Hoogheemraadschappen nu op de laatste barricade nonopole VERZILTING UITERST URGENT PROBLEEM Aan beeldenexposiüe is fotowedstrijd verbonden Steeds te laat KUNSTGEBITTEN Beter slagwerk gaf D.H.S. revanche op Neptunus BE HAVENLOODS weekblad voor schiedam 16e jaargang no. 39 donderdag 27 juli 1967 Deze editie wordt luis aan buis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Hnis-aan-Huisblad Pen WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR -fr UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" ^/IJ MOGEN ONS GELUKKIG PRIJZEN, dat we twee natte jaren achter de rug hebben. Die beide, jaren kunnen ons nu misschien helpen de gevolgen van deze tot dusverre uitermate droge zomer te doorstaan. Dat is de mening van iedereen, die iets met de water huishouding te maken heeft. Voor de rest kan men nog niets zeggen. Wel wordt nu al verwezen naar het beruchte jaar 1959, toen de droge zomer maakte, dat het water in de polders in zo sterke mate verziltte, dat men in sommige polders zelfs helemaal geen water meer kon binnenlaten. 'Wethouder De Graaff ontvangt bloemen bij de opening van de expositie DE wethouder voor onderwijs en cultuurzaken te Schiedam, mevr. G. D. de Graaff heeft in het Juliana- park een expositie geopend van beel den, die daar tot 20 augustus wordt gehouden. De directeur van het stede lijk museum, de heer J. Paalman op wiens initiatief de expositie is inge richt, was van mening dat de park bezoeker op deze wijze wordt gecon fronteerd met het werk van jonge Ne derlandse beeldhouwers, terwijl hier door ook het bezoek aan dit, door de Schiedamse burgerij enigszins verge ten park, wordt gestimuleerd. De be doeling is deze expositie tot een jaar lijks terugkerende gebeurtenis te ma ken. Gelijktijdig met de expositie is PMAN JUWELIER REPARATIES U kunt er op INSTITUUT DENTILIA BRENG BIJ ONS UW FOTOWERK kleur en zwart-wit ALTIJD OVERMORGEN KLAAR! VAN HEiJST LIESVELD 145 VLAARDINGEN i» het Stedelijk Museum een tentoon stelling ingericht van kleinplastiek, tekeningen en dergelijke van de deel nemende beeldhouwers. In samenwerking met de Schiedam se Gemeenschap, die voor één en an der subsidie verleende, wordt een fo towedstrijd gehouden waarvan de deelneming open staat voor ama teurs. Van 9-17 sept. zal in het mu seum een tentoonstelling worden in gericht van ingezonden foto's met be trekking tot de beeldententoonstelling. Een klein groepje genodigden heeft de opening van de expositie in het Ju- lianapark bijgewoond. Na een wel komstwoord door de heer Paalman die dank bracht voor de medewerking met name van de gemeentelijke plant soenendienst constateerde mevr. De Graaff dat hier een dankbaar gebruik is gemaakt van groen en planten in een gelukkige combinatie met kunst. ,,In het algemeen geven bloemen en planten altijd hetzelfde beeld hetgeen niet kan worden gezegd van de pres taties van de deelnemende beeldhou wers. Zij roepen geen herinneringen op aan vroegere beeldhouwers, doch werken mee om een nieuwe cultuur te vormen. Beelden en natuur zijn hier bijeen gebracht en hoewel zij op zichzelf heel verschillend zijn, vormen die beide toch één geheel. De plant groeit en het beeld wordt gevormd door de materie. Of men het werk bewondert of niet, men zal daarvoor begrip dienen te hebben", aldus de wethouder. Zij sprak de wens uit, dat deze expositie een brug zal vormen tussen het park en het museum. De expositie omvat werken van o.a. Kor Bekker, Ger van Elk, Berend Bodenkamp, Hesselius, Gust Romijn, Hans Koetsier, Cornelius Rogge. Er is gebruik gemaakt van brons, ijzer, hout en polyester. Merkwaardig is hetgeen met laatstgenoemd materiaal kan worden bereikt. Ger van Elk geeft hiervan met „plestiek plastie ken" voorbeelden. Zowel op de gazons als in de vij vers kan men deze vinden. Doch er zijn ook eikenhouten sculptures, zoals van Nico Betjens. Opvallend zijn de dobbers in de vijvers, een ontwerp van de inventieve beeldhouwer Jan van