"7J50 De stads-vleeslial werd als kerkgebouw gebruikt Dronkeman rijdt met auto 5 mensen van trottoir TREVIRA herencostuums opruiming Deze week in de bioscopen ÏXS3 jS&ï£jüs l Excelsior behaalt verdiende overwinning op H.C.C. II 't MEUBELHUIS Duur van de Opruiming 13 juli tot 3 augustus. tel. of schrift, best. 24 cm doorsnee 680 meter Milky-transparant 120 cm breed, JN de loop van de volgende maand kan het resultaat tegemoet wor den gezien van een enquête over de vraag, wat er moet gebeuren met de drie rooms-katholiek? kerkge bouwen en parochies in de oude binnenstad van Schiedam, die door de geleidelijke ontvolking van het centrum doch ook als gevolg van afnemend kerkbezoek in feite leeg staan. Dat wil zeggen, men neemt aan, dat met een enkel kerkgebouw kan worden volstaan doch de moei lijke vraag is welk van de drie gebouwen in de binnenstad in stand moet blijven, eventueel ge restaureerd of vervangen door een nieuw! Hoewel in veel mindere mate, hebben ook andere kerk genootschappen te maken met ver ouderde gebouwen. Met name de gereformeerde kerk ziet uit naar een ander gebouw dat in het cen trum moet verrijzen wanneer de kerk aan de Rotterdamsedijk zal verdwijnen. Het gemeentebestuur van Schie dam heeft zich met deze aan gelegenheid bemoeid en aan het overleg deelgenomen. Er is al eens geopperd, om het Passage Theater te verbouwen tot een soort oecu menisch kerkgebouw, welke ge dachte overigens nauwelijks serieus kan worden genomen! Er is op kerkelijk gebied ook in Schiedam in de loop der tijden wel een en ander te doen geweest. Opval lend hierbij is, dat in het midden van He vorige eeuw Schiedam onder de Hollandse steden een eigen plaats in nam wat betreft de verhouding van- de kerkelijke groeperingen. Jn 1865 maakten de katholieken ruim 42 pro cent van de bevolking uit. Na de Do leantie in 1896 wijzigde de Situatie zich voor wat betreft de protestantse samenstelling der bevolking, door dat ongeveer 300 nederduits hervorm den zich bij de dolerenden aansloten. Onder de kerkgebouwen van die tijd worden genoemd, naast de Grote of St. Janskerk. de kerk van de Waal se gemeente, waarin thans het Stede lijk Museum is gevestigd. Het leden tal van de Waalse gemeente was ech ter zo gering, dat zij per 1 januari 1830 werd opgeheven, waarna het ge bouw door de hervormden in gebruik werd genomen o.a. voor het houden van zgn. diakonie-diensten. Vervolgens stond het tot 1892 ten dienste van de Lutherse gemeente. Deze kwam er op zondagmiddagen bijeen. De katholieken bezaten toen twee kerkgebouwen, de St. Janskerk aan de Lange Haven, gebouwd in 1824 en bediend door de paters Dominica nen en de in 1859 in gebruik genomen St. Janskerk aan de Nieuwe Haven. In 1878 werd de derde R.K. kerk aan de Singel gebouwd. Op de Dam had den de Oud-Katholieken hun kerk ge bouwd. De joodse gemeente had in 1859 in Achter de Teerstoof een syna goge gesticht. Vleeshalkerk Een bijzondere plaats in het Schie- damse kerkelijk leven nam de voor malige stads-vleeshal achter het stad huis bij de Bote^straat in. Dit ge- Nu is het juiste ogenblik aan gebroken voor het kopen van golfplastic. Golfplastic voor balcons, schuur dakbedekking en fiets afdak koopt U nu voor de halve prijs.. Een grote partij transparant golfplastic van de mooiste en mees^ solide kwaliteiten, vorst bestendig in twee verschillende breedten koopt U door elkaar voor één prijs voor nog géén vier gulden per meter. golf plastic transparant cm breed 8S0 meter groen-transparant 120 em breed -7*5- Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze