lagtoclitenprogramma - DE HAVENLOODS Regeling tot opheffing van Poldervaart nu bijna rond opruiming opruiming GA MEE „Mysterie van de werkelijkheid" van Magritte in Boymans B.P.-raffinaderij verwerkt per jaar 5 miljoen ton olie BIJ DE JACOBSBRUG DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JULI 1967 7 S'«L iuWW v heren-a^ smaHe r ter\enka- ter woHen Heren-anWet. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze beide soorten zuiver wollen uni heren-anklets, in alle maten en MAt/I tientallen kleuren, per paar, M voor K Duuc vin de Opruiming 13 juli tot 3 augustus. GOn ttl. cf schrift. be»t. Een duster Is geen luxe meer voor die hulsmoeders, die steeds meer zelf moeten doen' In haar huls, door gebrek aan hulp. Neen, zo'n duster Is noodzake lijk en U kiest natuurlijk een Tricot Nylon duster, normale prijs 8.75 met afgepaspelde zak en kraag, practlsch 3/4 model, voor nog géén vijf gulden. Let op de juiste bandenspanning Vacantie- of langere ritten met volle bezetting en bagage vragen 10% méér bandenspanning dan normaal. De grootste speciaalzaak Vrijdag en zaterdag verkopen wij in onze Duster-en schorten- afdeling deze Nylon dusters, In meerdere frisse kleuren en in de maten /\F 38 t/m 48, #57 voor Dour van de Opruiming 13 juli tot 3 augustus. Het echte sinaasappelsap, waarvoor u in het restaurant gaarne ±1.50 per glas betaalt,... koopt U bij Uw winkelier voor 1.50 per FLES echtvol sap zonder suike RET verplaatst halten Omdat de reconstructie van het Stationsplein steeds verder om zich heen grijpt, was de RET gedwongen tijdelijk een aantal halten in de om geving van het Centraal Station te verplaatsen. De begin- en eindhalten van de lijnen A en 51, die nu op het Weena aan de zuidzijde van het Sta tionsplein gelegen zijn, werden ver plaatst naar de noordzijde van het Stationsplein, onmiddellijk voor het Centraal Station- Ter vervanging van de halte van lijn 38, richting Schiedam, die zich op dezelfde plaats bevindt, werd een nieuwe in dienst gesteld op het Wee na voor restaurant Engels. Lijn 50 vertrekt zowel in de richting Bree- plein als in de richting IJsselmonde van de westzijde van het Delftseplein. JJe opheffing van de Poldervaart is nu in feite rond. Dijkgraaf en hoogheemraden van Delfland hebben de verenigde vergadering van hoofdingelanden een ontwerp besluit voorgelegd tot het aangaan van een overeenkomst met de ge meente Schiedam inzake de ophef fing van de vaart. Al in '65 deelden dijkgraaf en hoogheemraden mee, dat de plannen tot opheffing van de Poldervaart rond waren. Er waren echter enkele punten waar op men moeilijk tot overeenstem ming kon komen. Aan de indertijd uitgesproken verwachting dat 'op korte termijn een ontwerpovereen komst kon worden voorgelegd, kon dan ook niet worden voldaan omdat het overleg met het Schie- damse gemeentebestuur veel tijd heeft gevergd. Het hoogheemraadschap DeHland wil nu met de gemeente Schiedam het volgende overeenkomen: 1 Delfland draagt in onbezwaarde eigendom aan Schiedam over de grond van de Poldervaart, voorzover deze gelegen is binnen het gebied van de gemeente, behoudens het gedeelte ter grootte van omstreeks 21lt ha na bij de Vijfsluizen, dat grenst aan an dere eigendommen van Defland. voor de prijs van f 1,10 per vierkante me- 2. Schiedam draagt in onbezwaarde eigendom aan Defland over een perceel land en water nabij de nieuwe spuisluis, groot omstreeks 4000 m2, ten behoeve van de bouw van een boezemgemaal met bijbeho rende dienstgebouwen. De prijs zal wordem bepaald door twee taxateurs, aangewezen door Schiedam en Delf land elk een. Desnodig kunnen deze taxateurs in gemeen overleg zich een derde taxateur toevoegen. 