Munster. Interessant is ook het geen in het Museum is tentoongesteld. Men krijgt daar een indruk van de wijze waarop een kunstenaar voor zijn ontwerp tewerk gaat. Als geheel, een interessante expositie, waarbij het al leen jammer is, dat er geen flood lights zijn, zodat er ook in het avond uur van zou kunnen worden genoten. Kunstwerken Bij een tweede ronde langs de kunstwerken in het Julianapark zag ik op het grasveld een fraaie ijzeren kruiwagen met hark en schoffel, waar van het gladde hout een weldaad voor het oog was. Ernaast stond een man met een baskenpetje op een sigaret te rollen. Ik vroeg hem of dit werk van hèm was. Het antwoord was: „Jawel, ik ben de tuinman". P. M. A. Nolet Havendijk 123 Bij de overweg aan de Nieuwe Damlaan staken drie zwanen de spoorlijn over op het moment dat een trein van Schiedam naar Hoek van Holland naderde. De drie zwanen werden gedood. Zo ver is het nu nog niet. Het wa ter, dat door Rijnland bij Gouda wordt binnengelaten, ook ten behoeve van de hoogheemraadschappen Schie- land en Delfland, is nu nog goed bruikbaar. Wel is het zo, dat in som mige hoekjes verzilting optreedt door kwel, omdat men daar niet vol doende kan doorspoelen. De toe stand is echter nog niet ernstig, maar men wacht met een beredeneerd pes simisme op de verdere ontwikkelin gen. Het jaar 1959, waarvan vooral de nazomer bijzonder droog is geweest, betekende in de eerste plaats voor de tuinbouw een rampjaar, dat was tevens het laatste jaar, waarin Delf land en Schieland water konden in laten bij de Rotterdamse Parkslui zen. Dat water bleek echter zo ver- zilt te zijn, dat het onbruikbaar was. Men viel terug op Gouda, waar Rijn land water put uit de Hollandsche IJssel. De inlaatmogei ,ieid bij de Parksluizen werd echter nog niet he lemaal opgeheven. Men verkeerde toen nog in de ver onderstelling, dat het Deltaplan in de toekomst de zoutgrens zo ver zou te rugdringen, dat de Parksluizen weer bruikbaar zoijdpn zijn. Twee jaar geledenheeft de "toenmalige mi nister van Verkeer en Waterstaat aan die hoop de bodem ingeslagen. De zoutgrens was al zo ver opgedron gen, dat het Deltaplan geen enkel ef fect meer zou hebben in dat opzicht. Acht jaar geleden viel men dus te rug op de laatste inlaatmogelijkheid bij Gouda. Altijd hebben de Neder landse waterhuishoudkundigen ge steld, dat de zoutgrens nimmer voor bij de stormvloedkering bij Krimpen a. d. IJssel mocht komen. Een des kundige bij het hoogheemraadschap Delfland deelde ons mee, dat men dit jaar zou kunnen verwachten, dat de zoutgrens wel verder zou opdringen, wanneer verschillende ongunstige factoren zouden samenwerken. Als dat gebeurt, moet voor de noogheem- raadschappen Schieland, Delfland en Rijnland de noodklok worden geluid. TEGEN DE GRENS Als dat gebeurt. Nu nog is de af voer van de Rijn bij Lobith gunstig. Die afvoer daalt echter bijna elk jaar tegen september bijzonder snel. Dan kan het water van de Rijn door de lozing van de industrieën een ge halte van 300 mg chloor per liter be reiken. Dit gehalte wordt algemeen aangenomen als de zogenaamde „smaakgrens" en is funest voor de tuinbouw, die uiterst gevoelig is voor chloor. Reeds nu leunt het water, dat door het hoogheemraadschap Schie land wordt ingelaten bij het gemaal aan de Admiraliteitskade tegen het gehalte van 300 mg aan. In het rampjaar 1959 bleef de af voer van de Rijn ook in het najaar niet ongunstig. Toch drong in dat jaar de zoutgrens aanzienlijk op Wat de Rijn dit jaar zal doen, kan nie mand voorspellen. Evenmin kan men nu al voorzien hoe lang de droog te zal aanhouden. Wanneer echter de afvoer van de Rijn sterk zal dalen en de nazomer droog zal blijven, zul len de gevolgen niet zijn te overzien. De drie hoogheemraadschappen staan bij Gouda, waar Rijnland voor de gezamenlijke behoefte water in laat, op de laatste barricade. Als de Hollandsche IJssel verzilt, is ook die laatste mogelijkheid verdwenen. Dan kan men misschien nog bij Woer den