monopole Hobby van zingen en voordragen Terminus voor Van Gog NV Opportunisme en revolutie Tegemoetkoming bij verhuizing naar duurdere woning mogelijk 'MODERN' ABSOLUTE ZEKERHEID Jubilaris C. Keijzer ontbrak het niet aan belangstelling KHHSTGEBITTEII DE HAVENLOODS 16e jaargang no. 40 donderdag 3 augustus 1967 Deze editie wordt iras aan hois bezorgd in Schiedam en OPLAGE 27.000 Combinaties met onze edities In Rotterdam, vi?-"""—" Maassluis. Hoek v. Holland, en/ol IJssel en weekblad voor schtedam TOTALE OPLAUE 232.000 onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo t Hart, Burg:, v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Hmsblad Pen TELEFOON 13.21.70 15 lijnen) POSTQ.RO 18344 ADVB1TENTIES TOT WOENSDAG 10 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN^ Het gemeentebestuur heeft meegedeeld dat ook in Schiedam regelingen wor den toegepast met betrekking tot het verkrijgen van een tegemoetkoming van Overheidswege in de kosten van verhuizing valt een grote naar een kleine woning en van een goedkope naar een duurdere woning. Beide regelingen zpn thans opgenomen in de door de Gemeenteraad in zijn vergadering van 26 juni j.l. vastgestelde: .verordening op het doorstromingsfonds". direct belanghebbende, wordt ver kocht. b. de te verlaten woning geheel le dig wordt opgeleverd; Om financiële redenen zijn er nor men gesteld, waaraan moet worden voldaan om voor de tegemoetkoming gen grappige sfeervolle plaat, geschoten in het hart van da Brandersbuurt, die straks weer in het mid delpunt van de belangstel ling zal staan als daar de driedaagse happening zal plaats hebben die de zoge naamde Kloostertuin" aan een permanent teken" moei helpen. Medio augustus na melijk zullen enkele kunste naars w.o. Frits Vogel uit Vlaardingen een „uit muziek ontstane sculpturale schep ping" verwezenlijken waarin op visuele basis de vreugde bij het afsluiten van de eer ste fase wederopbouw Bran dersbuurt tot uiting moet komen. Hoogstraat 2 - Schiedam.Iel.268S08 Donderdag 8 uur, vrijdag, sater dag, aondag T en 9.15 uur, maan dag, disdag en woensdag 8 uur. SOME UKE IT HOT Supersex en superdwaasheid in de gekste film van het jaar. Nova Film. 14 jaar INSPECTEUR GENERAAL polle situaties, komische verwik kelingen in een van de beste Denny Kaye-films. Nova Film. al- Zaterdag 24 uur. DE ZEVENDE DAGERAAD WILLIAM HOLDEN SUSANNAH YORK CAPUCINE stomende hitte oerwoud, Teehntoolor 18 jaar Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen LEO VAN IERLAND lijnbaan jo waarin opgenomen de boottocht naar Vreeswijk, gevolgd door de busreis naar Oisterwijk en omgeving, had den een bijzondor^tochtgenoot name lijk de 86-jarige hkr P. van Wijger- den uit Schiedam. Hij heeft gezon gen en voorgedragen en daarbij de waardering van zijn reisgenoten ver worven. Zijn leeftijd hindert de heer Van Wijgerden niet in zijn stem en evenmin in zijn gedachten bij het voordragen van soms lange gedich ten. „Het is maar voor m'n plezier", aldus de heer Van Wijgerden, die in Schiedam aan de Boerhaavelaan 43c woont. Het is dus niet zo, dat hij in vroeger jaren een gevierd zanger of voordrachtskunstenaar was. dat niet, maar het is één van zijn hobby's die hij op latere leeftijd is gaan be oefenen. Thuis zingt hij ook weieens. „Vaak als ik op bed lig", bekent de heer Van Wijgerden. Voordragen doe je uiteraard niet in je eentje, doch er zijn vaak kennissen die hem op hun feestje uitnodigen en dan kan hij zich laten' gelden. Hij heeft in ieder ge val een goede zin voor humor. Dat bleek trouwens ook wel tijdens het bovengenoemde uitstapje. Overigens heeft het leven ook voor de heer Van Wijgerden onprettige din gen meegebracht. Daar is het bom bardement van '40 dat zijn cafe op de Rotterdamse Hoogstraat vernietig de; tweemaal werd hij weduwnaar, al heeft hij zijn tweede vrouw dan ook 45 jaar mogen bezitten. Maar vier jaar geleden verloor hij haar ,,en dan wordt het leven toch wel eenzaam", constateert de heer Van Wijgerden. Hij heeft wel het één en ander van de wereld gezien, want in zijn jonge jaren voer hij als bediende bij de H.A.L. en op Zuid- afrikaanse lijnen. Daarna werkte de heer Van Wijgerden