3. Schiedam draagt in onbezwaard eigendom alsmede in beheer en on derhoud aan Delfland over de in 1966 gebouwde zogenaamde nieuwe spui sluis voor de prijs van f 1,-. De even tueel nog van rijkswege in de bouw kosten van deze sluis te ontvangen subsidie komt aan Schiedam toe. Delfland belast zich met de invorde ring van dit subsidie, waartoe Schie dam desgevraagd de benodigde ge gevens zal verstrekken. 4. Schiedam draagt de peilregeling en de zorg voor de hoedanigheid van het water in de zo geheten „stadswa- teren" over aan Delfland, dat deze taak aanvaardt in het kader van het beheer van zijn boezem- Onder „stadswateren" worden verstaan de wateren tussen de sluis aan de Koop mansbeurs enerzijds en de buitensluis en de nieuwe spuisluis anderzijds. Delfland zal, telkens wanneer de doorvaart van een groot schip dooi de buitensluis en de stadswateren dit noodzakelijk maakt, de waterstand in de stadswateren gedurende enkele uren verhogen tot ten hoogste N.A.P. 5. Delfland verbindt zich de lozing op de Schie van een nieuw te bouwen poldergemaal met een capaciteit van maximaal 60 m3 minuut, dat zal die nen ter vervanging van de bestaande gemalen van de West-Abtspolder en de Hargpolder, te aanvaarden. 6. Schiedam verbindt zich maatrege len te nemen tot vermindering van Trek er op uit Zaterdag 29 juli MunsterlandWestfalen 12.50 pp- Vlak over de Nederlandse grens ligt het nog onbekende Munsterland. Het is de streek van de waterburchten, gelegen in een meer of omringd door grachten. Münster, een bezienswaardige stad met hier en daar een middeleeuws uiterlijk, het mooiste gotische stadhuis van Duitsland en de grootste Domkerk van Westfalen. Een onvergetelijke tocht met vele bezienswaardigheden en een prachtig natuurschoon. 0 Dinsdag 1 augustus Rond het Usselmeer 10.pp- Deze tocht laat bijzonder duidelijk het verschil in omvang zien tussen de voor malige Zuiderzee en het huidige IJsselmeer. Via Amsterdam en de typische vissersplaatsjes Monnikendam en Volendam gaan we naar o.a. Hoorn, schilder achtig gelegen aan het Usselmeer en een bezoek volkomen waard. Over de Afsluitdijk naar Friesland. Een bezoek aan het Dolfinarium met de dolfijnen, zal aan deze tocht een blijvende herinnering zijn. 0 Woensdag 2 augustus Giethoorn (Holl. Venetië) 10.— pp Deze tocht behoeft geen verdere omschrijving. Iedereen kent het romantische dorpje Giethoorn. Ook voor u is er bij deze dagtocht gelegenheid om per punter door de kanalen te dobberen, onder de pittoreske bruggetjes door te varen en te genieten van al het schoons, dat dit gedeelte van Nederland biedt, of eens zo'n heerlijke Giethoomse pannekoek te proberen. 0 Donderdag 3 augustus De Zeeuwse eilanden 9.50 p p- Een prachtige gelegenheid de 1222 m. lange brug en de Grevelingendam te zien. De wandelaars krijgen bij Haamstede gelegenheid een flinke wandeling te maken. 0 Vrijdag 4 augustus Alkmaar - Volendam - 't Gooi 8.50 p p Bij deze tocht kunt u getuige zijn van de kaasmarkt, met de in klederdracht gestoken kaasdragers. In Amsterdam zal voldoende gelegenheid zijn om een rondvaart te maken. 0 Zaterdag 5 augustus Monschau 12.50 pp- vtor een bijzondere prijs bieden wij u een uitzonderlijke reisDe Eifel, een eldorado bij uitstek vror de toerist, ligt slechts enige kilometers over oe Limburgse grens in Duitsland. Op een golvende hoogvlakte vormen bossen, heidevelden en kleurige landerijen een afwisselend patroon, terwijl kegel vormige bergtoppen en ronde mereni een typisch noot aan het landschap verlenen. Bii verschillende tochten is het mogelijk een koffietafel te bestellen voor f 4,50 p. p. Plaatsen en inlichtingen voor alle tochten bij: 0 „DE HAVENLOODS" Westblaak 25 Rotterdam Telefoon 13 2170. dagelijks (behalve zaterdag) van 9—17.30 uur. 0 Bijkantoor „DE HAVENLOODS" v. d. Driftstraat 4, Kaartverkoop ook zaterdags. Telefoon 34 43 49 - Vlaardingen dagelijks van 9—18 uur. 0 VW te Hoek van Holland Rietdijkstraat 