uit de Oude Rijn water putten, maar die hoeveelheid is uitermate ge ring en zal nooit de behoefte kunnen dekken. De verzilting als gevolg van het kwelwater en de industriële verontreiniging zal dan vrij spel heb ben. Water halen uit het IJsselmeer kan ook niet goed, omdat dit water het IJ en het Amsterdam-Rijnkanaal moet passeren, hetgeen in verband met de toenemende verzilting van het Noordzeekanaal ook al niet mogelijk Dit lijkt allemaal op een sombere, nachtmerrie-achtige gedachtengang. Maar het is de realiteit. Al sinds ja ren schreeuwen de dijkgraven van de drie hoogheemraadschappen het van de daken, dat de toestand kritiek be gint te worden. Men moet aannemen, dat ook bij Rijkswaterstaat de ernst van de toestand bekend is. Toch gaat men door met het aanleggen van nieuwe havenbekkens en toch werd het plan gemaakt om de geul in de Noordzee ten behoeve van de grote tankers te maken. De protesten van de dijkgraven hebben inderdaad enige uitwerking gehad. Rijkswaterstaat ontwikkelt thans een plan om de Nieuwe Water- UIT HET SCHIEDAMSE POLITIERAPPORT De Schiedamse politie heeft twee jongelui gearresteerd in de leeftijd van 19-20 jaar, die in totaal ongeveer 15 inbraken hebben gepleegd. De laatste was in een fabriek, waar o.a. een vrijwel nieuwe auto ter waarde van f 20.000 werd gestolen. Personen die de auto herkenden, zagen kans de bestuurder daarvan klem te rijden, waarbij de daders werden herkend. Na hun arrestatie bekenden zij diver- t e inbraken, o.a. in de r.k. huishoud school, in een kapsalon aan de Park weg, in een kledingmagazijn, een po ging tot inbraak in een bezinestation aan de Rotterdamsedijk, een inbraak in een meubelmagazijn, in een Snack bar en drie inbraken in Rotterdam. De buit bestond uit geld en goederen. De 18-jarige M.B. uit Vlaardingen reed met een auto op de Hogenban- weg de struiken in. Het bleek, dat de jongeman onder invloed van sterke drank verkeerde, niet in het bezit was van een rijbewijs en de auto had gesto len. De 17-jarige R. E. de C. uit Vlaardingen die ook in de auto zat, werd eveneens gearresteerd. Doordat hij de stoeprand raakte, verloor de 21-jarige monteur J.J.P. op de Burg. Van Haarenlaan bij de Vlaardingerdijk de macht over het stuur van zijn auto. Hij reed door de berm van de weg, raakte een lan- weg ondieper te maken, waardoor het zoute zeewater, dat bij vloed over de bodem voortkruipt en vooral bij een lage afvoer van de Rijn vrij spel heeft, tegen te gaan. Er is in taarnpaal en sloeg' mqt de auto over het verleden echter nog geen enkele de k waarbij een boompje werd - ontworteld. De auto was zwaar be- maatregel geweest, die het voort schrijden van de zoutgrens heeft kun nen tegengaan. Integendeel: ondanks alle maatregelen, ondanks alle ver wachtingen, verslechterde de toe stand. PESSIMISTISCH Hoe staan de deskundigen tegen over de gevolgen van het plan om de Nieuwe Waterweg ondieper te ma ken? Een deskundige bij Delfland zei: „Niemand kan zeggen wat die gevolgen zullen zijn. Ook Rijkswater staat niet. Als het plan is uitgevoerd, kan men pas zien wat de uitwerking is. Wat dat betreft, zijn wij pessimis tisch, omdat het verleden ons in dit opzicht voldoende heeft geleerd. Mr. U. G. Schilthuis, dijkgraaf van het hoogheemraadschap Schieland, stelde: „Ik heb de indruk, dat door het ondieper worden van de Water weg het gevaar in de huidige toe stand iets minder zal worden. Maar wij zullen niet mogen rekenen op een verbetering. En in ieder geval is het zo. dat men niet mag beginnen aan de geul in de Noordzee, voordat de bodem van de Waterweg is verhoogd. Maar ik heb nog niets van de plannen gezien en ik zou niet weten wanneer ze worden uitgevoerd." En in die laatste opmerking zit eigenlijk de kern van de zaak. Elke maatregel om de verzilting tegen te gaan, kwam altijd te laat. Zij kwam altijd nadat het kwaad was geschied. Wanneer deze zomer droog blijft, wanneer de Rijn het straks af laat weten, kan de Hollandsche