hele partij golfplastic 90 en 120 cm breed, door elkaar voor één prijs, Permete\oor^7<y Duur yen de Opruiming 13 juli tot 3 augustus. C(in tel. of schrift, best. bouw werd van 1853 tot 1859 als nood kerk door de Rooms-Katholieken ge bruikt en daarna door de christelijk afgescheidenen voor hun diensten be nut, nadat deze eerst gebruik hadden gemaakt van een zaal in het Prove niershuis. In 1865 adviseerde de burgemeester om de Vleeshal te verkopen, doch daar voelden de vroede vaderen niet voor. Het gebouw werd tegen f 200 per jaar verhuurd. In 1870 moest het gebouw worden ontruimd, doch die termijn werd met een jaar verlengd, waarna de afgescheidenen op 18 febr. 1872 hun nieuwe kerk aan de Plantage in gebruik namën, welk gebouw nu en kele jaren geleden is verwisseld voor de Goede Havenkerk. Bijzonder prettig was de verstand houding tussen de rooms-katholieken en protestanten in Schiedam niet al tijd, aldus een conclusie van dr. H. Schmitz. Hij wijst er in een beschou wing op, dat de hervormden het meest aanzienlijke deel van de stedelijke be volking vormden. Weliswaar beheer sten de katholieken het zakenleven, zodat zij in de Kamer van Koophan del de meerderheid vormden, en wa ren er van de twaalf Schiedammers, die in 1848 op de lijst van verkiesba ren voor de Eerste Kamer stonden, zeven katholiek, maar daar stond te genover dat de katholieken buiten de kring der zakenlieden weinig beteken den. De in de Schiedamse Jaarboek jes opgesomde artsen, notarissen, ad vocaten en kantonrechters waren vrij wel allen hervormd; de burgemees ters. die Schiedam in het hier behan delde tijdvak gehad heeft, waren het zonder uitzondering. De commandant van de schutterij was hervormd, evenals de 'rector van de Latijnse school, de gemeentesecretaris, de di recteur der brievenposterij en de agent van de Handel-Maatschappij. Kortom, in de zo moeilijk af te bake nen kring der „notabelen" overwoog het hervormde element. Hetzelfde is het geval met de vele verenigingen en „administratieën", die in het Jaarboekje vermeld staan. Wanneer men afziet van kerkelijke of aan een kerk verwante organisaties en instellingen als Dorcas of Vincen- tiusvereniging, kerkeraad of Bijbelge nootschap, dan valt het op, dat men van een werkelijke deelneming der katholieken in het bestuur slechts spreken kan bij de „Vereeniging tot het verschaffen van goede Woningen" en bij de sociëteiten „De Vriend schap" en „Aurora". Dit alles maakt het begrijpelijk, dat op de kiezerslijs ten voor de Gemeenteraad de meer derheid uit hervormden bestond. Veel moeilijker is het om de gods dienstige overtuiging van deze groep te bepalen. Uiteraard waren zij her vormd, waarschijnlijk waren de „be tere standen" enigszins vrijzinnig. Dat althans valt uit de schaarse ge gevens op te maken. Over het kerk bezoek te Schiedam zijn veel klachten geuit, maar daarbij dient men te be denken, dat het aanhangers van de moderne theologie waren die zo spra ken. De grote meerderheid van de Schiedamse gemeente wilde daar van echter niets weten, na de invoe ring van het algemeen stemrecht in de hervormde kerk, werden kerke raad en kiescollege confessioneel. Weinig aangenaam Samenvattend kan men, 'aldus dr. Het zal wel nooit mogelijk zijn om een duidelijk antwoord te geven op de vraag in hoeverre de godsdienstige tegenstelling en d e latere politieke strijd het leven van de gewone Schie dammer beïnvloed hebben. Vanaf de preekstoel zal er ongetwijfeld over ge sproken zijn, maar helaas wordt er in de in druk verschenen