als kelner en had hij zelf een café achtereenvol gens op de Kruiskade en de Hoog straat in Rotterdam. Het bombarde ment verjoeg hem en zijn gezin eerst naar Capelle a.d. Yssel en toen,naar Schiedam en zodoende kwam hij 27 jaar geleden in de Boerhaavelaan te recht. „Be wilde graag nog eens naar Vreeswijk, want daar gingen mijn vrouw en ik vroeger vaak vissen' geeft de heer Van Wijgerden als mo tief voor zijn deelname aan het uit stapje. Hij zong dus aan boord van het schip, al viel dat met veel herrie en zonder microfoon niet mee. evenmin als het voordragen. Zijn repertoire is uitgebreid. Maar hij zingt wel in het populaire genre en wat het voordra gen betreft neemt hij werken van Nap de la Mar met gedichten van wel 140 regels en dat allemaal zo uit het hoofd. „Zolang een mens er een hobby op na kaai houden, gaat het nog wel", is de conclusie van deze Bb-ja- tegemoetkoming ineens in de gemaak te kosten wordt verleend, dus geen algehele vergoeding daarvan. Denkt men voor een tegemoetkoming in aanmerking te kunnen komen, dan dient een verzoek daartoe te worden ingediend door middel van een bij het bureau Huisvesting, Westmolen straat 26, verkrijgbaar formulier. De gestelde normen zijn als volgt: I Bij goedkoop naar duur; a. men kan voor een tegemoetkoming in aanmerking komen indien men verhuist van een zelfstandige woning van een huur van tenminste f 50 tot ten hoogste 110 per maand, naar een woning van een huur van ten minste 160 tot ten hoogste 250 per maand, alles inbegrepen, behalve de kosten van het brandstofgebruik. De genoemde huren moeten eventueel worden verhoogd met het percentage van de op 1 juni j.l. ingegane alge mene huurverhogingen. Wordt de te betrekken woning gekocht, dan geldt als huur, de op een bepaalde wijze vast te stellen huurwaarde. b. de tegemoetkoming bedraagt het verschil tussen de jaarhuur van de te verlaten en de te betrekken wo ning, doch kan niet hoger zijn dan 800,- II Bij groot naar klein a. voor een tegemoetkoming in da kosten van verhuizing van een zelf standige woning naar een woning welke ten minste twee flinke, norma le kamers minder bevat, kunnen on der de nieuwe regeling uitsluitend in aanmerking komen zij, dia als min der draagkrachtig worden beschouwd. Hieromtrent kunnen op het bureau Huisvesting nadere inlichtingen wor den verkregen. b. zij wordt verleend in de rede lijk gemaaktek osten van inrichting vah eir verhuizing naar de kleine wo ning, géén wooneenheid in een ver zorgingstehuis voor bejaarden zijnde en bedraagt ten hoogste f 800. III Zowel voor de verhuizing van een goedkope naar een duurdere wo ning als van een grote naar een klei nere woning gelden nog de bepalin gen dat: a. de te verlaten woning voor de verhuur beschikbaar blijft, tenzij de ze door de eigenaar, niet zijnde de. Schiedam gaat weer kermis vieren Een aloud gebruik in Schiedam, kermis vieren, wordt volgende week weer in ere hersteld. De vermakelijk heden mogen in de loop van de tij den zijn gewijzigd, het feest is het zelfde gebleven en voor een deel de plaats ook. Op het parkeerterrein aan de Broersvest is men deze week met de opbouw van de 33 diverse vermake lijkheden, consumptietenten enz. be gonnen. Zaterdag 5 augustus begin nen de voorstellingen en het amuse ment, die tot zaterdag 12 augustus zullen voortduren. In verband met de ze gebeurtenis zijn de uren van de winkelsluiting verlaat. de te verlaten wonning naar het oordeel van burgemeester en wet houders voldoet aan redelijke eisen van bewoonbaarheid; e- belanghebbende niet reeds op grond van een andere regeling van Overheidswege een financiële bijdra ge in de verhuiskosten heeft ontvan gen. Mochten er over de toepassing van het doorstromingsfonds vragen zijn, dan is men op het Huisvestingsbu reau gaarne bereid nadere .inlich tingen te verschaffen. Auto met papier m brand; schade 9000 Door tot nu toe onbekende oorzaak is een met rollen krantenpapier be laden vrachtauto, die in de Galvani- straat geparkeerd stond, in brand ge raakt. De brandweer heeft het vuur met twee stralen geblust, doch het papier ter waarde van f 9000, ging verlo ren. Ook de vrachtauto werd bescha digd. „De directie