IJssel ver- zilten. Dit natuurlijk slechts in theo rie, maar het werkelijkheid worden van deze theorie staat voor de deur. Als dat gebeurt, zal er weer geen maatregel zijn, die deze voortschrij ding van de verzilting ongedaan maakt. Dan zal men misschien be reiken, dat de verzilting weer voor enige tijd tot stilstand wordt ge bracht. Tot er weer andere plannen worden uitgevoerd, die het zout weer de kans geven. Dan zullen er weer maatregelen worden bedacht. En al tijd zal het kwaad dan geschied zijn. schadigd. P. werd niet gewond. Van de 40-jarige fietsenmaker B. A.B. werd zijn in de Nieuwe Sluis straat geparkeerde auto gestolen. C. Keizer veertig jaar bij Wilton Vrijdag 28 juli is de heer C. Keizer, chef van de afdeling Publiciteit en Public Relations bij Wilton-Fijenoord N.V. in Schiedam veertig jaar aan het bedrijf verbonden. De heer Keizer die behalve door zijn journalistieke werk zaamheden ook op andere terreinen o.a. met betrekking tot het vereni gingsleven, bij het bedrijf bekendheid genietzal des middags van vier tot half zes receptie houden in de kanti ne van het hoofdkantoor. Na een uitermate spannend honk balduel is het DHS gelukt Nep tunus met een 2—1 nederlaag naar huis te sturen. Dat de winst pas in de negende slagbeurt werd binnenge haald, zegt voldoende over de span ning die daar in Kethel heeft ge heerst. De door de bond aangewezen scheidsrechters vonden het blijkbaar te warm en lieten verstek gaan. Van ieder team werd iemand belast met de leiding en zij deden dat prima. Een incident over vermeend hinderen van de Neptunus-vanger werd goed opgelost en de wedstrijd kon worden voortgezet zonder verdere ongeregeld heden- In de eerste innings, kwam DHS al op 10 te staan. Gommel had door een honkslag het eerste honk in be zit genomen. Een stootslag van Tromp bracht»hem op het tweede honk. Een twee-honkslag van Schip pers stelde Gommel in staat om over de thuisplaat te komen. Dat beteken de dus een voorsprong van 10. Goed veldspel van de Rotterdammers zorg de er echter voor, dat het bij die 10 voorsprong bleef. In de derde innings leek het er even op, dat de Rotterdammers zouden terugkomen. Zij kregen het tweede en derde honk, maar tot scoren kwamen zij niet. Tot aan de achtste slagbeurt bleef de stand ongewijzigd en de spanning op en rondom het veld werd voelbaar, vooral toen in die achtste slagbeurt Neptunus door veldfouten van DHS naast de Schiedammers kon komen. In de laatste slagbeurt greep DHS de winst. Bons kwam door een honk slag op het eerste honk. Door veld fouten kwam hij op het tweede en zag kans het derde te stelen. L. v.d. Hamer bracht hem daarna met een korte tik over Se thuisplaat. Dit tot vreugde van het groot aantal suppor ters. Schiedam was vol goede moed naar Haarlem getrokken voor de ontmoe ting met Terrasvogels. Thuis werd van deze tegenstander verloren met 11—0. Nu werd de nederlaag iets min der, namelijk 101- Reeds in de eerste innings moest Schiedam aan de tegenstanders twee punten afstaan en bracht het zelf niet verder dan een bezet tweede honk. In de tweede innings gingen beide ploegen voor 0 aan de kant, maar in de volgende slagbeurt sloeg Terrasvogels toe. Het liep uit tot 50 en Schiedam kon daar niets tegen over stellen. In de vierde innings kwam Schie dam aan het, naar later zou blijken enige tegenpunt. Na een twee honk slag van Vermeulen, zag Kolmeijer kans hem over de thuisplaat te hel pen. In diezelfde innings deed de thuisclub het beter en het kon dit, omdat bij Schiedam in het veld tal van fouten werden gemaakt. Dit en enkele honkslagen brachten de Haar lemmers op een voorsprong van 81. Schiedam kwam er niet meer aan te pas. Het was volkomen aangeslagen en het was dan ook niet zo vreemd, dat de thuisclub door gescoorde pun ten in de vijfde en negende innings de stand op kon voeren tot 101. Een zwartharige poedel die er op de Broersvest vandoor was gegaan, kwam in het water van de Nieuwe Haven