predikaties niet van gerept, met uitzondering van ds. Hooykaas' opmerkingen over het con flict tussen confessionelen en vrijzin nigen. Voor de kleine middenstander en de arbeider was de preek echter vrijwel het enige middel om iets te vernemen van wat er op dit gebied in de stad en in het land omging. De courant was vóór de afschaffing van het dagbladzegel voor hen te duur en lilliput-kranten zijn in Schiedam niet uitgegeven of althans niet bewaard ge bleven. Met de verkiezingen hadden deze mensen nog veel minder te ma ken. Moge de Stads-Vleeshal dus aan di verse godsdienstige groepen voor kor ter of langere tijd in het verleden on derdak hebben verschaft, geleidelijk is men in Schiedam tot tal van kerk gebouwen gekomen, die thans wat de oude binnenstad betreft tot proble men aanleiding geven. Er is over het nieuwe Frankelandse kerkgebouw nog al wat te doen geweest en de archi tect J. A. Alberdink Thijm heeft er een speciale brochure aan gewijd met kritische beschouwingen. De aanbe steding voor dit kerkgebouw vond op 4 mei 1857 plaats en het werk werd gegund aan de heer M. Wouterlood voor wat de fundering betreft voor f 19.480. Zes maanden later volgde de aanbesteding voor de verdere bouw en daarvan werd H. Manders uit Til burg de aannemer voor f 70.641. Het totaal werd dus rond f 90.000. Na een scherpe technische kritiek merkt Alberdink o.m. op; „Uit alles blijkt duidelijk, dat ten eerste de Als U nu weet, dat U Uw kin deren geen groter plezier kunt doen, dan patat op tafel te bren gen ...dan is de aanschaf van een goede frituurpan dubbel verant woord. Een zwaar aluminium frituur pan met inzet, 24 cm doorsnee, dus een flinke maat, met koud- greep steel, ...waarin U in een omnjezien de heerlijkste ge rechten frituurt (croquetten, pa tat, vis, enz.), een pan, die in iedere goede keuken thuis hoort voor nog géén vijf gulden. Vrijdag en zaterdag verkopen wij deze aluminium frituurpan- et koudgreepsteel, Dit is één van de oudste r.k. ker ken van Schiedam, de St. Liduina- kerk aan de Nieuwe Haven, die oor spronkelijk de naam van „Onze Lieve Vrouw Visitatie" droeg, doch welke naam van Kroonheilige in 1933 bij het eeuwfeest is gewijzigd. Over dit kerk gebouw schreef architect Alberdingk. Thijm in 1858 een scherp kritische brochure. Twee Schiedammers, de heren J. B ,H. Beining en B. von Beers heb ben deelgenomen aan de Drentse rij wiel-vierdaagse ie Assen Gedurende vier dagen hebben zij 60 km door de mooiste gedeelten van Drente gere den. Er waren totaal 759 deelnemers uit het gehele land. Vijf ernstig gewonden waren het ge volg van het feit, dat de 25-jarige koopman J. K. te Schiedam met de door hem bestuurde auto op de Sin gel het trottoir op reed. De man, die beschonken was, reed met grote snel heid door, terwijl een slachtoffer op de motorkap lag. Deze viel 500 meter verder op straat. De slachtoffers ston den op het trottoir met elkaar te pra- De gewonden zijn de 29-jarige me vrouw H. Zagwijn uit de Stations straat, zware hersenschudding ge broken rechter onderbeen, oogver wondingen haar 38-jarige echtge noot, gebroken rechter been, kneu zing linkerbeen en hersenschudding, de 34-jarige mevrouw G. Gonlag uit de Oosterstraat, rug- en nekklachten. Deze slachtoffers werden naar de Dr. Noletstichting vervoerd. De 60-jarige heer J. Blanken van de Parallelweg, liep gebroken linkeron derbeen, een gebroken rechter pols en een gekneusd rechteronderbeen op en de 29-jarige A .A. van Vliet uit de Ampèrestraat een gebroken linkeron- derbeen en een zware hersenschud ding. Deze