van Gebr. van Gog NV brengt ter kennis van haar employés, dat tussen Gebr. van Gog NV en Ci- tosa NV overeenstemming is bereikt over de overdracht van het bedrijf aan Citosa. Het ligt in de bedoeling de exploitatie als tot dusverre voort te zetten. In de positie van het personeel komt derhalve geen wijziging. De overdracht «al plaats hebben op 1 ok tober 1967". Dit officiële bericht van Gebr. van Gog NV luidt een bedrijf uit, dat zich in zijn 43-jarig bestaan een goede naam in Rotterdam en zijn directe omgeving wist te verwerven. Oor spronkelijk opgèricht door vier broers begon dit Touringcar- en Autobusbe drijf met een op krediet aangeschafte bus, zijn dienst tussen Nieuwerkerk en Rotterdam. Nu werkt men hier met 53 man personeel en lopen er 39 auto- Dat dit bedrijf verdwijnt vindt me de zijn oorzaak in de slechte gezond heidstoestand van zijn directeur de heer L. van Gog. Bij een eventuele overdracht stond al jaren vast dat de Citosa een dochteronderneming van de Nederlandse Spoorwegen het aandelenpakket zou overnemen. De; feitelijke onderhandelingen beliepen een periode van twee jaar. De naam blijft voorlopig bestaan en de gebouwen blijven in het bezit van familie. Het is duidelijk dat ondanks alle verzekeringen het personeel dit alles toch een angstig verschijnsel vindt. Men weet dat de 62-jarige direc- W. Nieuwstraten 40 jaar bestuurslid „Eendracht" 'n gashaard van geeft u Zie verder pagina 14 De heer C. Keijzer, de chef van de afdeling Publiciteit van Wilton-Fijen- oord Schiedam, was ditmaal, „buiten dienst"; het betrof nl. zij» eigen jubi leum waarvoor tal van gasten ter re ceptie in de kantine van het hoofdge bouw verschenen. Uiteraard, want niet alleen door zijn functie komt de heer Keijzer met veel mensen in aan raking, doch hij doet ook veel werk voor de verschillende verenigingen van het bedrijf. En zo kwam het, dat ■s middags gedurende enkele uren een hele rij gelukwensen langs de jubila ris en mevrouw Keijzer is gegaan. Tevoren had tijdens een besloten bijeenkomst de heer C. H. Meeuwis- se, lid van de directie de jubilaris toegesproken en dank gebracht voor al hetgeen hij voor het bedrijf heeft gedaan. De jubilaris ontving de ere medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Mevrouw Keijzer kreeg een boeket bloemen aangeboden. Dan waren er nog toespraken dooi' de heer G. Vermaasse namens het personeel, de heer J. Aarnoutse, se cretaris van het hoofdbestuur van de Personeelsverzekering. Mejuffrouw Y. M. C. Dodemont, secretaresse van ir. Wilton hield een geestige toespraak als vertegenwoordigster van 14 afde lingen, de heer T. van Noort voerde namens het bestuur van het Pensioen fonds het woord en ir. O. van der Vorm namens de redactie-commissie vfin het Personeelsorgaan. Alle sprekers lieten hun gelukwen sen en dankbare woorden vergezeld gaan van geschenken, die op den duur een lange uitstalling op de tafels gingen vormen. Het muziekkorps van Wilton-Fijenoord bracht tijdens de re ceptie de jubilaris en diens echtgenote een serenade. De heer Keijzer die juist 59 jaar werd, kwam in 1927 in dienst van Wilton als correspondent. Hij werkte achtereenvolgens op het bureau assuranties en expeditie en na de fusie met Fijenoord, werd hij belast met de uitvoering van de so ciale wetgeving. Na de oorlog volgde zijn benoeming tot chef van deze afdeling en in 1960 tot hoofd van de afdeling publiciteit en voorlichting. Hij is ook secretaris van het Pensioenfonds en bekleedt nog tal van andere functies. De heer W. Nieuwstraten is dag 6 september 40 jaar lid van het bestuur van de woningbouwvereniging Eendracht. Hij is bovendien 45 jaar lid van de chr. gymnastiekvereniging DOK waarvan 25 jaar als bestuurs lid. Ook in de voetbalsport heeft hij zich laten gelden. Hij vervulde func ties in de zaterdagmiddag-afdeling van de afdeling Rotterdam van de KNVB- Ook was hij bestuurslid van de Oranjebuurtvereniging Gusto en de vereniging Nationale Gedenkda gen. De heer Nieuwstraten is onlangs 70 jaar geworden. Schiedamse straat werd tropische jungle De fam. Kooyman aan de Zwarte- waalsestraat 31 te Schiedam meldde de politie, dat men twee slangen had