terecht. Enkele politiemannen hebben de drenkeling met behulp van een dreg op het droge gebracht. Een 11-jarige knaap was in de Schie bij de Horvathbrug gaan zwem men en had zijn kleding op de kant achtergelaten. Van die gelegenheid heeft een dief gebruik gemaakt om een polshorloge te stelen. Verschillende deskundigen op het ge bied van de waterhuishouding mensen, die nauw betrokken zijn bij het wel en wee van de veeteelt, de land- en tuinbouw in de omge ving van het Waterweggebied, heb ben antwoord gegeven op onze vra gen over de droogte van de afgelo pen maanden en de gevolgen daar van voor de verzilting. Hun menin gen hebben hun neerslag gevonden in nevenstaand artikel. Uiteraard kan nog niemand zeggen wat er over enkele maanden gaat gebeuren. Wel wordt elke dag het zoutgehalte van het water, dat men inlaat, gemeten, maar die grens is aan grote schommelingen onderhe vig. Een nog vrij rooskleurige toe stand kan morgen omslaan in een ramp. Hoe dicht men bij de grens is gekomen, blijkt wel uit het feit, dat het water, dat Schieland inlaat bij het gemaal aan de Admirali teitskade, al verschillende malen een gehalte heeft gehad van 299 mg chloor per liter, terwijl 300 mg chloor als uiterst toelaatbaar wordt beschouwd. Dit betekent niet, dat een gehalte van 325 mg een ramp zou betekenen, evenmin als een ge halte van 290 mg onschuldig is. Men heeft echter een grens moe ten trekken tussen toelaatbaar en ontoelaatbaar. Reeds herhaalde malen hebben wij geschreven over de toenemende verzilting. Soms deden wij dit in verband met nieuwe Rotterdamse plannen, die, hoe belangrijk zij op zichzelf ook zijn, toch de verzilting in de hand werken. Steeds weer op nieuw verbaasde het ons, dat be paalde instanties de gevolgen baga telliseerden, ondanks het feit, dat andere deskundigen nauw be trokken bij de waterhuishouding waarschuwden voor een toekomst, waarin de Randstad herschapen, zou zijn in een dorre kale vlakte, waarin geen sprietje groen meer te vinden zou zijn. Triest is, dat de maatregelen om de verzilting te bestrijden, altijd ach ter de feiten aanlopen. Andere plannen, die de verzilting in de hand werken, worden altijd als be langrijker aangemerkt. Wanneer iemand pleit voor stringente maat regelen tegen de verzilting, wordt hem verweten, dat hij vecht voor eigen standje of vaak: en ook dat hij de grote, algemene belan gen niet laat prevaleren. Het woord leefbaarheid" klinkt dan als een vloek, die te pas en te onpas wordt gehanteerd. Het uitwerken van een theorie over wat er zou kunnen gaan gebeuren, wanneer bepaalde ongunstige fac toren gaan samenwerken, lijkt ir reëel. Datzelfde zou men ook heb ben kunnen stellen, wanneer ie mand voor 1 februari 1953 een theorie had opgesteld over de on gunstige factoren, die samen met een stormvloed een ramp voor Zuid west Nederland zouden kunnen be tekenen. Toch is die ramp geko men. En de geschiedenis van de verzilting heeft ons geleerd, dat de theorieën vaak zeer snel realiteit kunnen worden. Wanneer de' beide ongunstige factoren aanhoudende droogte en een la ge afvoer van de Rijn werkelijk gaan samenwerken,,is het leed niet te overzien. Dan kan men eigenlijk alleen nog maar één vraag stellen: bij wie ligt de uiteindelijke verant woordelijkheid voor het feit, dat die ramp niet voorkomen kon wor den? Het is een nare vraag, omdat het antwoord dan daarop niets meer kan goedmaken. Maar te vens is het een vraag waarvan het goed is om haar nu te stellen. J. D. Hoogstraat 2 •Schiedam.Tel.268808 Donderdag S, vrijdag 7 en 9.15, za terdag 2, 7 en 9.15, zondag 7 en 9.15 dinsdag 8 en woensdag 8 uur. „DUEL IN DIABLO" 18 jaar Zondag 2 en 4.15, woensdag 2 uur. „VLIEGENDE DUIVELS" YUL BRYNNER RICHARD WIDMARK SUZY PARKER Een ongewapende luchtmachtbriga de geheel gewijd aan het redder Panavision Eastmancolo. 14 jaar Zaterdagnacht 12.00 uur. „KASTEEL IN ZWEDEN" CURD JURGENS MONICA VITTI FRANcOISE HARD1 18 jaar

De Havenloods | 1967 | | pagina 1