slachtoffers werden naar het gemeente-ziekenhuis vervoerd. De politie heeft K. moeten bescher men tegen de woede van het publiek. Zelfs werd een portierknop van de po litieauto stuk getrokken, in een po- gipg de man uit de auto te sleuren. De auto van K. botste ten slotte aan het eind van de Singel tegen een muur. De commissaris van politie, de heer C. van der Haagen leidde ter plaatse het onderzoek. K. werd in verzekerde bewaring gesteld. Man gewond bij val in scheepsruim De 55-jarige M. W. van der Wel uit Schiedam is op de werf van Wilton Fijenoord in het ruim van een schip gevallen. De man is met een hersen schudding, een beenbreuk en een k aakfractuur in het gemeentezieken huis opgenomen. Het ongeluk gebeurde, toen men bezig was een schroefas van zeven ton uit het 15 meter diepe ruim van de „Khios Belle" te takelen. De heer Van der Wel stond op een luik om de schroefas wat af te duwen. De hijs stootte tegen het luik waardoor dit serschoof en de heer Van der Wel in net ruim stortte. Schiedamse politie op telexnet aangesloten Het hoofdbureau van politie te Schiedam is thans aangesloten op het poïitie-telexnet. Het heeft verbindin gen met de politie te Rotterdam en het binnennet. Het ligt in de bedoeling voor het gehele Waterweggebied op den duur een telexaansluiting tot stand te brengen. Het Schiedamse po litiekorps bestaat thans uit 138 man.. Dit is een foto van het Schiedamse j stadhuis op de achtergrond het smal- Ie gebouw van de Vleeshal bij de Bo- terstraat, waarin zowel protestantse- als roomskatholieke kerkdiensten zijn gehouden, terwijl in de kelders nog enkele slagers hun bedrijf uitoefen- den. de geheele schuining aller, boogen in de waereld gekomen zijn. Al gaan de constructieve beginselen boogprofile- ring schuil onder het geometrisch spel der geledingen van het tweede gothi- sche tijdperk, een architect behoort toch te weten, dat alle boogeggen twee wordingsredenen hebben Kritiek had de schrijver op het ont- breken van vensters. Veel goeds blijft er onder de pen van Alberdink Thijm niet van het gebouw over en hij con stateert; „Wij gelooven, dat onze wenken van geen merkbare invloed op het tegenwoordige werk meer zul len zijn, maar als men een schip niet de bank kan afbrengen, dan heeft LUXOR: Lady and the tramp, a.l. ooo METRO: 't Is een gekke, rare. dolle. dwaze wereld, 14 j. (prol.) ÓOOO PASSAGE: Finale In Berlijn, 14 i. 1 REX: Winnetou tegen 14 J. O studio '62: Samen uit. samen thuis! a.l., (prol.) THALIA: Daafr komen de Russen, daar komen ze aana.l. (prol.) 't VENSTER: A ■j San Ferry Ann, a.i. ooo f VICTORIA: Helden zonder 14 j OO fr première f O-OOO - zeer eoed - goed TREVIRA' HERENCOSTUUM in voortreffelijke 55/45-kwaliteit. Kreukherstellend,ideaal van gewicht, blijvend mooi van coupe;de nieuw ste tinten. HÉÉL HET JAAR TE DRAGEN! ,.nJ cos1d«m Geen telefonische of schriftelijke orders DEZE FENOMENALE AAN BIEDING GELDT tot en met 3 AUG. De thuiswedstrijd die Excelsior zon dag speelde tegen koploper HCC II bracht heel wat publiek naar Thurle- de. Het heeft dan ook genoten van een goede cricketwedstrijd, waarbij Gijtenbeek een uitstekende vervanger bleek voor Van Gelderen. Hij depu teerde in het eerste team met 37 runs. o„ij uoi reu ecisie ue uuui zijn legensianaer naar cie hKwn rtfirHii L verhouding bouwmeester alle kennis van redelij- wickets gestuurd. Aanvankelijk leek tussen de godsdienstige eroenerineen ke hpennspi^n aiior j._ tussen de godsdienstige groeperingen met name tussen de katholieken en een deel der hervormden in het