130, telefoon 01747—2456. B.G.G. OOK TEL. INLICHTINGEN ONDER NO. 010—19.80 50. Spido-rondvaarten voor de helft v. d. prijs ABONNEMENTEN TE VERKRIJGEN BIJ DE HAVENLOODS. De reden voor dit entrepot is, dat grote tankers wel naar Rotterdam- Europoort kunnen komen maar niet naar andere raffinaderijen. In de ha ven bij de raffinaderij zijn namelijk twee ligplaatsen waar tankschepen met een laadvermogen van 100.000 ton kunnen meren en na de bouw van een extra meerboei en het uitbagge ren van de haven tot een diepte van 21'/s meter, zullen deze ligplaatsen ook geschikt zijn voor tankers van meer dan 200.000 ton. Trouwens, de gemak kelijke verbindingen over water en land met de belangrijke olieverbrui- kende gebieden van N.W. Eurooa en de nabijheid van diep water, vormen de redenen voor de vestiging van de raffinaderij in Europoort. Het bedrijf is sterk geautomati seerd. Er werken 120 mensen en het totale personeel voor de bediening be draagt 18 man per werkploeg. De ne gen verwerkingsinstallaties en het transport van de olie naar de tanks en naar de opslagplaats in het Botlek- gebied,* worden voor het grootste ge deelte op lange afstand en automa tisch bediend vanuit een centrale be dieningskamer. Tot nu toe is in deze raffinaderij 250 miljoen gulden gein- vesteerd, De bouw van het entrepot wordt geschat op 50 miljoen gulden. Volgens de B.P. is de luchtverontrei niging door speciale voorzieningen tot een minimum beperkt. Overigens wordt de olieaanvoer ook voor de B.P. bemoeilijkt door de slui ting van het Suezkanaal en de stop zetting van de leveranties uit het Mid den Oosten. Maar tot nu toe heeft men de olievoorraden kunnen handha ven en verder heeft de B.P. goede verwachtingen van Nigeria, dat mo gelijk een olierijk land is, hoewel dit land het Midden-Oosten als olieleve rancier toch niet zou kunnen gen. Van 5 augustus tot 24 september wordt in het Museum Boymans-van Beuningen een overzichtstentoonstel ling gehouden (de eerste in Europa, met uitzondering van België) van de Belgische 70-jarige surrealist Rene Magritte. De schilderijen van Magritte lok ken de argeloze bezoeker in een val. Wij kunnen nl. precies zien wat het schilderij voorstelt en dat stelt ons op ons gemak. Magritte schildert nauwkeurige afbeeldingen van zijn omgeving: de lucht, de boom, het huis, het interieur, zijn vrouw, de dagelijkse gebruiksvoorwerpen, zijn pijp. Laten we dan, op ons gemak ge steld, onze ogen, op zoek naar nog meer herkenbare zaken, over het schilderij dwalen dan stuiten wij plotseling op een incongruentie, de afgebeelde voorwerpen blijken een hoogst ongewone verhouding met el kaar te zijn aangegaan. Op dat moment kunnen wij ons niet meer oriënteren, voelen we ons door de voorstelling verraden: uit de dagelijkse wereld vallen wij in de we reld van de verwarring en van de vragen: wat is wat, hoe zit dit eigen lijk. „La trahison des images" heet het schilderij, waarop we een pijp zien geschilderd waaronder in school" handschrift geschreven staat: „Ceci n'est pas une pipe". De verhouding tussen de afbeelding en het afgebeel- Echtpaar Schlarman zestig jaar getrouwd Het echtpaar E. H. Schlarman- J. C. Derwort dat in de Koninginne- flat woont heeft de diamanten brui loft gevierd. De bruidegom is 82 jaar en de bruid die in Delft is geboren, telt 79 lentes. Loco-burgemeester mr. J. van Kinderen heeft namens het gemeentebesuur het echtpaar de ge lukwensen aangeboden en een fruit mand overhandigd. Het echtpaar dat vier zoons en vier dochters had, heeft 26 kleinkinderen. Een zoon is door een ongeluk om het leven gekomen. Aanvankelijk woonde het echtpaar in Delft en kwam in 1908 naar Schiedam, waar de heer Schlarman werkzaam was bij de Glasfabriek. Enkele jaren is hij ook glasblazer in een fabriek in het Bel gische Charleroi geweest