ontdekt. Toen de politie arriveerde, bleken er twee dode dobbelsteenslan gen op straat te liggen. De dieren waren ontsnapt uit de ver zameling van de heer J. de Regt, die op nummer 42 in die straat woont. Hij heeft tal van reptielen waaronder drie kaaimannen, een alligator, schild padden, hagedissen enz. De 49-jarige directeur H. W.S. let te in de Nolenslaan onvoldoende op, toen hij het portier van zijn auto opende. Hierdoor reed de 13-jarige Arnold V. met zijn fiets tegen het portier. Hij viel en raakte gewond, zodat hij door de GGD naar de Dr. Noletstichting moest worden ver voerd. Na behandeling kon hij huis waarts keren. REPARATIES U kunt er op wachten. INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40, RMam, TeL 010 - 12.60.10 - mg 1-2-3-4-0-10-16-17 en bussen 81 en 84. teur het zonder meer een verschrik kelijke stap noemt. Verder zal dit in de toekomst ook voor de passagiers van de Van Gog's autobusdiensten nog wel gevolgen kun nen hebben, als we weten dat Van Gog de goedkoopste onderneming uit de gehele streek was. Als dochter van een dochter zal men met het wel en wee van een veel groter bedrijf moe ten meedoen. Dat dit tot een verho ging van de tarieven zou kunnen lei den lijkt niet onwaarschijnlijk. Dat ook de socialistische pers in België zich achter het besluit van de regering stelt, de hulp aan Kongo drastisch te beperken, wijst er op dat ook de revolutie in Kongo een andere ontwikkeling te zien geeft dan vele voorstanders hebben ver wacht. Men kan hierbij de overwe ging dat revoluties en emancipa ties gepaard gaan met pijnlijke en dikwijls langdurige operaties „in eigen vlees" zeker niet voorbijzien. Ook zullen beweringen dat reactio naire krachten, al dan niet gevoed en geleid door buitenlandse gehei me diensten, pogen de nieuwe Afri kaanse staten in hun belangen- en machtssfeer te, voeren, wel reële gronden hebben. Dit alles kan toch niet verhullen dat overal ter wereld de jonge vruch ten van de revoluties aangevreten en zelfs „geplukt" worden door het meest platvloerse opportunisme. Het patroon van de opportunistische „sterke man" die het bloedig altaar van de revolutionaire idealisten tot zijn troon maakt, heeft talrijke illu straties in de wereldgeschiedenis. Nu kan nooit gesteld worden dat de min of meer dictatoriale regimes, die op de roes der vrijheid volgen, de revoluties ongedaan maken. Wèl kon worden vastgesteld, dat de hoogste en meest begerenswaardige doeleinden van de revolutie door de ingrepen van opportunistische machthebbers worden verraden. De generaal en sterke mannen hebben blijkbaar een terugkoppelingsfunc tiedie alles in de meer gematigde en vooral middelmatige banen leidt, die eigen zijn aan de grootste geme ne deler van het menselijk tekort. Napoleon had die functie in de Franse Revolutie, Stalin in Rusland, „de generaals" in de jonge staten van Afrika en Azië. „Authentieke" revolutionairen als Soekarno, Mao en Castro hebben deels zelf de revo lutie reeds door opportunistische praktijken van zijn oorspronkelijk elan beroofd en ook zij moeten wij ken voor de wet van de middelmaat. Hoe teleurstellend en bitter deze gang van zaken voor de extremen ook moge zijn, hoe verfoeilijk de machtswellust van allerlei min of meer potsierlijke door revoluties opgeworpen generaals en „sterke mannen" op zichzelf ook is. zij zor gen blijkbaar ongewild voor een matigingsproces dat de /revolutio naire stroom in de bedding van een geleidelijker evolutie voert. Men kan dit betreuren of niet, de trage massa kan slechts in geleidelijkheid tot bepaalde bestemming gevoerd worden. Revoluties kunnen gangmakers van grote en waardevolle bewegingen zijn, maar zij kunnen die bewegin gen niet tot het einde toe volgens hun eigen patroon volbrengen. Zijn de matigende factoren eenmaal aanwezig, dat wordt de revolutio naire beweging verweven met tal rijke beginselen en praktijken van het historisch gegroeide. Dat zien wij niet alleen in de Sowjet Unie gebeuren, het gebeurt nu reeds in de jonge Afrikaanse staten, ook al moet men de opportunistische ele menten, die hierin een rol spelen, persoonlijk hierom laken. H.V.

De Havenloods | 1967 | | pagina 1