hier behandelde tijdvak vrijwel steeds weinig aangenaam is geweest. De si tuatie was echter niet altijd hetzelfde. Bestond er aanvankelijk vooral een fel antipapisme, omdat het oude be grip van Nederland als protestantse natie bij de rechtzinnigen nog sterk leefde, later was er de strijd met de vrijzinnigen over het onderwijs, waar in bovendien groepsbelangen en per soonlijke voorkeuren een rol hebben gespeeld. Het is deze laatste tegen stelling geweest, waaromheen veel le gende-vorming heeft plaats gehad, welke legenden door Heeringa ontra feld en weerlegd zijn. ke beginselen aller profielen mist ten tweede dat hij zelfs niet weet, hoe de eggen van een deur of zenster, hoe WESTKRUISKADE 4-5-6 TEL.124076 (naast Arena Theater) ALTIJD 20%-30% VOORDELIGER (DESGEWENST CREDIETSERVICE) dit geen succes te worden, daar op de eerste bal van de wedstrijd reeds het wicket van Janssen viel. De ingeko men Gijtenbeek met o a. de gebroe ders Schewe en Duimel wisten de col laps te voorkomen door verstandig batten en runnen. Met de lunch was de stand op het bord 100 runs voor zeven wickets down. Het totaal werd 155 en menigeen dacht dat het niet voldoende was voor de kansen van Excelsior omdat HCC immers bekend staat als een zeer sterk batting team. De kersverse international Gouka was met de bal echter weer formida bel op dreef en reeds in zijn eerste over, nam hij het wicket van de ope- ningsbatsman Abendanon. Gouka bowlde praktisch unchanged en wist twee wickets te nemen voor slechis 17 runs. Th. Janse nam vier wickets voor 17 runs. Hierbij bewijzende dat een goede change-bowler bijzonder waardevol voor een team kan zijn. Voor slechts weinig runs nam ook Bruning weer enkele wickets. Het goe de bowlen werd ondersteund door uit nemend fielden, terwijl bovendien ve le moeilijke vangkansen werden ge accepteerd. Slechts Tanineau en Spek- king wisten de Excelsior-aanval iets te weerstaan en er werd bij de thee pauze dan ook een stand bereikt van 50 runs en zeven wickets down. Het totaal kwam via enkele spelers nog tot 65 runs en daardoor had Excelsior een verdiende overwinning behaald. De stand is nu: HCC II io_30 Excelsior 20 10—26 Hermes 10—25 Quick N. 11—26 SCHC ii26 De Krekels g21 Rood en Wit II li24 ACC II 10—18 Zondag a.s. krijgt Excelsior thuis Rood en Wit II op bezoek en ook deze wedstrijd inoeten de Schiedammers kunnen winnen. Belangstelling voor beatcircus was matig Ongeveer 300 jeugdige Schiedam; mers hebben in de grote tent die plaats bood aan 600 man aan de 's-Gravelandseweg het beat-circus bezocht. Ook loco-burgemeester rar. Van Kinderen was aanwezig. Aan het begin van de avond greep Pohtie in en sloot gedurende enige tijd de kassa, omdat geen behoorlijke noodverlichting was aangebracht bij de nooduitgangen. Tevoren was ge waarschuwd dat één en ander moest gebeuren .Doch toen de directie dit voor kennisgeving bleek aan te ne men. sloot de politie de kassa. Toen bleek snel aan het veiligheidsvoor schrift te kunnen worden voldaan! Overigens hebben de jongelui een lange avond in de tent rondgespron gen op muziek van „The Clungels" en de Engelse band „The Famous Cure" .De aangekondigde „strip-ge beurtenissen" zullen ongetwijfeld voor velen een teleurstelling zijn ge worden. Er werden namelijk wat va ge figuren op het tentdoek geprojec teerd. Trouwens de beatgirls lieten ook al verstek gaan. ADVERTENTIE Een eeuwigheid!., dat is de duur van de nieuwe batterijen Leelanehé geïsoleerd en gepantserd. DE HAVENLOODS DONDERDAG 27 JULI 1967

De Havenloods | 1967 | | pagina 9