en keerde in 1931 weer naar Schiedam terug en werkte daarna bij verschillende be drijven. de houdt Magritte vaak bezig. Het bij elkaar plaatsen van voorwerpen uit een verschillend milieu is een ty pische surrealistisch kenmerk, de da daïsten zijn ermee begonnen. „Mooi" schreef de surrealistische dichter Lautréamont: „als de toevallige ont moeting van een naaimachine en een parapluie op de operatietafel". Op de Lange Haven stak de 7-ja- xige C. v.d. Hoeven uit een steegje komend, plotseling de weg over. Hij werd hierbij aangereden door de 19- jarige motorrijder J. F. W. Het 'knaapje liep een zware hersenschud ding op en brak zijn neusbeen. Hij werd door de GGD naar de Dr. No- letstichting vervoerd. de vervuiling van de stadswateren en zal daartoe het thans op deze wate ren lozende gebied rioleren en de rio lering doen lozen op het buitenwater Schiedam zal ten aanzien van tijd en wijze van aanleg van deze riole ring overleg plegen met Delfland, dat in deze geen versneld tempo zal ei sen. In afwachting van het totstandko men van deze riolering verbindt Schiedam zich geen medewerking te verlenen aan de verwezenlijking van plannen en vestigingen, die zullen lei den tot nieuwe lozingen van afval stoffen op de stadswateren. Delfland verbindt zich, in afwach ting van de totstandkoming van een nieuwe riolering, de bestaande nood- uitlaten op de stadswateren, in hun huidige functie in het bestaande stel sel, te aanvaarden. Delfland zal ech ter bevoegd zijn wegens het gebruik De zwanen zwemmen nog in de Schiedamse Poldervaart, voor hoe lang? van deze nooduitlaten overeenkom stig de bestaande regelingen vergoe ding te vragen in de kosten, die hij maakt tot het zoveel mogelijk wegne men van de kwalijke gevolgen van de daaruit voortvloeiende waterveront reiniging. Nieuwe Sluis 7. Schiedam verbindt zich zo spoedig mogelijk een nieuwe buitensluis te bouwen en in bedrijf te stellen; deze sluis zal zodanig geconstrueerd en be heerd worden, dat waterpeilverschil- len naar beide zijden worden gekeerd en dat het water-en zout bezwaar op Delflands boezem zo gering mogelijk zullen zijn. NIEUWE VESTIGING IN EUROPOORT "VTINISTER LUNS heeft maandag- ■AI middag in Europoort de B.P.- raffinaderij (British Petroleum Raffi naderij Nederland N.V.) officieel in bedrijf gesteld. Deze raffinaderij, die in het uiterste westen van Europoort ligt en met de bouw waarvan in april 1965 werd begonnen, kan vijf miljoen ton olie per jaar verwerken. Het ligt in de bedoeling het complex, dat ruim 300 hectaren beslaat, in de nabije toe komst uit te breiden met een entre pot voor ruwe olie, die dan van hier per schip of pijpleiding naar Antwer pen, Dinslaken (Duitsland), Hamburg en misschien in de toekomst naar Göteborg kan worden getranspor teerd. Voor hen die veel moeten lópen en steen... en voor hen die geen puur nylon aan hun voeten kun nen velen is deze oprulmings- aanbieding bedoeld. Een aanbieding van een grote, fabriekspartij zuiver wollen herenanklets. Twee van de meest solide heren anklets, de bekende brede rib en de smalle rib, zuiver wollen uni heren-anklets met nylon in hiel en teen versterkt koopt U nu voor een ongekend lage oprui- Over de Poldervaart tussen de Kerklaan en de Joppelaan verwerkt de hoge Jacobus brug een vrij druk verkeer en over de nabij gelegen spoorbaan denderen met een grote frequentie de t Toch is hier nog veel landelijk schoon te genieten en ook de oo^rdenjen die men hier ziet zijn vaak heel interessant. Als voorbeeld hiervan toon ik U op mijn tekening de boerden] van de heer Olsthoorn. De tekening is slechts in zwart en wit, maar de schoonheid van deze boerderij, die uit 1803 stamt, is in werkelijkheid door zijn contrastrijke kleuren van muren en daken veel groter. OCTAVE CECONINCK

De Havenloods | 1967 | | pagina 7