen uit Kapuya, Szék, Satmar, Batschka, Bikar e.a. landsgebieden getoond dat het ritme, de beweging en de muziek haar in het bloed zit. Alle dansen werden in authentieke kostuums uitgevoerd, wat temidden van het groen en de diffuse belich ting een prachtig en fleurig toneel beeld schiep. Er waren groeps- en parendansen, die alle in het klank reliëf van een Zigeunermuziekkapel, bestaande uit primas (solist), 2e viool, klarinet, bas, cymbalo en accordeon, werden gedanst. De mannen zijn sterke dansers, de vrouwen sierlijk er, licht van beweging. Van het uitgebreide programma noemen we de karakteristieke Stok- kendans van twee herders; de uitbun dige knapendans uit Biharj de gees tige Molenaarsdans op Tirolermuzlek; de door de meisjes in een volkomen balans uitgevoerde Flessendans en de dans uit Batschka. die door tien danseresjes en vijf dansers zo bril jant en artistiek werden uitgevoerd. De dansen werd afgewisseld met solistisch optreden van de Zigeuner kapel, waarin vooral de cymbalist Johann Hambalik uitmuntte door vir tuoos spel, zowel in het ensemble als in zijn solistisch optreden met een medley van Hongaarse volksmelodie- en. De primas, een technisch uitste kend onderlegd violist, deed zijn werk wat academisch en miste in houding en spel het flair van de Zigeunerpri mas. Bijzónder attractief klonk de czardas, waarin de primas niet de violist, maar de furulya-bespeler was, De furulya is een blaasinstrument, dat in klank grote gelijkenis vertoont met onze sopraan-blokfluit. Ildoko Akonsz en Paul Schaiber waren de zangsolisten, die de wee moed en vurigheid van de Hongaar se volksmelodie treffend wisten te verklanken. Zij werden hierin door cymbaalspel van Hambalik op voor treffelijke wijze bijgestaan. Er was een grote belangstelling voor deze volksdansgroep. I. E. Richard Flink was in de oorlogsja ren mijn adviseur en leraar. Door hem kwam ik aan het toneel. Toen ik In het centrum van oud-Den Haag zat ondergedoken, zette hij zijn les sen voort op m'n onderduikadres. El ke week stommelde hij een keer het laddertje op, dat naar m'n zolder leid de. Bij het Residentie-toneel zag ik hem na de oorlog 2 jaar aan het werk. Hij regisseerde er en speelde in Hamlet Cf beste koning Claudius die ik ooit zag. Vanaf september 1947 liepen onze wegen uiteen. Pas in 1954 ont moetten wij elkaar weer. Hij werd geëngageerd bij de toneelgroep „The ater", waar het belangrijkste deel van zijn carrière begon. Hij was toen 51 jaar. Iemand noemde hem eens de hove nier onder de regisseurs. Hij leidde het groeiproces tot aan de voorstel ling, zonder uiterlijk vertoon en be scheiden. De rollen die hij speelde zijn te veel om op te noemen. Drie ervan vergeet ik nooit. De vader in De Leugenaar, van Goldoni een rol vól fijne humor, zyn interpretatie van Arturo Ui, de sluwe misdadiger en leider van een gangsterbende in Chicago. Ui en zijn kornuiten uit de onderwereld, verte genwoordigden voor Brecht, Hitier en zijn medemisdadigers. Hij speelde een angstaanjagende, belachelijke en levensgevaarlijke griezel. Als derde de kleine winkelier UI in Het bezoek van de oude dame, van Dürrenmatt. In deze bijtende satire speelde hij een man die door een jeugdzonde geliqui deerd moet worden. Als een opge jaagd dier ging hij de dood in. Richard Flink was een waarachtig kunstenaar. Hij heeft nooit gewerkt aan zijn image en zocht de publiciteit niet. Als hij werkte was hij gelukkig en wist vaak van geen ophouden, tot ergernis van de medespelenden. Zijn repetities begonnen met een praatje maar als hij éénmaal aan het werk was en het ene sigaartje met het an dere aanstak ging hij soms 5 tot 6 uren aan één stuk door. Bij zijn re gies heb ik hem jarenlang geassis teerd en mocht hem éénmaal zelf re gisseren. Hij was geweldig om mee te werken. Op een wonderlijke wijze voelde hij zich thuis in Rotterdam. 8 jaren wer ken in Arnhem en nooit Rotterdam willen verlaten. De laatste jaren hielp hij mee aan het kweken van nieuw publiek en bezocht scholen en club huizen om met jonge mensen te pra ten over zijn kunst in de hoop dat zij door dit kontakt de weg naar het the ater zouden vinden. Vaak hebben wij gepraat over het leven én al datgene wat het onbegrij pelijk maakt. Hij interesseerde zich zeer voor de wijsheid uit het Oosten en wist hoe betrekkelijk alles was. Hij was voorbereid op de dood. Nu is hij niet meer bij ons. Zijn le ven als kunstenaar sloot hij af met een gedurfde visie op Shakespeare's Hamlet, waarmee gezelschap en spe lers veel eer behaalden. Een prach tig sluitstuk van een belangrijke car rière. Hij is nu over de grens die ieder mens eens moet passeren in: Het onontdekte land, uit welks do mein geen reiziger ooit keert. Piet v.d. Meulen.

De Havenloods | 1967 | | pagina 12